xcdroast-0.98-alpha14 - en to sv translation catalogue (823 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
sv: 
    Ingen ATIP-information tillgänglig.
    
    (Möjliga orsaker: Ingen CD-R/RW-skiva är insatt eller
     så stödjer inte denna enhet läsning av ATIP)

en: 
    Scanning aborted!
sv: 
    Sökning avbröts!

en:           Drop files to exclude here ->
sv:          Släpp exkluderade filer här ->

en:  [Simulation]
sv:  [Simulering]

en: %s/... (%d paths)
sv: %s/... (%d sökvägar)

en: (%d paths selected)
sv: (%d sökvägar valda)

en: (c) 1996-2003 by T. Niederreiter
    
    http://www.xcdroast.org
sv: (c) 1996-2003 av T. Niederreiter
    
    http://www.xcdroast.org

en: (right click for context menu)
sv: (högerklicka för kontextmeny)

en: -> mkisofs reported an error while calculating the session size!
sv: -> mkisofs rapporterade ett fel vid beräkning av sessoinsstorleken!

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be added.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
sv: En CD-R/RW-skiva måste sättas in i brännaren
    innan en session kan läggas till.
    Sätt in en skiva och försök igen.

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be mastered.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
sv: En tom CD-R/RW-skiva krävs i brännaren innan
    en session kan mastras.
    Sätt in en skiva och försök igen.

en: ATIP (absolute Time in Pregroove)-Information:
sv: ATIP (Absolute Time In Pregroove) information:

en: ATIP-Info
sv: ATIP-information

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
sv: Avbryt verifikation när en avvikelse påträffats. Annars kommer X-CD-Roast att fortsätta verifikationen av återstående spår.

en: Abort after verify fail
sv: Avbryt efter misslyckad verifikation

en: Abstract Information:
sv: Sammanfattning:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
sv: Acceptera den nuvarande konfigurationen och återgå till huvudmenyn.

en: Accept track layout
sv: Acceptera spåruppställning

en: Access by hosts:
sv: Åtkomst för värdar:

en: Access by users:
sv: Åtkomst för anvädare:

en: Access denied!
    You have no permission to start X-CD-Roast on that host.
    Ask the superuser to add you to the allow-list.
sv: Åtkomst nekad!
    Du har inte rättigheter att starta X-CD-Roast på denna maskin.
    Be administratören lägga till dig i tillståndslistan.

en: Activate Non-Root-Mode
sv: Aktivera icke-rootläge

en: Activation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
sv: Aktiveringen av icke-rootläget misslyckades!
    
    Försök igen i debugläge och skicka en rapport.
    (Läs FAQen på http://www.xcdroast.org)

en: Activation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    Enter now the Setup-Menu to configure
    which users may work with X-CD-Roast.
sv: Aktiveringen av icke-rootläget lyckades!
    
    Gå in i inställningsmenyn för att konfigurera
    vilka användade som får använda X-CD-Roast.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a device that wasn't recognized by the automatic scanning.
sv: Lägg till en enhet som inte hittades av den automatiska sökningen.

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
sv: Lägger till alla bilder till den vänstra listan - de spår som ska skrivas till en CD-R/RW-skiva.

en: Add all with a prefixed path:
sv: Lägg till alla med sökväg som börjar med:

en: Add all with full path
sv: Lägg till med fullständig sökväg

en: Add all with path component "%s" removed
sv: Lägg till med sökvägskomponenten "%s" avlägsnad

en: Add all with path component "%s" replaced by:
sv: Lägg till alla med sökväg "%s" ersatt med:

en: Add the hostname given in the entry-field to the list.
sv: Lägg till värdnamnet i fältet till listan.

en: Add the selected path to the master directories.
sv: Lägg till markerade sökvägar till masterkatalogerna.

en: Add the username given in the entry-field to the list.
sv: Lägg till användarnamnet i fältet till listan.

en: Add to root directory of CD ("/")
sv: Lägg till i rotkatalogen på CD-skivan ("/")

en: Add with custom path:
sv: Lägg till med egen sökväg:

en: Add with full path ("%s")
sv: Lägg till med hela sökvägen ("%s")

en: Add with last path component ("%s")
sv: Lägg till med sista sökvägskomponenten ("%s")

en: Adding path to master directories
sv: Lägger till sökväg till masterkatalogerna

en: Adding several paths to master directories
sv: Lägger till flera sökvägar till masterkatalogerna

en: Adds a new image directory.
sv: Lägg till den nya bildkatalogen.

en: Advanced ISO9660 options
sv: Avancerade ISO9660 val

en: Advanced options
sv: Avancerade val

en: Advanced write parameters
sv: Avancerade skrivparametrar

en: Album title:
sv: Albumtitel:

en: All
sv: Alla

en: All in list
sv: Alla på listan

en: All users are allowed to start X-CD-Roast.
sv: Alla användare får använda X-CD-Roast.

en: All users on the list are not allowed to start X-CD-Roast. All others may use it.
sv: Inga användare på listan får använda X-CD-Roast. Övriga användare kan använda det.

en: All, but listed
sv: Alla utom listade

en: Allow 103 character Joliet filenames
sv: Tillåt 103 teckens Joliet filnamn

en: Allow 31 character ISO-filenames
sv: Tillåt 31 teckens ISO-filnamn

en: Allow 37 characters in ISO9660 filenames
sv: Tillåt 37 tecken i ISO9660-filnamn

en: Allow 37 chars in ISO9660 filenames. This option will remove the ISO9660 version numbers to get the extra space. Use with extreme care.
sv: Tillåt 37 tecken i ISO9660-filnamn. Detta val avlägsnar ISO9660 versionsnummer för att skapa mer utrymme. Använd med stor försiktighet.

en: Allow ISO-files with a starting period
sv: Tillåt ISO-filer med inledande punkt

en: Allow ISO9660 filenames to include digits, uppercase characters and all other 7 bit ASCII characters. This violates the ISO9660 standard, but it happens to work on many systems. Use with caution.
sv: Tillåt att ISO9660-filnamn innehåller siffror, versaler och alla andra 7 bitars ASCII tecken. Detta bryter mot ISO9660 standarden, men fungerar på många system. Använd med försiktighet.

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
sv: Tillåt ISO9660-filnamn att börja med en punkt. Vanligtvis ersätts inledande punkter med ett '_' tecken för att bevara MS-DOS kompitabilitet. Detta har ingen påverkan på Rock Ridge eller Joliet namn.

en: Allow all
sv: Tillåt alla

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
sv: Tillåt djupare kataloghierarkier än 8 nivåer. Om detta val inte används skapas katalogen "RR_MOVED" som kan ses på system utan stöd för Rock Ridge (Windows). Använd med försiktighet eftersom detta bryter mot ISO9660 standarden.

en: Allow full 31 character ISO9660 filenames. This is not relevant for the Rock Ridge or Joliet option, because there the filenames are stored seperately.
sv: Tillåt 31 teckens ISO9660-filnamn. Detta har ingen påverkan på Rock Ridge eller Joliet valen, eftersom filnamnen sparas separat.

en: Allow lowercase ISO9660 filenames
sv: Tillåt gemener i ISO9660-filnamn

en: Allow multiple dots in ISO9660 filenames
sv: Tillåt flera punkter i ISO9660-filnamn

en: Allow overburning
sv: Tillåt överbränning

en: Allows "Untranslated" filenames
sv: Tillåter "oöversatta" filnamn

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
sv: Tillåter filnamn med tecken som bryter mot ISO9660 standarden. Detta val är bara användbart på HP-UX system som inte har några ISO9660 tillägg.

en: Allows to write more than the official size of a medium. Most CD Writers support it only in DAO mode. It may however do not work at all, you have to test it. (If X-CD-Roast still warns about non-fitting data, ignore this.)
sv: Tillåt skrivning av mer än vad som mediet officiellt rymmer. De flesta CD-brännare stöjer bara detta i DAO läge. Det kan också misslyckas helt, du måste testa detta själv. (Om X-CD-Roast ändå varnar för att data inte rymms, ignorera detta.)

en: An excluded path cannot be redirected
sv: En exkluderad sökväg kan inte omdirigeras

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
sv: Är du säker på att du vill avbryta bränningen?
    Avbrytning kan skada en CD-RW-skiva och du kan tvingas att
    stänga av datorn innan brännaren kan användas igen.

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
sv: Är du säker på att du vill radera %d spår?

en: Are you sure you want to delete one track?
sv: Är du säker på att du vill radera ett spår?

en: Are you sure you want to remove all
    the paths from the list?
sv: Är du söker på att du vill ta bort alla
    sökvägar från listan?

en: Are you sure you want to remove the device
    %s
    from this configuration?
sv: Är du säker på att du vill ta bort enheten
    %s
    från denna konfiguration?

en: Are you sure you want to rescan for devices?
    This will remove all manually configured devices and all
    saved configuration data for the other devices.
sv: Är du säker på att du vill söka efter enheter på nytt?
    Detta kommer att ta bort alla manuellt tillagda enheter
    och all konfigurationsinformation för övriga enheter.

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio Read Interface:
sv: Ljudläsningsinterface:

en: Audio Read Speed:
sv: Ljudläsningshastighet:

en: Audio-CD
sv: Ljud-CD

en: Auto-raise/lower windows
sv: Höj/sänk fönster automatiskt

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatically delete images after burn
sv: Radera automatiskt bild efter bränning

en: Back to main menu
sv: Tillbaka till huvudmenyn

en: Be sure to have all media removed from your drives
    before continuing!
sv: Kontrollera att all media har avlägsnats från CD-enheterna
    innan du fortsätter!

en: Begin to playback the next track.
sv: Spela upp nästa spår.

en: Begin to playback the previous track.
sv: Spela upp föregående spår.

en: Bibliographic Information:
sv: Bibliografisk information:

en: Blank CD-RW
sv: Radera CD-RW

en: Blank CD/DVD+-RW
sv: Radera CD/DVD+-RW

en: Blank-Mode:
sv: Raderingsläge:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
sv: Radering avbröts efter %2d:%02d min.

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
sv: Radering har pågått i %2d:%02d min.

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
sv: Radering lyckades. Tid: %2d:%02d min.

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
sv: Radera CD-RW-skivan i skrivenheten.

en: Boot catalog:
sv: Bootkatalog:

en: Boot image list:
sv: Bootbildslista:

en: Boot image:
sv: Bootbild:

en: Boot options
sv: Bootinställningar

en: Browse
sv: Bläddra

en: CD Settings
sv: Inställningar för CD

en: CD Writer Device:
sv: Enhet för CD-bränning:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
sv: Storlek på CD-brännarens FIFO-Buffer:

en: CD Writer Mode:
sv: CD-bränningsläge:

en: CD Writer Speed:
sv: Brännarhastighet:

en: CD closed
sv: CD-skiva låst

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
sv: CD-skivan innehåller endast ljudspår och du har valt
    att inte verifiera ljudspår. Verifikation är därför omöjlig.

en: CD to write
sv: CD för bränning

en: CD-Information
sv: CD-information

en: CD/DVD Reader Configuration
sv: CD/DVD-läsarkonfiguration

en: CD/DVD Settings
sv: Inställningar för CD/DVD

en: CD/DVD Writer Configuration
sv: CD/DVD-brännarkonfiguration

en: CD/DVD Writer Device:
sv: Enhet för CD/DVD bränning

en: CD/DVD to write
sv: CD/DVD för bränning

en: CD/DVD-Information
sv: CD/DVD-information

en: CD/Image Info
sv: CD-/bildinformation

en: CDDB-Server:
sv: CDDB-server:

en: CDR_SECURITY key:
sv: Nyckel för CDR_SECURITY:

en: Calculate automatically
sv: Beräkna automatiskt

en: Calculate automatically the required space for the current session everytime you enter this menu.
sv: Beräkna automatiskt den krävda utrymmet för den nuvarande sessionen varje gång du kommer till denna meny.

en: Calculate size
sv: Beräkna storlek

en: Calculates all currently free space in the image directories.
sv: Beräkna ledigt utrymme i bildkatalogerna.

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
sv: Kan användas för att specifiera ett namn på en fil som innehåller en sammanfattning av skivans innehåll. Men du kan skriva vad du vill här.

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
sv: Kan användas för att specifiera filen med bibliografisk information.

en: Can be used to specify the copyright file name.
sv: Kan användas för att specifiera filen som innehåller upphovsrättsinformation.

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
sv: Kan ej verifiera ljudspår "%s"
    eftersom du valt att ej verifiera ljudspår.
    Avmarkerar detta spår...

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel all changes and return to main menu.
sv: Stryk alla ändringar och återgå till huvudmenyn.

en: Cannot find the boot image file you specified:
    "%s"
    Please give a valid file.
sv: Kan inte hitta bootbilden som du specifierat:
    "%s"
    Var god ange en giltig fil.

en: Change Non-Root configuration
sv: Ändra icke-root konfiguration

en: Change the volume of playback.
sv: Ändra volym på uppspelningen.

en: Checking drive for a medium.
    
    Using scsi-emulation for that drive would speed up
    this considerably. Please note that inserting a
    medium would also reduce the wait time.
sv: Kontrollerar enheten för media.
    
    Användning av SCSI-emulering skulle snabba upp detta
    märkbart. Notera att insättning av media också
    reducerar väntetiden.

en: Choose if you want to enable or disable the Non-Root-Mode of X-CD-Roast. If you enable the Non-Root-Mode then you do not need to become root first in order to use X-CD-Roast.
sv: Här kan du aktivera eller avaktivera icke-rootläget i X-CD-Roast. Om du aktiverar icke-rootläget behöver du inte vara root för att använda X-CD-Roast.

en: Choose which write mode you want to use with your CD-Writer. Not all modes are supported with all writers. Try "DAO" first, because its usually the best option. If the write fails, try one of the "TAO" modes.
sv: Välj vilket skrivläge du vill använda med din CD-brännare. Alla lägen stödjs inte av alla brännare. Försök med "DAO" först, eftersom det oftast är det bästa valet. Om bränningen misslyckas, försök med en av "TAO" lägena.

en: Clear all
sv: Rensa allt

en: Clear all entry fields.
sv: Rensa alla fält.

en: Clear list
sv: Rensa lista

en: Clear settings
sv: Rensa inställningar

en: Clears all the CD-Text fields.
sv: Rensa alla CD-Text fält.

en: Click "Update Session view" to
sv: Tryck på "Uppdatera sessionsöversikt" för att

en: Click an option and hold the button to get additional help for each mode.
sv: Klicka på ett val och håll nere knappen för ytterligare hjälp för varje läge.

en: Close
sv: Stäng

en: Communication
sv: Kommunikation

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
sv: Konfigurationsfil för fel version %s hittades!
    Gå till Inställningar och skapa en uppdaterad konfiguration.

en: Configuration saved
sv: Konfiguration sparad

en: Connect ok: Sending handshake
sv: Ansluten: Sänder handskakning

en: Connect to the CDDB database to download the track titles that belong to that CD. This will overwrite the current entries!
sv: Ansluter till CDDB-databasen för att ladda ner spårtitlarna som tillhör denna CD-skiva. Detta ersätter de nuvarande inmatningarna!

en: Connecting to %s:%d
sv: Ansluter till %s:%d

en: Continue anyway
sv: Fortsätt ändå

en: Copy on the fly
sv: Kopiera direkt

en: Copyright Information:
sv: Upphovsrättsinformation:

en: Create CD
sv: Skapa CD

en: Create CD/DVD
sv: Skapa CD/DVD

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
sv: Skapa och redigera din egen CD (data och ljud)

en: Create session on hard disk
sv: Skapa session på hårddisken

en: Create session/image
sv: Skapa session/bild

en: Create the ISO9660 image on-the-fly. You don't need extra storage on the hard drive and it is faster then creating first an image and later burn it. But there is the risk of a buffer underrun when your computer can't deliver the master data fast enough. In this case the CD-R is usually lost. Reducing the write speed may be a good idea.
sv: Skapa ISO9660 bilden direkt. Du behöver inget extra utrymme på hårddisken och det är snabbare än att först skapa bilden och sedan bränna den. Men risken finns för en buffer underrun om din dator inte kan leverera masterdatan tillräckligt snabbt. I detta fall är CD-R-skivan vanligtvis förstörd. Att reducera skrivhastigheten kan vara en god idé.

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
sv: Skapa en ISO9660-bild av filer och kataloger på din hårddisk. Använd detta för att skapa dina egna data-CD-skivor.

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
sv: Skapa ISO9660 bilden på din hårddisk. Du kan bränna denna bild senare genom "Skriv spår" menyn.

en: Current status:
sv: Nuvarande status:

en: Currently on-the-fly copy is only supported
    for simple data CDs, audio CDs or CDs with a data track
    after several audio tracks (CD-Extra).
sv: För närvarande stödjs endast direkt kopiering av
    enkla data-CD-skivor, ljud-CD samt CD skivor med ett dataspår
    efter ett antal ljudspår (CD-Extra).

en: Custom
sv: Egen

en: Cut & Paste your CDR_SECURITY key from cdrecord-ProDVD into this area. Please refer to the FAQ on how to obtain such a key.
sv: Klipp-o-klistra din CDR_SECURITY nyckel från cdrecord-ProDVD här. Läs FAQ filer för information om hur en sådan nyckel kan fås.

en: DSP-Device
sv: DSP-enhet

en: DSP-Device:
sv: DSP-enhet

en: Deactivate Non-Root-Mode
sv: Avaktivera icke-rootläge

en: Deactivation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
sv: Avaktiveringen av icke-rootläget misslyckades!
    
    Försök igen i debugläge och skicka en rapport.
    (Läs FAQen på http://www.xcdroast.org)

en: Deactivation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    The original file permissons have been restored.
    Only the root user can now use X-CD-Roast.
sv: Avaktiveringen av icke-rootläget lyckades!
    
    De ursprungliga filrättigheterna har återställts.
    Endast root kan nu använda X-CD-Roast.

en: Default Write Mode:
sv: Standardläge för bränning:

en: Delete Tracks
sv: Radera spår

en: Delete aborted...
sv: Radering avbröts...

en: Delete selected tracks
sv: Radera markerade spår

en: Delete successful
sv: Radering lyckades

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
sv: Radera alla markerade spår. Tips: Dubbelklicka på en TOC-fil i listan för att markera alla spår som specifierats i den.

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
sv: Radera lagrade spår från hårddisken för att frigöra utrymme.

en: Deleting tracks...
sv: Raderar spår...

en: Deselects all displayed images.
sv: Avmarkera alla visade bilder.

en: Deselects all displayed tracks.
sv: Avmarkera alla visade spår.

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
sv: Avmarkera alla spår på den insatta CD-skivan.

en: Deselects all tracks.
sv: Avmarkera alla spår

en: Detailed Device Information:
sv: Detaljerad enhetsinformation:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
sv: Detaljerade val för skapande av ISO9660-bild

en: Device already existing.
sv: Enheten finns redan.

en: Device not found.
sv: Enheten hittades inte.

en: Device-Id
sv: Enhets-ID

en: Device-Scan
sv: Sökning av enheter

en: Devices-Setup
sv: Enhetsinställningar

en: Directories
sv: Kataloger

en: Disc Type:
sv: Skivtyp:

en: Display CD-Text if available
sv: Visar CD-Test om sådan finns tillgänglig

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
sv: Visa CD-Text i Inforutan när sådan finns på CD-skivan.

en: Display directories only
sv: Visa endast kataloger

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
sv: Visa hjälptext när du håller musen stilla över en knapp.

en: Display hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
sv: Visa en dialog för val av ny bildkatalog.

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
sv: Visa information om den för nuvarande insatta CD-skivan och de spår som redan finns lagrade på hårddisken.

en: Do index scan
sv: Utför indexsökning

en: Do not fixate after write
sv: Fixera inte efter skrivning

en: Do not include backup files
sv: Inkludera inte backupfiler

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
sv: Inkludera inte typiska backupfiler i bilden. Filer som innehåller '~' eller '#' eller slutar med '.bak' kommer att hoppas över.

en: Do not translate the characters '#' and '~' which are invalid for ISO9660 filenames but often used by Microsoft systems.
sv: Översätt inte tecknen '#' och '~' som är ogiltiga i ISO9660-filnamn men som ofta används av Microsoftsystem.

en: Do not translate the characters '~' and '#'
sv: Översätt inte tecknen '~' och '#'

en: Do not use RR attributes from old sessions
sv: Använd inte RR attribut från gamla sessioner

en: Do not use deep directory relocation
sv: Använd inte djup katalogomflyttning

en: Do not use the Rock Ridge attributes from previous sessions. This may help to avoid getting into trouble when mkisofs finds illegal Rock Ridge signatures on an old session.
sv: Använd inte Rock Ridge attribut från föregående sessioner. Detta kan hjälpa att undvika problem med att mkisofs hittar ogiltiga Rock Ridge signaturer på en gammal session.

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
sv: Visa endast kataloger i filväljaren ovan och inte enskilda filer.

en: Don't connect directly to the CDDB-Server, but use a HTTP-proxy instead.
sv: Anslut inte direkt till CDDB-servern utan använd en HTTP-proxy istället.

en: Don't create a bootable CD.
sv: Skapa inte en bootbar CD.

en: Don't verify audio tracks
sv: Verifiera inte ljudspår

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
sv: Ladda ner spårtitlarna för den nuvarande CD-skivan. Kräver en uppkoppling till Internet.

en: Drag files or directories on this field when you want them to be excluded from the generated ISO9660 image.
sv: Dra filer eller kataloger till detta fält om du vill exkludera dessa från den skapade ISO9660-bilden.

en: Duplicate CD
sv: Kopiera CD

en: Duplicate CD/DVD
sv: Kopiera CD/DVD

en: Edit CD-Text information
sv: Redigera CD-Text information

en: Edit titles
sv: Redigera titlar

en: Edit titles for CD-Text
sv: Redigera titlar för CD-Text

en: Edits the title and performer information before any tracks are read from the inserted CD. Only required to author a CD with CD-Text.
sv: Redigera titel och artistinformation innan några spår läses från den insatta CD-skivan. Krävs bara för CD-skivor med CD-Text.

en: Edits the title and performer information of your tracks before they are written to a CD-R/RW with CD-Text.
sv: Redigera titel och artistinformation på dina spår innan de skrivs till CD-R/RW-skivan med CD-Text.

en: Eject CD after blank
sv: Mata ut skiva efter radering

en: Eject after write
sv: Mata ut efter skrivning

en: Eject the CD after the burning was completed.
sv: Mata ut CD-skivan efter att bränningen avslutats.

en: Ejects a CD from this device.
sv: Mata ut en CD från denna enhet.

en: El Torito (Standard PC)
sv: El Torito (Standard-PC)

en: Empty CD-R/RW
sv: Tom CD-R/RW

en: Empty DVD+-R/RW
sv: Tom DVD+-R/RW

en: Enable Forcespeed mode
sv: Aktivera Forcespeed läge

en: Enable Plextor VariRec mode:
sv: Aktivera Plextor VariRec läge:

en: Enable Yamaha Audio Master mode
sv: Aktivera Yamaha Audio Master-läge

en: Enable protection from Buffer Underruns
sv: Aktivera skydd mot Buffer Underrun

en: Enables jitter-correction for audio tracks. The higher this setting the slower can the read process be. Set this to 0 for full speed.
sv: Aktiverar jitter-korrigering för ljudspår. Ju högre denna inställning sätts desto långsammare blir läsprocessen. Sätt till 0 för full hastighet.

en: Ends the playback completely.
sv: Avsluta uppspelningen helt.

en: Enter here a hostname of a computer which may run X-CD-Roast. This makes sense, when using the same config-file on more than one host (e.g. pool-installations).
sv: Skriv in värdnamnet på datorer som får använda X-CD-Roast. Detta kan vara använbart när flera datorer använder samma konfigurationsfiler.

en: Enter here an username which should be allowed or denied access for X-CD-Roast. Press Return or click on the "Add"-button to put it on the list.
sv: Skriv in användarnamn som ska tillåtas eller förnekas åtkomst till X-CD-Roast. Tryck retur eller klicka på "Add"-knappen för att lägga till på listan.

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
sv: Fel vid åtkomst av DSP-enhet.
    Upptaget av ett annat program?

en: Error deleting tracks
sv: Fel vid radering av spår

en: Error mastering data track
sv: Fel vid mastring av dataspår

en: Error reading audio track %d/%d
sv: Fel vid läsning av ljudspår %d/%d

en: Error reading data track %d/%d
sv: Fel vid läsning av dataspår %d/%d

en: Error reading file %s
sv: Fel vid läsning av fil %s

en: Error while blanking.
sv: Fel vid radering.

en: Error writing file %s
sv: Fel vid skrivning av fil %s

en: Error writing tracks
sv: Fel vid skrivning av spår

en: Error: CDDB read error on socket
sv: Fel: CDDB läsfel på socket

en: Error: CDDB write error on socket
sv: Fel: CDDB skrivfel på socket

en: Error: CDDB-query failed
sv: Fel: CDDB-förförågan misslyckades

en: Error: CDDB-read failed
sv: Fel: CDDB-läsning misslyckades

en: Error: Can't open stream socket
sv: Fel: Kan inte öppna stream socket

en: Error: Connection refused
sv: Fel: Anslutning nekades

en: Error: Hostname lookup failure
sv: Fel: Värdnamnet kunde inte hittas

en: Error: No answer within timeout
sv: Fel: Inget svar innan timeout

en: Error: No response from server
sv: Fel: Inget svar från servern

en: Exclude
sv: Exkludera

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
sv: Exkludera den markerade sökvägen från masterkatalogerna, vilket innebär att ingen data i den sökvägen kommer att inkluderas i bilden.

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit X-CD-Roast
sv: Avsluta X-CD-Roast

en: Extended
sv: Utökad

en: Failed to clear the ISRC or MCN id in all tracks.
    Perhaps you have no write permission on the .inf files?
    Please correct the problem and try again.
sv: Lyckades inte nollställa ISRC- eller MCN-ID på alla spår.
    Kontrollera att du har skrivrättigheter på .inf filerna.
    Rätta till problemet och försök igen.

en: Failed to read sector - retrying
sv: Läsning av sektor misslyckades - försöker igen

en: Failed to restart the autodiskmount-daemon.
    You might run into trouble with the finder now.
sv: Uppstarten av autodiskmount-demonen misslyckades.
    Du kan få problem med sökaren.

en: Failed to save configuration file: %s
sv: Kunde inte spara konfigurationsfil: %s

en: Failed to save iso-headers file: %s
sv: Kunde inte spara iso-headerfilen: %s

en: Failed to save iso-options file: %s
sv: Kunde inte spara iso-valfil: %s

en: Failed to save write options file: %s
sv: Kunde inte spara skrivvalsfil: %s

en: Failed to stop the autodiskmount-daemon.
    X-CD-Roast might not perform correctly.
sv: Avstängningen av autodiskmount-demonen misslyckades.
    X-CD-Roast kan komma att fungera dåligt.

en: Fifo:
sv: FIFO:

en: File %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
sv: Filen %s finns redan.
    Är du säker på att du vill ersätta den?

en: File prefix:
sv: Filprefix:

en: File/Directory view
sv: Fil/Katalogöversikt

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Fixate CD-R/RW only
sv: Utför endast fixering

en: Fixating...
sv: Fixerar...

en: Floppy image boot
sv: Diskettbildsboot

en: Follow symbolic links
sv: Följ symboliska länkar

en: Force blanking
sv: Tvinga radering

en: Force the restrictions of the ISO9660 conformance levels. Only required for very special uses like CDs for MP3-Players.
sv: Tvinga restriktionerna för de olika anpassningsgraderna för ISO9660. Krävs bara för speciella användningsområden som CD-skivor till MP3-spelare.

en: Found %d close matches - Please select
sv: %d möjliga träffar - Välj en

en: Found %d exact matches - Please select
sv: %d exakta träffar - Välj en

en: Found one close match
sv: En möjlig träff

en: Found one exact match
sv: En exakt träff

en: Free space (MB/min.)
sv: Ledigt utrymme (MB/min.)

en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system
sv: Generera DVD-videokompitabelt UDF-filsystem

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system. This is done by sorting the order of the content of the appropriate files and by adding padding between the files if needed.
sv: Generera DVD-videokompitabelt UDF-filsystem. Detta uppnås genom att sortera innehållet i de relevanta filerna och lägger till mellanrum mellan filer om så krävs.

en: Generate TRANS.TBL files
sv: Generera TRANS.TBL filer

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
sv: Generera en TRANS.TBL fil i varje katalog på skivan, vilket kan hjälpa system som inte stödjer Rock Ridge att se de korrekta filnamnen.

en: Generate more output when generating the ISO9660 image. This is helpful to debug any problems that might occur.
sv: Generera mer meddelanden under skapandet av ISO9660 bilder. Detta är användbart för att felsöka problem som kan uppstå.

en: HD Settings
sv: Inställningar för hårddisk

en: Handshake failed - No valid CDDB-server?
sv: Handskakning misslyckades - Ogiltig CDDB-server?

en: Hard disk image boot
sv: Hårddiskbildsboot

en: Header data can only be read from an ISO9660 data CD
sv: Header data kan bara läsas från en ISO9660 data CD

en: Header data for the ISO9660 image
sv: Header data för ISO9660 bilden

en: Headers saved
sv: Headers sparade

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
sv: Här kan du testa om X-CD-Roast kan komma åt ditt ljudkort
    för att spela ljudspår med CD-kvalitet.
    När du trycker på "Spela upp demoljud" knappen ska du höra
    ett klockljud från dina högtalare. I annat fall saknas stöd för
    ditt ljudkort, dina högtalare är avstängda eller så är ljudkortet
    upptaget av ett annat program.

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
sv: Dölj TRANS.TBL filerna från Joliet trädet

en: Hide the RR_MOVED directory
sv: Dölj RR_MOVED katalogen

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
sv: Dölj TRANS.TBL filerna (om dessa är aktiverade) från Joliet trädet, så att dessa är osynliga på Windows system.

en: Host "%s" already added
sv: Värden "%s" har redan lagts till

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
sv: Hur många ljudsektorer som läses per förfrågan. En högre inställning resulterar i bättre kvalitet men kräver mer SCSI-buffer-minne.

en: How much information is logged into the logfile.
sv: Hur mycket information som ska loggas i loggfilen.

en: How often the paranoia code will try to read a fautly sector before giving up.
sv: Hur många gånger paranioakoden ska försöka läsa en skadad sektor innan den ger upp.

en: ISO9660 options
sv: ISO9660-inställningar

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
sv: Meddelanden från skapandet av ISO9660-filsystemet

en: If enabled, then the user is allowed the change the read parameters for the CD Readers (e.g. Speed and overlap sectors).
sv: Om aktiverat får användaren ändra läsparametrarna för CD-läsare (T.ex. hastighet och överlappande sektorer).

en: If enabled, then the user is allowed the change the write parameters for the CD Writer (e.g. Speed and FIFO-Buffer-Size).
sv: Om aktiverat får användaren ändra skrivparametrarna för CD-brännaren (T.ex. hastighet och FIFO-bufferstorlek).

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Readers. Else the settings given by root must be used.
sv: Om aktiverat får användaren ändra inställningarna för CD-läsare. Annars måste inställningarna root angett användas.

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Writer. Else the setting given by root must be used.
sv: Om aktiverat får användaren ändra inställningarna för CD-brännaren. Annars måste inställningarna root angett användas.

en: If enabled, then the user may change the logging parameters (the path of the logfile and the loglevel).
sv: Om aktiverat får användaren ändra loggningsparametrar (sökväg till loggfil och loggningsgrad).

en: If enabled, then the user may give his own image-directories (best where he got write permissions). Else the directories specified by root must be used (should be also a directory where any user can write into).
sv: Om aktiverat får användaren ange egna bildkataloger (där denna har skrivrättigheter). Annars måste katalogerna root angett användas (dessa bör också vara kataloger där användare har skrivrättigheter).

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
sv: Om bilden inte överensstämmer med den insatta CD-skivan, läs om bilderna och jämför dem med deras kopior på hårddisken.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to restart the autodiskmount-daemon
    and X-CD-Roast will exit.
sv: Om du är administrativ användare på Mac OS X skriv in ditt lösenord.
     Det kommer att användas med "sudo" för att starta upp autodiskmount-
    demonen och X-CD-Roast kommer att avslutas.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to stop the autodiskmount-daemon.
sv: Om du är administrativ användare på Mac OS X skriv in ditt lösenord.
     Det kommer att användas med "sudo" för att stoppa autodiskmount-demonen.

en: If you are behind a firewall you may require to use a HTTP-proxy to reach the CDDB-Server. If your proxy requires authentication you can use the following syntax: "user:password@proxyhost"
sv: Om du är bakom en brandvägg kan du behöva använda en HTTP-proxy för att nå CDDB-servern. Om din proxy kräver autentisering kan du använda följande syntax: "användare:lösen@proxyvärd"

en: If you have problems with a freezing system when blanking or fixating a CD-R/RW you can try to enable this option. It also might reduce stress on systems where the writer is on the same IDE bus as the hard drive. Use at own risk only.
sv: Om du har problem med att systemet fryser vid radering eller fixering av CD-R/RW-skivor kan du försöka använda detta val. Det kan också reducera belastningen på system där brännaren är på samma IDE-buss som hårddisken. Använd på egen risk.

en: Ignore medium size
sv: Ignorera mediestorlek

en: Ignore the daemon and start X-CD-Roast anyway
sv: Ignorera demonen och starta X-CD-Roast ändå

en: Ignore the known size of the medium. This option should be used with extreme care and is only required for debugging purposes.
sv: Ignorera den kända storleken på mediet. Använd detta val med stor försiktighet och notera att detta endast krävs för felsökning.

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
sv: Ogiltiga tecken hittades i inmatningsfältet.
    Dessa har ersatts med "_" tecken.

en: Image Directory:
sv: Bildkatalog:

en: Image-Information
sv: Bildinformation

en: Images
sv: Bilder

en: In multi session mode it is not recommended to use
    the "do not fixate" option. If you continue you will
    create an unreadable CD.
sv: I multisessionsläge är det inte rekommenderat att
    använda "fixera inte" valet. Om du fortsätter kommer du
    att skapa en oläslig skiva.

en: In multi session mode only one data track can be written at a time.
sv: I multisessionsläge kan endast ett spår åt gången skrivas.

en: In multi session mode you can't write both audio
    and data tracks at the same time.
sv: I multisessionsläge kan ljud- och dataspår inte
    skrivas samtidigt.

en: In order to allow X-CD-Roast access to your CD-Writing-Devices
    you have to stop the finder from automatically mounting CDs to
    your desktop by disabling the autodiskmount-daemon. If you
    don't do that you will not be able to use your writer.
sv: För att X-CD-Roast ska kunna komma åt CD-läs-/skrivenheterna
    måste du avaktivera auto-mountning genom att stänga av
    autodiskmount-demonen. Om du inte gör detta kommer du inte att
    kunna använda din brännare.

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
sv: Inkludera utökad information så som långa filnamn, enheter och länkar i bilden. Denna information kan läsas av de flesta unix operativsystem. Ägare och rättigheter på filerna tilldelas neutrala värden.

en: Initializing CD-Reader...
sv: Initialiserar CD-läsare...

en: Initializing CD-Writer...
sv: Initialiserar CD-brännare...

en: Input charset:
sv: Tecken för indata:

en: Internationalization
sv: Internationalisering

en: Invalid device specification.
sv: Ogiltig enhetsspecifikation.

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
sv: Ogiltig sökväg eftersom den ligger på samma
    filsystem som en redan vald sökväg:
    %s

en: Joliet extension (for Windows)
sv: Joliet tillägg (för Windows)

en: Juke Box
sv: Jukebox

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
sv: Utför endast fixering om skivan brändes men inte fixerades av någon anledning.

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
sv: Simulera endast skrivprocessen. Notera att avbrytning av simuleringen oftast är en dålig idé eftersom SCSI-bussen då kan hänga sig.

en: Label:
sv: Titel:

en: Language:
sv: Språk:

en: Launch X-CD-Roast
sv: Starta X-CD-Roast

en: Layout tracks
sv: Redigera spåruppställning

en: Length
sv: Längd

en: Lets you specify exactly where the file or directory content should be mapped to on the destination CD. (e.g. a directory /home/user can be mapped to /backup/home-dirs/user.)
sv: Låter dig specifiera exakt var filen eller katalogen hamnar på målskivan. (T.ex kan /home/user sparas som /backup/home-dirs/user istället.)

en: Limit Joliet filenames not to 64 characters but allow up to 103. This breaks the Joliet specification, but seems to work on most systems. Use with caution.
sv: Begränsa Joliet filnamn till 103 tecken istället för 64. Detta stödjs inte av Joliet specifikationen men fungerar på de flesta system. Använd med försiktighet

en: List of paths to master saved successfully
sv: Listan av sökvägar till masterkopia sparad

en: Load list
sv: Ladda lista

en: Load list of paths to master
sv: Läs in sökvägslista till masterkopia

en: Loads a CD in this device.
sv: Ladda in en CD i denna enhet.

en: Logfile:
sv: Loggfil:

en: Logging
sv: Loggning

en: Loglevel:
sv: Loggningsgrad:

en: Lookup titles on CDDB
sv: Sök titlar i CDDB

en: Mac OS X preparations
sv: Mac OS X förberedelser

en: Make CD bootable?
sv: Skapa en bootbar CD?

en: Make CD/DVD bootable?
sv: Skapa en bootbar CD/DVD?

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
sv: Skapa en exakt kopia av en CD (data och ljud)

en: Manually add device
sv: Lägg till enheter manuellt

en: Manually add writer or reader devices
sv: Lägg till läs- och skrivenheter manuellt

en: Master Tracks
sv: Mastra spår

en: Master and write on-the-fly
sv: Mastra och skriv direkt

en: Master source
sv: Masterkälla

en: Master to image file
sv: Mastra bildfilen

en: Master-Error:
sv: Masterfel:

en: Mastering aborted...
sv: Mastring avbröts...

en: Mastering data track [%s]
sv: Mastrar dataspår [%s]

en: Mastering successful
sv: Mastring lyckades

en: Mastering:
sv: Mastrar:

en: Matching database entries
sv: Poster i databasen

en: Medium
sv: Mellan

en: Miscellaneous
sv: Övrigt

en: Mixed-Mode-CD
sv: Bland-CD

en: Model
sv: Modell

en: Modify boot info-table
sv: Modifiera bootinformationstabellen

en: Multisession-CD
sv: Multisessions-CD

en: Network
sv: Nätverk

en: New session size:
sv: Ny sessionsstorlek:

en: No
sv: Nej

en: No CD loaded
sv: Ingen CD insatt

en: No CD loaded in read device
sv: Ingen CD insatt i läsenheten

en: No CD loaded in write device
sv: Ingen CD insatt i skrivenheten

en: No CD-Reader defined in Setup
sv: Ingen CD-läsare definierad i Inställningar

en: No CD-Writer defined in Setup
sv: Ingen CD-brännare har definierats i inställningarna

en: No CD-Writer or CD-ROM device detected.
    For ATAPI/IDE devices under Linux you have to enable
    SCSI-Emulation in the kernel in order to activate them.
    Please see the X-CD-Roast manual how to do that.
sv: Ingen CD-brännare eller CD-ROM-enhet hittades.
    For ATAPI/IDE enheter i Linux måste du aktivera
    SCSI-emulering i kärnan för att använda dessa.
    Läs manualen för X-CD-Roast för hur man gör detta.

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
sv: Ingen Info-fil hittades för spår "%s".
    Verifiering kommer därför inte vara möjlig.
    Avmarkerar detta spår...

en: No TOC file selected which specifies
    which tracks are to verify.
sv: Ingen TOC-fil vald som specifierar
    vilka spår som ska verifieras.

en: No Tracks layouted for writing
sv: Inga spår har redigerats för skrivning.

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
sv: Ingen konfigurationsfil hittades!
    Gå till Inställningar.

en: No devices found - check your remote scsi setup.
sv: Inga enheter hittades - kontrollera dina nätverks-SCSI inställningar.

en: No disk emulation boot
sv: Ingen diskemulerad boot

en: No disk or wrong disk loaded.
sv: Ingen skiva eller fel skiva insatt.

en: No emul load size:
sv: Antal virtuella sektorer:

en: No free space in the temporary directory "%s".
    Aborting...
sv: Inget ledigt utrymme i den temporära katalogen "%s".
    Avbryter...

en: No host selected to remove
sv: Ingen värd valt för borttagning

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
sv: Inga bildkataloger är definierade. Du måste definiera
    åtminstonde en katalog för bilddata för att kunna fortsätta.

en: No image-directories with write permissions found.
    Please check your settings in the Setup.
sv: Inga bildkataloger med skrivrättigheter hittades.
    Kontrollera dina inställningar.

en: No matches found - unknown CD
sv: Inga träffar - okänd CD

en: No path selected to redirect
sv: Ingen sökväg har valts för omdirigering

en: No path selected to remove
sv: Ingen sökväg har valts för borttagning

en: No privileges to start X-CD-Roast.
    
    You have to login as the root user the first time and
    start X-CD-Roast to enable its Non-Root-Mode, which
    will allow that any user can start it.
sv: Inga rättigheter att starta X-CD-Roast.
    
    Du måste logga in som root första gången och starta X-CD-Roast för att aktivera dess Icke-root läge, vilket
    tillåter alla användare att starta det.

en: No read permission on the boot image file you specified:
    "%s"
sv: Läsrättigheter saknas på den specifierade bootbilden:
    "%s"

en: No root configuration file found or not readable!
    The superuser must start and configure X-CD-Roast
    first, before other users can use it.
sv: Ingen rootkonfigurationsfil hittades eller var läsbar!
    Administratören måste starta och konfigurera X-CD-Roast
    innan andra användare kan använda det.

en: No root configuration file found!
    Please enter Setup and don't forget to add users
    who may also use X-CD-Roast.
sv: Ingen rootkonfigurationsfil hittades!
    Gå till Inställningar och glöm inte att lägga till användare
    som också får använda X-CD-Roast.

en: No tracks selected
sv: Inga spår valda

en: No tracks selected to delete
sv: Inga spår valda för radering

en: No user selected to remove
sv: Ingen användare vald för borttagning

en: No users are allowed to start X-CD-Roast (except root).
sv: Inga användare på använda X-CD-Roast (utom root).

en: No valid path specified
sv: Ingen giltig sökväg har angets

en: Non-Root-Mode activated
sv: Icke-rootläge aktivt

en: Non-Root-Mode configuration:
sv: Konfiguration av icke-rootläge

en: Non-Root-Mode deactivated
sv: Icke-rootläge är inte aktivt

en: None
sv: Inga

en: None
sv: Ingen

en: None allowed
sv: Tillåt inga

en: Not bootable
sv: Ej bootbar

en: Not bootable image
sv: Ej bootbar bild

en: Not enough diskspace available
sv: Otillräckligt utrymme

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
sv: Det finns inte tillräckligt med diskutrymme!
    Vill du fortsätta ändå eller avbryta?

en: Not implemented yet
sv: Inte implementerad än

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
sv: OBS: Fullständig radering tar ca 74 minuter i 1X hastighet och ca 37 minuter i 2X hastighet. På snabbare brännare tar raderingen några minuter.

en: Notify-Beeps via:
sv: Spela upp signaler via:

en: Off
sv: Av

en: Omit ISO9660 version numbers
sv: Utelämna ISO9660-versionnummer

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
sv: Utelämna avslutande punkter från filer som saknar punkt. Detta bryter mot ISO9660 standarden men har ingen effekt på Rock Ridge- eller Joliet-filnamn.

en: Omit trailing periods
sv: Utelämna avslutande punkter

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
sv: Utelämna versionnummer från ISO9660-filnamn. Kan krävas på vissa system. Använd med försiktighet.

en: Only hosts which are not listed can start X-CD-Roast.
sv: Endast värdar som inte är på listan får använda X-CD-Roast.

en: Only the hosts in the list may start X-CD-Roast.
sv: Endast värdar på listan får använda X-CD-Roast.

en: Only the users which were added to the list are allowed to start X-CD-Roast.
sv: Endast användare som lagts till på listan för använda X-CD-Roast.

en: Optical Storage
sv: Optisk lagring

en: Options
sv: Val

en: Options saved
sv: Val sparade

en: Options to create a bootable CD
sv: Val för skapande av bootbar CD

en: Options to create a bootable CD/DVD
sv: Val för skapande av bootbar CD/DVD

en: Or enter a shell wild-card-style pattern that matches a part of a filename to exclude. For example '*.o' and 'core' will exclude all files ending in '.o' or called 'core' from being mastered to CD. (Enter without quotes)
sv: Eller skriv in ett skalmönster av wild-card typ som matchar en del av ett filnamn för att exkludera. T.ex. exkluderar '*.o' och 'core' alla filer som sluter med '.o' eller som heter 'core' från att kopieras till CD. (Skriv in utan citationstecken.)

en: Output charset that defines the characters that will be used in Rock Ridge file names.
sv: Teckenuppsättning som används för Rock Ridge filnamn.

en: Output charset:
sv: Tecken för utdata

en: Pad Tracks
sv: Fyll ut spår

en: Pads data-tracks with zeros to eliminate reading problems on some systems and adapts the length of audio-tracks for CD writing. This must be enabled when you want to burn wav-files not created with X-CD-Roast.
sv: Fyll ut dataspår med nollor för att eliminera lässvårigheter på vissa system och anpassar längden på ljudspår för CD-bränning. Detta måste vara aktiverat när du vill bränna wav-filer som inte skapats av X-CD-Roast.

en: Paranoia retries per sector:
sv: Paranoiaförsök per sektor:

en: Path
sv: Sökväg

en: Path already added
sv: Sökvägen har redan lagts till

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Pauses or continue playing.
sv: Gör en paus eller fortsätt uppspelning.

en: Performer
sv: Artist

en: Performer:
sv: Artist:

en: Personalize image filenames
sv: Personliga bildfilsnamn

en: Play Audio-Tracks
sv: Spela upp ljudspår

en: Play demo sample
sv: Spela upp demoljud

en: Play first or currently selected Track.
sv: Spela upp det första eller markerade spåret.

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
sv: Spela upp ett demoljud med ljudkortet för att verifiera att den fungerar korrekt.

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
sv: Spela upp ljudspår (.wav filer) från hårddisken via ljudkortet.

en: Please choose to which directory on the destination
    CD the selected paths should be redirected to:
sv: Välj vilken katalog på målskivan de markerade
    sökvägarna ska dirigeras om till:

en: Please choose where all the selected paths should be mapped on the CD.
    Do note that selecting only one path at a time would give much greater
    control about the CD layout.
sv: Välj var alla markerade sökvägar ska placeras på CD-skivan.
    Notera att markering av ett spår i taget ger en mycket bättre kontroll
    över layouten på CD-skivan.

en: Please choose where the contents of this directory
    should be located on the CD:
sv: Välj var innehållet i denna katalog ska placeras
    på CD-skivan:

en: Please choose where this file should be located on the CD:
sv: Välj var denna fil ska placeras på CD-skivan:

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
sv: Tryck på "Beräkna storlek" först för att kontrollera att alla masterval
    är giltiga och för att se hur stor bilden kommer att bli.

en: Please enter a valid cdrecord device specification:
sv: Skriv in en giltig enhetsspecifikation för cdrecord:

en: Please first add some directories to master.
sv: Lägg till kataloger till mastern.

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
sv: Sätt in en CD-R/RW i CD-brännaren

en: Please insert a DVD+-R/RW in the DVD-Writer.
sv: Sätt in en DVD+-R/RW i DVD-brännaren.

en: Please note that changing this setting to anything other
    than "autodetect" is almost never required.
    Don't touch unless you are a cdrtools expert.
sv: Notera att den nästan aldrig är nödvändig att ställa in
    detta val på annat än "autodetect".
    Ändra inte detta om du inte kan använda cdrtools.

en: Please note that you have to install ProDVD support before
    you can write DVDs. Currently you will only be able to
    write regular CDs with your DVD-Writer.
sv: Notera att du måste installera ProDVD-stöd innan du kan
    bränna DVD-skivor. För nuvarande kan du endast bränna
    vanliga CD-skivor med din DVD-brännare.

en: Please press "Update" once before adding new paths.
sv: Tryck "Uppdatera" innan du lägger till nya sökvägar.

en: Please reload the CD-R in the writer
sv: Sätt in CD-R-skivan på nytt i brännaren

en: Please see http://www.xcdroast.org/faq when you miss a drive this list.
sv: Se http://www.xcdroast.org/faq om din enhet saknas från listan.

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
sv: Specifiera en bootbildslista för din
    bootbara Sparc CD.

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
sv: Specifiera både bootbild och bootkatalog för
    din bootbara CD-skiva.

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
sv: Specifiera var denna sökväg ska dirigeras om till
    på målskivan:

en: Please wait while X-CD-Roast is
    calculating the current image size.
sv: Vänta medan X-CD-Roast beräknar
    nuvarande bildstorlek.

en: Preparer Id:
sv: Skapar-ID:

en: Printer
sv: Skrivare

en: Progress-indicator in window-title
sv: Visa förlopp i fönstertitel

en: Publisher Id:
sv: Utgivar-ID:

en: Query CDDB
sv: Förfråga CDDB

en: Quit X-CD-Roast
sv: Avsluta X-CD-Roast

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
sv: Lämna Skapa menyn och återvänd till huvudmenyn.

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
sv: Avsluta kopieringsmenyn och återvänd till huvudmenyn.

en: RAW writing (raw16)
sv: RAW skrivning (raw16)

en: RAW writing (raw96p)
sv: RAW skrivning (raw96p)

en: RAW writing (raw96r)
sv: RAW skrivning (raw96r)

en: Read CD
sv: Läs CD

en: Read CD/DVD
sv: Läs CD/DVD

en: Read Device:
sv: Läsenhet:

en: Read Tracks
sv: Läs spår

en: Read aborted...
sv: Läsning avbröts...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
sv: Läs alla headertexter fråm CD-skivan i skrivenheten - Varning, detta ersätter de nuvarande texterna.

en: Read all tracks
sv: Läs alla spår

en: Read audio CDs with the enhanced error correction paranoia code.
sv: Läs ljud-CD med den förbättrade felkorrigeringskoden paranoia.

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
sv: Läs detaljerad information från en (tom) CD-R/RW-skiva.

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
sv: Läs- och skrivenheterna är samma enhet!
    Direkt kopiering är endast möjlig med separata enheter

en: Read options
sv: Läsinställningar

en: Read selected tracks
sv: Läs markerade spår

en: Read settings from CD
sv: Läs inställningar från CD

en: Read-Error:
sv: Läsfel:

en: Reading %d/%d:
sv: Läser %d/%d:

en: Reading audio track %d/%d [%s]
sv: Läser ljudspår %d/%d [%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
sv: Läser dataspår %d/%d [%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
sv: Läs alla markerade spår från CD-skivan och sparar dessa i bildkatalogen.

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
sv: Läser alla spår från den nuvarande CD-skivan igen och jämför dessa med spåren på hårddisken som den valda TOC filen beskriver.

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
sv: Läs alla spår från den nuvarande CD-skivan och spara dessa i bildkatalogen på hårddisken.

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
sv: Läs alla spår från CD-skivan igen och jämför dessa med spåren som finns lagrade på hårddisken.

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
sv: Läs alla spår på CD-skivan och kopiera dem till hårddisken.

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
sv: Läs valda spår igen från CD-skivan och jämför dessa med de spår som finns lagrade på hårddisken.

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
sv: Läs markerade spår från en CD och spara dessa på hårddisken.

en: Ready to add a new session to a multi session CD?
sv: Redo att lägga till en ny session på en multisessionsskiva?

en: Ready to add a new session to a multi session DVD?
sv: Redo att lägga till en ny session till en multisessions-DVD?

en: Ready to write a single session CD?
sv: Redo att skriva en enkelsessions-CD?

en: Ready to write a single session DVD?
sv: Redo att skriva en enkelsessions-DVD?

en: Ready to write the first session of a multi session CD?
sv: Redo att skriva första sessionen på en multisessionsskiva?

en: Ready to write the first session of a multi session DVD?
sv: Redo att skriva den första sessionen av en multisessions-DVD

en: Really quit X-CD-Roast?
sv: Avsluta X-CD-Roast?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
sv: Kontrollera sessionsinformationen för den insatta skivan på nytt. (Användbart när du just bytt skiva.)

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Redirect a master directory
sv: Dirigera om en masterkatalog

en: Redirect several master directories
sv: Dirigera om flera masterkataloger

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
sv: Dirigera om den för nuvarande markerade masterkatalogen till ett annat virtuellt ställe på skivan utan att ändra på något i källdatan.

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
sv: Uppdatera innehållet i informationsfönstren. (T.ex. efter CD byte)

en: Relaxed ISO9660 filenames
sv: Avslappnade ISO9660-filnamn

en: Removable Disk
sv: Avlägsningsbar disk

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove all selected hosts from the list.
sv: Ta bort alla markerade värdar från listan.

en: Remove all selected users from the list.
sv: Ta bort alla markerade användare från listan.

en: Remove device
sv: Ta bort enhet

en: Remove the selected tracks from this list.
sv: Ta bort de markerade spåren från listan.

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
sv: Tog bort en motsägelsefull sökväg.
    Tryck på "Uppdatera" igen.

en: Removes the currently configured devices and scans for them again. Useful when you changed something in your hardware configuration.
sv: Ta bort de för nuvarande konfigurerade enheterna och sök efter enheter på nytt. Använbart om du ändrat din hårdvarukonfiguration.

en: Removes the currently selected master directories.
sv: Ta bort de för nuvarande markerade masterkatalogerna.

en: Removes the selected image directory from the list.
sv: Ta bort den markerade bildkatalogen från listan.

en: Rename the automatically generated directory "RR_MOVED" to ".rr_moved" in Rock Ridge images.
sv: Döp om den automatiskt genererade katalogen "RR_MOVED" till ".rr_moved" på Rock Ridge bilder.

en: Requesting data - Please wait
sv: Begär data - Vänta

en: Rescan devices
sv: Sök enheter på nytt

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
sv: Omvandla och följ de symboliska länkarna i filsystemet. Länkar kommer då att behandlas som de filer de pekar till.

en: Restart the autodiskmount-daemon
sv: Starta upp autodiskmount-demonen

en: Restart the autodiskmount-daemon and quit X-CD-Roast
sv: Starta upp autodiskmount-demonen igen och avsluta X-CD-Roast

en: Retrying...
sv: Försöker igen...

en: Rock Ridge (anonymous)
sv: Rock Ridge (anonym)

en: Rock Ridge only
sv: Endast Rock Ridge

en: Save
sv: Spara

en: Save Output
sv: Spara utdata

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Save current settings as default
sv: Spara som standard

en: Save list
sv: Spara lista

en: Save list of paths to master
sv: Spara sökvägslista till masterkopia

en: Save settings as default
sv: Spara som standard

en: Save window positions
sv: Spara positioner för fönster

en: Saves all defined texts (with the exception of the Volume-ID) to the configuration directory for automatic restoration at next startup of X-CD-Roast.
sv: Spara alla definierade texter (utom Volym-ID) till konfigurationsfilen så att dessa återskapas automatiskt vid nästa uppstart av X-CD-Roast.

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
sv: Sparar de nuvarande ISO inställningarna till din konfigurationskatalog så att dessa aktiveras automatiskt vid nästa uppstart av X-CD-Roast.

en: Saves the current set of write parameters as default values for the next startup of X-CD-Roast.
sv: Spara den nuvarande uppsättningen skrivparametrar som standardvärden för nästa uppstart av X-CD-Roast.

en: Saves your current configuration.
sv: Spara din nuvarande konfiguration

en: Saving output successful
sv: Sparandet av utdata lyckades

en: Scan finished.
sv: Sökning klar.

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
sv: Sök efter index på CD-skivan. Om detta val är markerat kommer kopian att innehålla samma spårindex som original CD-skivan. Notera att vissa enheter kan behöva tid för att utföra sökningen.

en: Scanning for CD/DVD-Writers and CD/DVD-Reading devices.
    On some configurations this can take a while.
sv: Söker efter CD/DVD-brännare och CD/DVD-läsare.
    På vissa system kan detta ta ett tag.

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
sv: Söker efter MCN (Media Catalog Number)...

en: Scanning for devices
sv: Söker efter enheter

en: Scanning for new devices
sv: Söker efter nya enheter

en: Scanning master directories...
sv: Söker i masterkataloger...

en: Scanning track %d for ISRC...
sv: Söker efter ISRC på spår %d...

en: Scanning track %d for indices...
sv: Söker efter index på spår %d...

en: Sectors for overlap sampling:
sv: Sektorer för överlappande sampling:

en: Sectors per request:
sv: Sektorer per förfrågan:

en: Select Directory
sv: Välj katalog

en: Select Logfile
sv: Välj loggfil

en: Select all
sv: Markera alla

en: Select boot image
sv: Välj bootbild

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
sv: Här kan du välja en bildtyp som definierar exakt hur originalkopian kommer att genereras. För de flesta är standardinställningen "Rock Ridge + Joilet" den optimala inställningen.

en: Select none
sv: Avmarkera alla

en: Select predefined image type:
sv: Välj fördefinierad bildtyp:

en: Select the CD- or DVD-Writer you want to use.
sv: Välj den CD- eller DVD-brännare du vill använda.

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
sv: Välj TOC filen som specifierar vilka spår som ska skrivas till CD-skivan. Inställningen "Kopiera direkt" kommer att läsa spåren direkt från läsenheten istället för från hårddisken.

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
sv: Välj enheten som du vill använda för alla läsoperationer på CD-skivor.

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
sv: Välj hastigheten som ska användas för ljudextrahering.

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
sv: Välj vilka spår som ska verifieras mot den nuvarande CD-skivan. TOC filen måste givetvis överrensstämma med CD-skivan.

en: Selected:
sv: Markerade:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
sv: Markera alla visade bilder på hårddisken för verifikation.

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
sv: Markera alla valda spår så att du kan lägga till dem till ditt val för skrivning med ett klick.

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
sv: Markera alla visade spår så att du kan avlägsna alla spår på listan med ett klick.

en: Selects all displayed tracks.
sv: Markera alla visade spår

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
sv: Markera alla spår från den insatta CD-skivan för läsning.

en: Sending CDDB-query
sv: Sänder CDDB-förfrågan

en: Session information
sv: Sessionsinformation

en: Session view
sv: Sessionsöversikt

en: Set ISO9660 conformance level:
sv: Sätt anpassningsgrad för ISO9660:

en: Set SCSI IMMED flag
sv: Sätt SCSI IMMED flaggan

en: Set additional write options for advanced users.
sv: Ytterligare valmöjligheter för avancerade användare.

en: Set the language: You have to leave setup to activate this setting. Please note that switching directly to languages that require a different font will not work correctly.
sv: Välj språk. Du måste lämna Inställningar för att aktivera denna inställning. Notera att ändring till ett språk som kräver ett annat typsnitt inte fungerar korrekt.

en: Setup
sv: Inställningar

en: Setup your hardware and system defaults
sv: Ställ in hårdvara och standardinställningar

en: Show details...
sv: Visa detaljer...

en: Show hidden files (files beginning with a dot) in the fileselector above.
sv: Visa dolda filer (filnamn med en inledande punkt) i filväljaren ovan.

en: Show more ISO9660 options for advanced users.
sv: Visa ytterligare ISO9660-val för avancerade anvädare.

en: Shows the percentage of the current write/read process in the titlebar. Allows to minimize X-CD-Roast and still see the progress in some window-managers.
sv: Visa procentuellt förlopp för läs- eller skrivprocessen i titelraden. Gör att X-CD-Roast kan minimeras och ändå ge förloppsinformation i vissa fönsterhanterare.

en: Simulation write
sv: Skrivsimulering

en: Size of selected tracks:
sv: Storlek på markerade spår:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
sv: Hoppa över verifikation av ljudspår. Många CD-läsare klarar inte av att läsa ljudspår pålitligt.

en: Small
sv: Liten

en: Some of the audio files you want to write have been recorded
    with an invalid ISRC or MCN id. X-CD-Roast can clear these
    invalid ids for you and continue or you have to abort now.
sv: Vissa ljudspår som du vill skriva har spelats in med
    felaktiga ISRC- eller MCN-ID. X-CD-Roast kan nollställa dessa
    felaktiga ID och fortsätta eller så måste du avbryta nu.

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
sv: Vissa av bildfilerna du vill skriva fattas.
    Uppdatera bildkatalogen.

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
sv: Vissa spår som tillhör CD-skivan du vill bränna fattas.
    TOC filen kan vara utdaterad och spåren har redan
    raderats från hårddisken.

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
sv: Vissa spår har en annan storlek än väntat.
    Dessa spår kan vara utdaterade eller tillhör en annan CD.
    Vill du fortsätta ändå eller avbryta?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
sv: Någonting på SCSI-bussen har ändrats. Kontrollera
    konfigurationen för dina läsare och brännare.

en: Sparc (Sun workstations)
sv: Sparc (Sun arbetsstationer)

en: Sparse
sv: Sparsamt

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
sv: Specifierar en kommaseparerad lista av bootbilder som krävs för att skapa en bootbar CD på Sparc system.

en: Specifies that a 56-byte table with CD-ROM layout information will be patched into the boot file. Warning - the boot file will be modified! See the mkisofs-manpage for more details (-boot-info-table)
sv: Specifierar att en 56 bytes tabell med CD-ROM layoutinformation kommer att sammanfogas med bootfilen. Varning - bootfilen kommer att modifieras! Se man-sidan för mkisofs för ytterligare detaljer (-boot-info-table)

en: Specifies that the boot image used to create a bootable CD is a 'no emulation' image. The system will load and execute this image without performing any disk emulation.
sv: Specifierar att bootbilden som används för att skapa en bootbar CD är en 'ingen emulering' bild. Systemet kommer då att exekvera denna bild utan att utföra någon diskemulering.

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
sv: Specifierar att den skapade CD-skivan ska markeras ej bootbar. Systemet kommer att tillhandahålla en emulerad enhet för bilden, men kommer att boota från en standardbootenhet.

en: Specify here the local charset that should be used for translating the local file names into Joliet Unicode directory records when the CD is read on Windows systems.
sv: Här kan du specifiera den lokala teckenuppsättningen som ska användas för att översätta lokala filnamn till Joilet Unicode katalogregistret när skivan läses på Windowssystem.

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Starting to scan for devices...
sv: Påbörjar sökning av enheter...

en: Starting to scan for remote devices...
sv: Påbörjar sökning av nätverksenheter...

en: Stop the autodiskmount-daemon
sv: Stäng av autodiskmount-demonen

en: Stop the autodiskmount-daemon now and continue
sv: Stäng av autodiskmount-demonen nu och fortsätt

en: Stops playback.
sv: Avsluta uppspelning.

en: Successful:
sv: Inga fel:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
sv: Stöd för Microsofts Joliet filsystem för att tillåta långa unicode filnamn när skivan läses på Windows system.

en: Swap Audio byte order
sv: Växla byteordning på ljud

en: Swaps the byte-order of audio-tracks. This is needed when you end up with an audio-CD which only contains static noise.
sv: Växla byteordningen på ljudspår. Detta krävs när en bränning resulterar i en ljud-CD som bara innehåller brus.

en: System default
sv: Standard för systemet

en: TAO with zero pregap
sv: TAO utan inledande pregap

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
sv: TOC filen överrensstämmer inte med CD-skivan i enheten.
    Verifikation är därför omöjlig.

en: TOC-File:
sv: TOC-fil:

en: Tape
sv: Band

en: Temporary Image Storage Directories
sv: Temporära bildlagringskataloger

en: Test
sv: Testa

en: Test DSP-Device
sv: Testa DSP-enhet

en: That CD contains both audio and data tracks. X-CD-Roast
    will only copy the audio tracks in on-the-fly mode.
sv: Denna CD innehåller både ljud- och dataspår. X-CD-Roast
    kommer endast att kopiera ljudspåren i direktkopieringsläge.

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
sv: CDDB-server som ska användas för att ladda hem ljudspårstitlar från Internet.

en: The VariRec option changes the laser power used to write CDs. This can increase compatibility with some playback devices. Values from -2 to 2 are valid and please note that the write speed will drop to 4x.
sv: Varitec valet ändrar styrkan på lasern som används vid bränningen. Detta kan öka kompatabiliteten med vissa läsenheter. Värden från -2 till 2 är gilitga. Notera att skrivhastigheten kommer att sänkas till 4X.

en: The Writer you want to use to burn any CDs or DVDs.
sv: Brännaren du vill använda för att bränna CD- eller DVD-skivor

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
sv: Den beräknade storleken på den nya sessionen/bilden. Om du väljer att skriva bilden till hårddisk är detta den mängd ledigt utrymme som krävs i bildkatalogerna. När du skriver direkt, kontrollera att det finns tillräckligt med utrymme kvar på CD-R/RW-skivan.

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
sv: Kapacitet på nuvarande CD-R/RW-skiva.

en: The default speed to be used for writing.
sv: Standardhastigheten som används för bränning.

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
sv: Enheten du vill använda för att läsa data- och ljud-CDn.

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
sv: Katalogen på hårddisken som du vill spara/ladda spår från. Inställningen "Automatisk" väljer alla tillgängliga kataloger på en gång.

en: The following commands will be executed in order
    to activate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
sv: Följande kommandon kommer att exekveras för att
    aktivera icke-rootläget.
    Tryck OK om du är säker på att du vill fortsätta.

en: The following commands will be executed in order
    to deactivate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
sv: Följande kommandon kommer att exekveras för att
    avaktivera icke-rootläget.
    Tryck OK om du är säker på att du vill fortsätta.

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
sv: Den angivna bootbilden är en hårddiskbild. Hårddiskbilden måste börja med en master boot record som innehåller en enda partition.

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
sv: Den angivna bootbilden är kopierad från en bootbar diskett.

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
sv: Bildkatalogerna stämmer inte överens med nuvarande system.
    Kontrollera deras konfiguration i Inställningar.

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
sv: Namnet på filen där allt X-CD-Roast gör loggas.

en: The requested language with the locale
    "%s" is not available on this system.
    Your language setting will be ignored.
sv: Det begärda språket med locale
    "%s" är inte tillgängligt på detta system.
    Dina språkinställningar kommer att ignoreras.

en: The root configuration file is not owned by root!
    Aborting...
sv: Rootkonfigurationsfilen ägs inte av root!
    Avbryter...

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
sv: Ljudkortsenheten. Används för att spela upp varningsljud eller ljudspår.

en: The space already used on the CD-R/RW by old sessions and the still available space.
sv: Utrymmet som används på skivan av gamla sessioner samt utrymme som fortfarande finns tillgängligt.

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
sv: Hastigheten X-CD-Roast försöker använda för läsning av ljudspår. Vissa enheter ignorerar denna inställning.

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
sv: Hastigheten du vill bränna CD skivor med (Beror på din brännare)

en: The temporary directory "%s" is not writeable.
    Aborting...
sv: Den temporära katalogen "%s" är inte skrivbar.
    Avbryter...

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
sv: Bränningsläge. Lämna detta på "autodetect" om du inte vet exakt vad du gör.

en: There is an empty CD-R/RW in the drive.
    Additional sessions cannot be written on
    unwritten media.
sv: Den insatta CD-R/RW-skivan är tom.
    Tilläggssessioner kan inte skrivas på
    tom media.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    Perhaps you want to write a DVD, but you have not selected
    the correct media size? You can continue at own
    risk, but the resulting CD might not be readable.
sv: Det verkar inte finnas tillräckligt med utrymme på skivan.
    Försöker du bränna en DVD, men har valt fel mediastorlek?
    Du kan fortsätta på egen risk men den resulterande skivan
    kan bli oläslig.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
sv: Det verkar inte finnas tillräckligt med utrymme på skivan.
    Du kan fortsätta på egen risk, men den resulterande skivan
    kan vara oläslig.

en: This CD is closed. No further data can be written onto it.
sv: Denna skiva är låst. Ingen ytterligare data kan skrivas till den.

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
sv: Detta ska göra CD-skivan bootbar på Sparc system (vanligtvis Sun arbetsstationer)

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
sv: Denna CD borde vara bootbar på standard-PCn enligt El Torito standarden. Du måste tillhandahålla en giltig bootbild för att detta ska vara möjligt.

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
sv: Detta beräknar den exakta storleken på din nya session/bild. Varje gång du ändrar mastringsvalen eller lägger till/tar bort kataloger på mastern måste du göra om detta.

en: This can be any device string as described in the
    cdrecord documentation:
    
     For example "/dev/hdc" on Linux 2.5.45 or greater, or
     "REMOTE:rscsi@hostname" to scan for network enabled devices.
sv: Detta ska vara en enhetssträng som de är beskrivna i
    dokumentationen för cdrecord:
    
     Till exempel "/dev/hdc" på Linux 2.5.45 eller senare, eller
     "REMOTE:rscsi@hostname" för att söka efter enheter med nätverksstöd.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. If you want to use X-CD-Roast without entering
    the root-password, you have to install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
sv: Denna kopia av X-CD-Roast har kompilerats utan icke-root stöd.
    Om du vill använda X-CD-Roast utan att ange rootlösenord måste
    du installera en kopia med icke-root stöd.
    
    Besök http://www.xcdroast.org för mer information.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. Therefore you will not be able to use it as
    non-root user unless you have take special precautions. It is
    recommended that you install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
sv: Denna kopia av X-CD-Roast har kompilerats utan icke-root stöd.
    Du kommer därför inte att kunna använda den som vanlig anvädare
    utan att vidta vissa åtgärder. Du rekommenderas att installera
    en version med icke-root stöd.
    
    Besök http://www.xcdroast.org för mer information.

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
sv: Detta val liknar det andra Rock Ridge valet men ägande och rättighetsinformation för filer sparas. Använd detta val när du skapar skivor för backup syfte.

en: This is the internal memory-buffer cdrecord allocates to prevent buffer-underruns while burning. This should be set higher than the writer-internal hardware buffer for more performance.
sv: Detta är den interna minnesbufferten cdrecord allokerar för att förhindra buffer underruns vid bränning. Detta bör sättas högre än hårdvarans interna bufferminne för högre prestanda.

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
sv: Detta är namnet på skivan som visas upp på Windows och Mac system. På Solaris kommer detta att användas som mountpunkt för volymhanteringssystemet.

en: This is the number of virtual 512 byte sectors to load in no-emulation mode. See the mkisofs-manpage for more details (-boot-load-size)
sv: Detta är antalet virtuella 512 bytes sektorer som ska laddas i ingen-emulering läget. Se man-sidan för mkisofs för ytterligare detaljer (-boot-load-size)

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
sv: Detta är prefixen för filnamnen för spåren som ska sparas på hårddisken.

en: This option forces a drive to ignore the medium quality (and a possible automatic write speed reduction) and to use the selected speed. Should only be used with extreme care.
sv: Detta val tvingar brännaren att ignorera mediekvaliteten (och en möjlig automatisk skrivhastighetssänkning) och använder den angivna hastigheten. Använd med stor försiktighet.

en: This options allows lower case characters to appear in ISO9660 filenames. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on some systems. Use with caution.
sv: Detta val tillåter gemena tecken i ISO9660-filnamn. Detta bryter mot ISO9660 standarden, men fungerar på vissa system. Använd med försiktighet.

en: This options allows more than one dot to appear in ISO9660 filenames. Leading dots are not affected by this option. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on many systems. Use with caution.
sv: Detta val tillåter mer än en punkt i ISO9660-filnamn. Inledande punkter påverkas inte av detta val. Detta val bryter mot ISO9660 standarden men fungerar på många system. Använd med försiktighet.

en: This prevents the CD-Writer from fixating (closing) the CD after writing. You can use this to create an audio CD in several steps. Just be sure to fixate after the last track. (Or use the "Fixate CD-R/RW only" button.) Note: This does only work in Track-At-Once-Mode.
sv: Detta förhindrar att CD-brännaren fixerar (låser) skivan efter skrivning. Du kan använda detta för att skapa ljudskivor i flera steg. Kom bara ihåg att fixera efter det sista spåret. (Eller använd "Utför endast fixering" knappen.) OBS: Detta fungerar endast i Track-At-Once läge.

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
sv: Detta beskriver skaparen av CD-skivan, vanligtvis en postadress eller ett telefonnummer.

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
sv: Detta beskriver utgivaren av CD-skivan, vanligtvis en postadress eller ett telefonnummer.

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
sv: Detta specifierar sökvägen och filnamnet till bootkatalogen. Denna fil krävs för att skapa en bootbar CD och genereras automatiskt av mkisofs. Om du inte är säker, använd standardinställningen.

en: This specifies the path and filename of the boot image. The boot image must be exactly the size of either a 1.2, 1.44 or 2.88 meg floppy. You can use here any image you copied from a bootable floppy.
sv: Detta specifierar sökvägen och filnamnet för bootbilden. Bootbilden måste vara exakt samma storlek som en 1.2, 1,44 eller 2,88 MB diskett. Du kan använda dig av valfri bild av en bootbar diskett.

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
sv: Denna testversion stödjer för närvarande
    inte kopiering av CD-Extra.

en: Tooltips help
sv: Hjälptext

en: Total Size:
sv: Total storlek:

en: Total space available:
sv: Totalt ledigt utrymme:

en: Total:
sv: Totalt:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
sv: Spår "%s" rymms inte
    på den för närvarande valda CD-skivan. Verifikation är därför
    omöjlig. Avmarkerar detta spår...

en: Track title
sv: Spårtitel

en: Track:
sv: Spår:

en: Tracks
sv: Spår

en: Tracks successfully read
sv: Läsning av spår lyckades

en: Tracks successfully verified
sv: Verifiering av spår lyckades

en: Tracks successfully written
sv: Spåren skrevs utan fel

en: Tracks to verify
sv: Spår att verifiera

en: Tracks to write
sv: Spår att skriva

en: Tracks:
sv: Spår:

en: Turn on the Yahama Audio Master Q. R. feature which usually should result in high quality CDs that have less reading problems in HiFi players. This reduces the capacity of a 74 minute CD to 63 minutes and a 80 minute CD to 68 minutes. (Only works in DAO mode)
sv: Aktivera Yamaha Audio Master Q. R. funktionen vilket vanligtvis resulterar i högkvalitativa CD skivor med färre problem i HiFi spelare. Detta reducerar kapaciteten på 74 minuters skivor till 63 minuter och 80 minuters skivor till 68 minuter. (Fungerar endast i DAO läge)

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unselect all
sv: Avmarkera alla

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Session view
sv: Uppdatera sessionsöversikt

en: Use HTTP
sv: Använd HTTP

en: Use Proxy
sv: Använd proxy

en: Use for all tracks
sv: Använd samma för alla spår

en: Use paranoia mode for audio
sv: Använd paranoialäge för ljud

en: Use the HTTP protocol rather than the CDDB protocol to access the CDDB-Server.
sv: Använd HTTP protokollet istället för CDDB protokollet för att ansluta till CDDB-servern.

en: Use the album performer also for all the tracks. This will copy the current album performer over all track performers.
sv: Använd samma artistinformation för alla spår.

en: Used/Available:
sv: Använt/Tillgängligt:

en: User "%s" already added
sv: Användaren "%s" har redan lagts till

en: User "%s" does not exist.
    Add anyway?
sv: Användaren "%s" existerar inte.
    Lägg till ändå?

en: Users
sv: Användare

en: Users are allowed to:
sv: Användare får:

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Verbose
sv: Detaljerat

en: Verbose mkisofs execution
sv: Detaljerad mkisofs exekvering

en: Verify CD
sv: Verifiera CD

en: Verify CD/DVD
sv: Verifiera CD/DVD

en: Verify Tracks
sv: Verifiera spår

en: Verify aborted...
sv: Verifiering avbröts...

en: Verify anyway
sv: Verifiera ändå

en: Verify options
sv: Val för verifiering

en: Verify selected tracks
sv: Verifiera markerade spår

en: Verify tracks
sv: Verifiera spår

en: Verify-Error:
sv: Verifieringsfel:

en: Verifying %d/%d:
sv: Verifierar %d/%d:

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
sv: Verifierar ljudspår %d/%d [%s]

en: Verifying audio track %d/%d failed
sv: Verifikation av ljudspår %d/%d misslyckades

en: Verifying data track %d/%d [%s]
sv: Verifierar dataspår %d/%d [%s]

en: Verifying data track %d/%d failed
sv: Verifikation av spår %d/%d misslyckades

en: View:
sv: Vy:

en: Volume Id:
sv: Volym-ID:

en: Warn before overwriting images
sv: Varna innan bilder skrivs över

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning: CDDB-logout failed
sv: Varning: CDDB-utloggning misslyckades

en: Warning: Its not recommended to try to create multi session
    with DVD-Media. Its very possible that this will fail.
sv: Varning: Att skapa multisessions skivor med DVD media
    rekommenderas inte. Detta kommer sannolikt att misslyckas.

en: Warning: No "groupadd" command found on your system.
     - Edit "/etc/group" and add a group "%s" manually.
        Please try again then.
sv: Varning: Inget "groupadd" kommando hittades på ditt system.
     - Redigera "/etc/group" och lägg till en grupp "%s" manuellt.
        Försök sedan igen.

en: Warning: No DSP-device configured.
sv: Varning: Ingen DSP-enhet konfigurerad.

en: Warning: The cdrtools binaries you have installed are
    not compatible with your system. You will NOT be
    able to read or write CDs. Please read the FAQ
    on www.xcdroast.org for more information.
sv: Varning: De cdrtoolbinärer som du har installerade är
    inte kompitabla med ditt system. Du kommer inte att
    kunna läsa eller skriva CD-skivor. Läs FAQen på
    www.xcdroast.org för mer information.

en: Warning: You have not entered a cdrecord-ProDVD key in setup.
    Please see the FAQ on how to obtain your free key.
    You also have to renew the key every few months because it got an
    expire date. You will not be able to properly write DVDs without it.
sv: Varning: Du har inte skrivit in en cdrecord-ProDVD nyckel i Inställningar.
    Läs FAQ filen för att ta reda på hur du kan få en gratis nyckel.
    Du måste även förnya din nyckel ett par gånger per år eftersom de har ett utgångsdatum. Du kan inte skriva DVD skivor utan en nyckel.

en: Warning: Your system is not able to create files larger
    than 2 GB. Writing DVDs will therefore not possible.
sv: Varning: Ditt system kan inte skapa filer större än 2 GB.
    Skapandet av DVD skivor är därför inte möjligt.

en: Welcome to X-CD-Roast!
    
    You have now the opportunity to configure X-CD-Roast
    so, that not only the root user can start it, but any user
    you choose. Using the Non-Root-Mode is recommended
    and secure. You can change the mode anytime in the
    Users-Pane of the Setup-Menu.
sv: Välkommen till X-CD-Roast!
    
    Du har nu möjlighet att ställa in X-CD-Roast så att
    andra användare än root kan använda det. Användning av
    icke-rootläget är säkert och rekommenderas. Du kan
    ändra detta när som helst i användardelen av
    inställningsmenyn.

en: When available it does enable protection from Buffer Underrun errors. Supported are Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link and similar.
sv: Detta aktiverar skydd mot Buffer Underrun fel om CD-brännaren stöjder det. Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link och liknande stödjs.

en: When copy on the fly it is not advised to use a
    higher speed to write then to read.
sv: När direkt kopiering används är det inte rekommenderat
    att använda högre hastighet för skrivning än för läsning.

en: When enabled, then multiple selections in lists are handled like the lists in Windows (hold CTRL-Key to select more than one entry and use SHIFT to select a whole range of entries).
sv: När detta är aktiverat hanteras markeringar på samma sätt som i Windows (håll nere Ctrl-tangenten för att markera flera enskilda objekt eller Shift för att markera flera grupperade objekt).

en: When reading or creating new tracks do warn before overwriting existing tracks on the hard drive.
sv: Varna innan nya spår som läses in skriver över spår som redan finns lagrade på hårddisken.

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
sv: När du är nöjd med spåren och deras ordning (använd drag-och-släpp för att ordna om dem), klicka här för att flytta markeringen till skrivmenyn.

en: When you save your configuration also save the last used window position and size.
sv: När du sparar din konfiguration sparas även positionen och storleken på fönster.

en: Will prefix all the selected files and directories with a new path on the destination CD. (e.g. the directories /home/user1 and /opt/backup can be prefixed with /old to become /old/home/user1 and /old/opt/backup on the CD.)
sv: Kommer att lägga till den nya sökvägen till alla filer och kataloger på målskivan. (T.ex. skulle katalogerna /home/user1 och /home/user2/ kunna sparas som /old/home/user1 och /old/home/user2 på målskivan.)

en: Will put all selected files or directories in the same path on the destination CD, as they are on the hard drive now. (e.g. the directories /home/user1 and /home/user2 will also become /home/user1 and /home/user2 on the CD.)
sv: Kommer att lägga alla filer och kataloger i samma sökväg på målskivan som de har på hårddisken nu. (T.ex. skulle /home/user1 och /home/user2 läggas i /home/user1 och /home/user2 även på målskivan.)

en: Will put this file or directory content in the root directory of the destination CD. (Strips off its current path completely.)
sv: Lägger denna fil eller katalog direkt i rotkatalogen på målskivan. (Avlägsnar nuvarande sökväg helt.)

en: Will put this file or directory in the same path on the destination CD, as it is on the hard drive now. (e.g. a directory /home/user will also become /home/user on the CD.)
sv: Lägger denna fil eller katalog i samma katalog på målskivan som den har på hårddisken nu. (T.ex. skulle /home/user hamna i /home/user även på CD-skivan.

en: Will put this file or directory on the destination CD while keeping its last part of the directory intact. (e.g. a directory /home/user will become /user on the CD.)
sv: Lägger denna fil eller katalog på målskivan men behåller den sista biten av sökvägen intakt. (T.ex. skulle /home/user bli /user på CD-skivan.)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories and insert a new path instead on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and replaced by /bak1 - they show up as /bak1/user1 and /bak1/user2/src on the CD.)
sv: Kommer att avlägsna den visade sökvägskomponenten för alla markerade filer och kataloger och ersätta denna med en ny sökväg på målskivan. (T.ex. skulle /home/user1 och /home/user2/src kunna ersättas med /backup/user1 och /backup/user2/src på målskivan.)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export stripped and become /home/user1 and /home/user2/src on the CD.)
sv: Kommer att avlägsna den gemensamma sökvägen på alla markerade filer och kataloger på målskivan. (T.ex. skulle /home/user1 och /home/user2/src bli /user1 respektive /user2/src på målskivan.)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and become /user1 and /user2/src on the CD.)
sv: Kommer att avlägsna den gemensamma sökvägen på alla markerade filer och kataloger på målskivan. (T.ex. skulle /home/user1 och /home/user2/src bli /user1 respektive /user2/src på målskivan.)

en: Windows style list selections
sv: Windows-stil på markeringar

en: With your version of the cdrtools only pure data CDs
    are supported for on-the-fly copy. A newer version might
    support audio on-the-fly copy.
sv: Med din version av cdrtools kan endast rena data-CD-skivor
    skrivas direkt. En nyare version kan stödja direkt kopiering
    av ljudskivor.

en: Write CD
sv: Bränn CD

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
sv: Skriv CD i Disk-At-Once läge. Detta skapar en exakt kopia utan några pauser mellan spåren. För närvarande fungerar detta inte med alla stödda brännare.

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 16 bytes of P-Q subchannel data resulting in a sector size of 2368 bytes. If a recorder does not support raw96r, this is the preferred raw writing mode. It does not allow to write CD-Text but it is the only raw writing mode in cheap CD writers. As these cheap writers in most cases do not support DAO mode. (For expert usage only!)
sv: Skriv CD i RAW läge. Detta kommer att skriva 2352 bytes sektorer plus 16 byte av P-Q subchannel data vilket resulterar i en sektorstorlek på 2368 bytes. Om en brännare inte stödjer raw96r, är detta det rekommenderade rawskrivningsläget. Den stödjer inte skrivning av CD-Text men är det enda rawskrivningsläget i billiga brännare eftersom dessa ofta inte stödjer DAO läge. (Endast för experter!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of packed P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the less preferred raw writing mode as only a few recordes support it. (For expert usage only!)
sv: Skriv CD i RAW läge. Detta kommer att skriva med 2352 bytes sektorer plus 96 bytes av rå P-W subchannel data vilket resulterar i en sektorstorlek på 2448 bytes. Detta rawskrivningsläge rekommenderas inte eftersom bara ett fåtal brännare stödjer det. (Endast för experter!)

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of raw P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the preferred raw writing mode as it gives best control over the CD writing process. (For expert usage only!)
sv: Skriv CD i RAW läge. Detta kommer att skriva med 2352 bytes sektorer plus 96 bytes av rå P-W subchannel data vilket resulterar i en sektorstorlek på 2448 bytes. Detta är det rekommenderade rawskrivningsläget eftersom den ger den bästa kontrollen över skrivprocessen (Endast för experter!)

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
sv: Skriv CD i Track-At-Once läge, men eliminera 2 sekunders pausen. Detta liknar mer en DAO-CD, men fungerar bara för vissa TEAC/Traxdata brännare.

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
sv: Skriv CD i Track-At-Once läge. Detta genererar en 2 sekunders paus mellan spåren, men stöds av alla brännare.

en: Write CD-Text
sv: Skriv CD-Text

en: Write CD/DVD
sv: Bränn CD/DVD

en: Write Device:
sv: Skrivenhet:

en: Write Mode:
sv: Skrivläge:

en: Write Tracks
sv: Skriv spår

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
sv: Skriv alla markerade spår till en CD-R/RW-skiva.

en: Write as multi session
sv: Skriv som multisession

en: Write parameters
sv: Skrivparametrar

en: Write session on-the-fly
sv: Skriv sessionen direkt

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
sv: Skriv CD-skivan på så sätt att det är möjligt att lägga till ytterligare data (i en ny session) vid ett senare tillfälle. Notera att du behöver 22 MB extra utrymme på skivan och ytterligare sessioner upptar 13 MB extra var.

en: Write tracks
sv: Skriv spår

en: Write-Error:
sv: Skrivfel:

en: Writeable
sv: Skrivbar

en: Writer-Buffer:
sv: Skrivbuffert:

en: Writes CD-Text information to the CD-R/RW when your CD Writer is supporting it. This usually works only when writing in DAO or raw96r mode.
sv: Skriver CD-Text information till CD-R/RW-skivan om din brännare stödjer det. Detta fungerar vanligen bara vid bränning i DAO eller raw96r läge.

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
sv: Skriv alla spår som specifierats i TOC filen till en CD.

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
sv: Skriv spår från din hårddisk i godtycklig ordning till en CD-R/RW-skiva.

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
sv: Skriv spår till en CD-R/RW-skiva. Spåren läses antingen från hårddisken eller direkt från en CD i CD-läsaren.

en: Writing %d/%d:
sv: Skriver %d/%d:

en: Writing aborted...
sv: Skrivning avbröts...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
sv: Skriver ljudspår %d/%d [%s]

en: Writing data track %d/%d [%s]
sv: Skriver dataspår %d/%d [%s]

en: X-CD-Roast may be started on all hosts.
sv: X-CD-Roast får användas av alla värdar.

en: X-CD-Roast won't start on any host (except when run by root).
sv: X-CD-Roast kan inte användas på någon värd (annat än när det körs av root).

en: Yes
sv: Ja

en: You are going to overwrite old track images on your
    harddrive. Cancel now, if you don't want to do that
    and choose another "File prefix".
sv: Du kommer att skriva över en äldre spårbild på din
    hårddisk. Avbryt nu, om du inte vill göra detta och
    välj en annan "Filprefix".

en: You are going to try to add data to a multi session-CD
    without having multi session writing enabled.
    This can result in an unreadable CD.
sv: Du försöker lägga till data till en multisessions-CD
    utan att ha multisessionsskrivning aktiverad.
    Detta kan resultera i en oläsbar CD.

en: You are trying to write a multi session image
    without having multi session enabled.
    This can result in an unreadable CD.
sv: Du försöker bränna en multisessionsbild
    utan att ha multisession aktiverat.
    Detta kan resultera i en oläslig skiva.

en: You are trying to write a session to a multi session CD,
    where the current sessions do not match.
    This can result in an unreadable CD.
sv: Du försöker skriva en session till en multisessionsskiva
    där nuvarande sessioner inte överrensstämmer.
    Detta kan resultera i en oläslig skiva.

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
sv: Du har inte rättigheter att läsa alla spårfiler eller
    så är spåren inte vanliga filer på hårddisken.

en: You have decided to create a multi session CD.
    Should X-CD-Roast create an image for a first
    session, or an image for an additional session?
    
    If you want to create an additional session, load
    now the CD-R/RW to append to in your CD-Writer
    before continuing.
sv: Du har valt att skapa en multisessions CD.
    Ska X-CD-Roast skapa en bild för en första session
    eller en tilläggssession?
    
    Om du vill skapa en tilläggssession, sätt in
    skivan du vill fortsätta på i brännaren innan
    du fortsätter.

en: You have selected an ATAPI device as your CD-Writer.
    This is not a recommended setup - you will experience
    long delays within X-CD-Roast and bad writing performance.
    See the FAQ how to properly install scsi-emulation for best results.
sv: Du har valt en ATAPI enhet som din CD-brännare.
    Denna inställning rekommenderas inte. Du kommer att uppleva
    långa uppehåll i X-CD-Roast och dålig skrivprestanda.
    Läs FAQ filen för instruktioner för installation av SCSI-emulering.

en: You have to enable Rock Ridge in the ISO9660-Options
    in order to write a multi session CD.
sv: Du måste aktivera Rock Ridge stöd i ISO9660-inställningarna
    för att kunna bränna en multisessions CD.

en: You need at least a screen resolution of
    %dx%d to run X-CD-Roast.
    
    See the man-page on how to override that requirement.
    
    Exiting now...
sv: Du måste ha en skärmupplösning på minst
    %dx%d för att köra X-CD-Roast.
    
    Läs man-sidan om hur detta krav kan förbigås.
    
    Avslutar...

en: You really want to create a Data CD with one big ISO file on it?
    To burn an ISO file as CD-image use the "Write Tracks" menu
    instead.
sv: Vill du verkligen skapa en data-CD med en stor ISO fil på?
    För att bränna en ISO fil som en CD-bild använd "Skriv spår"
    menyn istället.

en: You really want to create a Data CD with only .wav files on it?
    To create an Audio CD you use the "Write Tracks" menu
    instead of mastering a CD here.
sv: Vill du verkligen skapa en data-CD med endast .wav filer på?
    För att skapa en ljud-CD använd "Skriv spår" menyn
    istället för att mastra CD-skivan här.

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
sv: Din CD-brännare accepterade inte CUE bladet som krävs för
    DAO bränning. Detta kan betyda att cdrecord inte stödjer DAO
    bränning med din brännare. Välj TAO läge eller försök igen.

en: Your boot image file is not valid. It must
    have a size of either 1200, 1440 or 2880 kB.
sv: Din bootbild är inte giltig. Den måste ha en
    storlek på antingen 1200, 1440 eller 2880 KB.

en: Your boot image file seems not to be included
    on the CD you are going to master. Make sure to
    add its path to the master directories.
sv: Din bootbild verkar inte vara inkluderad på skivan
    du håller på att mastra. Kontrollera att dennas sökväg
    finns i masterkatalogerna.

en: Your drive seems to have a faulty firmware which will not allow to read
    data tracks reliably. Try to look for a firmwire upgrade or read your
    data CDs with another drive. To continue is not recommended.
sv: Din brännare verkar ha felaktig firmware som inte tillåter tillförlitlig
    läsning av dataspår. Försök hitta en firmware uppgradering eller läs in
    data CDn med en annan läsare. Att fortsätta rekommenderas inte.

en: Your login password:
sv: Ditt lösenord:

en: always
sv: alltid

en: at events:
sv: vid händelse:

en: audio track
sv: ljudspår

en: biggest available block of that:
sv: största tillgängliga block av det:

en: blank a track
sv: radera ett spår

en: blank a track tail
sv: radera spårets svans

en: blank last session
sv: radera föregående session

en: blank the entire disk
sv: radera hela skivan

en: cdrecord-ProDVD key
sv: Nyckel för cdrecord-ProDVD

en: cdrecord-ProDVD terminated.
    
    Most likely because you have entered
    an invalid key. Please check if it is correct.
sv: cdrecord-Pro DVD terminerad.
    
    Sannolikt för att du angett en ogiltig
    nyckel. Kontrollera att denna är korrekt.

en: change CD Reader Device
sv: ändra CD-läsenhet

en: change CD Writer Device
sv: ändra CD-brännarenhet

en: change CD/DVD Reader Device
sv: ändra CD/DVD-läsenhet

en: change CD/DVD Writer Device
sv: ändra CD/DVD-brännarenhet

en: change Image Storage Directories
sv: ändra kataloger för bildlagring

en: change Logging-Options
sv: ändra loggningsinställningar

en: change read parameters
sv: ändra läsparametrar

en: change write parameters
sv: ändra skrivparametrar

en: check the sessions of the media.
sv: Kontrollera sessionerna på mediet.

en: data track
sv: dataspår

en: internal speaker
sv: Intern högtalare

en: minimally blank the entire disk (PMA, TOC, pregap)
sv: radera endast PMA, TOC samt pregap

en: never
sv: aldrig

en: on completion
sv: vid slutförd åtgärd

en: on warnings
sv: vid varningar

en: unclose last session
sv: återöppna föregående session

en: unreserve a track
sv: avreservera ett spår
