initscripts - en to ta translation catalogue (257 entries)

en: 		Welcome to
ta: 		???????

en:  done.
ta:  ?????????.

en:  failed.
ta:  ?????????????.

en: $0: Link is down
ta: $0: ??????? ???? ??????

en: $0: Usage: daemon [+/-nicelevel] {program}
ta: $0: ????????: ?????? [+/-nicelevel] {program}

en: $0: call me as 'halt' or 'reboot' please!
ta: $0: '??????????'  ????? ?????????? ?????? ?????????? '??????????' ?????????!

en: $0: configuration for ${1} not found.
ta: $0: ${1}  ????? ???????? ?????????.

en: $base shutdown
ta: $base ??? ????????? ????

en: $base startup
ta: $base ???????

en: $message
ta: $??????

en: $prog not running
ta: $prog ???????????

en: $prog reload
ta: $prog ????????? ????

en: $prog shutdown
ta: $prog ?????????? ?????????

en: $prog: already running
ta: $prog ????????? ???????????

en: ${base} has run
ta: ${base} ???????????

en: ${base} is stopped
ta: ${base} ???????????????

en: (RAID Repair)
ta: (RAID ??????????????)

en: (Repair filesystem)
ta: (???????????????? ?????? ??????)

en: (no mouse is configured)
ta: (?????? ??????????????????)

en: *** An error occurred during the RAID startup
ta: *** ??? ???? RAID ??????????? ??????????????

en: *** Dropping you to a shell; the system will reboot
ta: *** ??????????????? ?????? ?????????; ??????? ?????????? ????????

en: /etc/sysconfig/network-scripts/dip-$DEVICE does not exist
ta: /etc/sysconfig/network-scripts/dip-$DEVICE ?????????

en: /proc filesystem unavailable
ta: /proc ?????? ???????? ?????????????

en: /sbin/$IP6TABLES does not exist.
ta: /sbin/$IP6TABLES ?????????

en: /sbin/$IPTABLES does not exist.
ta: /sbin/$IPTABLES ?????.

en: Active NCP mountpoints:
ta: NCP ????????? ??????  ???????:

en: Active NFS mountpoints:
ta: NFS ?????????? ????????????:

en: Active SMB mountpoints:
ta: NFS ?????????? ????????????:

en: Applying $IP6TABLES firewall rules:
ta: $IP6TABLES ????????? ??????? ????????????????????? :

en: Applying $IPTABLES firewall rules:
ta: $IP6TABLES ????????? ??????? ????????????????????? :

en: Assigning devices:
ta: ?????????? ??????? :

en: Binding to the NIS domain:
ta: NIS domain:

en: Can't find $PRIVOXY_BIN, exit.
ta: $PRIVOXY_BIN ??????????????, ????????.

en: Can't find $PRIVOXY_CONF, exit.
ta: $PRIVOXY_CONF ??????????????, ??????.

en: Checking filesystems
ta: ?????? ???????? ???????????

en: Checking for new hardware
ta: ????? ????????????? ??????????????

en: Checking local filesystem quotas:
ta: ?????? ?????? ????????? ??????????????:

en: Checking root filesystem
ta: ??? ?????? ?????? ??????????????:

en: Checking root filesystem quotas:
ta: ?????? ?????? ????????? ??????????????:

en: Configured Mount Points:
ta: ??????????????? ?????? ????:

en: Configured NCP mountpoints:
ta: NCP ????????? ??????  ???????:

en: Configured NFS mountpoints:
ta: NFS ?????????? ?????????????:

en: Configured SMB mountpoints:
ta: SMB ???????? ?????????????????????:

en: Configured devices:
ta: ??????????????? ????????:

en: Configuring kernel parameters:
ta: ????? ???????? ?????????????:

en: Converting old group quota files:
ta: ???? ???? ??????????? ???????? ???????????:

en: Could not find /etc/iscsi.conf!
ta: /etc/iscsi.conf ??????????????!

en: Could not set 802.1Q VLAN parameters.
ta: 802.1Q VLAN ???????? ?????? ????????.

en: DSA key generation
ta: DSA ???? ??????????

en: Detaching loopback device $dev:
ta: ?????????? ???? ????? ????? $dev:

en: Device '$DEVICE' is already up, please shutdown first
ta: '$DEVICE' ????? ?????????? ??????????, ?????????? ??????? ????????????? ????

en: ERROR: [ipv6_log] Cannot log to channel '$channel'
ta: ERROR: [ipv6_log] ??????? '$channel' ???? ??? ????????

en: ERROR: [ipv6_log] Loglevel isn't valid '$level' (arg 2)
ta: ????: [ipv6_log] ???????? ????????? ????? '$level' (arg 2)

en: ERROR: [ipv6_log] Missing 'message' (arg 1)
ta: ERROR: [ipv6_log] '??????' ????????? (arg 1)

en: Enabling local filesystem quotas:
ta: ?????? ?????? ????????? ??????????????:

en: Error adding address ${IPADDR} for ${DEVICE}.
ta: ?????? ??????????? ???? ${IPADDR}  ${DEVICE} ?????.

en: Error, some other host already uses address ${IPADDR}.
ta: ????, ??????? ?????? ????????? ????????????????? ${IPADDR}.

en: Failed to bring up ${DEVICE}.
ta: ${DEVICE} ???????? ?????????????.

en: Failed to load firmware.
ta: ?????????? ???? ?????????????.

en: Flushing firewall rules:
ta: ????????? ????????? ???????

en: Generating SSH1 RSA host key:
ta: SSH2 RSA  ?????? ???? ??????????????:

en: Generating SSH2 DSA host key:
ta: SSH2 DSA ?????? ?????? ??????????????:

en: Generating SSH2 RSA host key:
ta: SSH2 RSA  ?????? ???? ??????????????:

en: Generating ident key:
ta: ?????????????? ???? ????????????????????:

en: Halting system...
ta: ??????? ???????????? ?????????...

en: Hardware configuration timed out.
ta: ????????? ???????? ????? ???????????????.

en: Initializing MySQL database:
ta: MySQL ???? ????????????:

en: Initializing USB keyboard:
ta: USB ?????????? ???????????:

en: Initializing database:
ta: ???? ????????:

en: Loading $module module
ta: $module ???? ??????????

en: Loading Firmware
ta: ?????????? ??????????

en: Loading ISDN modules
ta: ISDN ???? ??????????

en: Loading PLX (isicom) modules...
ta: PLX (isicom) ??????? ???????? ?????????...

en: Loading additional $IP6TABLES modules:
ta: ??????? $IPTABLES ??????? ??????????:

en: Loading additional $IPTABLES modules:
ta: ??????? $IPTABLES ??????? ??????????:

en: Loading default keymap
ta: ???????????? ??????????????? ??????????

en: Loading default keymap ($KEYTABLE):
ta: ???????????? ??????????????? ?????????? ($KEYTABLE):

en: Loading default keymap:
ta: ???????????? ??????????????? ??????????

en: Missing config file $PARENTCONFIG.
ta: ???????? ?????? $PARENTCONFIG ?????????.

en: Mounting NCP filesystems:
ta: NCP ?????? ?????? ???????????????:

en: Mounting NFS filesystems:
ta: NFS ?????? ???????? ???:

en: Mounting SMB filesystems:
ta: SMB ?????? ???????? ???:

en: Mounting USB filesystem:
ta: USB ?????? ???????? ??????:

en: Mounting local filesystems:
ta: ????? ?????? ?????? ?????????????:

en: Mounting other filesystems:
ta: ???? ?????? ?????? ???????????????:

en: On the next boot fsck will be forced.
ta: ?????? ???????????? fsck ????????????????????.

en: On the next boot fsck will be skipped.
ta: ?????? ???????????? fsck ????????????????????.

en: Postmaster already running.
ta: ?????????????? ????????? ???????????

en: Process accounting is disabled.
ta: ??????????? ?????? ????????????.

en: Process accounting is enabled.
ta: ??????????? ?????? ????????????.

en: RSA key generation
ta: RSA ???? ??????????

en: RSA1 key generation
ta: RSA ???? ??????????

en: Reloading $prog:
ta: $prog ????????? ?????????:

en: Reloading $prog:
ta: $prog ????????? ?????????:

en: Reloading INN Service:
ta: INN ???? ????????? ?????????:

en: Reloading RADIUS server:
ta: RADIUS ?????? ????????? ?????????

en: Reloading configuration:
ta: ???????? ????????? ?????????:

en: Reloading cron daemon configuration:
ta: cron ?????? ???????? ????????? ?????????:

en: Reloading smb.conf file:
ta: smb.conf ?????? ????????? ?????????:

en: Resetting hostname ${HOSTNAME}:
ta: ?????? ????? ??????? ??? ${HOSTNAME}:

en: Restarting $prog:
ta: $prog ????????????????:

en: Saving firewall rules to $IPTABLES_DATA:
ta: ????????? ??????? $IPTABLES_DATA ?? ????:

en: Saving mixer settings
ta: ??????? ??????????? ???????????

en: Saving random seed:
ta: ???????????? ?????? ???????????:

en: Sending all processes the KILL signal...
ta: ??????? ???????????????? KILL ????????...

en: Sending all processes the TERM signal...
ta: ??????? ????????????? TERM ???????? ????????????...

en: Setting 802.1Q VLAN parameters:
ta: 802.1Q VLAN ????????? ??????????:

en: Setting hostname ${HOSTNAME}:
ta: ?????? ????? ????????????? ${HOSTNAME}:

en: Setting network parameters:
ta: ??????? ????????? ??????????:

en: Setting up ISA PNP devices:
ta: ISA PNP ???????? ????????????????:

en: Shutting down $KIND services:
ta: $KIND ?????? ?????????? ?????????

en: Shutting down $MODEL:
ta: ?????? ????? ????????? $MODEL:

en: Shutting down $prog
ta: $prog ?????????? ?????????

en: Shutting down $prog:
ta: $prog ??? ??????? ?????????:

en: Shutting down APM daemon:
ta: APM ?????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down AppleTalk services:
ta: AppleTalk ?????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down NFS daemon:
ta: NFS ????????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down NFS mountd:
ta: NFS ????????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down NFS quotas:
ta: NFS ????????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down NFS services:
ta: NIS ??????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down NIS services:
ta: NIS ??????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down kernel logger:
ta: ????? ??????? ?????????? ?????????:

en: Shutting down process accounting:
ta: ??????????? ?????? ????????????.

en: Shutting down sm-client:
ta: sm-client ?? ?????????? ?????????:

en: Shutting down system logger:
ta: ??????? ??????? ?????????? ?????????:

en: Start $x
ta: ??????? $x

en: Start service $1 (Y)es/(N)o/(C)ontinue? [Y]
ta: $1 ???? ?????? (?)??/(?)????/(??}???? [?]

en: Starting $KIND services:
ta: $KIND ???? ?????????????:

en: Starting $MODEL:
ta: $MODEL ?????????????:

en: Starting $PRIVOXY_PRG:
ta: $PRIVOXY_PRG ?????????????:

en: Starting $prog for $site:
ta: $prog $site ????? ?????????????:

en: Starting $prog:
ta: $prog ?????????????:

en: Starting $prog:
ta: $prog ?????????????:

en: Starting ${NAME} service:
ta: ${NAME} ???? ?????????????:

en: Starting AppleTalk services:
ta: AppleTalk ?????? ?????????????:

en: Starting INND system:
ta: INND ??????? ?????????????:

en: Starting NFS daemon:
ta: NFS ?????? ????????????:

en: Starting NFS locking:
ta: NFS ?????? ????????????:

en: Starting NFS mountd:
ta: NFS ??????????? ?????????????:

en: Starting NFS quotas:
ta: NFS ??????????? ?????????????:

en: Starting NFS services:
ta: NFS ???? ????????????:

en: Starting NFS statd:
ta: NFS statd ?? ?????????????:

en: Starting RADIUS server:
ta: RADIUS ?????? ????????????? :

en: Starting UPS monitor (master):
ta: UPS ???????? ????????????? (???????):

en: Starting UPS monitor (slave):
ta: UPS ???????? ????????????? (?????):

en: Starting YP map server:
ta: YP ??????? ?????? ?????????????:

en: Starting YP passwd service:
ta: YP  ???????? ???? ?????????????:

en: Starting YP server services:
ta:  YP ?????? ???? ????????????????:

en: Starting acpi daemon:
ta: acpi ?????? ????????????:

en: Starting iSCSI: iscsi
ta: iSCSI ?????????????: iscsi

en: Starting kernel logger:
ta: ??????? ?????? ?????????????:

en: Starting pand:
ta: pand ?????????????:

en: Starting process accounting:
ta: ?????? ????? ????????????:

en: Starting routed (RIP) services:
ta: ???? (RIP) ???? ?????????????:

en: Starting rstat services:
ta: rstat ???? ?????????????:

en: Starting rusers services:
ta: ????? ???? ?????????????:

en: Starting rwho services:
ta: rwho ???? ????????????:

en: Starting sm-client:
ta: sm-client ?? ?????????????:

en: Starting system logger:
ta: ?????? ??????? ?????????????:

en: Starting system message bus:
ta: ??????? ?????? ?????? ?????????????:

en: Starting up APM daemon:
ta: APM ?????? ????????????:

en: Starting up RAID devices:
ta: RAID ???????? ????????????:

en: Stop $command
ta: $command ?? ????????

en: Stopping $PRIVOXY_PRG:
ta: $PRIVOXY_PRG ?????????????????:

en: Stopping $prog:
ta: $prog ?????????????:

en: Stopping $prog:
ta: $prog ?????????????:

en: Stopping ${NAME} service:
ta: ${NAME} ???? ?????????????????:

en: Stopping INNFeed service:
ta: INNFeed ???? ?????????????????:

en: Stopping NFS statd:
ta: NFS statd ?? ?????????????

en: Stopping NetWare emulator-server:
ta: NetWare emulator-server ?? ?????????????:

en: Stopping RADIUS server:
ta: RADIUS ?????? ????????????? :

en: Stopping UPS monitor:
ta: UPS ???????? ?????????????????:

en: Stopping YP map server:
ta: YP ??????????? ?????????????:

en: Stopping YP passwd service:
ta: YP ???????? ?????? ????????:

en: Stopping YP server services:
ta:  YP ?????? ???? ?????????????????:

en: Stopping iSCSI:
ta: iSCSI ?????????????:

en: Stopping rstat services:
ta: rstat ???? ?????????????:

en: Stopping rusers services:
ta: ????? ???? ?????????????:

en: Stopping rwho services:
ta: rwho ???? ?????????????:

en: Stopping system message bus:
ta: ??????? ?????? ?????? ?????????????:

en: Table: $table
ta: ???????: $table

en: The random data source exists
ta: ?????????? ???? ????? ??????????

en: Turning off quotas:
ta: ???????????? ???????????:

en: Unloading $IPTABLES modules:
ta: ??????? $IPTABLES ??????? ???????????:

en: Unloading ISDN modules
ta: ISDN ???? ???????????

en: Unmounting NCP filesystems:
ta: NCP ??

en: Unmounting NFS filesystems (retry):
ta: ???? ?????? ?????? ???????? ????????????? (????????):

en: Unmounting NFS filesystems:
ta: NFS ?????? ???????? ???:

en: Unmounting SMB filesystems:
ta: SMB ?????? ???????? ???:

en: Unmounting file systems
ta: ?????? ???????? ????????? ???????????

en: Unmounting file systems (retry):
ta: ?????? ???????? ????????? ??????????? (????????????):

en: Unmounting file systems:
ta: ?????? ???????? ??????????:

en: Unmounting loopback filesystems:
ta: ?????? ???????? ???:

en: Unmounting network block filesystems (retry):
ta: ???? ?????? ?????? ???????? ????????????? (????????):

en: Unmounting network block filesystems:
ta: ??????? ???????? ???????? ???:

en: Updating /etc/fstab
ta: /etc/fstab ????????

en: Usage: $0 {condrestart|start|stop|restart|reload|status}
ta: ????????: $0 {condrestart|start|stop|restart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|restart}
ta: ????????: $0 {start|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}
ta: ????????: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}
ta: ????????: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|probe}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|probe}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart}
ta: ????????: $0 {start|stop|status|restart}

en: Usage: $0 {start|stop}
ta: ????????: $0 {start|stop}

en: Usage: $0 {start}
ta: ????????: $0 {???????}

en: Usage: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}
ta: ????????: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}
ta: ????????: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
ta: ????????: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
ta: ????????: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}
ta: ????????: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: ${0##*/} {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
ta: ????????: ${0##*/} {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: apmd {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
ta: ????????: apmd {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: ifup <device name>
ta: ????????: ifup <????? ?????>

en: Usage: killproc {program} [signal]
ta: ????????: killproc {?????} [??????]

en: Usage: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
ta: ????????: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: pidfileofproc {program}
ta: ????????: pidfileofproc {?????}

en: Usage: pidofproc {program}
ta: ????????: pidofproc {?????}

en: Usage: radvd {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
ta: ????????: radvd {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: status {program}
ta: ????????: ???? {?????}

en: Users cannot control this device.
ta: ??????????????? ??????? ????????????? ????????.

en: VNC server
ta: VNC ???????

en: cardmgr (pid $pid) is running...
ta: cardmgr (pid $pid) ???????????...

en: cardmgr is stopped
ta: cardmgr ???????????????

en: could not make temp file
ta: ???????? ?????? ???????? ?????????

en: disabling netdump
ta: netdump ?? ????????????????

en: done
ta: ?????????

en: error in $FILE: IPADDR_START and IPADDR_END don't agree
ta: $FILE ??? ????: IPADDR_START ??????? IPADDR_END ??????? ????????

en: error in $FILE: IPADDR_START greater than IPADDR_END
ta: $FILE: IPADDR_START ??? ???? IPADDR_END ?? ??? ???????

en: error in ifcfg-${parent_device}: files
ta: ifcfg-${????_?????} ???? ????: ?????????

en: iSCSI daemon already running
ta: iSCSI ?????? ????????? ???????????

en: ifup-ppp for ${DEVICE} exiting
ta: ifup-ppp  $DEVICE ????? ??????

en: ifup-sl for $DEVICE exiting
ta: ifup-sl  $DEVICE ????? ??????

en: initializing netdump
ta: netdump ????????????

en: reload
ta: ????????

en: restart
ta: ???????????

en: start
ta: ???????

en: usage: $0 <net-device>
ta: ????????: $0 <????-?????>

en: usage: ifdown <device name>
ta: ????????: ifdown <????? ?????>

en: usage: ifup-aliases <net-device> [<parent-config>]
ta: ????????: ifup-aliases <????-?????> [<????-????????>]

en: usage: ifup-routes <net-device> [<nickname>]
ta: ????????: ifup-routes <????-?????> [<??????????>]

en: vncserver shutdown
ta: vnc ?????? ?????????? ????

en: vncserver start
ta: vnc?????? ???????

en: vncserver startup
ta: vncserver ???????
