file-roller - en to th translation catalogue (246 entries)

en: %d %B %Y, %H:%M
th: %d %B %Ey, %EX

en: %d file (%s) | %d files (%s)
th[0]: %d แฟ้ม (%s)

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
th[0]: เลือกไว้ %d แฟ้ม (%s)

en: %s Properties
th: คุณสมบัติของ %s

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
th: <i><b>หมายเหตุ:</b> แฟ้มจัดเก็บนี้จะถูกเข้ารหัสด้วยรหัสผ่านที่กำหนด ตัวจัดเก็บแฟ้มจะลืมรหัสผ่านนี้เมื่อคุณปิดแฟ้มจัดเก็บปัจจุบัน คุณจะต้องใช้รหัสเดียวกันเมื่อต้องการใช้แฟ้มจัดเก็บนี้ในภายหลัง</i>

en: ARCHIVE
th: แฟ้มจัดเก็บ

en: A_vailable application:
th: โปรแกรมที่ใ_ช้งานได้:

en: Actions
th: ปฏิบัติการ

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add files and folders to the archive
th: เพิ่มแฟ้มและโฟลเดอร์ลงในแฟ้มจัดเก็บนี้

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
th: ถามชื่อแฟ้มจัดเก็บ เพิ่มแฟ้ม แล้วออกจากโปรแกรม

en: Add files to an archive
th: เพิ่มแฟ้มลงในแฟ้มจัดเก็บ

en: Add files to the archive
th: เพิ่มแฟ้มลงในแฟ้มจัดเก็บนี้

en: Add files to the specified archive and quit the program
th: เพิ่มแฟ้มลงในแฟ้มจัดเก็บที่กำหนด แล้วออกจากโปรแกรม

en: Adding file:
th: กำลังเพิ่มแฟ้ม:

en: Adding files to archive
th: กำลังเพิ่มแฟ้มลงในแฟ้มจัดเก็บ

en: All archives
th: แฟ้มจัดเก็บทั้งหมด

en: All files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: An archive manager for GNOME.
th: ตัวจัดการแฟ้มจัดเก็บของ GNOME

en: An error occurred while adding files to the archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเพิ่มแฟ้มลงในแฟ้มจัดเก็บ

en: An error occurred while deleting files from the archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบแฟ้มออกจากแฟ้มจัดเก็บ

en: An error occurred while extracting files.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคัดลอกแฟ้มออก

en: An error occurred while loading the archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านแฟ้มจัดเก็บ

en: An error occurred while testing archive.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะทดสอบแฟ้มจักเก็บ

en: Archive Manager
th: ตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: Archive not created
th: แฟ้มจัดเก็บไม่ได้ถูกสร้าง

en: Archive type not supported.
th: ไม่รู้จักชนิดแฟ้มจัดเก็บนี้

en: Archive type:
th: ชนิดแฟ้มจัดเก็บ:

en: Arj (.arj)
th: Ear (.ear)

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: C_reate
th: _สร้าง

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
th: ไม่พบโปรแกรมเทอร์มินอล จะใช้ xterm แม้ว่ามันอาจจะทำงานไม่สำเร็จ

en: Command _Line Output
th: _ผลลัพธ์จากบรรทัดคำสั่ง

en: Command exited abnormally.
th: คำสั่งหยุดทำงานอย่างไม่ปกติ

en: Command not found.
th: ไม่พบคำสั่ง

en: Compression _level:
th: _ระดับการบีบอัด:

en: Cop_y...
th: _คัดลอกไป...

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy current archive to another folder
th: คัดลอกแฟ้มจัดเก็บนี้ไปโฟลเดอร์อื่น

en: Could not add the files to the archive
th: ไม่สามารถเพิ่มแฟ้มเข้าแฟ้มจัดเก็บ

en: Could not copy the archive
th: ไม่สามารถคัดลอกแฟ้มจัดเก็บได้

en: Could not create the archive
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มจัดเก็บได้

en: Could not create the destination folder: %s.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ปลายทาง: %s

en: Could not delete the old archive.
th: ไม่สามารถลบแฟ้มจัดเก็บอันเก่าได้

en: Could not display help
th: ไม่สามารถแสดงวิธีใช้: %s

en: Could not display the folder "%s"
th: ไม่สามารถแสดงโฟลเดอร์ "%s"

en: Could not move the archive
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มจัดเก็บได้

en: Could not open "%s"
th: ไม่สามารถเปิด "%s"

en: Could not perform the operation
th: ไม่สามารถดำเนินการตามที่กำหนด

en: Could not rename the file
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้มไม่สำเร็จ

en: Could not rename the folder
th: เปลี่ยนชื่อโฟลเดอร์ไม่สำเร็จ

en: Could not save the archive
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มจัดเก็บได้

en: Could not save the archive "%s"
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มจัดเก็บ "%s"

en: Create Archive
th: สร้างแฟ้มจัดเก็บ

en: Create Archive...
th: สร้างแฟ้มจัดเก็บ...

en: Create _Archive
th: ส_ร้างแฟ้มจัดเก็บ

en: Create _Folder
th: สร้างโ_ฟลเดอร์

en: Create a new archive
th: สร้างแฟ้มจัดเก็บใหม่

en: Create and modify an archive
th: สร้างและแก้ไขแฟ้มจัดเก็บ

en: Create destination folder without asking confirmation
th: สร้างโฟลเดอร์ปลายทางโดยไม่ต้องถาม

en: Date Modified
th: แก้ไขเมื่อ

en: Date _modified
th: แ_ก้ไขเมื่อ

en: Decompressing archive
th: กำลังขยายแฟ้มจัดเก็บ

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
th: โฟลเดอร์ปริยายที่ใช้สำหรับคำสั่ง '--add' และ '--extract'

en: Delete
th: ลบ

en: Delete selection from the archive
th: ลบแฟ้มที่เลือกออกจากแฟ้มจัดเก็บ

en: Deleting files from archive
th: กำลังลบแฟ้มออกจากแฟ้มจัดเก็บ

en: Dese_lect All
th: ไ_ม่เลือกเลย

en: Deselect all files
th: ไม่เลือกแฟ้มสักแฟ้ม

en: Destination folder does not exist.  Do you want to create it?
th: โฟลเดอร์ปลายทางไม่มีอยู่ คุณต้องการสร้างขึ้นไหม ?

en: Display the File Roller Manual
th: เปิดเนื้อหาคู่มือตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: Do not e_xtract older files
th: _อย่าคัดลอกแฟ้มที่เก่ากว่าออกมา

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
th: คุณต้องการเพิ่มแฟ้มนี้ลงในแฟ้มจัดเก็บที่เปิดอยู่ หรือเปิดแฟ้มจัดเก็บนี้ขึ้นในหน้าต่างใหม่ ?

en: Do you want to create a new archive with these files?
th: คุณต้องการสร้างแฟ้มจัดเก็บใหม่ด้วยแฟ้มเหล่านี้หรือไม่ ?

en: E_xclude files:
th: ไ_ม่รวมแฟ้ม:

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
th: ไม่รวมโ_ฟลเดอร์ที่เป็นจุดเชื่อม

en: Extract
th: คัดลอกออก

en: Extract Here
th: คัดลอกออกมาที่นี่

en: Extract archive
th: คัดลอกออกจากแฟ้มจัดเก็บ

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
th: ถามชื่อโฟลเดอร์ปลายทาง คัดลอกแฟ้มออกมา แล้วออกจากโปรแกรม

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
th: คัดลอกแฟ้มลงในโฟลเดอร์ที่กำหนด แล้วออกจากโปรแกรม

en: Extract files from the archive
th: คัดลอกแฟ้มออกจากแฟ้มจัดเก็บ

en: Extracting file:
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม:

en: Extracting files from archive
th: กำลังคัดลอกแฟ้มออกจากแฟ้มจัดเก็บ

en: Extraction not performed
th: ไม่ได้ทำการคัดลอกออกมา

en: FOLDER
th: โฟลเดอร์

en: File Roller
th: ตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: File Roller Component add operations
th: ปฏิบัติการเพิ่มของตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: File Roller Component extract operations
th: ปฏิบัติการคัดลอกออกของตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: File Roller Preferences
th: ปรับแต่งตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: File roller component
th: องค์ประกอบตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: File size:
th: ขนาดแฟ้ม:

en: Files
th: แฟ้ม

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Getting the file list
th: กำลังเรียบเรียงรายการแฟ้ม

en: Go to the home location
th: กลับไปตำแหน่งเริ่มต้น

en: Go to the next visited location
th: เดินหน้าไปตำแหน่งถัดไปที่ไปเยี่ยมมา

en: Go to the previous visited location
th: ถอยกลับไปตำแหน่งที่แล้ว

en: Go up one level
th: ขึ้นไปหนึ่งระดับ

en: Information about the program
th: ข้อมูลเกี่ยวกับโปรแกรมนี้

en: Last Output
th: ผลคำสั่งที่แล้ว

en: Load Options
th: อ่านตัวเลือก

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Location:
th: ตำแหน่ง:

en: Low
th: ต่ำ

en: Maximum (slow)
th: สูงสุด (ช้า)

en: Minimum (fast)
th: ต่ำสุด (เร็ว)

en: Modified on:
th: แก้ไขเมื่อ:

en: Move
th: ย้าย

en: Move current archive to another folder
th: ย้ายแฟ้มจัดเก็บนี้ไปโฟลเดอร์อื่น

en: Move current archive to trash
th: ทิ้งแฟ้มจัดเก็บนี้ลงถังขยะ

en: Move to _Trash
th: _ทิ้งลงถังขยะ

en: Name
th: ชื่อ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: New
th: สร้างใหม่

en: New archive name (without extension)
th: ชื่อแฟ้มจัดเก็บใหม่ (ไม่รวมนามสกุล)

en: New file name
th: ชื่อแฟ้มใหม่

en: New folder name
th: ชื่อโฟลเดอร์ใหม่

en: Normal
th: ปกติ

en: Number of files:
th: จำนวนแฟ้ม:

en: Open
th: เปิด

en: Open Fi_les...
th: _เปิดแฟ้ม...

en: Open Files
th: เปิดแฟ้ม

en: Open R_ecent
th: เปิดแฟ้มที่_พึ่งใช้

en: Open With...
th: เปิดแฟ้ม...

en: Open archive
th: เปิดแฟ้มจัดเก็บ

en: Open selected files with an application
th: เปิดแฟ้มที่เลือกด้วยโปรแกรม

en: Open selected files with the standard application
th: เปิดแฟ้มที่เลือกด้วยโปรแกรมปริยาย

en: Open with an _application
th: เปิดด้วยโ_ปรแกรม

en: Operation stopped
th: การทำงานถูกหยุด

en: Options Name:
th: ชื่อตัวเลือก:

en: Over_write existing files
th: เขียน_ทับแฟ้มที่มีอยู่แล้ว

en: Overwrite
th: เขียนทับ

en: Pass_word...
th: _รหัสผ่าน

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Path:
th: ตำแหน่ง:

en: Please use a different name.
th: กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: R_e-create folders
th: สร้า_งโครงสร้างโฟลเดอร์

en: R_ecent applications:
th: โปรแกรมที่_พึ่งใช้:

en: Reading archive
th: กำลังอ่านแฟ้มจัดเก็บ

en: Recompressing archive
th: กำลังบีบอัดแฟ้มกลับ

en: Reload current archive
th: เรียกแฟ้มจัดเก็บขึ้นมาใหม่

en: Removing file:
th: กำลังลบแฟ้ม:

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Rename current archive
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้มจัดเก็บนี้

en: Rename selection
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้มที่เลือก

en: Reverse the list order
th: เรียงรายการย้อนกลับ (เช่น จากมากไปน้อย)

en: Sa_ve Options
th: _บันทึกตัวเลือก

en: Save
th: บันทึก

en: Save Options
th: บันทึกตัวเลือก

en: Select _All
th: เลือก_ทั้งหมด

en: Select all files
th: เลือกแฟ้มทั้งหมด

en: Show archive properties
th: แสดงคุณสมบัติของแฟ้มจัดเก็บนี้

en: Size
th: ขนาด

en: Sort file list by file size
th: เรียงตามขนาดแฟ้ม

en: Sort file list by location
th: เรียงตามตำแหน่ง

en: Sort file list by modification time
th: เรียงตามเวลาที่ถูกแก้ไข

en: Sort file list by name
th: เรียงรายการแฟ้มตามชื่อ

en: Sort file list by type
th: เรียงตามประเภทแฟ้ม

en: Stat_usbar
th: แถบ_สถานะ

en: Stop
th: หยุด

en: Stop current operation
th: หยุดการทำงานปัจจุบัน

en: Symbolic link
th: จุดเชื่อม

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
th: Tar บีบอัดด้วย bzip (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
th: Tar บีบอัดด้วย bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
th: Tar บีบอัดด้วย compress (.tar.Z)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
th: Tar บีบอัดด้วย gzip (.tar.gz)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
th: Tar บีบอัดด้วย lzop (.tar.lzo)

en: Tar uncompressed (.tar)
th: Tar ไม่บีบอัด (.tar)

en: Test Result
th: ผลการทดสอบ

en: Test whether the archive contains errors
th: ทดสอบหาข้อผิดพลาดในแฟ้มจัดเก็บนี้มี

en: Testing archive
th: กำลังทดสอบแฟ้มจัดเก็บ

en: The archive already exists.  Do you want to overwrite it?
th: แฟ้มจัดเก็บนี้มีอยู่แล้ว คุณต้องการเขียนทับไหม ?

en: The archive cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it permanently?
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มจัดเก็บนี้ไปลงถังขยะ จะลบทิ้งถาวรเลยไหม ?

en: The file does not exist.
th: ไม่มีแฟ้มนี้อยู่

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
th: ชื่อ "%s" ใช้ไม่ได้เพราะมันมีตัวอักษร: %s
    
    %s

en: The new name is equal to the old one.
th: ชื่อใหม่เหมือนกับชื่อเก่า

en: The new name is void.
th: ชื่อใหม่ยังว่างอยู่

en: The specified password is not valid, please specify a new password with the command: Edit->Password
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง กรุณาใส่รหัสผ่านใหม่โดยเลือก: แก้ไข->รหัสผ่าน

en: This archive is password protected.
    Please specify a password with the command: Edit->Password
th: แฟ้มจัดเก็บนี้ถูกเข้ารหัสป้องกัน กรุณาใส่รหัสผ่านโดยเลือก: แก้ไข->รหัสผ่าน

en: Type
th: ประเภท

en: Unknown type
th: ชนิดที่ไม่รู้จัก

en: View
th: แสดง

en: View All _Files
th: แสดงแฟ้ม_ทั้งหมด

en: View File
th: เปิดดูแฟ้ม

en: View as a F_older
th: แสดงเป็นโฟ_ลเดอร์

en: View file with internal viewer
th: แสดงแฟ้มด้วยตัวแสดงที่มากับตัวจัดเก็บแฟ้ม

en: View selected file
th: ดูแฟ้มที่เลือก

en: View the main toolbar
th: แสดงแถบเครื่องมือหลัก

en: View the output produced by the last executed command
th: แสดงผลลัพธ์ที่ได้จากคำสั่งล่าสุด

en: View the statusbar
th: แสดงแถบสถานะ

en: View with internal _viewer
th: เ_ปิดดูด้วยตัวแสดงปริยาย

en: You can't add an archive to itself.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มแฟ้มจัดเก็บลงในตัวมันเองได้

en: You don't have permission to create an archive in this folder
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการสร้างแฟ้มจัดเก็บในโฟลเดอร์นี้

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ที่ต้องใช้ในการคัดลอกแฟ้มลงในโฟลเดอร์ "%s"

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการอ่านแฟ้มในโฟลเดอร์ "%s"

en: You don't have the right permissions.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาติ

en: You have to specify an archive name.
th: คุณต้องกำหนดชื่อแฟ้มจัดเก็บ

en: [read only]
th: [อ่านได้อย่างเดียว]

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Add only if newer
th: เพิ่ม_เฉพาะแฟ้มที่ใหม่กว่า

en: _Add...
th: เ_พิ่ม...

en: _All files
th: ทุก_แฟ้ม

en: _Application:
th: โ_ปรแกรม:

en: _Archive
th: แ_ฟ้มจัดเก็บ

en: _Archive:
th: แ_ฟ้มจัดเก็บ

en: _Arrange Files
th: _จัดเรียงแฟ้ม

en: _Contents
th: เ_นื้อหา

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Delete...
th: _ลบ...

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Extract
th: คัดลอ_กออก

en: _Extract...
th: _คัดลอกออก...

en: _Files:
th: แ_ฟ้ม:

en: _Include files:
th: _รวมแฟ้ม:

en: _Include subfolders
th: รวมโฟ_ลเดอร์ย่อย

en: _Last Output
th: _ผลคำสั่งที่แล้ว

en: _Load Options
th: อ่_านตัวเลือก

en: _Location
th: _ตำแหน่ง

en: _Move
th: _ย้าย

en: _Move...
th: _ย้ายไป...

en: _New
th: _สร้างแฟ้มใหม่

en: _Open destination folder after extraction
th: แ_สดงโฟลเดอร์ปลายทางหลังจากคัดลอกเสร็จ

en: _Password:
th: _รหัสผ่าน:

en: _Properties
th: คุณ_สมบัติ

en: _Reload
th: เ_รียกใหม่

en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: _Rename...
th: เ_ปลี่ยนชื่อ...

en: _Reversed Order
th: เรียง_ย้อนกลับ

en: _Selected files
th: แฟ้_มที่เลือก:

en: _Size
th: _ขนาด

en: _Stop
th: _หยุด

en: _Test Integrity
th: ทดสอบ_แฟ้มจัดเก็บนี้

en: _Toolbar
th: แถบเ_ครื่องมือ

en: _Type
th: _ประเภท

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _View File
th: แ_สดงแฟ้ม

en: by T_ype
th: ตาม_ประเภท

en: by _Date modified
th: ตาม_วันที่ถูกแก้ไข

en: by _Location
th: ตาม_ตำแหน่ง

en: by _Name
th: ตาม_ชื่อ

en: by _Size
th: ตาม_ขนาด

en: example: *.o; *.bak
th: ตัวอย่างเช่น *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
th: ตัวอย่างเช่น *.txt; *.doc

en: wait please...
th: โปรดรอ...
