gcalctool - en to th translation catalogue (204 entries)

en: %s version %s
th: %s รุ่น %s

en: %s: %s as next argument.
th: %s: %s เป็นอาร์กิวเมนต์ตัวต่อไป

en: %s: accuracy should be in the range 0-9
th: %s: ความแม่นยำต้องอยู่ระหว่าง 0-9

en: %s: base should be 2, 8, 10 or 16
th: %s: ฐานเลขควรเป็น 2, 8, 10 หรือ 16

en: %s: invalid display mode [%s]
th: %s: ไม่มีโหมดการแสดงผล [%s]

en: %s: invalid mode [%s]
th: %s: ไม่มีโหมด [%s]

en: %s: invalid trigonometric mode [%s]
th: %s: ไม่มีโหมดตรีโกณมิติ [%s]

en: -a needs accuracy value
th: -a ต้องการค่าความแม่นยำ

en: /0 significant places
th: /ทศนิยม 0 ตำแหน่ง

en: /1 place
th: /1 ตำแหน่ง

en: /1 significant place
th: /ทศนิยม 1 ตำแหน่ง

en: /10 places
th: /10 ตำแหน่ง

en: /11 places
th: /11 ตำแหน่ง

en: /12 places
th: /12 ตำแหน่ง

en: /13 places
th: /13 ตำแหน่ง

en: /14 places
th: /14 ตำแหน่ง

en: /15 places
th: /15 ตำแหน่ง

en: /2 places
th: /2 ตำแหน่ง

en: /2 significant places
th: /ทศนิยม 2 ตำแหน่ง

en: /3 places
th: /3 ตำแหน่ง

en: /3 significant places
th: /ทศนิยม 3 ตำแหน่ง

en: /4 places
th: /4 ตำแหน่ง

en: /4 significant places
th: /ทศนิยม 4 ตำแหน่ง

en: /5 places
th: /5 ตำแหน่ง

en: /5 significant places
th: /ทศนิยม 5 ตำแหน่ง

en: /6 places
th: /6 ตำแหน่ง

en: /6 significant places
th: /ทศนิยม 6 ตำแหน่ง

en: /7 places
th: /7 ตำแหน่ง

en: /7 significant places
th: /ทศนิยม 7 ตำแหน่ง

en: /8 places
th: /8 ตำแหน่ง

en: /8 significant places
th: /ทศนิยม 8 ตำแหน่ง

en: /9 places
th: /9 ตำแหน่ง

en: /9 significant places
th: /ทศนิยม 9 ตำแหน่ง

en: /Calculator/_Quit
th: /เครื่องคิดเลข/_ออกจากโปรแกรม

en: /Edit/_Copy
th: /แก้ไข/_คัดลอก

en: /Edit/_Insert ASCII Value...
th: /แก้ไข/แ_ทรกค่า ASCII

en: /Edit/_Paste
th: /แก้ไข/_แปะ

en: /Edit/sep1
th: /แก้ไข/sep1

en: /Help/_About
th: /วิธีใช้/เ_กี่ยวกับ

en: /Help/_Contents
th: /วิธีใช้/เ_นื้อหา

en: /Show _Trailing Zeroes
th: /แ_สดงทศนิยมต่อท้าย

en: /View/Show T_housands Separator
th: /มุมมอง/แสดง_สัญลักษณ์แบ่งหลักพัน

en: /View/Show _Trailing Zeroes
th: /มุมมอง/แสดง_ทศนิยมต่อท้าย

en: /View/_Basic Mode
th: /มุมมอง/โหมด_พื้นฐาน

en: /View/_Financial Mode
th: /มุมมอง/โหมด_การเงิน

en: /View/_Memory Registers
th: /มุมมอง/_หน่วยความจำรีจิสเตอร์

en: /View/_Scientific Mode
th: /มุมมอง/โหมด_วิทยาศาสตร์

en: /View/sep1
th: /มุมมอง/sep1

en: /View/sep2
th: /มุมมอง/sep2

en: /_Calculator
th: /เ_ครื่องคิดเลข

en: /_Edit
th: /แ_ก้ไข

en: /_Help
th: /_วิธีใช้

en: /_View
th: /มุ_มมอง

en: 10 to the power of displayed value
th: 10 ยกกำลังค่าที่แสดง

en: 16 bit unsigned integer
th: จำนวนเต็มบวก 16 บิท

en: 16-bit unsigned integer value of display
th: แปลงค่าที่แสดงเป็น จำนวนเต็มบวก 16 บิท (16-bit unsigned int)

en: 32 bit unsigned integer
th: ค่าจำนวนเต็มบวก 32-บิท

en: 32-bit unsigned integer value of display
th: แปลงค่าที่แสดงเป็น จำนวนเต็มบวก 32 บิท (32-bit unsigned int)

en: Absolute value
th: ค่าสัมบูรณ์

en: Accuracy
th: ความเที่ยงตรง

en: Add
th: บวก

en: All constant values are specified in the decimal numeric base.
th: ค่าคงที่ทั้งหมดอยู่ในเลขฐานสิบ

en: BASIC
th: พื้นฐาน

en: Backspace
th: แบ็กสเปซ

en: Base 10 log
th: ลอการิทึมฐานสิบ

en: Basic Mode
th: โหมดพื้นฐาน

en: Calculate result
th: ผลการคำนวณ

en: Calculator
th: เครื่องคิดเลข

en: Calculator with financial and scientific modes.
th: เครื่องคิดเลข พร้อมด้วยโหมดการเงินและวิทยาศาสตร์

en: Ch_aracter:
th: _ตัวอักษร

en: Change sign
th: สลับเครื่องหมาย

en: Clear
th: ล้าง

en: Clear displayed value
th: ลบค่าที่แสดง

en: Clear displayed value and any partial calculation
th: ลบค่าที่แสดงและการคำนวณที่ค้างอยู่

en: Clear entry
th: ลบค่าที่แสดง

en: Click a _value or description to edit it:
th: คลิกที่ค่าหรือคำอธิบายเพื่อแก้ไข:

en: Compounding term
th: Compounding term
    จำนวนงวดก่อนจะถึงมูลค่าในอนาคต

en: Constants
th: ค่าคงที่

en: Cosine
th: โคซายน์

en: De_grees
th: _องศา

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Divide
th: หาร

en: Double-declining depreciation
th: Double-declining depreciation
    ค่าเสื่อมราคาแบบยอดลดลงทวีคูณ

en: E to the x
th: E ยกกำลัง x

en: E_ng
th: วิศว_ะ

en: Edit Constants
th: แก้ไขค่าคงที่

en: Edit Constants...
th: แก้ไขค่าคงที่...

en: Edit Functions
th: แก้ไขฟังก์ชัน

en: Edit Functions...
th: แก้ไขฟังก์ชัน...

en: End group of calculations
th: จบกลุ่มการคำนวณ

en: Enter an exponential number
th: ใส่เอ็กซ์โปเนนเชียล

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Exch
th: สลับ

en: Exchange displayed value with memory register
th: สลับค่าที่แสดงกับหน่วยความจำรีจิสเตอร์

en: Exchange with register
th: สลับกับหน่วยความจำรีจิสเตอร์

en: Exponential
th: เอ็กซ์โปเนนเชียล

en: FINANCIAL
th: การเงิน

en: Factorial
th: แฟกทอเรียล

en: Factorial of displayed value
th: แฟกทอเรียลของค่าที่แสดง

en: Financial Mode
th: โหมดการเงิน

en: Fractional portion
th: ส่วนเศษ

en: Fractional portion of displayed value
th: ส่วนเศษของค่าที่แสดง

en: Future value
th: Future value
    มูลค่าในอนาคต

en: Gr_adians
th: _เกรเดียน

en: He_x
th: สิบ_หก

en: Hexadecimal digit A
th: เลขฐานสิบหก A

en: Hexadecimal digit B
th: เลขฐานสิบหก B

en: Hexadecimal digit C
th: เลขฐานสิบหก C

en: Hexadecimal digit D
th: เลขฐานสิบหก D

en: Hexadecimal digit E
th: เลขฐานสิบหก E

en: Hexadecimal digit F
th: เลขฐานสิบหก F

en: Insert ASCII Value
th: ใส่ค่า ASCII

en: Integer portion
th: ส่วนจำนวนเต็ม

en: Integer portion of displayed value
th: ส่วนจำนวนเต็มของค่าที่แสดง

en: Left bracket
th: วงเล็บซ้าย

en: Logical AND
th: Bitwise AND
    และบิตต่อบิต

en: Logical NOT
th: Bitwise NOT
    นิเสธบิตต่อบิต

en: Logical OR
th: Bitwise OR
    หรือบิตต่อบิต

en: Logical XNOR
th: Bitwise XNOR
    XNOR บิตต่อบิต

en: Logical XOR
th: Bitwise XOR
    XOR บิตต่อบิต

en: Memory Registers
th: หน่วยความจำรีจิสเตอร์

en: Multiply
th: คูณ

en: Natural log
th: ลอการิทึมฐาน e

en: Note:
th: บันทึก:

en: Numeric 0
th: เลข 0

en: Numeric 1
th: เลข 1

en: Numeric 2
th: เลข 2

en: Numeric 3
th: เลข 3

en: Numeric 4
th: เลข 4

en: Numeric 5
th: เลข 5

en: Numeric 6
th: เลข 6

en: Numeric 7
th: เลข 7

en: Numeric 8
th: เลข 8

en: Numeric 9
th: เลข 9

en: Numeric point
th: จุดทศนิยม

en: Numeric stack error
th: ค่าแสตกผิดพลาด

en: Operand stack error
th: แสตกเครื่องหมายผิดพลาด

en: Payment period
th: Payment period
    จำนวนงวดที่ต้องผ่อนหนี้

en: Percentage
th: อัตราร้อยละ

en: Perform calculations
th: คำนวนผล

en: Periodic interest rate
th: Periodic interest rate
    อัตราดอกเบี้ยต่องวด

en: Periodic payment
th: Periodic payment
    เงินผ่อนต่องวด

en: Present value
th: Present value
    มูลค่าปัจจุบัน

en: Raise displayed value to the power of y
th: เลขที่แสดงอยู่ ยกกำลังเลขที่กำลังจะใส่

en: Random number
th: ค่าสุ่มตัวอย่าง

en: Random number in the range 0.0 to 1.0
th: ค่าสุ่มในช่วง 0.0 ถึง 1.0

en: Rcl
th: เรียก

en: Reciprocal
th: กลับเศษเป็นส่วน

en: Remove rightmost character from displayed value
th: ลบหลักขวาสุดของค่าที่แสดง

en: Retrieve from register
th: เรียกค่าจากหน่วยความจำรีจิสเตอร์

en: Retrieve memory register to display
th: เรียกหน่วยความจำรีจิสเตอร์ไปแสดง

en: Right bracket
th: วงเล็บขวา

en: SCIENTIFIC
th: วิทยาศาสตร์

en: Scientific Mode
th: โหมดวิทยาศาสตร์

en: Set accuracy from 0 to 9 numeric places
th: ตั้งค่าความเที่ยงตรง

en: Set display type to engineering format
th: แสดงผลในรูปแบบวิศวกรรม

en: Set display type to fixed-point format
th: แสดงผลในรูปแบบจุดทศนิยมคงที่

en: Set display type to scientific format
th: แสดงผลในรูปแบบวิทยาศาสตร์

en: Set hyperbolic option for trigonometric functions
th: ใช้ฟังก์ชันตรีโกณมิติชนิดไฮเพอร์โบลิก

en: Set inverse option for trigonometric functions
th: ใช้อินเวอร์สของฟังก์ชันตรีโกณมิติ

en: Set numeric base to binary (base 2)
th: แสดงผลเป็นเลขฐานสอง

en: Set numeric base to decimal (base 10)
th: แสดงผลเป็นเลขฐานสิบ

en: Set numeric base to hexadecimal (base 16)
th: แสดงผลเป็นเลขฐานสิบหก

en: Set numeric base to octal (base 8)
th: แสดงผลเป็นเลขฐานแปด

en: Set trigonometric type to degrees
th: ตั้งรูปแบบตรีโกณมิติไปยังองศา

en: Set trigonometric type to gradians
th: ตั้งรูปแบบตรีโกณมิติไปยังเกรเดียน

en: Set trigonometric type to radians
th: ตั้งรูปแบบตรีโกณมิติไปยังเรเดียน

en: Shift displayed value 1-15 places to the left
th: shift left
    เลื่อนบิตไปทางซ้าย

en: Shift displayed value 1-15 places to the right
th: shift right
    เลื่อนบิตไปทางขวา

en: Shift left
th: shift left
    เลื่อนบิตไปทางซ้าย

en: Shift right
th: shift right
    เลื่อนบิตไปทางขวา

en: Sine
th: ไซน์

en: Square
th: กำลังสอง

en: Square root
th: รากที่สอง

en: Start group of calculations
th: เริ่มกลุ่มการคำนวณ

en: Sto
th: เก็บ

en: Store displayed value in memory register
th: เก็บค่าที่แสดงในหน่วยความจำรีจิสเตอร์

en: Store to register
th: เก็บในหน่วยความจำรีจิสเตอร์

en: Straight-line depreciation
th: Straight-line depreciation
    ค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรง

en: Subtract
th: ลบ

en: Sum-of-the years'-digits depreciation
th: Sum-of-the years'-digits depreciation
    ค่าเสื่อมราคาแบบผลรวมจำนวนปี

en: Tangent
th: แทนเจนท์

en: Ten to the x
th: สิบยกกำลัง x

en: Usage: %s: [-D] [-E] [-a accuracy]
th: การใช้งาน: %s: [-D] [-E] [-a ความแม่นยำ]

en: User-defined functions
th: ฟังก์ชันที่กำหนดโดยผู้ใช้

en: Value
th: ค่า

en: X to the y
th: x ยกกำลัง y

en: _Bin
th: ฐาน_สอง

en: _Dec
th: สิ_บ

en: _Fix
th: ปก_ติ

en: _Insert
th: แ_ทรก

en: _Inv
th: I_nv

en: _Oct
th: _แปด

en: _Radians
th: เ_รเดียน

en: _Sci
th: วิท_ย์

en: calculator
th: เครื่องคิดเลข

en: centimeters or inches
th: เซนติเมตรต่อนิ้ว

en: cubic centimeters or cubic inches
th: ลูกบาศก์เซนติเมตร ต่อลูกบาศก์นิ้ว

en: degrees in a radian
th: องศาต่อเรเดียน

en: e to the power of displayed value
th: e ยกกำลังค่าที่แสดง

en: grams or ounces
th: กรัมต่อออนซ์

en: kilojoules or British thermal units
th: กิโลจูลต่อบีทียู

en: kilometers per hour or miles per hour
th: กิโลเมตรต่อไมล์

en: square root of 2
th: รากที่สองของ 2
