gnome-terminal - en to th translation catalogue (485 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
th: "%s" ไม่ใช่อัตราขยายที่ถูกต้อง

en: "%s" option given twice
th: กำหนดตัวเลือก "%s" ซ้ำ

en: "%s" option given twice for the same window
th: "%s" ตัวเลือกถูกกำหนดซ้ำในหน้าต่างเดียวกัน

en: "%s" option requires an argument
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการอาร์กิวเมนต์

en: "%s" specified more than once for the same window or tab
th: "%s" ถูกกำหนดมากกว่าหนึ่งครั้งสำหรับหน้าต่างหรือแท็บเดียวกัน

en: <b>Background</b>
th: <b>พื้นหลัง</b>

en: <b>Command</b>
th: <b>คำสั่ง</b>

en: <b>Compatibility</b>
th: <b>ความเข้ากันได้</b>

en: <b>Foreground and Background</b>
th: <b>พื้นหน้าและพื้นหลัง</b>

en: <b>General</b>
th: <b>ทั่วไป</b>

en: <b>Palette</b>
th: <b>จานสี</b>

en: <b>Scrolling</b>
th: <b>การเลื่อน</b>

en: <b>Title</b>
th: <b>หัวเรื่อง</b>

en: <small><i>Maximum</i></small>
th: <small><i>ค่าสูงสุด</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
th: <small><i>ไม่แสดง</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the Encoding submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
th: เมนูย่อยการเข้ารหัสแสดงการเข้ารหัสบางส่วนที่เป็นไปได้ นี่คือรายการของการเข้ารหัสที่ปรากฏในนั้น ชื่อการเข้ารหัสแบบพิเศษ "current" หมายถึงแสดงการเข้ารหัสของรูปแบบภาษาปัจจุบัน

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
th: ค่าที่อยุ่ระหว่าง 0.0 และ 1.0 แสดงถึงความเข้มของภาพพื้นหลังว่าเข้มมากขนาดไหน 0.0 หมายถึง ไม่เข้ม, 1.0 หมายถึงเข้มมาก ในการใช้งานปัจจุบันมีความเข้มที่ใช้ได้เพียง 2 ระดับ ดังนั้นการตั้งค่าจึงปฏิบัติเหมือนค่าตรรกะ โดยที่ 0.0 คือยกเลิกเอฟเฟ็กต์การทำให้เข้ม

en: ASCII DEL
th: DEL รหัสแอสกี

en: A_vailable encodings:
th: รหัสอักขระที่_มีอยู่:

en: Accelerator Mode
th: โหมดปุ่มลัด

en: Accelerator key
th: ปุ่มลัด

en: Accelerator modifiers
th: ตัวปรับแต่งปุ่มลัด

en: Add or Remove Terminal Encodings
th: เพิ่ม หรือ ยกเลิก การเข้ารหัสเทอร์มินอล

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
th: ชื่อแบบอักษร Pango ตัวอย่างเช่น "Sans 12" หรือ "Monospace Bold 14"

en: An X font name. See the X man page (type "man X") for more details on the format of X font names.
th: ชื่อแบบอักษร X ดูข้อมูลเพิ่มเติมในหน้าคู่มือ X (พิมพ์ "man X") ในส่วนรูปแบบของแบบอักษร X

en: Arabic
th: อาหรับ

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
th: อาร์กิวเมนต์สำหรับ "%s" ไม่ใช่คำสั่งที่ถูกต้อง: %s

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Background image
th: ภาพพื้นหลัง

en: Background image _scrolls
th: ภาพพื้นหลังเ_ลื่อนได้

en: Background type
th: ชนิดพื้นหลัง

en: Baltic
th: บอลติก

en: Black on light yellow
th: สีดำบนสีเหลืองอ่อน

en: Black on white
th: สีดำบนสีขาว

en: Built-_in schemes:
th: ชุดรูปแบบสีที่_มีมากับโปรแกรม:

en: Built-in _schemes:
th: ชุดรูปแบบสีที่มีมากับโ_ปรแกรม:

en: Built-in palette schemes:
th: ชุดรูปแบบสีที่มีอยู่ภายใน:

en: C_lose Tab
th: ปิ_ดแท็บ

en: C_urrent Profile...
th: โปรไฟล์ปั_จจุบัน...

en: Celtic
th: เซลติก

en: Central European
th: ยุโรปตอนกลาง

en: Change P_rofile
th: เปลี่ย_นโปรไฟล์

en: Change _Profile
th: เปลี่ยนโ_ปรไฟล์

en: Characters that are considered "part of a word"
th: อักขระที่พิจารณาเป็น "ส่วนของคำ"

en: Chinese Simplified
th: จีนประยุกต์

en: Chinese Traditional
th: จีนดั้งเดิม

en: Choose a terminal font
th: เลือกแบบอักษรเทอร์มินอล

en: Choose base profile
th: เลือกโปรไฟล์หลัก

en: Choose terminal background color
th: เลือกสีพื้นหลังเทอร์มินอล

en: Choose terminal text color
th: เลือกสีตัวอักษรเทอร์มินอล

en: Click button to choose profile
th: คลิ๊กปุ่มเพื่อเลือกโปรไฟล์

en: Click to choose font size
th: คลิ๊กเลือกขนาดแบบอักษร

en: Click to choose font type
th: คลิ๊กเลือกชนิดแบบอักษร

en: Click to delete selected profile
th: คลิ๊กเพื่อลบไดอะล็อกโปรไฟล์ที่กำหนด

en: Click to open edit profile dialog
th: คลิ๊กเพื่อแก้ไขไดอะล็อกโปรไฟล์

en: Click to open new profile dialog
th: คลิ๊กเพื่อเปิดไดอะล็อกโปรไฟล์ใหม่

en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

en: Close Window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Color Selector
th: ตัวเลือกสี:

en: Color _palette:
th: _จานสี:

en: Color dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
th: สีที่ปล่อยลงบนเทอร์มินอลมีรูปแบบ (%d) ไม่ถูกต้อง หรือความยาว (%d) ไม่ถูกต้อง

en: Colors
th: สี

en: Command line
th: บรรทัดคำสั่ง

en: Compatibility
th: ความเข้ากันได้

en: Contents
th: เนื้อหา

en: Control-H
th: ปุ่ม Control-H

en: Copy
th: คัดลอก

en: Could not execute command %s: %s
th: ไม่สามารถประมวลผลคำสั่ง %s: %s

en: Could not find a background image called "%s" for terminal profile "%s"
th: ค้นหาไม่พบภาพพื้นหลังชื่อ "%s" สำหรับโปรไฟล์เทอร์มินอล "%s"

en: Could not find an icon called "%s" for terminal profile "%s"
th: ค้นหาไม่พบไอคอนชื่อ "%s" สำหรับโปรไฟล์เทอร์มินอล "%s"

en: Could not load font "%s"
th: ไม่สามารถโหลดแบบอักษร "%s"

en: Could not load icon "%s": %s
th: ไม่สามารถโหลดไอคอน "%s": %s

en: Could not open the address "%s":
    %s
th: ไม่สามารถเปิดฐานข้อมูล "%s":
    %s

en: Could not parse string "%s" as a color palette
th: ไม่สามารถวิเคราะห์ข้อความ "%s" เป็นจานสีได้

en: Could not set working directory to "%s": %s
th: ไม่สามารถตั้งไดเรกทอรีการทำงานไปที่ "%s": %s

en: Croatian
th: โครเอเชียน

en: Current Locale
th: ตามโลแคลปัจจุบัน

en: Cursor blin_ks
th: เคอร์เซอร์_กะพริบ

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom co_mmand:
th: คำสั่ง_กำหนดเอง:

en: Custom command to use instead of the shell
th: คำสั่งกำหนดเองที่ใช้แทนเชลล์

en: Cyrillic
th: ไซริลลิก

en: Cyrillic/Russian
th: ไซริลลิก/รัซเซีย

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ไซริลลิก/ยูเครน

en: DIRNAME
th: ชื่อไดเรกทอรี

en: Default color of terminal background
th: สีปริยายของพื้นหลังเทอร์มินอล

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
th: สีปริยายของพื้นหลังเทอร์มินอลที่เป็นข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสีเช่น "แดง")

en: Default color of text in the terminal
th: สีปริยายของข้อความในเทอร์มินอล

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
th: สีปริยายของข้อความในเทอร์มินอล ที่เป็นข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสีเช่น "แดง")

en: Delete Profile
th: ลบโปรไฟล์

en: Delete profile "%s"?
th: ลบโปรไฟล์ "%s" หรือไม่?

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f to open File menu)
th: ยกเลิกแป้นการเข้าถึงเ_มนูทั้งหมด (เช่น Alt+ฟ เพื่อเปิดเมนูแฟ้ม)

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
th: ยกเลิกแป้นพิมพ์ลัดเม_นู (ค่าปริยาย F10)

en: Disabled
th: ยกเลิกการใช้งาน

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
th: ห้ามลงทะเบียนด้วยชื่อเซิร์ฟเวอร์การเปิดใช้งาน ห้ามเรียกใช้ซ้ำกับเทอร์มินอลที่ทำงานอยู่

en: E_ncodings shown in menu:
th: รหัสอักขระใ_นเมนู:

en: Edit
th: แก้ไข

en: Effect of the Backspace key
th: เอฟเฟ็กต์ของแป้นแบ็กสเปซ

en: Effect of the Delete key
th: เอฟเฟ็กต์ของแป้นลบ

en: Effects
th: เอฟเฟ็กต์

en: Enter profile name
th: ใส่ชื่อโปรไฟล์หลัก

en: Error converting URI "%s" into filename: %s
th: ผิดพลาดในการแปลง URL "%s" ไปเป็นชื่อไฟล์: %s

en: Error getting default value of %s: %s
th: ผิดพลาดในการรับค่าปริยายของ %s: %s

en: Error propagating accelerator change to configuration database: %s
th: ผิดพลาดในการบันทึกการเปลี่ยนปุ่มเร่งความเร็วในฐานข้อมูลการตั้งค่า: %s

en: Error setting %s config key: %s
th: ผิดพลาดในการตั้งค่า %s คอนฟิกคีย์: %s

en: Error setting key %s back to default: %s
th: ผิดพลาดในการตั้งค่าแป้นพิมพ์ %s กลับเป็นค่าปริยาย: %s

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
th: ผิดพลาดในการตั้งค่าแป้นลัดอันใหม่ในฐานข้อมูลการตั้งค่า: %s

en: Error setting use_menu_accelerators key: %s
th: ผิดพลาดในการตั้งค่า use_menu_accelerators: %s

en: Execute the argument to this option inside the terminal.
th: เรียกใช้งานอาร์กิวเมนต์ตามตัวเลือกนี้ภายในเทอร์มินอล

en: Execute the remainder of the command line inside the terminal.
th: เรียกใช้งานบรรทัดคำสั่งที่เหลือภายในเทอร์มินอล

en: Exit the terminal
th: ออกจากเทอร์มินอล

en: Failed to load background image "%s" for terminal profile "%s": %s
th: โหลดภาพพื้นหลัง "%s" ล้มเหลว สำหรับโปรไฟล์เทอร์มินอล "%s": %s

en: Failed to load icon "%s" for terminal profile "%s": %s
th: โหลดไอคอน "%s" ล้มเหลว สำหรับโปรไฟล์เทอร์มินอล "%s": %s

en: File
th: ไฟล์

en: Filename of a background image.
th: ชื่อไฟล์ของภาพพื้นหลัง

en: Font
th: แบบอักษร

en: Full Screen
th: เต็มหน้าจอ

en: GEOMETRY
th: เรขาคณิต

en: GNOME Terminal
th: เทอร์มินอล GNOME

en: GNOME Terminal: font name "%s" set in configuration database is not valid
th: เทอร์มินอล GNOME: ชื่อแบบอักษร "%s" ที่ตั้งค่าไว้ในฐานข้อมูลการตั้งค่าไม่ถูกต้อง

en: General
th: ทั่วไป

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Go
th: ไปที่

en: Goes after initial title
th: ตามหลังหัวเรื่องเริ่มต้น

en: Goes before initial title
th: นำหน้าหัวเรื่องเริ่มต้น

en: Gray on black
th: สีเทาบนสีดำ

en: Greek
th: กรีก

en: Green on black
th: สีเขียวบนสีดำ

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

en: Hebrew
th: ฮิบรู

en: Hebrew Visual
th: ฮิบรูวิชวล

en: Help
th: ระบบช่วยเหลือ

en: Hide and Show menubar
th: ซ่อนหรือแสดงแถบเมนู

en: Hindi
th: ฮินดี

en: How much to darken the background image
th: ให้ภาพพื้นหลังเข้มมากเท่าไร

en: Human-readable name of the profile
th: ชื่อของโปรไฟล์ในรูปแบบที่คนอ่านได้

en: Human-readable name of the profile.
th: ชื่อของโปรไฟล์ในรูปแบบที่คนอ่านได้

en: ID for startup notification protocol.
th: สำหรับโปรโตคอลการแจ้งเตือนในตอนเริ่มต้น

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Icon for terminal window
th: ไอคอนสำหรับหน้าต่างเทอร์มินอล

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
th: ไอคอนที่ใช้สำหรับแท็บ/หน้าต่างที่มีโปรไฟล์นี้

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
th: ถ้าโปรแกรมในเทอร์มินอลกำหนดหัวเรื่อง (คนทั่วไปส่วนใหญ่มีการตั้งเชลล์ส่วนตัวสำหรับทำหน้าที่ในส่วนนี้) หัวเรื่องที่ถูกกำหนดแบบพลวัตสามารถลบ, อยู่ข้างหน้า, อยู่ข้างหลัง หรือแทนที่หัวเรื่องที่ถูกกำหนดไว้ ค่าที่เป็นไปได้คือ "replace", "before", "after", หรือ "ignore"

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
th: ถ้าเลือก ต้องอนุญาตให้โปรแกรมในเทอร์มินอลทำข้อความตัวพิมพ์หนา

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
th: ถ้าเลือก ต้องไม่สร้างเสียงรบกวนเมื่อโปรแกรมส่งลำดับอักขระรหัสพิเศษของออดเตือนเทอร์มินอล

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
th: ถ้าเลือก การกดแป้นใดแป้นหนึ่งจะเลื่อนแถบเลื่อนไปตำแหน่งล่างสุด

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
th: ถ้าเลือก ให้เลื่อนภาพพื้นหลังไปพร้อมกับข้อความเบื้องหน้า, ถ้าไม่เลือก ให้รักษาภาพพื้นหลังอยู่ที่เดิมและเลื่อนข้อความเบื้องหน้าไปบนภาพพื้นหลังนั้น

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
th: ถ้าเลือก, คำสั่งภายในเทอร์มินอลจะถูกเรียกใช้งานแบบเชลล์ลอกอิน (argv[0] จะมีเครื่องหมายยติภังค์อยู่ข้างหน้า)

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
th: ถ้าเลือก เทอร์มินอลจะใช้แบบอักษรมาตรฐานเดสก์ทอปทั่วไป ถ้าแบบอักษรนั้นเป็นช่องว่างเดี่ยว (รวมทั้งแบบอักษรส่วนใหญ่ที่คล้ายกันสามารถเกิดสิ่งที่ไม่คาดหมายได้)

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
th: ถ้าเลือก รายการชุดรูปแบบสีที่ใช้สำหรับกล่องป้อนข้อความจะใช้สำหรับเทอร์มินอลด้วย โดยจะแทนที่สีต่างๆ ที่ผู้ใช้กำหนดไว้

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
th: ถ้าเลือก ค่าของ custom_command จะใช้ในที่สำหรับกำลังเรียกใช้งานเชลล์

en: If true, utmp/wtmp will be updated when the command inside the terminal is launched.
th: ถ้าเลือก จะอัพเดต utmp/wtmp ใหม่ เมื่อเรียกใช้คำสั่งภายในเทอร์มินอล

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
th: ถ้าเลือก เทอร์มินอลจะเลื่อนไปล่างสุดเมื่อมีผลลัพธ์ใหม่

en: Image filename dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
th: ชื่อรูปภาพที่ปล่อยลงบนเทอร์มินอลมีรูปแบบ (%d) ไม่ถูกต้อง หรือความยาว (%d) ไม่ถูกต้อง

en: Initial _title:
th: _หัวเรื่องเริ่มต้น:

en: Invalid argument: "%s"
th: อาร์กิวเมนต์ไม่ถูกต้อง: "%s"

en: Invalid geometry string "%s"
th: ชุดอักขระเรขาคณิตไม่ถูกต้อง "%s"

en: Isn't displayed
th: ไม่แสดงผล

en: It appears that you do not have gnome-terminal.server installed in a valid location. Factory mode disabled.
th: ปรากฏว่าคุณไม่มีเทอร์มินอล gnome-terminal.server ติดตั้งไว้ในตำแหน่งที่ถูกต้อง ยกเลิกโหมดแฟกทอรี

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Keyboard Shortcuts
th: แป้นพิมพ์ลัด

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเรียกไดอะล็อกสำหรับสร้างโปรไฟล์แทนด้วยชุดตัวอักษรที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับการปิดแท็บแทนด้วยชุดตัวอักษรที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับการปิดหน้าต่างแทนด้วยชุดตัวอักษรที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับการคัดลอกข้อความที่เลือกแทนด้วยชุดตัวอักษรที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับการเรียกใช้ระบบช่วยเหลือแทนด้วยชุดตัวอักษรที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ใน  resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับการขยายขนาดแบบอักษรแทนด้วยชุดตัวอักษรที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับการย่อขนาดแบบอักษรแทนด้วยชุดตัวอักษรที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับกำหนดแบบอักษรขนาดปกติ แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปิดแท็บใหม่ แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปิดหน้าต่างใหม่ แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard into the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับแปะสิ่งที่เลือกจากคลิปบอร์ด แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 1 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 10 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 11 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 12 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 2 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 3 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 4 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 5 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 6 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 7 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 8 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 9 แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับสลับเป็นโหมดเต็มหน้าจอ แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับตั้งค่าใหม่และลบเทอร์มินอล แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับตั้งค่าใหม่เทอร์มินอล แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับตั้งหัวเรื่องเทอร์มินอล แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บถัดไป แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บที่แล้ว แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: แป้นลัดสำหรับสลับค่าความสามารถในการมองเห็นของแถบเมนู แสดงด้วยชุดอักขระในรูปแบบเดียวกับที่ใช้ใน resource files GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นชุดตัวอักษรพิเศษ "disabled" ดังนั้นจะไม่มีคีย์ไบน์ดิงสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut to close a tab
th: แป้นพิมพ์ลัดปิดแท็บ

en: Keyboard shortcut to close a window
th: ปุ่มลัดสำหรับปิดหน้าต่าง

en: Keyboard shortcut to copy text
th: แป้นพิมพ์ลัดคัดลอกข้อความ

en: Keyboard shortcut to create a new profile
th: ปุ่มลัดสร้างโปรไฟล์ใหม่

en: Keyboard shortcut to launch help
th: แป้นพิมพ์ลัดเรียกตัวช่วย

en: Keyboard shortcut to make font larger
th: ปุ่มลัดสำหรับขยายแบบอักษร

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
th: แป้นลัดสำหรับทำแบบอักษรขนาดปกติ

en: Keyboard shortcut to make font smaller
th: ปุ่มลัดสำหรับย่อแบบอักษร

en: Keyboard shortcut to open a new tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดแท็บใหม่

en: Keyboard shortcut to open a new window
th: แป้นลัดสำหรับเปิดหน้าต่างใหม่

en: Keyboard shortcut to paste text
th: แป้นพิมพ์ลัดเพื่อวางข้อความ

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
th: ปุ่มลัดสำหรับตั้งค่าใหม่และลบเทอร์มินอล

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
th: แป้นลัดสำหรับตั้งค่าเทอร์มินอลใหม่

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
th: แป้นลัดสำหรับตั้งหัวเรื่องเทอร์มินอล

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 1

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 10

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 11

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 12

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 2

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 3

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 4

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 5

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 6

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 7

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
th: แป้นลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 8

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 9

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บถัดไป

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บที่แล้ว

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับโหมดเต็มหน้าจอ

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับค่าความสามารถในการมองเห็นของแถบเมนู

en: Korean
th: เกาหลี

en: Linux console
th: คอนโซลลีนุกซ์

en: List of available encodings
th: รายการของการเข้ารหัสที่มีอยู่

en: List of profiles
th: รายการโปรไฟล์

en: List of profiles known to gnome-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /apps/gnome-terminal/profiles.
th: รายการของโปรไฟล์ที่เทอร์มินอล gnome รู้จัก รายการดังกล่าวมีข้อความที่ตั้งชื่อไดเรกทอรีย่อยที่สอดคล้องตาม /apps/gnome-terminal/profiles

en: MAX_FONTS exceeded. Some fonts may be missing.
th: เกินค่า MAX_FONTS แบบอักษรบางแบบอาจหายไป

en: Mozilla url dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
th: Mozilla URL ที่ปล่อยลงบนเทอร์มินอลมีรูปแบบ (%d) ไม่ถูกต้อง หรือความยาว (%d) ไม่ถูกต้อง

en: New Profile
th: โปรไฟล์ใหม่

en: New Tab
th: แท็บใหม่

en: New Window
th: หน้าต่างใหม่

en: New _Profile...
th: โ_ปรไฟล์ใหม่...

en: No argument given to "%s" option
th: ไม่ได้กำหนดอาร์กิวเมนต์ให้แก่ตัวเลือก "%s"

en: No such profile '%s', using default profile
th: ไม่มีโปรไฟล์ '%s' กำลังใช้โปรไฟล์ปริยาย

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Normal Size
th: ขนาดปกติ

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
th: โดยปกติคุณสามารถเข้าถึงแถบเมนูด้วยแป้น F10 แป้นพิมพ์นี้สามารถกำหนดได้เองโดยใช้ gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "แป้นใดๆ") ตัวเลือกนี้อนุญาตให้ยกเลิกการใช้แป้นลัดมาตรฐานของแถบเมนู

en: Number of lines to keep in scrollback
th: จำนวนบรรทัดที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนกลับ

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. Be careful with this setting; it's the primary factor in determining how much memory the terminal will use.
th: จำนวนบรรทัดเลื่อนกลับที่เก็บไว้ คุณสามารถเลื่อนกลับในเทอร์มินอลตามจำนวนบรรทัดนี้ บรรทัดที่ไม่เหมาะสมในการเลื่อนกลับจะถูกละเว้น ให้ระวังการตั้งค่านี้ ค่าดังกล่าวจะเป็นปัจจัยเบื้องต้นในการพิจารณาหน่วยความจำที่เทอร์มินอลจะใช้

en: On the left side
th: ทางฝั่งซ้าย

en: On the right side
th: ทางฝั่งขวา

en: Open Ta_b
th: แท็_บใหม่

en: Open _Terminal
th: เ_ทอร์มินอล

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile. More than one of these options can be provided.
th: เปิดแท็บใหม่ในหน้าต่างที่เปิดล่าสุดโดยใช้โปรไฟล์ที่กำหนดโดยปริยาย ตัวเลือกเหล่านี้สามารถมีได้มากกว่าหนึ่งตัวเลือก่

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile ID. Used internally to save sessions.
th: เปิดแท็บใหม่ในหน้าต่างที่เปิดล่าสุดโดยใช้ ID โปรไฟล์ที่กำหนด ใช้ภายในเพื่อบันทึกเซสชัน

en: Open a new tab in the last-opened window with the given profile. More than one of these options can be provided.
th: เปิดแท็บใหม่ในหน้าต่างที่เปิดล่าสุดโดยใช้โปรไฟล์ที่กำหนด ตัวเลือกเหล่านี้สามารถมีได้มากกว่าหนึ่งตัวเลือก

en: Open a new window containing a tab with the default profile. More than one of these options can be provided.
th: เปิดหน้าต่างใหม่ที่มีแท็บตามโปรไฟล์ปริยาย ตัวเลือกเหล่านี้สามารถมีได้มากกว่าหนึ่งตัวเลือก

en: Open a new window containing a tab with the given profile ID. Used internally to save sessions.
th: เปิดหน้าต่างใหม่ที่มีแท็บตามโดยใช้รหัสโปรไฟล์ที่กำหนด  ใช้ภายในเพื่อบันทึกเซสชัน

en: Open a new window containing a tab with the given profile. More than one of these options can be provided.
th: เปิดหน้าต่างใหม่ที่มีแท็บตามโปรไฟล์ที่กำหนดให้ ตัวเลือกเหล่านี้สามารถมีได้มากกว่าหนึ่งตัวเลือก

en: Option "%s" requires an argument giving the directory
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการอาร์กิวเมนต์เพื่อกำหนดไดเรกทอรี

en: Option "%s" requires an argument giving the geometry
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการอาร์กิวเมนต์เพื่อกำหนดเรขาคณิต

en: Option "%s" requires an argument giving the role
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการอาร์กิวเมนต์เพื่อกำหนดหน้าที่

en: Option "%s" requires an argument giving the title
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการอาร์กิวเมนต์เพื่อกำหนดหัวเรื่อง

en: Option "%s" requires an argument giving the zoom factor
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการอาร์กิวเมนต์เพื่อกำหนดอัตราขยาย

en: Option "%s" requires an argument specifying what profile to use
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการอาร์กิวเมนต์ในการกำหนดโปรไฟล์ที่จะใช้งาน

en: Option "%s" requires specifying the command to run
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการการกำหนดคำสั่งเพื่อทำงาน

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
th: ตัวเลือก "%s" ต้องการการกำหนดคำสั่งเพื่อทำงานบนบรรทัดคำสั่งที่เหลือ

en: Option --%s is no longer supported in this version of gnome-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new --window-with-profile option
th: ในเทอร์มินอล GNOME รุ่นนี้ไม่รองรับตัวเลือก %s อีกต่อไป คุณอาจจะต้องสร้างโปรไฟล์ที่มีค่าการตั้งที่ต้องการและใช้ตัวเลือกใหม่ --window-with-profile

en: Option --default-working-directory requires an argument giving the directory
th: ตัวเลือก --default-working-directory ต้องการอาร์กิวเมนต์เพื่อกำหนดไดเรกทอรี

en: PROFILEID
th: รหัสโปรไฟล์

en: PROFILENAME
th: ชื่อโปรไฟล์

en: P_rofiles...
th: โ_ปรไฟล์...

en: Palette entry 1
th: จานสีรายการที่ 1

en: Palette entry 10
th: จานสีรายการที่ 10

en: Palette entry 11
th: จานสีรายการที่ 11

en: Palette entry 12
th: จานสีรายการที่ 12

en: Palette entry 13
th: จานสีรายการที่ 13

en: Palette entry 14
th: จานสีรายการที่ 14

en: Palette entry 15
th: จานสีรายการที่ 15

en: Palette entry 16
th: จานสีรายการที่ 16

en: Palette entry 2
th: จานสีรายการที่ 2

en: Palette entry 3
th: จานสีรายการที่ 3

en: Palette entry 4
th: จานสีรายการที่ 4

en: Palette entry 5
th: จานสีรายการที่ 5

en: Palette entry 6
th: จานสีรายการที่ 6

en: Palette entry 7
th: จานสีรายการที่ 7

en: Palette entry 8
th: จานสีรายการที่ 8

en: Palette entry 9
th: จานสีรายการที่ 9

en: Palette for terminal applications
th: จานสีสำหรับโปรแกรมเทอร์มินอล

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Paste
th: แปะ

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Popup a dialog when an s/key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
th: แสดงไดอะล็อกขึ้นมาเมื่อตรวจพบ และมีการคลิ้กคำร้องขอข้อมูลการตอบสนองการท้าทาย s/key การพิมพ์รหัสผ่านในไดอะล็อกจะส่งคำร้องดังกล่าวไปที่เทอร์มินอล

en: Position of the scrollbar
th: ตำแหน่งของแถบเลื่อน

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ "close" เพื่อปิดเทอร์มินอล และ "restart" เพื่อเริ่มต้นคำสั่งใหม่

en: Profile Editor
th: ตัวแก้ไขโปรไฟล์

en: Profile _icon:
th: ไ_อคอนโปรไฟล์:

en: Profile _name:
th: _ชื่อโปรไฟล์:

en: Profile _used when launching a new terminal:
th: โปรไฟล์สำหรับเปิดเ_ทอร์มินอลใหม่:

en: Profile list
th: รายการโปรไฟล์

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
th: โปรไฟล์ที่ใช้เมื่อเปิดหน้าต่างหรือแท็บใหม่จะต้องอยู่ในรายการโปรไฟล์ (_l)

en: Profile to use for new terminals
th: โปรไฟล์ที่ใช้สำหรับเทอร์มินอลใหม่

en: Profiles
th: โปรไฟล์

en: ROLE
th: หน้าที่

en: Register with the activation nameserver [default]
th: ห้ามลงทะเบียนด้วย nameserver ที่ใช้อยู่ [ค่าปริยาย]

en: Replaces initial title
th: แทนที่หัวเรื่องเริ่มต้น

en: Reset
th: ตั้งค่าใหม่

en: Reset and C_lear
th: ตั้งค่าใหม่และ_ลบ

en: Reset and Clear
th: ตั้งค่าใหม่และลบ

en: Restart the command
th: เริ่มต้นคำสั่งใหม่

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Ru_n a custom command instead of my shell
th: เ_รียกคำสั่งที่กำหนดแทนเชลล์

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
th: เรียกใช้คำสั่งนี้ในตำแหน่งที่ตั้งของเชลล์ ถ้าเลือก use_custom_command

en: Sc_roll on output
th: เลื่อนจอเมื่อมีการแ_สดงผล

en: Scr_ollback:
th: เ_ลื่อนกลับ:

en: Scroll on _keystroke
th: เลื่อนจอเมื่อมีการกดแ_ป้นพิมพ์

en: Scrolling
th: การเลื่อน

en: Secure _Keyboard
th: _ป้องกันแป้นพิมพ์

en: Select-by-_word characters:
th: อักขระที่นับรวมเมื่อเลือกเป็น_คำ:

en: Set Title
th: ตั้งหัวเรื่อง

en: Set _Character Encoding
th: ตั้งค่า_รหัสอักขระ

en: Set the last specified tab as the active one in its window
th: ตั้งแท็บที่กำหนดล่าสุดเป็นแท็บที่ทำงานในหน้าต่างนั้น

en: Set the role for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
th: ตั้งหน้าที่สำหรับหน้าต่างที่กำหนดล่าสุด ประยุกต์เข้ากับหน้าต่างเพียงหน้าต่างเดียว สามารถกำหนดหน้าที่ได้ครั้งหนึ่งต่อหน้าต่างแต่ละหน้าต่างที่คุณสร้างจากบรรทัดคำสั่ง

en: Set the terminal's title
th: ตั้งหัวเรื่องของเทอร์มินอล

en: Set the terminal's working directory
th: ตั้งไดเรกทอรีทำงานของเทอร์มินอล

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
th: ตั้งค่าอัตราขยายของเทอร์มินอล (1.0 = ขนาดปกติ)

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
th: ตั้งค่าที่เกิดขึ้นเมื่อกดปุ่มแบกสเปซ ค่าที่เป็นไปได้คือ "ascii-del" สำหรับอักขระ ASCII DEL, "control-h" สำหรับ Control-H (อักขระ AKA the ASCII BS), "escape-sequence" สำหรับลำดับอักขระพิเศษ ปกติคือแบกสเปซหรือลบ ปกติ "ascii-del" พิจารณาเป็นค่าที่ถูกต้องสำหรับแป้นแบกสเปซ

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
th: ตั้งค่าที่เกิดขึ้นเมื่อกดปุ่มลบ ค่าที่เป็นไปได้คือ "ascii-del" สำหรับอักขระ ASCII DEL, "control-h" สำหรับ Control-H (อักขระ AKA the ASCII BS), "escape-sequence" สำหรับลำดับอักขระพิเศษ ปกติคือแบกสเปซหรือลบ ปกติ "ascii-del" พิจารณาเป็นค่าที่ถูกต้องสำหรับแป้นลบ

en: Shortcut _Key
th: แป้นพิมพ์_ลัด

en: Show Menu_bar
th: แสดงแถบเ_มนู

en: Show _Menubar
th: แสดงแถบเ_มนู

en: Show _menubar by default in new terminals
th: แสดงแถบเ_มนูในเทอร์มินอลใหม่โดยปริยาย

en: Si_ze:
th: _ขนาด:

en: South European
th: ยุโรปตอนใต้

en: Support skey dingus clicking
th: สนับสนุนการคลิกเมาส์แบบ dingus สำหรับ skey

en: Switch to Next Tab
th: สลับไปที่แท็บถัดไป

en: Switch to Previous Tab
th: สลับไปที่แท็บก่อนหน้านี้

en: Switch to Tab 1
th: สลับไปที่แท็บ 1

en: Switch to Tab 10
th: สลับไปที่แท็บ 10

en: Switch to Tab 11
th: สลับไปที่แท็บ 11

en: Switch to Tab 12
th: สลับไปที่แท็บ 12

en: Switch to Tab 2
th: สลับไปที่แท็บ 2

en: Switch to Tab 3
th: สลับไปที่แท็บ 3

en: Switch to Tab 4
th: สลับไปที่แท็บ 4

en: Switch to Tab 5
th: สลับไปที่แท็บ 5

en: Switch to Tab 6
th: สลับไปที่แท็บ 6

en: Switch to Tab 7
th: สลับไปที่แท็บ 7

en: Switch to Tab 8
th: สลับไปที่แท็บ 8

en: Switch to Tab 9
th: สลับไปที่แท็บ 9

en: TITLE
th: หัวเรื่อง

en: Ta_bs
th: แท็_บ

en: Terminal
th: เทอร์มินอล

en: Terminal _bell
th: เ_สียงเตือนในเทอร์มินอล

en: Terminal applications have these colors available to them.
th: มีสีเหล่านี้อยู่ในโปรแกรมเทอร์มินอลทั่วไป

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
th: เทอร์มินอลมีจานสีชนิด 16 สี ซึ่งเทอร์มินอลสามารถใช้โปรแกรมภายในได้้ จานสีนั้นอยู่ในรูปแบบของรายการชื่อสีที่แยกด้วยโคลอน ชื่อสีควรเป็นเลขฐานสิบหก เช่น "#FF00FF"

en: Thai
th: ไทย

en: The command running inside the terminal may dynamically set a new title.
th: คำสั่งที่ทำงานอยู่ในเทอร์มินอลอาจตั้งหัวเรื่องใหม่ได้ตลอดเวลา

en: The file "%s" is missing. This indicates that the application is installed incorrectly.
th: ไฟล์ "%s" สูญหาย นี่แสดงให้ทราบว่าโปรแกรมติดตั้งไม่ถูกต้อง

en: The profile you selected as a base for your new profile no longer exists
th: โปรไฟล์ที่คุณเลือกเป็นหลักสำหรับโปรไฟล์ใหม่ไม่ปรากฏอยู่อีกต่อไป

en: The type of accelerator.
th: ชนิดของแป้นลัด

en: The value of configuration key %s is not valid; value is "%s"
th: ค่าของแป้นการตั้งค่า %s ไม่สามารถใช้ได้ ค่าคือ "%s"

en: There was a problem with the command for this terminal: %s
th: เกิดปัญหากับคำสั่งสำหรับเทอร์มินอลนี้: %s

en: There was an error creating the child process for this terminal
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างกระบวนการลูกสำหรับเทอร์มินอลนี้:

en: There was an error creating the child process for this terminal: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างกระบวนการลูกสำหรับเทอร์มินอลนี้: %s

en: There was an error creating the profile "%s"
th: เกิดข้อผิดพลาดในการสร้างโปรไฟล์ "%s"

en: There was an error deleting the profiles
th: เกิดข้อผิดพลาดในการลบโปรไฟล์

en: There was an error displaying help: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดในการแสดงข้อความช่วยเหลือ: %s

en: There was an error getting the list of terminal profiles. (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาดในการรับรายการของโปรไฟล์เทอร์มินอล (%s)

en: There was an error loading a terminal keybinding. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการโหลดค่าคีย์ไบน์ดิงเทอร์มินอล (%s)

en: There was an error loading config from %s. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการโหลดค่าที่ตั้งไว้จาก %s. (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use image in menus. (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาดในการโหลดค่าที่ตั้งไว้สำหรับการเลือกใช้รูปภาพในเมนู (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use menu accelerators. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการโหลดค่าที่ตั้งไว้สำหรับการเลือกใช้แป้นลัดเมนู (%s)

en: There was an error loading config value for whether to use mnemonics. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการโหลดค่าที่ตั้งไว้สำหรับการเลือกใช้ mnemonics (%s)

en: There was an error subscribing to notification for use_menu_accelerators (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนสำหรับค่า use_menu_accelerators (%s)

en: There was an error subscribing to notification of changes to default profile. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนเป็นโปรไฟล์ปริยาย (%s)

en: There was an error subscribing to notification of menu icon visibility changes. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนความสามารถในการมองเห็นไอคอนเมนู (%s)

en: There was an error subscribing to notification of monospace font changes. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนแบบอักษรช่องว่างเดี่ยว (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal encoding list changes. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนรายการการเข้ารหัสเทอร์มินอล (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal keybinding changes. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนคีย์ไบน์ดิงเทอร์มินอล (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile changes. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนโปรไฟล์เทอร์มินอล (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal profile list changes. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนรายการโปรไฟล์เทอร์มินอล (%s)

en: There was an error subscribing to notification of terminal window configuration changes. (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนของการเปลี่ยนการตั้งค่าหน้าต่างเทอร์มินอล (%s)

en: There was an error subscribing to notification on changes on whether to use menubar access keys (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการลงทะเบียนการเตือนสำหรับค่า แป้นพิมพ์ที่บังคับเมนูบา (%s)

en: There was an error while removing the configuration directory %s. (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบไดเรกทอรีการตั้งค่า %s. (%s)

en: There wasn't a default value for %s
th: ค่านั้นไม่ใช่ค่าปริยายสำหรับ %s

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
th: ตัวเลือกเหล่านี้อาจทำให้บางโปรแกรมทำงานไม่ถูกต้อง
    ตัวเลือกเหล่านี้มีไว้เพื่อช่วยให้คุณทำงานเฉพาะกับโปรแกรม
    และระบบปฏิบัติการที่คาดว่ามีลักษณะการทำงานที่แตกต่างออกไป

en: Title and Command
th: หัวเรื่องและคำสั่ง

en: Title for terminal
th: หัวเรื่องเทอร์มินอล

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
th: หัวเรื่องที่แสดงสำหรับหน้าต่างเทอร์มินอลหรือแท็บ อาจจะถูกแทนที่หรือรวมกับชุดหัวเรื่องจากโปรแกรมภายในเทอร์มินอลขึ้นอยู่กับการตั้งค่า title mode

en: True if the cursor should blink when the terminal has focus, for windows/tabs with this profile.
th: เลือก ถ้าเคอร์เซอร์ควรจะกระพริบเมื่อเทอร์มินอลได้โฟกัส สำหรับหน้าต่าง/แท็บที่ใช้โปรไฟล์นี้

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
th: เลือก ถ้าแถบเมนูควรแสดงในหน้าต่างใหม่ สำหรับหน้าต่าง/แท็บที่ใช้โปรไฟล์นี้

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Turn off the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
th: ปิดแถบเมนูสำหรับหน้าต่างที่กำหนดล่าสุด ประยุกต์เข้ากับหน้าต่างเพียงหน้าต่างเดียว สามารถกำหนดหน้าที่ได้ครั้งหนึ่งต่อหน้าต่างแต่ละหน้าต่างที่คุณสร้างจากบรรทัดคำสั่ง

en: Turn on the menubar for the last-specified window; applies to only one window; can be specified once for each window you create from the command line.
th: เปิดแถบเมนูสำหรับหน้าต่างที่กำหนดล่าสุด ประยุกต์เข้ากับหน้าต่างเพียงหน้าต่างเดียว สามารถกำหนดหน้าที่ได้ครั้งหนึ่งต่อหน้าต่างแต่ละหน้าต่างที่คุณสร้างจากบรรทัดคำสั่ง

en: Two "%s" options given for one tab
th: กำหนดตัวเลือก "%s" สองตัวเลือกให้แท็บเดียว

en: Two "%s" options given for one window
th: กำหนดตัวเลือก "%s" สองตัวเลือกให้หน้าต่างเดียว

en: Two geometries given for one window
th: กำหนดค่าเรขาคณิตสอง ให้หน้าต่างเดียว

en: Two roles given for one window
th: กำหนดสองหน้าที่ให้หนึ่งหน้าต่าง

en: Type a new accelerator
th: พิมพ์ปุ่มลัดใหม่

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
th: พิมพ์ปุ่มลัดใหม่ หรือกดแบ็กสเปซเพื่อลบ

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for pseudo-transparency.
th: ชนิดของพื้นหลังเทอร์มินอล อาจจะเป็น "solid" สำหรับสีทึบ, "image" สำหรับภาพ หรือ "transparent" สำหรับลักษณะโปร่งแสงเทียม

en: URI list dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
th: URI ที่ปล่อยลงบนเทอร์มินอลมีรูปแบบ (%d) ไม่ถูกต้อง หรือความยาว (%d) ไม่ถูกต้อง

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Use colors from s_ystem theme
th: ใช้สีจากชุดตกแต่ง_ระบบ

en: User Defined
th: กำหนดโดยผู้ใช้

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View
th: มุมมอง

en: Western
th: ตะวันตก

en: What to do with dynamic title
th: สิ่งที่เกิดขึ้นกับหัวเรื่องพลวัต

en: What to do with the terminal when the child command exits
th: สิ่งที่เกิดขึ้นกับเทอร์มินอลเมื่อออกจากคำสั่งลูก

en: When command _exits:
th: เมื่อ_จบคำสั่ง:

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
th: เมื่อเลือกข้อความเป็นคำ ลำดับของอักขระเหล่านี้พิจารณาเป็นคำเดี่ยว ช่วงอักขระสามารถกำหนดเป็น "A-Z" เครื่องหมายยติภังค์ (ที่ไม่ใช่การแสดงช่วง) ควรเป็นอักขระตัวแรก

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "disabled".
th: ตำแหน่งที่วางแถบเลื่อนเทอร์มินอล ที่วางได้คือ "left", "right", และ "disabled"

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
th: ใช้มาตรฐาน GTK สำหรับการเข้าถึงแถบเมนูหรือไม่

en: Whether to allow bold text
th: อนุญาตให้เป็นข้อความตัวหนาหรือไม่

en: Whether to blink the cursor
th: กระพริบเคอร์เซอร์หรือไม่

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
th: เรียกใช้คำสั่งในเทอร์มินอลแบบเชลล์ล็อกอินหรือไม่

en: Whether to run a custom command instead of the shell
th: เรียกใช้คำสั่งที่กำหนดเองแทนการใช้ของเชลล์หรือไม่

en: Whether to scroll background image
th: เลื่อนภาพพื้นหลังหรือไม่

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
th: เลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อกดแป้นใดแป้นหนึ่งหรือไม่

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
th: เลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อมีมีผลลัพธ์ใหม่หรือไม่

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
th: แสดงแถบเมนูในหน้าต่าง/แท็บใหม่หรือไม่

en: Whether to silence terminal bell
th: ปิดเสียงออดเตือนเทอร์มินอลหรือไม่

en: Whether to update utmp/wtmp when launching terminal command
th: อัพเดต utmp/wtmp เมื่อเรียกใช้คำสั่งเทอร์มินอลหรือไม่

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
th: ใช้สีจากชุดตกแต่งสำหรับ widget เทอร์มินอลหรือไม่

en: Whether to use the system font
th: ใช้แบบอักษรระบบหรือไม่

en: White on black
th: สีขาวบนสีดำ

en: X geometry specification (see "X" man page), can be specified once per window to be opened.
th: ข้อกำหนดเรขาคณิต X (ดูในหน้าคู่มือ "X") สามารถกำหนดหนึ่งครั้งต่อหนึ่งหน้าต่างที่เปิดขึ้น

en: You already have a profile called "%s"
th: คุณมีโปรไฟล์ชื่อ "%s" อยู่แล้ว

en: You must have at least one profile; you can't delete all of them.
th: คุณต้องมีโปรไฟล์อย่างน้อยหนึ่งโปรไฟล์ คุณไม่สามารถลบโปรไฟล์ทั้งหมดได้

en: You must select one or more profiles to delete.
th: คุณต้องเลือกโปรไฟล์อย่างน้อยหนึ่งโปรไฟล์หรือมากกว่าเพื่อลบ

en: ZOOMFACTOR
th: อัตราขยาย

en: Zoom In
th: ขยาย

en: Zoom Out
th: ย่อ

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
th: อัตราขยาย "%g" มีค่ามากเกินไป กำลังใช้ %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
th: อัตราขยาย "%g" มีค่าน้อยเกินไป กำลังใช้ %g

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Action
th: การ_ทำงาน

en: _Add or Remove...
th: เ_พิ่มหรือลด...

en: _Allow bold text
th: อนุญาตข้อความตัว_หนา

en: _Background color:
th: สี_พื้นหลัง:

en: _Background image
th: ภาพ_พื้นหลัง

en: _Backspace key generates:
th: แป้น _Backspace แทน:

en: _Base on:
th: _อ้างอิง:

en: _Close Window
th: ปิดห_น้าต่าง

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Copy Link Address
th: คัด_ลอกที่อยู่ลิงก์

en: _Create
th: _สร้าง

en: _Delete key generates:
th: แป้น _Delete แทน:

en: _Description
th: คำ_บรรยาย

en: _Details
th: ราย_ละเอียด

en: _Dynamically-set title:
th: การเปลี่ยนหัวเรื่องระหว่างใ_ช้งาน:

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Edit Current Profile...
th: แ_ก้ไขโปรไฟล์ปัจจุบัน...

en: _Encoding
th: _รหัสอักขระ

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Font:
th: แ_บบอักษร:

en: _Full Screen
th: เ_ต็มหน้าจอ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Image file:
th: ไฟล์รูป_ภาพ:

en: _Input Methods
th: วิธี_ป้อนข้อมูล

en: _Keyboard Shortcuts...
th: แป้นพิมพ์_ลัด...

en: _Next Tab
th: แท็บ_ถัดไป

en: _None (use solid color)
th: ไ_ม่มี (ใช้สีทึบ)

en: _Normal Size
th: ขนาด_ปกติ

en: _Open Link
th: _เปิดลิงก์

en: _Previous Tab
th: แท็บ_ก่อน

en: _Profile name:
th: ชื่อโ_ปรไฟล์:

en: _Profiles:
th: โ_ปรไฟล์:

en: _Reset
th: ตั้งค่าใ_หม่

en: _Reset compatibility options to defaults
th: ตั้งค่าตัวเลือกความเข้ากันได้เป็นค่า_ปริยาย

en: _Run command as a login shell
th: เรียกคำสั่งแบบ_ล็อกอินเชลล์

en: _Scrollbar is:
th: แ_ถบเลื่อนอยู่ที่:

en: _Set Title...
th: ตั้ง_หัวเรื่อง...

en: _Shade transparent or image background:
th: แรเ_งาแบบโปร่งแสงหรือภาพพื้นหลัง:

en: _Shortcut Keys:
th: _แป้นพิมพ์ลัด:

en: _Terminal
th: เ_ทอร์มินอล

en: _Text color:
th: สี_ข้อความ:

en: _Title:
th: _หัวเรื่อง:

en: _Transparent background
th: พื้นหลังโปร่งแ_สง

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
th: _อัพเดตระเบียน utmp/wtmp เมื่อเรียกใช้งานคำสั่ง

en: _Use bold version of font
th: ใช้แบบอักษรแบบตัว_หนา

en: _Use the system terminal font
th: ใช้แบบอักษรเทอร์มินอลของ_ระบบ

en: _View
th: _มุมมอง

en: _kilobytes
th: _กิโลไบต์

en: _lines
th: _บรรทัด

en: char cell
th: เซลล์อักขระ

en: italic
th: ตัวเอียง

en: kilobytes
th: กิโลไบต์

en: monospaced
th: ช่องว่างเดี่ยว

en: other
th: อื่นๆ

en: proportional
th: สมส่วน

en: reverse italic
th: ตัวเอียงย้อนกลับ

en: roman
th: ตัวปกติ

en: text/plain dropped on terminal had wrong format (%d) or length (%d)
th: ข้อความที่ปล่อยลงบนเทอร์มินอลมีรูปแบบ (%d) หรือความยาว (%d) ไม่ถูกต้อง
