metacity - en to th translation catalogue (450 entries)

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
th: "%s" ที่พบในฐานข้อมูลค่าปรับแต่ง ไม่สามารถใช้เป็นปุ่มลัด "%s"

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
th: "%s" ที่พบในฐานข้อมูลข้อปรับแต่ง ใช้เป็นปุ่มใช้ร่วมสำหรับเมาส์ไม่ได้

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
th: "%s" ไม่ใช่ค่าที่ใช้ได้สำหรับแอตทริบิวต์ focus

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
th: "%s"·ไม่ใช่ค่าที่ใช้ได้สำหรับแอตทริบิวต์·resize

en: "%s" is not a valid value for state attribute
th: "%s" ไม่ใช่ค่าที่ใช้ได้สำหรับแอตทริบิวต์·state

en: %d coordinate expressions parsed in %g seconds (%g seconds average)
th: แจงค่านิพจน์พิกัดทั้งหมด %d นิพจน์ ในเวลา %g วินาที (%g วินาทีโดยเฉลี่ย)

en: %d stored in GConf key %s is not a reasonable number of workspaces, current maximum is %d
th: %d ใน GConf คีย์ %s ไม่ใช่จำนวนพื้นที่ทำงาน ที่สมเหตุสมผล สามารถตั้งได้มากสุดเป็น %d

en: %d stored in GConf key %s is out of range 0 to %d
th: %d ใน GConf คีย์ %s ต้องอยู่ระหว่าง 0 และ %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
th: ใช้เวลา %g มิลลิวินาทีในการวาดหนึ่งเฟรมหน้าต่าง

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
th: (ยังใช้ไม่ได้) เคลื่อนย้ายระหว่างโปรแกรม แทนระหว่างหน้าต่าง

en: /Windows/Des_ktop
th: /หน้าต่าง/_พื้นโต๊ะ

en: /Windows/_All docks
th: /หน้าต่าง/ท่าเทียบ_ทั้งหมด

en: /Windows/_Bottom dock
th: /หน้าต่าง/ท่าเทียบ_ล่าง

en: /Windows/_Dialog
th: /หน้าต่าง/โ_ต้ตอบ

en: /Windows/_Left dock
th: /หน้าต่าง/ท่าเทียบซ้_าย

en: /Windows/_Modal dialog
th: /หน้าต่าง/โต้ตอบแบบโ_มดอล

en: /Windows/_Right dock
th: /หน้าต่าง/ท่าเทียบข_วา

en: /Windows/_Splashscreen
th: /หน้าต่าง/_ภาพเริ่มโปรแกรม

en: /Windows/_Top dock
th: /หน้าต่าง/ท่าเทียบ_บน

en: /Windows/_Utility
th: /หน้าต่าง/_อรรถประโยชน์

en: /Windows/tearoff
th: /หน้าต่าง/ฉีกออก

en: /_Windows
th: _หน้าต่าง

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
th: <%s>: ค่าเรขาคณิต "%s" ไม่ได้ระบุ

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
th: <%s> ต้องกำหนดตำแหน่งและขนาด หรือพาเรนต์ที่มี่ตำแหน่งขนาด

en: <%s> name "%s" used a second time
th: <%s> ชื่อ "%s" ถูกใช้เป็นครั้งที่สอง

en: <%s> parent "%s" has not been defined
th: <%s>: พาเรนต์ "%s" ไม่ได้ระบุ

en: <author> specified twice for this theme
th: มีการระบุ <author> ซ้ำในชุดตกแต่งนี้

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
th: ต้องระบุ <button function ="%s" state="%s" draw_ops="อะไรก็ตามแต่"/> สำหรับรูปแบบเฟรมด้วย

en: <copyright> specified twice for this theme
th: <copyright> ถูกระบุซ้ำในชุดตกแต่งนี้

en: <date> specified twice for this theme
th: <date> ถูกระบุซ้ำในชุดตกแต่งนี้

en: <description> specified twice for this theme
th: <description> ถูกระบุซ้ำในชุดตกแต่งนี้

en: <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this theme
th: ต้องระบุ <menu_icon function="%s" state="%s" draw_ops="อะไรก็ตามแต่"/> สำหรับชุดตกแต่งนี้

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
th: พบแอตทริบิวต์ <metacity_session> แต่ว่ามี ID วาระอยู่แล้ว

en: <name> specified twice for this theme
th: <name> ถูกระบุซ้ำในชุดตกแต่งนี้

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0, however. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true. By default, titlebar_font is unset, causing Metacity to fall back to the desktop font even if titlebar_uses_desktop_font is false.
th: คำบรรยายแบบอักษรสำหรับแถบหัวเรื่องของหน้าต่าง อย่างไรก็ดี ขนาดตัวอักษรในคำบรรยายจะมีผลก็ต่อเมื่อตัวเลือก titlebar_font_size มีค่าเป็น 0 นอกจากนี้ ค่าตัวเลือกนี้จะไม่มีผลถ้าตัวเลือก titlebar_uses_desktop_font มีค่าเป็นจริง ซึ่งโดยปกติ titlebar_font จะไม่ถูกตั้งค่าไว้ ทำให้ Metacity กลับไปใช้ desktop font อยู่ดี ถึงแม้ titlebar_uses_desktop_font มีค่าเป็นเท็จ

en: A style called "%s" has not been defined
th: ไม่มีรูปแบบที่ชื่อ "%s" กำหนดไว้

en: Action on title bar double-click
th: การกระทำเมื่อดับเบิลคลิกที่แถบหัวหน้าต่าง

en: Activate window menu
th: เปิดเมนูหน้าต่าง

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
th: ค่าอัลฟาต้องอยู่ระหว่าง 0.0 (โปร่งใส) และ 1.0 (ทึบ) ไม่ใช่ %g

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
th: ค่าอัลฟา "%s" ในการเกลี่ยสีไม่อยู่ระหว่าง 0.0 และ 1.0

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
th: มุมต้องอยู่ระหว่าง 0.0 และ 360.0 ไม่ใช่ %g

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %ld
th: โปรแกรมประยุกต์ตั้งค่า _NET_WM_PID เป็น %ld ซึ่งไม่มีอยู่จริง

en: Arrangement of buttons on the titlebar
th: การจัดเรียงปุ่มบนแถบหัวหน้าต่าง

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future metacity versions without breaking older versions.
th: การจัดเรียงปุ่มบนแถบหัวหน้าต่าง ค่าของคีย์ควรเป็นข้อความ ตัวอย่างเช่น "menu:minimize,maximize,close" โดย colon จะแบ่งมุมซ้ายกับมุมขวาของหน้าต่างออกจากกัน และปุ่มต่างๆ จะคั่นด้วยจุลภาค ห้ามใช้ปุ่มซ้ำกัน ปุ่มที่ไม่รู้จักจะถูกข้ามไป เพื่อรองรับการเพิ่มปุ่มใหม่ในอนาคตได้โดยไม่ขัดกับ metacity รุ่นเก่า

en: Aspect ratio "%s" is unknown
th: ไม่รู้จัก aspect ratio "%s"

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
th: ใช้แอตทริบิวต์ "%s" ในอีลิเมนต์ <%s> ไม่ได้ตรงนี้

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
th: มีแอตทริบิวต์ "%s" ซ้ำสองอันในอีลิเมนต์ <%s> เดียวกัน

en: Automatically raises the focused window
th: ยกหน้าต่างที่ถูกโฟกัสขึ้นมาด้านหน้าโดยอัตโนมัติ

en: Bar
th: แถบ

en: Benchmark
th: ความเร็ว

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
th: รูปแบบการเกลี่ยสีคือ "blend/bg_color/fg_color/alpha", ค่า "%s" ไม่ตรงกับรูปแบบ

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
th: ค่าตรรกะต้องเป็น "true" หรือ "false" ไม่ใช่ "%s"

en: Border
th: ขอบ

en: Border "%s" is unknown
th: ไม่รู้จักเส้นขอบ "%s"

en: Border-only window
th: หน้าต่างที่มีแต่ขอบ

en: Bug in window manager:
th: บักในตัวจัดการหน้าต่าง:

en: Button Layouts
th: การจัดเรียงปุ่ม

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
th: ค่า aspect ratio %g ของปุ่มไม่สมเหตุสมผล

en: Button layout test %d
th: ทดสอบการเรียงปุ่มครั้งที่ %d

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
th: ไม่สามารถมี·draw_ops·ซ้อนกันสองค่าสำหรับอีลิเมนต์·<button>·(ชุดตกแต่งอาจมีการกำหนดทั้งแอตทริบิวต์·draw_ops·และอีลิเมนต์·<draw_ops>·หรือไม่ก็กำหนดอีลิเมนต์ซ้อนกันสองตัว)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
th: ไม่สามารถมี·draw_ops·ซ้อนกันสองค่าสำหรับอีลิเมนต์·<menu_icon>·(ชุดตกแต่งอาจมีการกำหนดทั้งแอตทริบิวต์·draw_ops·และอีลิเมนต์·<draw_ops>·หรือไม่ก็กำหนดอีลิเมนต์ซ้อนกันสองตัว)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
th: ไม่สามารถมี draw_ops ซ้อนกันสองค่าสำหรับอีลิเมนต์ <piece> (ชุดตกแต่งอาจมีการกำหนดทั้งแอตทริบิวต์ draw_ops และอีลิเมนต์ <draw_ops> หรือไม่ก็กำหนดอีลิเมนต์ซ้อนกันสองตัว)

en: Cannot specify both button_width/button_height and aspect ratio for buttons
th: ไม่สามารถกำหนดทั้ง button_width/button_height กับ aspect ratio ของปุ่มพร้อมกันได้

en: Class
th: คลาส

en: Clic_k to give focus
th: โฟกัสด้วยการ_คลิก

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). Modifier is expressed as "&lt;Alt&gt;" or "&lt;Super&gt;" for example.
th: การคลิกเมาส์บนหน้าต่างพร้อมกับกดปุ่ม modifier นี้ค้างไว้จะเริ่มย้ายหน้าต่าง (ปุ่มซ้าย) เปลี่ยนขนาดหน้าต่าง (ปุ่มกลาง) หรือแสดงเมนูหน้าต่าง (ปุ่มขวา) ตัวอย่างการระบุปุ่ม modifier: "&lt;Alt&gt;" or "&lt;Super&gt;"

en: Close Window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Close a window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Commands to run in response to keybindings
th: คำสั่งที่จะกระทำเมื่อมีการกดปุ่มตาม keybinding ที่กำหนด

en: Constant "%s" has already been defined
th: ค่าคงที่ "%s" ถูกกำหนดไว้แล้ว

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
th: นิพจน์พิกัดมีเครื่องหมายดำเนินการที่ไม่รู้จัก เริ่มจากตำแหน่ง·"%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
th: นิพจน์พิกัดมีอักขระ'%s' ซึ่งไม่อนุญาตให้ใช้

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
th: นิพจน์พิกัดมีเลขจุดทศนิยม '%s'·ที่แจงค่าไม่ได้

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
th: นิพจน์พิกัดมีเลขจำนวนเต็ม·'%s' ที่แจงค่าไม่ได้

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
th: นิพจน์พิกัดท่าทางจะไม่มีตัวดำเนินการหรือตัวถูกดำเนินการเลย

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
th: นิพจน์พิกัดจบด้วยตัวดำเนินการแทนที่จะเป็นตัวถูกดำเนินการ

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
th: นิพจน์พิกัดมีวงเล็บปิดโดยไม่มีวงเล็บเปิด

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
th: นิพจน์พิกัดมีวงเล็บเปิดโดยไม่มีวงเล็บปิด

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
th: นิพจน์พิกัดมีตัวถูกดำเนินการในที่ที่ควรจะเป็นตัวดำเนินการ

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
th: นิพจน์พิกัดมีตัวแปรหรือค่าคงที่ "%s" ที่ไม่รู้จัก

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
th: นิพจน์พิกัดมีตัวดำเนินการ"%s" ในที่ที่ควรจะเป็นตัวถูกดำเนินการ

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
th: นิพจน์พิกัดมีตัวดำเนินการ"%c" ตามหลังตัวดำเนินการ "%c" โดยไม่มีตัวถูกดำเนินการคั่นกลาง

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer, this is really a Metacity bug, but are you sure you need a huge expression like that?
th: ตัวแจงค่านิพจน์พิกัดทำข้อมูลล้น ความจริงแล้วนี่ถือเป็นบักของ Metacity แต่คุณแน่ใจหรือว่าคุณต้องการนิพจน์ที่ใหญ่มหึมาเช่นนี้?

en: Coordinate expression results in division by zero
th: นิพจน์พิกัดมีผลลัพธ์ที่เป็นการหารด้วยศูนย์

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
th: นิพจน์พิกัดพยายามใช้ตัวดำเนินการ mod กับตัวเลขจุดทศนิยม

en: Coordinate expression was empty or not understood
th: นิพจน์พิกัดว่างเปล่าหรือไม่สามารถเข้าใจ

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
th: ไม่สามารถอ่านค่าตัวจัดการหน้าต่างจาก screen %d display "%s" ได้

en: Could not create directory '%s': %s
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ '%s': %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
th: ไม่พบชุดตกแต่ง โปรดตรวจดูว่า %s มีอยู่จริง และบรรจุชุดตกแต่งที่ควรจะมี

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มวาระ '%s' สำหรับเขียน: %s

en: Could not parse "%s" as a floating point number
th: แปลง "%s" เป็นเลขจุดทศนิยมไม่สำเร็จ

en: Could not parse "%s" as an integer
th: ไม่สามารถแปลง "%s" เป็นเลขจำนวนเต็ม

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
th: ไม่สามารถแจงค่าอัลฟา "%s" ในการเกลี่ยสี

en: Could not parse color "%s"
th: ไม่เข้าใจสี "%s"

en: Could not parse font description "%s" from GConf key %s
th: ไม่เข้าใจคำบรรยายแบบตัวอักษร "%s" จาก GConf คีย์ %s

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
th: ไม่สามารถแจงค่าตัวคูณของเฉด "%s" ในเฉดสี

en: Could not release screen %d on display "%s"
th: ไม่สามารถปล่อยการควบคุม screen %d บน display "%s"

en: Current theme
th: ธีมปัจจุบัน

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
th: การหน่วงเวลาในหน่วยมิลลิวินาทีสำหรับการยกหน้าต่างมาด้านหน้าโดยอัตโนมัติ

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
th: ระบุว่าจะให้โปรแกรมหรือระบบส่งเสียง 'บี๊ป' หรือไม่ สามารถใช้ร่วมกับ 'ระฆังภาพ' เพื่อใช้ 'บี๊ป' แบบเงียบได้

en: Dialog Box
th: หน้าต่างโต้ตอบ

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
th: ไม่เข้าใจค่า arrow "%s" สำหรับอีลิเมนต์ <%s>

en: Did not understand color component "%s" in color specification
th: ไม่เข้าใจองค์ประกอบ "%s" ในการระบุสี

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
th: ไม่เข้าใจชนิดการเติม "%s" สำหรับอีลิเมนต์ <%s>

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
th: ไม่เข้าใจค่า shadow "%s" สำหรับอีลิเมนต์ <%s>

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
th: ไม่เข้าใจค่า state "%s" สำหรับอีลิเมนต์ <%s>

en: Did not understand state "%s" in color specification
th: ไม่เข้าใจสถานะ "%s" ในการระบุสี

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
th: ไม่เข้าใจตัวอักษร "%s" ที่ข้างท้ายข้อความ "%s"

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
th: ไม่เข้าใจค่า "%s" สำหรับชนิดของการไล่ระดับสี

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
th: ปิดคุณสมบัติแก้ขัดที่แก้ปัญหาให้กับโปรแกรมประยุกต์ที่เก่าหรือไม่ทำงาน

en: Distance "%s" is unknown
th: ไม่รู้จักระยะทาง "%s"

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
th: วาด %d เฟรม โดยใช้เวลาที่ไคลเอนท์ทั้งหมด %g วินาที (%g มิลลิวินาทีต่อเฟรม) และ %g วินาทีตามเวลานาฬิกาจริงซึ่งรวมการติดต่อกับ X เซิร์ฟเวอร์ด้วย (%g มิลลิวินาทีต่อเฟรม)

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
th: ไม่อนุญาตให้มีอีลิเมนต์ <%s> ภายใน <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
th: ไม่อนุญาตให้มีอีลิเมนต์·<%s>·ภายในอีลิเมนต์·<%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
th: ไม่อนุญาตให้มีอีลิเมนต์·<%s>·ภายในอีลิเมนต์ <constant>

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
th: ไม่อนุญาตให้มีอีลิเมนต์·<%s>·ภายในอีลิเมนต์ distance/border/aspect_ratio

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
th: ไม่อนุญาตให้มีอีลิเมนต์·<%s>·ภายในอีลิเมนต์เกี่ยวกับคำสั่งวาด

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
th: ไม่อนุญาตให้มีอีลิเมนต์·<%s>·ภายในอีลิเมนต์ name/author/date/description

en: Enable Visual Bell
th: ใช้ระฆังภาพ

en: Error %d was expected but %d given
th: คาดหวังว่าจะเจอข้อผิดพลาด %d แต่พบข้อผิดพลาด %d แทน

en: Error closing session file '%s': %s
th: ไม่สามารถปิดแฟ้มวาระ '%s': %s

en: Error launching metacity-dialog to ask about killing an application: %s
th: เกิดข้อผิดพลาด ขณะเปิดหน้าต่าง ถามการฆ่าโปรแกรม: %s

en: Error launching metacity-dialog to print an error about a command: %s
th: ไม่สามารถเปิดหน้าต่างโต้ตอบ เพื่อแสดงข้อผิดพลาดของคำสั่ง: %s

en: Error launching metacity-dialog to warn about apps that don't support session management: %s
th: ไม่สามารถเปิดหน้าต่างโต้ตอบ เพื่อเตือนเกี่ยวกับโปรแกรมซึ่ง ไม่รองรับการจัดการวาระ: %s

en: Error loading theme: %s
th: ไม่สามารถโหลดชุดตกแต่ง: %s

en: Error not expected but one was returned: %s
th: ไม่ได้คาดหวังว่าจะเจอข้อผิดพลาด แต่กลับมี: %s

en: Error reading from dialog display process: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านจากหน้าต่างโต้ตอบ: %s

en: Error setting name for workspace %d to "%s": %s
th: ไม่สามารถตั้งชื่อพื้นที่ทำงาน %d เป็น %s: %s

en: Error setting number of workspaces to %d: %s
th: ไม่สามารถตั้งจำนวนพื้นที่ทำงานเป็น %d: %s

en: Error was expected but none given
th: คาดหวังว่าจะเจอข้อผิดพลาด แต่ก็ไม่มีข้อมูล

en: Error writing session file '%s': %s
th: ไม่สามารถเขียนลงแฟ้มวาระ '%s': %s

en: Failed to a open connection to a session manager, so window positions will not be saved: %s
th: ติดต่อตัวจัดการหน้าต่างไม่สำเร็จ ตำแหน่งและขนาดหน้าต่างจะไม่ถูกบันทึก: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
th: fdopen() ล็อกไฟล์ %s ไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to get hostname: %s
th: ไม่สามารถอ่านชื่อโฮสต์: %s

en: Failed to load theme "%s": %s
th: โหลดชุดตกแต่ง "%s" ล้มเหลว: %s

en: Failed to open X Window System display '%s'
th: ไม่สามารถเปิด display '%s' ของระบบ X Window

en: Failed to open debug log: %s
th: เปิดล็อกไฟล์เพื่อการดีบักไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to parse message "%s" from dialog process
th: ไม่เข้าใจข้อความ "%s" จากหน้าต่างโต้ตอบ

en: Failed to parse saved session file: %s
th: ไม่เข้าใจแฟ้มวาระที่บันทึกไว้: %s

en: Failed to read saved session file %s: %s
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้มวาระที่บันทึกไว้ %s: %s

en: Failed to read theme from file %s: %s
th: ไม่สามารถอ่านชุดตกแต่งจากแฟ้ม %s: %s

en: Failed to restart: %s
th: ไม่สามารถเริ่มการทำงานใหม่ของ: %s

en: Failed to scan themes directory: %s
th: ไม่สามารถอ่านโฟลเดอร์ชุดตกแต่ง: %s

en: Fake menu item %d
th: รายการเมนูตัวอย่าง %d

en: Fatal IO error %d (%s) on display '%s'.
th: เกิดข้อผิดพลาดสาหัส %d (%s) ในการอ่านเขียนข้อมูลจาก display '%s'

en: Focus behavior:
th: วิธีโฟกัส:

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
th: ถ้าบังคับออกจากโปรแกรมนี้ ข้อมูลที่ยังไม่ได้ถูกบันทึกจะสูญหาย

en: Frame geometry does not specify size of buttons
th: ค่าเรขาคณิตของเฟรมไม่ได้ระบุขนาดของปุ่ม

en: Frame style already has a button for function %s state %s
th: รูปแบบเฟรมมีปุ่มสำหรับฟังก์ชัน %s สถานะ %s อยู่ก่อนแล้ว

en: Frame style already has a piece at position %s
th: มีรูปแบบเฟรมที่ตำแหน่ง %s อยู่ก่อนแล้ว

en: GConf key "%s" is set to an invalid type
th: GConf คีย์ "%s" ถูกตั้งค่าเป็นชนิดที่ใช้ไม่ได้

en: GConf key '%s' is set to an invalid value
th: GConf คีย์ '%s' ถูกตั้งค่าเป็นค่าที่ใช้ไม่ได้

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
th: การกำหนดสี·GTK·ต้องมีวงเล็บเหลี่ยมปิดหลังสถานะด้วย·เช่น·gtk:fg[NORMAL]·เมื่อ·NORMAL·เป็นสถานะ;·ไม่สามารถแจงค่า·"%s"

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
th: การกำหนดสี GTK ต้องเขียนสถานะในวงเล็บเหลี่ยม เช่น gtk:fg[NORMAL] เมื่อ NORMAL เป็นสถานะ; ไม่สามารถแจงค่า "%s"

en: Gradients should have at least two colors
th: การไล่สีควรใช้อย่างน้อยสองสี

en: Hide all windows and focus desktop
th: ซ่อนหน้าต่างทั้งหมดแล้วโฟกัสไปยังพื้นโต๊ะ

en: If true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay (the delay is specified by the auto_raise_delay key).
th: ถ้ามีค่าเป็นจริงและโหมดโฟกัสเป็น "sloppy" หรือ "mouse" อย่างใดอย่างหนึ่งแล้ว หน้าต่างที่ถูกโฟกัสจะถูกยกมาด้านหน้าโดยอัตโนมัติ หลังจากหน่วงเวลาเป็นระยะเวลาตามที่ระบุในคีย์ auto_raise_delay

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
th: ถ้าเป็นจริง จะละเว้นตัวเลือก titlebar_font และใช้แบบอักษรมาตรฐาน สำหรับแถบหัวเรื่องของหน้าต่าง

en: If true, metacity will give the user less feedback and less sense of "direct manipulation", by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications and terminal servers to function when they would otherwise be impractical.
th: ถ้าเป็นจริง metacity จะตอบสนองและให้ความรู้สึกของการ "ควบคุมโดยตรง" น้อยลงโดยใช้ wireframe ใช้ภาพเคลื่อนไหวน้อยลง หรืออะไรก็ตาม ซึ่งอาจดูใช้ยากขึ้นสำหรับผู้ใช้หลายๆ คน แต่จะช่วยให้โปรแกรมเก่าๆ หรือเทอร์มินัลเก่าๆ ทำงานได้

en: If true, then Metacity works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. The existence of this setting is somewhat questionable. But it's better than having settings for all the specific details of application-based vs. window-based, e.g. whether to pass through clicks. Also, application-based mode is largely unimplemented at the moment.
th: ถ้าเป็นจริง Metacity จะทำงานในหน่วยของโปรแกรมประยุกต์แทนหน่วยของหน้าต่าง แนวคิดนี้ค่อนข้างเป็นนามธรรม แต่โดยทั่วไปการตั้งค่าแบบนี้จะคล้าย Mac และต่างจากวินโดวส์ เมื่อคุณโฟกัสหน้าต่างหนึ่งในโหมดโปรแกรมประยุกต์ หน้าต่างทั้งหมดในโปรแกรมประยุกต์เดียวกันจะถูกยกขึ้นพร้อมกัน นอกจากนี้ ในโหมดโปรแกรมประยุกต์นี้ การคลิกเพื่อโฟกัสจะไม่ถูกส่งผ่านไปยังหน้าต่างของโปรแกรมประยุกต์อื่นด้วย ตัวเลือกนี้ยังเป็นคำถามอยู่ว่าควรมีหรือไม่ แต่มันก็ดีกว่าใช้ตัวเลือกสำหรับทุกๆ รายละเอียดที่ต่างกันระหว่างโหมดโปรแกรมประยุกต์กับโหมดหน้าต่าง เช่น จะส่งผ่านการคลิกหรือไม่ เป็นต้น อนึ่ง โหมดโปรแกรมประยุกต์ยังใช้การไม่ได้ในขณะนี้

en: If true, trade off usability for less resource usage
th: ถ้าตั้ง จะสละความง่ายในการใช้เพื่อประหยัดทรัพยากร

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
th: การรวม draw_ops "%s" ที่นี่จะทำให้เกิดการอ้างอิงแบบวนรอบ

en: Integer %ld is too large, current max is %d
th: จำนวนเต็ม %ld ใหญ่เกินไป ตั้งได้สูงสุดเป็น %d

en: Integer %ld must be positive
th: จำนวนเต็ม %ld ต้องเป็นบวก

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
th: ขนาดหัวหน้าต่าง "%s" ใช้ไม่ได้ ตั้งได้เป็น xx-small, x-small, small, medium, large, x-large, หรือ xx-large

en: Large Title Font
th: อักษรหัวหน้าต่างใหญ่

en: Line %d character %d: %s
th: บรรทัด %d อักขระ %d: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
th: อ่านชุดตกแต่ง "%s" เสร็จใน %g วินาที

en: Lost connection to the display '%s';
    most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
    the window manager.
th: ขาดการติดต่อจาก display '%s';
    X เซิร์ฟเวอร์อาจจะถูกปิด หรือคุณฆ่าตัวจัดการหน้าต่างไป

en: Lower window below other windows
th: ถอยหน้าต่างลงไปใว้หลังหน้าต่างอื่น

en: Ma_ximize
th: ขย_ายเต็ม

en: Maximize Window
th: ขยายหน้าต่างเต็ม

en: Maximize a window
th: ขยายหน้าต่างเต็มจอ

en: Maximize window horizontally
th: ขยายหน้าต่างเต็มด้านกว้าง

en: Maximize window vertically
th: ขยายหน้าต่างเต็มด้านสูง

en: Metacity was compiled without support for verbose mode
th: Metacity ถูกคอมไพล์โดยไม่ได้เลือกรองรับโหมด verbose

en: Mi_nimize
th: ย่_อหาย

en: Minimize Window
th: ย่อหน้าต่างหาย

en: Minimize a window
th: ย่อหน้าต่างหาย

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
th: ขาด <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="อะไรก็ตามแต่"/>

en: Modal Dialog Box
th: หน้าต่างโต้ตอบแบบโมดอล

en: Modifier to use for modified window click actions
th: ปุ่ม modifier เพื่อเปลี่ยนพฤติกรรมการคลิกหน้าต่าง

en: Move a window
th: ย้ายหน้าต่าง

en: Move backward between panels and the desktop immediately
th: ย้ายโฟกัสย้อนหลังระหว่างพาเนลและพื้นโต๊ะโดยทันที

en: Move backwards between panels and the desktop with popup
th: ย้ายโฟกัสย้อนหลังระหว่างพาเนลและพื้นโต๊ะผ่านป๊อบอัพ

en: Move backwards between windows immediately
th: ย้ายโฟกัสย้อนหลังระหว่างหน้าต่างโดยทันที

en: Move between panels and the desktop immediately
th: ย้ายโฟกัสระหว่างพาเนลและพื้นโต๊ะโดยทันที

en: Move between panels and the desktop with popup
th: ย้ายโฟกัสระหว่างพาเนลและพื้นโต๊ะผ่านป๊อบอัพ

en: Move between windows immediately
th: ย้ายโฟกัสระหว่างหน้าต่างโดยทันที

en: Move between windows with popup
th: ย้ายโฟกัสระหว่างหน้าต่างผ่านป๊อบอัพ

en: Move focus backwards between windows using popup display
th: ย้ายโฟกัสย้อนหลังระหว่างหน้าต่างผ่านป๊อบอัพ

en: Move to Another _Workspace
th: ย้ายไป_พื้นที่ทำงานอื่น

en: Move to Workspace R_ight
th: ย้ายไปพื้นที่ทำงานข_วา

en: Move to Workspace _Down
th: ย้ายไปพื้นที่ทำงาน_ล่าง

en: Move to Workspace _Left
th: ย้ายไปพื้นที่ทำงานซ้_าย

en: Move to Workspace _Up
th: ย้ายไปพื้นที่ทำงาน_บน

en: Move window one workspace down
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านล่าง

en: Move window one workspace to the left
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านซ้าย

en: Move window one workspace to the right
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านขวา

en: Move window one workspace up
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านบน

en: Move window to workspace 1
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 1

en: Move window to workspace 10
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 10

en: Move window to workspace 11
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 11

en: Move window to workspace 12
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 12

en: Move window to workspace 2
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 2

en: Move window to workspace 3
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 3

en: Move window to workspace 4
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 4

en: Move window to workspace 5
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 5

en: Move window to workspace 6
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 6

en: Move window to workspace 7
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 7

en: Move window to workspace 8
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 8

en: Move window to workspace 9
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 9

en: Name of workspace
th: ชื่อของพื้นที่ทำงาน

en: No "%s" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "%s" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "%s" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "%s" ในอีลีเมนต์ <%s>

en: No "alpha" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "alpha" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "arrow" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "arrow" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "bottom" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "bottom" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "color" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "color" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "extent_angle" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "extent_angle" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "filename" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "filename" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "focus" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "focus" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "function" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "function" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "height" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "height" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "left" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "left" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "name" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "name" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "position" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "position" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "resize" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "resize" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "right" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "right" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "shadow" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "shadow" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "start_angle" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "start_angle" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "state" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "state" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "state" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "state" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "style" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "style" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "top" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "top" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "type" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "type" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "value" attribute on <%s> element
th: ขาดแอตทริบิวต์ "value" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "value" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "value" ในอีลิเมนต์ <%s>

en: No "width" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "width" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "x" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "x" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "x1" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "x1" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "x2" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "x2" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "y" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "y" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "y1" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "y1" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No "y2" attribute on element <%s>
th: ขาดแอตทริบิวต์ "y2" ในอีลิเมนต์<%s>

en: No <%s> set for theme "%s"
th: ไม่ได้กำหนดค่า <%s> สำหรับชุดตกแต่ง "%s"

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
th: ไม่มี <draw_ops> ที่ชื่อ "%s" กำหนดไว้

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
th: ยังไม่ได้กำหนด <draw_ops> ชื่อ "%s"

en: No command %d has been defined.
th: คำสั่ง %d ยังไม่ได้ถูกกำหนด

en: No draw_ops provided for button
th: ขาด draw_ops สำหรับปุ่ม

en: No draw_ops provided for frame piece
th: ขาด draw_ops สำหรับชิ้นส่วนเฟรม

en: No draw_ops provided for menu icon
th: ขาด draw_ops สำหรับไอคอนเมนู

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
th: ไม่ได้กำหนดรูปแบบเฟรมสำหรับชนิดหน้าต่าง "%s" ในชุดตกแต่ง "%s", กรุณาเพิ่มอีลิเมนต์ <window type="%s" style_set="อะไรก็ตามแต่"/>

en: No text is allowed inside element <%s>
th: ไม่อนุญาตให้มีข้อความภายในอีลิเมนต์ <%s>

en: Normal Application Window
th: หน้าต่างโปรแกรมปกติ

en: Normal Title Font
th: อักษรหัวหน้าต่างปกติ

en: Number of workspaces
th: จำนวนพื้นที่ทำงาน

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum (to prevent accidentally destroying your desktop by asking for 34 million workspaces).
th: จำนวนพื้นที่ทำงาน ต้องมากกว่าศูนย์ และมีขีดจำกัดตายตัวอยู่ (เพื่อป้องกันการทำลายเดสก์ท็อปของคุณโดยการร้องขอถึง 34 ล้าน พื้นที่ทำงาน)

en: On _Top
th: _บนสุด

en: Only on _This Workspace
th: บน_พื้นที่ทำงานนี้เท่านั้น

en: Open another one of these windows
th: เปิดหน้าต่างอย่างนี้อีกบาน

en: Opened log file %s
th: เปิดล็อกไฟล์ %s เรียบร้อยแล้ว

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
th: อีลิเมนต์ชั้นนอกสุดของชุดตกแต่งต้องเป็น <metacity_theme> ไม่ใช่ <%s>

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
th: คุณสมบัติ %s ของหน้าต่าง 0x%lx มีค่าที่ไม่ใช่ UTF-8 ที่ถูกต้อง

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
th: คุณสมบัติ %s ของหน้าต่าง 0x%lx มีค่าที่ไม่ใช่ UTF-8 ที่ถูกต้องสำหรับหัวข้อที่ %d ในรายการ

en: Put on _All Workspaces
th: แสดงบนทุก_พื้นที่ทำงาน

en: Raise obscured window, otherwise lower
th: ยกหน้าต่างขึ้นถ้าถูกบัง ไม่งั้นเอาลงด้านหลัง

en: Raise window above other windows
th: ยกหน้าต่างขึ้นมาไว้หน้าหน้าต่างอื่นๆ

en: Resize a window
th: ปรับขนาดหน้าต่าง

en: Roll _Up
th: _ม้วนขึ้น

en: Run a defined command
th: เรียกใช้คำสั่งที่กำหนดไว้

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
th: screen %d บน display "%s" มีตัวจัดการหน้าต่างอยู่แล้ว

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
th: screen %d บน display "%s" มีตัวจัดการหน้าต่างอยู่แล้ว ลองใช้ตัวเลือก --replace ถ้าต้องการแทนที่ตัวจัดการหน้าต่างปัจจุบัน

en: Screen %d on display '%s' is invalid
th: screen %d บน display '%s' ใช้ไม่ได้

en: Select how to give focus to windows
th: เลือกวิธีโฟกัสหน้าต่าง

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
th: ตัวคูณเฉดสี "%s" ในเฉดสีเป็นค่าลบ

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
th: รูปแบบของเฉดสีคือ "shade/base_color/factor ", "%s" ไม่ตรงกับรูปแบบ

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
th: ไม่ควรมีแอตทริบิวต์ "resize" ในอีลิเมนต์ <%s> สำหรับสถานะขยายใหญ่สุด/พับเก็บ

en: Show the panel menu
th: แสดงเมนูพาเนล

en: Show the panel run dialog
th: เปิดกล่องเรียกโปรแกรมของพาเนล

en: Small Title Font
th: อักษรหัวหน้าต่างเล็ก

en: Some applications break specifications in ways that result in window manager misfeatures. For example, ideally Metacity would place all dialogs in a consistent position with respect to their parent window. This requires ignoring application-specified positions for dialogs. But some versions of Java/Swing mark their popup menus as dialogs, so Metacity has to disable dialog positioning to allow menus to work in broken Java applications. There are several other examples like this. This option puts Metacity in full-on Correct mode, which perhaps gives a moderately nicer UI if you don't need to run any broken apps. Sadly, workarounds must be enabled by default; the real world is an ugly place. Some of the workarounds are workarounds for limitations in the specifications themselves, so sometimes a bug in no-workarounds mode won't be fixable without amending a spec.
th: โปรแกรมบางตัวละเมิดข้อกำหนดโดยทำให้ตัวจัดการหน้าต่างต้องทำงานแก้ขัด ตัวอย่างเช่น ในอุดมคติแล้ว metacity จะเปิดกล่องโต้ตอบทั้งหลาย ณ ตำแหน่งคงที่เทียบกับหน้าต่างแม่ ซี่งจำเป็นต้องละเลยตำแหน่งที่โปรแกรมระบุมา แต่ Java/Swing บางรุ่นใช้กล่องโต้ตอบในการเปิดเมนูป๊อปอัพ ทำให้ metacity จำต้องงดการวางตำแหน่งกล่องโต้ตอบ เพื่อให้เมนูในโปรแกรมจาวาเสียๆ เหล่านี้ทำงานได้ และยังมีตัวอย่างทำนองนี้อีกมากมาย ตัวเลือกนี้จะตั้งให้ metacity เข้าสู่โหมดการทำงานที่ถูกหลักเกณฑ์ทุกประการ ซึ่งอาจจะให้ UI ที่ดีกว่า ถ้าคุณไม่ต้องการรันโปรแกรมที่เสียๆ แต่น่าเศร้าที่ต้องเปิดการแก้ขัดนี้ไว้ก่อน โลกแห่งความเป็นจริงช่างโสมม การแก้ขัดบางอย่างก็เป็นเพราะข้อจำกัดในข้อกำหนดมาตรฐานเอง ทำให้บักในโหมดที่ปราศจากการแก้ขัดไม่สามารถแก้ได้โดยไม่แก้มาตรฐาน

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
th: โปรแกรมอื่นกำลังใช้ปุ่ม %s ร่วมกับปุ่ม %x เป็นปุ่มลัดอยู่แล้ว

en: Style has already been specified for state %s focus %s
th: มีรูปแบบสำหรับ state %s focus %s กำหนดไว้ก่อนแล้ว

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
th: มีรูปแบบสำหรับ state %s resize %s focus %s กำหนดไว้ก่อนแล้ว

en: Switch to workspace 1
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 1

en: Switch to workspace 10
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 10

en: Switch to workspace 11
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 11

en: Switch to workspace 12
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 12

en: Switch to workspace 2
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 2

en: Switch to workspace 3
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 3

en: Switch to workspace 4
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 4

en: Switch to workspace 5
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 5

en: Switch to workspace 6
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 6

en: Switch to workspace 7
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 7

en: Switch to workspace 8
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 8

en: Switch to workspace 9
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงาน 9

en: Switch to workspace above this one
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงานด้านบน

en: Switch to workspace below this one
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงานด้านล่าง

en: Switch to workspace on the left
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงานด้านซ้าย

en: Switch to workspace on the right
th: สลับไปทำงานพื้นที่ทำงานด้านขวา

en: System Bell is Audible
th: เปิดเล่นเสียงระฆังระบบ

en: Take a screenshot
th: จับภาพหน้าจอ

en: Take a screenshot of a window
th: จับภาพหน้าต่าง

en: Tells Metacity how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
th: บอก metacity ว่าจะแสดงออกทางจอภาพอย่างไรเมื่อมีการสั่นระฆังของระบบหรือโปรแกรมประยุกต์ ค่าที่เป็นไปได้ ณ ขณะนี้มีสองค่า คือ "fullscreen" ซึ่งจะวาบจอภาพทั้งจอ และ "frame_flash" ซึ่งจะวาบแถบหัวหน้าต่างของโปรแกรมที่สั่นระฆัง หรือถ้าไม่ปรากฏโปรแกรมที่สั่นระฆัง (ซึ่งเป็นปกติสำหรับ "เสียงบี๊ปของระบบ") ก็จะวาบแถบหัวหน้าต่างของโปรแกรมที่ได้โฟกัสอยู่

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
th: กำหนดคำสั่งที่จะเรียกจากการกดปุ่มลัดที่กำหนดในคีย์ /apps/metacity/global_keybindings/run_command_N การกดปุ่มลัดใน run_command_N จะเรียกคำสั่ง command_N

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
th: กำหนดคำสั่งที่จะเรียกจากการกดปุ่มลัดที่กำหนดในคีย์ /apps/metacity/global_keybindings/run_command_screenshot

en: The /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
th: กำหนดคำสั่งที่จะเรียกจากการกดปุ่มลัดที่กำหนดในคีย์ /apps/metacity/global_keybindings/run_command_window_screenshot

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/metacity/keybinding_commands The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเรียกคำสั่งใน /apps/metacity/keybinding_commands  รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1 การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to the workspace above the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ด้านบนพื้นที่ทำงานปัจจุบัน รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to the workspace below the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ด้านล่างพื้นที่ทำงานปัจจุบัน·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1·การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to the workspace on the left of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ด้านซ้ายของพื้นที่ทำงานปัจจุบัน·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to the workspace on the right of the current workspace. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ด้านขวาของพื้นที่ทำงานปัจจุบัน·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน 1·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·10 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·11 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·12 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·2 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·3 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·4 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·5 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·6 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·7 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·8 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding that switches to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังพื้นที่ทำงาน·9 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to activate the window menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเรียกเมนูหน้าต่าง รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to close a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับปิดหน้าต่าง รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to enter "move mode" and begin moving a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเข้าสู่ "โหมดเคลื่อนย้าย" และเริ่มการเคลื่อนย้ายหน้าต่างด้วยแป้นพิมพ์ รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to enter "resize mode" and begin resizing a window using the keyboard. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเข้าสู่·"โหมดปรับขนาด"·และเริ่มการปรับขนาดต่างด้วยแป้นพิมพ์·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to hide all normal windows and set the focus to the desktop background. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับซ่อนหน้าต่างทั้งหมดและโฟกัสไปที่พื้นโต๊ะ·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to maximize a window The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับขยายหน้าต่างให้เต็มพื้นโต๊ะ·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to minimize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย่อหน้าต่างหาย รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window one workspace down. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างลงไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ถัดลงไปด้านล่างหนึ่งช่อง รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window one workspace to the left. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ถัดไปด้านซ้ายหนึ่งช่อง·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window one workspace to the right. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ถัดไปด้านขวาหนึ่งช่อง รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window one workspace up. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างขึ้นไปยังพื้นที่ทำงานที่อยู่ถัดขึ้นไปด้านบนหนึ่งช่อง·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 1. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน 1·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 10. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·10 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 11. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·11 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 12. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·12 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 2. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·2 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 3. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·3 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 4. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·4 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 5. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·5 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 6. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·6 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 7. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·7 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 8. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·8 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move a window to workspace 9. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับย้ายหน้าต่างไปยังพื้นที่ทำงาน·9 รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังพาเนลทั้งหลายและพื้นโต๊ะในทิศย้อนกลับโดยใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus backwards between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังพาเนลทั้งหลายและพื้นโต๊ะในทิศย้อนกลับโดยไม่ใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus backwards between windows without a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังหน้าต่างทั้งหลายในทิศย้อนกลับโดยไม่ใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย·การกด "shift" พร้อมกับปุ่มลัดนี้จะกลับทิศทางการวนให้ไปข้างหน้า รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus backwards between windows, using a popup window. Holding "shift" together with this binding makes the direction go forward again. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังหน้าต่างทั้งหลายในทิศย้อนกลับโดยใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย·การกด·"shift"·พร้อมกับปุ่มลัดนี้จะกลับทิศทางการวนให้ไปข้างหน้า·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, using a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังพาเนลทั้งหลายและพื้นโต๊ะโดยใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus between panels and the desktop, without a popup window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังพาเนลทั้งหลายและพื้นโต๊ะโดยไม่ใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus between windows without a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Escape) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังหน้าต่างทั้งหลายโดยไม่ใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย·(ปุ่มที่ใช้กันโดยทั่วไปคือ &lt;Alt&gt;Escape) การกด·"shift"·พร้อมกับปุ่มลัดนี้จะกลับทิศทางการวน·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to move focus between windows, using a popup window. (Traditionally &lt;Alt&gt;Tab) Holding the "shift" key while using this binding reverses the direction of movement. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับวนโฟกัสไปยังหน้าต่างทั้งหลายโดยใช้หน้าต่างป๊อปอัพช่วย (ปุ่มที่ใช้กันโดยทั่วไปคือ·&lt;Alt&gt;Tab)·การกด "shift" พร้อมกับปุ่มลัดนี้จะกลับทิศทางการวน รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to toggle always on top. A window that is always on top will always be visible over other overlapping windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับการค้างอยู่บนสุด หน้าต่างที่ค้างอยู่บนสุดจะปรากฏอยู่หน้าหน้าต่างอื่นๆ เสมอรูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to toggle fullscreen mode. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับโหมดเต็มหน้าจอ รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to toggle maximization. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับสถานะขยายเต็ม รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to toggle shaded/unshaded state. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับสถานะม้วนเก็บ/คลี่ออกของหน้าต่าง·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to toggle whether the window is on all workspaces or just one. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับสลับสถานะการแสดงหน้าต่างระหว่างบนทุกพื้นที่ทำงานกับบนพื้นที่ทำงานเดียว ·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding used to unmaximize a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับยกเลิกการขยายหน้าต่างเต็มพื้นโต๊ะ·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding which display's the panel's "Run Program" dialog box. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเปิดกล่องโต้ตอบ "เรียกโปรแกรม" ของพาเนล ·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility to take a screenshot of a window. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเรียกโปรแกรมจับภาพของพาเนลเพื่อจับภาพหน้าต่างที่ต้องการ ·รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding which invokes the panel's screenshot utility. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเรียกโปรแกรมจับภาพหน้าจอของพาเนล· รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The keybinding which shows the panel's main menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: การตั้งปุ่มลัดสำหรับเปิดเมนูหลักของพาเนล  รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: The name of a workspace.
th: ชื่อของพื้นที่ทำงาน

en: The screenshot command
th: คำสั่งจับภาพหน้าจอ

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
th: ชุดตกแต่งนี้จะกำหนดลักษณะขอบหน้าต่าง หัวหน้าต่าง ฯลฯ

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
th: ระยะเวลารอก่อนยกหน้าต่างขึ้นมาด้านหน้า ใช้ถ้า auto_raise ถูกตั้ง ระบุเวลาเป็นมิลลิวินาที

en: The window "%s" is not responding.
th: หน้าต่าง "%s" ไม่ตอบสนอง

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
th: โหมดโฟกัสหน้าต่างกำหนดวิธีการโฟกัสหน้าต่างเพื่อใช้งาน ค่าที่เป็นไปได้มีสามค่า คือ "click" หมายถึงการโฟกัสหน้าต่างด้วยการคลิก, "sloppy" หมายความว่าหน้าต่างจะได้โฟกัสก็ต่อเมื่อเมาส์เคลื่อนเข้าสู่หน้าต่าง, และ"mouse" หมายความว่าหน้าต่างจะได้โฟกัสเมื่อเมาส์เคลื่อนเข้าสู่หน้าต่าง และเสียโฟกัสเมื่อเมาส์เคลื่อนออกจากหน้าต่าง

en: The window screenshot command
th: คำสั่งจับภาพหน้าต่าง

en: Theme already has a menu icon for function %s state %s
th: ชุดตกแต่งมีไอคอนเมนูสำหรับฟังก์ชัน %s สถานะ %s อยู่แล้ว

en: Theme contained an expression "%s" that resulted in an error: %s
th: ชุดตกแต่งมีนิพจน์ "%s" ซึ่งทำให้เกิดข้อผิดพลาด: %s

en: Theme file %s did not contain a root <metacity_theme> element
th: แฟ้มชุดตกแต่ง %s ไม่มีอีลิเมนต์ราก <metacity_theme>

en: There was an error running "%s":
    %s.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะใช้ "%s":
    %s.

en: These windows do not support "save current setup" and will have to be restarted manually next time you log in.
th: หน้าต่างเหล่านี้ไม่สนับสนุนการ "บันทึกค่าตั้งปัจจุบัน" และคุณต้องเรียกใช้มันใหม่เอง เมื่อคุณเข้าสู่ระบบครั้งต่อไป

en: This is a demo button with a 'quit' icon
th: นี่เป็นปุ่มตัวอย่างพร้อมกับไอคอน 'ออก'

en: This is a demo button with an 'open' icon
th: นี่เป็นปุ่มตัวอย่างพร้อมกับไอคอน 'เปิด'

en: This is a sample message in a sample dialog
th: นี่เป็นข้อความตัวอย่างในหน้าต่างโต้ตอบตัวอย่าง

en: This keybinding changes whether a window is above or below other windows. If the window is covered by another window, it raises the window above other windows. If the window is already fully visible, it lowers the window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดนี้จะเปลี่ยนสถานะของหน้าต่างระหว่างการอยู่บนสุดกับล่างสุด ถ้าหน้าต่างนั้นถูกหน้าต่างอื่นบังอยู่ ก็จะยกหน้าต่างขึ้นมาไว้บนสุด แต่ถ้าหน้าต่างนั้นไม่ถูกบังอยู่แล้ว ก็จะถอยหน้าต่างลงไปอยู่ใต้หน้าต่างอื่นๆ ทั้งหมด รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: This keybinding lowers a window below other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดนี้ถอยหน้าต่างลงไปอยู่หลังหน้าต่างอื่นๆ  รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: This keybinding raises the window above other windows. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดนี้ยกหน้าต่างขึ้นมาอยู่หน้าหน้าต่างอื่นๆ··รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: This keybinding resizes a window to fill available horizontal space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดนี้จะขยายหน้าต่างเต็มความกว้างของพื้นโต๊ะ··รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a"·หรือ·"&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1··การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ เช่น "&lt;Ctl&gt;" และ "&lt;Ctrl&gt;" ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น "disabled" ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: This keybinding resizes a window to fill available vertical space. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1. The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดนี้จะขยายหน้าต่างเต็มความสูงของพื้นโต๊ะ  รูปแบบคือ "&lt;Control&gt;a" หรือ "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1  การอ่านค่าคีย์ค่อนข้างยืดหยุ่นต่อการใช้ตัวพิมพ์ใหญ่หรือพิมพ์เล็กและตัวย่อ·เช่น·"&lt;Ctl&gt;"·และ·"&lt;Ctrl&gt;"·ถ้าคุณตั้งค่าตัวเลือกเป็น·"disabled"·ก็หมายความว่าจะไม่มีปุ่มจากการตั้งค่านี้

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, and 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window.
th: ตัวเลือกนี้เลือกการปฏิบัติเมื่อดับเบิลคลิกที่แถบหัวหน้าต่าง ค่าตัวเลือกที่เป็นไปได้ในขณะนี้คือ 'toggle_shade' ซึ่งจะม้วนหรือคลี่หน้าต่าง และ 'toggle_maximize' ซึ่งจะขยายหรือยกเลิกการขยายหน้าต่างให้เต็มพื้นโต๊ะ

en: Title
th: หัวหน้าต่าง

en: Toggle always on top state
th: สลับการค้างอยู่บนสุด

en: Toggle fullscreen mode
th: สลับโหมดเต็มหน้าจอ

en: Toggle maximization state
th: สลับสถานะขยายเต็ม

en: Toggle shaded state
th: ม้วน/คลี่หน้าต่าง

en: Toggle window on all workspaces
th: สลับการแสดงหน้าต่างบนทุกพื้นที่ทำงาน

en: Torn-off Menu
th: เมนูที่ฉีกออกมา

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments, or when 'audible bell' is off.
th: เปิดใช้การส่งสัญญาณทางภาพเมื่อโปรแกรมหรือระบบสั่นระฆังหรือส่งเสียงบี๊ป ซึ่งจะมีประโยชน์สำหรับผู้ที่มีปัญหาเรื่องการฟัง หรือใช้ในสภาวะที่จอแจ หรือเมื่อ 'ระฆังเสียง' ปิดอยู่

en: Unknown attribute %s on <geometry> element
th: ไม่รู้จักแอตทริบิวต์ %s ในอีลิเมนต์ <geometry>

en: Unknown attribute %s on <maximized> element
th: ไม่รู้จักแอตทริบิวต์ %s ในอีลิเมนต์ <maximized>

en: Unknown attribute %s on <metacity_session> element
th: ไม่รู้จักแอตทริบิวต์ %s ในอีลิเมนต์ <metacity_session>

en: Unknown attribute %s on <window> element
th: ไม่รู้จักแอตทริบิวต์ %s ในอีลิเมนต์ <window>

en: Unknown element %s
th: ไม่รู้จักอีลิเมนต์ %s

en: Unknown function "%s" for button
th: ไม่รู้จักฟังก์ชัน "%s" สำหรับปุ่ม

en: Unknown function "%s" for menu icon
th: ไม่รู้จักฟังก์ชัน "%s" สำหรับไอคอนเมนู

en: Unknown position "%s" for frame piece
th: ไม่รู้จักค่า position "%s" สำหรับชิ้นส่วนเฟรม

en: Unknown state "%s" for button
th: ไม่รู้สถานะ "%s" สำหรับปุ่ม

en: Unknown state "%s" for menu icon
th: ไม่รู้จักสถานะ "%s" สำหรับไอคอนเมนู

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
th: ไม่รู้จัก style_set "%s" บนอีลิเมนต์ <%s>

en: Unknown type "%s" on <%s> element
th: ไม่รู้จักชนิด "%s" บนอีลิเมนต์ <%s>

en: Unma_ximize
th: เลิกขย_ายเต็ม

en: Unmaximize Window
th: เลิกขยายหน้าต่างเต็ม

en: Unmaximize a window
th: เลิกขยายหน้าต่างเต็ม

en: Usage: %s
th: วิธีใช้: %s

en: Usage: metacity-theme-viewer [THEMENAME]
th: วิธีใช้: metacity-theme-viewer [ชื่อชุดตกแต่ง]

en: Use standard system font in window titles
th: ใช้แบบตัวอักษรปกติของระบบสำหรับหัวหน้าต่าง

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
th: ค่าคงที่ที่ผู้ใช้กำหนดเองต้องเริ่มต้นด้วยอักษรตัวใหญ่; แต่ "%s" ไม่ได้เป็นตามนั้น

en: Utility Palette
th: แผงอุปกรณ์

en: Visual Bell Type
th: ชนิดของระฆังภาพ

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
th: หน้าต่าง 0x%lx มีคุณสมบัติ %s
    ที่คาดหวังว่าจะมีชนิด %s และรูปแบบ %d
    กลับมีชนิด %s รูปแบบ %d และ n_items %d
    โดยมากแล้ว นี่ถือเป็นบักของโปรแกรม ไม่ใช่ของตัวจัดการหน้าต่าง
    หน้าต่างที่มีปัญหามีหัวเรื่อง="%s" คลาส="%s" ชื่อ="%s"

en: Window Focus
th: โฟกัสหน้าต่าง

en: Window Focus Preferences
th: การปรับแต่งวิธีโฟกัสหน้าต่าง

en: Window Menu
th: เมนูหน้าต่าง

en: Window Title Goes Here
th: ชื่อหน้าต่างอยู่ตรงนี้

en: Window focus mode
th: โหมดโฟกัสหน้าต่าง

en: Window manager error:
th: เกิดข้อผิดพลาดในตัวจัดการหน้าต่าง:

en: Window manager warning:
th: คำเตือนในตัวจัดการหน้าต่าง:

en: Window manager:
th: ตัวจัดการหน้าต่าง:

en: Window title font
th: แบบอักษรหัวหน้าต่าง

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
th: ชนิดหน้าต่าง "%s" ถูกตั้ง style set ไว้อยู่แล้ว

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
th: ปิดการแก้ขัดที่เตรียมไว้สำหรับโปรแกรมเสียๆ บางโปรแกรมแล้ว ซึ่งอาจทำให้โปรแกรมเหล่านี้ทำงานไม่ปกติ

en: Workspace %d
th: พื้นที่ทำงาน %d

en: Workspace %s%d
th: พื้นที่ทำงาน %s%d

en: Workspace 1_0
th: พื้นที่ทำงาน 1_0

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Force Quit
th: _บังคับออก

en: _Move
th: _ย้าย

en: _Point to give focus
th: โฟกัสด้วยการ_ชี้

en: _Raise window on focus
th: _ยกหน้าต่างเมื่อได้โฟกัส

en: _Resize
th: _ปรับขนาด

en: _Unroll
th: _คลี่กลับ

en: bottom
th: ล่าง

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
th: ค่าเรขาคณิตของเฟรมไม่ได้ระบุขนาด "%s"

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
th: ค่าเรขาคณิตของเฟรมไม่ได้ระบุขนาด·"%s" สำหรับกรอบ "%s"

en: left
th: ซ้าย

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
th: metacity %s
    สงวนลิขสิทธิ์ (C) 2001-2002 Havoc Pennington, Red Hat, Inc., และอื่นๆ
    นี่เป็นซอฟต์แวร์เสรี อ่านเงื่อนไขลิขสิทธิ์ได้ในโค้ดต้นฉบับ
    ไม่รับผิดชอบข้อเสียหายใดๆ ไม่รับประกันความเหมาะสมในเชิงพาณิชย์หรือการใช้งานเฉพาะทางอย่างหนึ่งอย่างใด

en: nested <window> tag
th: มีแท็ก <window> ซ้อนด้านใน

en: position expression test returned FALSE but didn't set error
th: การทดสอบนิพจน์ตำแหน่งให้ค่าเท็จ·แต่ไม่มีรหัสข้อผิดพลาด

en: position expression test returned TRUE but set error
th: การทดสอบนิพจน์ตำแหน่งให้ค่าจริง แต่มีรหัสข้อผิดพลาด

en: right
th: ขวา

en: top
th: บน

en: x value was %d, %d was expected
th: ค่าของ x เป็น %d แต่ที่คาดหวังไว้น่าจะเป็น %d

en: y value was %d, %d was expected
th: ค่าของ·y·เป็น·%d·แต่ที่คาดหวังไว้น่าจะเป็น·%d
