coreutils 5.0.90 - en to tr translation catalogue (1013 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
tr: 
      ( İFADE )               İFADE doğrudur
      ! İFADE                 İFADE yanlıştır
      İFADE1 -a İFADE2   İFADE1 ve İFADE2 her ikisi de doğrudur
      İFADE1 -o İFADE2   ya İFADE1 ya da İFADE2 doğrudur

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
tr: 
      -B, --binary             konsol aygıtına yazarken ikilik yazma kullanır.

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
tr: 
      -a, --all         -b -d --login -p -r -t -T -u ile aynı
      -b, --boot        son sistem açılış zamanı
      -d, --dead        ölü işlemleri yazdırır
      -H, --heading     sütun başlığı satırı yazdırır

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
tr: 
      -b DOSYA     DOSYA vardır ve blok özeldir
      -c DOSYA     DOSYA vardır ve karakter özeldir
      -d DOSYA     DOSYA vardır ve bir dizindir
      -e DOSYA     DOSYA vardır

en: 
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check %s sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
tr: 
      -b, --binary            dosyaları binary (ikilik) olarak okur(DOS/Windows üzerinde
                              md5sum otomatik olarak bu seçeneği çalıştırır)
      -c, --check             %s toplamlarını verilen liste ile karşılaştırır
      -t, --text              dosyaları metin (text) olarak okur (md5sum -b
                              belirtilmedikçe otomatik olarak bu seçeneği
                              çalıştırır)

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
tr: 
      -l              belirtilen KULLANICIlar için uzun biçemde çıktı üretir
      -b              uzun biçemde kullanıcının ev dizini ve kabuğunu göstermez
      -h              uzun biçemde kullanıcının proje dosyasını göstermez
      -p              uzun biçemde kullanıcının plan dosyasını göstermez
      -s              kısa biçemde çıktı üretir, öntanımlı

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
tr: 
      ARG1 * ARG2       aritmetik çarpma işlemi
      ARG1 / ARG2       aritmetik bölme işleminde bölümü verir
      ARG1 % ARG2      aritmetik bölme işleminde kalanı verir

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
tr: 
      ARG1 + ARG2       aritmetik toplama işlemi
      ARG1 - ARG2       aritmetik çıkarma işlemi

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
tr: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 küçüktür ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 küçük ya da eşittir ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 eşittir ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 farklıdır ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 büyük ya da eşittir ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 büyüktür ARG2

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
tr: 
      DOSYA1 -ef DOSYA2   DOSYA1 ve DOSYA2 aynı aygıtta ve aynı uzunluktadır
      DOSYA1 -nt DOSYA2   DOSYA1 DOSYA2den daha yenidir
      DOSYA1 -ot DOSYA2   DOSYA1 DOSYA2den daha eskidir

en: 
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
tr: 
      SAYI               verilen SAYI satırına kadar (SAYI satırı hariç) kopyalar
      /DÜZİF/[GÖRELİ]    kalıba uyan satıra kadar (uyan satır hariç) kopyalar
                         (DÜZİF = düzenli ifade(regular expression)) 
      %DÜZİF%[GÖRELİ]    uyan satıra kadar (uyan satır hariç) atlar
      {SAYI}             bir önceki kalıbı SAYI kere tekrar eder
      {*}                bir önceki kalıbı mümkün olduğu kadar tekrar eder
    
    Bir satır GÖRELİ konumu, `+' veya `-' ve ardından bir pozitif sayıdan oluşur.

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
tr: 
      TAMSAYI1 -eq TAMSAYI2   TAMSAYI1 TAMSAYI2ye eşittir
      TAMSAYI1 -ge TAMSAYI2   TAMSAYI1 TAMSAYI2ye eşit ya da büyüktür
      TAMSAYI1 -gt TAMSAYI2   TAMSAYI1 TAMSAYI2den büyüktür
      TAMSAYI1 -le TAMSAYI2   TAMSAYI1 TAMSAYI2ye eşit ya da küçüktür
      TAMSAYI1 -lt TAMSAYI2   TAMSAYI1 TAMSAYI2den küçüktür
      TAMSAYI1 -ne TAMSAYI2   TAMSAYI1 TAMSAYI2den farklıdır

en: 
      Print the prime factors of all specified integer NUMBERs.  If no arguments
      are specified on the command line, they are read from standard input.
tr: 
      Belirtilen tamsayıların asal çarpanlarını gösterir. Argüman belirtilmezse
      doğrudan standart çıktıyı okuyarak sonucu verir.

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
tr: 
      DİZGE : DÜZİFD    ilk karakterinden itibaren DİZGE içindeki
                        DÜZenliİFaDe ile eşleşen kısım
    
      match DİZGE DÜZİFD         DİZGE : DÜZİFD ile aynı
      substr DİZGE KONUM UZNLK   DİZGEnin KONUMdan başlayan UZuNLuKtaki alt dizgesi
      index DİZGE KARKTR         DİZGE içinde KARaKTeRlerin ilk rastlandığı konum
      length DİZGE               DİZGEnin karakter sayısı

en: 
      [-n] STRING          the length of STRING is nonzero
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
tr: 
      [-n] DİZGE          DİZGEnin uzunluğu sıfırdan farklıdır
      -z DİZGE            DİZGEnin uzunluğu sıfırdır
      DİZGE1 = DİZGE2     DİZGEler eşittir
      DİZGE1 != DİZGE2    DİZGEler farklıdır

en: 
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pREGEXP   number only lines that contain a match for REGEXP
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
tr: 
      a         bütün satırları numaralandırır
      t         sadece boş olmayan satırları numaralandırır
      n         hiç bir satırı numaralandırmaz
      pDÜZİF    sadece DÜZİF düzenli ifadesi ile eşleşen satırları numaralandırır
                (DÜZİF: düzenli ifade = regular expression) 
    
    FORMAT aşağıdakilerden biri olabilir:
    
      ln   sola dayalı yazdırır, numaraların başlarına sıfır koymaz
      rn   sağa dayalı yazdırır, numaraların başlarına sıfır koymaz
      rz   sağa dayalı yazdırır, numaraların başlarına sıfır koyar

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
tr: 
      b      özel blok (önbellekli) dosyası oluşturur
      c, u   özel karakter (önbellekli) dosyası oluşturur
      p      FIFO oluşturur

en: 
    # users=%u
tr: 
    kullanıcı sayısı: %u

en: 
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
tr: 
    pr -l nn seçeneği nn 11 den küçükse -T seçeneği de verilmiş gibi kabul eder
    nn üçten küçükse ve -F de verilmişse -T gene verilmiş kabul edilir. DOSYA 
    belirtilmediğinde veya - olduğunda standart girdiden okur

en: 
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
tr: 
    Aralıksız devam eden boşluklara alan denir
    -s ve -f seçenekleri kullanıldığında alanlar karakterlerden önce atlanır.

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
tr: 
    Basit bir`finger' uygulaması;  kullanıcı bilgilerini gösterir.
    utmp dosyası olarak %s kullanılacaktır.

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
tr: 
    Sadece -, -i uygular.  KOMUT verilmezse mevcut çevre değişkenlerini listeler.

en: 
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
tr: 
    Sadece - ile -l uygulanır.   KULLANICI verilmezse root varsayılır.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
tr: 
    Özel bir durum olarak, cp force ve backup seçenekleri verilmiş ve 
    KAYNAK ve HEDEF değişkenleri birbirine eşit olup
    mevcut, normal bir dosyayı gösteriyorlarsa KAYNAK'ın bir yedeğini alır.

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
tr: 
    BLOK ve BAYTlar aşağıdaki çarpan sonekleri ile bitebilirler:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, ve T, P, E, Z, Y. için diğerleri
    Her ANAHTAR_KELİME:

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
tr: 
    Kabukta yorumlanması için öncelenmesi ya da yorumlanmaması için tırnak içine
    alınması gereken işlemimlerinden sakının. Karşılaştırmalar her ikisi de sayısal
    ise sayısal, değilse sözlük sırasına göredir. Örgüsel eşleşmeler \(ve \)
    arasındaki eşleşen dizge ile ya da null ile sonuçlanır; eğer \(ve \)
    kullanılmamışsa eşleşen karakter sayısıyla ya da 0 ile sonuçlanır.

en: 
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
tr: 
    Kabukta öncelem (örn. tersbölü ile) gerektiren parantezlerden sakının.
    TAMSAYI yerine DİZGE uzunluğuna karşılık olarak -l DİZGE kullanılabilir.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
tr: 
    TÜR b,c veya u olduğu zaman hem MAJÖR, hem de MİNÖR belirtilmelidir.
    TÜR p olduğu zaman ne MAJÖR ne de MİNÖR belirtilmelidir. Eğer MAJÖR veya
    MİNÖR 0x veya 0X ile başlarsa, onaltılık olarak algılanır. Eğer 0 ile
    başlarlarsa, sekizlik olarak algılanır. Bütün diğer değerler onluk olarak
    algılanır. TÜR, aşağıdaki değerlerde olabilir:

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
tr: 
    Öntanımlı olarak dosya tipleri renkle ayırdedilmezler. Bu, --color=none 
    seçeneğine eşittir. --color seçeneğini NEZAMAN seçeneğini belirtmeden kullanmak
    her zaman kullanılacağı manasına --color=always değerine eşittir. --color=auto
    seçeneği ile eğer standart çıktı bir terminale (tty) bağlı ise renk ayırdetmesi
    kullanılır.

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
tr: 
    aksi belirtilmedikçe otomatik olarak kullanılan seçenekler: 
    -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn
    KK, mantıksal sayfaları ayırmak için kullanılan iki ayraç karakteridir. İkinci
    karakter verilmemişse :. kabul edilir. \. elde etmek için \\ yazılır. 
    TARZ, aşağıdaki değerlerden biri olarak belirtilmelidir:

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
tr: 
    Öntanımlı olarak seyrek KAYNAK dosyalar kaba bir yöntemle bulunur 
    ve ilgili HEDEF dosya da seyrek olarak oluşturulur. 
    Bu davranış --sparse=auto seçeneği ile belirtilir.  
    Eğer --sparse=always seçilir ise KAYNAK dosya yeterli 
    uzunlukta sıfır bayt dizisi içerdiği zaman seyrek HEDEF dosya 
    oluşturulur
    Hiçbir zaman seyrek dosya oluşturmamak için --sparse=never seçeneğini 
    kullanın.

en: 
    Combination settings:
     * [-]LCASE      same as [-]lcase
       cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
tr: 
    Birleşik ayarlar:
    * [-]LCASE      [-]lcase ile aynı
      cbreak        -icanon ile aynı
      -cbreak       icanon ile aynı

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
     * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
       csN           set character size to N bits, N in [5..8]
tr: 
    Denetim ayarları:
      [-]clocal     modem denetim sinyallerini geçersiz kılar
      [-]cread      girdi alımına izin verir
    * [-]crtscts    RTS/CTS uzlaşmasını etkinleştirir
      csN           karakter bit sayısını N olarak ayarlar, [5..8 bit arasında]

en: 
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
tr: 
    Eğer --remove (-u) belirtilmişse DOSYA(ları) siler. Öntanımlı değer dosyaları
    silmez çünkü bu komut genelde /dev/hda gibi aygıt dosyaları üzerinde 
    çalıştırılır ve o dosyalar genelde silinmemelidir.  Normal dosyalar üzerinde
    çalıştırıldığı zaman genelde --remove seçeneği kullanılır.

en: 
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
tr: 
    İFADEnin sonucunun doğru ya da yanlış olmasına göre aşağıdaki
    çıkış durumlarından biri belirlenir:

en: 
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
tr: 
    Her KİP ugoa harflerinden biri veya bir kaçından, +-= sembollerinden birinden
    ve rwxXstugo harflerinden biri veya bir kaçından oluşur.

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
      \NNN    character with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \\      backslash
tr: 
    BİÇEM çıktıyı, C printf işlevindeki gibi biçemler. Yorumlanan işlemimleri:
    
      \"     çift tırnak karakterini gösterir
      \NNN    Sekizlik değeri NNN olan karakteri gösterir (3 haneye kadar)
      \\     tersbölü karakterini gösterir

en: 
    FORMAT controls the output.  The only valid option for the second form
    specifies Coordinated Universal Time.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (Sun..Sat)
tr: 
    BİÇEM çıktıyı kontrol eder. İkinci biçem için tek geçerli seçenek
    Greenwich saatini belirtir. Bilinen biçemler:
    
      %%   sabit %
      %a   yerelin kısaltılmış gün adı (Paz..Cmt)

en: 
    For older syntax (second call format), OFFSET means -j OFFSET.  LABEL
    is the pseudo-address at first byte printed, incremented when dump is
    progressing.  For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates
    hexadecimal, suffixes may be . for octal and b for multiply by 512.
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character
      c          ASCII character or backslash escape
tr: 
    Eski kullanım şeklinde, GORELI -j GORELI anlamına gelir. od herzaman yazdığı
    her satırın başına bir de adres yazar. GORELI belirtildiğinde ilk
    satır için GORELI adresini kullanır ve geri kalan satırları da buna
    göre numaralandırır. Eğer ilk satır sayısını GORELI'den değil başka
    bir sayıdan başlatmak istiyorsanız bunu +ETIKET olarak belirtin.
    Örnek: od --tradition +10 +5 , ilk on baytı atlar,
    ve ilk satırı 5 diye adresler.
    GORELI veya ETIKET'in başlarına 0x veya 0X koyarak bu sayıların
    16lik sistemde olduğunu belirtebilirsiniz. Sonlarına . koyarsanız
    sekizlik sistemde olduklarını, b koyarsanız 512 ile carpılmalarını
    istediğinizi belirtmiş olursunuz.
    
    FORMAT aşağıdaki kısaltmalar kullanılarak oluşturulur:
    
      a          karakter isimlerini yazar
                 (Örnek:'od -t a' tab karakteri gördüğünde 'ht' yazar)
      c          alfabe elemanlarını olduğu gibi kontrol karakterlerini
                 terskesikle gösteririldikleri gibi yazar
                 (Örnek: 'od -t c' tab karakteri gördüğünde '	' yazar)

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
tr: 
    Standart girdiye bağlı olan tty hattını yönetir. Argümansız
    çalıştırıldığında iletişim hızını, hat disiplinini, stty sane ayarından
    farklı ayarları gösterir. Ayarlarda KRKT yazıldığı gibi ya da ^c, 0x37, 0177
    ya da 127 olarak gösterilmiş bir karakter olabilir. ^- veya undef değerleri
    bu özel karakteri geçersiz kılar

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: `am i' or `mom likes' are usual.
tr: 
    DOSYA belirtilmezse %s kullanılır.  DOSYA olarak %s kullanımı yaygındır.
    ARG1 ARG2 verilmişse, -m varsayılır: `who am i' (ben kimim) ya da
    `who mom likes' (annem kimi sever) gibi kullanımlar mümkündür.

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
tr: 
    Eğer DOSYA belirtilmiş ise, hangi dosya türü ve uzantılar için hangi renklerin
    kullanılacağı dosyadan okunur.  Eğer DOSYA belirtilmemiş ise önceden derlenmiş
    bir veritabanı kullanılır.  Bu dosyaların biçemi için, 
    'dircolors --print-database' komutunu çalıştırın.

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
tr: 
    Eğer komut verilmemişse, ``${SHELL} -i''yi çalıştırır (öntanımlı: /bin/sh).

en: 
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b 512, k 1024, m 1024*1024.
tr: 
    SAYI'nin (bayt veya satır sayısı) ilk karakteri `+' ise, 
    SAYI'ncı satır veya bayttan itibaren dosyanın içeriğini yazar, aksi halde
    dosyadaki son SAYI girdiyi yazar. SAYI, çarpım soneki alabilir:
    b = 512, k = 1024, m = 1024*1024.

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
tr: 
    Girdi ayarları:
      [-]brkint     kırma karakterleri kesme sinyali üretir
      [-]icrnl      satır başı karakterini alt satıra geçme
                    karakteri olarak yorumlar
      [-]ignbrk     kırma karakterlerini yoksayar
      [-]igncr      satır başı karakterlerini yoksayar

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
     * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
tr: 
    Yerel ayarlar:
      [-]crterase   silme karakterlerini gerisilme-boşluk-gerisilme olarak yansılar
    * crtkill       satırları echoprt ve echoe ayarlarına uygun olarak siler
    * -crtkill      satırları echoctl ve echok ayarlarına uygun olarak siler

en: 
    N may have a multiplier suffix: b 512, k 1024, m 1024*1024.
tr: 
    N, bir katsayı soneki içerebilir: 512 için b, 1024 için k, 1024*1024 için m.

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
tr: 
    Not: Eğer bir dosyayı silerken rm kullandıysanız, genelde o dosyanın
    içindekileri geri almanız mümkündür. Eğer dosya içeriğinin gerçekten geri
    alınamaz olarak silinmesini istiyorsanız, shred komutunu kullanın.

en: 
    Note that sending a SIGUSR1 signal to a running `dd' process makes it
    print to standard error the number of records read and written so far,
    then to resume copying.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -USR1 $pid; sleep 1; kill $pid
      10899206+0 records in
      10899206+0 records out
tr: 
    Çalışan bir `dd' sürecine SIGUSR1 sinyali göndermek, sürecin şimdiye kadar
    okuyup yazdığı kayıt sayısını standart çıktıya basmasını ve kopyalamaya
    devma etmesini sağlar.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -USR1 $pid; sleep 1; kill $pid
      10899206+0 kayıt girdi
      10899206+0 kayıt çıktı

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
tr: 
    Dikkat: -d ve -t seçenekleri farklı zaman/tarih biçemleri kabul ederler.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
tr: 
    AYARdan önceki seçimlik `-' anlamı ters çevirir. * karakteri POSIX olmayan
    ayarları gösterir. Hangi ayarların kullanılabileceği sisteme göre değişir.

en: 
    Output settings:
     * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
     * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
     * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
     * nlN           newline delay style, N in [0..1]
tr: 
    Çıktı ayarları:
    * bsN           geri silme tarzı gecikme, N [0..1] arasında
    * crN           satır başı tarzı gecikme, N [0..3] arasında
    * ffN           sayfa başı tarzı gecikme, N [0..1] arasında
    * nlN           alt satıra geçiş tarzı gecikme, N [0..1] arasında

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:'.  OWNER and GROUP may be numeric as well
    as symbolic.
tr: 
    Sahip değeri yok ise sahip değiştirilmez.  Grup değeri yok ise 
    değiştirilmez, fakat bir ':' ile işaret edilmiş ise
    kullanıcının grubuna değiştirilir.  SAHİP ve GRUP değerleri 
    sembolik olabileceği gibi sayısal değerler de olabilir.

en: 
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field.  OPTS is one or more single-letter ordering options, which
    override global ordering options for that key.  If no key is given, use the
    entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
tr: 
    Sıralama anahtarları POS1, POS2 argümanları F[.C][SEC] ile belirtilir.
    Burda F alan numarası C de karakterin alandaki yeridir.-k seçeneği verildiğinde
    alan numarası ve karakterine alandaki yeri 1'den başlanarak sayılır (eski 
    kullanım şeklinde 0'dan başlanarak sayılır). SEC ise yukarda belirtilen
    sıralama seçeneklerinden oluşur. (Hem en başta hem POS1 veya POS2 nin 
    içinde sıralama seçeneği belirtilmişse POS1, POS2 nin içindekiler kullanır).
    Anahtar belirtilmemişse sort bütün satırı anahtar olarak kullanır.
    
    SAYI'dan sonra aşağıdaki soneklerden biri gelebilir:

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
tr: 
    İFADE'nin değerini standart çıktıya yazdırır. Aşağıda boş satır
    artan öncelik gruplarını ayırır. İFADE:|n
      ARG1 | ARG2       eğer ARG1 boş veya 0 ise ARG2, değil ise ARG1
      ARG1 & ARG2       eğer iki argüman da 0 veya boş ise ARG2, değil ise ARG1

en: 
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.
tr: 
    RADIX yerine sayı sistemini belirtmek için bir harf yazılır:
    onluk sistem için d, sekizlik sistem için o, 16lik sistem için x ve hiçbiri
    için n. BAYT'ın başına 0x veya 0X koyarak bu sayının 16lik sistemde 
    olduğunu belirtebilirsiniz. Sonuna b koyarsanız 512 ile, k koyarsanız
    1024 ile, m koyarsanız 1048576 ile çarpılmasını istediğinizi belirtmis
    olursunuz. Herhangi bir şekilin sonuna ( şekiller: a,c,d,f,o,u,x) z
    eklerseniz od her satırın sonuna o satırdaki tüm okunabilir karakterleri
    yazar.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
tr: 
    Eğer DOSYA - olarak verilmişse, standart girdiyi okur. Her KALIP, aşağıdaki
    seçeneklerden olabilir:

en: 
    Report bugs to <%s>.
tr: 
    Yazılım hatalarını <%s> adresine,
    çeviri hatalarını <gnu-tr-u12a@lists.sourceforge.net> adresine bildirin.

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
tr: 
    KUMEler burada karakter dizgeleri anlamındadır.
    anlamlı olan sıralamalar aşağıdadır:
      \NNN           NNN (1-3 tane  sekizlik basamak ) sekizlik değeri 
                      olan karakter
      \\            ters kesik
      \a             bip sesi
      \b             geri git
      \f             form ilerletme
      \n             yeni satır
      \r             satır başı
      \t             enine tab

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or an exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
tr: 
    SİNYAL, `HUP' gibi bir sinyal adı veya `1' gibi bir sinyal numarası, 
    veya bir sinyalle sonlanmış işlemin çıkış durumu olabilir.
    PID bir tamsayıdır; eğer negatif ise bir işlem grubunu tanımlar.

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
tr: 
    SAYI yerine genelde bir sayı yazılır ( örnek : od -t d1 ), ancak 
    FORMAT d,o,u,x den biri olduğunda SAYI yerine sizeof(char) anlamına gelen
    C, sizeof(short) anlamına gelen S veya sizeof(long) anlamana gelen L de
    gelebilir. Eğer FORMAT f ise, SAYI yerine sizeof(float) anlamına gelen
    F,  sizeof(double) anlamına gelen D veya sizeof(long double) anlamına
    gelen L de gelebilir.

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
tr: 
    BOY aşağıdakilerin biri (veya aşağıdakilerin biri ile sonlanan bir tamsayı)
    olabilir:
    kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, ve G, T, P, E, Z, Y için diğerleri.

en: 
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
tr: 
    SAYI, bir katsayı soneki içerebilir: 512 için b, 1K için k, 1 Meg için m.

en: 
    Special characters:
     * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
       eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
tr: 
    Özel karakterler
    * dsusp KRKT    KRKT okuma sırasında dur (SIGSTOP) sinyali gönderecektir
      eof KRKT      KRKT dosya sonu karakteri olacak  (girdiyi sonlandırır)
      eol KRKT      KRKT satır sonu karakteri olacak

en: 
    Special settings:
      N             set the input and output speeds to N bauds
     * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
tr: 
    Özel ayarlar:
     N               girdi/çıktı hızlarını N bit/s olarak ayarlar
     * cols N        çekirdeğe terminal genişliğini N karakter olarak bildirir
    * columns N      cols N ile aynı

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
tr: 
    Yedekleme soneki eğer --suffix veya SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ile belirtilmemiş ise
    '~'dir. Yedekleme kontrol metodu --backup seçeneği ile veya 
    VERSION_CONTROL çevre değişkeninden belirlenebilir. Geçerli değerler:

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
tr: 
    Toplamlar %s'de  belirtildiği gibi hesaplanır. Toplamlar kontrol edilirken,
    girdi, bu yazılımdan önceden elde edilmiş bir çıktı olmalıdır. Öntanımlı
    olarak, her satırı bir sağlama toplamı ile yazdırır, tür belirtir (ikilik
    için `*' , metin için ` ') ve DOSYA'nın ismini yazar.

en: 
    The valid format sequences for files (without --filesystem):
    
      %A   Access rights in human readable form
      %a   Access rights in octal
      %B   The size in bytes of each block reported by `%b'
      %b   Number of blocks allocated (see %B)
tr: 
    Dosyalar için geçerli sözdizimler (--filesystem seçeneği olmaksızın)
    
      %A   İnsan tarafından okunabilir biçemde erişim hakları
      %a   Sekizlik değer halinde erişim hakları
      %B   `%b' ile verilen her bloğun bayt cinsinden boyu
      %b   Ayrılan blok sayısı (bkz. %B)

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
tr: 
    Adı '-' ile başlayan bir dosyayı silmek için, örneğin '-foo' 
    aşağıdaki komutlardan birini kullanın:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters
      -b   same as -t oC, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal shorts
tr: 
    POSIX-öncesi formatlar karışık kullanılabilir:
      -a   veya -t a ,  isimli karakterleri seçer (isimli karakterlerin [named
                        characters] ne olduğunu öğrenmek için : man od)
      -b   veya -t oC,  sekizlik baytlar seçer
      -c   veya -t c,   ASCII karakterleri ve terskesmeyle belirtilmiş kaçış
                        karakterlerini seçer
      -d   veya -t u2,  işsaretsiz (unsigned) ondalık kısa sayıları seçer

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.
tr: 
    Çeviri,-d seçeneği kullanılmadığında ve KUME1 ve KUME2 nin her ikisi de
    verildiğinde gerçekleşir.-t sadece çeviri yaparken kullanılabilir.
    KUME2 gerektiğinde son karakteri tekrar edilerek  KUME1 ile aynı uzunluğa
    getirilir.

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: 
    -f -b ve -c den yalnız biri kullanılabilir. Her LİSTE bir aralık, veya 
    virgüllerle ayrılmış  birden fazla aralıktan oluşmalıdır. Her aralık
    aşağıdakilerden biri olmalıdır:
    
      N     birden başlanarak sayıldığında N. bayt, karakter veya alan
      N-    N. bayt, karakter, veya alandan satırın sonuna kadar
      N-M   N ile M (dahil) arasında olan bayt, karakter veya alanlar
      -M    1 ile M (dahil) arasında olan bayt, karakter veya alanlar
    
    DOSYA belirtilmediğinde veya - olarak verildiğinde standart girdiden okur.

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
tr: 
    DOSYA belirtilmediğinde veya - olduğunda standart girdiden okur. 
    `-F /' seçeneği verilmiş gibi çalışır

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: 
    DOSYA verilmemişse veya DOSYA - ise, standart girdi okunur.

en: 
    Without -E, the following sequences are recognized and interpolated:
    
      \NNN   the character whose ASCII code is NNN (octal)
      \\     backslash
      \a     alert (BEL)
      \b     backspace
tr: 
    -E kullanılmadığı zaman, aşağıdaki kaçışlar tanınır ve kullanılır:
    
      \NNN   ASCII kodu NNN (8lik) olan karakter
      \\    ters kesme
      \a     zil (BEL)
      \b     geri silme

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
tr: 
    SEÇENEK belirtilmeksizin bazı yararlı kullanıcı bilgileri gösterir.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: 
    DOSYA'yı, (hiçbir seçenek belirtilmediğinde sekizlik sayı sisteminde), 
    standart çıktıya yazar. DOSYA adı verilmemişse veya - olarak verilmişse, 
    standart girdiden okur.

en:                     separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header omit page headers and trailers
tr:                     kolonları DIZI ile ayır. DIZI'yi "" isaretleri
                        arasında yazmayın. DIZI belirtilmediğinde kolonları 
                        birbirinden ayırmaz
                        bu seçenek diğer kolon seçeneklerini etkilemez
      -t, --omit-header sayfalara başlık ve bitiş koymaz

en:       --backup[=CONTROL] make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
tr:       --backup[=KONTROL] her mevcut hedef dosyasının bir yedeğini alır
      -b                  --backup gibi ama argüman kabul etmez
      -c                  (yoksayılır)
      -d, --directory     bütün argümanları dizin adı olarak alır; belirtilen
                            dizinlerin tüm öğelerini oluşturur

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
tr:       --block-size=BOY       BOY baytta bloklar kullanır
      -B, --ignore-backups       sonu ~ ile biten örtük yedekleri göstermez
      -c                         -lt ile: ctime'a (son dosya durum bilgisi
                                    değişikliği zamanı) göre sıralar ve ctime'ı
                                    gösterir
                                 -l ile: ctime'ı göster ve isme göre sıralar
                                 tek başına: ctime'a göre sıralar

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
tr:       --from=ŞİMDİKİ_SAHİP:ŞİMDİKİ_GRUP
                             her dosyanın sahibini ve/veya grubunu eğer şimdiki
                             sahip ve/veya grup burada verilen değerlere eş ise
                             değiştirir. Bu değerlerin biri verilmeyebilir, o 
                             takdirde, verilmeyen değere eşleme yapılmaz.

en:       --help     display this help and exit
tr:       --help     bu yardımı gösterir ve çıkar

en:       --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
tr:       --indicator-style=SÖZCÜK  girdi isimlerine SÖZCÜK tarzında belirteç
                                   ekler: none (boş -- öntanımlı),
                                   classify (-F kipi gibi),
                                   file-type (-p kipi gibi)
      -i, --inode                her dosyanın indeks numarasını gösterir
      -I, --ignore=KALIP         kabuk KALIP'ıyla eşleşen girdileri göstermez
      -k, --kilobytes            --block-size=1024 gibi

en:       --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
tr:       --no-dereference         sembolik bağları izlemez
      -f, --force                  eğer mevcut bir hedef dosya açılamaz ise, onu
                                     siler ve tekrar dener
      -i, --interactive            üzerine yazmadan önce sorar
      -H                           komut satırında sembolik bağları izler

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
tr:       --no-preserve=ÖZNT_LİST  belirtilen öznitelikleri korumaz
          --parents                kaynak yolunu DİZİN'in sonuna ekler
      -P                           --no-dereference ile aynı

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -s, --sleep-interval=S   with -f, sleep for approximately S seconds
                               (default 1.0) between iterations.
      -v, --verbose            always output headers giving file names
tr:       --pid=PID           -f ile kullanılır. Proses numarası PID olan proses
                               öldükten sonra çıkar
      -q,  --quiet, --silent   dosya isimlerini gösteren başlıklar yazmaz
      -s,  --sleep-interval=S  -f ile kullanıldığı zaman dosyaya birşey yazılıp yazıl-
                               madığını S saniyede bir (öntanımlı 1.0) kontrol eder 
      -v,  --verbose           dosya isimlerini gösteren başlıklar yazar

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
tr:       --reply={yes,no,query}   mevcut bir hedef dosya için sorgulamanın nasıl
                                     yapılacağını ayarlar: 
                                     yes=evet, no=hayır, query=sor
          --sparse=ZAMAN           seyrek dosyaların oluşumunu kontrol eder
          --strip-trailing-slashes bütün KAYNAK argümanlarının sonundan kesmeleri
                                     (/) kaldırır

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
tr:       --reply={yes,no,query}   mevcut bir hedef dosya için sorgulamanın nasıl
                                     yapılacağını ayarlar: 
                                     yes=evet, no=hayır, query=sor
          --strip-trailing-slashes bütün KAYNAK argümanlarının sonundan kesmeleri
                                     (/) kaldırır
      -S, --suffix=SONEK           öntanımlı sonek yerine SONEK değerini kullanır.

en:       --retry              keep trying to open a file even if it is
                               inaccessible when tail starts or if it becomes
                               inaccessible later -- useful only with -f
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
tr:       --retry              belirtilen dosya ulaşılamaz hale geldiğinde
                               dosya tekrar okunabilir olana kadar bekler
      -c, --bytes=SAYI         son SAYI baytı gösterir

en:       --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
tr:       --target-directory=DİZİN  bütün KAYNAK argümanlarını DİZİN'e taşır
      -u, --update                  taşıma işlemini yalnızca KAYNAK dosyası
                                      hedeften daha yeni ise, veya hedef dosya yok
                                      ise yapar
      -v, --verbose                 ne yapıldığını anlatır

en:       --time-style=STYLE     show times using style STYLE:
                                   full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
tr:       --time-style=BİÇEM     zamanı BİÇEM biçeminde gösterir:
                                   full-iso, iso, locale, posix-iso, +BİÇEM
                                 BİÇEM `date' gibi tanınır; eğer BİÇEM,
                                 BİÇEM1<yenisatır>BİÇEM2 şeklinde ise, BİÇEM1
                                 eski dosyalara, BİÇEM2, yeni dosyalara uygulanır
                                 eğer BİÇEM'in başında posix- var ise, BİÇEM
                                 yalnızca POSIX yerelinin haricinde geçerli olur.
      -t                         değişim zamanına göre sıralar
      -T, --tabsize=SÜT          öntanımlı 8 değeri yerine her SÜT değerinde sekme
                                   olduğunu varsayar.

en:       --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
tr:       --verbose           her parçayı dosyasına koymadan önce 
                              ne yaptığına dair bilgi verir (bilgi standart hata'ya
                              yazılır)

en:       --version  output version information and exit
tr:       --version  sürüm bilgisini gösterir ve çıkar

en:      Size   Used  Avail Use%%
tr:     Boy   Dolu Boş   Kull%%

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
tr: Dosyaindeksi Dolu    Boş   Kull%%

en:     Size  Used Avail Use%%
tr:     Boy   Dolu Boş   Kull%%

en:    -evenp        same as -parenb cs8
     * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
       litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
       nl            same as -icrnl -onlcr
       -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
tr:   -evenp        -parenb cs8 ile aynı
    * [-]lcase      xcase iuclc olcuc ile aynı
      litout        -parenb -istrip -opost cs8 ile aynı
      -litout       parenb istrip opost cs7 ile aynı
      nl            -icrnl -onlcr ile aynı
      -nl           icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret ile aynı

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
tr:   [-]cstopb     her karakter için iki durma biti kullanılır (`-' ile bir)
      [-]hup        son işlem tty'yi kapatırken kapatma (SIGHUP) sinyali gönderilir
      [-]hupcl      [-]hup ile aynı
      [-]parenb     çıktı için eşlik biti üretilir, girdi için eşlik biti beklenir
      [-]parodd     tek eşlik biti kullanılır (`-' ile çift)

en:    [-]ignpar     ignore characters with parity errors
     * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
       [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
tr:   [-]ignpar     eşlik hataları olan karakterleri yoksayar
    * [-]imaxbel    girdi tamponu taştığında uyarı sesi üretir
      [-]inlcr      alt satıra geçme karakterini satır başı
                    karakteri olarak yorumlar
      [-]inpck      girdi eşlik denetimini etkinleştirir
      [-]istrip     girdi karakterlerinin yüksek (8.) bitini temizler

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
     * [-]prterase   same as [-]echoprt
     * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
     * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
tr:   [-]isig       kesme, çıkış ve dondurma özel karakterlerini etkinleştirir
      [-]noflsh     kesme ve çıkış özel karakterlerinden sonra güncellemeyi
                    geçersiz kılar
    * [-]prterase   [-]echoprt ile aynı
    * [-]tostop     terminale yazmaya çalışan artalandaki işleri durdurur
    * [-]xcase      icanon ile, büyük harfleri `\' ile önceleyerek gösterir

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
       crt           same as echoe echoctl echoke
tr:   cooked        brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig icanon eof ve eol
                    karakterlerinin öntanımlı değerleri ile aynı
      -cooked       raw ile aynı
      crt           echoe echoctl echoke ile aynı

en:    dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    same as [-]ixany
       ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
tr:   dec           echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                    kill ^u ile aynı
    * [-]decctlq    [-]ixany ile aynı
      ek            karakter ve satır silme karakterlerinin öntanımlı
                    değerleriyle aynı
      evenp         parenb -parodd cs7 ile aynı

en:    ispeed N      set the input speed to N
     * line N        use line discipline N
       min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
tr:   ispeed N      girdi hızını N olarak ayarlar
    * line N        terminal hat disiplinini N yapar
      min N         -icanon ile okumanın tamamlanması için gereken en az karakter
                    sayısını N yapar
      ospeed N      çıktı hızını N olarak ayarlar

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
tr:   oddp          parenb parodd cs7 ile aynı
      -oddp         -parenb cs8 ile aynı
      [-]parity     [-]evenp ile aynı
      pass8         -parenb -istrip cs8 ile aynı
      -pass8        parenb istrip cs7 ile aynı

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          same as cooked
tr:   raw           -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                    -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                    -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0 ile aynı
      -raw          cooked ile aynı

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, all special
                     characters to their default values.
tr:   sane          cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                    -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                    -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                    isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                    -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, tüm özel
                    karakterlerin öntanımlı değerleriyle aynı.

en:    stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
     * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
     * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
tr:   stop KRKT     KRKT çıktıyı durduracaktır
      susp KRKT     KRKT bir terminal dur (SIGSTOP) sinyali gönderecektir
    * swtch KRKT    KRKT başka bir kabuk katmanına geçecektir
    * werase KRKT   KRKT son sözcüğü silecektir

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted,
                except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
tr:   %%      tek bir % işaretini gösterir
      %b      ARGÜMAN `\' öncelemeli bir dizge olarak yorumlanır
    
    ve ARGÜMANlar önce uygun bir türe dönüştürülerek diouxXfeEgGcs
    karakterlerinden biri ile biten tüm C biçem tanımlamaları kullanılır.
    Değişken genişlikler de desteklenmiştir.

en:   %A   locale's full weekday name, variable length (Sunday..Saturday)
      %b   locale's abbreviated month name (Jan..Dec)
      %B   locale's full month name, variable length (January..December)
      %c   locale's date and time (Sat Nov 04 12:02:33 EST 1989)
tr:   %A   yerelin uzun gün adı, değişken uzunluk (Pazar..Cumartesi)
      %b   yerelin kısaltılmış ay adı (Oca..Ara)
      %B   yerelin uzun ay adı, değişken uzunluk (Ocak..Aralık)
      %c   yerelin tarih ve zamanı (Cmt Kas 04 12:02:33 EEST 1989)

en:   %C   century (year divided by 100 and truncated to an integer) [00-99]
      %d   day of month (01..31)
      %D   date (mm/dd/yy)
      %e   day of month, blank padded ( 1..31)
tr:   %C   yüzyıl (yıl yüze bölünüp tamsayıya budanır) [00-99]
      %d   ayın günü (01..31)
      %D   tarih (aa/gg/yy)
      %e   boşlukla yastıklanmış ayın günü ( 1..31)

en:   %D   Device number in hex
      %d   Device number in decimal
      %F   File type
      %f   Raw mode in hex
      %G   Group name of owner
      %g   Group ID of owner
tr:   %D   Onaltılık düzende aygıt numarası
      %d   Onluk düzende aygıt numarası
      %F   Dosya türü
      %f   Onaltılık düzende ham (raw) kip
      %G   Sahibin grup adı
      %g   Sahibin grup kimlik no'su

en:   %F   same as %Y-%m-%d
      %g   the 2-digit year corresponding to the %V week number
      %G   the 4-digit year corresponding to the %V week number
tr:   %F   %Y-%m-%d ile aynı
      %g   %V hafta sayısıyla eşleşen 2 basamaklı yıl
      %G   %V hafta sayısıyla eşleşen 4 basamaklı yıl

en:   %S   second (00..60); the 60 is necessary to accommodate a leap second
      %t   a horizontal tab
      %T   time, 24-hour (hh:mm:ss)
      %u   day of week (1..7);  1 represents Monday
tr:   %S   saniye (00..60); 60, fazla bir saniyeyi belirtebilmek için gereklidir
      %t   yatay sekme
      %T   24 saatlik zaman (ss:dd:SS)
      %u   haftanın günü (1..7);  1, pazartesiye tekabül eder

en:   %U   User name of owner
      %u   User ID of owner
      %X   Time of last access as seconds since Epoch
      %x   Time of last access
      %Y   Time of last modification as seconds since Epoch
      %y   Time of last modification
      %Z   Time of last change as seconds since Epoch
      %z   Time of last change
tr:   %U   Sahibin kullanıcı adı
      %u   Sahibin kimlik no
      %X   Başlangıçtan beri saniye cinsinden son erişim zamanı
      %x   Son erişim zamanı
      %Y   Başlangıçtan beri saniye cinsinden son değişim zamanı
      %y   Son değişim zamanı
      %Z   Başlangıçtan beri saniye cinsinden son dosya değişim zamanı
      %z   Son dosya değişim zamanı

en:   %U   week number of year with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   week number of year with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6);  0 represents Sunday
      %W   week number of year with Monday as first day of week (00..53)
tr:   %U   yılın haftası, pazar günü haftanın ilk günü kabul edilir (00..53)
      %V   yılın haftası, pazartesi günü haftanın ilk günü kabul edilir (01..53)
      %w   haftanın günü (0..6);  0, pazar gününe tekabül eder
      %W   yılın haftası, pazartesi günü haftanın ilk günü kabul edilir (00..53)

en:   %h   Number of hard links
      %i   Inode number
      %N   Quoted File name with dereference if symbolic link
      %n   File name
      %o   IO block size
      %s   Total size, in bytes
      %T   Minor device type in hex
      %t   Major device type in hex
tr:   %h   Sabit bağ sayısı
      %i   Idüğüm sayısı
      %N   Eğer sembolik bağ ise çözümlenmiş ve tırnak içine alınmış dosya adı
      %n   Dosya adı
      %o   IO blok büyüklüğü
      %s   Bayt cinsinden toplam büyüklük
      %T   Onaltılık minör aygıt türü
      %t   Onaltılık majör aygıt türü

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
tr:   %h   %b ile aynı
      %H   saat (00..23)
      %I   saat (01..12)
      %j   yılın günü (001..366)

en:   %i   File System id in hex
      %l   Maximum length of filenames
      %n   File name
      %s   Optimal transfer block size
      %T   Type in human readable form
      %t   Type in hex
tr:   %i   Dosya sistem kimlik no (onaltılık)
      %l   Dosya isimlerinin maksimum uzunluğu
      %n   Dosya ismi
      %s   Optimal transfer blok büyüklüğü
      %T   İnsan okuyabilir şekilde tür
      %t   Onaltılık düzende tür

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
tr:   %k   saat ( 0..23)
      %l   saat ( 1..12)
      %m   ay (01..12)
      %M   dakika (00..59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's upper case AM or PM indicator (blank in many locales)
      %P   locale's lower case am or pm indicator (blank in many locales)
      %r   time, 12-hour (hh:mm:ss [AP]M)
      %R   time, 24-hour (hh:mm)
      %s   seconds since `00:00:00 1970-01-01 UTC' (a GNU extension)
tr:   %n   satırsonu karakteri
      %N   nanosaniye (000000000..999999999)
      %p   büyük harfli yerel ÖÖ/öS belirteci
      %P   küçük harfli yerel öö/ös belirteci
      %r   12 saatlik zaman (ss:dd:SS [ÖÖ]S])
      %R   24 saatlik zaman (ss:dd)
      %s   `00:00:00 1970-01-01 UTC' saatinden beri saniye sayısı (bir GNU eklentisi)

en:   %x   locale's date representation (mm/dd/yy)
      %X   locale's time representation (%H:%M:%S)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year (1970...)
tr:   %x   yerelin tarih betimlemesi (gg/aa/yy)
      %X   yerelin zaman betimlemesi (%H:%M:%S)
      %y   yılın son iki basamağı (00..99)
      %Y   yıl (1970...)

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
tr:   + ANDAÇ                    ANDAÇ `match' gibi bir anahtar sözcük ya da `/'
                                 gibi bir işlemimi bile olsa bir dizge olarak
                                 yorumlar.
    
      ( İFADE )                  İFADEnin değeri

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
tr:   +ILK_SAYFA[:SON_SAYFA], --pages=ILK_SAYFA[:SON_SAYFA]
                        yazmaya ILK_SAYFA'dan başlar (SON_SAYFA 
                        belirtilmişse  SON_SAYFA'da durur)
      -SÜTUN, -columns=SÜTUN
                        yazıyı SÜTUN sütuna ayırır , ve -a seçeneği 
                        verilmemişse  sütunları yukardan aşağı yazar. 
                        Her sayfada tüm sütunların  satır sayılarını 
                        aynı yapar

en:   -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
tr:   -A, --address-radix=RADIX   adresleri RADIX sayı sisteminde yazar
      -j, --skip-bytes=BAYT       her dosyanın ilk BAYT baytını atlar

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -C, --copyright                display Copyright and copying conditions
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
tr:  -A, --auto-reference            Satırbaşlarına  referans bilgileri koyar
     -C, --copyright                 Kopyalama hakkı bilgilerine ve şartlarını
                                     gösterir
     -G, --traditional               System V'deki ptx gibi davranır
     -F, --flag-truncation=DİZGE     Satırları kesmesi gerektiğinde satırı 
                                     kestiği yeri  DİZGE (string) ile belirtir

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents,
                                   and do not dereference symbolic links
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
tr:   -C                         Çıktıyı sütunlar halinde gösterir
          --color[=NEZAMAN]      Dosya tiplerini belirtmek için değişik renkler
                                   kullanılıp kullanılmamasını belirler. NEZAMAN
                                   değerleri never (asla), always (her zaman) veya
                                   auto (otomatik) olabilir.
      -d, --directory            içindekiler yerine dizin bilgilerini gösterir ve
                                 sembolik bağları izlemez.
      -D, --dired                Emacs dired kipine uygun çıktı verir

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
tr:   -D                  HEDEF'in en sondaki hariç tüm öğelerini oluşturur, sonra
                            KAYNAK'ı HEDEF'e kopyalar; 1. biçemde faydalıdır
      -g, --group=GRUP    İşlemin şimdiki grubu yerine grup üyeliğini GRUP'a atar
      -m, --mode=KİP      izin kipini rwxr-xr-x yerine KİP olarak atar (chmod gibi)
      -o, --owner=SAHİP   sahibi atar (yalnızca süper-kullanıcı)

en:   -D, --all-repeated[=delimit-method] print all duplicate lines
                            delimit-method={none(default),prepend,separate}
                            Delimiting is done with blank lines.
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
tr:   -D --all-repeated[=delimit-method] sadece birden fazla olan satırları yazar
                            delimit-method şu değerleri alabilir:
                             none: satırları ayırmaz 
                                   (delimit-method belirtilmediğinde none 
                                    kullanılır)
                            prepend: her satır grubunun başına boşluk koyar
                            separate: satır gruplarının arasına  boşluk koyar
      -f, --skip-fields=N   ilk N alanı karşılaştırmaz
      -i, --ignore-case     büyük/küçük harf farklılıklarını dikkate almaz
      -s, --skip-chars=N    ilk N karakteri karşılaştırmaz
      -u, --unique          sadece özgün satırları karşılaştır

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
tr:   -D, --date-format=FORMAT
                        başlık tarihini yazarken FORMAT'ı kullanır
      -e[KARAKTER[GENISLIK]], --expand-tabs[=KARAKTER[GENISLIK]]
    		     KARAKTER(KARAKTER belirtilmediğinde TAB) yerine 
                        GENISLIK(GENISLIK belirtilmediğinde 8)  tane 
                        boşluk koyar
      -F, -f, --form-feed
                        yenisatır karakteri yerine (\n) formfeed (\f) 
                        karakteri kullanarak sayfaları ayırır

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and is readable
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
tr:   -L DOSYA     DOSYA vardır ve bir sembolik bağdır
      -O DOSYA     DOSYA vardır ve etkin kullanıcı kimliğine aittir
      -p DOSYA     DOSYA vardır ve bir isimli veri yoludur
      -r DOSYA     DOSYA vardır ve okunabilirdir
      -s DOSYA     DOSYA vardır ve uzunluğu sıfırdan büyüktür

en:   -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
tr:   -L, --max-line-length  en uzun satırın uzunluğunu yazar
      -w, --words            kelime sayısını yazar

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
tr:  -M, --macro-name=DİZGE          TeX formatında çıktı oluştururken `xx' yerine
                                     DİZGE makrosunu kullanır
     -O, --format=roff               roff direktifleri formatında çıktı oluşturur
     -R, --right-side-refs           -A seçeneğinde oluşturulan referansları 
                                     satırbaşına değil, satırsonuna koyar( -A 
                                     ile beraber kullanımı anlamlı bir seçenek)
     -S, --sentence-regexp=REGEXP    satır sonlarını REGEXP'i (REGEXP = regular
                                     expression (düzenli ifade) ) 
     -T, --format=tex                TeX formatında çıktı oluştur

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -s, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in traditional form
tr:   -N, --read-bytes=BAYT       çıktıyı dosya başına BAYT baytla sınırlar
      -s, --strings[=SAYI]        en az SAYI grafik karakter içeren dizgeler
                                  yazdırır.
      -t, --format=FORMAT         çıktı formatını FORMAT olarak belirler
      -v, --output-duplicates     birbirinin aynı art arda gelen  satırları * 
                                  kullanmadan yazar
      -w, --width[=BAYT]          her satıra BAYT bayt yazar
          --traditional           POSIX-öncesi tarzında argüman kabul eder

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
tr:   -P, --portability     POSIX çıktı biçemini kullanır
          --sync            kullanım bilgisini almadan önce sync yapar
      -t, --type=TÜR        bilgi göstermeyi TÜR türünde dosyasistemleri ile
                            sınırlar
      -T, --print-type      dosyasistemi türünü gösterir
      -x, --exclude-type=TÜR   bilgi göstermeyi TÜR türünde olmayan
                            dosyasistemleri ile sınırlar
      -v                    (yoksayılır)

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
tr:   -R, -r, --recursive          yinelemeli kopyalar
          --remove-destination     bütün mevcut hedef dosyaları açmayı denemeden
                                     siler (--force ile karşılaştır)

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
tr:   -S                      dosya büyüklüğüne göre sıralar
          --sort=SÖZCÜK       sözcükte belirtilen değere göre sıralar: 
                                extension (uzantı)-X, none (boş)-U, 
                                size (büyüklük)-S, time (zaman) -t,
                                version (sürüm) -v, status (durum) -c
                                time (değişim zamanı) -t,
                                atime (erişim zaman damgası) -u,
                                access (erişim zaman damgası) -u, 
                                use (erişim zaman damgası)-u
          --time=SÖZCÜK       değişim zamanı yerine belirtilen değeri gösterir:
                                atime (erişim zaman damgası), 
                                access (erişim), use (kullanım zamanı), 
                                ctime (dosya durum bilgisi değişim zamanı) veya
                                status (durum); eğer --sort=time belirtilmişse
                                seçilen zaman değerine göre sıralar.

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t [FD]     file descriptor FD (stdout by default) is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and is writable
      -x FILE     FILE exists and is executable
tr:   -S DOSYA     DOSYA vardır ve bir sokettir
      -t [DB]      dosya belirteci DB (öntanımlı:stdÇıktı) bir terminalde açıktır
      -u DOSYA     DOSYA vardır ve kullanıcı-kimlik belirleme biti 1 dir
      -w DOSYA     DOSYA vardır ve yazılabilirdir
      -x DOSYA     DOSYA vardır ve çalıştırılabilirdir

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -v, --verbose               print name of each file before linking
tr:   -S, --suffix=SONEK          yedekleme soneki yerine SONEK'i kullanır
          --target-directory=DİZİN  bağların oluşturulacağı DİZİN'i belirtir
      -v, --verbose               bağlamadan önce her dosyanın adını gösterir

en:   -SSTRING, --sep-string[=STRING]
tr:   -SDIZI, --sep-string[=DIZI]

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
tr:   -T, --omit-pagination
                        dosyaları sayfalandırmaz, başlık ve bitiş koymaz
      -v, --show-nonprinting
                        sekizli terskesik notasyonunu kullanarak ekranda
                        normalde gözükmeyecek karakterleri de yazar
      -w SAYFA_GENISLIGI, --width=SAYFA_GENISLIGI
                        sayfa genişliğini birden fazla kolon olan çıktılar için
                        SAYFA_GENISLIGI yapar. Sayfa genişliği -w kullanıl-
                        madığında 72 dir. -s[KAR] seçeneği kullanıldığında sayfa
                        genişliği otomatik olarak 72 olmaz. Hem -s seçeneğini
                        kullanmak hem de sayfa genişliğinin ayarlı olmasını istiyor-
                        sanız -w seçeneğini mutlaka kullanın

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
tr:   -T, -w, --mesg   kullanıcının ileti durumunu +, - veya ? olarak gösterir
      -u, --users      sistemde olan kullanıcıları listeler
          --message    -T ile aynı
          --writable   -T ile aynı

en:   -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
tr:   -W SAYFA_GENISLIGI, --page-width=SAYFA_GENISLIGI
                        sayfa genişliğini her çeşit çıktı için SAYFA_GENISLIGI
                        yapar( -W kullanılmadığında sayfa genişliği 72'dir ). -J 
                        seçeneği belirtilmedikçe uzun satırları keser. Bu seçenek
                        ve -s ,-S  seçenekleri birbirlerini etkilemezler

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
tr:  -W, --word-regexp=REGEXP        anahtar kelimeleri REGEXP'i kullanarak 
                                     belirler
     -b, --break-file=DOSYA          DOSYA'daki karakterlere bakarak kelime 
                                     sonlarını belirler
     -f, --ignore-case               büyük/küçük harf ayrımı yapmaz
     -g, --gap-size=SAYI             çıktının kolonları arasındaki boşluk genişliği
                                     SAYI olur
     -i, --ignore-file=DOSYA         girdi üzerinde çalışırken DOSYA daki 
                                     kelimeleri dikkate almaz
     -o, --only-file=DOSYA           girdide sadece DOSYA'daki kelimeleri
                                     dikkate alır

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
tr:   -a                     yalnız erişim zamanını günceller
      -c, --no-create        dosya oluşturmaz
      -d, --date=DİZGİ       DİZGİyi tarar ve şimdiki zaman yerine kullanır
      -f                     (yoksayılıyor)
      -m                     yalnız değişim tarihini günceller

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
tr:   -a, --across      satırları yukardan aşağı yerine soldan sağa yazar.
                        bu seçenek -KOLON ile kullanılır
      -c, --show-control-chars
                        şapka(^G) ve sekizli ters kesik notasyonunu 
                        kullanarak  kontrol karakterlerini de gösterir
      -d, --double-space
                        çift aralık bırakarak yazar

en:   -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
tr:   -a, --all                  . ile başlayan girdileri saklamaz
      -A, --almost-all           örtük . ve .. değerlerini göstermez
          --author               her dosyanın yazarını gösterir
      -b, --escape               grafik olmayan karakterleri sekizlik
                                   değerlerle gösterir

en:   -a, --all             include filesystems having 0 blocks
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
tr:   -a, --all             0 bloğa sahip dosyasistemlerini de dahil eder.
          --block-size=BOY  BOY baytlık bloklar kullanır
      -h, --human-readable  boyutları insan okuyabilir biçemde gösterir
                            (örn., 1K 234M 2G)
      -H, --si              yukarıdaki gibi fakat 1000'in katlarını kullanır,
                            1024'ün değil.

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in (`sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
      -B, --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           equivalent to `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference FILEs that are symbolic links
tr:   -a, --all             sayıları bütün dosyalar için yazar, yalnız dizinler
                            için değil
          --apparent-size   dosya boylarının görünen boylarını yazar, diskte
                            kapladığı alanı değil. Görünen boy genelde daha 
                            küçüktür, fakat `seyrek' dosyalarda boşluklar, iç
                            parçalanmalar, endirekt bloklar gibi şeyler yüzünden
                            daha büyük olabilir.
      -B, --block-size=BOY  BOY boyunda bloklar kullanır
      -b, --bytes           boyları bayt cinsinden yazar
      -c, --total           toplam hesaplar
      -D, --dereference-args  sembolik bağ olduğu zaman DOSYA'ları takip eder

en:   -a, --all        convert all whitespace, instead of just initial whitespace
          --first-only convert only leading sequences of whitespace (overrides -a)
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart instead of 8 (enables -a)
      -t, --tabs=LIST  use comma separated LIST of tab positions (enables -a)
tr:   -a, --all           tüm boşlukları dikkate alır, yalnızca baştaki boşlukları
                          değil
      -t, --tabs=SAYI     sekme genişliğini 8 değil SAYI olarak alır (-a'yı 
                          etkinleştirir)
      -t, --tabs=LİSTE    virgüllerle ayrılmış sekme pozisyonları LİSTEsini
                          kullanır (-a'yı etkinleştirir)

en:   -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
tr:   -a, --archive                -dpR ile aynı
          --backup[=KONTROL]       mevcut olan her hedef dosyanın yedeğini alır.
      -b                           --backup gibi, fakat argüman kabul etmez.
          --copy-contents          çevrimli olduğu zaman özel dosyaların içeriğini kopyalar
      -d                           --no-dereference --preserve=link ile aynı

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
tr:   -b, --before           ayracı satırdan sonra değil, satırdan önce koyar
      -r, --regex            ayracı düzenli ifade olarak kabul eder
                             (regex = regular expression (düzenli ifade))
      -s, --seperator=AYRAC  satırları `\n' yerine AYRAC ile ayır

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
tr:   -b, --body-numbering=TARZ      satırları TARZ tarzında numaralandırır.
      -d, --section-delimiter=KK     mantıksal sayfaları ayırırken KK'yi kullanır
      -f, --footer-numbering=TARZ    altyazıları TARZ tarzında numaralandırır

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
tr:   -b, --bytes         sütunlar yerine baytları sayar
      -s, --spaces        satırı boşluklarda böler
      -w, --width=N       80 yerine N sütun kullanır

en:   -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
tr:   -b, --bytes=LİSTE       sadece bu baytları gösterir
      -c, --characters=LİSTE  sadece bu karakterleri gösterir
      -d, --delimiter=AYRAÇ   Alan ayracı olarak TAB yerine AYRAÇ'ı kullanır

en:   -b, --ignore-leading-blanks ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
tr:   -b, --ignore-leading-blanks sıralanacak alanlarda ve sıralama 
                                  anahtarlarından önce gelen boşlukları dikkate 
                                  almaz
      -d, --dictionary-order      anahtarlarda sadece [a-zA-Z0-9] karakterlerini
                                  dikkate alır
      -f, --ignore-case           sıralarken büyük/küçük harf farklılıklarını 
                                  dikkate almaz

en:   -c, --bytes=[-]N         print the first N bytes of each file;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N bytes of each file
      -n, --lines=[-]N         print the first N lines instead of the first 10;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N lines of each file
tr:   -c, --bytes=[-]N         her dosyanın ilk N baytını yazdırır;
                                 başında `-' verilirse her dosyanın son N baytı
                                 haricindeki bütün içeriğini yazdırır
      -n, --lines=[-]N         ilk 10 yerine ilk N satırı yazdırır;
                                 başında `-' verilirse her dosyanın son N satırı
                                 haricindeki bütün içeriğini yazdırır

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
tr:   -c, --count           her satır başına tekrar sayısını yazar
      -d, --repeated        sadece aynısından iki tane olan satırları gösterir

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       combine only lines having STRING as prefix
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
tr:   -c, --crown-margin        paragrafın ilk iki satırı değiştirmez, ikinci
                                satırdan sonraki satırları ikinci satırla hizalar
      -p, --prefix=DİZGE        sadece DİZGE ile başlayan satırları birleştirir
      -s, --split-only          uzun satırları böler fakat kısaları birleştirmez

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
tr:   -d, --delimiters=LISTE  TABlar yerine LISTE'deki karakterleri kullanır
      -s, --serial            Her dosyayı (paralel olarak yazmak yerine) 
                              arka arkaya yazar

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
tr:   -f                         sıralama yapmaz, -aU seçeneğini etkinleştirir,
                                   -lst seçeneğini etkinsizleştir
      -F, --classify             çıktı bilgilerine belirteç ( */=@| seçeneklerinden
                                   birini) ekler
          --format=SÖZCÜK        -x yatay, -m virgüllü, -l uzun,
                                   -1 tek sütun,  -l uzun,  -C dikey
          --full-time            -l --time-style=full-iso gibi

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
tr:   -f              kısa biçemde sütun başlığı satırını göstermez
      -w              kısa biçemde kullanıcının tam adını göstermez
      -i              kısa biçemde kullanıcının tam adı ve uzak makinayı göstermez
      -q              kısa biçemde kullanıcının tam adı, uzak makina ve atıl zamanını
                      göstermez

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -h   same as -t x2, select hexadecimal shorts
      -i   same as -t d2, select decimal shorts
      -l   same as -t d4, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal shorts
      -x   same as -t x2, select hexadecimal shorts
tr:   -f   veya -t fF,  gerçel sayıları seçer
      -h   veya -t x2,  16lik kısa sayıları seçer
      -i   veya -t d2,  10luk kısa sayıları seçer
      -l   veya -t d4,  10luk uzun sayıları seçer
      -o   veya -t o2,  8lik kısa sayıları seçer
      -x   veya -t x2,  16lik kısa sayıları seçer

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
tr:   -f DOSYA     DOSYA vardır ve normal bir dosyadır
      -g DOSYA     DOSYA vardır ve grup-kimliği belirlidir
      -G DOSYA     DOSYA vardır ve etkin grup kimliğine aittir
      -k DOSYA     DOSYA vardır ve kalıcı biti ayarlıdır

en:   -f, --canonicalize      canonicalize by following every symlink in every
                              component of the given path recursively
      -n, --no-newline        do not output the trailing newline
      -q, --quiet,
      -s, --silent            suppress most error messages
      -v, --verbose           report error messages
tr:   -f, --canonicalize      verilen yolun bileşenlerinde yer alan her sembolik
                              bağı döngüsel olarak takip eder.
      -n, --no-newline        en sonuna yenisatır eklemez.
      -q, --quiet,
      -s, --silent            pek çok hata iletisini göstermez.
      -v, --verbose           hata iletilerini gösterir.

en:   -f, --fields=LIST       output only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
tr:   -f, --fields=LİSTE      sadece bu alanları gösterir; ayrıca, eğer -s
                              seçeneği belirtilmemişse, içinde ayraç olmayan tüm
                              satırları yazdırır.
      -n                      (yoksayılır)

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor are
                               equivalent
      -F                       same as --follow=name --retry
tr:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               dosyayı sürekli izler, yeni satırlar
                               eklendikçe onları da çıktıya yazar. --follow=name
                               dosya ismini kullanarak izler,--follow=descriptor
                               dosya açıldığında sistemin döndüğü dosya
                               descriptor'ını  kullanarak izler.
      -F                       --follow=name --retry 'ın aynısı

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
tr:   -f, --force    eğer gerekli olursa yazma izni verir
      -n, --iterations=N  Öntanımlı (%d) defa üzerine yazma yerine N defa üzerine
                     yazar
      -s, --size=N   N sayıda baytı bu işlemden geçirir
                    (k, M, G gibi sonekler kabul edilir)

en:   -g                         like -l, but do not list owner
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -H, --dereference-command-line
                                 follow symbolic links listed on the command line
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 follow each command line symbolic link
                                   that points to a directory
tr:   -g                         -l gibi fakat sahibi listelemez
      -G, --no-group             grup bilgisini göstermez
      -h, --human-readable       boyutları insan okuyabilir biçemde gösterir
                                   (örn., 1K 234M 2G)
          --si                   benzer ama 1000'in katlarını kullanır,
                                   1024'ün değil
      -H, --dereference-command-line  komut satırındaki sembolik bağları izler
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 dizine işaret eden komut satırı sembolik
                                 bağları izler.

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
tr:   -g, --general-numeric-sort  sayısal değere bakarak sıralar, -n seçeneğini de
                                  de verilmiş kabul eder 
                                 ( -n seçeneğinden farkı : 1.e-3  gibi 
                                  sayıları da okuyabilir. -n seçeneğinden çok 
                                  daha yavaş çalışır, gerekmedikçe bu seçeneği 
                                  kullanmayın)
      -i, --ignore-nonprinting    anahtarlarda sadece yazılabilir yazılabilir =
                                  printable, Örnekler: a ? < , ...) 
                                  karakterleri dikkate alır
      -M, --month-sort            anahtarın ilk üç harfini alır, bir ay ismi
                                  nin kısaltmasıysa, ayların sırasına göre
                                  sıralar. Ay isimlerinin kısa yazılış-
                                  larını LC_TIME çevre değiskeninin
                                  belirttigi locale dosyasından bakar
                                  (çevre değişkeni =  environment variable)
      -n, --numeric-sort          sayısal değerlere göre sıralar
      -r, --reverse               tersine sıralar

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
tr:   -h BASLIK, --header=BASLIK
                        Başlık olarak dosya ismi yerine BASLIK'ı
                        kullanır ( başlık ortalanarak yazılır),
                        -h "" boş bir satır yazar, -h""  kullanmayın
      -i[KAR[GEN]], --output-tabs[=KAR[GEN]]
                        boşluk gördüğü yere GEN tane KAR koyar. GEN belirtil-
                        mediğinde 8 , KAR belirtilmediğinde TAB
                        kullanır
      -J, --join-lines  birden fazla kolondan oluşan çıktılarda 
                        kolonları birleştirip bir satır oluşturur
                        -W seçeneğinin satırları kısaltmasına izin vermez,
                        kolonları hizalamaz, --sep-string[=KAR] ayraçları
                        belirler

en:   -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
tr:   -h, --header-numbering=TARZ    üstyazıları TARZ tarzında numaralandırır
      -i, --page-increment=SAYI      satır numarası artış miktarı
      -l, --join-blank-lines=SAYI    SAYI kadar boş satır grubunu bir satır olarak
                                     okur
      -n, --number-format=FORMAT     satır numaralarını FORMAT şeklinde yazar
      -p, --no-renumber              yeni mantıksal sayfaya başladığında satır
                                     numaralarını baştan başlatmaz
      -s, --number-separator=DİZGE   satır numarasından sonra DİZGE yazdırır

en:   -i, --initial       do not convert TABs after non whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
tr:   -i, --initial       Boşluktan sonra gelmeyen tabları değiştırmez
      -t, --tabs=N        tabların yerine 8 değil N boşluk koyar

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local filesystems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
tr:   -i, --inodes          blok kullanımı yerine idüğüm bilgilerini gösterir
      -k, --kilobytes       --block-size=1024 gibi
      -l, --local           listelemeyi yerel dosyasistemleri ile sınırlar
      -m, --megabytes       --block-size=1048576 gibi
          --no-sync         (öntanımlı) kullanım bilgisini almadan önce sync yapmaz

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
tr:   -l                         uzun listeleme biçemi kullanır
      -L, --dereference          bir sembolik bağ için dosya bilgilerini
                                   gösterirken, sembolik bağın imlediği dosyanın
                                   bilgilerini gösterir, sembolik bağın kendi
                                   bilgilerini değil
      -m                         satırı virgül ayraçlı girdilerle doldurur

en:   -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
tr:   -l SAYFA_UZUNLUGU, --length=SAYFA_UZUNLUGU
                        sayfa uzunluğunu SAYFA_UZUNLUGU yapar. Bu seçenek kullanıl-
                        madıkca sayfa uzunluğu 56 satırdır. -F seçeneği kullanıl-
                        dığında sayfa uzunluğu 63 tür.
      -m, --merge       tüm dosyaları yan yana yazar, her biri bir kolona, çok uzun
                        satırları keser, ve yan yana gelen kolonlar tam bir satır
                        oluşturuyorlarsa, onları da büyük tek bir kolonda toplar 
                        ( -J deki gibi)

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
tr:   -l, --link                   dosyaları kopyalamak yerine sembolik bağ
                                     oluşturur.
      -L, --dereference            sembolik bağları hep izler
      -p                           --preserve=mode,ownership,timestamps ile aynı
          --preserve[=ÖZNİT_LST]   belirtilen öznitelikleri korur
                                     öntanımlı öznitelikler:
                                     mode,ownership,timestamps
                                     (kip,sahibi,zaman damgaları)
                                     diğer öznitelikler:
                                     links,all

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
tr:   -m, --mode=KİP     izin kipini belirtilen değere değiştirir
                         (chmod gibi) varsayılan değer: rw

en:   -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
tr:   -m, --mode=KİP    izin kipini belirtir (chmod gibi), 
                          rwxrwxrwx öntanımlı değer
      -p, --parents     eğer üst dizinler var ise hata vermeden 
                        gerektiği şekilde üst dizinleri oluşturur
      -v, --verbose     oluşturulan her dizin için bir ileti çıktılar

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
tr:   -n, --digits=BASAMAK       BASAMAK sayısında basamak kullanır (-n 
                                 kullanılmadıkça 2 ) 
      -s, --quiet, --silent      çıktı dosyalarının bayt büyüklüklerini vermez
      -z, --elide-empty-files    boş çıktı dosyalarını siler

en:   -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                               changed size after N (default %d) iterations
                               to see if it has been unlinked or renamed
                               (this is the usual case of rotated log files)
tr:   -n, --lines=SAYI         son %d satır yerine son SAYI satırı yazar
          --max-unchanged-stats=N
                              --follow=name seçeneği kullanıldığında N denemeden
                               sonra DOSYA'da bir değisiklik gözlemlememişse
                               silinip silinmediğini veya isminin değistiril-
                               mediğinden  emin olmak için DOSYA'yı tekrar açar
                               (bu seçenek kullanılmadığında %d defa bu işi yapar)

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
tr:   -n, --no-dereference        bir dizine sembolik bağ olan hedefi sanki normal
                                    bir dosyaymış gibi işler
      -i, --interactive           hedefleri silmeden önce sorar
      -s, --symbolic              sabit bağ yerine sembolik bağ oluşturur

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric UIDs and GIDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
tr:   -n, --numeric-uid-gid      İsim yerine sayısal grup ve kullanıcı kimliklerini
                                   (UID ve GID) gösterir
      -N, --literal              ham isimleri gösterir (kontrol karakterlerini
                                   ayrıca işlemez)
      -o                         grup bilgisi olmaksızın uzun listeleme biçemi
                                   kullanır
      -p, --file-type            bilgilere belirteç ekler ( /=@| dan biri)

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
tr:   -n[AYIR[SAY]], --number-lines[=AYIR[SAY]]
                        satırları SAY basamak kullanarak numaralandırır
                        ve satır numarasını satırdan AYIR ile ayırır. (AYIR 
                        belirtilmediğinde TAB kullanır, SAY belirtilmediğinde 
                        5 kullanır)
      -N SAYI, --first-line-number=SAYI
                        satır numaralandırmaya SAYI'dan başlar(örnek: pr -N 5 ilk
                        satıra 5 , ikinci satıra 6,... numaralarını verir)
                        (+ILK_SAYFA seçeneğine de bakınız)

en:   -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
tr:   -o KENAR, --indent=KENAR
                        her sayfanın başında KENAR boşluk bırakır. Bu seçenek
                        -w veya -W yu etkilemez, bırakılan boşluk 
                        SAYFA_GENISLIGI'ne  eklenir
      -r, --no-file-warnings
                        belirtilen dosyayı açamadığında hata mesajı vermez

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
tr:   -p, --parents   DİZİN'i siler, ondan sonra o yolun her bileşenindeki
                      dizinleri silmeye çalışır. Örnek: 'rmdir -p a/b/c'
                      rmdir a/b/c a/b a' komutuna eşittir.
      -v, --verbose   işlenen her dizin için durum çıktılar

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
tr:   -p, --preserve-timestamps   KAYNAK dosyalarının erişim/değişim zaman
                            damgalarını ilgili hedef dosyalarına uygular
      -s, --strip         1. ve 2. biçemde sembol tablolarını soyar
      -S, --suffix=SONEK  öntanımlı yedek soneki yerine SONEK'i kullanır
      -v, --verbose       oluşturuldukça her dizinin adını gösterir

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
tr:   -q, --count       tüm çalışan kullanıcı isimlerini ve sayısını gösterir
      -r, --runlevel    şimdiki açılış seviyesini gösterir
      -s, --short       yalnız isim, satır ve zamanı gösterir (öntanımlı)
      -t, --time        son sistem saat değişikliğini gösterir

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
tr:   -q, --hide-control-chars   grafik olmayan karakterler yerine ? çıktılar
          --show-control-chars   grafik olmayan karakterleri olduğu gibi gösterir
                                 (program 'ls' ve çıktı bir terminal değil ise
                                   öntanımlı seçenek)
      -Q, --quote-name           çıktı adlarını çift tırnak içinde gösterir
          --quoting-style=SÖZCÜK tırnaklama biçemi için SÖZCÜK'te belirtilen 
                                   değeri kullanır:
                                   literal (olduğu gibi), locale (yerel),
                                   shell (kabuk), 
                                   shell-always (her zaman kabuk), c (C dili), 
                                   escape (kaçış karakterli)

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
tr:   -q, --quiet, --silent    dosya isimlerini göstermez
      -v, --verbose            dosya isimlerini gösterir

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
tr:   -r, --reference=DOSYA  şimdiki zaman yerine bu DOSYAnın zaman damgalarını
                               kullanır
      -t DAMGA               şimdiki zaman yerine [[YY]YY]AAGGssdd[ss] değerini
                               kullanır
      --time=SÖZCÜK          SÖZCÜKle belirtilen zaman damgasını değiştirir:
                               access (erişim) atime (erişim) use (kullanım, -a ile
                               aynı) modify (değişim) mtime (değişim, -m ile aynı)

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
tr:  -r, --references                her satırın ilk alanını referans olarak 
                                     kullanır
     -t, --typeset-mode              [henüz çalışmayan bir seçenek]
     -w, --width=SAYI                çıktıdaki kolon sayısı SAYI olur 
                                     (referans hariç)

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
tr:   -r, --reverse              ters sıralar
      -R, --recursive            alt dizinleri çevrimli listeler
      -s, --size                 her dosyanın boyutunu blok olarak gösterir

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
tr:   -s, --only-delimited    içinde ayraç olmayan alanları yazdırmaz
          --output-delimeter=DİZGE
                              çıktı ayracı olarak DİZGE'yi kullanır

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
tr:   -s, --signal=SİNYAL, -SİNYAL
                       Gönderilecek sinyalin adı veya numarası.
      -l, --list       Sinyal adlarını listeler ya da sinyal isimleri ile sinyal
                       numaraları arasında dönüşüm yapar.
      -t, --table      Sinyal bilgileri tablosu gösterir.

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
tr:   -s, --symbolic-link          kopyalama yerine sembolik bağ oluşturur
      -S, --suffix=SONEK           normal yedekleme soneki yerine SONEK'i kullanır
          --target-directory=DİZİN bütün KAYNAK argümanlarını DİZİN'e taşır

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
tr:   -s[KAR], --seperator[=KAR]
                        kolonları tek bir karakterle (KAR) ayır, bu seçenek
                        kullanılmadığında kolonlar TAB ile ayrılır. Bu seçenek
                        diğer hiçbir seçeneğin satırları kısaltmasına
                        izin vermez

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
tr:   -t                       -vT ile aynı
      -T, --show-tabs          TAB karakterlerini ^I olarak gösterir
      -u                       (yoksayılır)
      -v, --show-nonprinting   LFD ve TAB hariç ^ ve  M- nitelemesini kullanır

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
tr:   -t, --tabs=LİSTE    LİSTE virgülle ayrılmış sayılardır. Listedeki 
                          sayılar tabların satırdaki yerlerine karşılık gelir.
                          Satırda listenin uzunluğundan fazla tab varsa, fazla
                          olan tablar yerine bir boşluk koyar

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
tr:   -t, --tagged-paragraph    paragrafın ilk satırı ikinci satırından farklı
                                girintilenir
      -u, --uniform-spacing     sözcük arası bir, noktadan sonra iki boşluk koyar.
      -w, --width=GENİŞLİK      maksimum satır genişliği (öntanımlı 75 sütun)

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
tr:   -u                         -lt ile: erişim zamanını gösterir ve buna göre
                                    sıralar
                                 -l ile: erişim zamanını gösterir ve isme göre
                                    sıralar
                                 tekbaşına: erişim zamanına göre sıralar
      -U                         sıralamaz, girdileri dizin sırasına göre gösterir
      -v                         sürüme göre sıralar

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
                       this is the default for non-regular files
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
tr:   -u, --remove   üzerine yazdıktan sonra dosyayı sıfırlar ve siler
      -v, --verbose  ilerlemeyi gösterir
      -x, --exact    dosya boyutunu sonraki tam bloğa yuvarlamaz
                     bu işlem, normal dosya olmayan dosyalar için öntanımlıdır
      -z, --zero     işlemi gizlemek için en son olarak üzerine sıfırlarla yazar
      -              standart çıktıyı bu işleme tabi tutar

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
tr:   -u, --update                 yalnızca KAYNAK dosya hedef dosyadan daha yeni
                                     olduğu veya hedef dosya mevcut olmadığı zaman
                                     kopyalar
      -v, --verbose                ne yapıldığını anlatır
      -x, --one-file-system        bu dosya sisteminde kalır

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
tr:   -v DOSYANUM       -a DOSYANUM gibi, fakat birleştirilmiş satırları göstermez
      -1 ALAN           DOSYA1'in bu ALAN'ını kullanarak birleştirir
      -2 ALAN           DOSYA2'nin bu ALAN'ını kullanarak birleştirir

en:   -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
tr:   -v, --first-page=SAYI          her mantıksal sayfanın ilk satır numarası
      -w, --number-width=SAYI        satır numarası  genişliğini SAYI yapar

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform
      -o, --operating-system   print the operating system
tr:   -v, --kernel-version    çekirdek sürümünü gösterir
      -p, --processor         makinanın işlemci türünü gösterir
      -i, --hardware-platform makinanın donanım türünü gösterir
      -o, --operating-system  işletim sistemi türünü gösterir

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
tr:   -w, --check-chars=N   her satırda N'den fazla karakter karşılaştırmaz

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
tr:   -w, --width=SÜTUN          ekran genişliğini SÜTUNa ayarlar
      -x                         girdileri satır olarak çıktılar, sütun değil
      -X                         girdi sonekine göre alfabetik sıralar
      -1                         her satıra bir dosya olarak listeler

en:   -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PATTERN Exclude files that match PATTERN.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
tr:   -x, --one-file-system  başka dosyasistemlerinde olan dizinleri atlar
      -X DOSYA, --exclude-from=DOSYA  DOSYA'da bulunan kalıplara uyan dosyaları
                             işlemden hariç tutar.
          --exclude=KAL     KAL kalıbına uyan dosyaları işlemden hariç tutar.
          --max-depth=N     bir dizin için toplamı (veya dosya için, --all ile),
                              yalnızca komut satırı argümanından N veya daha az
                              seviye aşağıda ise gösterir. 
                              --max-depth=0, --summarize ile aynıdır.

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
tr:  -z, --zero-terminated     satırları  satır-sonu karakteri (\n) 
                              yerine 0'la (0 baytı) bitirir

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
tr:   [:graph:]       boşluk hariç, tüm yazılabilir karakterler
      [:lower:]       tüm küçük harfler
      [:print:]       boşluk dahil, tüm yazılabilir karakterler
      [:punct:]       tüm noktalama isaretleri
      [:space:]       tüm enine veya boyuna boşluklar
      [:upper:]       tüm büyük harfler
      [:xdigit:]      tüm onaltılık sistem rakamları
      [=KAR=]         KAR'a eş olan tüm karakterler

en:   \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \f      form feed
tr:   \a      uyarı zili (BEL)
      \b      bir önceki karakteri siler
      \c      alt satıra geçme karakterini engeller
      \f      sayfa sonuna kadar imleci ilerletir

en:   \c     suppress trailing newline
      \f     form feed
      \n     new line
      \r     carriage return
      \t     horizontal tab
      \v     vertical tab
tr:   \c     sonlayan yenisatırı bastırır
      \f     sayfa sonuna kadar imleci ilerletir
      \n     alt satıra geçer
      \r     imleci satır başına taşır
      \t     imleci yatay sekme kadar ilerletir
      \v     imleci düşey sekme kadar ilerletir

en:   \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
tr:   \n      alt satıra geçer
      \r      imleci satır başına taşır
      \t      imleci yatay sekme kadar ilerletir
      \v      imleci düşey sekme kadar ilerletir

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
tr:   \v             boyuna tab
      KAR1-KAR2       büyükten küçüğe KAR1 den KAR2 ye kadarki tüm 
                      karakterler 
      [KAR*]          KUME2'de kullanılır:KUME1'in boyuna gelene kadar 
                      KAR'ın tekrarı
      [KAR*TEKRAR]    KAR'ın TEKRAR kere tekrarı, TEKRAR 0 ile başlıyorsa
                      sekizlik sayı olarak algılanır
      [:alnum:]       tüm harf ve rakamlar
      [:alpha:]       tüm harfler
      [:blank:]       tüm enine boşluklar
      [:cntrl:]       tüm kontrol karakterleri
      [:digit:]       tüm rakamlar

en:   \xNN    byte with hexadecimal value NN (1 to 2 digits)
    
      \uNNNN  character with hexadecimal value NNNN (4 digits)
      \UNNNNNNNN  character with hexadecimal value NNNNNNNN (8 digits)
tr:   \xNN   onaltılık değeri NN olan bayt (2 haneye kadar)
    
      \uNNNN   onaltılık değeri NNNN olan karakter (4 haneli)
      \UNNNNNNNN   onaltılık değeri NNNNNNNN olan karakter (8 hane)

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
tr:   ascii     EBCDIC'den ASCII'ye
      ebcdic    ASCII'den EBCDIC'ye
      ibm       ASCII'den alternatifli EBCDIC'ye
      block     satırsonu karakteri ile biten kayıtları cbs boyutuna getirmek için
                  boşlukla doldurur
      unblock   cbs boyutundaki kayıtlarda sonda yer alan boşlukları yenisatır 
                  ile değiştirir
      lcase     büyük harfleri küçük harfe dönüştürür

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
tr:   d[SAYI]    işaretli (signed) ondalık sayı olarak yazar, her sayı 
                 için SAYI bayt kullanır
      f[SAYI]    gerçel sayı olarak yazar, her sayı için SAYI bayt kullanır
      o[SAYI]    sekizlik sayı olarak yazar, her sayı için SAYI bayt kullanır
      u[SAYI]    işaretsiz (unsigned) ondalık sayı olarak yazar, her sayı
                 için SAYI bayt kullanır
      x[SAYI]    16lik sayı olarak yazar, her sayı için SAYI bayt kullanır

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
tr:   if=DOSYA        standart girdi yerine DOSYA'dan okur
      obs=BAYT        bir seferde BAYT bayt yazdırır
      of=DOSYA        standart çıktı yerine DOSYA'ya yazdırır
      seek=BLOK       çıktının başında obs boyunda BLOK sayısında blok atlar
      skip=BLOK       girdinin başında ibs boyunda BLOK sayısında blok atlar

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
tr:   none, off       hiç yedekleme yapma (--backup kullanılsa bile)
      numbered, t     numaralanmış yedekleme yap
      existing, nil   eğer numaralanmış yedekler var ise numaralanmış, yoksa basit
      simple, never   her zaman basit yedekleme yap

en:   notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
tr:   notrunc   çıktı dosyasını budamaz
      ucase     küçük harfleri büyük harfe dönüştürür
      swab      her girdi bayt çiftini takas eder
      noerror   okuma hatalarından sonra da devam eder
      sync      her girdi bloğunu NUL karakterle doldurarak ibs boyutuna getirir
                block veya unblock seçenekleri ile kullanıldığı zaman NUL yerine
                boşlukla doldurur

en:  %2d:%02d%s  up
tr: Şu an %2d:%02d%s,

en:  %4s-blocks      Used Available Capacity
tr:  %4s-blok        Dolu Boş       Kapasite

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
tr:  %4s-blok        Dolu Boş       Kull%%

en:  (backup: %s)
tr:  (yedek: %s)

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
       [-]echo       echo input characters
     * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
       [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
tr: * [-]ctlecho    denetim karakterlerini şapkalı gösterim (`^c') ile yansılar
      [-]echo       girdi karakterlerini yansılar
    * [-]echoctl    [-]ctlecho ile aynı
      [-]echoe      [-]crterase ile aynı
      [-]echok      karakteri sildikten sonra bir alt satıra geçiş yansılar

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
       [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
     * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
       [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
tr: * [-]echoke     [-]crtkill ile
      [-]echonl     diğer karakterler yansılanmamış olsa bile
                    alt satıra geçişi yansılar
    * [-]echoprt    geriye doğru silinmiş karakterleri `\' ve '/'
                    arasında yansılar
      [-]icanon     karakter, satır, sözcük silmeleri ve satır yenileme özel
                    karakterlerini etkinleştirir
      [-]iexten     POSIX olmayan özel karakterleri etkinleştirir

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
     * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
       [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
tr: * [-]iuclc      büyük harfleri küçük harf olarak yorumlar
    * [-]ixany      sadece başla karakteri değil herhangi bir karakter
                    girdiyi başlatır
      [-]ixoff      başla/dur karakterlerinin gönderimini etkinleştirir
      [-]ixon       XON/XOFF akış denetimini etkinleştirir
      [-]parmrk     eşlik hatalarını imler (255-0-karakter sıralamasıyla)
      [-]tandem     [-]ixoff ile aynı

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
tr: * [-]ocrnl      satır başını alt satıra geçiş olarak yorumlar
    * [-]ofdel      0 karakteri yerine dolgu için silme karakterini kullanır
    * [-]ofill      gecikmeler için zamanlama yapmak yerine dolgu
                    karakterlerini kullanır
    * [-]olcuc      küçük harfleri büyük harf olarak yorumlar
    * [-]onlcr      alt satıra geçişi satır başı olarak yorumlar
    * [-]onlret     alt satıra geçiş karakteri satır başı yapar

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
       [-]opost      postprocess output
     * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
     * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
tr: * [-]onocr      satır başı karakterini ilk karakter olarak basmaz
      [-]opost      işlem sonrası çıktı
    * tabN          yatay sekme tarzı gecikme, N [0..3] arasında
    * tabs          tab0 ile aynı
    * -tabs         tab3 ile aynı
    * vtN           düşey sekme tarzı gecikme, N [0..1] arasında

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
       erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
tr: * eol2 KRKT     satır sonu için diğer bir KRKT olacaktır
      erase KRKT    KRKT yazılan son karakteri silecektir
      intr KRKT     KRKT bir kesme (SIGINT) sinyali gönderecektir
      kill KRKT     KRKT bulunulan satırı silecektir

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
       quit CHAR     CHAR will send a quit signal
     * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
       start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
tr: * lnext KRKT    KRKT izleyen özel karakterin yorumlanmasını engelleyecektir
      quit KRKT     KRKT bir çıkış (SIGQUIT) sinyali gönderecektir
    * rprnt KRKT    KRKT bulunulan satırı yeniden yazacaktır
      start KRKT    KRKT durdurulduktan sonra çıktıyı yeniden başlatacaktır

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
       speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
tr: * rows N        çekirdeğe terminal satır sayısını N olarak bildirir
    * size          çekirdeğe uygun satır ve sütun sayısını gösterir
      speed         terminal hızını gösterir
      time N        -icanon ile okuma zaman aşımını N/10 saniyeye ayarlar

en:  Mounted on
tr: Bağlanılan yer

en:  groups=
tr:  gruplar=

en:  old
tr:  eski

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
tr: %%(hafızayı yüzdeyle belirtmek için) , b, k (varsayılan), M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    DOSYA verilmediğinde veya - olduğunda standart girdiden okur.
    
    *** UYARI ***
    Çevre değişkenlerince belirlenen locale dosyası sıralamayı etkiler.
    bayt değerlerine göre sıralama için LC_ALL çevre değişkenine C değerini atayın.

en: %%%c: invalid directive
tr: %%%c: yönerge geçersiz

en: %c: invalid suffix character in obsolescent option
tr: %c: eski kullanım şeklindeki seçenekte geçersiz ek

en: %d day | %d days
tr[0]: %d gün
tr[1]: %d gün

en: %d user | %d users
tr[0]: %d kullanıcı
tr[1]: %d kullanıcı

en: %d: fmt="%s" width=%d
tr: %d: bçm="%s" genişlik=%d

en: %s (for regexp `%s')
tr: %s (`%s' düzenli ifadesi için)

en: %s -> %s (unbackup)
tr: %s -> %s (yedeklemeyi geri al)

en: %s and %s are the same file
tr: %s ve %s aynı dosya

en: %s changed dev/ino
tr: %s dev/ino'yu değiştirdi

en: %s exists but is not a directory
tr: %s var ama bir dizin değil

en: %s has unknown file type
tr: %s bilinmeyen dosya türüne sahip

en: %s is a directory
tr: %s bir dizin

en: %s is too large
tr: %s çok büyük

en: %s+%s records in
tr: %s+%s kayıt girdi

en: %s+%s records out
tr: %s+%s kayıt çıktı

en: %s: %lu: improperly formatted %s checksum line
tr: %s: %lu: %s sağlama toplam satırı yanlış biçemlenmiş

en: %s: %s is so large that it is not representable
tr: %s: %s bu bilgisayarda kullanılamayacak kadar büyük bir sayı

en: %s: %s:%s: disorder:
tr: %s: %s:%s: sırasız:

en: %s: FAILED open or read
tr: %s:açma veya okuma BAŞARISIZ

en: %s: File exists
tr: %s: Dosya mevcut

en: %s: No such user
tr: %s: Böyle bir kullanıcı yok

en: %s: `%s': line number out of range
tr: %s: `%s': satır sayısı kapsam dışı

en: %s: `%s': match not found
tr: %s: `%s': eşleşme bulunamadı

en: %s: `}' is required in repeat count
tr: %s: tekrar sayımında `}' gerekli

en: %s: binary operator expected
tr: %s: iki terimli işlemimi olabilir

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
tr: %s: göreceli sembolik bağlar yalnızca mevcut dizinde oluşturulabilir

en: %s: cannot find username for UID %u
tr: %s: kullanıcı-kimlik %u için kullanıcı ismi bulunamadı

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
tr: %s: tail bu çeşit dosyayı takip edemez

en: %s: cannot lseek back to original position
tr: %s: orjinal konuma geri gidilemiyor (lseek)

en: %s: cannot overwrite directory
tr: %s: dizinin üzerine yazılamaz

en: %s: cannot remove
tr: %s: silinemedi

en: %s: cannot rewind
tr: %s: geri gelinemiyor

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
tr: %s: dosyanın sonundan %s görecesine geri gidilemiyor (seek)

en: %s: cannot seek to offset %s
tr: %s: %s görecesine ilerleme (seek) yapılamıyor

en: %s: cannot seek to relative offset %s
tr: %s: görece %s'ye ilerlenemiyor (seek)

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
tr: %s: yalnızca eklenebilir kipte dosya belirteçine shred uygulanamaz

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
tr: %s: bloklamayan kip sıfırlanamadı

en: %s: count `%.*s' too large
tr: %s: `%.*s' sayımı fazla büyük

en: %s: descend into directory %s?
tr: %s: %s dizininin içine inilsin mi?

en: %s: descend into write-protected directory %s?
tr: %s: korumalı dizin %s'nin içine inilsin mi?

en: %s: equivalence class operand must be a single character
tr: %s: eşitlik sınıfı (equivalance class)operandı tek karakterden oluşmalıdır

en: %s: error truncating
tr: %s: kısaltmada hata

en: %s: error writing at offset %s
tr: %s %s göreli konumunda yazdırma hatası

en: %s: expected a numeric value
tr: %s: bir sayısal argüman gerekli

en: %s: file has negative size
tr: %s: dosya büyüklüğü negatif

en: %s: file has shrunk too much
tr: %s: dosya fazla küçülmüş

en: %s: file too large
tr: %s: dosya çok büyük

en: %s: file too long
tr: %s: dosya fazla uzun

en: %s: file truncated
tr: %s: dosya kısaldı

en: %s: hard link not allowed for directory
tr: %s: dizinde sabit bağa izin verilmiyor

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %c

en: %s: input contains a loop:
tr: %s: girdide bir döngü (döngü=loop, Graph Teorideki anlamında)  var

en: %s: input contains an odd number of tokens
tr: %s: girdide tek sayılı andaç var

en: %s: input file is output file
tr: %s: girdi dosyası çıktı dosyası ile aynı

en: %s: integer expression expected
tr: %s: tamsayı ifade beklendi

en: %s: invalid PID
tr: %s: geçersiz PID

en: %s: invalid count at start of `%s'
tr: %s: `%s' başlangıcında geçersiz sayım

en: %s: invalid field specification `%s'
tr: %s: geçersiz alan tanımı `%s'

en: %s: invalid file size
tr: %s: geçersiz dosya büyüklüğü

en: %s: invalid file type
tr: %s: geçersiz dosya tipi

en: %s: invalid maximum number of consecutive size changes
tr: %s: --max-consecutive-size-changes seçeneğiyle verilen argüman geçersiz

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
tr: %s:--max-unchanged-stats seçeneğiyle verilen argüman geçersiz

en: %s: invalid number
tr: %s: geçersiz sayı

en: %s: invalid number of bytes
tr: %s: geçersiz bayt sayısı

en: %s: invalid number of lines
tr: %s: geçersiz satır sayısı

en: %s: invalid number of passes
tr: %s geçersiz sayıda geçiş

en: %s: invalid number of seconds
tr: %s: geçersiz saniye sayısı

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: invalid pattern
tr: %s: geçersiz kalıp

en: %s: invalid process id
tr: %s: geçersiz işlem kimlik no

en: %s: invalid regular expression: %s
tr: %s: geçersiz düzenli ifade(regular expression): %s

en: %s: invalid signal
tr: %s: geçersiz sinyal

en: %s: invalid suffix length
tr: %s: -a seçeneğine verilen arguman geçersiz

en: %s: line number must be greater than zero
tr: %s: satır sayısı 0'dan büyük olmalı

en: %s: line number out of range
tr: %s: satır sayısı kapsam dışı

en: %s: multiple signals specified
tr: %s: birden fazla sinyal belirtilmiş

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
tr: %s: doğru biçemlenmiş %s sağlama toplam satırı bulunamadı

en: %s: no size information for this device
tr: %s: bu aygıt için boyut bilgileri yok

en: %s: number of bytes is large
tr: %s: bayt sayısı büyük

en: %s: number of bytes is too large
tr: %s: bayt sayısı fazla büyük

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: seçenek `%c%s' argümansız kullanılır

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- %c

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
tr: %s: %s'ın, %04lo kipi gözardı edilerek, üzerine yazılsın mı?

en: %s: overwrite %s?
tr: %s: %s'ın üzerine yazılsın mı?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
tr: %s: geçiş %lu/%lu (%s)

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
tr: %s: geçiş %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
tr: %s: geçiş %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: read error
tr: %s: okuma hatası

en: %s: remove %s %s?
tr: %s: %s %s silinsin mi?

en: %s: remove write-protected %s %s?
tr: %s: korumalı %s %s silinsin mi?

en: %s: removed
tr: %s: silindi

en: %s: removing
tr: %s: siliniyor

en: %s: renamed to %s
tr: %s: %s olarak yeniden adlandırıldı

en: %s: replace %s?
tr: %s: %s'un üzerine yazılsın mı?

en: %s: seek failed
tr: %s: arama (seek) başarısız

en: %s: specified destination directory does not exist
tr: %s: belirtilen hedef dizin yok

en: %s: specified target directory is not a directory
tr: %s: belirtilen hedef dizin, bir dizin değil

en: %s: specified target is not a directory
tr: %s: belirtilen hedef bir dizin değil

en: %s: unable to perform all requested operations
tr: %s: istenen işlemlerin tümü yapılamıyor

en: %s: unary operator expected
tr: %s: bir terimli işlemimi olabilir

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: `%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: `--%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: value not completely converted
tr: %s: değer tamamen dönüştürülmedi

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
tr: %s: uyarı: sembolik bağa sabit bağ oluşturmak taşınabilirliği bozar

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
tr: %s: %lu geçersiz satır; ikinci dizgecik yok

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
tr: %s: %lu: tanınmayan anahtar kelime %s

en: %scannot read table of mounted filesystems
tr: %s bağlanmış dosyasistemleri tablosu okunamadı

en: %s}: integer required between `{' and `}'
tr: %s}: `{' ve `}' arasına tamsayı yazılmalı

en: ')' expected
tr: ')' gerekli

en: ')' expected, found %s
tr: ')' gerekirken, %s bulundu

en: * filesystems that cache in temporary locations, such as NFS
      version 3 clients
    
    * compressed filesystems
    
    In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
tr: * geçici yerlerde arabellek oluşturan dosya sistemleri (NFS sürüm 3 
      istemcileri gibi)
    
    * sıkıştırılmış dosya sistemleri
    
    Buna ek olarak, dosyasistem yedekleri ve uzak yansılar dosyanın
    silinemeyen kopyalarını taşıyabilir ve bu shred işleminden geçirilmiş
    bir dosyanın tekrar oluşturulabilmesini sağlayabilir.

en: * log-structured or journaled filesystems, such as those supplied with
      AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * filesystems that write redundant data and carry on even if some writes
      fail, such as RAID-based filesystems
    
    * filesystems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
tr: * AIX ve Solaris ile gelen (ve JFS, ReiserFS, XFS vs.) gibi kayıt düzenli veya
      jurnalli dosya sistemleri
    
    * RAID gibi çoklu data yazan ve bazı yazma işlemleri başarısız olsa bile devam
      edebilen dosya sistemleri
    
    * Network Appliance'ın NFS sunucusu gibi dosya sisteminin bir görüntüsünü 
      kaydeden dosya sistemleri

en: ,  load average: %.2f
tr:  çalışıyor,  yük ortalaması: %.2f

en: --string without a number implies 3.  --width without a number
    implies 32.  By default, od uses -A o -t d2 -w 16.
tr: --string in ardından bir sayı belirtilmemişse 3 belirtilmiş gibi kabul
    eder. --width in ardından bir sayı belirtilmemişse 32 belirtilmiş kabul eder.
    Aksi belirtilmedikçe od -A o -t d2 -w 16 seçeneklerini kullanır

en: -ef does not accept -l
tr: -ef -l ile kullanılmaz

en: -nt does not accept -l
tr: -nt -l ile kullanılmaz

en: -ot does not accept -l
tr: -ot -l ile kullanılmaz

en: -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
tr: -s sadece çeviri veya sıkıştırmayla beraber çalışıyorsa
    KUME2 yi kullanır ve çeviri veya sıkıştırma bittikten sonra devreye girer.

en: <internal>
tr: <içsel>

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
tr: Uzun seçenekler için zorunlu argümanlar kısa seçenekler için de zorunludur.

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the filesystem overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern filesystem designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of filesystems on which shred is
    not effective:
tr: DİKKAT: shred komutu dosya sisteminin datayı yerinde 
    üzerine yazdığı varsayımına dayanır. Bu genelde yapılan işlemdir, 
    fakat pek çok modern dosya sistemi bu varsayıma uymaz. Aşağıda shred
    komutunun işe yaramadığı dosya sistemleri örneklenmiştir:

en: COMMENT
tr: AÇIKLAMA

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
tr: Mevcut olan DOSYA1'e DOSYA2 adında bir bağ oluşturmak için 'link' (bağ)
    işlevini çağırın.

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
tr: Belirtilen DOSYA'yı silmek için 'unlink' (bağ çöz) işlevini çağırın.

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
tr: Hem paralel yazım, hem altalta yazım yapılamaz.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
tr: Paralel yazdırma yapılırken sütun sayısı belirtilemez.

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --commmand=COMMAND       pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
tr: Etkin kullanıcı ve grup kimliklerini KULLANICI olarak değiştirir.
    
      -, -l, --login               kabuğu bir giriş kabuğu yapar
      -c, --commmand=KOMUT         -c ile kabukta tek bir KOMUT çalıştırır
      -f, --fast                   kabuğu -f ile çalıştırır (csh veya tcsh için)
      -m, --preserve-environment   çevre değişkenlerini sıfırlamaz
      -p                           -m ile aynı
      -s, --shell=KABUK            /etc/shells dosyasında varsa KABUĞU çalıştırır

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
tr: DOSYA(ları)yı (veya standart girdiyi) standart çıktıya yazar.
    
      -A, --show-all           -vET ile aynı
      -b, --number-nonblank    boş olmayan çıktı satırlarını numaralandırır
      -e                       -vE ile aynı
      -E, --show-ends          her satırın sonuna bir $ koyar
      -n, --number             tüm çıktı satırlarını numaralandırır
      -s, --squeeze-blank      arka arkaya gelen boş satırları bire indirger

en: Convert spaces in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: DOSYA'daki boşlukları tab'a çevirir ve standard çıktıya yazar.
    DOSYA belirtilmediğinde veya - olduğunda standard girdiden okur.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: Her DOSYA'daki tabları boşluğa çevirerek standart çıktıya yazar.
    DOSYA belirtilmediğinde, veya - olduğunda, standart girdiden okur.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
tr: KAYNAK'ı HEDEF'e kopyalar veya birden fazla KAYNAK'ı DİZİN'e kopyalar.

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
tr: Seçeneklere göre biçemleme ve dönüştürme yaparak bir dosya kopyalar.
    
      bs=BAYT         ibs=BAYT ve obs=BAYT anlamına gelir 
      cbs=BYTES       bir seferde BAYT dönüştürür
      conv=ANAHTAR_KELİMELER   dosyayı virgülle ayrılmış
                      anahtar kelime listesine uygun olarak dönüştürür
      count=BLOK      yalnızca BLOK sayıda girdi bloğu kopyalar
      ibs=BAYT        bir seferde BAYT bayt okur

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
tr: Standart girdiyi verilen DOSYAlara ve ayrıca standart çıktıya kopyalar.
    
      -a, --append              DOSYAların üzerine yazmaz sonuna ekler
      -i, --ignore-interrupts   kesme sinyallerini yoksayar

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.
    If LINK_NAME is omitted, a link with the same basename as the TARGET is
    created in the current directory.  When using the second form with more
    than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic
    links with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
tr: Belirlenen HEDEF'e, opsiyonel BAĞ_ADI ile bir bağ oluşturur.
    Eğer BAĞ_ADI verilmemiş ise, HEDEF ile aynı adda bir bağ, mevcut dizinde
    oluşturulur. İkinci biçem birden fazla HEDEF ile kullanıldığı zaman son argüman
    dizin olmak zorundadır ve DİZİN'de her HEDEF için bir bağ oluşturulur.
    Öntanımlı olarak sabit bağ oluşturulur, --symbolic seçeneği kullanıldığı zaman
    sembolik bağ oluşturulur. Sabit bağ oluşturulduğu zaman, her HEDEF mevcut
    olmak zorundadır.

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
tr: İsimli veri yollarını (FIFO) belirtilen İSİM'lerle oluşturur.

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
tr: Eğer yoksa, ilgili DİZİN(ler)i oluşturur.

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
tr: Belirtilen TÜR'de belirtilen İSİM'de özel dosya oluşturur.

en: Diagnose unportable constructs in NAME.
    
      -p, --portability   check for all POSIX systems, not only this one
tr: Dosya İSİMlerinin geçerliliğini ve taşınabilirliğini denetler.
    
      -p, --portability      yalnız bu sistem için değil tüm POSIX
                             sistemler için denetler

en: Directory:
tr: Dizin:

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
tr: GIRDI'deki (veya standart girdi) arka arkaya gelen aynı satırlardan
    sadece ilkini CIKTI'ya (veya standart çıktı) yazar

en: Display file or filesystem status.
    
      -f, --filesystem      display filesystem status instead of file status
      -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default
      -L, --dereference     follow links
      -t, --terse           print the information in terse form
tr: Dosya veya dosya sistemi durumunu gösterir.
    
      -f, --filesystem      dosya durumu yerine dosya sistemi durumunu gösterir
      -c  --format=BİÇEM    öntanımlı biçem yerine belirtilen BİÇEM'i kullanır
      -L, --dereference     bağları takip eder
      -t, --terse           bilgileri kısa biçemde gösterir

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
    
      -d, --date=STRING         display time described by STRING, not `now'
      -f, --file=DATEFILE       like --date once for each line of DATEFILE
      -ITIMESPEC, --iso-8601[=TIMESPEC]  output date/time in ISO 8601 format.
                                TIMESPEC=`date' for date only,
                                `hours', `minutes', or `seconds' for date and
                                time to the indicated precision.
                                --iso-8601 without TIMESPEC defaults to `date'.
tr: Verilen BİÇEMde zamanı gösterir, ya da sistem zamanını değiştirir.
    
      -d, --date=DİZGE       DIZGE ile tanımlanan zamanı gösterir, şimdiki zamanı değil
      -f, --file=DOSYA       DOSYAnın her satırı için  --date uygulanır
      -ITIMESPEC, --iso-8601[=BİRİM] ISO-8601 uyumlu tarih/zaman dizgesi gösterir.
                             BİRİM=`date' (ya da verilmezse) sadece tarih,
                             `hours', `minutes' veya `seconds' ile tarih ve
                             zaman 'saat', 'dakika' veya 'saniye' hassasiyetle
                             gösterilir.

en: Display value of a symbolic link on standard output.
tr: Bir sembolik bağın değerini standart çıktıda gösterir.

en: Drop any supplemental groups, assume the user-ID and group-ID of
    the specified USERNAME, and run COMMAND with any specified ARGUMENTs.
    Exit with status 111 if unable to assume the required UID and GID.
    Otherwise, exit with the exit status of COMMAND.
    This program is useful only when run by root (UID=0).
tr: Ek grupları bırakır, belirtilen KULLANICIADI'nın kullanıcı ve grup
    kimliklerini alır ve KOMUT'u belirtilen ARGÜMAN'larla çalıştırır.
    Eğer gereken UID ve GID'i alamamışsa 111 durumu ile çıkar.
    Aksi halde, KOMUT'un çıkış durumu ile çıkar.
    Bu program yalnızca root (UID=0) tarafından çalıştırıldığı zaman faydalıdır.

en: EXIT
tr: ÇIKIŞ

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n              do not output the trailing newline
      -e              enable interpretation of the backslash-escaped characters
                        listed below
      -E              disable interpretation of those sequences in STRINGs
tr: DİZGE(ler)i standart çıktıya yansılar.
    
      -n              sonuna yenisatır eklemez
      -e              aşağıda belirtilen ters kesme kaçışlı karakterleri yorumlar
      -E              DİZGE'lerde bu karakterlerin yorumlamasını durdurur

en: Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.
tr: SET2'deki gereğinden fazla karakterler dikkate alınmaz. Çeviri yapılılırken
    KUME2 de kullanılan karakter sınıflarından sadece [:lower:] ve [:upper:]
    kesin olarak büyükten küçüğe açılırlar, bu ikisi beraberce sadece büyük
    harf küçük harf değisimi yapılılrken kullanılabilir. -s sadece KUME1'i
    kullanır.

en: FAILED
tr: BAŞARISIZ

en: Filesystem
tr: Dosyasistemi

en: Filesystem    Type
tr: Dosyasistemi Türü

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a FILENUM        print unpairable lines coming from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
tr: Her birleştirme (join) alanı aynı olan girdi satırı çifti için standart
    çıktıya bir satır yazar. Öntanımlı birleştırme alanı, boşlukla ayrılmış ilk
    alandır. DOSYA1 veya DOSYA2 - olduğunda (ikisi birden - olamaz), standart 
    girdiden okur.
    
      -a DOSYANUM       DOSYANUM dosyasından gelen eşleştirilememiş satırları 
                        yazdırır. DOSYANUM, DOSYA1 veya DOSYA2 dosyasından
                        gelinmesine göre 1 veya 2 olabilir.
      -e YAZI           eksik girdi alanlarını YAZI ile değiştirir

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
tr: Değişen blokları diske yazılmaya zorlar ve süper bloğu günceller.

en: IDLE
tr: ATIL

en: Idle
tr: Boşta

en: In real life:
tr: Gerçekte:

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
tr: İlk iki biçemde KAYNAK'ı HEDEF'e veya birden fazla KAYNAK'ı mevcut DİZİN'e
    kopyalar, aynı zamanda izin kiplerini ve sahip/grup bilgilerini atar.
    Üçüncü biçemde, ilgili DİZİN(ler)in bütün öğelerini oluşturur.

en: LINE
tr: HAT

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
tr: DOSYA(lar) hakkında bilgileri listeler (öntanımlı olarak şimdiki dizinde).
    Eğer -cftuSUX veya --sort seçenekleri verilmemiş ise girdileri alfabetik
    sıralar.

en: Login
tr: Giriş

en: Login name:
tr: Kullanıcı ismi:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
tr: Uzun seçenekler için zorunlu olan argümanlar kısa seçenekler için de zorunludur.

en: NAME
tr: İSİM

en: Name
tr: İsim

en: OK
tr: Tamam

en: Other options:
    
      -c, --check               check whether input is sorted; do not sort
      -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1, end it at POS 2 (origin 1)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
tr: Diger seçenekler:
    
      -c, --check               dosyalar sıralı mı kontrol eder; sıralamaz
      -k, --key=POS1[,POS2]     Sıralama anahtarı belirtmek için kullanılan 
                                seçenek:
                                POS1 de başlayan POS2 de biten bir anahtar 
                                belirler (alan numarasını ve karakterin
                                kelime içindeki yerini 1'den başlayarak sayar)
      -m, --merge               sıralama yapma; daha önceden sıralanmış 
                                dosyaları birleştirir
      -o, --output=DOSYA        sonucu DOSYA'ya yazar
      -s, --stable              Eğer tüm satırlar karşılaştırıldıklarında eşit
                                gözüküyorlarsa dosyayı aynı bırakır
                                (bu seçenek kullanılmadığında sort yukarda 
                                belirtilen durumla karşılaştığında satırları 
                                baştan sona bayt bayt karşılaştırır)
      -S, --buffer-size=SAYI    ana bellekten SAYI genişliğinde alan kullanır

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
tr: girdi dosyasındaki kelimelerin (contextleriyle beraber),bir permutasyonunu 
     oluşturur.

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
tr: LS_COLORS çevre değişkenini değiştirmek için çıktı komutları.
    
    Çıktı formatını belirler:
      -b, --sh, --bourne-shell   LS_COLORS'u belirlemek için Bourne kabuk komutları
                                 çıktılar
      -c, --csh, --c-shell       LS_COLORS'u belirlemek için C kabuk komutları
                                 çıktılar
      -p, --print-database       öntanımlıları çıktılar

en: Output file suffixes exhausted
tr: kullanacak parça ismi kalmadı

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT is -, read standard input.
tr: GIRDI'yi eşit büyüklükte parçalara bölüp ONEKaa, ONEKab, ... isimli
    dosyalara kor. ONEK belirtilmediğinde  parça isimleri `x' ile başlar.
    GIRDI belirtilmediğinde veya - olduğunda standart girdiyi kullanır

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
tr: KALIP(lar)la ayrılmış DOSYA parçalarını `xx01', `xx02', ... isimli dosyalara,
    her parçanın bayt sayısını standart çıktıya yazar.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
tr: DOSYAya göre çalışmakta olan kullanıcıları gösterir.
    DOSYA verilmezse %s kullanılır. DOSYA olarak %s kullanımı yaygındır.

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
tr: Belirtilen DOSYA(ların) üzerine bir kaç defa yazarak pahalı donanım 
    çözümleri ile bile dosya içeriğinin kurtarılabilmesini zorlaştırır.

en: Page %d
tr: Sayfa %d

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
tr: DOSYA(ları)yı kolonlara ayırır veya sayfalandırır ve yazar .

en: Password:
tr: Parola:

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT.
tr: ARGÜMAN(lar)ı BİÇEM'e göre gösterir.

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
tr: Her DOSYA'nın CRC sağlama toplamlarını ve bayt sayılarını yazdırır.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
tr: Dizinlerle ilgili kısımlar kaldırılarak İSİM basılır.
    Belirtilmişse, SONEK de kaldırılır.

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
tr: İSİM'min sonundaki / kaldırılarak yazdırılır; eğer İSİM içinde herhangi
    bir / içermiyorsa, `.' basılır (içinde bulunulan dizin anlamında).
    
      --help      bu iletiyi gösterir ve çıkar
      --version   sürüm bilgilerini gösterir ve çıkar

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
tr: Sistem hakkında bazı bilgiler gösterir. SEÇENEKsiz -s ile aynıdır.
    
      -a, --all                tüm bilgileri gösterir
      -m, --machine            makina türünü (donanımı) gösterir
      -n, --nodename           makinanın ağ ismini gösterir
      -r, --release            işletim sisteminin dağıtım numarasını gösterir

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
tr: Her DOSYA'nın sağlama toplamını ve blok sayısını yazar.
    
     -r              BSD toplama algoritmasını kullanır, blok genişliğini 1K alır
     -s, --sysv      System V toplama algoritmasını kullanır, blok genişliğini
                     512 bayt alır

en: Print information for USERNAME, or the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -g, --group     print only the effective group ID
      -G, --groups    print all group IDs
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user      print only the effective user ID
tr: KULLANICI-İSMİ ya da çalıştıran kullanıcı hakkındaki bilgileri gösterir.
    
      -a              eski sürümlere uyumluluk için var. Yoksayılır.
      -g, --group     sadece grup kimliğini gösterir
      -G, --groups    sadece ek grupları gösterir
      -n, --name      -ugG için bir sayı yerine bir isim gösterir
      -r, --real      -ugG için etkin kimlik yerine gerçek kimliği gösterir
      -u, --user      sadece kullanıcı kimliğini gösterir

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
tr: Her DOSYA için satır, kelime ve bayt sayılarını, ve birden fazla DOSYA 
    verilmişse toplam değerlerini yazar. Eğer hiç DOSYA ismi verilmemiş veya 
    DOSYA - ise standart girdiden okur.
      -c, --bytes            bayt sayısını yazar
      -m, --chars            karakter sayısını yazar
      -l, --lines            satır sayısını (\n sayısı) yazar

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT (default: %g)
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
tr: İLK'ten SON'a kadar rakamları, ARTIŞ atlayarak yazar.
    
      -f, --format=BİÇEM       printf tarzı gerçel sayı BİÇEMi kullanır (öntanımlı: %g)
      -s, --separator=DİZGE    rakamları DİZGE ile ayırır (öntanımlı:\n)
      -w, --equal-width        rakamları sıfırla yastıklayarak eşit genişliğe getirir

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
tr: Terminal karakteristiklerini değiştirir ve gösterir.
    
      -a, --all          tüm ayarları okunabilir biçimde gösterir
      -g, --save         tüm ayarları stty-okuyabilir biçimde gösterir
      -F, --file=AYGIT   stdGirdi yerine belirtilen AYGITI açar ve kullanır

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
tr: Her DOSYA'daki satırların seçilen bölümlerini standart çıktıya yazdırır.

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
tr: Şimdiki zamanı, sistemin çalışır durumda olduğu süreyi, sistemdeki kullanıcı
    sayısını, ve son 1, 5 ve 15 dakika içerisinde kuyruktaki ortalama iş
    sayısını gösterir.
    DOSYA belirtilmezse %s kullanılır. Dosya olarak %s kullanımı yaygındır.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
tr: Standart girdiye bağlı terminalin dosya ismini gösterir.
    
      -s, --silent, --quiet   hiçbir şey göstermez, sadece çıkış durumu ile döner

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: Her DOSYA'nın ilk on satırını standart çıktıya yazar.
    Birden fazla DOSYA verildiğinde, her dosyadan önce dosya adını yazar.
    DOSYA adı verilmediğinde, veya - olduğunda standart girdiden okur.

en: Print the full filename of the current working directory.
tr: Çalışılan dizinin tam dosya yolunu gösterir.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: Belirtilen her DOSYA'nın son %d satırını standart çıktıya yazar.
    Dosya ismi belirtilmediğinde veya - olduğunda standart girdiden okur.

en: Print the name of the current user.
tr: Çalıştıran kullanıcının ismini gösterir.

en: Print the prime factors of each NUMBER.
tr: Her SAYInın asal çarpanlarını gösterir

en: Print the user name associated with the current effective user id.
    Same as id -un.
tr: Geçerli olan etkin kullanıcı kimliğine karşılık gelen ismi yazar.
    `id -un' ile aynıdır.

en: Project:
tr: Proje:

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
tr: DOSYA(lar)daki tüm paragrafları yeniden biçemlendirir ve standart çıktıya
    yazar. Eğer DOSYA adı yoksa veya `-' ise, standart girdiden okur.

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
tr: DİZİN(ler) boş ise siler.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      yalnızca bir dizinin boş olmamasından kaynaklanan 
                      hataları dikkate almaz

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
tr: KAYNAK'ı HEDEF olarak yeniden adlandırır veya KAYNAK'ları DİZİN'e taşır.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
tr: Belirtilmişse DİZGE(ler)den, yoksa `y'den oluşan satırları sürekli üretir.

en: Run COMMAND with an adjusted scheduling priority.
    With no COMMAND, print the current scheduling priority.  ADJUST is 10
    by default.  Range goes from -20 (highest priority) to 19 (lowest).
    
      -n, --adjustment=ADJUST   increment priority by ADJUST first
tr: KOMUTu ayarlanan işlem önceliğinde çalıştırır.
    KOMUT verilmezse, mevcut işlem önceliğini gösterir. AYAR öntanımlı
    olarak 10 dur. Öncelik sıralaması -20..19 arasında ve en yüksekten en düşük
    önceliğe doğrudur.
    
      -n, --adjustment=AYAR   -AYAR ile aynı

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
tr: KOMUT'u kök dizin YENİKÖK olarak çalıştırır.

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
tr: KOMUTu çalıştırır, ve bitir sinyallerini yoksayar.

en: Send signals to processes, or list signals.
tr: İşlemlere sinyal yollar veya sinyalleri listeler.

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
tr: Problemi devre dışı bırakmak için LC_ALL='C' tanımlayın.

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
    
      -i, --ignore-environment   start with an empty environment
      -u, --unset=NAME           remove variable from the environment
tr: Her çevre değişkeni İSİM için bir DEĞER atar ve KOMUTu çalıştırır.
    
      -i, --ignore-environment   bir boş çevre ile başlatır
      -u, --unset=İSİM           İSİM ile belirtilen çevre değişkenini kaldırır

en: Shell:
tr: Kabuk:

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
tr: Üzerinde DOSYA'ların bulunduğu dosyasistemleri hakkında bilgi gösterir,
    veya öntanımlı olarak bütün dosyasistemleri hakkında bilgi gösterir.

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
tr: Her DOSYA'nın disk kullanımını özetler, dizinler için çevrimli çalışır.

en: TIME
tr: SAAT

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
tr: Yedekleme soneki eğer --suffix veya SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ile belirtilmemiş ise
     '~'dir. Yedekleme kontrol metodu --backup seçeneği ile veya 
    VERSION_CONTROL çevre değişkeninden belirlenebilir. Geçerli değerler:

en: The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated checksum lines
tr: Aşağıdaki iki seçenek sadece sağlama toplamlarını kontrol ederken işe yarar:
          --status            çıktı vermez, durum kodu, başarı bilgisini verir
      -w, --warn              yanlış formatlı çemlenmiş sağlama toplam satırları hakkında
                              uyarı verir

en: The strings compared were %s and %s.
tr: Karşılaştırılan dizgeler %s ve %s idi.

en: This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
tr: Bazı durumlarda belli bir dosya adını
    izlemek istiyor olabilirsiniz, o zaman --follow=name seçeneğini kullanın
    (örneğin `tail --follow=name deneme' dediğinizde, deneme dosyası arada
    silinse, sonra yerine başka bir deneme dosyası oluşsa bütün bunlardan
    sonra tail `deneme' dosyasının içinde olanları göstermeye devam eder).

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: Bu bir serbest yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.
    Hiçbir garantisi yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ BİR AMACA
    UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
tr: Bu program kullanışlı olabileceği umularak dağıtılmaktadır. Ancak,
    hiçbir GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya HERHANGİ BİR
    AMACA UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez. Daha ayrıntılı bilgi
    edinmek için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
tr: Bu, bir serbest yazılımdır; Free Software Foundation tarafından yayınlanan
    GNU Genel Kamu Lisansı, 2. sürüm (veya sizin seçiminize bağlı olarak) daha üst 
    sürüm koşulları altında değişiklik yapabilir ve/veya yeniden dağıtabilirsiniz.

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, --complement        first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each input sequence of a repeated character
                                that is listed in SET1 with a single occurrence
                                of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
tr: Standart girdiden okuduğu karakterleri çevirerek, sıkıştırarak ve/veya
    silerek standart çıktıya yazar
    
      -c, --complement        KUME1'in tümleyicisi
      -d, --delete            KUME1'deki karakterleri siler, çeviri yapmaz
      -s, --squeeze-repeats   aynı karakterden oluşmus sırayi siler yerine 
                              o karakterden bir tane koyar
      -t, --truncate-set1     ilk önce KUME1'i, KUME2'nin boyuna eşit olacak 
                              şekilde kısaltır

en: Try `%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' yazın.

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
tr: Her DOSYA'nın erişim ve değişim zamanlarını şimdiki zamana günceller.

en: Usage: %s
      or:  %s OPTION
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
tr: Kullanımı: %s
        veya:  %s SEÇENEK
    Çalıştırıldığı makinanın kimliğini onaltılık tabanda gösterir.

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s BİÇEM [ARGÜMAN]...
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s İFADE
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
tr: Kullanım: %s DOSYA
        veya: %s SEÇENEK

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
tr: Kullanım: %s DOSYA1 DOSYA2
        veya: %s SEÇENEK

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s BİÇEM [ARGÜMAN]...
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s İSİM
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s İSİM [SONEK]
      veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s NEWROOT [COMMAND...]
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK] YENİKÖK [KOMUT...]
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be `s' for seconds (the default),
    `m' for minutes, `h' for hours or `d' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.
tr: Kullanımı: %s SAYI[SONEK]...
        veya:  %s SEÇENEK
    SAYI saniye kadar bekletir.
    SONEK saniye için `s' (öntanımlı), dakika için `m', saat için `h' ve 
    gün için `d' olabilir. Birçok benzerinde SAYI için bir tamsayı
    değer gerekirken, burada SAYI bir gerçel sayı olabilir.

en: Usage: %s USERNAME COMMAND [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s KULLANICIADI BİÇEM [ARGÜMAN]...
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
tr: Kullanım: %s [-BASAMAKLAR] [SEÇENEK]... [DOSYA]...

en: Usage: %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-g|--save]
tr: Kullanımı: %s [-F AYGIT] [--file=AYGIT] [AYAR]...
        veya:  %s [-F AYGIT] [--file=AYGIT] [-a|--all]
       ya da:  %s [-F AYGIT] [--file=AYGIT] [-g|--save]

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
tr: Kullanımı: %s [-s SİNYAL] | -SİNYAL] PID...
        ya da: %s -l [SİNYAL]...
        ya da: %s -t [SİNYAL]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
tr: Kullanım: %s [DOSYA]...
      veya:   %s [SEÇENEK]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
tr: Kullanımı: %s [İSİM]
        veya:  %s SEÇENEK
    Çalıştırıldığı sistemin makina ismini değiştirir ya da gösterir.

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s [SAYI]...
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] DOSYA [...]

en: Usage: %s [OPTION]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] DİZİN...

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] DOSYA...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] İSİM...

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK] [KOMUT [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: Kullanım: %s [SECENEK] [DOSYA] 
    DOSYA'daki kısmi sıralamayı (kısmi sıralama=partial ordering,  
    matematiksel bir terim) göz önüne alarak DOSYA'nın tam sıralı
    (tam sıralı = totally ordered, matematiksel terim) halini çıktıya yazar.
    (tsort = topological sort, topolojik sıralama)

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] [DOSYA]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: Kullanım: %s [SECENEK] [DOSYA]...
      veya:  %s [SECENEK] --check [DOSYA]
    %s (%d-bit) sağlama toplamlarını kontrol eder veya yazar.
    DOSYA adı verilmediğinde veya - olduğunda standart girdiden okur.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK] [GİRDİ [ÖNEK]]

en: Usage: %s [OPTION]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DİZİN...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [DOSYA]

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DOSYA KALIP...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DOSYA...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DOSYA1 DOSYA2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... GRUP DOSYASI
      veya:  %s [SEÇENEK]... --reference=REFDOSYA DOSYA...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... SON
        veya:  %s [SEÇENEK]... İLK SON
       ya da:  %s [SEÇENEK]... İLK ARTIŞ SON

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... KİP[,KİP]... DOSYA...
      veya:  %s [SEÇENEK]... SEKİZLİK-KİP DOSYA
      veya:  %s [SEÇENEK]... --reference=REFDOSYA DOSYA...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]...İSİM TİP [MAJÖR MİNÖR]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... İSİM...

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... SAHİBİ[:[GRUP]] DOSYA...
      veya: %s [SEÇENEK]... : GRUP DOSYA...
      veya: %s [SEÇENEK]... --reference=REFDOSYA DOSYA...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... KÜME1 [KÜME2]

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... KAYNAK HEDEF
      veya:   %s [SEÇENEK]... KAYNAK... DİZİN
      veya:   %s [SEÇENEK]... --target-directory=KAYNAK DİZİN...

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... KAYNAK HEDEF           (1. biçem).
     veya:    %s [SEÇENEK]... KAYNAK... DİZİN        (2. biçem)
     veya:    %s -d [SEÇENEK]... DİZİN...            (3. biçem).

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... HEDEF [BAĞ_ADI]
      veya:   %s [SEÇENEK]... HEDEF... DİZİN
      veya:   %s [SEÇENEK]... --target-directory=HEDEF DİZİN...

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE ]
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [ DOSYA ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [ DOSYA | ARG1 ARG2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [+BİÇEM]
        veya:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [-] [İSİM=DEĞER]... [KOMUT [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [-] [KULLANICI [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [DOSYA]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [DOSYA]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [DOSYA]...
      veya:  %s --traditional [DOSYA] [[+]GÖRELİ [[+]ETİKET]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [GİRDİ [ÇIKTI]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [GİRDİ]...   (-G olmaksızın)
        veya: %s -G [SEÇENEK]... [GİRDİ [ÇIKTI]]

en: Usage: %s [OPTION]... [STRING]...
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [DİZGE]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [KULLANICI-İSMİ]

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
tr: Kullanımı: %s [SEÇENEK]... [KULLANICI]...

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
tr: Kullanımı: %s [DİZGE]...
        veya:  %s SEÇENEK

en: Usage: %s [VARIABLE]...
      or:  %s OPTION
    If no environment VARIABLE specified, print them all.
tr: Kullanımı: %s [DEĞİŞKEN]...
        veya:  %s SEÇENEK
    Çevre DEĞİŞKENi verilmezse tümünü listeler.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
    Exit with a status code indicating failure.
    
    These option names may not be abbreviated.
tr: Kullanımı: %s [yoksayılan komut satırı argümanları]
        veya:  %s SEÇENEK
    Saptanan bozukluk ile ilgili durum kodunu göstererek çıkar.
    
    Bu seçenek isimleri kısaltılmış olarak kullanılamaz.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
    Exit with a status code indicating success.
    
    These option names may not be abbreviated.
tr: Kullanımı: %s [argümanlar yoksayılır]
        veya:  %s SEÇENEK
    Başarılı durum kodu ile çıkar.
    
    Bu seçenek isimleri kısaltılamaz.

en: Usage: %s format [argument...]
tr: Kullanımı: %s BİÇEM [ARGÜMAN...]

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ OPTION
    Exit with the status determined by EXPRESSION.
tr: Kullanımı: test İFADE
        veya:  [ İFADE ]
       ya da:  [ SEÇENEK
    İFADE ile belirtilen durum ile çıkar.

en: Valid arguments are:
tr: Geçerli argümanlar:

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   Free blocks available to non-superuser
      %b   Total data blocks in file system
      %c   Total file nodes in file system
      %d   Free file nodes in file system
      %f   Free blocks in file system
tr: Dosya sistemleri için geçerli biçem dizileri:
    
      %a   Normal kullanıcıya izin verilen boş bloklar
      %b   Dosya sistemindeki toplam veri blokları
      %c   Dosya sistemindeki toplam dosya düğümleri
      %d   Dosya sisteminde boş dosya düğümleri
      %f   Dosya sisteminde boş bloklar

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
tr: UYARI: Hesaplanmış %2$d adet %3$s içinden %1$d'si eşleşmedi

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
tr: UYARI: Listelenmiş %2$d adet %3$s içinden %1$d'si okunamadı

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
tr: Uyarı: Döngülü dizin yapısı
    Bu hemen her zaman bozulmuş bir dosya sisteminiz olduğunu gösterir.
    SİSTEM YÖNETİCİNİZE HABER VERİN.
    Aşağıdaki dizin bu çevrimin bir parçası:
      %s

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Warning: -i will be removed in a future release;   use -u instead
tr: Uyarı: -i sonraki sürümlerde kaldırılacaktır; -u kullanın

en: Warning: it is not portable to use two or more file arguments with
    tail's obsolescent option syntax (%s).  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
tr: Uyarı: eski kullanım şeklindeki seçenekle (%s) beraber
    sadece bir dosya ismi verilebilir. Eski şekil yerine -n veya -c
    seçeneklerini kullanın.

en: When
tr:    zaman

en: Where
tr:   yer

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.
tr: --follow (-f) seçeneğinde [=name] belirtilmedikçe, dosya descriptor'ını
    kullanarak dosyayı izler. Böylelikle dosyanın ismi değişse bile 
    dosyayı izlemeye devam eder.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
tr: DOSYA'daki (DOSYA belirtilmediğinde standart girdi'deki) satırları 
    katlar ve standart çıktıya yazar

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: DOSYAları baştan sona yazar ( son satır ilk).
    DOSYA belirtilmediğinde veya - olduğunda standart girdiden okur.

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: Satır başlarına satır numarası koyarak her DOSYA'yı standart çıktıya yazdırır.
    DOSYA adı verilmemişse, veya - olarak verilmişse, standart girdiden okur.

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
tr: Standart çıktıya her DOSYAdan aynı sırada olan satırları aralarına 
    tablar koyarak yazar. DOSYA adı verilmediğinde veya - olduğunda standart
    girdiden okur

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
    Ordering options:
tr: DOSYA(ların)nın sıralanmış halini standart çıktıya yazar.
    sort sıralama yaparken her satırın belli bir bölümune bakarak sıralama
    yapar. Baktığı bölüme sıralama anahtarı denir. Bu anahtarı aşağıdaki
    seçenekleri kullanarak belirtebilirsiniz. Seçeneklerden sonra anahtarların
    nasıl oluşturulduğuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz.
    
    Sıralama seçenekleri:

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
tr: GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını bu yazılımla birlikte almış
    olacaksınız; yoksa Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place
    Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA. adresinden isteyebilirsiniz.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
tr: KUME2'de çeviri yaparken [=c=] ifadeleri yer alamaz

en: ^[nN]
tr: ^[hH]

en: ^[yY]
tr: ^[eE]

en: `%s' has appeared;  following end of new file
tr: `%s' ortaya çıktı; yeni dosyanın sonu takip ediliyor

en: `%s' has become accessible
tr: `%s' dosyası tekrar okunabilir hale geldi

en: `%s' has become inaccessible
tr: `%s' dosyası okunamaz  hale geldi

en: `%s' has been replaced with an untailable file; giving up on this name
tr: `%s' ismi artık izlenemeyecek bir dosyaya ait

en: `%s' has been replaced;  following end of new file
tr: `%s' tekrar okunabilir hale geldi; yeni dosyayı izlemeye devam

en: `%s' is not a directory
tr: `%s' bir dizin değil

en: `%s' is not a valid positive integer
tr: `%s' bir pozitif tamsayı değil.

en: `%s' option is obsolete; use `%s'
tr: `%s' seçeneği eski: yerine `%s' kullanın

en: `%s' option is obsolete; use `%s-%c %.*s'
tr: `%s' seçeneği eski: yerine `%s -%c %.*s' kullanın

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
tr: `-%c' argüman içinde fazla harf veya geçersiz sayı: `%s'

en: `-%lu' option is obsolete; use `-f %lu'
tr: `-%lu' seçeneği eski; yerine  `-f %lu' kullanın

en: `-%s' option is obsolete; use `-%c %.*s%.*s%s'
tr: `-%s' seçeneği eski; yerine `-%c %.*s%.*s%s' kullanın

en: `-%s' option is obsolete; use `-l %s'
tr: `-%s' seçeneği eski; yerine `-l %s' kullanın

en: `--columns=COLUMN' invalid number of columns: `%s'
tr: `--columns=SÜTUN' geçersiz sütun sayısı: `%s'

en: `--pages' invalid ending page number: `%s'
tr: `--pages' geçersiz son sayfa numarası: `%s'

en: `--pages' invalid range of page numbers: `%s'
tr: `--pages' geçersiz sayfa numara aralığı: `%s'

en: `--pages' invalid starting page number: `%s'
tr: `--pages' geçersiz başlangıç sayfa numarası: `%s'

en: `--pages' starting page number is larger than ending page number
tr: `--pages' başlangıç sayfa numarası son sayfa numarasından daha büyük

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
tr: `--pages=İLK_SAYFA[:SON_SAYFA]' argüman eksik

en: `-LIST' option is obsolete; use `--first-only -t LIST'
tr: `-LISTE' seçeneği eski; yerine `--first-only -t LISTE' kullanın

en: `-LIST' option is obsolete; use `-t LIST'
tr: `-LİSTE' seçeneği eski; yerine `-t LİSTE' kullanın

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
tr: `-N SAYI' geçersiz başlangıç satır numarası: `%s'

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
tr: `-W SAYFA_GENİŞLİĞİ' geçersiz harf sayısı: `%s'

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
tr: `-l SAYFA_UZUNLUĞU' geçersiz satır sayısı: `%s'

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
tr: `-o KENAR' geçersiz satır göreli konumu: `%s'

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
tr: `-w SAYFA_GENİŞLİĞİ' geçersiz harf sayısı: `%s'

en: a command must be given with an adjustment
tr: komut ayarlama ile birlikte verilmeli

en: accessing %s
tr: %s'e erişiliyor

en: advancing past %s bytes in output file %s
tr: çıktı dosyasında %s bayt ileriye gidildi %s

en: after -eq
tr: -eq sonrasında

en: after -ge
tr: -ge sonrasında

en: after -gt
tr: -gt sonrasında

en: after -le
tr: -le sonrasında

en: after -lt
tr: -lt sonrasında

en: after -ne
tr: -ne sonrasında

en: after -t
tr: -t sonrasında

en: am
tr: öö

en: ambiguous argument %s for %s
tr: %s argümanı `%s' için belirsiz

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
tr: sadece alanlar üzerinde işlem yaparken bir ayraç belirtilebilir

en: appending output to %s
tr: çıktı, %s'nin sonuna ekleniyor

en: argument expected
tr: argüman gerekli

en: at least one string must be given when squeezing repeats
tr: tekrar eden karakterler bire indirgenirken en azından bir KUME verilmeli

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
tr: %s'ı yedeklemek kaynağı yok eder;  %s kopyalanmadı

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
tr: %s'ı yedeklemek kaynağı yok eder;  %s taşınmadı

en: backup type
tr: yedekleme türü

en: before -eq
tr: -eq öncesinde

en: before -ge
tr: -ge öncesinde

en: before -gt
tr: -gt öncesinde

en: before -le
tr: -le öncesinde

en: before -lt
tr: -lt öncesinde

en: before -ne
tr: -ne öncesinde

en: block size
tr: blok uzunluğu

en: block special file
tr: blok özel dosyası

en: block special files not supported
tr: özel blok dosyalar desteklenmiyor

en: both files cannot be standard input
tr: her iki dosya da standart girdi olamaz

en: byte offset %s is too large
tr: bayt görecesi %s çok büyük

en: cannot access %s
tr: %s'e erişilemedi

en: cannot backup %s
tr: %s yedeklenemedi

en: cannot both summarize and show all entries
tr: hem özetleyip hem bütün girdiler gösterilemez

en: cannot change owner and/or group of %s
tr: %s'in sahibi ve/veya grubu değiştirilemiyor

en: cannot change ownership of %s
tr: %s'in sahipliği değiştirilemiyor

en: cannot change permissions of %s
tr: %s'in erişim izinleri değiştirilemiyor

en: cannot change root directory to %s
tr: kök dizini %s olarak değiştirilemedi

en: cannot change to directory %s
tr: %s dizinine geçilemedi

en: cannot change to null group
tr: boş gruba değişilemez

en: cannot chdir from %s to %s
tr: %s dizininden %s dizinine geçilemedi

en: cannot chdir from %s to ..
tr: %s dizininden ..'ye geçilemedi

en: cannot chdir to directory %s
tr: %s dizinine geçilemedi

en: cannot chdir to root directory
tr: kök dizinine geçilemedi

en: cannot combine signal with -l or -t
tr: sinyal, -l veya -t ile birleştirilemez

en: cannot compare file names %s and %s
tr: %s ve %s dosya adları karşılaştırılamaz

en: cannot convert U+%04X to local character set
tr: U+%04X yerel karakter kümesine dönüştürülemiyor

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
tr: U+%04X yerel karakter kümesine dönüştürülemiyor: %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
tr: bir dizin, %s, kendi içine kopyalanamaz, %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
tr: çevrimli sembolik bağ %s kopyalanamaz

en: cannot create directory %s
tr: %s dizini oluşturulamıyor

en: cannot create fifo %s
tr: %s fifosu oluşturulamadı

en: cannot create hard link %s to %s
tr: %s sabit bağı %s'e bağlanamadı

en: cannot create link %s
tr: %s bağı oluşturulamadı

en: cannot create link %s to %s
tr: %s sabit bağı %s'e bağlanamadı

en: cannot create regular file %s
tr: normal dosya %s oluşturulamadı

en: cannot create special file %s
tr: özel dosya %s oluşturulamadı

en: cannot create symbolic link %s
tr: %s sembolik bağı oluşturulamadı

en: cannot create symbolic link %s to %s
tr: sembolik bağ %s, %s'e bağlanamadı

en: cannot create temporary file
tr: geçici dosya oluşturulamadı

en: cannot determine device and inode of %s
tr: %s'nın aygıtı ve i-düğümü belirlenemedi

en: cannot determine hostname
tr: makina ismi saptanamadı

en: cannot do ioctl on `%s'
tr: `%s  üzerinde ioctl başarısız

en: cannot find name for group ID %u
tr: %u grup kimliğinin ismi bulunamıyor

en: cannot find name for user ID %u
tr: %u kullanıcı kimliğinin ismi bulunamıyor

en: cannot fstat %s
tr: %s'nin dosya durumu (fstat) alınamadı

en: cannot get current directory
tr: çalışılan dizin alınamadı

en: cannot get priority
tr: öncelik alınamadı

en: cannot get supplemental group list
tr: ek grup listesi alınamadı

en: cannot get system name
tr: sistem ismi alınamadı

en: cannot get the login group of a numeric UID
tr: bir sayısal kullanıcı-kimliğin grubu alınamıyor

en: cannot get time of day
tr: günün zamanı belirlenemedi

en: cannot lseek %s
tr: %s'de lseek yapılamadı

en: cannot lstat %s
tr: %s durumlanamadı

en: cannot lstat `.' in %s
tr: %s'de '.' durumlanamadı

en: cannot make both hard and symbolic links
tr: hem sabit hem sembolik bağ oluşturulamaz

en: cannot make directory %s
tr: dizin %s oluşturulamadı

en: cannot move %s to %s
tr: %s %s'e taşınamadı

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
tr: %s kendi alt dizinine taşınamaz, %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
tr: bir dizin, dizin olmayanın üzerine taşınamaz: %s -> %s

en: cannot obtain time stamps for %s
tr: %s için zaman damgaları alınamadı

en: cannot omit both user and group
tr: kullanıcı ve grubun her ikisi birden atlanamaz

en: cannot open %s for reading
tr: %s okumak için açılamadı

en: cannot open directory %s
tr: dizin %s açılamadı

en: cannot overwrite directory %s
tr: %s dizininin üzerine yazılamaz

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
tr: Dizin %s'ın üzerine dizin olmayan bir dosya yazılamaz

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
tr: Dizin olmayan %s'un üzerine dizin %s yazılamaz

en: cannot print only names or real IDs in default format
tr: öntanımlı biçemde gerçek kimlikler veya gerçek isimler gösterilemez

en: cannot print only user and only group
tr: sadece kullanıcı ya da sadece grup gösterilemez

en: cannot read directory %s
tr: %s dizini okunamıyor

en: cannot read file system information for %s
tr: %s için dosyasistem bilgisi okunamadı

en: cannot read realtime clock
tr: gerçekzaman saati okunamıyor

en: cannot read symbolic link %s
tr: %s sembolik bağı okunamadı

en: cannot remove %s
tr: %s silinemedi

en: cannot remove `.' or `..'
tr: '.' veya '..' silinemiyor

en: cannot remove directory %s
tr: dizin %s silinemiyor

en: cannot reposition file pointer for %s
tr: %s üzerinde lseek başarısız

en: cannot run command %s
tr: %s komutu çalıştırılamadı

en: cannot run strip
tr: strip çalıştırılamadı

en: cannot set date
tr: tarih ayarlanamadı

en: cannot set group id
tr: grup kimliği atanamıyor

en: cannot set group-ID to %ld
tr: grup kimliği %ld olarak atanamıyor

en: cannot set groups
tr: gruplar atanamıyor

en: cannot set hostname to `%s'
tr: makina ismi `%s' yapılamadı

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
tr: makina ismi değiştirilemedi; bu sistemde bu yetenek yok

en: cannot set permissions of %s
tr: '%s'nın izinleri belirtilemedi

en: cannot set permissions of directory %s
tr: %s dizininin izinleri değiştirilemedi

en: cannot set permissions of fifo %s
tr: '%s' fifosunun izinleri değiştirilemedi

en: cannot set priority
tr: öncelik ayarlanamadı

en: cannot set supplemental group
tr: ek grup atanamadı

en: cannot set time stamps for %s
tr: %s için zaman damgalama yapılamadı

en: cannot set user id
tr: kullanıcı kimliği atanamıyor

en: cannot set user-ID to %ld
tr: kullanıcı kimliği %ld olarak atanamıyor

en: cannot skip past end of combined input
tr: girdinin dikkate alınmayacak  bölümü toplam girdiden 
    daha büyük verilmiş

en: cannot specify times from more than one source
tr: zaman birden fazla kaynaktan belirtilemez

en: cannot split in more than one way
tr: -C -l -b seçenekleri beraber kullanılmaz

en: cannot stat %s
tr: %s durumlanamadı

en: cannot stat current directory (now %s)
tr: şimdiki dizin durumlanamadı (şimdi %s)

en: cannot touch %s
tr: `touch' %s yapılamadı

en: cannot un-backup %s
tr: %s yedeklemesi geri alınamadı

en: cannot unlink %s
tr: %s bağı çözülemedi

en: changed group of %s to %s
tr: %s'nin grup üyeliği %s'e değiştirildi

en: changed ownership of %s to %s
tr: %s'nin sahipliği %s'e değiştirildi

en: changing group of %s
tr: %s'in grup üyeliği değiştiriliyor

en: changing ownership of %s
tr: %s'in sahipliği değiştiriliyor

en: changing permissions of %s
tr: %s'nın erişim izinleri değiştiriliyor

en: character offset is zero
tr: sıralama anahtarında belirtilen karakter yeri sıfır

en: character out of range
tr: karakter kapsamdışı

en: character special file
tr: karakter özel dosyası

en: character special files not supported
tr: özel karakter dosyaları desteklenmiyor

en: checksum
tr: sağlama toplamı

en: checksums
tr: sağlama toplamları

en: clock change
tr: saat değişikliği

en: close failed
tr: kapatma işlemi başarısız

en: closing %s
tr: %s kapatılıyor

en: closing %s (fd=%d)
tr: %s kapatılıyor (fd=%d)

en: closing input file %s
tr: girdi dosyası %s kapatılıyor

en: closing output file %s
tr: çıktı dosyası %s kapatılıyor

en: closing standard input
tr: standart girdi kapatılıyor

en: closing standard output
tr: standart çıktı kapatılıyor

en: compatibility mode supports at most three arguments
tr: eski kullanımda en fazla üç argüman kullanılabilir

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
tr: birden çok dosya kopyalanıyor fakat son argüman %s bir dizin değil

en: couldn't get boot time
tr: sistemin başlama zamanı alınamadı

en: create hard link %s to %s
tr: %s -> %s sabit bağı oluştur

en: create symbolic link %s to %s
tr: %s -> %s sembolik bağı oluştur

en: created directory %s
tr: dizin %s oluşturuldu

en: creating %s
tr: %s oluşturuluyor

en: creating directory %s
tr: dizin %s oluşturuluyor

en: creating file `%s'
tr: `%s' dosyası oluşturuluyor

en: creating hard link %s to %s
tr: Sabit bağ %s %s'e bağlanıyor

en: creating symbolic link %s to %s
tr: Sembolik bağ %s %s'e bağlanıyor

en: directory
tr: dizin

en: directory `%s' is not searchable
tr: `%s' dizine erişilemiyor

en: division by zero
tr: sıfırla bölüm

en: error in regular expression search
tr: düzenli ifade (regular expression) aramasında hata oluştu

en: error reading %s
tr: %s'i okunurken hata

en: error writing %s
tr: %s'e yazarken hata

en: exit=
tr: çıkış=

en: extra operand `%s'
tr: `%s' operandı fazla

en: extra operand `%s' not allowed with -c
tr: -c seçeneği kullanıldığında sort sadece bir dosyayla çalışır
    :  `%s' fazla

en: failed to change group of %s to %s
tr: %s'in grup üyeliği %s olarak değiştirilemedi

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
tr: %s'nın kipi %04lo (%s) olarak değiştirilemedi

en: failed to change ownership of %s to %s
tr: %s'nın sahipliği %s olarak değiştirilemedi

en: failed to get attributes of %s
tr: %s'nın öznitelikleri alınamadı

en: failed to lookup file %s
tr: %s dosyasına bakılamadı

en: failed to open %s
tr: %s açılamadı

en: failed to preserve authorship for %s
tr: %s'nin yazar bilgileri korunamadı

en: failed to preserve ownership for %s
tr: %s'nin sahiplik bilgileri korunamadı

en: failed to preserve permissions for %s
tr: %s'in izinleri korunamadı

en: failed to preserve times for %s
tr: %s'in zaman damgaları korunamadı

en: failed to redirect standard error
tr: standart hata yeniden yönlendirilemedi

en: failed to redirect standard output
tr: standart çıktı yeniden yönlendirilemedi

en: failed to return to initial working directory
tr: başlangıç çalışma dizinine geri dönülemedi

en: field number %s is too large
tr: alan numarası %s çok büyük

en: field number is zero
tr: alan numarası sıfır

en: fifo files not supported
tr: fifo dosyaları desteklenmiyor

en: file
tr: dosya

en: file arguments missing
tr: dosya argümanları eksik

en: file offset out of range
tr: dosya göreli konumu aralık dışı

en: file system type %s both selected and excluded
tr: dosyasistem türü %s hem seçili hem dışarlanmış

en: files
tr: dosyalar

en: fork system call failed
tr: fork sistem çağrısı başarısız

en: format string may not be specified when printing equal width strings
tr: eş genişlikli dizgeler için biçem dizgesi belirtilmeyebilir

en: getpass: cannot open /dev/tty
tr: getpass: dev/tty açılamıyor

en: getting new attributes of %s
tr: %s'nın yeni öznitelikleri alınıyor

en: group number
tr: grup sayısı

en: group of %s retained as %s
tr: %s'in grubu %s olarak korundu

en: iconv function not available
tr: iconv işlevi yok

en: iconv function not usable
tr: iconv işlevi kullanılabilir değil

en: id=
tr: kimlik=

en: ignoring all arguments
tr: argümanların tamamı yoksayılıyor

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
tr: çevre değişkeni TABSIZE'da bulunan geçersiz sekme boyutu yoksayıldı: %s

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
tr: çevre değişkeni QUOTING_STYLE'da bulunan geçersiz değer yoksayıldı: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
tr: çevre değişkeni COLUMNS'da belirtilen geçersiz genişlik değeri yoksayıldı: %s

en: ignoring non-option arguments
tr: seçenek olmayan argümanlar yoksayılıyor

en: in compatibility mode, the last two arguments must be offsets
tr: eski kullanımda son iki argüman göreli konum olmalı

en: incorrect password
tr: parola yanlış

en: input disappeared
tr: girdi yok oldu

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
tr: birden çok dosya kuruluyor fakat son argüman %s bir dizin değil

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
tr: aygıt arası taşıma başarısız: %s'yı %s'a; hedef silinemedi

en: invalid argument %s for %s
tr: %s argümanı `%s' için geçersiz

en: invalid argument `%s'
tr: `%s' argümanı geçersiz

en: invalid backslash escape `\%c'
tr: geçersiz terskesik gösterimi `\%c'

en: invalid backslash escape at end of string
tr: dizge sonunda geçersiz terskesik gösterimi

en: invalid body numbering style: %s
tr: geçersiz gövde numaralama tarzı: %s

en: invalid byte or field list
tr: geçersiz bayt veya alan listesi

en: invalid character %s in mode string %s
tr: geçersiz karakter %s kip dizgesi %s'de bulundu

en: invalid character `%c' in type string `%s'
tr: format `%2$s' içinde geçersiz `%1$c' karakteri

en: invalid character class `%s'
tr: geçersiz karakter sınıfı `%s'

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
tr: sonekte geçersiz dönüşüm belirleyicisi: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
tr: sonekte geçersiz dönüşüm belirleyicisi: \%.3o

en: invalid conversion: %s
tr: geçersiz dönüşüm: %s

en: invalid date `%s'
tr: `%s' geçerli bir zaman dizgesi değil

en: invalid date format %s
tr: geçersiz tarih biçemi %s

en: invalid device %s %s
tr: geçersiz aygıt %s %s

en: invalid device type %s
tr: geçersiz aygıt türü %s

en: invalid field number for file 1: `%s'
tr: dosya 1 icin geçersiz alan numarası : `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
tr: dosya 2 için geçersiz alan numarası: `%s'

en: invalid field number: `%s'
tr: geçersiz alan numarası: `%s'

en: invalid field specifier: `%s'
tr: geçersiz alan belirleyicisi: `%s'

en: invalid field width: %s
tr: geçersiz satır genişliği: %s

en: invalid file number in field spec: `%s'
tr: alan tanımlamasında geçersiz dosya numarası: `%s'

en: invalid floating point argument: %s
tr: gerçel sayı argüman geçersiz: %s

en: invalid footer numbering style: %s
tr: geçersiz altbilgi numaralama tarzı: %s

en: invalid format string: `%s'
tr: biçem dizgesi geçersiz: `%s'

en: invalid group
tr: grup geçersiz

en: invalid group %s
tr: geçersiz grup %s

en: invalid group name %s
tr: geçersiz grup ismi %s

en: invalid group number %s
tr: geçersiz grup sayısı %s

en: invalid header numbering style: %s
tr: geçersiz başlık numaralama tarzı: %s

en: invalid identity mapping;  when translating, any [:lower:] or [:upper:]
    construct in string1 must be aligned with a corresponding construct
    ([:upper:] or [:lower:], respectively) in string2
tr: çeviri yaparken KUME1'de [:lower:] kullanmışsanız KUME2'de [:upper:]
    KUME1'de [:upper:] kullanmışsanız KUME2'de [:lower:] kullanmanız lazım

en: invalid integer argument `%s'
tr: tamsayı argüman olarak `%s' geçersiz

en: invalid line number field width: %s
tr: geçersiz satır numarası alan genişliği: %s

en: invalid line number increment: %s
tr: geçersiz satır numarası artışı: %s

en: invalid line numbering format: %s
tr: geçersiz satır numaralama biçemi: %s

en: invalid line width: %s
tr: geçersiz satır genişliği: %s

en: invalid major device number %s
tr: geçersiz majör aygıt numarası %s

en: invalid maximum depth %s
tr: geçersiz maksimum derinlik %s

en: invalid minor device number %s
tr: geçersiz minör aygıt numarası %s

en: invalid mode
tr: geçersiz kip

en: invalid mode %s
tr: geçersiz kip %s

en: invalid mode string: %s
tr: geçersiz kip dizgesi: %s

en: invalid number %s
tr: geçersiz sayı %s

en: invalid number after `,'
tr: `,' den sonra geçersiz sayı

en: invalid number after `-'
tr: `-' den sonra geçersiz sayı

en: invalid number after `.'
tr: `.' dan sonra geçersiz sayı

en: invalid number at field start
tr: alan başlangıcında geçersiz sayı

en: invalid number of blank lines: %s
tr: geçersiz boş satır sayısı: %s

en: invalid number of bytes
tr: geçersiz bayt sayısı

en: invalid number of bytes to compare
tr: karşılaştırılacak bayt sayısı geçersiz

en: invalid number of bytes to skip
tr: atlanacak bayt sayısı geçersiz

en: invalid number of columns: `%s'
tr: geçersiz sütun sayısı: `%s'

en: invalid number of fields to skip
tr: atlanacak alan sayısı geçersiz

en: invalid number of lines
tr: geçersiz satır sayısı

en: invalid number of lines: 0
tr: geçersiz satır sayısı: 0

en: invalid option -- %c
tr: geçersiz seçenek -- %c

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
tr: geçersiz seçenek -- %c; GENİŞLİK yalnızca ilk seçenek olduğu zaman kabul
    edilir; bunun yerine -w N kullanın

en: invalid option `%s'
tr: `%s' seçeneği geçersiz

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
tr: geçersiz çıktı adres radix'i `%c'; [doxn] harflerinden biri olmalı

en: invalid precision: %s
tr: geçersiz kesinlik: %s

en: invalid priority `%s'
tr: öncelik olarak `%s' geçersiz

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
tr: '%s' de geçersiz [c*n] tekrar yapısı

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
tr: `%s' eski kullanımda fazladan belirtilmiş ikinci dosya

en: invalid starting line number: %s
tr: geçersiz başlangıç satır numarası: %s

en: invalid tab size: %s
tr: geçersiz sekme boyutu: %s

en: invalid time interval `%s'
tr: `%s' zaman aralığı geçersiz

en: invalid time style format %s
tr: geçersiz tarih biçemi %s

en: invalid type string `%s'
tr: geçersiz format  `%s'

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
tr: geçersiz format `%s';
    bu sistem %lu baytlık bir kayan ondalık (floating point) türü desteklemiyor

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
tr: geçersiz format `%s';
    bu sistem, yerleşik %lu baytlık tamsayı türü desteklemiyor

en: invalid universal character name \%c%0*x
tr: evrensel karakter ismi \%c%0*x geçersiz

en: invalid user
tr: kullanıcı geçersiz

en: invalid user %s
tr: geçersiz kullanıcı %s

en: invalid width option: %s
tr: geçersiz genişlik seçeneği: %s

en: invalid width: %s
tr: geçersiz genişlik: %s

en: last=
tr: son=

en: limit argument
tr: maksimum okunacak bayt sayısı olarak verilen değer hatalı (-N nin argümanı)

en: line count option -%s%c... is too large
tr: satır sayma seçeneği -%s%c... fazla büyük

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
tr: satır numarası `%s' bir önceki satır numarası %s den daha küçük

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
tr: fifo dosyaları için majör ve minör aygıt numaraları belirtilemez

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: message queue
tr: ileti kuyruğu

en: minimum string length
tr: minimum dizge uzunluğu olarak verilen değer hatalı (-s in argümanı)

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
tr: ayarlanmamış veya uymayan [:upper:] ve/veya [:lower:] ifadesi

en: missing %% conversion specification in suffix
tr: sonekte %% dönüşüm belirleyicisi eksik

en: missing `]'
tr: `]' eksik

en: missing argument to `%s'
tr: `%s'de argüman kayıp

en: missing character class name `[::]'
tr: `[:' ile `:]' arasında  bir eşitlik sınıfı belirtilmeli

en: missing conversion specifier in suffix
tr: sonekte dönüşüm belirleyicisi eksik

en: missing destination file
tr: hedef dosya yok

en: missing equivalence class character `[==]'
tr: `[=' ile `=]' arasında  bir eşitlik sınıfı belirtilmeli

en: missing file argument
tr: Dosya argümanı eksik

en: missing hexadecimal number in escape
tr: öncelemde onaltılık sayı yok

en: missing list of fields
tr: alan listesi eksik

en: missing list of positions
tr: konum listesi eksik

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
tr: %s'nin kipi %04lo (%s) olarak değiştirildi

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
tr: %s'nin kipi %04lo (%s) olarak korundu

en: multi-character tab `%s'
tr: tab yerine kullanılacak `%s' bir karakterden oluşmalı

en: multiple -l or -t options specified
tr: birden fazla -l veya -t seçeneği belirtilmiş

en: name `%s' has length %ld; exceeds limit of %ld
tr: `%s' ismi, %ld uzunluğunda ve %ld karakterlik sınırdan uzun

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
tr: ne sembolik bağ %s ne de imlediği dosya değiştirilmedi

en: new_mode: mode
tr: yeni_kip: kip

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
tr: dircolors'un içsel veritabanını listelemek seçeneği ile 
    beraber DOSYA argümanı kullanılamaz

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
tr: SHELL çevre değişkeni yok ve kabuk türü seçeneği verilmemiş

en: no files may be specified when using --string
tr: --string seçeneği kullanılırken dosya adı belirtilemez

en: no files remaining
tr: üzerinde çalışabilecek dosya kalmadı

en: no login name
tr: kullanıcı ismi yok

en: no process ID specified
tr: süreç kimliği belirtilmemiş

en: no type may be specified when dumping strings
tr: dizgeler çıktılanırken tür belirtilemez

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
tr: kullanıcı adı belirtilmemiş; -l kullanırken en az bir tane belirtilmeli

en: non-numeric argument
tr: nümerik olmayan argüman

en: not a tty
tr: bir tty değil

en: not listing already-listed directory: %s
tr: önceden listelenmiş %s dizini tekrar listelenmedi

en: number of bytes
tr: bayt sayısı

en: number of lines
tr: satır sayısı

en: old-style offset
tr: eski tarz göreli konum

en: omitting directory %s
tr: %s dizini atlanıyor

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
tr: KUME2'de yalnızca bir [c*] tekrar yapısı olabilir

en: only one argument may be specified
tr: yalnız bir argüman verilebilir

en: only one argument may be specified when using --check
tr: --check seçeneği kullanılırken sadece bir dosya adı verilebilir

en: only one device may be specified
tr: sadee tek aygıt belirtilebilir

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
tr: tekrar edilen karakterler bire indirgenMEden silme yapılıyorsa
    sadece bir KUME verilmeli

en: only one type of list may be specified
tr: sadece bir liste türü belirtilebilir

en: open failed
tr: açma işlemi başarısız

en: opening %s
tr: %s açılıyor

en: ownership of %s retained as %s
tr: %s'nin sahipliği %s olarak korundu

en: page width too narrow
tr: sayfa genişliği çok dar

en: path `%s' contains nonportable character `%c'
tr: `%s' dosya yolu `%c' taşınamayan karakterini içeriyor

en: path `%s' has length %lu; exceeds limit of %ld
tr: `%s' yolu, %lu uzunluğunda ve %ld sınırını geçiyor

en: pm
tr: ös

en: preserving times for %s
tr: %s'in zaman damgaları korundu

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
tr: hem aynı olan satırların yazılmasına izin vermek hem de aynı
     olan satırların sayısını yazdırmak anlamsız

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
tr: alan sınırları '%s-%s' ters sıralılar

en: read error
tr: okuma hatası

en: read failed
tr: okuma başarısız oldu

en: reading %s
tr: %s okunuyor

en: reading directory %s
tr: dizin %s okunuyor

en: regular empty file
tr: normal boş dosya

en: regular file
tr: normal dosya

en: removed %s
tr: %s silindi

en: removed directory: %s
tr: %s dizini silindi

en: removing directory, %s
tr: dizin %s siliniyor

en: run-level
tr: açılış-seviyesi

en: semaphore
tr: semafor

en: separator cannot be empty
tr: -s 'ten sonra AYRAC belirtilmeli

en: setting permissions for %s
tr: %s'in izinleri ayarlanıyor

en: setting times of %s
tr: %s'in zamanları değiştiriliyor

en: shared memory object
tr: paylaşımlı bellek nesnesi

en: skip argument
tr: atlanacak bayt sayısı olarak verilen değer hatalı (-j nin argümanı)

en: skip-bytes + read-bytes is too large
tr: atlanacak baytlar + okunacak baytlar çok büyük

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
tr: kopyalandığı esnada değiştirildiği için %s dosyası atlandı

en: socket
tr: soket

en: sort size
tr: sıralama boyu

en: specified target, %s is not a directory
tr: belirtilen hedef %s bir dizin değil

en: standard error
tr: standart hata

en: standard input
tr: standart girdi

en: standard input is closed
tr: standart girdi kapalı

en: standard output
tr: standart çıktı

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
tr: başlangıç sayfa sayısı toplam sayfa sayısından daha büyük: `%d'

en: stat failed
tr: stat başarısız

en: stdin: read error
tr: standart girdi: okuma hatası

en: stray character in field spec
tr: alan tanımında fazla harf

en: string comparison failed
tr: dizge karşılaştırması başarısız

en: strip failed
tr: strip başarısız

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
tr: ayrılmamış alanları atlamak sadece alanlar üzerinde işlem
    	yapılırken anlamlı

en: symbolic link
tr: sembolik bağ

en: symbolic links are not supported on this system
tr: bu sistemde sembolik bağlar desteklenmiyor

en: syntax error
tr: sözdizimi hatası

en: tab size cannot be 0
tr: tab boyu 0 olamaz

en: tab size contains an invalid character
tr: tab boyunda geçersiz karakter

en: tab size contains invalid character(s): %s
tr: sekme boyunda geçersiz karakter(ler): %s

en: tab sizes must be ascending
tr: tab boyları küçükten büyüğe sıralı olmalı

en: tab stop is too large %s
tr: sekme boyu %s çok büyük

en: term=
tr: terminal=

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
tr:  --binary ve --text seçenekleri sağlama toplamlarını kontrol ederken geçersiz

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
tr: --status seçeneği yalnızca sağlama toplam kontrolü sırasında anlamlı

en: the --string and --check options are mutually exclusive
tr: --string ve --check seçenekleri aynı anda kullanılamaz

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
tr: --warn seçeneği yalnızca sağlama toplam kontrolü sırasında anlamlı

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
tr: [c*] ifadesi KUME2'de sadece çeviri yaparken kullanılabilir

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
tr: [c*] tekrar yapısı KUME1'de bulunamaz

en: the argument `%s' lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
tr: `%s' argümanı bir `+' ile başlamalı;
    Zamanı belirtmek için bir seçenek kullanırken, seçenek olmayan
    her argüman `+' ile başlayan bir biçem dizgesi olmalıdır.

en: the delimiter must be a single character
tr: ayraç tek karakter olmalıdır

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
tr: ayrıntılı çıktı seçenekleri ile stty-okuyabilir tarzı çıktı
    seçenekleri birlikte kullanılamaz

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
tr: dircolors çıktısının hem içsel veritabanına, hem de bir kabuk sentaksına
    göre olması çelişkili

en: the options to print and set the time may not be used together
tr: zamanı ayarlamak ve göstermek için bu seçenekler birlikte kullanılamaz

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
tr: tarih belirten bu seçenekler birlikte kullanılamaz

en: the strip option may not be used when installing a directory
tr: bir dizin kurulurken strip seçeneği kullanılamaz

en: too few arguments
tr: argüman sayısı yetersiz

en: too few non-option arguments
tr: çok az `seçenek olmayan' argüman var

en: too many %% conversion specifications in suffix
tr: sonekte gereğinden fazla %% dönüşüm belirleyicisi var

en: too many arguments
tr: çok fazla argüman

en: too many arguments
tr: argüman sayısı çok fazla

en: too many arguments;  When using tail's obsolescent option syntax (%s)
    there may be no more than one file argument.  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
tr: gereğinden fazla argüman; eski kullanım şeklindeki seçenekle (%s) beraber
    sadece bir dosya ismi verilebilir. Eski şekil yerine -n veya -c
    seçeneklerini kullanın.

en: too many non-option arguments
tr: çok sayıda `seçenek olmayan' argüman var

en: too many non-option arguments: %s%s
tr: çok sayıda seçenek olmayan argüman var: %s%s

en: total
tr: toplam

en: truncated record
tr: budanmış kayıt

en: truncated records
tr: budanmış kayıtlar

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
tr: tekrar edilen karakterler bire indirgeme ve silme beraber yapılılrken
     iki KUME verilmeli

en: two strings must be given when translating
tr: çevrim için iki KUME verilmelidir

en: undefined
tr: atanmamış

en: unknown binary operator
tr: bilinmeyen ikilik işlemimi

en: unknown user-ID: %s
tr: bilinmeyen kullanıcı kimliği: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
tr: çevre değişkeni LS_COLORS'da taranamaz değer

en: unrecognized option %s
tr: geçersiz seçenek %s

en: unrecognized option %s=%s
tr: geçersiz seçenek %s=%s

en: unrecognized option `-%c'
tr: bilinmeyen seçenek `-%c'

en: unrecognized prefix: %s
tr: tanımlanmamış önek: %s

en: user %s does not exist
tr: %s diye bir kullanıcı yok

en: using restricted shell %s
tr: kısıtlı kabuk %s kullanılıyor

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
tr: uyarı: %s: karakter sabitini izleyen karakter(ler) yoksayıldı

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
tr: uyarı: --pid=PID bu sistemde desteklenmiyor

en: warning: --retry is useful only when following by name
tr: uyarı: --retry seçeneği sadece --follow=name seçeneğiyle kullanıldığında 
     bir anlam taşır

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
tr: uyarı: --version-control (-V) artık kullanılmıyor; ileride 
    bunun desteği kaldırılacak.   --backup=%s seçeneğini kullanın

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
tr: uyarı: --pid=PID sadece -f seçeneğiyle kullanıldığında bir anlam taşır

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d'
tr: uyarı: `touch %s' artık kullanılmıyor; `touch -t %04d%02d%02d%02d%02d.%02d' kullanılmalı

en: warning: cannot change directory to %s
tr: uyarı: %s dizinine geçilemiyor

en: warning: ignoring excess arguments, starting with `%s'
tr: uyarı: `%s'den başlayarak fazladan argümanlar yoksayıldı

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
tr: uyarı: geçersiz genişlik %lu; %d kullanılıyor

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
tr: uyarı: satır numarası `%s' bir önceki satır numarası ile aynı

en: warning: source file %s specified more than once
tr: uyarı: %s kaynak dosyası bir defadan çok belirtilmiş

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
tr: uyarı: özetlemek --max-depth=%d ile çakışıyor

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
tr: uyarı: özetlemek --max-depth=0 ile aynı

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
tr: uyarı: net olmayan \%c%c%c sekizlik ters kesik gösteririmi 
    	  \0%c%c,`%c' sırası olarak algılanıyor

en: warning: unportable BRE: `%s': using `^' as the first character
    of the basic regular expression is not portable; it is being ignored
tr: uyarı: taşınamaz düzgün ifade: `%s':`^' ile başlayan temel düzenli
    ifadeler taşınamadığından`^' yoksayılıyor.

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
tr: uyarı: mt_type=0x%2$0lx, %1$s dosyası için lseek çekirdek hatasına alternatifler
      kullanılıyor -- tür listesi için <sys/mtio.h>'e bakın

en: weird file
tr: garip dosya

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
tr: özel blok dosyalar oluşturulurken majör 
    ve minör aygıt numaraları belirtilmelidir

en: when making multiple links, last argument must be a directory
tr: birden fazla bağ yaratırken son argüman bir dizin olmalı

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
tr: birden fazla dosya taşınırken son argüman dizin olmalıdır

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
tr: KUME1 kısaltılmıyorsa KUME2 boş olamaz

en: when preserving paths, the destination must be a directory
tr: dosya yolları korunurken hedef bir dizin olmalı

en: when specifying an output style, modes may not be set
tr: bir çıktı tarzı belirtildiğinde kipler ayarlanamaz

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
tr: karakter sınıflarının tümleyicileri (küme tümleyen=set complement)
    kullanıldığında KUME2 sadece bir karakter kullanan ifadeler içerebilir

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
tr: çeviri yaparken, KUME2'de kullanılabilecek karakter sınıfları:
     upper, lower

en: width specification
tr: genişlik olarak verilen değer hatalı (-w nun argümanı)

en: will not create hard link %s to directory %s
tr: Dizine sabit bağ oluşturulmayacak: sabit bağ %s, dizin %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
tr: yeni oluşturulmuş %s'un üzerine %s yazılamaz

en: write error
tr: yazma hatası

en: write error for `%s'
tr: `%s' için yazım hatası

en: write failed
tr: yazma başarısız oldu

en: writing %s
tr: %s yazılıyor

en: writing to %s
tr: %s'e yazılıyor

en: wrong number of arguments
tr: argüman sayısı hatalı

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
tr: bayt, karakter ya da alan listesi belirtilmelidir
