gedit - en to tr translation catalogue (635 entries)

en:   INS
tr:   ARY

en:   Ln %d, Col %d
tr:   Sat %d, Süt %d

en:   OVR
tr:   ÜZR

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
tr: "%s" bir dizin.
    
    Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly.
tr: "%s" bir dizin.
    
    Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun.

en: "%s" is not a valid location.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
tr: "%s" geçerli bir konum değil.
    
    Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: (correct spelling)
tr: (imla hatalarını düzelt)

en: (modified)
tr: (değiştirildi)

en: (no suggested words)
tr: (kelime önerisi yok)

en: (readonly)
tr: (salt okunur)

en: <b>Auto Indentation</b>
tr: <b>Otomatik Girintileme</b>

en: <b>Elements</b>
tr: <b>Öğeler</b>

en: <b>File Saving</b>
tr: <b>Dosya Kaydetme</b>

en: <b>Font</b>
tr: <b>Yazıtipi</b>

en: <b>Language</b>
tr: <b>Dil</b>

en: <b>Line Numbers</b>
tr: <b>Satır Numaraları</b>

en: <b>Right Margin</b>
tr: <b>Sağ Kenar Boşluğu</b>

en: <b>Tabs</b>
tr: <b>Sekmeler</b>

en: <b>Text Wrapping</b>
tr: <b>Metin Bölmesi</b>

en: <b>Undo</b>
tr: <b>Geri al</b>

en: <b>word</b>
tr: <b>sözcük</b>

en: <span weight="bold" size="larger">You have X documents with unsaved changes. </span>
tr: <span weight="bold" size="larger">Kaydedilmemiş değişiklikler bulunan X dosyanız var. </span>

en: <span weight="bold"> When inserting date/time...</span>
tr: <span weight="bold"> Tarih/zamanı eklerken...</span>

en: <span weight="bold">Colors</span>
tr: <span weight="bold">Renkler</span>

en: <span weight="bold">File Name</span>
tr: <span weight="bold">Dosya Adı</span>

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
tr: Düzenleme bölgesi için kullanılacak özel bir yazıtipi. Bu, sadece "Use Default Font" seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: A file named "%s" already exists.
tr: "%s" adında bir dosya zaten var.

en: A_vailable encodings:
tr: K_ullanılabilir kodlamalar:

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
tr: AaBbCcÇçDdEeFfGgĞğHhIıİiJjKkLlMmNnOoÖöPpRrSsŞşTtUuUüVvYyZz

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: Activate %s
tr: %s etkinleşsin

en: Add or _Remove...
tr: Ekle yada Çıka_r...

en: Add w_ord
tr: S_özcük ekle

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Text Files
tr: Tüm Metin Dosyaları

en: An error occured while running the selected command.
tr: Seçilen komut çalıştırılırken bir hata oluştu.

en: Arabic
tr: Arapça

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Auto Detected
tr: Otomatik Algıla

en: Auto Detected Encodings
tr: Kodlamaları Otomatik Algıla

en: Auto Save
tr: Otomatik Kaydet

en: Auto Save Interval
tr: Otomatik Kaydetme Sıklığı

en: Auto indent
tr: Otomatik girintile

en: Automatically spell-check the current document
tr: Geçerli belgede yazım denetimini kendiliğinden yap

en: Available Tag Lists
tr: Kullanılabilir Etiket Listeleri

en: Available formats
tr: Kullanılabilir biçimler

en: Background Color
tr: Arkaplan rengi

en: Background color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
tr: Düzenleme bölgesindeki seçili metin için arkaplan rengi. Bu, sadece "Use Default Colors" seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: Background color for unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
tr: Düzenleme bölgesindeki seçili olmayan metin için arkaplan rengi. Bu, sadece "Use Default Colors" seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: Backup Copy Extension
tr: Yedekleme Kopyası Uzantısı

en: Baltic
tr: Baltık

en: Body Font for Printing
tr: Yazdırma için Gövde Yazıtipi

en: Body font picker
tr: Gövde yazıtipi seçici

en: Bold
tr: Kalın

en: Browse for program location...
tr: Program konumuna gözat...

en: Bytes
tr: Bayt

en: C_onfigure Plugin
tr: E_klentiyi Yapılandır

en: Cannot create the file "%s".
    
    A directory component in the file name does not exist or is a dangling symbolic link.
tr: "%s" dosyası oluşturulamıyor.
    
    Dosya adında bulunan bir dizin bileşeni yok, ya da artık geçerli olmayan bir sembolik bağ.

en: Cannot create the file "%s".
    
    Make sure you have the appropriate write permissions.
tr: "%s" dosyası oluşturulamıyor.
    
    Geçerli yazma iznine sahip olduğunuzdan emin olun.

en: Cannot create the file "%s".
    
    The file name is too long.
tr: "%s" dosyası oluşturulamıyor.
    
    Dosya adı çok uzun.

en: Cannot initialize preferences manager.
tr: Tercihler yöneticisi başlatılamıyor.

en: Catalan
tr: Katalan

en: Celtic
tr: Kelt

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Ch_aracter Coding:
tr: Karakter _Kodlaması:

en: Ch_aracter coding:
tr: Karakter _kodlaması:

en: Cha_nge
tr: _Değiştir

en: Change A_ll
tr: _Tümünü Değiştir

en: Change _to:
tr: Değiş_tir:

en: Change the visibility of the output window in the current window
tr: Çıktı penceresinin geçerli penceredeki görünümünü değiştir.

en: Change the visibility of the statusbar in the current window
tr: Geçerli penceredeki durum çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: Change the visibility of the toolbar in the current window
tr: Geçerli penceredeki araç çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: Changes made to the document in the last %d hour will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be definitively lost.
tr[0]: Belge içerisinde son %d saat içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Belge içerisinde son %d saat içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be definitively lost.
tr[0]: Belge içerisinde son %ld dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Belge içerisinde son %ld dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be definitively lost.
tr[0]: Belge içerisinde son %ld saniye içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Belge içerisinde son %ld saniye içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be definitively lost.
tr[0]: Belge içerisinde son bir saatte ve %d dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Belge içerisinde son bir saatte ve %d dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last hour will be definitively lost.
tr: Belge içerisinde son bir saat içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
tr[0]: Belge içerisinde son bir dakika ve %ld saniye içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Belge içerisinde son bir dakika ve %ld saniye içerisinde yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Changes made to the document in the last minute will be definitively lost.
tr: Belge içerisinde son bir dakikada yapılan değişiklikler kaybolacak.

en: Character codings
tr: Karakter kodları

en: Characters (no spaces)
tr: Karakterler (boşluksuz)

en: Characters (with spaces)
tr: Karakterler (boşluklu)

en: Check Spelling
tr: Yazım Denetimi

en: Check _Word
tr: Sözcük De_netle

en: Check spelling
tr: Yazım denetimi

en: Check the current document for incorrect spelling
tr: Geçerli belgeyi yazım hatalarına karşı denetle

en: Checks the spelling of the current document.
tr: Geçerli belgede yazım denetimi yapar.

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Clear the output window
tr: Çıktı penceresini temizle

en: Close
tr: Kapat

en: Close all open files
tr: Açık tüm dosyaları kapat

en: Close the current file
tr: Çalışılan dosyayı kapat

en: Close the output window
tr: Çıktı penceresini kapat

en: Co_mmand:
tr: Ko_mut:

en: Completed spell checking
tr: Yazım denetimi tamamlandı

en: Configure date/time plugin
tr: Tarih/Zaman eklentisini yapılandır

en: Configure insert date/time plugin...
tr: Tarih/zaman ekleme eklentisini yapılandır...

en: Configure the application
tr: Uygulamayı yapılandır

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy selected lines
tr: Seçili satırları kopyala

en: Copy the selected text to the clipboard
tr: Seçilen metni panoya kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçimi panoya kopyala

en: Could not create a backup file.
tr: Yedekleme kopyası oluşturulamadı.

en: Could not create the file "%s".
tr: "%s" dosyası oluşturulamıyor.

en: Could not find plugin-manager.glade2, reinstall gedit.
tr: plugin-manager.glade2 bulunamadı, gedit'i yeniden kurun.

en: Could not find the file "%s".
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
tr: "%s" dosyası bulunamadı.
    
    Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not find the required widgets inside %s.
tr: %s içindeki gereken parçacıklar bulunamadı.

en: Could not open the file "%s"
tr: "%s" dosyası açılamadı.

en: Could not open the file "%s" because access was denied.
tr: "%s" dosyası açılamıyor çünkü erişim engellendi.

en: Could not open the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
tr: "%s" dosyası açılamıyor çünkü gedit %s: konumlarını tanımlayamıyor.

en: Could not open the file "%s" because gedit has not been able to automatically detect the character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and try again selecting a character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog.
tr: "%s" dosyası açılamıyor çünkü otomatik olarak algılanan karakter kodlaması gedit tarafından tanımlanamıyor.
    
    Lütfen, binary dosya açmadığınızı kontrol edin ve karakter kodlamasını seçerek 'Dosya Aç...' (yada 'Konum Aç') penceresini kullanarak tekrar açmayı deneyin.

en: Could not open the file "%s" because it contains corrupted data.
tr: "%s" dosyası açılamıyor çünkü zarar görmüş veri içeriyor.

en: Could not open the file "%s" because it contains data in an invalid format.
tr: "%s" dosyası açılamıyor çünkü geçersiz biçimli veri içeriyor.

en: Could not open the file "%s" because it contains invalid data.
    
    Probably, you are trying to open a binary file.
tr: "%s"dosyası açılamadı çünkü geçersiz veri içeriyor.
    
    Bir kütük dosyası açmaya çalışıyor olabilirsiniz.

en: Could not open the file "%s" because it is too big.
tr: "%s" dosyası açılamıyor çünkü boyutu çok büyük.

en: Could not open the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that you typed the location correctly and that your proxy settings are correct and then try again.
tr: "%s"dosyası açılamadı çünkü "%s" makinesi bulunamadı.
    
    Lütfen konumu doğru yazdığınıza ve vekil sunucu ayarlarınızın doğru olduğuna emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not open the file "%s" because the attempt to log in failed.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
tr: "%s"dosyası açılamadı çünkü oturum açma girişimi başarısız oldu.
    
    Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not open the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
tr: "%s"dosyası açılamadı çünkü makine adı boş.
    
    Lütfen vekil sunucu ayarlarınızın doğru olduğuna emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not open the file "%s" because the host name was invalid.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
tr: "%s"dosyası açılamadı çünkü makine adı geçersiz.
    
    Lütfen konumu doğru yazdığınıza emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not open the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
tr: "%s" dosyası açılamıyor çünkü çok fazla açık dosya var.
    
    Lütfen bazı açık dosyaları kapatın ve tekrar deneyin.

en: Could not open the file "%s" using the %s character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and that you selected the right character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog and try again.
tr: "%s"dosyası açılamadı %s karakter kodlaması kullanıyor.
    
    Lütfen, binary dosya açmadığınızı kontrol edin ve karakter kodlamasını seçerek 'Dosya Aç...' (yada 'Konum Aç') penceresini kullanarak tekrar açmayı deneyin.

en: Could not open the file "%s".
tr: "%s" dosyası açılamadı.

en: Could not open the file "%s".
    
    %s.
tr: "%s" dosyası açılamıyor.
    
    %s.

en: Could not read data from stdin.
tr: stdin'den veri okunamıyor

en: Could not read symbolic link information for %s
tr: %s için sembolik bağlantı bilgisi okunamadı

en: Could not revert the file "%s" because access was denied.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü erişim engellendi.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot find it.
    
    Perhaps, it has recently been deleted.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü gedit bu dosyayı bulamıyor.
    
    Dosya silinmiş olabilir.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü gedit %s: konumlarını işleyemiyor.

en: Could not revert the file "%s" because it contains corrupted data.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü zarar görmüş veri içeriyor.

en: Could not revert the file "%s" because it contains data in an invalid format.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü geçersiz biçimli veri içeriyor.

en: Could not revert the file "%s" because it contains invalid UTF-8 data.
    
    Probably, you are trying to revert a binary file.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü geçersiz UTF-8 bilgisi içeriyor.
    
    Bir binary dosyasını eski haline getirmeye çalışıyor olabilirsiniz.

en: Could not revert the file "%s" because it is too big.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü dosya çok büyük.

en: Could not revert the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü "%s" makinesi bulunamadı.
    
    Lütfen vekil sunucu ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not revert the file "%s" because the attempt to log in failed.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü oturum açma girişimi başarısız oldu.

en: Could not revert the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü makine adı boş.
    
    Lütfen vekil sunucu ayarlarınızın doğru olduğuna emin olun ve tekrar deneyin.

en: Could not revert the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
tr: "%s" dosyası eski haline getirilemedi çünkü çok fazla açık dosya var. 
    
    Lütfen bazı dosyaları kapatıp tekrar deneyin.

en: Could not revert the file "%s".
tr:  "%s" dosyası eski haline getirilemiyor.

en: Could not save the file "%s".
tr: "%s"dosyası kaydedilemedi.

en: Could not save the file "%s".
    
    %s
tr: "%s" dosyası kaydedilemedi.
    
    %s.

en: Create Backup Copies
tr: Yedekleme Kopyaları Oluştur

en: Create a _backup copy of files before saving
tr: Dosyaları kaydetmeden önce _yedekleme kopyası oluştur

en: Create a new document
tr: Yeni bir belge oluştur

en: Create a new document in an existing instance of gedit
tr: Gedit'in mevcut durumuna yeni bir belge yarat

en: Create a new toplevel window in an existing instance of gedit
tr: Gedit'in mevcut durumunda yeni bir en üst düzey pencere yarat

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Current Locale (%s)
tr: Geçerli Yerelleştirme (%s)

en: Cut
tr: Kes

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukrayna Dili

en: Czech
tr: Çekçe

en: D_isplay right margin
tr: Sağ kenal boşluğunu _görüntüle

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Delete
tr: Sil

en: Delete the selected text
tr: Seçili metni sil

en: Display Line Numbers
tr: Satır Sayılarını Göster

en: Display Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğunu Göster

en: Do not _split words over two lines
tr: Ke_limeleri iki ayrı satıra bölme

en: Do you want to replace it with the one you are saving?
tr: Onu kaydettiğiniz ile değiştirmek ister misiniz?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
tr: Onu kaydettiğiniz ile değiştirmeyi denemek ister misiniz?

en: Do_n't save
tr: Kaydet_me

en: Document Statistics
tr: Belge İstatistikleri

en: Done
tr: Bitti

en: Double-click on a tag to insert it in the current document
tr: Herhangi bir etiketi belgeye eklemek için çift tıklayın

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: E_ncodings shown in menu:
tr: Menüde gösterilen _kodlamalar:

en: Edit text files
tr: Metin dosyalarını düzenle

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Editor Font
tr: Düzenleyici Yazıtipi

en: Editor _font:
tr: _Düzenleyici yazıtipi:

en: Elements
tr: Öğeler

en: Enable Syntax Highlighting
tr: Sözdizimi Vurgulamayı Etkinleştir

en: Enable text _wrapping
tr: Metin _bölmeyi etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Encodings shown in menu
tr: Menüde gösterilen kodlamalar

en: English (American)
tr: İngilizce (Amerika)

en: English (British)
tr: İngilizce (Britanya)

en: English (Canadian)
tr: İngilizce (Kanada)

en: Enter the _location (URI) of the file you would like to open:
tr: Açmak istediğiniz _dosyanın yerini (URL) girin:

en: Error loading file "%s"
tr: "%s" dosyasını yüklerken hata oluştu

en: Error parsing the shell command.
    
    Please, insert a valid shell command.
tr: Kabuk komutu ayrıştırırken hata.
    
    Lütfen geçerli bir komut girin.

en: Error reverting the document "%s".
tr: "%s" belgesi ilk haline getirilirken hata.

en: Error, impossible to activate plugin '%s'
tr: Hata, '%s' eklentisini etkinleştirmek olanaksız

en: Error, impossible to deactivate plugin '%s'
tr: Hata, '%s' eklentisini etkisizleştirmek olanaksız

en: Error, impossible to destroy plugin '%s'
tr: Hata, '%s' eklentisini yoketmek olanaksız

en: Error, impossible to initialize plugin '%s'
tr: Hata, '%s' eklentisini başlatmak olanaksız

en: Error, impossible to update ui of the plugin '%s'
tr: Hata, '%s' eklentisinin arayüzünü güncellemek olanaksız

en: Error, plugin '%s' does not contain activate function.
tr: Hata, eklenti '%s' etkinleştirme işlevini içermiyor.

en: Error, plugin '%s' does not contain deactivate function.
tr: Hata, eklenti '%s' etkisizleştirme işlevini içermiyor.

en: Error, plugin '%s' does not contain init function.
tr: Hata, eklenti '%s' init işlevini içermiyor.

en: Error, unable to open module file '%s'
tr: Hata, modül dosyası '%s' açılamadı

en: Execute an external program and eventually grabs its output in the output window.
tr: Harici bir program çalıştır ve çıktısını bir pencereye yönelt

en: Executing command
tr: Komut çalıştırılıyor

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
tr: %3$s anahtarı için `%1$s' bekleniyordu, `%2$s' alındı

en: Extension or suffix to use for backup file names. This will only take effect if the "Create Backup Copies" option is turned on.
tr: Yedekleme dosya adları için uzantı ya da sonekler.  Bu, sadece "Create Backup Copies" seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: Failed
tr: Başarısız

en: File: %s
tr: Dosya: %s

en: Find
tr: Bul

en: Find Ne_xt
tr: Sonrakini B_ul

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

en: Find Pre_vious
tr: Ö_ncekini Bul

en: Find Previous
tr: Öncekini Bul

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Font & Colors
tr: Yazıtipleri ve Renkler

en: Font Selection
tr: Yazıtipi Seçimi

en: Font name
tr: Yazıtipi adı

en: Font size for label
tr: Etiket için yazıtipi boyutu

en: Font size for label in font info mode
tr: Yazıtipi bilgi kipi için yazıtipi büyüklüğü

en: Fonts
tr: Yazıtipi

en: Foreground color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
tr: Düzenleme bölgesindeki seçili metin için önplan rengi. Bu, sadece "Use Default Colors" seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: Foreground color for the unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
tr: Düzenleme bölgesindeki seçili olmayan metin için önplan rengi. Bu, sadece "Use Default Colors" seçeneği kapalı ise etki gösterir.

en: Found and replaced %d occurrence. | Found and replaced %d occurrences.
tr[0]: %d eşleşme bulundu ve değiştirildi.
tr[1]: %d eşleşme bulundu ve değiştirildi.

en: French (France)
tr: Fransızca (Fransa)

en: French (Swiss)
tr: Fransızca (İsviçre)

en: Gedit View
tr: Gedit Görünümü

en: Gedit View.
tr: Gedit Görünümü.

en: Gedit viewer factory
tr: Gedit görüntüleyici üreticisi

en: General
tr: Genel

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German (Germany)
tr: Almanca (Almanya)

en: German (Swiss)
tr: Almanca (İsviçre)

en: Get statistic info on current document
tr: Geçerli belgenin istatistik bilgilerini göster

en: Go to Line
tr: Satıra Git

en: Go to _Line...
tr: Satıra _Git...

en: Go to a specific line
tr: Belirtilen satıra git

en: Goto Line
tr: Satıra Git

en: Greek
tr: Yunanca

en: He_aders and footers:
tr: B_aşlıklar ve dipnotlar:

en: Header Font for Printing
tr: Yazdırma İçin Sayfa Başlığı Yazıtipi

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew Visual
tr: İbranice-Görünümsel

en: Highlight _mode:
tr: _Vurgu kipi:

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
tr: Bu değer "0" ise, belge yazdırılırken satır sayıları eklenmez. Aksi halde, gedit her satır için satır sayılarını yazdırır.

en: If you don't save your documents, all your changes will be lost.
tr: Belgelerinizi kaydetmediğiniz takdirde yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, all your changes will be definitively lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be definitively lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son %d saatte yaptığınız değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Kaydetmediğiniz takdirde son %d saatte yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be definitively lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son %ld dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Kaydetmediğiniz takdirde son %ld dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be definitively lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son %ld saniyede yaptığınız değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Kaydetmediğiniz takdirde son %ld saniyede yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be definitively lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son bir saat ve %d dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Kaydetmediğiniz takdirde son bir saat ve %d dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last hour will be definitively lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde son bir saatte yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
tr[0]: Kaydetmediğiniz takdirde son bir dakika ve %ld saniye içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.
tr[1]: Kaydetmediğiniz takdirde son bir dakika ve %ld saniye içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: If you don't save, changes from the last minute will be definitively lost.
tr: Kaydetmediğiniz takdirde son bir dakika içerisinde yaptığınız değişiklikler kaybolacak.

en: Ignore _All
tr: Tü_münü Yoksay

en: In_sert Date and Time...
tr: Tari_h ve Zaman Ekle...

en: Indent lines
tr: Satırları girintile

en: Indent or un-indent selected lines.
tr: Seçili satırlardan girintiyi kaldır veya ekle.

en: Indent selected lines
tr: Seçili satırları girintile

en: Insert Date and Time
tr: Tarih ve Zaman Ekle

en: Insert Date/Time
tr: Tarih/Zaman Ekle

en: Insert User Na_me
tr: Kullanıcı _Adı Ekle

en: Insert _spaces instead of tabs
tr: Sekme yerine _boşluk ekle

en: Insert current date and time at the cursor position
tr: İmlecin bulunduğu yere şimdiki tarihi ve zamanı ekler

en: Insert spaces
tr: Boşlukları araya ekle

en: Insert the user name at the cursor position
tr: İmlecin bulunduğu yere kullanıcı adını ekler

en: Inserts current date and time at the cursor position.
tr: İmlecin bulunduğu yere şimdiki tarihi ve zamanı ekler.

en: Inserts the user name at the cursor position.
tr: İmlecin bulunduğu yere kullanıcı adını ekler.

en: Invalid UTF-8 data
tr: Geçersiz UTF8 verisi

en: Invalid file name
tr: Geçersiz dosya adı

en: Invalid filename.
tr: Geçersiz dosya adı.

en: Invalid glade file for plugin manager -- not all widgets found.
tr: Eklenti yöneticisinin glade dosyası geçersiz -- parçaların tamamı yok.

en: It is not possible to revert an Untitled document.
tr: İsimsiz bir belge eski haline getirilemez.

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italic
tr: Eğik

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Kore Dili

en: Language:
tr: Dil:

en: Languages
tr: Diller

en: Line Number Font for Printing
tr: Yazdırma için Satır Sayısı Yazıtipi

en: Line Wrapping Mode
tr: Satır Bölme Kipi

en: Line numbers font picker
tr: Satır numaraları yazıtipi seçici

en: Lines
tr: Satırlar

en: List of encodings shown in Character Coding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
tr: Karakter kodu menüsündeki açık kodlamaları listede göster/kayıtlı dosyayı ayır. Sadece tanımlanmış kodlamaları kullanılır.

en: Loaded %d file | Loaded %d files
tr[0]: %d dosya yüklendi
tr[1]: %d dosya yüklendi

en: Loaded file "%s"
tr: "%s" dosyası yüklendi

en: Loading %d file... | Loading %d files...
tr[0]: %d dosya yükleniyor...
tr[1]: %d dosya yükleniyor...

en: Loading file "%s"...
tr: "%s" dosyası yükleniyor...

en: Loading file:
tr: Dosya yükleniyor:

en: MIME Type:
tr: MIME Türü:

en: Main toolbar
tr: Ana araç çubuğu

en: Match _entire word only
tr: Sadece tüm _kelimeyi eşleştir

en: Maximum Recent Files
tr: Azami Son Kullanılan Dosyalar

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo.
tr: Gedit'in geri alabileceği ya da tekrarlayabileceği eylemlerin azami miktarı.

en: Mispelled word:
tr: Hatalı yazılmış sözcük:

en: Modify preview phrase...
tr: Önizleme biçimini değiştir...

en: Move the current document to a new window
tr: Geçerli belgeyi yeni bir pencereye taşı

en: Name of the selected font
tr: Seçili yazıtipinin adı

en: Name:
tr: İsim:

en: New
tr: Yeni

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Normal _text color:
tr: Normal _metin rengi:

en: Norwegian
tr: Norveç dili

en: Not enough available memory to open the file "%s". Please, close some running application and try again.
tr: "%s" dosyasını açmak için yeterli bellek yok. Lütfen çalışmakta olan bazı uygulamaları kapatıp tekrar deneyin.

en: Not enough available memory to revert the file "%s". Please, close some running application and try again.
tr: "%s" dosyasının eski haline getirilmesi için yeterli bellek yok. Lütfen çalışan bazı uygulamaları kapatıp tekrar deneyin.

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Auto Save" option is turned on.
tr: Gedit'in değiştirilmiş dosyaları kaç dakika sonra kendiliğinden kaydedeceği. Bu, sadece "Auto Save" seçeneği açık ise etki gösterir.

en: Open
tr: Aç

en: Open '%s'
tr: '%s' adresini aç

en: Open File...
tr: Dosya Aç...

en: Open Location
tr: Konum Aç

en: Open Location...
tr: Konum Aç...

en: Open _Location...
tr: _Konum Aç...

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: Open a file from a specified location
tr: Belirtilen konumdan bir dosya aç

en: Open a recently used file
tr: En son kullanılan dosyayı aç

en: Open from URI
tr: URI'den aç

en: Open the gedit manual
tr: Gedit kılavuzunu aç

en: Output Lines
tr: Çıktı Satırları

en: Page %N of %Q
tr: Sayfa %N / %Q

en: Page Set_up
tr: _Sayfa Düzeni

en: Page Setup
tr: Sayfa Düzeni

en: Page headers font picker
tr: Sayfa başlıkları yazıtipi seçici

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Pick a Font
tr: Bir Yazıtipi seç

en: Pick a color
tr: Bir renk seç

en: Pick the background color
tr: Arkaplan rengini seç

en: Pick the editor font
tr: Düzenleyici yazıtipi seç

en: Pick the normal text color
tr: Normal metin rengi seç

en: Pick the selected text color
tr: Seçilen metin rengini seç

en: Pick the selection color
tr: Seçim rengini seç

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese (Brazilian)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

en: Pr_eferences
tr: Ter_cihler

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preparing pages...
tr: Sayfalar hazırlanıyor...

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview text
tr: Metin önizleme

en: Preview text shown in the dialog
tr: Pencerede görüntülenen metin önizleme

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Header
tr: Sayfa Başlıklarını Yazdır

en: Print Line Numbers
tr: Satır Sayılarını Yazdır

en: Print Previe_w...
tr: Y_azdırma Önizleme...

en: Print Preview
tr: Yazdırma Önizleme

en: Print Syntax Highlighting
tr: Vurgulanan Sözdizimlerini Yazdır

en: Print _line numbers
tr: _Satır numalarını yazdır

en: Print preview
tr: Yazdırma önizlemesi

en: Print s_yntax highlighting
tr: Vurgulanan sözdizimini _yazdır

en: Print the current file
tr: Çalışılan dosyayı yazdır

en: Printing Line Wrapping Mode
tr: Yazdırma Satır Bölme Kipi

en: Printing page %d of %d...
tr: Sayfalar yazdırılıyor %d / %d...

en: Push this button to configure background color
tr: Arkaplan rengini düzenlemek için bu düğmeyi tıklayınız

en: Push this button to configure text color
tr: Metin rengini ayarlamak için bu düğmeyi tıklayınız

en: Push this button to configure the color in which the selected text should appear
tr: Seçili metnin hangi renkte görüntüleneceğini ayarlamak için bu düğmeyi tıklayınız

en: Push this button to configure the color in which the selected text should be marked
tr: Seçili metnin hangi renkte işaretleneceğini ayarlamak için bu düğmeyi tıklayınız

en: Push this button to select the font to be used by the editor
tr: Düzenleyici tarafından kullanılacak olan yazıtipini seçmek için bu düğmeyi tıklayınız

en: Push this button to select the font to be used to print line numbers
tr: Satır sayıları yazdırılırken kullanılacak olan yazıtipini seçmek için bu düğmeyi tıklayınız.

en: Push this button to select the font to be used to print the body of the document
tr: Gövde yazdırılırken kullanılacak olan yazıtipini seçmek için bu düğmeyi tıklayınız.

en: Push this button to select the font to be used to print the page headers
tr: Sayfa başlıkları yazdırılırken kullanılacak olan yazıtipini seçmek için bu düğmeyi tıklayınız.

en: Quit
tr: Çık

en: Quit an existing instance of gedit
tr: Gedit'in mevcut durumundan çık

en: Quit the program
tr: Programdan çık

en: RO
tr: SO

en: R_emove duplicates
tr: Çiftleri _sil

en: Redo
tr: Tekrar Yap

en: Redo the undone action
tr: Geri alınan işlemi tekrar yap

en: Rendering page %d of %d...
tr: Sayfalar taranıyor %d / %d...

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: Replace _All
tr: _Hepsini Değiştir

en: Replace _with:
tr: Bununla _değiştir:

en: Revert
tr: Eski Durumuna Getir

en: Revert to a saved version of the file
tr: Dosyayı kaydedilmiş haline dönüştürür

en: Revert unsaved changes to document "%s"?
tr: "%s" belgesi içerisinde yapılan değişiklikler eski haline getirilsin mi?

en: Reverting file:
tr: İlk haline getiriliyor:

en: Reverting the document "%s"...
tr: "%s" belgesi ilk haline getiriliyor...

en: Right Margin Position
tr: Sağ Kenar Boşluğu Pozisyonu

en: Romanian
tr: Romence

en: Run Command
tr: Komut Çalıştır

en: Run a command
tr: Bir komut çalıştır

en: Russian
tr: Rusça

en: S_elect the documents you want to save:
tr: Kaydetmek istediğiniz _belgeleri seçin:

en: S_ort...
tr: _Sırala...

en: S_tart at column:
tr: Sü_tundan başla:

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save _As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: Save _None
tr: Hiçbiri_ni Kaydetme

en: Save all open files
tr: Tüm açık dosyaları kaydet

en: Save as...
tr: Farklı kaydet...

en: Save method not implemented for gedit viewer
tr: Gedit görüntüleyici için kaydetme metodu henüz tamamlanmadı

en: Save the changes to document "%s" before closing?
tr: Kapatmadan önce "%s" belgesinde yaptığınız değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: Save the current file
tr: Çalışılan dosyayı kaydet

en: Save the current file with a different name
tr: Çalışılan dosyayı başka bir dosya adıyla kaydet

en: Saving document "%s"...
tr: "%s" belgesi kaydediliyor...

en: Se_lection color:
tr: Seçim _rengi:

en: Search _backwards
tr: _Geriye doğru ara

en: Search backwards for the same text
tr: Aynı dizgeyi metin içerisinde geriye doğru ara

en: Search for and replace text
tr: Metin ara ve değiştir

en: Search for text
tr: Metin ara

en: Search forwards for the same text
tr: Aynı dizgeyi metin içerisinde ileriye doğru ara

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Select a file to open
tr: Açılacak dosyayı seçin

en: Select a filename to save
tr: Kaydetmek için bir dosya adı seçin

en: Select files to open
tr: Açılacak dosyaları seçin

en: Select the _language of the current document.
tr: Geçerli belgenin _dilini seçer.

en: Select the entire document
tr: Belgenin tamamını seçili duruma getir

en: Select the group of tags you want to use
tr: Kullanacağınız etiket grubunu seçiniz

en: Select the working directory...
tr: Çalışma dizinini seç...

en: Selecte_d text color:
tr: _Seçili metin rengi:

en: Selected Text Color
tr: Seçili Metin Rengi

en: Selection Color
tr: Seçim Rengi

en: Set _Language
tr: _Dili Ayarla

en: Set language
tr: Dili ayarla

en: Set program location...
tr: Program konumunu belirt...

en: Set the language of the current document
tr: Geçerli belgenin dilini ayarla.

en: Set toolbar button style according to desktop Menu and Toolbar Preferences
tr: Menü ve Araç çubuğu seçeneklerini araç çubuğu düğme biçemine göre ayarla

en: Setup the page settings
tr: Sayfa düzeni ayarları

en: Shell command
tr: Kabuk komutu

en: Show commands debugging messages.
tr: Komut hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show document debugging messages.
tr: Belge hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show file debugging messages.
tr: Dosya hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show mdi debugging messages.
tr: Pencere hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show metadata debugging messages.
tr: Metadata hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show only icons in the toolbar
tr: Araç çubuğunda sadece simgeleri göster

en: Show plugin debugging messages.
tr: Eklenti hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show prefs debugging messages.
tr: Tercihler hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show printing debugging messages.
tr: Yazdırma hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show recent debugging messages.
tr: En son hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show search debugging messages.
tr: Arama hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show session management debugging messages.
tr: Oturum yöntetimi hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show size
tr: Boyutu göster

en: Show size in font info mode
tr: Yazıtipi bilgi kipinde büyüklüğü göster

en: Show text below every icon in the toolbar
tr: Araç çubuğunda sadece simgeleri göster

en: Show text only beside important icons in the toolbar
tr: Araç çubuğunda sadece önemli simgelerin yanında metinleri göster

en: Show the tag list window
tr: Etiket listesi penceresini göster

en: Show undo debugging messages.
tr: Geri alma hata ayıklama iletilerini göster.

en: Show utility debugging messages.
tr: Yazılım hata ayıklama iletilerini gösterir.

en: Show view debugging messages.
tr: Görünüm hata ayıklama iletilerini göster.

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort the current document or selection.
tr: Geçerli belgeyi ya da seçili bölgeyi sırala.

en: Sorted list of encodings used by gedit for auto-detecting the encoding of a file. "CURRENT" is the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
tr: Dosya kodlamalarını otomatık algılarken kullanılacak kodlamaların sıralı listesi. "CURRENT" mevcut yerelleştirme kodlamasıdır. Sadece desteklenen kodlamalar kullanılır.

en: Sorts a document or selected text.
tr: Bir belge veya seçili metni sıraya dizer.

en: Source
tr: Kaynak

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Yazdırma işlemi için uzun satırların nasıl bölüneceğini belirtir. "GTK_WRAP_NONE" bölme olmaması için, "GTK_WRAP_WORD", sözcük sınırlarında bölme için,"GTK_WRAP_CHAR", bağımsız karakter sınırlarında bölme için kullanınız. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Düzenleme alanı için uzun satırların nasıl bölüneceğini belirtir. "GTK_WRAP_NONE" bölme olmaması için, "GTK_WRAP_WORD", sözcük sınırlarında bölme için,"GTK_WRAP_CHAR", bağımsız karakter sınırlarında bölme için kullanınız. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
tr: Belge yazdırırken belge gövdesi için hangi yazıtipinin kullanılacağını belirtir.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
tr: Yazdırma işleminde satır sayıları için kullanılacak yazıtipini belirtir. Bu, sadece "Print Line Numbers" seçeneği sıfırdan başka bir şey ise etki gösterir.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
tr: Yazdırma işleminde satır sayıları için kullanılacak yazıtipini belirtir. Bu, sadece "Print Header" açık ise etki gösterir.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
tr: "Son Dosyalar " altmenüsünde görüntülenecek olan en son açılmış dosyaların en yüksek sayısını belirtir.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
tr: Sekme karakteri yerine görüntülenecek boşluk sayısını belirtir.

en: Specifies the position of the right margin.
tr: Sağ kenar boşluğunun konumunu belirtir.

en: Spell checker
tr: Yazım denetimcisi

en: Status Bar is Visible
tr: Durum Çubuğu Görünür

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Strikethrough
tr: Üstü çizili

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
tr: Araç çubuğu düğmeleri biçem. Geçerli değerler, sistemin geçerli biçemi için "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM", sadece simgeleri görüntülemek için "GEDIT_TOOLBAR_ICONS", hem simge hem metin görüntülemek için "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT", hem simge hem de metni yanyana görüntülemek için "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" olabilir. Değerler büyük/küçük harf duyarlıdır, tam olarak burada yer aldığı gibi kullanınız.

en: Suggestions
tr: Öneriler

en: Swedish
tr: İsveç dili

en: Syntax Highlighting
tr: Sözdizimi Vurgulama

en: T_ext for Important Icons
tr: Ön_emli simgeler için metin

en: Tab Size
tr: Sekme Boyutu

en: Tag _List
tr: Etiket _Listesi

en: Tag list
tr: Etiket listesi

en: Tag list plugin
tr: Etiket listesi eklentisi

en: Tags
tr: Etiketler

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Thai
tr: Tay Dili

en: The %s plugin uses an external program, called <tt>%s</tt>, to perform its task.
    
    Please, specify the location of the <tt>%s</tt> program.
tr: %s eklentisi, işlemi tamamlamak için <tt>%s</tt> adında bir başka programı kullanıyor.
    
    Lütfen <tt>%s</tt> programının konumunu belirtiniz.

en: The Document Statistics plugin analyzes the current document and determines the number of words, lines, characters and non-space characters in it and displays the result.
tr: Belge İstatistik eklentisi, belgenizi analiz ederek, sözcükleri, satırları ve boşluklar dışındaki karakterleri sayar ve sonuçları size gösterir.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes.  Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
tr: Dosyayı kaydetmeye çalıştığınız diskte dosya boyutu sınırı var.  Lütfen daha küçük bir dosyayı kaydetmeye çalışın ya da sınırlaması olmayan bir disk kullanın.

en: The document "%s" has been reverted.
tr: "%s" belgesi ilk haline getirildi.

en: The document "%s" has been saved.
tr: "%s" belgesi kaydedildi.

en: The document "%s" has not been reverted.
tr: "%s" belgesi ilk haline getirilmedi.

en: The document "%s" has not been saved.
tr: "%s" belgesi kaydedilmedi.

en: The document does not contain mispelled words.
tr: Belgede hatalı yazılmış sözcük yok.

en: The document is empty.
tr: Belge boş.

en: The file "%s" already exists.
tr: "%s" dosyası zaten var.

en: The file "%s" does not exist. Would you like to create it?
tr:  "%s" dosyası yok. Bu dosyayı oluşturmak ister misiniz?

en: The file "%s" is read-only.
tr: "%s" dosyası salt-okunur.

en: The file has too many symbolic links.
tr: Dosyada çok fazla sembolik bağlantı var.

en: The selected file is not executable.
tr: Seçilen dosya çalıştırılabilir bir dosya değil.

en: The selected text does not contain mispelled words.
tr: Seçili metin hatalı yazılmış sözcük içermiyor.

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
tr: Kabuk komutu verilmedi.
    
    Lütfen geçerli bir komut girin.

en: The tag list plugin provides a method to easily insert into a document commonly used tags/strings without having to type them.
tr: Etiket listesi eklentisi, sıklıkla kullandığınız etiketlerin/dizgelerin tekrar yazılmaksızın belgeye kolaylıkla eklenmesi için bir yöntem sağlar.

en: The text "%s" was not found.
tr: "%s" metni bulunamadı.

en: The title of the selection dialog box
tr: Seçim penceresi başlığı

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
tr: Kaydedilmemiş değişikliklerin bulunduğu %d dosya var. Kapatmadan önce kaydetmek ister misiniz?

en: There is not enough disk space to create the file "%s".
    
    Please free some disk space and try again.
tr: "%s" dosyasını oluşturmak için yeterli disk alanı yok.
    
    Lütfen disk alanı boşaltıp tekrar deneyiniz.

en: There is not enough disk space to save the file.
    Please free some disk space and try again.
tr: Dosyayı kaydetmek için yeterli disk alanı yok.
    Lütfen diskinizde yer açıp tekrar deneyin.

en: There was an error displaying help: %s
tr: Yardım gösteriminde hata oluştu: %s

en: Title
tr: Başlık

en: Toolbar Buttons Style
tr: Araç Çubuğu Düğmeleri Biçemi

en: Toolbar is Visible
tr: Araç Çubuğü Görünür

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turn on all debugging messages.
tr: Tüm hata ayıklama iletilerini aç.

en: U_nindent
tr: Girintiyi _kaldır

en: U_se default theme colors
tr: Ö_ntanımlı tema renklerini kullan

en: Ukrainian
tr: Kiril/Ukrayna Dili

en: Underline
tr: Altını çiz

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo Actions Limit
tr: Eylemleri Geri Alma Sınırı

en: Undo the last action
tr: Son işlemi geri al

en: Unicode
tr: Unikod

en: Unicode (UTF-8)
tr: Unikod (UTF-8)

en: Unindent selected lines
tr: Seçili satırlardan girintiyi kaldır

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Untitled
tr: İsimsiz

en: Update
tr: Güncelle

en: Use %s highlight mode
tr: %s vurgu kipini kullan

en: Use Default Colors
tr: Öntanımlı Renkleri Kullan

en: Use Default Font
tr: Öntanımlı Yazıtipini Kullan

en: Use Normal highlight mode
tr: Normal vurgu kipini kullan

en: Use font in label
tr: Etikette yazıtipi kullan

en: Use font in the label in font info mode
tr: Yazıtipi bilgi modunda yazıtipini etikette kullan

en: Use the _selected format
tr: _Seçili biçimi kullan

en: User dictionary:
tr: Kullanıcı sözlüğü:

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View
tr: Görünüm

en: Western
tr: Batı

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Auto Save Interval" option.
tr: Gedit, değiştirilen dosyaları belli bir zaman aralığından sonra kendiliğinden kaydeder. Zaman arlığını "Auto Save Interval" seçeneğinden ayarlayabilirsiniz.

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
tr: Gedit, kaydettiği dosyalar için yedek kopyalar oluşturur. Yedek dosya uzantısını, "Backup Copy Extension" seçeneğiyle ayarlayabilirsiniz.

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
tr: Gedit'in düzenleme alanında satır sayılarını göstermesi.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
tr: Gedit'in düzenleme alanında sağ kenar boşluğunu göstermesi.

en: Whether gedit should enable auto indentation.
tr: Gedit'in kendiliğinden girintilemeyi etkinleştirmesi.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
tr: Gedit'in sözdizimi renklendirmeyi etkinleştirmesi.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
tr: Gedit'in belgeleri yazdırırken bir belge başlığı eklemesi.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
tr: Gedit'in sekmelerin yerine boşluk eklemesi.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
tr: Gedit'in belgeleri yazdırırken bir belge başlığı eklemesi.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
tr: Düzenleme penceresinin altında bulunan durum çubuğunun görünür hale gelmesi.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
tr: Düzenleme penceresindeki araç çubuğunun görünür hale gelmesi.

en: Whether to use the system's default colors for the editing area. If this option is turned off, then the colors of the editing area will be those specified in the "Background Color", "Text Color", "Selected Text Color", and "Selection Color" options.
tr: Uygulama alanı için sistemin öntanımlı renkleri kullanması. Bu seçenek kapalı ise, uygulama alanının renkleri "Background Color", "Text Color", "Selected Text Color", ve "Selection Color" seçeneklerinde belirlenmiş olan renkler olur.

en: Whether to use the system's default font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
tr: Metin düzenleme için sistemin öntanımlı yazıtipi yerine Gedit'in özel yazıtipleri kullanması. Bu seçenek kapalı ise, sistem yazıtipi yerine "Editor Font" seçeneğinde belirlenmiş olan yazıtipi kullanılır.

en: Words
tr: Kelimeler

en: You cannot undo a sort operation
tr: Bir sıralama işlemini geri alamazsınız

en: _About
tr: _Hakkında

en: _About Plugin
tr: Eklenti _Hakkında

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Autocheck Spelling
tr: _Kendiliğinden Yazım Denetimi

en: _Autosave files every
tr: Dosyaları _otomatik kaydetme sıklığı

en: _Background color:
tr: Arkaplan _rengi:

en: _Background:
tr: _Arkaplan:

en: _Body:
tr: _Gövde:

en: _Check Spelling
tr: _Yazım Denetimi

en: _Close
tr: Kapa_t

en: _Close All
tr: _Hepsini Kapat...

en: _Contents
tr: _İçerik

en: _Copy
tr: K_opyala

en: _Copy Text
tr: Metni _Kopyala

en: _Customize Toolbar
tr: _Araç Çubuğunu Özelleştir

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Description
tr: _Açıklama

en: _Desktop Default
tr: Masaüstü _Öntanımlısı

en: _Display line numbers
tr: Satır sayılarını _göster

en: _Document Statistics
tr: _Belge İstatistikleri

en: _Documents
tr: _Belgeler

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Enable auto indentation
tr: Otomatik _girintilemeyi etkinleştir

en: _Enable syntax highlighting
tr: Sözdizimi vurgulamayı _etkinleştir

en: _Encoding
tr: _Kodlama

en: _File
tr: _Dosya

en: _Find...
tr: _Bul...

en: _Foreground:
tr: Ö_nplan rengi:

en: _Go to Line
tr: _Satıra Git

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Highlight Mode
tr: _Vurgu Kipi

en: _Icons Only
tr: Sadece S_imge

en: _Ignore
tr: _Yoksay

en: _Ignore All
tr: Hepsini _Yoksay

en: _Ignore case
tr: Büyük/küçük harf önemli _değil

en: _Indent
tr: _Girinti

en: _Insert
tr: _Ekle

en: _Insert a new preview phrase.
tr: _Yeni bir önizleme biçimi ekle.

en: _Limit to
tr: Sınır_la

en: _Line number:
tr: _Satır numarası:

en: _Line numbers:
tr: _Satır numarası:

en: _Location to search for:
tr: Arama yapılacak _konum:

en: _Match case
tr: Büyük/küçük _harf eşleştir

en: _Modify preview phrase...
tr: Önizleme _biçimini değiştir...

en: _More...
tr: _Daha fazla...

en: _Move to New Window
tr: Yeni bir _pencereye taşı

en: _New
tr: _Yeni

en: _Number every
tr: _Numara artışı için

en: _Open...
tr: _Aç...

en: _Output Window
tr: _Çıktı Penceresi

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Print page headers
tr: _Sayfa başlıklarını yazdır

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: _Prompt for a format
tr: _Bir biçim için sor

en: _Quit
tr: Çı_k

en: _Redo
tr: _Tekrar Yap

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: _Replace...
tr: _Değiştir...

en: _Reset to Default
tr: Öntanımlılara _Sıfırla

en: _Restore Default Fonts
tr: Ö_ntanımlı Yazıtipine Dön

en: _Reverse order
tr: _Ters sırada

en: _Revert
tr: _Eski Durumuna Getir

en: _Right margin at column:
tr: Sütunlardaki sağ _kenar boşluğu:

en: _Run
tr: Çalış_tır

en: _Run Command...
tr: Komut _Çalıştır...

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Save All
tr: Hepsini _Kaydet

en: _Save Selected
tr: Seçilenleri _Kaydet

en: _Search
tr: _Ara

en: _Search for:
tr: _Ara:

en: _Show results in Output Window
tr: Çıktı Penceresinde sonuçları _göster

en: _Sort
tr: _Sırala

en: _Spelling Suggestions...
tr: _Yazım Önerileri...

en: _Statusbar
tr: _Durum çubuğu

en: _Suggestions:
tr: _Öneriler:

en: _Tabs width:
tr: Sekme _genişliği:

en: _Text for All Icons
tr: Bütün Simgeler için Me_tin

en: _Toolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Unlimited undo
tr: _Sınırsız geri alma

en: _Update
tr: _Güncelle

en: _Use custom format
tr: _Özel bir biçim kullan

en: _Use default theme font
tr: Ö_ntanımlı tema yazıtipini kullan

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Working directory:
tr: _Çalışma dizini:

en: _Wrap around
tr: _Böl

en: _minutes
tr: _dakika

en: act_ions
tr: e_ylemler

en: button1
tr: düğme1

en: dialog1
tr: iletişim1

en: gedit application
tr: gedit uygulaması

en: gedit automation factory
tr: gedit otomasyon üreticisi

en: gedit cannot handle %s: locations in write mode.
tr: %s: konumları yazma kipindeyken gedit tarafından işlenemiyor.

en: gedit cannot handle this kind of location in write mode.
tr: Gedit yazma kipindeyken bu tip yeri işleyemiyor.

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
tr: gedit GNOME Masaüstü için küçük ve sade bir metin düzenleyicisidir

en: gedit: Document Info plugin
tr: gedit: Belge Bilgi eklentisi

en: gedit: Shell Output plugin
tr: gedit: Kabuk Çıktı eklentisi

en: label
tr: etiket

en: lines
tr: satır
