gnome-applets 2.0 - en to tr translation catalogue (558 entries)

en:  mounted
tr:  bağlı

en:  not mounted
tr:  çözülü

en: " reported:
tr: " rapor etti ki:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
tr: %#.1fMb alındı / %#.1fMb gitti / süre: %.1d:%.2d

en: %s does not seem to be a CD player
tr: %s bir CD oynatıcı değil

en: %s:
    %d%% in use
tr: %s:
    %d%% kullanımda

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
tr: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2'ye taşıdı)

en: (No
tr: (Hayır

en: 100%
tr: % 100

en: <b>Size</b>
tr: <b>Boyut</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
tr: GNOME paneli için yazılmış bir xeyes kopyası.

en: A set of eyeballs for your panel
tr: Paneliniz için bir takım gözler

en: A system load indicator
tr: Sistem yükü göstergesi

en: A_ddress:
tr: A_dres:

en: AccessX Status
tr: AccessX Durumu

en: Accessories
tr: Donatılar

en: Add New Macro
tr: Yeni Makro Ekle

en: Add Palette
tr: Palet Ekle

en: Address Entry
tr: Adres Girişi

en: Adjust the sound volume
tr: Ses yüksekliğini ayarla

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Alert you when new mail arrives
tr: Yeni e-posta geldiğinde uyarır

en: Alexandre Muniz <munizao@xprt.net>
tr: Alexandre Muñiz <munizao@xprt.net>

en: Amusements
tr: Eğlencelikler

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
tr: Askıya alma komutu başlatılırken bir hata oluştu: %s
    Lütfen bu hatayı düzeltmeye çalışın

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
tr: Hata.
    
    `%s' tuş eşlemi bu sistemde desteklenmiyor. Lütfen başka bir tuş eşlemi seçin.
    
    Komut şuydu: %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
tr: Hata.
    
    `%s' tuş eşlemi yüklenemedi; nedeni büyük olasılıkla `xmodmap' komutunun PATH (yol çevre değişkeni)'ınızda olmamasıdır.
    
    Komut şuydu: %s

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
tr: Birimleri bağlamak ve çözmeye yarayan uygulak.

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Austria
tr: Avusturya

en: Available palettes
tr: Kullanılabilir paletler

en: Basque
tr: Baskça

en: Battery Charge Monitor
tr: Pil Dolumu İzleyici

en: Battery Charge Monitor Preferences
tr: Pil Doluluğu İzleyici Seçenekleri

en: Battery Status Utility
tr: Pil Durumu Yardımcısı

en: Battery fully re-charged
tr: Pil tümüyle doldu

en: Battery is now fully re-charged!
tr: Pil artık tam dolu!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
tr: Pil zayıf (%%%d) ve AC çevrimdışı

en: Battery power low
tr: Pil zayıf

en: Battery: %d%% (%s)
tr: Pil: %%%d (%s)

en: Battery: Not present
tr: Pil yok

en: Battstat Factory
tr: Battstat Mîmârîsi

en: Beep for warnings
tr: Uyarılarda biple

en: Beep when displaying a warning
tr: Bir uyarı görüntülendiğinde biple

en: Behavior
tr: Davranış

en: Belarussian
tr: Belarusça

en: Belarussian Sun keymap
tr: Belarus Sun klavye yerleşimi

en: Belgium
tr: Belçika

en: Blowing dust
tr: Rüzgarlı toz

en: Blowing sand
tr: Rüzgarlı kum

en: Blowing snowfall
tr: Rüzgarlı kar fırtınası

en: Blowing sprays
tr: Rüzgarlı püskürtmeli yağış

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
tr: Brezilya Portekizcesi Sun USB klavye yerleşimi

en: Brazil Portuguese Sun keymap
tr: Brezilya Portekizcesi Sun klavye yerleşimi

en: Broken clouds
tr: Parçalı bulutlu

en: Browser
tr: Web Tarayıcı

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: CD Player
tr: CD Çalar

en: CD Player Applet Factory
tr: CD Çalar Uygulak Mîmârîsi

en: CD Player Preferences
tr: CD Çalar Seçenekleri

en: CPU Load
tr: Işlemci Yükü

en: C_olor:
tr: _Renk:

en: Calm
tr: Sakin

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
tr: APM aygıtı açılamadı!
    
    APM aygıtını okuma yetkiniz olduğundan
    emin olun.

en: Canada
tr: Kanada

en: Cannot browse device
tr: Aygıt görüntülenemiyor

en: Cd Recorder
tr: Cd Kaydedici

en: Change
tr: Değişim

en: Change the keyboard layout
tr: Tuş eşlemini değiştir

en: Character Palette
tr: Karakter Paleti

en: Character Palette Preferences
tr: Karakter Paleti Seçenekleri

en: Charging
tr: Dolduruluyor

en: Charpicker Applet Factory
tr: Harf Seçici Uygulak Mîmârîsi

en: Clear Sky
tr: Açık Gökyüzü

en: Clic_k:
tr: _Tıklama:

en: Click this button for the list of previous commands
tr: Önceki komutları görmek için bu düğmeye basın

en: Click this button to Play or Pause the CD
tr: CD'yi Başlatmak ya da Duraklatmak için bu düğmeye basın

en: Click this button to Play the next track in the CD
tr: Bir sonraki izi çalmak için bu düğmeye basın

en: Click this button to Play the previous track in the CD
tr: Bir önceki izi çalmak için bu düğmeye basın

en: Click this button to Stop playing the CD
tr: CD'yi durdurmak için bu düğmeye basın

en: Click this button to eject the CD
tr: CD'yi çıkarmak için bu düğmeye basın

en: Click this button to start the browser
tr: Web tarayıcıyı başlatmak için bu düğmeye tıklayın

en: Click to Enter Weather.com
tr: Weather.com'a Girmek için Tıkla

en: Click to delete the selected palette
tr: Seçilen paleti silmek için tıklayın

en: Co_mmand:
tr: _Komut:

en: Colors
tr: Renkler

en: Command Line
tr: Komut Satırı

en: Command Line Preferences
tr: Komut Satırı Seçenekleri

en: Command line
tr: Komut satırı

en: Command line _background:
tr: Komut satırı _ardalanı:

en: Command line _foreground:
tr: Komut satırı ö_nalanı:

en: Command to execute when clicked
tr: Tıklandığı zaman çalıştırılacak komut

en: Command to execute when new mail arrives
tr: Yeni e-posta geldiğinde çalıştırılacak olan komut

en: Con_firm connection
tr: Bağlantı için _onay iste

en: Conditions:
tr: Koşullar:

en: Copyright (C) 1998
tr: Telif Hakkı (C) 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
tr: Telif Hakkı (C) 1999 Dave Camp

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
tr: Telif hakkı (C) 1999 S. Papadimitriou

en: Could not connect to the Internet.
tr: İnternete bağlantı kurulamadı

en: Critical
tr: Bitmek üzere

en: Current Conditions
tr: Şimdiki Durum

en: Custom
tr: Özel

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech Sun keymap
tr: Çekçe Sun klavye yerleşimi

en: Danish Sun Type-4 keymap
tr: Danca Sun Type-4 klavye yerleşimi

en: Default color for new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı renk

en: Default font for new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı yazıtipi

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
tr: Bu konum için ayrıntılı hava tahmini yok.
    Bir de eyalet/bölge tahminini deneyin; IWIN gönderiminin sadece ABD'deki kentler için olduğunu unutmayın.

en: Device Path
tr: Aygıt Yolu

en: Dew point:
tr: Çiğ noktası:

en: Digital1
tr: Sayısal1

en: Digital2
tr: Sayısal2

en: Digital3
tr: Sayısal3

en: Directory in which the theme is located
tr: Temanın bulunduğu dizin

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Disk Mounter
tr: Sürücü Bağlayıcı

en: Disk Mounter Preferences
tr: Sürücü Bağlayıcı Seçenekleri

en: Displa_y only symbols and price
tr: Yalnız birimleri ve _fiyatı göster

en: Display
tr: Gösterim

en: Display radar map
tr: Radar haritasını göster

en: Do you want to connect?
tr: Bağlanmak istiyor musunuz?

en: Drifting dust
tr: Kaygan toz

en: Drifting sand
tr: Kaygan kum

en: Drifting snow
tr: Kaygan kar

en: Drive Mount Applet Factory
tr: Sürücü Bağlama Uygulak Mîmârîsi

en: Drivemount command failed.
    "
tr: Sürücü bağlama komutu başarısız.
    "

en: Drizzle
tr: Çise

en: Dust
tr: Toz

en: Dust whirls
tr: Toz kasırgaları

en: Dust whirls in the vicinity
tr: Çevrede toz kasırgaları var

en: Duststorm
tr: Toz fırtınası

en: Duststorm in the vicinity
tr: Çevrede toz fırtınası var

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: East
tr: Doğu

en: East - NorthEast
tr: Doğu - Kuzeydoğu

en: East - Southeast
tr: Doğu - Güneydoğu

en: Edit Keyboard
tr: Klavyeyi Düzenle

en: Eject
tr: Çıkar

en: Elapsed time
tr: Geçen süre

en: Enable _radar map
tr: _Radar haritasını aç

en: Encrypted password
tr: Şifrelenmiş parola

en: English
tr: İngilizce

en: Enter the URL
tr: URL'yi girin

en: Error
tr: Hata

en: Error connecting to mail server.
tr: E-posta sunucusuna bağlantı sırasında hata oluştu.

en: Error syncing config data: %s
tr: Yapılandırma verilerinin eşitlenmesinde hata: %s

en: Estonia
tr: Estonya

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Estonian Sun keymap
tr: Estonyaca Sun klavye yerleşimi

en: F_ree
tr: B_oş

en: Factory for CD player applet
tr: CD çalar uygulağı için mîmârî

en: Factory for creating the weather applet.
tr: Hava durumu uygulağını oluşturacak mîmârî

en: Factory for drive mount applet
tr: Sürücü bağlama uygulağının mîmârîsi

en: Failed to access configuration source(s): %s
tr: Yapılandırma kaynak(lar)ına erişilemedi: %s

en: Failed to get METAR data.
tr: METAR verilerini alamadım.

en: Few clouds
tr: Hafif bulutlu

en: Few ice pellets
tr: Az buz tanecikleri

en: Finnish
tr: Fince

en: Finnish Sun keymap
tr: Fince Sun klavye yerleşimi

en: Flag
tr: Bayrak

en: Flag and Label
tr: Bayrak ve Etiket

en: Floppy
tr: Disket

en: Fog
tr: Sis

en: Fog in the vicinity
tr: Çevrede sis var

en: Forecast
tr: Hava Tahmini

en: Forecast Report
tr: Hava Tahmini

en: Foreground color, blue component
tr: Arkaplan rengi, mavi bileşen

en: Foreground color, green component
tr: Arkaplan rengi, yeşil bileşen

en: Foreground color, red component
tr: Arkaplan rengi, kırmızı bileşen

en: France
tr: Fransa

en: Freezing drizzle
tr: Dondurucu çise

en: Freezing fog
tr: Dondurucu sis

en: Freezing rain
tr: Dondurucu yağmur

en: French
tr: Fransızca

en: Full Battery Notification
tr: Dolu Pil Uyarısı

en: Funnel cloud
tr: Döneç bulutu

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
tr: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL değişkeni ayarlı değil, şemalar yüklenmeyecek

en: GKB Factory
tr: GKB Mîmârîsi

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
tr: GKB Ev Sayfası (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
tr: GNOME Have Durumu

en: General
tr: Genel

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: Germany
tr: Almanya

en: Get continuously updated stock quotes
tr: Sürekli güncellenen borsa bilgilerini al

en: Geyes Applet Factory
tr: Geyes Uygulak Mîmârîsi

en: Geyes Preferences
tr: Geyes Seçenekleri

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
tr: Tuş takımında olmayan garip karakterleri seçmek için bir Gnome Panel uygulağı. GNU Genel Kamu Lisansına göre yayınlanmıştır.

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greek
tr: Yunanca

en: Gtik Applet Factory
tr: Gtik Uygulak Mîmârîsi

en: Gweather Applet Factory
tr: Gweather Uygulak Mîmârîsi

en: H_eight:
tr: _Yükseklik:

en: Hail
tr: Dolu

en: Hail showers
tr: Dolu yağmuru

en: Hailstorm
tr: Dolu fırtınası

en: Hard Disk
tr: Sabit Disk

en: Haze
tr: Hafif pus

en: Heavy drizzle
tr: Ağır çise

en: Heavy duststorm
tr: Ağır toz fırtınası

en: Heavy ice pellets
tr: Ağır buz tanecikleri

en: Heavy sandstorm
tr: Ağır kum fırtınası

en: Heavy snow
tr: Ağır kar yağışı

en: Heavy snow grains
tr: Ağır kar taneleri var

en: High
tr: Dolu

en: History
tr: Geçmiş

en: How often (in milliseconds) we check the mail
tr: E-postanın denetlenme sıklığı (ms cinsinden)

en: Humidity:
tr: Nem oranı:

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungary
tr: Macaristan

en: I_dle
tr: Boş _duran

en: Ice crystals
tr: Buz kristalleri

en: Ice pellet storm
tr: Buz tanecikleri fırtınası

en: Ice pellets
tr: Buz tanecikleri

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Inbox Monitor
tr: Posta Kutusu İzleyici

en: Insert characters
tr: Karakter ekle

en: Insert special characters
tr: Özel karakter ekle

en: Internet
tr: İnternet

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Israel
tr: İsrail

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese keymap
tr: Japonca klavye yerleşimi

en: Japanese xkb keymap
tr: Japonca xkb klavye yerleşimi

en: Jaz Drive
tr: Jaz Sürücüsü

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Jorgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>
tr: Jörgen Pehrson <jp@spektr.eu.org>

en: Keyboard Accessibility Status
tr: Klavye Erişilebilirlik Durumu

en: Keyboard Layout Switcher
tr: Klavye Yerleşimi Değiştirici

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
tr: Klavye Yerleşimi Değiştiricinin Özellikleri

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Keyboards (select and press add)
tr: Klavyeler (seçip ekle'ye basın)

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Label
tr: Etiket

en: Lao keymap
tr: Lao klavye yerleşimi

en: Last update:
tr: Son güncelleme:

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Light rain
tr: Hafif yağmur

en: Light snow
tr: Hafif kar yağışı

en: Light snow grains
tr: Hafif kar taneleri var

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Load
tr: Yükle

en: Load Average
tr: Ortalama Yük

en: Location
tr: Konum

en: Location view
tr: Konum gösterimi

en: Locked note
tr: Kilitli not

en: Low
tr: Zayıf

en: Low Battery Notification
tr: Düşük Pil Uyarısı

en: Lowered color
tr: Düşük rengi

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Macro command list
tr: Makro komut listesi

en: Macro pattern list
tr: Makro örüntü listesi

en: Macros
tr: Makrolar

en: Mail check
tr: E-posta denetimi

en: Mail s_erver:
tr: E-posta _sunucu:

en: Mailcheck
tr: E-posta denetimi

en: Memory
tr: Bellek

en: Memory Load
tr: Bellek Yükü

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Mini-Commander
tr: Küçük Komutan

en: Mini-Commander applet
tr: Küçük Komutan Uygulağı

en: MiniCommander Applet Factory
tr: Küçük Komutan Uygulak Mîmârîsi

en: Mist
tr: Sislik

en: Modem Lights
tr: Modem Işıkları

en: Modem Lights Preferences
tr: Modem Işıkları Seçenekleri

en: Moderate drizzle
tr: Vasat çise

en: Moderate ice pellets
tr: Vasat buz tanecikleri

en: Moderate rain
tr: Vasat yağmur

en: Moderate snow
tr: Vasat kar yadışı

en: Moderate snow grains
tr: Vasat kar taneleri var

en: Monitor a laptop's remaining power
tr: Dizüstü bilgisayarın kalan pilini gözlemle

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
tr: Şu andaki hava durumunu ve tahminlerini izle

en: Monitor the quality of a wireless network link
tr: Kablosuz ağ bağlantısının niteliğini gözlemle

en: Monitored Resources
tr: İzlenen Özkaynaklar

en: Mount local disks and devices
tr: Yerel diskleri ve aygıtları bağla

en: Multimedia
tr: Çoklu Ortam

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
tr: GCONF_CONFIG_SOURCE çevre değişkeni atanmalı

en: N/A
tr: Söz konusu değil

en: Net Load
tr: Ağ Yükü

en: Network
tr: Ağ

en: Next Track
tr: Sonraki İz

en: No Wireless Devices
tr: Kablosuz Aygıt Yok

en: No mail.
tr: E-postanız yok

en: North
tr: Kuzey

en: North - NorthEast
tr: Kuzey - Kuzeydoğu

en: North - Northwest
tr: Kuzey - Kuzeybatı

en: Northeast
tr: Kuzeydoğu

en: Northwest
tr: Kuzeybatı

en: Norway
tr: Norveç

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: O_utline
tr: Ana _Hatlar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Orange value level
tr: Turuncu seviye uyarısı

en: Othe_r
tr: _Diğer

en: Overcast
tr: Aşırı bulutlu

en: PL_IP
tr: _PLIP

en: Panel applet for playing audio CDs
tr: Ses CD'lerini çalan panel uygulağı

en: Partial fog
tr: Yer yer sis var

en: Patches of fog
tr: Sis'in izleri var

en: Path to the device
tr: Aygıt yolu

en: Pick a color
tr: Renk seç

en: Play / Pause
tr: Çal / Durakla

en: Poland
tr: Polonya

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Press a key or press Esc to cancel
tr: Herhangi bir tuşa basın ya da iptal etmek için Esc'e

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
tr: Tuş takımları arasında geçiş yapmak için geçiş tuşuna basın. Geçiş tuşu Özellikleriletişim kutusundan tanımlanabilir

en: Pressure:
tr: Basınç:

en: Previous Track
tr: Önceki İz

en: Processor
tr: İşlemci

en: Produces keyboard layout switcher applets.
tr: Klavye yerleşimini değiştiren uygulaklar oluşturur.

en: Radar Map
tr: Radar Haritası

en: Rain
tr: Yağmur

en: Rain showers
tr: Kısa yoğun yağmur

en: Raised color
tr: Yüksek rengi

en: Recording Level
tr: Kayıt Seviyesi

en: Red value level
tr: Kırmızı seviye uyarısı

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
tr: GNU Genel Kamu Lisansı ile yayınlanmıştır.
    
    Yerel hava durumunu izlemeye yarayan bir uygulak.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
tr: GNU genel kamu lisansına göre yayınlanmıştır.
    Modem durum göstergesi ve arayıcısıdır.
    Yukarıdan ya da soldan başlayan ışıklar Veri gönderimi ve Veri alımıdır.

en: Remote IMAP-server
tr: Uzak IMAP sunucu

en: Resource
tr: Özkaynak

en: Retrieval failed
tr: Alım başarısız oldu

en: Right to left scrolling
tr: Sağdan sola kayma

en: Romania
tr: Romanya

en: Run this command before we check the mail
tr: E-posta denetiminden önce bu komutu çalıştır

en: Russia
tr: Rusya

en: Russian
tr: Rusça

en: S_witch layout:
tr: _Düzeni değiştir:

en: S_ystem
tr: _Sistem

en: Sand
tr: Kum

en: Sandstorm
tr: Kum fırtınası

en: Sandstorm in the vicinity
tr: Çevrede kum fırtınası var

en: Scattered clouds
tr: Dağınık bulutlu

en: Scroll _left to right
tr: _Soldan sağa kaydır

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: See the ForeCast Details
tr: Tahmin ayrıntılarına bak

en: Select Keyboard
tr: Klavye seç

en: Select Location from the list
tr: Listeden Konumu seçin

en: Select Mount Directory
tr: Bağlama Dizinini Seç

en: Select a_nimation:
tr: _Canlandırma seç:

en: Select icon for mounted
tr: Bağlanmış durum için simge seçin

en: Select icon for unmounted
tr: Çözülmüş durum için simge seçin

en: Set default list value for %s
tr: %s için öntanımlı liste değerini ata

en: Set the device path here
tr: Aygıt yolunu burada tanımlayın

en: Sh_ared
tr: _Paylaşımda

en: Shallow fog
tr: Alçak sis

en: Sho_w battery charge percentages
tr: Pil _değişim yüzdesini göster

en: Sho_w connect time and throughput
tr: Bağlantı _süresini ve veri akışını göster

en: Show battery status
tr: Pil durumunu göster

en: Show fram_e
tr: Çerçe_ve göster

en: Show han_dle
tr: _İşleyiciyi göster

en: Show signal strength in _percentage
tr: Sinyal gücünü _yüzde olarak göster

en: Showers of ice pellets
tr: Buz tanecikleri yağmuru

en: Showers of small hail
tr: Ufak dolu taneleri yağmuru

en: Skip backward
tr: Geri atla

en: Skip forward
tr: İleri atla

en: Sky:
tr: Gökyüzü:

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovak Republic
tr: Slovak Cumhuriyeti

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Small hail
tr: Ufak dolu taneleri

en: Small hailstorm
tr: Ufak dolu taneleri fırtınası

en: Smoke
tr: Duman

en: Snow
tr: Kar

en: Snow showers
tr: Kısa yoğun kar

en: Snowstorm
tr: Kar fırtınası

en: South
tr: Güney

en: South - Southeast
tr: Güney - Güneydoğu

en: South - Southwest
tr: Güney - Güneybatı

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: Southwest
tr: Güneybatı

en: Spain
tr: İspanya

en: Specify a title for the note
tr: Not için bir başlık belirleyin

en: Spinbutton for updating
tr: Güncelleme için fırıl düğmesi

en: Squall
tr: Bö

en: Start program
tr: Uygulamayı başlat

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
tr: Bu konum için eyalet/bölge hava tahmini yok.
    Bir de ayrıntılı tahmini deneyin; IWIN gönderiminin sadece ABD'deki kentler için olduğunu unutmayın.

en: Status not updated
tr: Durum yüklenmedi

en: Sticky Note Properties
tr: Yapışkan Not Özellikleri

en: Sticky Notes Preferences
tr: Yapışkan Not Tercihleri

en: Stock Ticker
tr: Borsa Saati

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
tr: Borsa Saati
    Sürekli güncellenen borsa bilgilerini al

en: Stock Ticker Preferences
tr: Borsa Saati Seçenekleri

en: Stop
tr: Dur

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
tr: Askıya alma komutu seçenekler aracılığıyla doğru yapılandırılmamış.
    Seçenekleri değiştirip yeniden deneyin.

en: Swap Load
tr: Takas Yükü

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Symbols
tr: Birimler

en: Sys_tem monitor update interval:
tr: Sistem izleyici yenileme _sıklığı:

en: System Monitor
tr: Sistem İzleyici

en: System Monitor Preferences
tr: Sistem İzleyici Seçenekleri

en: System is running on AC power
tr: Sistem AC elektrikle çalışıyor

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
tr: Sistem AC elektrikle çalışıyor
    Pil: %%%d (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
tr: Sistem AC elektrikle çalışıyor. Pil: %%%d (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
tr: Sistem AC elektrikle çalışıyor. Pil yok

en: System is running on battery power
tr: Sistem pille çalışıyor

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
tr: Sistem pille çalışıyor
    Pil: %%%d (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
tr: Sistem pille çalışıyor. Pil: %%%d (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
tr: Sistem pille çalışıyor. Pil yok

en: System m_onitor height:
tr: Sistem izleyici _boyu:

en: System m_onitor width:
tr: Sistem izleyici _eni:

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Text
tr: Metin

en: Thai
tr: Tayland Dili

en: Thailand
tr: Tayland

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
tr: APM Yönetim altsistemi kapalı gibi görünüyor.
    (FreeBSD'de) "apm -e l" komutunu çalıştırmayı
    deneyin, işe yarayabilir.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
tr: CD Çalar uygulağı paneliniz için ufak bir CD çalardır

en: The applet will not work properly (if at all).
tr: Uygulak çalışsa bile düzgün çalışmayacak.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
tr: Gözler fare imlecinin yönüne bakar

en: The mail server
tr: E-posta sunucusu

en: The name of the keyboard layout
tr: Klavye düzeninin adı

en: The server name is incorrect.
tr: Sunucu adı hatalı.

en: The user's password
tr: Kullanıcının parolası

en: The user's password for the remote server
tr: Uzaktaki sunucu için kullanıcının parolası

en: The username or password is incorrect.
tr: Verilen kullanıcı adı veya parola hatalı.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
tr: Ses denetimi, masaüstünüzdeki ses yüksekliğini ayarlamanızı sağlar

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
tr: Ses denetimi, masaüstünüzdeki ses yüksekliğini ayarlamanızı sağlar.

en: Themes
tr: Temalar

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
tr: Göründüğü kadarıyla bilgisayarda yapılandırılmış hiç kablosuz aygıt yok.
    Bu sizce yanlışsa, yapılandırmanızı denetleyin.

en: This applet adds a command line to the panel
tr: Bu uygulak panelinize bir komut satırı koyar

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
tr: Bu uygulak tuş eşlemleri arasında setxkbmap ya da xmodamp ile geçiş yapmayı
    sağlar. Yöreniz için destek istiyorsanız bayrağınızı ve tuş eşlem dosyanızı bana
    gönderin (adresim shooby@gnome.hu).
    Görüşmek üzere, ayrıca balıklar için teşekkürler.
    Yardımı için Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu>'e ve desteği için EmeseKovacs <emese@gnome.hu>'a, KevinV gibi arkadaşlara teşekkür ederim.Shooby Ban <shooby@gnome.hu>

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
tr: Bu program yaygın bilinen bir siteye bağlanıp şu anki hisse bilgilerini alır. GNOME Borsa Saati özgür, Internet-tabanlı bir uygulamadır.  KESİNLİKLE GARANTİSİ YOKTUR.  GNOME Borsa Saati'ni alım/satım kararları vermek için kullanmayın; amacı yalnızca bilgi vermektir.

en: This utility shows the status of a wireless link.
tr: Bu yardımcı, kablosuz bir bağlantının durumunu gösterir.

en: Track number
tr: İz numarası

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish Sun keymap
tr: Türkçe Sun klavye yerleşimi

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
tr: Gnome'un çalıştırmasını istediğiniz komutu yazın

en: URL link Button
tr: URL bağlantı Düğmesi

en: USB Stick
tr: USB Bellek Aygıtı

en: U_se ISDN
tr: ISDN'yi _kullan

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Unchanged color
tr: Değiştirilmemiş rengi

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: ABD

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown Keyboard
tr: Bilinmeyen Klavye

en: Unknown observation time
tr: Bilinmeyen gözetleme saati

en: Unknown precipitation
tr: Bilinmeyen çökelme

en: Unmou_nted icon:
tr: _Ayrılmış simgesi:

en: Update interval
tr: Güncelleme aralığı

en: Update spin button
tr: Güncelleme fırılı

en: Updating...
tr: Güncelliyorum...

en: Url for the radar map
tr: Radar haritasının adresi

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
tr: Sesi ayarlamak için Yukarı/Aşağı ok tuşlarını kullan

en: Use _Default
tr: Ö_ntanımlıyı Kullan

en: Use _automount friendly status test
tr: Durum sınamasını _automount ile uyumlu  yap

en: Use _flags as indicators
tr: Belirtim için bayrakları kullan

en: Use _metric system units
tr: _Metrik birimleri kullan

en: Use cus_tom address for radar map
tr: Radar haritası için ö_zel adres kullan

en: Use default co_lor
tr: Öntanımlı _rengi kullan

en: Use default fo_nt
tr: Ö_ntanımlı yazıtipini kullan

en: Use default theme fonts and colors
tr: Öntanımlı tema yazıtipi ve renkleri kullan

en: Username on the remote server
tr: Uzaktaki sunucuda bulunan kullanıcı adı

en: Utility
tr: Yardımcı

en: Variable
tr: Değişken

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Visibility:
tr: Görünebilirlik:

en: Volcanic ash
tr: Volkan külü

en: Volume Control
tr: Ses Denetimi

en: Volume Control (muted)
tr: Ses Denetimi (sessiz)

en: Volume Controller
tr: Ses Denetleyici

en: Weather Preferences
tr: Hava Durumu Seçenekleri

en: Weather Report
tr: Hava Durumu

en: WeatherInfo missing location
tr: WeatherInfo eksik konum

en: West
tr: Batı

en: West - Northwest
tr: Batı - Kuzeybatı

en: West - Southwest
tr: Batı - Güneybatı

en: When double clicke_d:
tr: Çift _tıklandığında:

en: When new mail _arrives:
tr: Yeni e-posta _geldiğinde:

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Wireless Link Monitor
tr: Kablosuz Bağlantı İzleyici

en: Wireless Link Monitor Preferences
tr: Kablosuz Bağlantı İzleyici Seçenekleri

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
tr: Şu an bağlısınız.
    Bağlantıyı keseyim mi?

en: You do not have permission to use the CD player.
tr: CD oynatıcıyı kullanmak için gerekli haklara sahip değilsiniz.

en: You have mail.
tr: E-postanız var.

en: You have new mail.
tr: Yeni bir e-postanız var.

en: You may not specify duplicate patterns
tr: Tek örüntü bir kereden çok verilemez

en: You must specify a command
tr: Bir komut vermelisiniz

en: You must specify a pattern
tr: Bir örüntü vermelisiniz

en: You must specify a pattern and a command
tr: Örüntü ve komut vermelisiniz

en: You've got mail!
tr: Yeni e-postanız var!

en: Your platform is not supported!
tr: Platformunuz desteklenmiyor!

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

en: Zip Drive
tr: Zip Sürücüsü

en: _About...
tr: _Hakkında...

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Appearance:
tr: _Görünüm:

en: _Automatically update every:
tr: B_u aralıklarla otomatik güncelle:

en: _Average
tr: Ortalam_a

en: _Background
tr: A_rtalan

en: _Beep when displaying a warning
tr: _Bir uyarı görüntülendiğinde biple

en: _Browse...
tr: _Gözat...

en: _Buffers
tr: _Arabellekler

en: _Color:
tr: _Renk:

en: _Delete ALL
tr: _Hepsini Sil

en: _Delete Macro
tr: _Makroyu Sil

en: _Delete Note...
tr: _Notu Sil...

en: _Delete Notes...
tr: _Notları Sil...

en: _Device:
tr: _Aygıt:

en: _Eject
tr: Çı_kar

en: _Enable scroll buttons
tr: Kaydırma _düğmelerini etkinleştir

en: _Flag:
tr: _Bayrak:

en: _Folder:
tr: _Dizin:

en: _Forecast
tr: Hava _Tahmini

en: _Free
tr: _Boş

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Keyboard Accessibility Preferences
tr: Klavye _Erişilebilirlik Tercihleri

en: _Keyboards (select and press add):
tr: _Klavyeler (seçtikten sonra ekle düğmesine tıklayın):

en: _Label:
tr: _Etiket:

en: _Load
tr: _Yükle

en: _Lock Notes
tr: N_otları Kilitle

en: _Memory
tr: _Bellek

en: _Monitored device:
tr: İzlenen _aygıt:

en: _Mute
tr: _Sessiz

en: _Name:
tr: _Ad:

en: _Network
tr: _Ağ

en: _Orange:
tr: _Turuncu:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Preferences...
tr: _Seçenekler...

en: _Processor
tr: İş_lemci

en: _Properties...
tr: Ö_zellikler...

en: _SLIP
tr: S_LIP

en: _Save password to disk
tr: _Parolayı diske kaydet

en: _Scale size to panel
tr: Boyutu panele _oranla

en: _Select a theme:
tr: _Bir tema seç:

en: _Select channel to control:
tr: _Kontrol edilecek kanalı seçin:

en: _Show Notes
tr: Notları _Göster

en: _Show battery status
tr: _Pil durumunu göster

en: _Suspend Computer...
tr: Bilgisayarı _Askıya Al...

en: _Title:
tr: _Başlık:

en: _Update
tr: _Güncelle

en: _Use default theme colors
tr: Öntanımlı _tema renklerini kullan

en: _Used
tr: _Kullanılıyor

en: _User
tr: _Kullanıcı

en: _Verify owner of lock file
tr: Kilit dosyasının sâhibini doğrula

en: _Visit Weather.com
tr: Weatcher.com'a _gir

en: _show/hide all notes
tr: Tüm notları _göster/gizle

en: kilometers
tr: kilometre

en: knots
tr: knot

en: kph
tr: km/sa

en: miles
tr: mil

en: milliseconds
tr: milisaniye

en: not connected
tr: bağlı değil

en: pixels
tr: piksel

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
tr: uyarı: gmix'in bu sürümü soundcard.h'nin değişik bir sürümüyle derlenmiş.
