gnome-games - en to tr translation catalogue (1002 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
tr: Gnome için "Bir sırada dört taş", Giuliano Bertoletti'nun Velena Aygıtı ile hazılanmış bilgisayar oyuncusu ile.

en: %d stone selected | %d stones selected
tr[0]: %d taş seçildi
tr[1]: Taş seçilmedi

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
tr[0]: %s oyunu %d puanla kazandı
tr[1]: %s oyunu %d puanla kazandı

en: %s wins!
tr: %s Yendi!

en: %s! -- You're up.
tr: %s! -- Sıra sende.

en: '%s' with safe moves
tr: '%s' güvenli hareketlerle

en: '%s' with super-safe moves
tr: '%s' süper güvenli hareketlerle

en: ... Game paused ...
tr: ... Oyun donduruldu ...

en: 1s [total of 1s]
tr: 1'ler [1'lerin toplamı]

en: 2s [total of 2s]
tr: 2'ler [2'lerin toplamı]

en: 3 of a Kind [total]
tr: 3 tane aynı [toplam]

en: 3s [total of 3s]
tr: 3'ler [3'lerin toplamı]

en: 4 of a Kind [total]
tr: 4 tane aynı [toplam]

en: 4s [total of 4s]
tr: 4'ler [4'lerin toplamı]

en: 5s [total of 5s]
tr: 5'ler [5'lerin toplamı]

en: 6s [total of 6s]
tr: 6'lar [6'ların toplamı]

en: <b>Time</b>
tr: <b>Zaman</b>

en: <b>Wins</b>
tr: <b>Kazanılan</b>

en: <none>
tr: <hiçbiri>

en: A Klotski clone
tr: Bir Klotski klonu

en: A Minesweeper clone.
tr: Mayın Tarlası klonu.

en: A Tetravex clone.
tr: Bir Tetravex klonu

en: A counter drops
tr: Karşı atış

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
tr: Beşli olarak gelen dizilerin anlamları: isim, kazandığı, toplam oynanan oyun, en iyi zaman (saniye) ve en kötü zaman (saniye). Oynanmayan oyunları belirtme ihtiyacı duyulmadı.

en: A number specifying the preferred theme.
tr: Tercih edilen temayı belirten rakam.

en: A sort of poker with dice and less money.
tr: Gene zar ve daha az para ile oynanan bir nevi poker.

en: A string containing a list of files to use to describe the cards. The format is obscure and defined by the gdk-card-image library
tr: Kartları tanımlamakta kullanılan dosyaların listeini içeren dizi. Biçimi gdk-card-image kütüphanesinde belirlenmiş ve pek açık değil

en: A worm game for GNOME.
tr: GNOME için solucan oyunu.

en: Agnes
tr: Piramit

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
tr: Mevcut düzene en iyi oturan kart takımını yerleştirmeyi amaçla.

en: AisleRiot Cards
tr: AisleRiot Kartları

en: AisleRiot Solitaire
tr: AisleRiot İskambil Falı

en: AisleRiot could not load its deck images.
    
    AisleRiot will now exit.
tr: AisleRiot deste resimlerini yükleyemedi.
    
    AisleRiot şimdi kapanacak.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
tr: AisleRiot oyunu, İskambil Falı kart motoru ile pek çok farklı oyunun oynanabilmesine olanak verir.

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
tr: Aisleriot oyunu bu dosyayı yükleyemedi:
    %s
    
    Lütfen Aisleriot kurulumunu kontrol edin

en: Allow temporary spots use
tr: Geçici yuvarların kullanımına izin ver

en: Already used! Where do you want to put that?
tr: Önceden kullanıldı! Onu nereye koymak istiyorsun?

en: Always in the center
tr: Her zaman merkezde

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
tr: Resim dosyası "%s" yüklenirken bir hata oluştu.
    Lütfen GNOME Stones oyununun doğru yüklendiğinden emin olun!

en: Animate
tr: Canlandır

en: Animation
tr: Canlandırma

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Atari like scrolling
tr: Atari benzeri kayma

en: Auld lang syne
tr: Eski hikayeler

en: Avoid the robots and make them crash into each other
tr: Robotlardan kaçın ve onların birbirlerine çarpmalarını sağlayın

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Background color. The hex specification of the background color.
tr: Arkaplan rengi. Arkaplan renginin hex belirtimi.

en: Background color:
tr: Arkaplan rengi:

en: Background image:
tr: Arkaplan resmi:

en: Bad Move
tr: Hatalı Hareket

en: Bakers dozen
tr: On üç

en: Bakers game
tr: Fırıncının oyunu

en: Balance:
tr: Denge:

en: Ball image
tr: Top resimi

en: Ball style
tr: Top stili

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
tr: Top stili. Toplar için kullanılacak resimlerin dosya adı.

en: Base Card:
tr: Baş Kart:

en: Base Card:
tr: Baş Kart:

en: Base Card: Ace
tr: Baş Kart: As

en: Base Card: Jack
tr: Baş Kart: Vale

en: Base Card: King
tr: Baş Kart: Papaz

en: Base Card: Queen
tr: Baş Kart: Kız

en: Beleaguered castle
tr: Kuşatma altında

en: Best:
tr: En iyi:

en: Blackjack Preferences
tr: Blackjack Tercihleri

en: Blackjack can't load the requested file
tr: Blackjak istenen dosyayı yükleyemiyor

en: Blackjack provides a casino-style blackjack card game.
tr: BlackJack kumarhane tarzı yirmibir kart oyunudur.

en: Blackjack will now exit.
tr: BlackJack şimdi çıkacak.

en: Blackjack!
tr: Yirmibir!

en: Block image:
tr: Blok resmi:

en: Block ten
tr: Onlu küme

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Blue
tr: Mavi

en: Board size
tr: Tahta boyutu

en: Bonus Appears
tr: Bonus Göründü

en: Bonus if >62
tr: 62'den büyükse bonus

en: Bristol
tr: İstanbul

en: Calculate random die throws (debug)
tr: Rastgele zar atışları hesapla (hata ayıklama)

en: Camelot
tr: Saray

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
tr: Resim yüklenemedi:
    %s
    
    Lütfen gnome-games kurulumunu kontrol edin

en: Can't move there!
tr: Oraya taşınamaz!

en: Canfield
tr: Cankurtaran

en: Card Style
tr: Kart Stili

en: Card _Deck
tr: Kart _Destesi

en: Card back:
tr: Kart arka yüzeyi:

en: Card games:
tr: Kart oyunları:

en: Cards left:
tr: Kalan kartlar:

en: Cave number to start
tr: Başlangıç mağara numarası

en: Cave number to start.
tr: Başlangıç mağara numarası.

en: Cave:
tr: Mağara:

en: Caves
tr: Mağaralar

en: Chance [total]
tr: Şans [toplam]

en: Change the appearance of the cards
tr: Kartların görünümünü değiştir

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
tr: Hileci! Puanların kaydedilmeyecek.

en: Chessboard
tr: Satranç tahtası

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
tr: Oyuncunun ne olup bittiğini takip edebilmesi için bilgisayarın zar atışları arasına ara ekleyip eklememesini seçin.

en: Classic
tr: Klasik

en: Cleaning up connection
tr: Bağlantı temizleniyor

en: Clear mines from a minefield
tr: Mayın alanından mayınları temizle

en: Click a square, any square
tr: Bir kareye tıklayın, herhangibirine.

en: Click to deal a new hand
tr: Yeni bir el dağıtmak için tıklayın

en: Click to deal another card
tr: Başka bir kart çek

en: Click to deal another card; drag card to split pair
tr: Başka bir kart çekmek için tıklayın; kartı ayrılmıs ikililerin üzerine sürükleyin

en: Click to double your wager
tr: Bahsinizi iki katına çıkarmak için tıklayın

en: Click to finish adding cards to your hand
tr: Elinize kart alma işini bitirmek için tıklayın

en: Clock
tr: Saat

en: Cloud
tr: Bulut

en: Collect all diamonds and find exit
tr: Bütün elmasları toplayın ve çıkışı bulun

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
tr: Çukurlara duşmekten kaçınırken elmasları toplayın

en: Color to use for worm
tr: Solucan için kullanılacak renk

en: Color to use for worm.
tr: Solucan için kullanılacak renk.

en: Colors
tr: Renkler

en: Compete to dominate the board in a Reversi-like game
tr: Reversi-benzeri oyunda tahtaya hakim olmak için yarışın

en: Compete to make lines of the same color
tr: Aynı renkten çizgiler yapmak için yarışın

en: Complete
tr: Tamamı

en: Computer Opponents
tr: Bilgisayar Rakipler

en: Computer playing for %s
tr: Bilgisayar %s için oynuyor

en: Computing basic strategy...
tr: Ana strateji hesaplanıyor...

en: Confounding Cross
tr: Çapraz Oluşturma

en: Congratulations!!! You have won!
tr: Tebrikler!!! Kazandınız!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
tr: Tebrikler, Robotları Yendiniz!! 
    Peki,Tekrar Yapabilir misiniz?

en: Congratulations, you win!
tr: Tebrikler, kazandınız!

en: Congratulations.
tr: Tebrikler.

en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısızlıkla sonuçlandı

en: Connection in progress...
tr: Bağlantı işliyor...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
tr: Bağlantı başarılı, rakip bekleniyor

en: Consider moving something into an empty slot
tr: Boş bir yuvaya bir şeyler taşımaya ne dersin

en: Consistency is key
tr: Anahtar, kararlılıktadır

en: Controls
tr: Kontroller

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
tr: GNOME Robotları oyunu için '%s' resim dosyası bulunamadı

en: Could not find '%s' pixmap file
tr: '%s' resim dosyası bulunamadı

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
tr: Iagno için '%s' resim dosyası bulunamadı

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
tr: Gataxx için '%s' resim dosyası bulunamdı

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
tr: Tema bulunamadı:
    %s
    
    Lütfen GNOME Same kurulumunu kontrol edin.

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
tr: Tema bulunamadı:
    %s
    
    Lütfen gnome-games kurulumunu kontrol edin

en: Could not load the card deck images.
tr: Deste resimleri yüklenemedi.

en: Cover
tr: Tepegöz

en: Current game will complete with original number of players.
tr: Mevcut oyun orijinal oyuncu sayısı ile tamamlanacak

en: Curses version (1992):
tr: Curses sürümü (1992):

en: Custom
tr: Özel

en: Custom size
tr: Özel boyut

en: Dark
tr: Siyah

en: Dark must pass, Light's move
tr: Siyah pas geçmeli, Beyaz'ın sırası

en: Dark player wins!
tr: Siyah oyuncu kazandı!

en: Dark's move
tr: Siyahın hareketi

en: Dark:
tr: Siyah:

en: Deal a card
tr: Bir kart dağıt

en: Deal a card from the deck
tr: Desteden bir kart çek

en: Deal a new card from the deck
tr: Desteden yeni bir kart çek

en: Deal a new game
tr: Yeni bir oyun dağıt

en: Deal another card
tr: Başka bir kart dağıt

en: Deal another hand
tr: Başka bir el dağıt

en: Deal another round
tr: Başka bir turu dağıt

en: Deal more cards
tr: Daha çok kart dağıt

en: Deal the cards
tr: Kartları dağıt

en: Dealer Speed
tr: Dağıtıcı Hızı

en: Dealer hand probabilities
tr: Dagıtıçı eli olasılıkları

en: Decks
tr: Desteler

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default caves
tr: Öntanımlı mağaralar

en: Delay between rolls
tr: Atışlar arası süre

en: Delay computer moves
tr: Bilgisayar hareketlerini geciktir

en: Density of blocks in a pre-filled row:
tr: Önceden doldurulmuş sıra blok yoğunluğu:

en: Device
tr: Aygıt

en: Device to use for joystick control.
tr: Oyun çubuğu kontrolleri için kullanılacak aygıt.

en: Diamond mine
tr: Elmaslar

en: Diamonds:
tr: Elmaslar:

en: Difficult
tr: Zor

en: Digital joystick emulation
tr: Sayısal oyun çubuğu benzetimi

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
tr: Eşleşen çiftleri çıkartarak bir duzlemi kullanılır hale getirin

en: Display computer thoughts
tr: Bilgisayar düşüncelerini göster

en: Display hand probabilities
tr: Eldeki olasılıkları göster

en: Display probabilities
tr: Olasılıkları göster

en: Display the computer's thoughts
tr: Bilgisayarın düşüncelerini göster

en: Display the probabilities of each dealer hand outcome and the expected value of your hand.
tr: Dağıtılan eller sonunda çıkan olasılıkları ve elinin beklenen değerini göster.

en: Dondorf Red
tr: Kırmızı Dondorf

en: Double 9
tr: Çift 9

en: Double After Hit
tr: Hit'den Sonra Çiftle

en: Double After Split
tr: Ayrılmadan Sonra Çiftle

en: Double Any Total
tr: Toplamın İki katı

en: Double Soft
tr: Çift Soft

en: Double click to decrease your wager by %.2f
tr: Bahsinizi %.2f kadar azaltmak için iki kere tıklayın

en: Double click to increase your wager by %.2f
tr: Bahsinizi %.2f kadar arttırmak için iki kere tıklayın

en: Doublets
tr: Şık

en: Down
tr: Aşağı

en: Drawn
tr: Berabere

en: Drawn game!
tr: Berabere!

en: Drop marble
tr: Pul at

en: Eagle wing
tr: Kartal kanadı

en: Easthaven
tr: Doğu limanı

en: Easy
tr: Kolay

en: Eat Bonus
tr: Bonusu Ye

en: Eight off
tr: Sekizli

en: Elevator
tr: Asansör

en: Enable _animation
tr: _Canlandırmayı etkinleştir

en: Enable _sound
tr: Sesi _Etkinleştir

en: Enable fake bonuses
tr: Sahte bonusları etkinleştir

en: Enable fake bonuses.
tr: Sahte bonusları etkinleştirir.

en: Enable game sounds
tr: Oyun seslerini etkinleştir

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
tr: Oyun seslerini etkinleştirir. Oyundaki bir çok olay için ses çalar.

en: Enable or disable sound
tr: Sesi Etkinleştirir veya Pasifleştirir

en: Enable sound
tr: Sesi etkinleştir

en: Enable sound support
tr: Ses desteğini etkinleştir

en: Enable sound support.
tr: Ses desteğini etkinleştir.

en: Enable sounds
tr: Sesleri etkinleştir

en: Enable sounds.
tr: Sesleri etkinleştirir.

en: Enable splats
tr: Patlamaları etkinleştir.

en: Enable splats. Play a sound and show a "Splat!" on the screen.
tr: Patlamaları etkinleştirir. Ses çalar ve ekranda "Boom!" gösterir.

en: Error occurred during connect attempt.
tr: Bağlantı denemesi sırasında hata oluştu.

en: Error occurred during write.
tr: Yazılırken hata oluştu.

en: Escalator
tr: Merdiven

en: Extra Life
tr: Fazladan Yaşam

en: Extra large  (920 x 660)
tr: Çok büyük  (920 x 660)

en: FILENAME
tr: DOSYAADI

en: Faces:
tr: Yüzler:

en: Field size
tr: Alan boyutu

en: Fill Screen
tr: Ekranı Kapla

en: Filling game widget...
tr: Oyun alanı dolduruluyor...

en: Finger-twitching good
tr: Çok iyiyim

en: First law
tr: Birinci kural

en: Fishing wire makes bad dental floss
tr: Misina dişe zararlıdır

en: Fit falling blocks together
tr: Düşen blokları bir araya oturt

en: Flags:
tr: Bayraklar:

en: Flip final results
tr: Son sonuçları döndür

en: Fortress
tr: Kule

en: Fortunes
tr: Hazine

en: Four Bridges
tr: Dört Köprü

en: Four-in-a-row
tr: Bir-sırada-dört-taş

en: Four-in-a-row Preferences
tr: Bir sırada dört taş Tercihleri

en: Fourteen
tr: Ondört

en: FreeCell Solitaire
tr: Yedekli İskambil Falı

en: Freecell
tr: Yedekli

en: Full House [25]
tr: Dolu Ev [25]

en: GNOME Mines
tr: GNOME Mayın Tarlası

en: GNOME Mines Preferences
tr: GNOME Mayın Tarlası Tercihleri

en: GNOME Robots
tr: GNOME Robotları

en: GNOME Robots Game
tr: GNOME Robotları Oyunu

en: GNOME Robots II
tr: GNOME Robotları II

en: GNOME Robots Preferences
tr: GNOME RobotlarTercihleri

en: GNOME Stones Preferences
tr: GNOME Stones Tercihleri

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
tr: Bir zamanların meşur Color Lines oyununun GNOME versiyonu

en: GNOME version (1998):
tr: GNOME sürümü (1998):

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
tr: Doğunun desen oyunu, Mahjongg'un GNOME sürümü.

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
tr: Meşhur Othello disk çevirme oyununun GNOME sürümü.

en: GTali Preferences
tr: GTail Tercihleri

en: Game
tr: Oyun

en: Game Number:
tr: Oyun Sayısı:

en: Game Over
tr: Oyun Bitti

en: Game Over!
tr: Oyun Bitti!

en: Game Type
tr: Oyun Türü

en: Game _options...
tr: Oyun _ayarları...

en: Game field
tr: Oyun sahası

en: Game field from last saved session.
tr: Son kaydedilen oturumdan kalan oyun alanı.

en: Game level to start on
tr: Başlama seviyesi

en: Game level to start on.
tr: Başlama seviyesi.

en: Game name
tr: Oyun adı

en: Game over
tr: Oyun bitti

en: Game over!
tr: Oyun bitti!

en: Game over.
tr: Oyun bitti.

en: Game paused
tr: Oyun donduruldu

en: Game preview
tr: Oyun önizleme

en: Game preview from last saved session.
tr: Son kaydedilen oturumdan oyun önizleme.

en: Game score
tr: Oyun puanı

en: Game score from last saved session.
tr: Son kaydedilen oturumdan kalan oyun puanı.

en: Game speed
tr: Oyun hızı

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
tr: Oyunun hızı (1=hızlı, 4=yavaş).

en: Game title
tr: Oyun başlığı

en: Game to play
tr: Oynanacak oyun

en: Game type
tr: Oyun türü:

en: Game type. The name of the game variation to use.
tr: Oyun türü. Kullanılacak oyun çeşitinin adı.

en: Gataxx Preferences
tr: Gataxx Tercihleri

en: Gay gordons
tr: Mutluluk hapı

en: General
tr: Genel

en: Generating ...
tr: Oluşturuluyor...

en: Get a hint
tr: İpucu al

en: Get a hint for your next move
tr: Bir sonra ki hamle için ipucu al

en: Get statistics on the current game
tr: Aktif oyunun istatistikleri al

en: Glenwood
tr: Atılım

en: Glines Preferences
tr: Glines Tercihleri

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
tr: Gline resim dosyasını bulamadı:
    %s
    
    Lütfen Glines kurulumu gözden geçiriniz

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
tr: Gnibbles resim dosyasını bulamadı:
    %s
    
    Lütfen Gnibbles kurulumunu kontrol edin

en: Gnibbles Preferences
tr: Gnibbles Tercihleri

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
tr: Gnibbles resim dosyasını bulamadı:
    %s
    
    Lütfen Gnibbles kurulumunu kontrol edin

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
tr: Gnibbles seviye dosyasını bulamadı:
    %s
    
    Lütfen Gnibbles kurulumunu kontrol edin

en: Gnometris preferences
tr: Gnometris tercihleri

en: Grand Total
tr: Büyük Toplam

en: Graphics Theme
tr: Grafik Teması

en: Gray
tr: Gri

en: Green
tr: Yeşil

en: Guide a worm around a maze
tr: Solucanı engellerin çevresinden geçirin

en: Gypsy
tr: Çingene

en: Have you read the help file?
tr: Yardım dosyasını okudunuz mu?

en: Height of grid
tr: Izgara yüksekliği

en: Help
tr: Yardım

en: Helsinki
tr: Efes

en: High Contrast
tr: Yüksek Zıtlık

en: Hint
tr: İpucu

en: Hint: Column %d
tr: İpucu: Sütün %d

en: Honor pictures:
tr: Şeref resimleri:

en: Hopscotch
tr: Seksek

en: Horizontal:
tr: Yatay:

en: How many times do you wish to roll?
tr: Kaç tur zar atmak istiyorsunuz?

en: Huge  (1840 x 1320)
tr: Kocaman  (1840 x 1320)

en: Human
tr: İnsan

en: Human Players
tr: İnsan Oyuncular

en: I could sure use a backrub right about now...
tr: Şimdi sırtımı ovucak biri olsa ne güzel olurdu...

en: I win!
tr: Ben Yendim!

en: I'm not sure
tr: Emin değilim

en: Iagno Preferences
tr: Iagno Tercihleri

en: Iagno server to use
tr: Kullanılacak Iagno sunucusu

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
tr: Eğer doğru seçiliyse, YZ'nin çalışmaları standart çıktıya aktarılacak.

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
tr: Bir gün ormanda yalnız başına kaybolursan,bir ağacı sarıl

en: Image theme:
tr: Resim teması:

en: Image to use as background
tr: Arkaplan olarak kullanılacak görüntü

en: Image to use as background.
tr: Arkaplan olarak kullanılacak resim

en: Image to use for drawing blocks
tr: Blokları oluştururken kullanılacak resim

en: Image to use for drawing blocks.
tr: Blokları oluştururken kullanılacak resim.

en: Increasing Number of Robots per Level
tr: Seviye Başına Robot Sayısı Arttırma Miktarı

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
tr: Seviye Başına Tip 1 Robot Sayısı Arttırma Miktarı

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
tr: Seviye Başına Tip 2 Robot Sayısı Arttırma Miktarı

en: Initial Number of Robots
tr: Başlangıç Robot Sayısı

en: Initial Number of Safe Teleports
tr: Güvenli Işınlanma Başlangıç Sayısı

en: Initial Number of Type 1 Robots
tr: Başlangıç Tip 1 Robot Sayısı

en: Initial Number of Type 2 Robots
tr: Başlangıç Tip 2 Robot Sayısı

en: Invalid game data (move)
tr: Geçersiz oyun verisi (taşıma)

en: Invalid game data (set_peer)
tr: Geçersiz oyun verisi (eş_ayarı)

en: Invalid move attempted
tr: Geçersiz hamle denemesi

en: Isabel
tr: Eminem

en: It's a draw!
tr: Berabere!

en: Joker icon:
tr: Joker simgesi:

en: Joystick device
tr: Oyun çubuğu aygıtı

en: Joystick device:
tr: Oyun çubuğu aygıtı:

en: Joystick switch level
tr: Oyun çubuğu değişim seviyesi

en: Jumbo
tr: Kocaman

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
tr: Hotdog her ne kadar sıcak köpek anlamını verse de, öyle olmak zorunda değil

en: Key press to drop a marble.
tr: Pul atmak için gereken tuş.

en: Key press to move left.
tr: Sola taşımak için gereken tuş.

en: Key press to move right.
tr: Sağa taşımak için gereken tuş.

en: Key to hold
tr: Saklamak için tuş

en: Key to move E
tr: D için tuş

en: Key to move N
tr: K için tuş

en: Key to move NE
tr: KD için tuş

en: Key to move NW
tr: KB için tuş

en: Key to move S
tr: G için tuş

en: Key to move SE
tr: GD için tuş

en: Key to move SW
tr: GB için tuş

en: Key to move W
tr: B için tuş

en: Key to teleport
tr: Işınlama için tuş

en: Key to teleport randomly
tr: Rastgele ışınlanma için tuş

en: Key to use for motion down
tr: Aşağı hareket için kullanılacak tuş

en: Key to use for motion down.
tr: Aşağı hareket için kullanılacak tuş.

en: Key to use for motion left
tr: Sola hareket için kullanılacak tuş

en: Key to use for motion left.
tr: Aşağı hareket için kullanılacak tuş.

en: Key to use for motion right
tr: Sağa hareket için kullanılacak tuş

en: Key to use for motion right.
tr: Aşağı hareket için kullanılacak tuş.

en: Key to use for motion up
tr: Yukarı hareket için kullanılacak tuş

en: Key to use for motion up.
tr: Yukarı hareket için kullanılacak tuş.

en: Key to wait
tr: Bekleme için tuş

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Keyboard Controls
tr: Klavye Kontrolleri

en: Keyboard control
tr: Klavye kontrolü

en: Keyboard controls
tr: Klavye kontrolleri

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
tr: Güvenli Işınlanma Almayı Beklerken Gereken Öldürme Sayısı

en: King albert
tr: Kral albert

en: LEVEL
tr: SEVİYE

en: Labyrinth
tr: Labirent

en: Lady jane
tr: Bayan oyunu

en: Large
tr: Büyük

en: Large  (736 x 528)
tr: Büyük  (736 x 528)

en: Large Straight [40]
tr: Büyük Düz [40]

en: Left
tr: Sol

en: Level Complete
tr: Seviye Tamamlandı

en: Level completed. Well done.
tr: Seviye tamamlandı. Tebrikler.

en: Level of Player One
tr: Birinci Oyuncunun Seviyesi

en: Level of Player Two
tr: İkinci Oyuncunun Seviyesi

en: Level of black player
tr: Siyah oyuncunun seviyesi

en: Level of white player
tr: Beyaz oyuncunun seviyesi

en: Level one
tr: Birinci seviye

en: Level three
tr: Üçüncü seviye

en: Level to start with
tr: Başlangıç seviyesi

en: Level to start with.
tr: Başlangıç seviyesi.

en: Level two
tr: İkinci seviye

en: Level:
tr: Seviye:

en: Light
tr: Beyaz

en: Light must pass, Dark's move
tr: Beyaz pas geçmeli, Siyah'ın sırası

en: Light player wins!
tr: Beyaz oyuncu kazandı!

en: Light's move
tr: Beyazın hareketi

en: Light:
tr: Beyaz:

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Lines:
tr: Satır:

en: Lives:
tr: Canlar:

en: Look both ways before you cross the street
tr: Karşıdan karşıya geçerken her iki yöne de bak

en: Lose
tr: Kaybet

en: Lower Total
tr: Aşağı Toplam

en: Main game:
tr: Ana oyun:

en: Maps
tr: Haritalar

en: Marbles
tr: Pullar

en: Match five balls of the same color in a row to score!
tr: Puan almak için, bir sırada aynı renkten beş pulu eşleştirin!

en: Maximum Number of Robots
tr: Robotların Asgari Sayısı

en: Maximum Number of Safe Teleports
tr: Güvenli Işınlanma Azami Sayısı

en: Maximum Number of Type 1 Robots
tr: Tip 1 Robotlarin Azami Sayısı

en: Maximum Number of Type 2 Robots
tr: Tip 2 Robotların Azami Sayısı

en: Maybe they're all mines ...
tr: Belkide hepsi mayındır...

en: Maze
tr: Karmaşık

en: Me
tr: Ben

en: Medium
tr: Orta

en: Medium  (460 x 330)
tr: Orta  (460 x 330)

en: Mine through dirt and collect gems.
tr: Toprağı kazıyın ve elmasları toplayın.

en: Mines
tr: Mayınlar

en: Modify the options for this game
tr: Oyunun ayarlarını değiştir

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
tr: Monitörün sana D Vitamini veremez -- ama güneş ışığı verir...

en: Monte carlo
tr: Monte karlo

en: More Marbles
tr: Daha fazla Pul

en: Move %s %s.
tr: %s %s taşı.

en: Move %s onto %s.
tr: %s'ı %s üzerine taşı.

en: Move _Left
tr: _Sola Taşı

en: Move _Right
tr: Sağa _Taşı

en: Move a King on to the empty Tableau slot
tr: Kralı orta sıradaki boşluğa taşı

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
tr: Orta sıradaki boşluğa kart gurubunu taşı

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
tr: Yedekteki bir kağıdı orta sıradaki boşluğa taşı

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
tr: Bir kartı yada kartları boş bir yuvaya taşı

en: Move a card to an empty temporary slot
tr: Bir karti boş bir geçici yuvaya taşı

en: Move a card to the Foundation
tr: Sıralama yerine bir kart taşı

en: Move card from Waste
tr: Kullanılmayanlardan bir kart taşı

en: Move left
tr: Sola taşı

en: Move right
tr: Sağa taşı

en: Move something into the empty Tableau slot
tr: Orta sıradaki boşluğa bir şeyler taşı

en: Move something on to an empty reserve
tr: Boş yedek yuvasına bir şey yerleştir

en: Move the pieces down
tr: Parçaları aşağıya taşı

en: Move the pieces left
tr: Parçaları sola taşı

en: Move the pieces right
tr: Parçaları sağa taşı

en: Move the pieces up
tr: Parçaları yukarı taşı

en: Move waste back to stock
tr: Kullanılmayan kağıtları eldeki kağıtlara geri taşı

en: Move waste on to a reserve slot
tr: Kullanılmayan kartları yedek yuvasına taşı

en: Move waste to stock
tr: Kullanılmayan kartları eldeki kartlara taşı

en: Move ~a off the board
tr: ~tahta dışına taşı

en: Move ~a to an empty field
tr: ~boş bir alana taşı

en: Move ~a to an empty foundation
tr: ~bir sıralama yeri boşluğuna taşı

en: Moveable Junkheaps
tr: Taşınabilir Eşya Yığını

en: Moves Left:
tr: Kalan Hareket:

en: Moves:
tr: Hareketler:

en: My second day
tr: İkinci günüm

en: N/A
tr: Yok

en: NAME
tr: İSİM

en: NUMBER
tr: SAYI

en: Name
tr: İsim

en: Neighbor
tr: Komşu

en: Neither your chosen game nor the default game could be loaded.
tr: Ne sizin seçtiğiniz ne de öntanımlı oyun yüklenebildi.

en: Network initialization complete.
tr: Ağı ilklendirmesi başarılı.

en: Network shutdown in progress.
tr: Ağ kapatımı işlem halinde.

en: Never blow in a dog's ear
tr: Asla bir köpeğin kulağına üfleme

en: New
tr: Yeni

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: New game
tr: Yeni oyun

en: New game started
tr: Yeni oyun başladı

en: New game with _seed...
tr: Kaynaklı _yeni oyun...

en: New net_work game
tr: Yeni _ağ oyunu

en: Next Balls:
tr: Sıradaki Toplar:

en: Nibbles newbie
tr: Acemi Nibbles

en: No
tr: Hayır

en: No game data could be found.
tr: Oyun verisi bulunamadı.

en: No game server defined
tr: Oyun sunucusu yanımlanmamış

en: No hint available
tr: İpucu yok

en: No hint available right now
tr: Şu anda hiç bir ipucu yok

en: No stones selected
tr: Taş seçilmedi

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not too shabby
tr: Pek kötü sayılmam

en: Num Rolls
tr: Atış Sayısı

en: Number of Free Safe Teleports per Level
tr: Bölüm Başına Güvenli Işınlanma Sayısı

en: Number of computer opponents
tr: Bilgisayar rakiplerin sayısı

en: Number of human opponents
tr: İnsan rakiplerin sayısı

en: Number of mines
tr: Mayınların sayısı

en: Number of mines:
tr: Mayın adedi:

en: Number of opponents:
tr: Rakip sayısı:

en: Number of players
tr: Oyuncu sayısı

en: Number of players.
tr: Oyuncu sayısı.

en: Number of players:
tr: Oyuncu sayısı:

en: Number of pre-filled rows:
tr: Önceden doldurulmuş sıra sayısı

en: Odessa
tr: İlyada

en: Odessa is a better game.  Really.
tr: Odessa daha iyi bir oyun.  Gerçekten.

en: Operation
tr: İşlem

en: Options
tr: Seçenekler

en: Orange
tr: Turuncu

en: Original Atari caves
tr: Orjinal Atari mağarası

en: Original idea from KDE's same game program.
tr: Orijinal fikir KDE'nin same oyununa aittir.

en: Osmosis
tr: Hücre

en: Partial
tr: Bir kısmı

en: Pause
tr: Dondur

en: Pause game
tr: Oyunu dondur

en: Paused
tr: Dondur

en: Peek
tr: Görüntü

en: Peer introduction complete
tr: Eş tanıtılması tamamlandı

en: Percentage:
tr: Yüzde:

en: Piece flipping
tr: Pul dönüşü

en: Pileon
tr: Güvercin

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
tr: Poker eli için kartları ortadaki sıraya yerleştirin

en: Place something on empty slot
tr: Boş yuvaya bir şey yerleştir

en: Place something on to the empty Tableau slot
tr: Orta sıradaki boş yuvaya bir şeyler yerleştir

en: Place your wager or deal a hand
tr: Bahsinizi koyun yada bir dağıtın

en: Plait
tr: Kıvrak

en: Play a game of Reversi
tr: Reversi'nin oyununu oynayın

en: Play a poker-style dice game
tr: Poker stili zar oyunu oyna

en: Play a puzzle game matching tiles together
tr: Parçaları eşleyerek bulmacayı çözün

en: Play a sound when two robots collide
tr: İki robot çarpıştığında ses çal

en: Play levels in random order
tr: Seviyeleri rastgele sıralı oyna

en: Play levels in random order.
tr: Seviyeleri rastgele sıralı oynatır.

en: Play many different solitaire games
tr: Farkli iskambil falı oyunlarını oynayın

en: Play on a 2×2 board
tr: 2x2 lık tahtada oyna

en: Play on a 3×3 board
tr: 3x3 lük tahtada oyna

en: Play on a 4×4 board
tr: 4x4 lük tahtada oyna

en: Play on a 5×5 board
tr: 5x5 lik tahtada oyna

en: Play on a 6×6 board
tr: 6x6 lık tahtada oyna

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
tr: Seviyeyi geçme ve ölme gibi olaylar için ses çal

en: Play sounds for major events
tr: Ana olaylar için ses çal

en: Play the casino card game Blackjack
tr: Kumarhane kart oyunu olan BlackJack'i oynayın

en: Play the most common, and potentially the most annoying, sound.
tr: En yaygın olan, ve rahatsızlık vermeye en olası sesi çal.

en: Play the popular FreeCell card game
tr: Meşhur Yedekli İskambil Falı oyununu oynayın

en: Player Dead
tr: Oyuncu Öldü

en: Player Names
tr: Oyuncu İsimleri

en: Player One:
    %s
tr: Birinci Oyuncu:
    %s

en: Player Teleport
tr: Oyuncu Işınlanması

en: Player Two:
    %s
tr: İkinci Oyuncu:
    %s

en: Player expected values
tr: Oyuncuden beklenen değerler

en: Player wins!
tr: Oyuncu kazandı!

en: Playing %d×%d board
tr: %d x %d tahta oynanıyor

en: Playing level %s
tr: Seviye %s oynanıyor

en: Please check your Blackjack installation
tr: Lütfen Blackjack kurulumunuzu kontrol edin

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
tr: Lütfen, GConf yapılandırmanızı kontrol edin, özellikle şemaların doğru yüklendiğinden emin olun.

en: Please fill in empty pile first.
tr: Lütfen önce boş yığını doldur.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
tr: Lütfen GNOME Stones oyununun doğru yüklendiğinden emin olun.

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
tr: Ölüm ile sonuçlanabilecek kazalı hamleleri önle

en: Prevent all dangerous moves
tr: Tüm tehlikeli hamleleri önle

en: Prevent some dangerous moves
tr: Kimi tehlikeli hamleleri engelle

en: Prevents all moves that result in getting killed.
tr: Ölüm ile sonuçlanan tüm hamleleri önle

en: Preview next block
tr: Sonraki bloğu göster

en: Property
tr: Özellik

en: Purple
tr: Mor

en: Push
tr: İttir

en: Puzzle solved!
tr: Bulmaca çözüldü!

en: Puzzle solved! Well done!
tr: Bulmaca çözüldü! Tebrikler!

en: Pyramid's Walls
tr: Piramidin Duvarları

en: Quatorze
tr: Tıpa

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
tr: Hızlı Hareketler (bilgisayarın bekleme süresini yarıya indir)

en: Quick deals (no delay between each card)
tr: Hızlı Dağıt (kartlar arasında bekleme yok)

en: Quick moves
tr: Hızlı hareketler

en: Random Teleport
tr: Rastgele Işınla

en: Rank font:
tr: Rütbe yazıtipi:

en: Red
tr: Kırmızı

en: Red Dragon
tr: Kırmızı Ejderha

en: Redeals left:
tr: Kalan karıştırma:

en: Redo
tr: Tekrar yap

en: Redo the undone move
tr: Son hareketi tekrar yap

en: Remaining:
tr: Kalan:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
tr: Çizgiler oluşturarak renkli topları tahtadan kaldırın

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
tr: Denemek için top gruplarını silin ve ekranı temizleyin

en: Remove the aces
tr: Asları çıkart

en: Remove the eights
tr: Asları çıkart

en: Remove the fives
tr: Beşlileri çıkart

en: Remove the fours
tr: Dörtlüleri çıkart

en: Remove the jacks
tr: Valeleri çıkart

en: Remove the kings
tr: Kralları çıkart

en: Remove the nines
tr: Dokuzluları çıkart

en: Remove the queens
tr: Kızları çıkart

en: Remove the sevens
tr: Yedilileri çıkart

en: Remove the sixes
tr: Altılıları çıkart

en: Remove the tens
tr: Onluları çıkart

en: Remove the threes
tr: Üçlüleri çıkart

en: Remove the twos
tr: İkilileri çıkart

en: Reserve left:
tr: Kalan yedek:

en: Reshuffle cards
tr: Kartları yeniden kar

en: Resplit
tr: Tekrar ayır

en: Resplit Aces
tr: Asları tekrar ayır

en: Restart
tr: Tekrar Başla

en: Restart game
tr: Oyunu yeniden başlat

en: Restart the current level
tr: Bu seviyeyi yeniden başlat

en: Restart the game
tr: Oyunu yeniden başlat

en: Restoring preferences...
tr: Tercihler yükleniyor...

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Return cards to Stock
tr: Kartları eldeki kağıtlara koy

en: Right
tr: Sağ

en: Robot Score
tr: Robot Puanı

en: Robot Score When Splatted
tr: Patlayan Robot Sayısı

en: Robot Score When Waiting
tr: Bekleyen Robot Puanı

en: Robot has been Splatted!
tr: Robot patladı!

en: Robot image theme
tr: Robot resim teması

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
tr: Robot resim teması. Robotlar için kullanılacak resim teması.

en: Robots
tr: Robotlar

en: Roll!
tr: Salla!

en: Rotate blocks counterclockwise
tr: Blokları saat yönünün tersine döndür

en: Royal east
tr: İpek yolu

en: Rules
tr: Kurallar

en: SIZE
tr: BOYUT

en: S_tatistics...
tr: İ_statistikler...

en: Safe Teleports:
tr: Güvenli Işınlamalar:

en: Same GNOME
tr: GNOME Same

en: Same GNOME Preferences
tr: GNOME Same Tercihleri

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
tr: GNOME Same resim dosyasını yükleyemedi:
    %s
    
    Lütfen GNOME Same kurulumunu kontrol edin

en: Scanning private game directory...
tr: Özel oyun dizini taranıyor...

en: Scanning private object directory...
tr: Özel nesne dizini taranıyor...

en: Scanning public game directory...
tr: Genel oyun dizini taranıyor...

en: Scanning public object directory...
tr: Genel nesne dizini taranıyor...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
tr: Güvenli Işınlanma Almak İçin Gerekli Puan

en: Score:
tr: Puan:

en: Scores
tr: Puanlar

en: Scorpion
tr: Akrep

en: Scroll method
tr: Kayma yöntemi

en: Scuffle
tr: Anafor

en: Seahaven
tr: Cennet

en: Seconds left: %d
tr: Kalan saniyeler: %d

en: Seed
tr: Kaynak

en: Select
tr: Seç

en: Select "New game" from the "Game" menu to begin.
tr: "Oyun" menüsünden "Yeni oyun"u seçerek başlayın.

en: Select Game
tr: Oyun Seç

en: Select Map
tr: Harita Seç

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
tr: İlk sıralama yığını için yedekten bir kart seç

en: Select a different game
tr: Başka bir oyun seç

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
tr: Tekrar atmak için zarı seç, Salla!'a bas, ya da puan yuvası seç.

en: Set game configuration
tr: Oyun ayarlarını belirle

en: Set game scenario
tr: Oyun senaryosunu belirle

en: Set starting level (1-10)
tr: Başlangıç seviyesini belirle (1-10)

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
tr: Kareleri bilinmiyor şeklide işaretleyebilmek için doğruya ayarlayın.

en: Set your wager and click in the white outline to deal a new hand.
tr: Bahsinizi koyun ve yeni bir el çekmek için beyaz sınırlara tıklayın.

en: Set your wager or click on the cards to deal a new hand.
tr: Bahsinizi belirtin veya yeni bir el için kartların üzerine tıklayın.

en: Setup
tr: Ayarlar

en: Show grid
tr: Izgaraları göster

en: Show high scores and exit
tr: Yüksek puanları göster ve çık

en: Show or hide the tool bar
tr: Araç çubuğunu göster veya gizle

en: Show or hide the toolbar
tr: Araç çubuğunu göster veya gizle

en: Show tool bar
tr: Araç çubuğunu göster

en: Shu_ffle tiles
tr: Desenleri Ka_rıştır

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Shuffle tiles
tr: Desenleri karıştır

en: Sir tommy
tr: Hammurabi

en: Size of board (2-6)
tr: Tahta boyutu (2-6)

en: Size of game tiles
tr: Oyundaki döşemelerin boyutu

en: Size of game tiles.
tr: Oyundaki döşemelerin boyutu.

en: Size of the board (1=small, 3=large)
tr: Tahta boyutu (1=küçük, 3=büyük)

en: Small
tr: Küçük

en: Small  (368 x 264)
tr: Küçük  (368 x 264)

en: Small Straight [30]
tr: Küçük Düz [30]

en: Smooth scrolling
tr: Yumuşak kayma

en: Sokoban levels:
tr: Sokoban seviyeleri:

en: Sol
tr: Mao

en: Sol_ve
tr: Çö_z

en: Solve puzzles by sliding blocks
tr: Blokları kaydırarak bulmacayı çözün

en: Solve the game
tr: Oyunu çöz

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
tr: Üzgünüm ama oynanabilir bir yapılandırma bulamıyorum.

en: Sorry, full column
tr: Üzgünüm, sütun dolu

en: Sound
tr: Ses

en: Speed
tr: Hız

en: Spider
tr: Örümcek

en: Spiderette
tr: Güneş tanrısı

en: Stagger flips
tr: Yanıp sönme

en: Stand
tr: Bekle

en: Start a new game
tr: Yeni bir oyun başlat

en: Start a new game giving a seed number...
tr: Kaynak numarası vererek yeni bir oyuna başla...

en: Start cave
tr: Başlangıç mağarası

en: Start this game over
tr: Oyunu baştan başlat

en: Starting Level:
tr: Başlangıç Seviyesi:

en: Starting level:
tr: Başlangıç seviyesi:

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics of games played
tr: Oynanan oyun hakkındali istatistikler

en: Stock left:
tr: Elde kalan kağıt:

en: Stock left: 0
tr: Elde kalan kağıt: 0

en: Stones
tr: Taşlar

en: Straight up
tr: Dimdik

en: Streets and alleys
tr: Sokaklar

en: Suggest a move
tr: Bir hareket öner

en: Suit font (large):
tr: Takım yazıtipi (büyük):

en: Suit font (medium):
tr: Takım yazitipi (orta):

en: Suit font (small):
tr: Takım yazıtipi (küçük):

en: Surrender
tr: Kazanan

en: Switch level:
tr: Bölüm değiştirme:

en: Teleport
tr: Işınla

en: Template
tr: Tapınak

en: Ten across
tr: Karşıya onlu

en: The Same GNOME
tr: GNOME Same

en: The amount of money in your bank
tr: Bankanızdaki para miktarı

en: The amount of money in your bank.
tr: Bankanızdaki para miktarı.

en: The best option is to double down
tr: Çift aşağılamak için en iyi seçim

en: The best option is to hit
tr: Hit için en iyi seçim

en: The best option is to split
tr: Split için en iyi seçim

en: The best option is to stand
tr: Beklemek en iyi seçim

en: The best option is to surrender
tr: Kazanmak için en iyi seçim

en: The cave is corrupted: %s is missing.
tr: Mağara bozuk: %s eksik.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
tr: Yüklemeye çalıştığınız mağara, tanımlanmamış bir obje içermekte.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
tr: Yüklemeye çalıştığınız mağara bu oyun için çok büyük.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
tr: Öntanımlı yapılandırma değerleri doğru bir şekilde alınamadı.

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
tr: Oyunun başında dolu sıraların yoğunluğu. Bu değer 0 (hiç blok yok) ve 10 (tüm sıra dolu) arasındadır.

en: The density of filled rows
tr: Önceden doldurulmuş sıraların yoğunluğu

en: The full path and filename of game to load.
tr: Yüklenecek oyunun tam yolu ve dosya adı.

en: The game file to use
tr: Kullanılacak oyun dosyası

en: The game is over.
    No hints are available
tr: Oyun bitti.
    Hiç ipucu yok

en: The game was a draw.
tr: Oyun berabere bitti.

en: The height of the main window.
tr: Ana pencerenin yüksekliği.

en: The height of the playing window in pixels. At minimum it should be 240.
tr: Oyun penceresinin piksel olarak yüksekliği. Asgari olaral 240 olmalıdır.

en: The height of the window
tr: Pencere yüksekliği

en: The level an analog joystick must reach to be considered "on" when emulating a digital joystick. This takes a value between 0.0 and 1.0.
tr: Sayısal oyun çubuğu benzetimi yapılırken analog oyun çubuğu zorunlu ulaşım seviyesi "açık" kabul edilecek. Bu 0,0 ve 1,0 arasında değer alır.

en: The name of the key used to hold still. The name is a standard X key name.
tr: Hala saklamak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move east. The name is a standard X key name.
tr: Doğuya taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move north-east. The name is a standard X key name.
tr: Kuzey-doğuya taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move north-west. The name is a standard X key name.
tr: Kuzey-batıya taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move north. The name is a standard X key name.
tr: Kuzeye taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move south-east. The name is a standard X key name.
tr: Güney-doğuya taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move south-west. The name is a standard X key name.
tr: Güney-batıya taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move south. The name is a standard X key name.
tr: Güneye taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to move west. The name is a standard X key name.
tr: Batıya taşımak için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to teleport randomly. The name is a standard X key name.
tr: Rastgele ışınlama için kullanılacak tuşun adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to teleport safely (if possible). The name is a standard X key name.
tr: Güvenli (eğer mümkünse) ışınlama için kullanılacak tuş adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the key used to wait. The name is a standard X key name.
tr: Bekleme için kulllanılacak tuş adı. Ad standart X tuş adıdır.

en: The name of the rules file containing the variation of the rules to play.
tr: Oyun kurallarının bulunduğu dosyanın adı.

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
tr: Oynanılacak iskambil falı oyununu içeren şema dosyasının ismi.

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
tr: Oyunun başında rastgele bloklarla doldurulmuş sıraların sayısı.

en: The number of rows to fill
tr: Doldurulacak sıra sayısı

en: The program GNOME Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
tr: GNOME Robotları uygulaması geçerli bir yapılandırma dosyası bulamadı. Lütfen bu programın kurulumunu gözden geçirin.

en: The remote player disconnected
tr: Uzaktaki oyuncu bağlantısını kesti

en: The requested height of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 200 pixels high.
tr: Ana pencere için istenen piksel olarak yükseklik. Pencerenin içerdiği parçaların yüksekliğinin en az 200 piksel olduğuna dikkat edin.

en: The requested width of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 320 pixels wide.
tr: Ana pencere için istenen piksel olarak genişlik. Pencerenin içerdiği parçaların genişliğinin en az 320 piksel olduğuna dikkat edin.

en: The scroll method, valid values are "atari_scroll", "smooth_scroll" and "center_scroll".
tr: Kayma metodu, geçerli değerler "atari_scroll", "smooth_scroll" ve "center_scroll".

en: The size of the playing grid
tr: Oyun ızgarasının boyutu

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid. The valid values are 2 to 8, anything else gets set to 3.
tr: Bu anahtarın değeri oyun ızgarasının boyutunu seçmekte kullanılacaktır. Geçerli değerler 2'den 8'e kadardır, bunun dışındaki değerler 3 kabul edilir.

en: The variation of the rules file to use
tr: Kullanılacak oyun kuralları dosyası

en: The width of the main window.
tr: Ana pencerenin genişliği.

en: The width of the playing window in pixels. At minimum it should be 320.
tr: Oyun penceresinin piksel olarak genişliği. Asgari olaral 320 olmalıdır.

en: The width of the window
tr: Pencere genişliği

en: Theme
tr: Tema

en: Theme ID
tr: Tema No

en: Themes
tr: Temalar

en: There are no more moves.
tr: Daha başka hareket kalmadı.

en: There are no safe locations to teleport to!!
tr: Işınlanma ile gidilebilecek güvenli bölge kalmadı!!

en: There are no teleport locations left!!
tr: Geriye hiç ışınlanma bölgesi kalmadı!!

en: There was an error accessing GConf: %s
tr: GConf'a erişirken bir hata oluştu: %s

en: These tiles don't match.
tr: Bu desenler uyuşmuyor.

en: Thieves
tr: Hırsızlar

en: Thinking...
tr: Düşünüyorum...

en: Thirteen
tr: Onüçüncü cuma

en: This game does not have hint support yet.
tr: Bu oyunun şimdilik ipucu desteği yok.

en: This game is unable to provide a hint.
tr: Oyun ipucu veremiyor.

en: This game uses a deprecated hint method (case 3).
    Please file a bug at http://bugzilla.gnome.org including this message and
    the name of the game you where playing (look in the title bar if you 
    aren't sure).
tr: Bu oyun eski ipucu metodunu kullanıyor (case 3).
    Lütfen http://bugzilla.gnome.org'a bu mesaji ve oynadığınız oyunun adını da 
    (emin değilseniz başlık çubuğuna bakabilirsiniz) ekleyerek bir hata bildirimi 
    yapın.

en: This is GNOME Stones
tr: GNOME Taşlar oyunu

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
tr: Yeni harita ancak yeni oyun başlattığınızda etkin olacak, veya Mahjongg yeniden başlatıldığında.

en: Three card deals
tr: Üç kart dağıtır

en: Tic-Tac-Toe
tr: Tik-Tak-Toe

en: Tile Set
tr: Desen Takımı

en: Tile set:
tr: Desen ayarı:

en: Tiles
tr: Desenler

en: Tiles Left:
tr: Kalan Desen:

en: Tiles:
tr: Desenler:

en: Tileset
tr: Döşeme

en: Tileset to use.
tr: Kullanılan döşeme.

en: Time between moves
tr: Hareketler arasıdaki süre

en: Time between moves in milliseconds.
tr: Milisaniye olarak hareketler arasıdaki süre.

en: Time:
tr: Süre:

en: Tiny  (184 x 132)
tr: Küçücük  (184 x 132)

en: Total
tr: Toplam

en: Total:
tr: Toplam:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
tr: Büyük ihtiyaç olmadıkça turnike tedavisi tavsiye edilmez

en: Try a new game
tr: Yeni bir oyun başlat

en: Try moving card piles around
tr: Kartları yığınlarını bir yere taşımayı dene

en: Try moving cards down from the foundation
tr: Kartları sıralama yerinden aşağı taşımayı dene

en: Try rearranging the cards
tr: Kartları tekrar dizmeyi dene

en: Tutorial caves
tr: Deneme mağaraları

en: Type 1 Robot Score
tr: Tip 1 Robot Puanı

en: Type 1 Robot Score When Splatted
tr: Patlayan Tip 1 Robot Sayısı

en: Type 1 Robot Score When Waiting
tr: Bekleyen Tip 1 Robot Puanı

en: Type 2 Robot Score
tr: Tip 2 Robot Puanı

en: Type 2 Robot Score When Splatted
tr: Patlayan Tip 2 Robot Sayısı

en: Type 2 Robot Score When Waiting
tr: Bekleyen Tip 2 Robot Puanı

en: Unable to load image:
    %s
tr: Resim yüklenemedi:
    %s

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo previous move
tr: Önceki hareketi geri al

en: Undo the last move
tr: Son hareketi geri al

en: Union square
tr: Düzkare

en: Unknown color
tr: Bilinmeyen renk

en: Unknown suit
tr: Bilinmeyen takım

en: Unknown value
tr: Bilinmeyen değer

en: Up
tr: Yukarı

en: Upper total
tr: Yukarı Toplam

en: Use "I'm not sure" flags.
tr: "Emin değilim" bayraklarını kullan.

en: Use Left Hand Keys
tr: Sol El Tuşlarını Kullan

en: Use Original Robots Keys
tr: Özgün Robot Tuşlarını Kullan

en: Use a quick deal
tr: Hızlı dağıtı kullan

en: Use a quick deal with no delay between each card.
tr: Kartlar arasında bekleme yapmayan hızlı dağıtı kullan.

en: Use fast moves
tr: Hızlı hareketleri kullan

en: Use quick moves
tr: Hızlı hareketleri kullan

en: Use random block colors
tr: Rastgele blok renkleri kullan

en: Use relative movement
tr: Bağıl hareketleri kullan

en: Use relative movement (ie. left or right only).
tr: Bağıl hareketleri kullanır (örn. sadece sol veya sağ gibi).

en: Use safe moves
tr: Güvenli hareketleri kullan

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
tr: Güvenli hareketleri kullanır. Güvenli hareketler hata sonucu ölmenize engel olur. Güvenli bir hareket olduğu halde sizi öldürecek bir hareket yapmaya çalıştığınızda bunun gerçekleşmesine izin vermez.

en: Use super safe moves
tr: Süper güvenli harekeri kullan

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
tr: Süper güvenli harekeri kullanır. Kullanıcı güvenli bir hareket kalmadığında ve tek seçeneğin ışınlanma olduğu hallerde uyarılır.

en: Use the Keypad
tr: Nümerik Klavyeyi Kullan

en: Use the unknown flag
tr: Bilinmiyor bayrağını kullan

en: Valentine
tr: Burcu

en: Value
tr: Değer

en: Variation on game rules
tr: Oyun kurallarında değişiklikler

en: Vertical:
tr: Dikey:

en: Victory!!
tr: Zafer!!

en: Wager:
tr: Bahis:

en: Wait
tr: Bekle

en: Warn when tiles don't match
tr: Desenler uyuşmadığında uyar

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Welcome to GNOME Klotski
tr: GNOME Klotski'ye Hoşgeldiniz

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
tr: GNOME Mahjongg'a Hoş Geldiniz!

en: Welcome to Glines!
tr: Glines'a Hoş Geldiniz!

en: Welcome to Gnect!
tr: Gnect'e Hoş Geldiniz!

en: Welcome to Iagno!
tr: Iagno'ya Hoşgeldiniz!

en: Welcome to Same GNOME!
tr: GNOME Same'e Hoş Geldiniz!

en: Welcome to gataxx!
tr: Gataxx'a hoş geldiniz!

en: Westhaven
tr: Anadolu

en: What card style to use
tr: Kullanılacak kart stili

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
tr: Tel zımbalayıcı yokken, bir tel ve bir cetvel de iş görür

en: Whether or not to flip final results.
tr: Son sonuçlarındöndürülüp dödürülmeyeceği.

en: Whether or not to play event sounds.
tr: Olay seslerinin çalınıp çalınmayacağı.

en: Whether or not to show the tool bar.
tr: Araç çubuğunu göster veya gizle.

en: Whether or not to show the toolbar
tr: Araç çubuğunu göster veya gizle

en: Whether or not to show the toolbar.
tr: Araç çubuğunu göster veya gizle.

en: Whether or not to use animation.
tr: Canlandırma kullanıp kullanılmayacağı.

en: Whether or not to use quick moves.
tr: Hızlı hareketlerın geçerli olup olmayacağı.

en: Whether to give blocks random colors
tr: Bloklara rastgele renk verilecek mi

en: Whether to give blocks random colors.
tr: Bloklara rastgele renk verilip verilmeyeceği.

en: Whether to preview the next block
tr: Sonraki bloğu göster

en: Whether to preview the next block.
tr: Sonraki bloğun gösterilmesi.

en: Whether to rotate counter clock wise
tr: Saat yönü tersine döndür

en: Whether to rotate counter clock wise.
tr: Saat yönü tersine döndürme.

en: Whitehead
tr: Beyaz tüy

en: Width of grid
tr: Izgara genişliği

en: Will o the wisp
tr: Sihirbaz

en: Win
tr: Kazan

en: Window height
tr: Pencere yüksekliği

en: Window width
tr: Pencere genişliği

en: Wins:
tr: Kazanılan:

en: Worm
tr: Solucan

en: Worm %d:
tr: Solucan %d:

en: Worm Death
tr: Solucanın Ölümü

en: Worm Reverse
tr: Tersten Solucan

en: Worm Teleport
tr: Solucan Işınlanması

en: Worm color:
tr: Solucan rengi:

en: Worst:
tr: En kötü:

en: Would you like insurance?
tr: Sigorta ister misiniz?

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
tr: Karım Matylda için yazılmıştır
    Görüşlerinizi ve hata bildirimlerinizi janusz.gorycki@intel.com adresine gönderiniz

en: X location of window
tr: Pencerenin X konumu

en: Y location of window
tr: Pencerenin Y konumu

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yes
tr: Evet

en: Yield
tr: Başak

en: You
tr: Siz

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
tr: Oyun Sırasında Oyun Türünü Değiştiremezsiniz

en: You are searching for a %s.
tr: Aradığınız şey bir %s.

en: You gained an extra life!
tr: Fazladan bir can kazandınız!

en: You may be able to select a different game from the preferences dialog.
tr: Seçenekler penceresinden başla bir oyun seçebilirsiniz.

en: You win!
tr: Sen kazandın!

en: You won!!!
tr: Sen kazandın!!!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
tr: Sadece üç sefer hakkınız var! Bir puan kutusu seçin.

en: Your move...
tr: Sizin hamleniz...

en: Yukon
tr: Penguen

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
tr: Sıfır hiç canlandırma olmaması, bir kısmı canlandırma, iki ise tam canlandırma değerlerine karşılık gelir.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
tr: Sıfır insan; birden üçe kadar olan sayılarda bilgisayarın seviyesini belirtir.

en: [Human,Wilber,Bill,Monica,Kenneth,Janet]
tr: [İnsan,Onur,Tarık,Neslihan,Barış,Elif]

en: _2×2
tr: _2x2

en: _3×3
tr: _3x3

en: _4×4
tr: _4x4

en: _5×5
tr: _5x5

en: _6×6
tr: _6x6

en: _Advanced
tr: _Uzman

en: _Appearance
tr: _Görünüm

en: _Cards...
tr: _Kartlar...

en: _Down
tr: _Aşağı

en: _Drop
tr: _Bırak

en: _Game
tr: _Oyun

en: _Joystick
tr: Oyun çub_uğu

en: _Left
tr: So_l

en: _Medium
tr: _Orta

en: _Misc.
tr: Ç_eşitli

en: _Move
tr: _Taşı

en: _Novice
tr: _Acemi

en: _Players
tr: _Oyuncular

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: _Restart level
tr: _Seviyeyi yeniden başlat

en: _Right
tr: _Sağ

en: _Rules
tr: _Kurallar

en: _Select...
tr: _Seç...

en: _Sound
tr: _Ses

en: _Theme:
tr: _Tema

en: _Toolbar
tr: _Araç çubuğu

en: _Up
tr: _Yukarı

en: ace
tr: as

en: an empty Foundation
tr: boş bir Sıralama yeri

en: an empty Foundation pile
tr: boş bir Sıra yeri yığını

en: an empty Tableau
tr: boş bir orta sıra yeri

en: an empty Tableau pile
tr: boş bir orta sıra yığını

en: an empty Tableau slot
tr: Orta sırada boş bir yuva

en: an empty bottom slot
tr: boş bir alt sıra yuvası

en: an empty corner slot
tr: boş bir köşe yuvası

en: an empty foundation
tr: boş bir sıralama yeri

en: an empty foundation pile
tr: boş sıralama yığını

en: an empty left slot
tr: boş bir sol sıra yuvası

en: an empty right slot
tr: boş bir sağ sıra yuvası

en: an empty slot
tr: boş bir yuva

en: an empty slot on tableau
tr: orta sıra üzerinde boşluk

en: an empty tableau slot
tr: orta sırada boş bir yuva

en: an empty top slot
tr: boş bir üst sıra yuvası

en: and all cards below it
tr: ve onun altındaki bütün kartlar

en: appropriate Foundation pile
tr: uygun Sıralama yığını

en: black joker
tr: siyah joker

en: classic robots
tr: klasik robotlar

en: clubs
tr: sinekler

en: cows
tr: inekler

en: diamonds
tr: karolar

en: disabled
tr: kapalı

en: eggs
tr: yumurtalar

en: eight
tr: sekizli

en: empty foundation
tr: boş bir sıralama yeri

en: empty slot on foundation
tr: temelde sıralama yerinde boşluk

en: empty slot(s)
tr: boş yuva

en: empty space on tableau
tr: orta sıra üzerinde boşluk

en: five
tr: beşli

en: four
tr: dörtlü

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
tr: gataxx  eski ataxx oyununun GNOME sürümüdür.  Ian Peters'ın iagno  kodundan yararlanılarak yazılmıştır.

en: gnome-stones:empty
tr: gnome-stones:boş

en: gnomekoban:empty,0
tr: gnomekoban:boş,0

en: gnomes
tr: genomlar

en: hearts
tr: kupalar

en: itself
tr: kendisi

en: jack
tr: vale

en: king
tr: papaz

en: mice
tr: fareler

en: nightmare
tr: kabus

en: nine
tr: dokuzlu

en: on to the empty tableau slot
tr: orta sıradaki boşluğa

en: queen
tr: kız

en: red joker
tr: kırmızı joker

en: robots
tr: robotlar

en: robots with safe teleport
tr: güvenli ışınlamalı robotlar

en: robots2
tr: robotlar2

en: robots2 easy
tr: kolay robotlar2

en: seven
tr: yedili

en: six
tr: altılı

en: something
tr: bir şey

en: spades
tr: maçalar

en: ten
tr: onlu

en: the ace of clubs
tr: sinek ası

en: the ace of diamonds
tr: karo ası

en: the ace of hearts
tr: kupa ası

en: the ace of spades
tr: maça ası

en: the appropriate Foundation pile
tr: uygun Sıralama yığını

en: the eight of clubs
tr: sinek sekizlisi

en: the eight of diamonds
tr: karo sekizlisi

en: the eight of hearts
tr: kupa sekizlisi

en: the eight of spades
tr: maça sekizlisi

en: the five of clubs
tr: sinek beşlisi

en: the five of diamonds
tr: karo beşlisi

en: the five of hearts
tr: kupa beşlisi

en: the five of spades
tr: maça beşlisi

en: the foundation pile
tr: boş bir sıralama yeri yığını

en: the four of clubs
tr: sinek dörtlüsü

en: the four of diamonds
tr: karo dörtlüsü

en: the four of hearts
tr: kupa dörtlüsü

en: the four of spades
tr: maça dörtlüsü

en: the jack of clubs
tr: sinek valesi

en: the jack of diamonds
tr: karo valesi

en: the jack of hearts
tr: kupa valesi

en: the jack of spades
tr: maça valesi

en: the king of clubs
tr: sinek papazı

en: the king of diamonds
tr: karo papazı

en: the king of hearts
tr: kupa papazı

en: the king of spades
tr: maça papazı

en: the nine of clubs
tr: sinek dokuzlusu

en: the nine of diamonds
tr: karo dokuzlusu

en: the nine of hearts
tr: kupa dokuzlusu

en: the nine of spades
tr: maça dokuzlusu

en: the queen of clubs
tr: sinek kızı

en: the queen of diamonds
tr: karo kızı

en: the queen of hearts
tr: kupa kızı

en: the queen of spades
tr: maça kızı

en: the seven of clubs
tr: sinek yedilisi

en: the seven of diamonds
tr: karo yedilisi

en: the seven of hearts
tr: kupa yedilisi

en: the seven of spades
tr: maça yedilisi

en: the six of clubs
tr: sinek altılısı

en: the six of diamonds
tr: karo altılısı

en: the six of hearts
tr: kupa altılısı

en: the six of spades
tr: maça altılısı

en: the ten of clubs
tr: sinek onlusu

en: the ten of diamonds
tr: karo onlusu

en: the ten of hearts
tr: kupa onlusu

en: the ten of spades
tr: maça onlusu

en: the three of clubs
tr: sinek üçlüsü

en: the three of diamonds
tr: karo üçlüsü

en: the three of hearts
tr: kupa üçlüsü

en: the three of spades
tr: maça üçlüsü

en: the two of clubs
tr: sinek ikilisi

en: the two of diamonds
tr: karo ikilisi

en: the two of hearts
tr: kupa ikilisi

en: the two of spades
tr: maça ikilisi

en: the unknown card
tr: bilinmeyen kart

en: three
tr: üçlü

en: two
tr: ikili

en: windows
tr: pencereler
