GnuCash 1.8.7 - en to tr translation catalogue (1586 entries)

en: 
    Commodity:
tr: 
    Kıymet:

en: 
    Exchange code (CUSIP or similar):
tr: 
    Kur kodu (CUSIP veya benzer):

en: 
    Mnemonic(Ticker symbol or similar):
tr: 
    Kısaltma(borsa bandındaki veya benzer):

en: 
    Please select a commodity to match:
tr: 
    Lütfen bir kıymet seçin:

en:  (posted)
tr:  (muhasebeleşmiş)

en:  Report:
tr:  Rapor:

en:  Search
tr:  Ara

en:  days in advance
tr:  gün önceden

en: $
tr: TL

en: $999,999.99 -> $0, Z->A
tr: 999.999,99 -> 0 TL, Z->A

en: %P %%
tr: %% %P

en: %s [Read-Only]
tr: %s [Salt-Okunur]

en: %v/%u (%p%%)
tr: %v/%u (%%%p)

en: 'Enter' moves to blank transaction
tr: 'Kaydet'/Enter basılınca en sona gitsin

en: (Report not found)
tr: (Rapor bulunamadı)

en: (never)
tr: (hiç)

en: (no description)
tr: (açıklama yok)

en: (no memo)
tr: (bilgi notu yok)

en: (none)
tr: (hiç)

en: (null)
tr: (boş)

en: (owner)
tr: (sahibi)

en: (type)
tr: (türü)

en: (unnamed)
tr: (adsız)

en: - (Dash)
tr: - (Tire)

en: -- Multiple Sources --
tr: -- Birçok Kaynaklı --

en: -- Single Sources --
tr: -- Tek Kaynaklı --

en: -- Split Transaction --
tr: -- Bileşenli Hareket --

en: . (Period)
tr: . (Nokta)

en: / (Slash)
tr:  / (Taksim)

en: 0 -> $999,999.99, A->Z
tr: 0 -> 999.999,99 TL, A->Z

en: 0-30 days
tr: 0-30 gün

en: 2Week
tr: 2Hafta

en: 31-60 days
tr: 31-60 gün

en: 61-90 days
tr: 61-90 gün

en: 91+ days
tr: 91+ gün

en: : (Colon)
tr: : (iki nokta)

en: <
tr: İsk. -> KDV

en: << Remove
tr: << Çıkart

en: <No information>
tr: <Bilgi yok>

en: <No name>
tr: <Adsız>

en: <no file>
tr: <dosya yok>

en: =
tr: KDV = İsk.

en: >
tr: KDV -> İsk.

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists.
    Are you sure you want to name this one the same?
tr: "%s" adında tarifeli bir hareket halen mevcuttur.
    Buna da aynı ad verilsin mi?

en: A/Payable
tr: Satıcılar

en: A/Receivable
tr: Alıcılar

en: ATM/Cash Withdrawals
tr: ATM/Nakit Çekimi

en: A_ction
tr: İş_lem

en: Absolute Day-of-the-month
tr: Ayın muayyen bir gününde

en: Access Control
tr: Erişim Denetimi

en: Access Control List
tr: Erişim Denetim Listesi

en: Account
tr: Hesap

en: Account Code
tr: Hesap Kodu

en: Account Code:
tr: Hesap Kodu:

en: Account Information
tr: Hesap Bilgileri

en: Account Name
tr: Hesap Adı

en: Account Name:
tr: Hesap Adı:

en: Account Options
tr: Hesap Tercihleri

en: Account Separator
tr: Hesaplarda Kademe Ayırıcı

en: Account Summary
tr: Hesap Özeti

en: Account Tree
tr: Hesap Planı

en: Account Type
tr: Hesap Türü

en: Account Types
tr: Hesap Planları

en: Account fields to display
tr: Görünecek hesap alanları

en: Account name
tr: Hesap adı

en: Account types to display
tr: Görünecek hesap türleri

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Accounts Payable
tr: Satıcılar

en: Accounts Receivable
tr: Alıcılar

en: Accounts Selected:
tr: Seçilen Hesaplar:

en: Action
tr: İşlem

en: Active
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Add  >>
tr: Ekle >>

en: Add a new commodity.
tr: Yeni bir kıymet ekle.

en: Add a new price.
tr: Yeni bir fiyat ekle.

en: Add a new transaction to the account
tr: Hesaba yeni bir hareket ekle

en: Add criterion
tr: Kriter ekle

en: Add results to current search
tr: Cari sonuçlara ekle

en: Additional Transaction Examples
tr: Ek Hareket Örnekleri

en: Address:
tr: Adres:

en: Adjust current account split total
tr: Cari hesabın bileşen toplamını düzelt

en: Adjust other account split total
tr: Mukabil hesabın bileşen toplamını düzelt

en: Advanced
tr: İleri Düzey

en: Advanced...
tr: İleri düzey...

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment
tr: Kredi kartı ekstresi ile mutabık olduktan sonra, kullanıcıdan bir kredi kartı ödemesi girmesini ister

en: All
tr: Tümü

en: All accounts
tr: Tüm hesaplar

en: All prices before the date below will be deleted.
tr: Aşağıdaki tarihten daha eski tarihli fiyatlar silinecek.

en: Allow modification of less commonly used settings.
tr: Az kullanılan ayarların değiştirilmesini sağlar

en: Alternate Table Cell Color
tr: İkincil Tablo Hücre Rengi

en: Alternate the primary and secondary colors with each transaction, not each row
tr: Birincil ve ikincil renk geçişlerini satır değil, hareket bazında uygula

en: Amount
tr: Miktar

en: Amount (numbers):
tr: Miktar (rakam ile):

en: Amount (words):
tr: Miktar (yazı ile):

en: Amount:
tr: Miktar:

en: An error occurred while processing
        %s
tr:  %s
    işlenirken bir hata oldu.

en: An error occurred while running the report.
tr: Rapor alınırken bir hata oldu.

en: An unknown I/O error occurred.
tr: Bir G/Ç hatası oluştu.

en: Another user has modified this transaction
    	just a moment ago. Please look at their changes,
    	and try again, if needed.
tr: Biraz önce başka bir kullanıcı bu hareketi güncelledi.
    Yapılan değişikliğe bakın, gerekirse işleminizi tekrar
    deneyin.

en: Appendix A: Migration Guide
tr: Ek A: Geçiş Kılavuzu

en: Appendix B: Frequently Asked Questions
tr: Ek B: Sıkça Sorulan Sorular

en: Appendix C: Contributed Account Trees
tr: Ek C: Katılan Hesap Planları

en: Appendix D: GNU Free Documentation License
tr: Ek D: GNU Özgür Belgeler Kullanım Sözleşmesi

en: Application MDI mode
tr: Uygulama MDI kipi

en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s" silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the
    selected commodity?
tr: Seçili kıymet silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the
    selected price?
tr: Seçili fiyat silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the %s
    account and all its children?
tr: %s toplu hesabı, ve ilintili tüm tali 
    hesaplar silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the %s account?
tr: %s hesabı silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
tr: Cari hareket kaydı silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
tr: Seçili kalem silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
tr: Seçilen hareket silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete this entry?
tr: Bu kayıt silinsin mi?

en: Asset
tr: Varlık

en: Assets
tr: Varlıklar

en: Assets & Liabilities
tr: Varlıklar ve Borçlar

en: Auto Decimal Places
tr: Basamak sayısı

en: Auto-Create new Scheduled Transactions by default
tr: Yeni Tarifeli Hareketleri Otomatik oluştur

en: Auto-Split Ledger
tr: Bileşenli Defter

en: Automatic Decimal Point
tr: Otomatik ondalık işareti

en: Automatic credit card payments
tr: Otomatik kredi kartı ödemeleri

en: Automatic interest transfer
tr: Otomatik faiz aktarımı

en: Automatically check off cleared transactions when reconciling
tr: Mutabakat esnasında netleşen hareketleri otomatik işaretle

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
tr: Girilen miktarlara ondalık işaretini otomatik olarak ekle.

en: Available reports
tr: Mevcut raporlar

en: Back
tr: Geri

en: Background Color
tr: Artalan Rengi

en: Background Pixmap
tr: Artalan Deseni

en: Background color for reports.
tr: Raporlarda artalan renk.

en: Backup file (.xac)
tr: Yedek dosya (.xac uzantılı)

en: Bad URL: %s
tr: Geçersiz URL: %s

en: Badly formed URL %s
tr: %s hatalı düzenlenmiş bir URL

en: Balance
tr: Bakiye

en: Balance (Report)
tr: Bakiye (Rapor)

en: Balance Information
tr: Bakiye Bilgisi

en: Balance Sheet Accounts
tr: Bilanço Hesapları

en: Balance in Report Currency
tr: Rapor Para Biriminde Bakiye

en: Balance it manually
tr: Manuel olarak eşitle

en: Balance:
tr: Bakiye:

en: Bank
tr: Banka

en: Basic Accounting Concepts
tr: Temel Muhasebe Kavramları

en: Basic Concepts
tr: Temel Kavramlar

en: Basic Ledger
tr: Basit Defter

en: Beginning of Period Payments
tr: Ödemeler Dönem Başı

en: Beginning of the previous calendar year
tr: Önceki takvim yılının başlangıç tarihi

en: Bi-Weekly
tr: 2 haftada bir

en: Bi-Weekly, %ss
tr: 2 haftada bir, %s

en: Bill
tr: Alış Faturası

en: Bill Tax Included?
tr: Alış Faturasında KDV dahil

en: Billable?
tr: Faturalanacak

en: Billing
tr: Ücretlendirme

en: Billing Address
tr: Fatura Adresi

en: Billing Contact
tr: Fatura Yetkilisi

en: Billing ID
tr: Müşteri Ref. No.

en: Billing Information
tr: Fatura Bilgileri

en: Billing Terms
tr: Ödeme Koşulları

en: Bills Due Days
tr: Bildirim gün sayısı

en: Bills Due Reminder
tr: Vadesi gelen faturalar

en: Blank
tr: Yeni

en: Business
tr: İşletme

en: Business Reports
tr: İşletme Raporları

en: Buy
tr: Alış

en: By default, show every transaction in an account.
tr: Bir hesaptaki tüm hareketleri göster

en: By default, show horizontal borders on the cells.
tr: Hücrelerde yatay sınır çizgilerini göster

en: By default, show vertical borders on the cells.
tr: Hücrelerde dikey sınır çizgilerini göster

en: CUSIP or other code:
tr: CUSIP veya diğer kodu:

en: Calculate
tr: Hesapla

en: Calendar
tr: Takvim

en: Can't connect to
       %s
    Connection was lost, unable to send data.
tr:  %s
    ile bağlantı kurulamadı.
    Bağlantı koptu, veri gönderilemiyor.

en: Can't connect to
       %s
    The host, username or password were incorrect.
tr:  %s
    ile bağlantı kurulamadı.
    Bilgisayar, kullanıcı adı veya parola hatalı.

en: Can't parse the URL
       %s
tr:  %s
    adresi anlaşılamadı.

en: Can't save style sheet
tr: Taslak kayıt edilemedi

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel outstanding HTML requests
tr: Bekleyen HTML isteklerini iptal et

en: Cancel the current entry
tr: Cari girişi iptal et

en: Cancel the current transaction
tr: Cari hareketi iptal et

en: Cancel the reconciliation of this account
tr: Hesap mutabakatını iptal et

en: Cancel your changes
tr: Değişiklikleri iptal et

en: Case Insensitive?
tr: Büyük/küçük harf ayrımsız

en: Cash
tr: Nakit

en: Change the reconcile information including statement date and ending balance.
tr: Mutabakat bilgilerini değiştir (ekstre tarihi ve bitiş bakiyesi dahil).

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
tr: Son kayıttan beri değişiklikler yapıldı. Bunlar dosyaya kaydedilsin mi?

en: Chec_k & Repair
tr: _Denetim/Onarım

en: Check & Repair A_ccount
tr: _Hesap Denetim/Onarımı

en: Check & Repair A_ll
tr: Tü_münün Denetim/Onarımı

en: Check & Repair Su_baccounts
tr: _Tali hesap Denetim/Onarımı

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
tr: Tüm hesaplardaki dengesiz hareketler ve açıkta kalan bileşenleri denetle, gerekiyorsa düzelt

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
tr: Bu hesaptaki dengesiz hareketler ve açıkta kalan bileşenleri denetle, gerekiyorsa düzelt

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
tr: Bu hesap ve tali hesaplarında dengesiz hareketler ve açıkta kalan bileşenleri denetle, gerekiyorsa düzelt

en: Check format:
tr: Çek biçimi:

en: Check off cleared transactions
tr: Netleşen hareketleri işaretle

en: Check position:
tr: Çek konumu:

en: Checkbook
tr: Çek Defteri

en: Checking
tr: Vadesiz

en: Checking Finance::Quote...
tr: Finance::Quote denetleniyor...

en: Choose Accounts
tr: Hesap seçimi

en: Choose Currency
tr: Kıymet Birimi Seçimi

en: Choose accounts to create
tr: Açılacak hesapların seçimi

en: Choose export format
tr: Rapor biçimi seçin

en: Choose how new windows are created for reports and account trees.
tr: Rapor ve hesap planları için yeni pencerelerin ne şekilde açılacağı

en: Choose the export format for this report:
tr: Bu raporu dışarıya aktarma biçimini seçin:

en: Choose the type of Billing Term
tr: Ödeme Koşulu türünü seçin

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
tr: Düğmelerde yazı ve ikonların nasıl görüneceği

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active"
tr: Sadece "aktif" işaretli olanlarda arama yapılsın

en: Choosing a Register Style
tr: Bir Defter Şekli Seçimi

en: Clear
tr: Sil

en: Clear All
tr: Seçimi Kaldır

en: Clear the entry
tr: Kutuyu temizle

en: Cleared
tr: Net

en: Cleared (Report)
tr: Net (Rapor)

en: Cleared Balance
tr: Net Bakiye

en: Cleared Balance in Report Currency
tr: Rapor Para Biriminde Net Bakiye

en: Cleared:
tr: Net:

en: Close
tr: Kapat

en: Close the current notebook page
tr: Cari defter sayfasını kapat

en: Close this Help window
tr: Yardım penceresini kapat

en: Close this invoice window
tr: Fatura penceresini kapat

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Code
tr: Kod

en: Color for grand totals
tr: Genel toplamlar için renk

en: Color for subsubtotals
tr: Altalt toplamlar için renk

en: Colors
tr: Renkler

en: Cols
tr: Sütun

en: Column span:
tr: Sütun mesafesi:

en: Commit this Billing Term
tr: Bu Koşulu kaydet

en: Commodities
tr: Kıymetler

en: Commodity
tr: Kıymet

en: Commodity Editor
tr: Kıymet Düzenleyici

en: Commodity _Editor
tr: Men_kul Kıymet Düzenleyici

en: Commodity:
tr: Kıymet:

en: Company
tr: Şirket

en: Company Address
tr: Şirket Adresi

en: Company Name
tr: Şirket Adı

en: Company Name
tr: Şirket Adı

en: Company Name:
tr: Şirket Adı:

en: Company logo image.
tr: Şirket logosu.

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Compounding:
tr: Faiz:

en: Compress the data file.
tr: Dosyaları sıkıştır.

en: Confirm before changing reconciled
tr: Mutabık hareketi değişim teyidi

en: Contact
tr: Yetkili

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
tr: Kıta Avrupası: gg.aa.yyyy

en: Continuous Compounding
tr: Bileşik

en: Copy Transaction
tr: Hareket Kopyala

en: Copy the selected transaction
tr: Seçili hareketi kopyala

en: Could not create opening balance.
tr: Açılış bakiyesi oluşturulamadı.

en: Could not open the file
         %s
    %s
tr:      %s
    Dosyası açılamadı.
    %s

en: Create
tr: Oluştur

en: Create
tr: Oluştur:

en: Create Automatically
tr: Otomatik oluştur

en: Create New File
tr: Yeni Dosya Oluştur

en: Create Scheduled Transactions since the last time run.
tr: Vadesi gelen hareketi gerçekleştir.

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template
tr: Cari hareketi şablon alarak tarifeli bir hareket düzenle

en: Create a new Account
tr: Yeni hesap aç

en: Create a new Billing Term
tr: Yeni bir Ödeme Koşulu yarat

en: Create a new account
tr: Yeni hesap aç

en: Create a new file
tr: Yeni bir dosya oluştur

en: Create a new invoice
tr: Yeni fatura düzenle

en: Create a new top-level window for each report or account tree
tr: Her rapor ve hesap planı görünümü için yeni bir üst-düzey pencere aç

en: Created Transaction Review
tr: Hareket Gözden Geçirme

en: Creating transactions...
tr: Hareketler oluşturuluyor...

en: Creation Options
tr: Ayarlar

en: Credit
tr: Alacak

en: Credit Account:
tr: Kredi Kartı:

en: Credit Accounts
tr: Alacak Hesaplar

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Credit Cards
tr: Kredi Kartları

en: Credit Formula
tr: Alacak Formülü

en: Credit Limit:
tr: Kredi Limiti:

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
tr: Kredi limiti pozitif bir rakam veya boş olmalıdır.

en: Credits
tr: Alacaklar

en: Currencies
tr: Döviz

en: Currency
tr: Döviz

en: Currency Transfer
tr: Döviz Aktarma

en: Currency/security:
tr: Birimi:

en: Currency:
tr: Birimi:

en: Currency:
tr: Para birimi:

en: Current Account
tr: Cari Hesap

en: Current Financial Year Start
tr: Cari Mali Yıl Başı

en: Current Value:
tr: Cari Değer:

en: Current Year End
tr: Cari Yıl Sonu

en: Current Year Start
tr: Cari Yıl Başı

en: Custom check format
tr: Özel çek biçimi

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: Customer
tr: Müşteri

en: Customer ID
tr: Müşteri No

en: Customer Number:
tr: Müşteri No:

en: Customer Report
tr: Müşteri Raporu

en: Customer's Invoices
tr: Müşterinin Faturaları

en: Customer's Jobs
tr: Müşterinin Toplu İşlemleri

en: Customer:
tr: Müşteri:

en: Customers
tr: Müşteriler

en: Cut Transaction
tr: Hareket Kes

en: Cut the selected transaction
tr: Seçili hareketi kes

en: Cutoff Day:
tr: Son Gün:

en: Daily
tr: Günlük

en: Daily (x%u)
tr: %u günde bir

en: Daily [M-F]
tr: Günlük [iş günü]

en: Date
tr: Tarih

en: Date Format
tr: Tarih Biçimi

en: Date Format Display
tr: Tarih Gösterim Biçimi

en: Date Opened
tr: Düzenleme Tarihi

en: Date Posted
tr: Kayıt Tarihi

en: Date Range
tr: Tarih Aralığı

en: Date _Range
tr: _Tarih Aralığı

en: Date format:
tr: Tarih biçimi:

en: Date of _Entry
tr: _Giriş Tarihi

en: Date:
tr: Tarih:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Day
tr: Gün

en: Days
tr: Vadeli

en: Days Away
tr: Gün Sonra

en: Days to retain log files
tr: Kütük dosyalarının kaç gün tutulacağı

en: Debit
tr: Borç

en: Debit Formula
tr: Borç Formülü

en: Debits
tr: Borçlar

en: Decrease
tr: İndirim

en: Decreasing
tr: Azalan

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Chargeback Project
tr: İlgili Müşteri (varsa)

en: Default Customer TaxTable
tr: Varsayılan Müşteri Vergi Tablosu

en: Default Hours per Day:
tr: Normal mesai süresi (saat):

en: Default MDI mode can be set in the GNOME Control Center
tr: Varsayılan MDI kipi GNOME Denetim Merkezinden ayarlansın

en: Default Rate:
tr: Normal mesai ücreti (saat):

en: Default Register Style
tr: Varsayılan Defter Şekli

en: Default Report Currency
tr: Rapor Varsayılan Birim

en: Default Vendor TaxTable
tr: Varsayılan Satıcı Vergi Tablosu

en: Default alternate background for table cells.
tr: Tablodaki hücreler için ikincil artalan rengi

en: Default background for table cells.
tr: Tablodaki hücreler için varsayılan artalan rengi

en: Default color for subtotal rows.
tr: Alt toplam satırları için varsayılan renk

en: Default currency for new accounts
tr: Yeni hesap açılışında varsayılan para birimi

en: Default currency for reports
tr: Raporlarda varsayılan para birimi

en: Default number of days in advance to create
tr: Kaç gün önceden oluşturulacağı

en: Default number of days in advance to remind
tr: Kaç gün önceden haber verileceği

en: Default number of register rows to display in Invoices.
tr: Faturalarda görünecek varsayılan satır sayısı.

en: Default number of register rows to display.
tr: Defter ekranında varsayılan satır sayısı.

en: Default style for register windows
tr: Defter gösterimlerinde varsayılan biçem

en: Default system locale format
tr: Sistem ayarlarına göre varsayılan biçimde

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
tr: Arama ekranında, burada yazandan az sayıda öğe bulunursa Arama türünü 'Yeni arama' olarak işaretle

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Transaction
tr: Hareketi Sil

en: Delete all the other splits
tr: Diğer bileşenlerin tümünü sil

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
tr: Kütük/yedek dosyaların kaç gün saklandıktan sonra silineceği (0 = hiç silinmez).

en: Delete results from current search
tr: Cari sonuçlardan sil

en: Delete selected account
tr: Seçili hesabı sil

en: Delete the current Billing Term
tr: Cari Ödeme Koşulunu sil

en: Delete the current entry
tr: Cari fatura kalemini sil

en: Delete the current transaction
tr: Cari hareketi sil

en: Delete the selected Scheduled Transactions?
tr: Seçilen tarifeli hareketler silinsin mi?

en: Delete the selected transaction
tr: Seçili hareketi sil

en: Delete the whole transaction
tr: Tüm hareketi sil

en: Deposit
tr: Yatan

en: Descri_ption
tr: Açı_klama

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Detailed Description
tr: Açıklama

en: Difference:
tr: Fark:

en: Discount
tr: İskonto

en: Discount %:
tr: İskonto %:

en: Discount Day:
tr: İskonto son günü:

en: Discount Days:
tr: İskonto gün sayısı:

en: Discount How
tr: İskonto Şekli

en: Discount Type
tr: İskonto Türü

en: Discount Type: Monetary Value
tr: İskonto Türü: Miktar

en: Discount Type: Percent
tr: İskonto Türü: Yüzde

en: Discount and tax both applied on pretax value
tr: KDV ve iskonto vergisiz fiyata tatbik edilir

en: Discount computed after tax is applied
tr: KDV sonrası iskonto hesaplanır

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
tr: İskonto oranı 0-100 arasında veya boş olmalıdır.

en: Discount:
tr: İskonto:

en: Discrete Compounding
tr: Basit

en: Display "Tip of the Day"
tr: "Günün Püfü"nü göster

en: Display hints for using GnuCash at startup
tr: Açılışta GnuCash püflerini göster

en: Display negative amounts in red
tr: Eksi miktarları kırmızı renkte göster

en: Display the %s report
tr: %s raporunu göster

en: Display the Status Bar
tr: Durum çubuğunu göster

en: Display the Summary Bar
tr: Özet çubuğunu göster

en: Display the toolbar
tr: Araç çubuğunu göster

en: Disposition?
tr: İşlem

en: Dividends
tr: Temettü

en: Do you really want to post the invoice?
tr: Fatura muhasebe kaydı yapılsın mı?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
tr: Bu mutabakat işlemi ertelensin mi?

en: Don't popup the new account list dialog when you choose "New File" from the "File" menu
tr: "Dosya" menüsünden "Yeni Dosya" seçilince Hesap Planı seçim işlemi başlatmasın

en: Don't reverse any accounts
tr: Hesaplar ters işaretsiz

en: Double Line Mode
tr: Çift Satır Kipi

en: Double click expands parent accounts
tr: Toplu hesaba çift tık tali hesapları göstersin

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
tr: Çift tıklanan bir toplu hesabın defterini açmak yerine tali hesaplarını görüntüler.

en: Double mode colors alternate with transactions
tr: Çift kipli renkler hareketi baz alsın

en: Due Date
tr: Ödeme Tarihi

en: Due Day:
tr: Ödeme günü:

en: Due Days:
tr: Kalan gün sayısı:

en: Dup_licate
tr: S_ureti

en: Dup_licate Transaction...
tr: Hareket S_ureti...

en: Duplicate
tr: Sureti

en: Duplicate this Transaction
tr: Bu hareketin suretini çıkar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Account
tr: Hesap Düzenle

en: Edit Bill
tr: Alış Faturası Düzenle

en: Edit Customer
tr: Müşteri Düzenle

en: Edit Employee
tr: Personel Düzenle

en: Edit Exchange Rate
tr: Döviz Kurunu Düzenle

en: Edit Expense Voucher
tr: Gider Pusulası Düzenle

en: Edit Invoice
tr: Fatura Düzenle

en: Edit Job
tr: Toplu İşlem Düzenle

en: Edit Scheduled Transaction
tr: Tarifeli Hareket Düzenle

en: Edit Vendor
tr: Satıcı Düzenle

en: Edit report options
tr: Rapor ayarlarını düzenle

en: Edit report style sheets.
tr: Rapor taslaklarını düzenle.

en: Edit the account view options
tr: Hesap planı görünüm ayarlarını düzenle

en: Edit the current Billing Term
tr: Cari Ödeme Koşulu'nu düzenle

en: Edit the current price.
tr: Cari fiyatı düzenle.

en: Edit the current transaction
tr: Cari hareketi düzenle

en: Edit the exchange rate for the current split
tr: Cari bileşendeki kur değerini düzenle

en: Edit the main account for this register
tr: Bu defterin toplu hesabını düzenle

en: Edit the selected account
tr: Seçili hesabı düzenle

en: Edit this Invoice
tr: Bu faturayı düzenle

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Effective Date:
tr: Efektif Tarih:

en: Email:
tr: E-posta:

en: Employee
tr: Personel

en: Employee ID
tr: Personel No

en: Employee Name
tr: Personel Adı

en: Employee Number:
tr: Personel No:

en: Employee Report
tr: Personel Raporu

en: Employee Username
tr: Personel Kullanıcı adı

en: Employees
tr: Personel

en: Enable EURO support
tr: EURO desteği etkinleştir

en: Enable Links
tr: Bağlantılı

en: Enable hyperlinks in reports
tr: Raporlarda bağlantılar olsun

en: Enable hyperlinks in reports.
tr: Raporlarda bağlantılar olsun.

en: Enables support for the European Union EURO currency
tr: AB para birimi EURO için destek sağlar

en: End
tr: Bitiş

en: End
tr: Bitiş

en: End Current Financial Year
tr: Cari Mali Yıl Sonu

en: End Date:
tr: Bitiş Tarihi:

en: End Date:
tr: Bitiş Tarihi:

en: End Previous Financial Year
tr: Önceki Mali Yıl Sonu

en: End date:
tr: Bitiş tarihi:

en: End of Period Payments
tr: Ödemeler Dönem Sonu

en: End of current quarter
tr: Cari 3 ayın bitişi

en: End of previous month
tr: Önceki ay sonu

en: End of previous quarter
tr: Önceki 3 ayın bitişi

en: End of previous quarterly accounting period
tr: Önceki 3 aylık muhasebe döneminin bitiş tarihi

en: End of reporting period
tr: Rapor bitiş dönemi

en: End of the Previous Year
tr: Önceki takvim yılının bitiş tarihi

en: End of the current Financial year/Accounting Period
tr: Cari mali yıl başı/muhasebe döneminin bitiş tarihi

en: End of the current calendar year
tr: Cari takvim yılının bitiş tarihi

en: End of the current month
tr: Cari ayın bitiş günü

en: End of the previous Financial year/Accounting Period
tr: Önceki mali yıl başı/muhasebe döneminin bitiş tarihi

en: End of this month
tr: Bu ay sonu

en: Ended On
tr: Bittiği Tarih

en: Ending Balance:
tr: Bitiş Bakiye:

en: Enter
tr: Kaydet

en: Enter Interest Charge...
tr: Faiz girişi...

en: Enter Interest Payment...
tr: Faiz Ödemesi gir...

en: Enter URI to load:
tr: Yüklenecek URI:

en: Enter a description of the split
tr: Bileşen için açıklama girin

en: Enter a description of the transaction
tr: Hareket için bir açıklama satırı girin

en: Enter a payment for the owner of this Invoice
tr: Faturayı öde

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
tr: Kıymete münhasır bir kod giriniz. Bu alanı boş bırakabilirsiniz.

en: Enter credit formula for real transaction
tr: Gerçek hareket için alacak formülünü girin

en: Enter debit formula for real transaction
tr: Gerçek hareket için borç formülünü girin

en: Enter notes for the transaction
tr: Hareket için notları girin

en: Enter opening balances
tr: Açılış Bilançosu

en: Enter report row/column span
tr: Rapor satır/sütun mesafesini girin

en: Enter the Discount ... unknown type
tr: İskonto girişi ... bilinmeyen tür

en: Enter the Discount Amount
tr: İskonto miktarını girin

en: Enter the Discount Percent
tr: İskonto yüzdesini girin

en: Enter the Entry Description
tr: Kalem açıklamasını girin

en: Enter the Quantity of units for this Entry
tr: Kalem için adet bilgisini girin

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
tr: Kaleme tatbik edilecek Vergi Tablosu'nu girin

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
tr: Aktarma yapılacak hesabı girin, veya listeden birini seçin

en: Enter the effective share price
tr: Efektif hisse fiyatını girin

en: Enter the full name of the commodity. Example: US Dollars
tr: Kıymetin tam adını giriniz. Örnek: Türk Lirası

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
tr: Kalem için gelir/gider hesabını girin, veya listeden birini seçin

en: Enter the name of the Customer
tr: Müşteri adını girin

en: Enter the name of the Vendor
tr: Satıcı adını girin

en: Enter the number of shares bought or sold
tr: Alınan/satılan hisse adetini girin

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
tr: Kıymetin alım-satımda geçerli en küçük kesirini giriniz. Lotaltı işlem görmeyen hisse senetleri için 1 girin.

en: Enter the ticker symbol or currency code for the commodity. Example: USD
tr: Kıymetin borsa bandı veya birim kodunu giriniz. Örnek: TL

en: Enter the transaction number, such as the check number
tr: Hareket numarasını girin, çek no. gibi

en: Enter the transaction reference, such as the invoice or check number
tr: Hareket referans numarasını girin, fatura veya çek no. gibi

en: Enter the type of Entry
tr: Kalem türünü girin

en: Enter the type of commodity. For stocks, this is often an exchange on which the stock is traded. You can choose an existing type from the list or enter a new type with the keyboard.
tr: Kıymetin türünü giriniz. Hisse senetleri için, işlem gördüğü borsanın adıdır. Listeden bir mevcut seçebilir veya yeni bir tür adını klavyeden girebilirsiniz.

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
tr: Hareket türünü girin, veya listeden bir seçim yapın

en: Enter the unit-Price for this Entry
tr: Kalem birim fiyatı bilgisini girin

en: Enter your username and password
tr: Kullanıcı adı ve parolanızı girin

en: Entering Charges
tr: Harcama Girişleri

en: Entering Deposits
tr: Yatırma İşlemi

en: Entering Payments
tr: Ödeme Girişleri

en: Entering Withdrawals
tr: Çekim İşlemi

en: Equities
tr: Özsermaye

en: Equity
tr: Özsermaye

en: Error
tr: Hata

en: Error in regular expression '%s':
    %s
tr: '%s' düzenli ifadesinde hata var:
    %s

en: Error message
tr: Hata iletisi

en: Error occurred while saving Account:
    %d: %s
tr: Hesap kaydedilirken hata oldu:
    %d: %s

en: Europe (31.12.2001)
tr: Avrupa (31.12.2001)

en: Every
tr: Her

en: Every
tr: Her

en: Example
tr: Örnek

en: Exchange Rate:
tr: Kur:

en: Exchange/Price Information
tr: Kur/Fiyat Bilgisi

en: Exit
tr: Çık

en: Exit GnuCash
tr: Programdan Çık

en: Expense
tr: Gider

en: Expense Account
tr: Gider Hesabı

en: Expense Report
tr: Gider Raporu

en: Expense Voucher
tr: Gider Pusulası

en: Expense Vouchers
tr: Gider Pusulaları

en: Expenses
tr: Gider

en: Export
tr: Dışarıya aktar

en: Export HTML-formatted report to file
tr: HTML-biçimli raporu dosyaya aktar

en: Export _Accounts...
tr: Hesapları A_ktar...

en: Export the account hierarchy to a new file
tr: Hesap planını yeni bir dosyaya aktar

en: Exporting file...
tr: Dosya dışarıya aktarılıyor...

en: Extra Payments
tr: Ekstra Ödemeler

en: Extra to Charge Card
tr: Ekstra Harcama

en: Fancy
tr: Renkli

en: Fax:
tr: Faks:

en: Features of the Account Register
tr: Hesap Defteri Özellikleri

en: Fee
tr: Ücret

en: Field
tr: Alan

en: File Management
tr: Dosya Yönetimi

en: Financial Calculator
tr: Mali Hesaplayıcı

en: Financial _Calculator
tr: _Mali Hesaplayıcı

en: Find
tr: Bul

en: Find Bill
tr: Alış Faturası Bul

en: Find Customer
tr: Müşteri Bul

en: Find Employee
tr: Personel Bul

en: Find Expense Voucher
tr: Gider Pusulası Bul

en: Find Invoice
tr: Satış Faturası Bul

en: Find Job
tr: Toplu İşlem Bul

en: Find Transactions
tr: Hareket Bul

en: Find Vendor
tr: Satıcı Bul

en: Find transactions with a search
tr: Arama yaparak hareket bul

en: Finish
tr: Bitir

en: Finish Account Setup
tr: Hesap Planı için son adım

en: Finish the reconciliation of this account
tr: Hesap mutabakatını bitir

en: First on the:
tr: İlk tekrar günü:

en: Forward
tr: İleri

en: Fourth-level
tr: Dördüncü kademe

en: Fraction
tr: Kesir

en: Fraction traded:
tr: En küçük kesir:

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Frequency:
tr: Sıklık:

en: Friday
tr: Cuma

en: Frozen
tr: Dondurulmuş

en: Full name:
tr: Tam adı:

en: Funds In
tr: Giren

en: Funds Out
tr: Çıkan

en: Future Minimum
tr: İlerideki Asgari

en: Future Minimum (Report)
tr: İlerideki Asgari (Rapor)

en: Future Minimum Balance
tr: İlerideki Asgari Bakiye

en: Future Minimum Balance in Report Currency
tr: Rapor Para Biriminde İlerideki Asgari Bakiye

en: Future Value
tr: Kalan Tutar

en: Future:
tr: İleride:

en: General
tr: Genel

en: General Information
tr: Genel Bilgi

en: General Ledger
tr: Yevmiye Defteri

en: General Ledger Report
tr: Yevmiye Defteri Raporu

en: General Reports
tr: Genel Raporlar

en: General background color for report.
tr: Raporun genel artalan rengi.

en: Generated from an invoice.  Try unposting the invoice.
tr: Bir faturaya bağlıdır. Önce faturanın muhasebe kaydını iptal edin.

en: Get Online Quotes
tr: Çevrimiçi Kotasyon Al

en: Get Quotes
tr: Kotasyon Al

en: Get new online quotes for stock accounts.
tr: Hisse senedi hesapları için yeni çevrimiçi kotasyonları al.

en: Getting Started
tr: Başlangıç

en: GnuCash Accounts
tr: GnuCash Hesapları

en: GnuCash Configuration Options
tr: GnuCash Yapılandırma Tercihleri

en: GnuCash Help
tr: GnuCash Yardım

en: GnuCash Preferences
tr: GnuCash Tercihleri

en: GnuCash Windows
tr: GnuCash Ekranları

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    Do you want to proceed with opening the database?
tr:  %s
    münferit kullanıma açık değil.
    Bu veritabanı başkası tarafından kullanılıyorsa
    sizin erişmeniz uygun olmayabilir.
    
    Veritabanı kullanımınıza açılsın mı?

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    What would you like to do?
tr:  %s
    münferit kullanıma açık değil.
    Bu veritabanı başkası tarafından kullanılıyorsa
    sizin erişmeniz uygun olmayabilir.
    
    Ne yapmak istersiniz?

en: GnuCash could not write to
       %s.
    That database may be on a read-only file system,
    or you may not have write permission for the directory.
tr:  %s
    veritabanına yazma işlemi başarısız oldu.
    Veritabanı, salt okunur bir dosya sisteminde olabilir,
    veya bulunduğu klasöre sizin yazma izniniz olmayabilir.

en: Grand Total Cell Color
tr: Genel Toplam Hücre Rengi

en: HTML Style Sheets
tr: HTML Taslaklar

en: Half Year
tr: 6 ay

en: Header color
tr: Başlık rengi

en: Help
tr: Yardım

en: Help Topics
tr: Yardım Konuları

en: Help Window
tr: Yardım Ekranı

en: Hours
tr: Saat

en: How did you pay for this item?
tr: Bu mal için nasıl ödeme yaptınız?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
tr: Kaç basamakta bir ondalık işareti otomatik girilecek.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
tr: Kaç gün önceden vadesi yaklaşan faturanın bildirileceği.

en: How many lines in the template register?
tr: Şablon defterdeki satır sayısı

en: ID #
tr: No

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
tr: ISO Standardı: yyyy-aa-gg

en: Icons and Text
tr: İkon ve yazı

en: Icons only
tr: Sadece ikon

en: Identification
tr: Kimlik Bilgileri

en: If selected, move to the blank transaction after the user presses 'Enter'. Otherwise, move down one row.
tr: 'Kaydet' düğmesi veya Enter tuşuna basınca sayfa sonunda boş satıra, yoksa bir satır aşağıya gider.

en: If selected, use a dialog to confirm a change to a reconciled transaction.
tr: Mutabık bir hareketi değiştirmeden önce bir teyit ister.

en: If you keep multiple account views open, it may be helpful to give each one a descriptive name
tr: Birçok hesap planı görünümü açarsanız, her birine farklı bir ad vermek takibi kolaylaştırır

en: If you would like an account to have an opening balance, click on the account
    and enter the starting balance in the box on the right. All accounts except Equity
    and placeholder accounts may have an opening balance.
tr: Bir hesaba açılış bakiyesi tayin etmek isterseniz, aşağıda hesap adına tıklayın
    sonra sağ taraftaki kutuya tutarı giriniz. Özsermaye ve toplu hesaplar hariç, diğer
    tüm hesaplara açılış bakiyesi tayin edilebilir.

en: Ignore
tr: İhmal et

en: Ignored
tr: İhmal edildi

en: Illegal variable in expression.
tr: İfadede geçersiz değişken var.

en: Images
tr: Resimler

en: Include Subaccounts
tr: Tali Hesaplar dahil

en: Include this entry on this invoice?
tr: Bu kalem faturaya girsin mi?

en: Income
tr: Gelir

en: Income & Expense
tr: Gelir/Gider

en: Income Account
tr: Gelir Hesabı

en: Income and Expense Accounts
tr: Gelir ve Gider Hesapları

en: Income-Salary-Taxable
tr: Gelir-Maaş-Brüt

en: Income.Salary.Taxable
tr: Gelir.Maaş.Brüt

en: Income/Salary/Taxable
tr: Gelir/Maaş/Brüt

en: Income:Salary:Taxable
tr: Gelir:Maaş:Brüt

en: Income\Salary\Taxable
tr: Gelir\Maaş\Brüt

en: Increase
tr: Artış

en: Increasing
tr: Artan

en: Initial Payment:
tr: İlk Ödeme:

en: Interest
tr: Faiz

en: Interest Charge
tr: Faiz Tahakkuku

en: Interest Payment
tr: Faiz Ödemesi

en: Interest Rate
tr: Yıllık Faiz

en: Interest Rate Change Frequency
tr: Faiz Oranı Değişme Sıklığı

en: Interest Rate:
tr: Faiz Oranı(%):

en: Interface
tr: İletişim

en: International
tr: Uluslararası

en: Introduction to GnuCash
tr: GnuCash Tanıtım

en: Invalid Entry:  You need to supply %s.
tr: Geçersiz Giriş: %s vermelisiniz.

en: Investments
tr: Yatırımlar

en: Invoice
tr: Satış Faturası

en: Invoice Entries
tr: Fatura Kalemleri

en: Invoice ID
tr: Fatura No

en: Invoice Information
tr: Fatura Bilgileri

en: Invoice Notes
tr: Fatura Notları

en: Invoice Number
tr: Fatura Numarası

en: Invoice Owner
tr: Fatura Sahibi

en: Invoice Tax Included?
tr: Satış Faturasında KDV dahil

en: Invoiced?
tr: Fatura edilmiş

en: Is Paid?
tr: Ödenmiş

en: Is Posted?
tr: Muhasebeleşmiş

en: Is the tax already included in the price of this entry?
tr: Bu kalemin fiyatında KDV zaten dahil mi?

en: Is this entry Invoiced?
tr: Bu kalem fatura edildi mi?

en: Is this entry billable to a customer or job?
tr: Bu kalem bir müşteriye mi, yoksa toplu işleme mi faturalanacak?

en: Is this entry taxable?
tr: Bu kalem vergiye tabi mi?

en: Job
tr: Toplu İşlem

en: Job Active
tr: İşlem Aktif

en: Job Dialog
tr: Toplu İşlem

en: Job Information
tr: İşlem Bilgisi

en: Job Name
tr: İşlem Adı

en: Job Number
tr: İşlem No

en: Job:
tr: Toplu İşlem:

en: Jump
tr: Mukabile Geç

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
tr: Hareketin mukabil hesaptaki kaydına geç

en: Keep normal account order
tr: Normal hesap sırasını muhafaza et

en: Keep normal invoice order
tr: Normal fatura sırasını muhafaza et

en: Language:
tr: Dil:

en: Last Occurred:
tr: Son gerçekleşme tarihi:

en: Last day of previous month
tr: Önceki ayın bitiş günü

en: Length:
tr: Süre:

en: Let GnuCash add an adjusting split
tr: GnuCash düzeltici bir bileşen eklesin

en: Liabilities
tr: Borçlar

en: Liability
tr: Borçlar

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Link text color.
tr: Bağlantı metini rengi.

en: List of Transactions
tr: Hareket Listesi

en: Loading configs...
tr: Ayarlar yükleniyor...

en: Loading data...
tr: Dosya yükleniyor...

en: Loading modules...
tr: Modüller yükleniyor...

en: Loading tip-of-the-day...
tr: Günün püfü yükleniyor...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Loan Account:
tr: Kredi Hesabı:

en: Loan Information
tr: Kredi Bilgileri

en: Loans
tr: Krediler

en: Locale
tr: Sistem ayarı

en: Lock files (.LNK and .LCK)
tr: Münferit erişim dosyaları (.LNK ve .LCK uzantılı)

en: Log file (.log)
tr: Kütük dosyası (.log uzantılı)

en: Lost Accounts
tr: Münferit Hesaplar

en: Make Scheduled transaction
tr: Tarifeli hareket oluştur

en: Make a copy of the current entry
tr: Cari fatura kaleminden suret çıkar

en: Make a copy of the current transaction
tr: Cari hareketin bir suretini çıkar

en: Make a printable Invoice
tr: Baskıya uygun fatura oluştur

en: Making Sub-Accounts
tr: Tali Hesaplar Açmak

en: Material
tr: Mal

en: Memo
tr: Bilgi Notu

en: Memo:
tr: Bilgi:

en: Menus
tr: Menüler

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Money Market
tr: Repo/MS

en: Month
tr: Ay

en: Monthly
tr: Aylık

en: Monthly (x%u): %u
tr: %u ayda bir: %u

en: Monthly: %u
tr: Aylık: %u

en: Months
tr: Ay

en: Months Remaining:
tr: Kalan süre(ay):

en: Mortgage (How-To)
tr: Ev Kredisi (Nasıl)

en: Mortgage/Loan Druid
tr: Krediler

en: Mortgage/Loan Repayment Setup
tr: Kredi Geri Ödeme Planı

en: Move back one step in the history
tr: Bir adım geri git

en: Move down
tr: Aşağı

en: Move forward one step in the history
tr: Bir adım ileri git

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
tr: Yeni kalem girişi için son satıra git

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
tr: Defterin sonuna git

en: Move up
tr: Yukarı

en: Multi Account Transaction
tr: Bileşik Hareket

en: Mutual Fund
tr: Yatırım Fonu

en: Mutual Funds
tr: Yatırım Fonları

en: N_otes
tr: N_otlar

en: Name
tr: Ad

en: Name of account view
tr: Hesap planı görünüm adı

en: Name of the company
tr: Şirket adı

en: Name:
tr: Adı:

en: Name:
tr: Ad:

en: Needs values for variables
tr: Değişkenler için değer gerekiyor

en: Negative amounts are not allowed.
tr: Eksi miktar girilemez.

en: Net Assets
tr: Net Varlıklar

en: Never End
tr: Bitmez

en: New
tr: Yeni

en: New %s
tr: Yeni %s

en: New Account
tr: Yeni Hesap

en: New Account Default Currency
tr: Yeni Hesap Varsayılan Birim

en: New Account Hierarchy Setup
tr: Yeni Hesap Planı

en: New Account _Tree
tr: Yeni Plan _Görüntüsü

en: New Bill
tr: Yeni Alış Faturası

en: New Billing Terms
tr: Yeni Ödeme Koşulları

en: New Customer
tr: Yeni Müşteri

en: New Employee
tr: Yeni Personel

en: New Expense Voucher
tr: Yeni Gider Pusulası

en: New Invoice
tr: Yeni Satış Faturası

en: New Item....
tr: Yeni Öğe...

en: New Job
tr: Yeni Toplu İşlem

en: New Price:
tr: Yeni Fiyat:

en: New Search Limit
tr: Yeni Arama Sınırı

en: New Security
tr: Yeni Kıymet

en: New Style Sheet
tr: Yeni Taslak

en: New Value
tr: Yeni Değer

en: New Vendor
tr: Yeni Satıcı

en: New search
tr: Yeni arama

en: New style sheet info
tr: Yeni taslak bilgisi

en: New top level account
tr: Yeni üst toplu hesap

en: New windows are created as notebook tabs in the current top-level window
tr: Yeni pencere, cari üst-düzey pencerede defter sayfası olarak açılsın

en: New...
tr: Yeni...

en: Next Occurrence
tr: En Yakın İlk Tekrarı

en: No
tr: Hayır

en: No Account selected.  Please try again.
tr: Bir hesap seçili değil. Tekrar deneyin.

en: No Auto Interest Charges for this Account
tr: Bu hesap için Otomatik Faiz Tahakkuku yok

en: No Auto Interest Payments for this Account
tr: Bu hesap için Faiz Ödemesi yok

en: No End
tr: Bitmez

en: No account list setup on new file
tr: Yeni dosya için Hesap Planı başlatma

en: No accounts marked for quote retrieval.
tr: Kotasyon alımı için hiç hesap seçilmedi.

en: No accounts selected
tr: Hesap seçilmedi

en: No data
tr: Veri yok

en: None
tr: Yok

en: Normal body text color.
tr: Normal metin rengi.

en: Not Cleared
tr: Netleşmemiş

en: Not a defined function
tr: Tanımlı bir işlev değildir

en: Not a variable
tr: Bir değişken değildir

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Not scheduled
tr: Tarifeli değil

en: Notebook
tr: Sayfalı

en: Notes
tr: Notlar

en: Notify Bills Due?
tr: Vadesi yaklaşan faturayı bildir

en: Notify me when created
tr: Oluşunca uyarı ver

en: Notify on new, auto-created Scheduled Transactions
tr: Otomatik oluşan yeni Tarfeli Hareketleri bildir

en: Num
tr: No

en: Num:
tr: No:

en: Number
tr: No

en: Number of Occurrences
tr: Tekrar Sayısı

en: Number of Occurrences:
tr: Tekrar Sayısı:

en: Number of Rows
tr: Satır Sayısı

en: Number of days from now
tr: Gün olarak muayyen bir süre içinde

en: Numeric error
tr: Sayısal hata var

en: Obsolete
tr: Günü Geçmiş

en: Obsolete Scheduled Transactions
tr: Günü Geçmiş Tarifeli Hareketler

en: Occuring in
tr: Aylar

en: Old Value
tr: Eski Değer

en: On the
tr: Ayın günü

en: Once
tr: Bir defa

en: Once: %s
tr: Bir defa: %s

en: One (or more) children of this account contain
    transactions.  Are you sure you want to delete the
    %s account and all its children?
tr: Hesabın bir veya daha fazla tali hesabında hareketler
    var. Yine de %s toplu hesabı, ve ilintili
    tüm tali hesaplar silinsin istiyor musunuz?

en: One (or more) children of this account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
tr: Bu hesabın bir veya daha fazla tali hesabında salt-okunur hareketler var. %s silinemez.

en: One Month Ago
tr: Bir Ay Önce

en: One Week Ago
tr: Bir Hafta Önce

en: One Year Ago
tr: Bir Yıl Önce

en: One window is used for all displays (select contents through Window menu)
tr: Her görünüm için tek bir pencere kullan (geçişler için Pencere menüsü kullanılır)

en: Online
tr: Çevrim İçi

en: Only Active?
tr: Aktif kutusu

en: Only use 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms
tr: Gayriresmi karşılıklardan ziyade 'borç' ve 'alacak' terimlerini kullan

en: Open
tr: Aç

en: Open Account
tr: Hesabı Aç

en: Open Anyway
tr: Yine de Aç

en: Open S_ubaccounts
tr: Ta_li Hesapları Aç

en: Open _Recent
tr: _Son Kullanılan

en: Open _Subaccounts
tr: Ta_li Hesapları Aç

en: Open a company report window for the owner of this Invoice
tr: Fatura sahibi için bir şirket raporu oluştur

en: Open a general ledger window
tr: Yevmiye defteri penceresi aç

en: Open a new account tree view
tr: Yeni bir hesap planı görüntüsü aç

en: Open a new document
tr: Yeni bir belge aç

en: Open a new top-level GnuCash window for the current view
tr: Cari görüntüyü yeni bir pencerede aç

en: Open a register report window for this transaction
tr: Bu hareket için bir defter raporu penceresi aç

en: Open in a New Window
tr: Yeni pencerede aç

en: Open the GnuCash Help
tr: GnuCash Yardımı göster

en: Open the GnuCash Tutorial
tr: GnuCash Başlangıç belgesini aç

en: Open the GnuCash help window
tr: GnuCash yardım ekranını aç

en: Open the account
tr: Hesabı aç

en: Open the selected account
tr: Seçili hesabın defterini aç

en: Open the selected account and all its subaccounts
tr: Seçili ana hesap ve bağlı tüm tali hesapları aç

en: Opened
tr: Düz.Tar.

en: Opening Balance
tr: Açılış Bakiyesi

en: Opening Balances
tr: Açılış Bakiyeleri

en: Options
tr: Ayarlar

en: Out of memory
tr: Bellek yeterli değil

en: Override the global Tax Table?
tr: Münferit vergi tablosu tanımlama

en: Owner Information
tr: İşlem sahibi

en: Owner's Name
tr: Toplu İşlem Sahibi Adı

en: Paid
tr: Ödenmiş

en: Parent Account
tr: Üst Toplu Hesabı

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste Transaction
tr: Hareket Yapıştır

en: Paste the transaction from the clipboard
tr: Tampon bellekteki hareketi yapıştır

en: Pay Bill
tr: Fatura Öde

en: Payable Account
tr: Satıcı Hesabı

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment Address
tr: Ödeme Adresi

en: Payment From
tr: Hesaptan

en: Payment Information
tr: Ödeme Bilgileri

en: Payment Periods
tr: Dönem Sayısı

en: Payment To
tr: Hesaba

en: Payment Total:
tr: Toplam Ödeme:

en: Payments:
tr: Dönem:

en: Percent %
tr: Yüzde %

en: Percentage amount must be between 0 and 100.
tr: Yüzde oranları 0 ile 100 arasında olmalıdır.

en: Periodic Payment
tr: Dönem Ödemesi

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Placeholder
tr: Toplu Hesap

en: Please choose the currency to use for new accounts.
tr: Yeni hesaplarda kullanılacak kıymet birimini seçin.

en: Please name the Scheduled Transaction.
tr: Lütfen Tarifeli Harekete bir ad verin.

en: Please provide a valid end selection.
tr: Lütfen geçerli bir bitiş seçimi yapın.

en: Portfolio
tr: Portföy

en: Portfolio Report
tr: Portföy Raporu

en: Post
tr: Muhasebe

en: Post Date
tr: Muh. Tarihi

en: Post To
tr: Alıcı/Satıcı

en: Post this Invoice to your Chart of Accounts
tr: Faturayı hesaba kaydet (muhasebeleştir)

en: Post to Account
tr: Muh. Hesabı

en: Posted
tr: Muh.Tar.

en: Posted Account
tr: Kayıt Hesabı

en: Postpone
tr: Ertele

en: Postpone the reconciliation of this account
tr: Hesap mutabakatını ertele

en: Postponed
tr: Ertelendi

en: Pre-Payment
tr: Ön Ödeme

en: Predefined Accounts
tr: Ön Tanımlı Hesaplar

en: Prepared by:
tr: Hazırlayan:

en: Present
tr: Mevcut

en: Present (Report)
tr: Mevcut (Rapor)

en: Present Balance
tr: Mevcut Bakiye

en: Present Balance in Report Currency
tr: Rapor Para Biriminde Mevcut Bakiye

en: Present Value
tr: Ana Para

en: Present:
tr: Halen:

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
tr: Hesapları açmak için 'Bitiş'i tıklayın.
    
    Yaptığınız seçimlerin üzerinden geçmek için 'Geri'yi tıklayın.
    
    Hiç hesap açmadan bu işlemi bitirmek için 'Vazgeç'i tıklayın.

en: Previous Financial Year Start
tr: Önceki Mali Yıl Başı

en: Previous Year End
tr: Önceki Yıl Sonu

en: Previous Year Start
tr: Önceki Yıl Başı

en: Price
tr: Fiyat

en: Price Editor
tr: Fiyat Düzenleyici

en: Price Information
tr: Fiyat Bilgisi

en: Price Quote Source
tr: Fiyat Kotasyon Kaynağı

en: Price Source
tr: Fiyat Kaynağı

en: Price:
tr: Fiyat:

en: Prices
tr: Fiyatlar

en: Primary active color
tr: Birincil aktif renk

en: Primary color
tr: Birincil renk

en: Principal
tr: Ana Para

en: Principle of Balance
tr: Eşitlik İlkesi

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Check
tr: Çek Basımı

en: Print GnuCash Document
tr: GnuCash Belgesini Yazdır

en: Print Help window
tr: Yardım penceresini yazdır

en: Print Preview
tr: Basım Önizleme

en: Print _Check
tr: Çek _Basımı

en: Print a check using a standard format
tr: Standart biçimde bir çek yazdır

en: Print report window
tr: Rapor penceresini yazdır

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment.
    Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
tr: Faiz kazanan veya ödeyen bir hesabı mutabakata sokmadan önce, kullanıcıdan faiz kazanç veya ödemesi için bir hareket girmesini ister.
    Halen sadece Banka, Kredi, Yatırım Fonu, Varlık, Alıcı, Satıcı ve Borçlar türü hesaplar için geçerlidir.

en: Process Pa_yment
tr: Öd_eme

en: Process Payment
tr: Ödeme İşlemi

en: Profits
tr: Kâr

en: Project
tr: Proje

en: Projected Minimum:
tr: Öngörülen Asgari:

en: Properties
tr: Özellikler

en: Proximo
tr: Günlü

en: Quantity
tr: Adet

en: Quarter
tr: 3 ay

en: Quarterly
tr: 3 aylık

en: Quarterly (x%u): %u
tr: 3 aylık (x%u): %u

en: Quarterly: %u
tr: 3 aylık: %u

en: Question
tr: Soru

en: Quit
tr: Çık

en: Range:
tr: Aralık:

en: Reading file...
tr: Dosya okunuyor...

en: Ready to create
tr: Oluşturmaya hazır

en: Rebalance Transaction
tr: Hareketi Eşitle

en: Rebate
tr: İndirim

en: Receivables Account
tr: Alıcı Hesabı

en: Reconcile
tr: Mutabakat

en: Reconcile Account
tr: Mutabakat Hesabı

en: Reconcile Information
tr: Mutabakat Bilgileri

en: Reconcile Window
tr: Mutabakat Ekranı

en: Reconcile the main account for this register
tr: Bu defterin toplu hesabını mutabakata sok

en: Reconcile the selected account
tr: Seçili hesabaı mutabakata sok

en: Reconciled
tr: Mutabık

en: Reconciled (Report)
tr: Mutabık (Rapor)

en: Reconciled Balance
tr: Mutabık Bakiye

en: Reconciled Balance in Report Currency
tr: Rapor Para Biriminde Mutabık Bakiye

en: Reconciled Balance:
tr: Mutabık Bakiye:

en: Reconciled:
tr: Mutabık:

en: Reconciled:R
tr: Mutabık:M

en: Reconciling Your Accounts
tr: Hesap Mutabakatları

en: Record
tr: Kaydet

en: Record a stock split or a stock merger
tr: Hisse bölünmesi/birleşmesi kaydı yap

en: Record the current entry
tr: Cari fatura kalemini kaydet

en: Record the current transaction
tr: Cari hareketi kaydet

en: Recurrence Frequency
tr: Tekrar Sıklığı

en: Refine current search
tr: Cari sonuçlarda ara

en: Refresh this window
tr: Pencere görüntüsünü tazele

en: Register
tr: Defter

en: Register Colors
tr: Defter Renkleri

en: Register Report
tr: Defter Raporu

en: Register date ranges
tr: Defter tarih aralıkları

en: Register font
tr: Defter yazıtipi

en: Register hint font
tr: Defter ipucu yazıtipi

en: Reload
tr: Tekrar Yükle

en: Reload invoice report
tr: Fatura raporunu tekrar yükle

en: Reload the current document
tr: Cari belgeyi tekrar yükle

en: Reload the current report
tr: Cari raporu tekrar yükle

en: Remaining Number of Occurrences
tr: Kalan tekrar sayısı

en: Remaining Occurrences:
tr: Kalan Tekrarlar:

en: Remind me
tr: Hatırlat:

en: Remove
tr: Sil

en: Remove Old...
tr: Eskiyi Kaldır...

en: Remove Transaction Splits
tr: Hareket Bileşenlerini Kaldır

en: Remove old prices
tr: Eski fiyatları kaldır

en: Remove prices older than a user-entered date
tr: Girilen bir tarihten daha eski fiyatları kaldır

en: Remove the current commodity.
tr: Cari kıymeti sil.

en: Remove the current price
tr: Cari fiyatı kaldır.

en: Repayment
tr: Geri Ödeme

en: Repayment Frequency
tr: Geri Ödeme Sıklığı

en: Report
tr: Rapor

en: Report Currency
tr: Rapor Para Birimi

en: Report Size
tr: Rapor Boyutu

en: Report Window
tr: Rapor Ekranı

en: Report a bug
tr: Hata bildir

en: Report error
tr: Rapor hatası

en: Report's currency
tr: Rapor para birimi

en: Retained Earnings
tr: Kâr/Zarar

en: Reverse Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income Accounts
tr: Kredi Kartı, Satıcılar, Borçlar, Sermaye, Gelir hesapları gibi alacak kalanlı hesaplar ters işaretli olsun

en: Reverse Income and Expense Accounts
tr: Gelir ve Gider hesapları ters işaretli olsun

en: Reversed-balance account types
tr: Bakiyesi ters işaretli hesap türü

en: Review
tr: Gözden Geçirme

en: Row span:
tr: Satır mesafesi:

en: Rows
tr: Satır

en: Run on GnuCash start
tr: Açılışta Yürüt

en: Running GnuCash for the First Time
tr: İlk Defa GnuCash Yürütülmesi

en: S_elect Transactions
tr: Hareket _Seç

en: S_plit Transaction
tr: Hareket _Bileşenleri

en: S_ummary Bar
tr: Ö_zet Çubuğu

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save %s To File
tr: %s'i Dosyaya Kaydet

en: Save Window Geometry
tr: Pencere Geometrisini Sakla

en: Save the file to disk
tr: Dosyayı diske kaydet

en: Save window sizes and positions.
tr: Pencere boyut ve konumlarını kaydet

en: Savings
tr: Vadeli

en: Schedule
tr: Tarifeli

en: Schedule...
tr: Tarifeli...

en: Scheduled
tr: Tarifeli

en: Scheduled Transaction
tr: Tarifeli Hareket

en: Scheduled Transaction Editor
tr: Tarifeli Hareket Düzenleyici

en: Scheduled Transactions
tr: Tarifeli Hareketler

en: Scheduled Transactions Window
tr: Tarifeli Hareketler Ekranı

en: Scheduled Transactions with variables
    cannot be automatically created.
tr: Değişkenli Tarifeli Hareketler otomatik
    olarak oluşturulamaz.

en: Search
tr: Ara

en: Search Criteria
tr: Arama Kriterleri

en: Search GnuCash Help
tr: GnuCash Yardım'da Ara

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search Results Report
tr: Arama Sonuçları Raporu

en: Search Term:
tr: Aranacak terim:

en: Search for items where
tr: Kriterlerin kullanımı:

en: Search for...
tr: Ara...

en: Search only active data
tr: Aktif olanları ara

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Second-level
tr: İkinci kademe

en: Secondary active color
tr: İkincil aktif renk

en: Secondary color
tr: İkincil renk

en: Select
tr: Seç

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
tr: Programdan çıkmak için "Çık" seçin.

en: Select Account
tr: Hesap Seçin

en: Select Accounts to Match
tr: Eşleşecek Hesapları seçin

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select Default
tr: Varsayılanı Seç

en: Select Subaccounts
tr: Tali hesapları seç

en: Select Transfer Account
tr: Aktarım Hesabını seç

en: Select a date to report on
tr: Rapor tarih aralığını seçin

en: Select categories that correspond to the ways that you will use GnuCash.  
    Each category you select will cause several accounts to be created.  
    Select the categories that are relevant to you.  You can always create 
    additional accounts by hand later.
tr: İhtiyacınıza uygun bir veya daha fazla hesap grubu seçin. Seçiminiz 
    doğrultusunda çeşitli hesaplar açılacaktır. Daha sonra hesap tanımlarında 
    değişiklik, hesap ekleme, veya çıkartma yapma imkanınız olacaktır.

en: Select currency/security
tr: Kıymet seçimi

en: Select how to compute the Discount and Taxes
tr: İskonto ve Vergilerin nasıl hesaplanacağını seçin

en: Select initial date, above.
tr: Yukarıda başlangıç tarihini seçin.

en: Select occurrence date above.
tr: Gerçekleşme tarihini yukarıda girin.

en: Select or add a GnuCash account
tr: Bir GnuCash hesabı seçin veya ekleyin

en: Select pixmap
tr: Desen seçimi

en: Select the Accounts to Compare
tr: Kıyaslanacak Hesapları seçin

en: Select the Discount Type
tr: İskonto türünü seçin

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
tr: Bölünme veya birleşme işlemi yapmak istediğiniz hesabı seçin.

en: Select...
tr: Seç...

en: Selected Accounts
tr: Seçilen Hesaplarda

en: Sell
tr: Satış

en: Semi-Monthly
tr: Ayda 2 defa

en: Semi-Yearly
tr: 6 aylık

en: Semi-Yearly (x%u): %u
tr: 6 aylık (x%u): %u

en: Semi-Yearly: %u
tr: 6 aylık: %u

en: Semi-monthly (x%u): %s, %s
tr: Her %u ayda 2 defa: %s, %s

en: Semi-monthly: %s, %s
tr: Ayda 2 defa: %s, %s

en: Set Date Range
tr: Tarih Aralığı Ver

en: Set _Range...
tr: _Aralık Ver...

en: Set the report options you want using this dialog.
tr: Buradan istediğiniz rapor ayarlarını yapın.

en: Setting Up Accounts
tr: Hesap Planı Oluşturmak

en: Setting up Accounts
tr: Hesap Planı Oluşturma

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
tr: Kredi geri ödemelerini gösterir tarifeli hareketleri oluştur

en: Setup tax information for all income and expense accounts
tr: Tüm gelir ve gider hesapları için fon ve kesinti ayarları

en: Shares
tr: Tutarı

en: Shares:
tr: Tutarı:

en: Shipping Address
tr: Teslimat Adresi

en: Shipping Contact
tr: Teslimat Yetkilisi

en: Shipping Information
tr: Teslimat Bilgileri

en: Should the Since-Last-Run window appear on GnuCash startup?
tr: Vadesi gelen hareket varsa program açılışında ekrana getirir

en: Show Advanced Settings
tr: İleri düzey Ayarlar Görünsün

en: Show All Transactions
tr: Tüm Hareketleri Göster

en: Show Earliest
tr: En Eski Tarih

en: Show Foreign Currencies/Shares of Stock
tr: Dövizleri/Hisse Senetlerini Göster

en: Show Horizontal Borders
tr: Yatay Sınırları Göster

en: Show Income/Expense
tr: Gelir/Gider Göster

en: Show Latest
tr: En Yeni Tarih

en: Show Multi-currency Totals?
tr: Döviz toplamları görünsün

en: Show National Currencies
tr: Ulusal Para Birimlerini Göster

en: Show Vertical Borders
tr: Dikey Sınırları Göster

en: Show _All
tr: Tü_münü Göster

en: Show all splits in the current transaction
tr: Cari hareketteki tüm bileşenleri göster

en: Show both icons and text
tr: Düğmelerde hem ikon, hem yazı görünsün

en: Show expanded transactions with all splits
tr: Tüm hareketleri bileşenleriyle göster

en: Show icons only
tr: Düğmelerde sadece ikonlar görünsün

en: Show text only
tr: Düğmelerde sadece yazı görünsün

en: Show the income and expense accounts
tr: Gelir ve gider hesaplarını göster

en: Show transactions on one or two lines
tr: Hareketleri bir veya iki satırda göster

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
tr: Hareketleri bir veya iki satırda göster ve cari hareketi bileşenlerine ayır

en: Show two lines of information for each transaction
tr: Her hareket bilgilerini iki satırda göster

en: Show/Hide the status bar on this window
tr: Pencerede durum çubuğunu göster/kaldır

en: Show/hide the summary bar on this window
tr: Pencerede özet çubuğunu göster/kaldır

en: Show/hide the toolbar on this window
tr: Pencerede araç çubuğunu göster/kaldır

en: Simple Example
tr: Basit Örnek

en: Simple Two Account Transaction
tr: Basit Hareket

en: Since Last Run
tr: Vadesi Gelen Tarifeli Hareket

en: Single window
tr: Tek pencere

en: Six Months Ago
tr: 6 Ay Önce

en: Sixth-level
tr: Altıncı kademe

en: Size...
tr: Boyut...

en: Smallest Fraction:
tr: En küçük kesiri:

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
tr: Kıymetin kullanılabilen en küçük kesiri.

en: Sort _Order
tr: Sı_ralama Şekli

en: Sort by Action
tr: İşleme göre sırala

en: Sort by Amount
tr: Miktara göre sırala

en: Sort by Date
tr: Tarihe göre sırala

en: Sort by Description
tr: Açıklamaya göre sırala

en: Sort by Memo
tr: Bilgi notuna göre sırala

en: Sort by Notes
tr: Notlara göre sırala

en: Sort by Number
tr: No.ya göre sırala

en: Sort by date
tr: Tarihe göre sırala

en: Sort by description
tr: Açıklamaya göre sırala

en: Sort by price
tr: Fiyata göre sırala

en: Sort by quantity
tr: Adete göre sırala

en: Sort by the date of entry
tr: Giriş tarihine göre sırala

en: Sort by the statement date (unreconciled items last)
tr: Ekstre tarihine göre sırala (mutabık olmayan öğeler en sonda)

en: Sort companys by
tr: Şirket sıralanışı

en: Sort order
tr: Sıralama şekli

en: Source
tr: Kaynak

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Space between table cells
tr: Tablo hücreleri arasındaki boşluk

en: Spend
tr: Harcama

en: Split
tr: Bileşenler

en: Split active color
tr: Bileşen aktif renk

en: Split color
tr: Bileşen rengi

en: St_yle
tr: De_fter Şekli

en: Stack overflow
tr: Yığıt taştı

en: Stack underflow
tr: Yığıt çöktü

en: Start Date:
tr: Başl.Tarihi:

en: Start Date:
tr: Başl.Tarihi:

en: Start date:
tr: Başlangıç tarihi:

en: Start of current quarter
tr: Cari 3 ayın başlangıcı

en: Start of previous month
tr: Önceki ay başı

en: Start of previous quarter
tr: Önceki 3 ayın başlangıcı

en: Start of reporting period
tr: Rapor başlangıç dönemi

en: Start of the current calendar year
tr: Cari takvim yılının başlangıç tarihi

en: Start of the current financial year/accounting period
tr: Cari mali yıl başı/muhasebe döneminin başlangıç tarihi

en: Start of the current month
tr: Cari ayın başlangıç günü

en: Start of this month
tr: Bu ay başı

en: Starting Balance:
tr: Başlangıç Bakiye:

en: State
tr: Durum

en: Statement Date:
tr: Ekstre Tarihi:

en: Status
tr: Durum

en: Status Bar
tr: Durum Çubuğu

en: Stock
tr: Hisse Senedi

en: Stock Account
tr: Hisse Senedi Hesabı

en: Stock S_plit...
tr: Hisse Senedi _Bölünmesi

en: Stock Split
tr: Hisse Senedi Bölünmesi

en: Stock Split Details
tr: Bölünme Detayları

en: Stocks
tr: Hisse Senetleri

en: Stop
tr: Dur

en: Style sheet options
tr: Taslak tercihleri

en: Style sheet template:
tr: Taslak şablonu:

en: Style sheets
tr: Taslaklar

en: Sub-subheading/total Cell Color
tr: Alt altbaşlık/toplam Hücre Rengi

en: Subheading/Subtotal Cell Color
tr: Altbaşlık/Alt toplam Hücre Rengi

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: Summary Bar
tr: Özet Çubuğu

en: Sunday
tr: Pazar

en: Symbol
tr: Sembol

en: Symbol/abbreviation:
tr: Kod/kısaltma:

en: Ta_x Options
tr: _Vergiler

en: Table
tr: Tablo

en: Table Cell Color
tr: Tablo Hücre Rengi

en: Table border width
tr: Tablo sınır genişliği

en: Table cell padding
tr: Tablo hücre dolgusu

en: Table cell spacing
tr: Tablo hücre aralığı

en: Tables
tr: Tablolar

en: Tax
tr: KDV

en: Tax Account
tr: Vergi Hesabı

en: Tax Included:
tr: Vergi Dahil:

en: Tax Included:
tr: Vergi Dahil:

en: Tax Included?
tr: KDV Dahil

en: Tax Info
tr: Vergi Bilgisi

en: Tax Information
tr: Vergi Bilgileri

en: Tax Related
tr: Vergiyle İlgili

en: Tax Table
tr: Vergi Tablosu

en: Tax Table Entries
tr: Tablo Kayıtları

en: Tax Table Entry
tr: Tablo Kayıdı

en: Tax Table:
tr: Vergi Tablosu:

en: Tax Table:
tr: Vergi Tablosu:

en: Tax Tables
tr: Vergi Tabloları

en: Tax computed after discount is applied
tr: İskonto sonrası KDV hesaplanır

en: Tax table "%s" is in use.  You cannot delete it.
tr: "%s" Vergi Tablosu halen kullanımdadır. Silinemez.

en: Tax:
tr: KDV:

en: Taxable?
tr: Vergiye Tabi

en: Technicolor
tr: Teknik

en: Teller
tr: Vezne

en: Template Register Lines
tr: Şablon Defter Satırları

en: Template Transaction
tr: Şablon Hareket

en: Template Transaction (Read-Only)
tr: Şablon Hareket (Salt-Okunur)

en: Template Transactions
tr: Şablon Hareketler

en: Term "%s" is in use.  You cannot delete it.
tr: "%s" adlı koşul halen kullanımdadır. Silemezsiniz.

en: Term Definition
tr: Ödeme Koşulu Tanımı

en: Terminology
tr: Terimler

en: Terms
tr: Koşullar

en: Terms:
tr: Koşullar:

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Text only
tr: Sadece yazı

en: That commodity already exists.
tr: Bu kıymet zaten var.

en: That commodity is currently used by
    at least one of your accounts. You may
    not delete it.
tr: Bu kıymet halen bir hesabınızda kullanılıyor
    Silemezsiniz.

en: The Account Register
tr: Hesap Defteri

en: The Basic Top Level Accounts
tr: Temel Ana Hesaplar

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
    http://www.gnucash.org/
tr: GnuCash kişisel mali yönetim yazılımı.
    Paranızın idaresi için GNU yaklaşımı!
    http://www.gnucash.org/

en: The Invoice must have at least one Entry.
tr: Faturada en az bir kalem olmalıdır.

en: The Job must be given a name.
tr: İşleme bir ad veriniz.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff.
    If there are currently no other users, consult the 
    documentation to learn how to clear out dangling login
    sessions.
tr: SQL veritabanı başkaları tarafından kullanılıyor. Bu oturumlar kapatılmadan güncelleme yapılamaz.
    Şayet başka kullanıcılar mevcut değilse, başıboş oturumları sizin
    kapatmanız gerekir. Detaylar için ilgili belgelere başvurun.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically
    balance this transaction. Should it still be entered?
tr: Tarifeli Hareket Düzenleyicisi bu hareketi otomatik olarak
    eşitleyemiyor. Böylece girilsin mi?

en: The URL 
        %s
    is not supported by this version of GnuCash.
tr:  %s
    adresini bu GnuCash sürümü desteklemiyor.

en: The account %s
    does not allow transactions.
tr: %s hesabı hareketlere izin vermiyor.

en: The account %s does not allow transactions.
tr: %s hesabı hareketlere kapalıdır.

en: The account %s does not exist.
    Would you like to create it?
tr: %s hesabı mevcut değildir.
    Bu hesabı açmak ister misiniz?

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
tr: Hesap denk değil.
    Bitirmek istediğinize emin misiniz?

en: The account must be given a name.
tr: Hesaba bir ad veriniz.

en: The address of your business
tr: İşletme adresi

en: The amount of time between data points
tr: Aradaki süre

en: The background color for the current register row
tr: Cari defter satırı için artalan rengi

en: The background color for the current split row in the register
tr: Cari bileşen satırı için artalan rengi

en: The beginning of the previous month
tr: Önceki ayın başlangıç günü

en: The character used to separate fully-qualified account names
tr: Kademeli gösterimde hesap adları arasında kullanılacak sembol

en: The current date
tr: Bugünkü tarih

en: The current entry has been changed.
    Would you like to save it?
tr: Cari kayıt değişti.
    Kaydedilsin mi?

en: The current template transaction has been changed.
    Would you like to record the changes?
tr: Cari şablon hareket değişti.
    Değişiklikler kayıt edilsin mi?

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
tr: Cari hareket değişti.
    Kaydetmek ister misiniz?

en: The current transaction is not balanced.
tr: Cari hareketin tutarları eşit değildir.

en: The customer ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Müşteri kimlik numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: The cutoff day for applying bills to the next month.  After the cutoff, bills are applied to the following month.  Negative values count backwards from the end of the month.
tr: Faturanın sonraki aya aktarılmadan önceki ayın son günü. Negatif rakam ay sonundan geriye doğru sayarak günü hesaplatır.

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
tr:  %s
    veritabanı mevcut değil. Oluşturulsun mu?

en: The day of the month bills are due
tr: Ayın hangi günü faturanın ödeneceği

en: The default background color for register rows
tr: Defter satırları için varsayılan artalan rengi

en: The default background color for split rows in the register
tr: Bileşen satırları için varsayılan artalan rengi

en: The default secondary background color for register rows
tr: Defter satırları için ikincil artalan rengi

en: The default tax table to apply to customers.
tr: Müşterilere tatbik edilecek ortak vergi tablosu

en: The default tax table to apply to vendors.
tr: Satıcılara tatbik edilecek ortak vergi tablosu

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
tr: Ödeme Koşul'u için faturada görünecek açıklama

en: The discount percentage applied if paid early.
tr: Tatbik edilecek iskonto oranı.

en: The employee ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Personel kimlik numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: The end of the latest quarterly accounting period
tr: Son 3 aylık muhasebe döneminin bitiş tarihi

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
tr:  %s
    dosyası halen mevcut.
    Üzerine yazılsın mı?

en: The file 
        %s
     could not be found.
tr:  %s
    dosyası bulunamadı.

en: The file 
        %s
     is empty.
tr:  %s
    dosyasının içi boştur.

en: The file/URL 
        %s
    does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
tr:  %s
    dosyası GnuCash paketine ait değil, veya
    içindeki bilgiler bozulmuş.

en: The following bill is due:
tr: Aşağıdaki faturanın vadesi gelmiştir:

en: The following bills are due:
tr: Aşağıdaki faturaların vadesi gelmiştir:

en: The following changes must be made. Continue?
tr: Aşağıdaki değişiklikler yapılacaktır. Onaylıyor musunuz?

en: The following scheduled transactions have expired.
    Select those you wish to delete.
tr: Aşağıdaki tarifeli hareketlerin günü geçmiştir.
    Silmek istediklerinizi seçin.

en: The following transactions are presently being edited;
    are you sure you want to delete them?
tr: Bu hareketler halen düzenleniyor;
    silinmesini istediğinizden emin misiniz?

en: The font to use in the register
tr: Defterde kullanılan yazıtipi

en: The font used to show hints in the register
tr: Defterde ipuçlarını görüntülerken kullanılan yazıtipi

en: The header background color
tr: Başlığın artalan rengi

en: The interest rate cannot be zero.
tr: Faiz oranı sıfır olamaz.

en: The internal name of the Billing Term.
tr: Ödeme Koşulu'nun dahili adı.

en: The invoice ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Fatura numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: The job ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: İşlem numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: The last day of the month for the early payment discount.
tr: Erken ödemede iskonto tatbik edilecek ayın son günü

en: The last stable version was
tr: Son kararlı sürüm

en: The list of Scheduled Transactions
tr: Tarifeli hareketler listesi

en: The name of your business
tr: İşletme unvanı

en: The next stable version will be
tr: Sonraki kararlı sürüm

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
tr: Muhasebeleştiği andan itibaren kaç günde ödenirse faturaya iskonto tatbik edileceği

en: The number of days to pay the bill after the post date.
tr: Muhasebeleştiği andan itibaren faturanın kaç günde ödeneceği

en: The number of payments cannot be negative.
tr: Ödeme sayısı negatif olamaz.

en: The number of payments cannot be zero.
tr: Ödeme sayısı sıfır olamaz.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
tr: Kalan tekrar sayısı (%d) toplam tekrar sayısından (%d) daha fazla.

en: The percentage discount applied for early payment.
tr: Erken ödemede tatbik edilecek iskonto oranı.

en: The price must be positive.
tr: Fiyat pozitif olmalıdır.

en: The secondary background color for the current register row
tr: Cari defter satırı için ikincil artalan rengi

en: The server at URL 
        %s
    experienced an error or encountered bad or corrupt data.
tr:  %s
    adresindeki sunucuda bir hata oluştu, veya
    sunucu hatalı ya da bozuk veriyle karşılaştı.

en: The source for price quotes:
tr: Kotasyon alınan kaynak:

en: The start of the latest quarterly accounting period
tr: Son 3 aylık muhasebe döneminin başlangıç tarihi

en: The start of the previous financial year/accounting period
tr: Önceki mali yıl başı/muhasebe döneminin başlangıç tarihi

en: The start of the previous quarterly accounting period
tr: Önceki 3 aylık muhasebe döneminin başlangıç tarihi

en: The subtotal value of this entry
tr: Bu kalemin ara toplamı

en: The tax table %s does not exist.
    Would you like to create it?
tr: %s vergi tablosu mevcut değildir.
    Bu tabloyu oluşturmak ister misiniz?

en: The total tax of this entry
tr: Bu kalem için toplam KDV

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
tr: Bakiyesi ters işaretle gösterilecek hesap türleri

en: The vendor ID number.  If left blank a reasonable number will be chosen for you
tr: Satıcı kimlik numarasıdır. Boş bırakılırsa, uygun bir rakam sizin yerinize atanacaktır

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
tr: Şu anda vadesi gelen Tarifeli hareket yoktur.

en: There are no options for this report.
tr: Bu rapor için ayar yok.

en: There is already an account with that name.
tr: Bu adlı bir hesap zaten var.

en: There must be some number of occurrences.
tr: Bir tekrar sayısı girin.

en: There was a system error while retrieving the price quotes.
tr: Fİyat kotasyonlarını alırken bir sistem hatası oldu.

en: There was an error accessing %s.
tr: %s erişilirken bir hata oldu.

en: There was an error parsing the file 
        %s
tr:  %s
    dosyası incelenirken bir hata oldu.

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
tr: Dosya okunurken bir hata oldu.
    Devam edilsin mi?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
tr:  %s
    dosyası kayıt edilirken bir hata oldu.

en: There was an unknown error while retrieving the price quotes.
tr: Fİyat kotasyonlarını alırken bilinmeyen bir hata oldu.

en: Third-level
tr: Üçüncü kademe

en: This SX has changed; are you sure you want to cancel?
tr: Değişiklik yapıldı, bunlar iptal edilsin mi?

en: This account contains read-only transactions.  You may not delete %s.
tr: Bu hesapta salt-okunur hareketler var. %s silinemez.

en: This account contains transactions.  Are you sure you
    want to delete the %s account?
tr: Hesapta hareketler var. Yine de %s silinsin
    istiyor musunuz?

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy.  Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
tr: Bu bir toplu(ana) hesaptır.  Sadece tali hesaplarında hareket kayıtları yapılabilir.

en: This account may not be edited.  If you want
    to edit transactions in this register, please
    open the account options and turn off the
    placeholder checkbox.
tr: Bu hesapta düzenleme yapamazsınız. 
    Şayet yapmak isterseniz, hesap ayarlarından 
    toplu hesap seçimini kaldırın.

en: This commodity has price quotes. Are
    you sure you want to delete the selected
    commodity and its price quotes?
tr: Bu kıymet için fiyat kotasyonu var.
    Kıymet ve fiyat kotasyonları silinsin mi?

en: This database is from an older version of GnuCash.
    Do you want to want to upgrade the database to the current version?
tr: Bu veritabanı daha eski bir GnuCash sürümüne ait.
    Veritabanı, cari sürüme güncellensin mi?

en: This druid will help you create a set of GnuCash 
    accounts for your assets (such as investments, 
    checking or savings accounts), liabilities (such 
    as loans) and different kinds of income and 
    expenses you might have. 
    
    Click 'Cancel'  if you do not wish to create any 
    new accounts now.
tr: Varlıklarınız (yatırımlar, vadeli-vadesiz hesaplar, vs), 
    borçlarınız (krediler, vs) ve çeşitli gelir ve giderlerinizi 
    takip etmenizi sağlayacak hesapların açılışı yapılacaktır. 
    
    İptal etmek için 'Vazgeç'i  tıklayın.

en: This druid will help you record a stock split or stock merger.
tr: Bir hisse senedinde bölünme veya birleşme işlemi yapılacaktır.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
tr: Bu fatura kalemi bir sipariş ile bağlantılı, oradan da silinecek!

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
tr: Bu dosya daha eski bir GnuCash sürümüne ait.
    Devam edilsin mi?

en: This file/URL appears to be from a newer version
    of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash
    to work with this data.
tr: Bu dosya, daha yeni bir GnuCash sürümüne ait olabilir.
    Kullanabilmek için GnuCash sürümünüzü güncelleyin.

en: This is a development version. It may or may not work.
tr: Bu bir geliştirme sürümüdür. Çalışmayabilir.

en: This is a step-by-step method of creating a loan repayment setup
    within GnuCash.  In this Druid, you can input the parameters of
    your loan and its repayment and give the details of its payback.
    Using that information, the appropriate Scheduled Transactions
    will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit
    the created Scheduled Transactions directly.
tr: Burada, kredi geri ödeme planınızı adımlar halinde 
    hazırlayabilirsiniz. Krediniz ve geri ödeme koşullarına 
    dair parametreleri ve diğer detayları sağlamanızı müteakip, 
    ilgili Tarifeli Hareketler sizin için oluşturulacaktır.
    
    Bir hata yapar veya ileride değişiklikler yapmak isterseniz, 
    doğrudan ilgili Tarifeli Hareketler'i düzenleyiniz.

en: This report requires accounts to be selected.
tr: Bu rapor için hesap seçimi yapılmalı.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
tr: Bu bileşik bir harekettir; hepsini görmek için Bileşen düğmesine basın

en: Three Months Ago
tr: 3 Ay Önce

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Timezone for these quotes:
tr: Kotasyon için zaman dilimi:

en: Tip of the Day
tr: Günün Püfü

en: Tip of the Day:
tr: Günün Püfü:

en: To Amount:
tr: Alıcı Miktarı:

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
tr: Hesabı silmek için, önce bir
    hesap seçmelisiniz.

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
tr: Hesabı düzenlemek için, önce bir
    hesap seçmelisiniz.

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
tr: Hesabın defterini açmak için, önce bir
    hesap seçmelisiniz.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
tr: Hesap mutabakatı için, önce bir
    hesap seçmelisiniz.

en: To-Create Transaction Preparation
tr: Hareket Oluşturma Hazırlığı

en: Today
tr: Bugün

en: Tool Windows
tr: Araç Ekranları

en: Toolbar Buttons
tr: Araç Çubuğu Düğmeleri

en: Top-level
tr: Üst-düzey

en: Topics
tr: Konular

en: Tot %s
tr: Top %s

en: Tot Credit
tr: Top Alacak

en: Tot Debit
tr: Top Borç

en: Tot Shares
tr: Top Tutar

en: Total
tr: Toplam

en: Total (Report)
tr: Toplam (Rapor)

en: Total in Report Currency
tr: Rapor Para Biriminde Toplam

en: Total:
tr: Toplam:

en: Transaction Information
tr: Hareket Bilgileri

en: Transaction Journal
tr: Yevmiye Defteri

en: Transactions
tr: Hareketler

en: Transfer
tr: Aktarma

en: Transfer Account
tr: Aktarma Hesabı

en: Transfer From
tr: Hesaptan

en: Transfer Funds
tr: Fon Aktarma

en: Transfer Information
tr: Aktarma Bilgileri

en: Transfer To
tr: Hesaba

en: Transfer Type
tr: Aktarım Şekli

en: Transfer funds from one account to another
tr: Hesaplararası fon aktarma

en: Tri-Yearly
tr: 4 aylık

en: Tri-Yearly (x%u): %u
tr: 4 aylık (x%u): %u

en: Tri-Yearly: %u
tr: 4 aylık: %u

en: Tuesday
tr: Salı

en: Tutorial and Concepts _Guide
tr: _Başlangıç ve Kavramlar Kılavuzu

en: Two Weeks
tr: İki Hafta

en: Type
tr: Türü

en: Type a single term into the box and hit 'search'. At the moment, this search engine does not support complex searches, just single words.
tr: Kutuya tek bir terim yazıp 'ara'ya tıklayın. Halen bu arama motoru tek kelimeden fazlasını işleme kabiliyetine sahip değildir.

en: Type of search
tr: Arama türü

en: Type:
tr: Tür:

en: Type:
tr: Türü:

en: Types of Investments
tr: Yatırım Türleri

en: UK (31/12/2001)
tr: İng. (31/21/2001)

en: UK-style dd/mm/yyyy
tr: İng-biçemi: gg/aa/yyyy

en: US (12/31/2001)
tr: ABD (12/31/2001)

en: US-style: mm/dd/yyyy
tr: ABD-biçemi: aa/gg/yyyy

en: Unable to create prices for these items:
tr: Şu öğeler için fiyatlar oluşturulamadı:

en: Unable to get quotes or diagnose the problem.
tr: Kotasyon alınamadı, veya sorun teşhis edilemedi.

en: Unable to retrieve quotes for these items:
tr: Şu öğeler için kotasyon alınamadı:

en: Unbalanced parenthesis
tr: Parantezler eşlenmiyor

en: Undefined character
tr: Karakter tanımlı değil

en: Unit Price
tr: Birim Fiyat

en: Units:
tr: Uzunluk birimi:

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown database access mode '%s'. Using default mode: multi-user.
tr: '%s' diye veritabanı erişim kipi yok. Varsayılan kip kullanılacak: çok kullanıcılı.

en: Unknown file type
tr: Bilinmeyen dosya türü

en: Unpost
tr: Muh. İptal

en: Unpost this Invoice and make it editable
tr: Muhasebe kaydını iptal et ve faturayı düzenle

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.  Are you sure you want to unpost it?
tr: Kayıt iptali ilgili hareketin silinmesine sebep olacaktır. Devam ediyor musunuz?

en: Unselect All
tr: Tüm Seçimi Kaldır

en: Upcoming
tr: Yaklaşanlar

en: Usage
tr: Kullanım

en: Use 24-hour time format
tr: 24-saat biçimi kullan

en: Use GNOME default
tr: Varsayılan GNOME ayarı

en: Use Global
tr: Ortak tanımı kullan

en: Use Opening Balances Equity account
tr: Açılış Bakiyeleri Sermaye hesabını kullan

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
tr: 24 saat üzerinden saati göster

en: Use accounting labels
tr: Muhasebe Terimleri Kullan

en: Use file compression
tr: Sıkıştırma kullan

en: Use local time
tr: Yerel saati kullan

en: Use the financial calculator
tr: Mali hesaplayıcıyı kullan

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username and Password
tr: Kullanıcı adı ve Parola

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Using Entry Shortcuts
tr: Kısayol Tuşlarını Kullanmak

en: Value
tr: Değer

en: Value $
tr: Sabit TL

en: Value:
tr: Değer:

en: Value:
tr: Miktar:

en: Variable
tr: Değişken

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Vendor
tr: Satıcı

en: Vendor ID
tr: Satıcı No

en: Vendor Number:
tr: Satıcı No:

en: Vendor Report
tr: Satıcı Raporu

en: Vendor's Bills
tr: Satıcının Faturaları

en: Vendor's Jobs
tr: Satıcının Toplu İşlemleri

en: Vendors
tr: Satıcılar

en: Verify Changes
tr: Değişiklik Doğrulama

en: Version: Gnucash-%s
tr: Sürüm: Gnucash-%s

en: Version: Gnucash-cvs (built %s)
tr: Sürüm: Gnucash-cvs (built %s)

en: View
tr: Görünüm

en: View Bill
tr: Alış Faturası Görüntüle

en: View Expense Voucher
tr: Gider Pusulası Görüntüle

en: View Invoice
tr: Fatura Görüntüle

en: View Invoices
tr: Faturaları Görüntüle

en: View and Edit the available Billing Terms
tr: Mevcut Ödeme Koşulları'nı görüntüle ve düzenle

en: View and Edit the available Tax Tables
tr: Mevcut Vergi Tabloları'nı görüntüle ve düzenle

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
tr: Menkul kıymet bilgilerini görüntüle/düzenle

en: View and edit the list of Billing Terms
tr: Ödeme Koşullarını görüntüle/düzenle

en: View and edit the list of Tax Tables
tr: Vergi Tabloları listesini görüntüle/düzenle

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
tr: Yatırım fonları ve hisse senetleri fiyatlarını görüntüle/düzenle

en: View and edit the properties of this file.
tr: Bu dosyanın özelliklerini görüntüle ve düzenle

en: View the Tips of the Day
tr: Günün Püfünü göster

en: View the quick report of bills coming due soon.
tr: Yakında vadesi gelecek faturalar raporunu göster.

en: View...
tr: Görüntüle...

en: View/Edit Customer
tr: Müşteri Görüntüle/Düzenle

en: View/Edit Employee
tr: Personel Görüntüle/Düzenle

en: View/Edit Invoice
tr: Fatura Görüntüle/Düzenle

en: View/Edit Job
tr: Toplu İşlem Görüntüle/Düzenle

en: View/Edit Vendor
tr: Satıcı Görüntüle/Düzenle

en: WARNING!!!  GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be on a read-only file system,
    or you may not have write permission for the directory.
    If you proceed you may not be able to save any changes.
    
    What would you like to do?
tr:  %s
    münferit kullanıma açık değil.
    Veritabanı, salt okunur bir dosya sisteminde olabilir,
    veya bulunduğu klasöre sizin yazma izniniz olmayabilir.
    Devam ederseniz, sonra değişikliklerinizi kayıt edemeyebilirsiniz.
    
    Ne yapmak istersiniz?

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
tr: Uyarı: Finance:Quote muntazam olarak kurulu değil.

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week
tr: Hafta

en: Weekdays
tr: İş günleri

en: Weekdays: (x%u)
tr: İş günleri (%u haftada bir)

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Weekly (x%d): %s
tr: %d haftada bir: %s

en: Weekly: %s
tr: Haftalık: %s

en: Weeks
tr: Hafta

en: Welcome Sample Report
tr: Örnek Rapor

en: Welcome to GnuCash!
tr: Hoşgeldiniz!

en: What Tax Table should be applied to this customer?
tr: Bu müşteriye tatbik edilecek vergi tablosu

en: What Tax Table should be applied to this vendor?
tr: Bu satıcıya tatbik edilecek vergi tablosu

en: What is GnuCash?
tr: GnuCash Nedir?

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
tr: Program açılışında vadesi yaklaşan fatura bildirimi yapar.

en: Wire
tr: EFT

en: Withdraw
tr: Çekilen

en: Withdrawal
tr: Çekim

en: Writing file...
tr: Dosya yazılıyor...

en: YYYY-MM-DD
tr: YYYY-AA-GG

en: Year
tr: Yıl

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yearly (x%u): %s/%u
tr: Her %u yılda bir: %s/%u

en: Yearly: %s/%u
tr: Yıllık: %s/%u

en: Years
tr: Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: You can't transfer from and to the same account!
tr: Aynı hesaba aktarma yapamazsınız!

en: You cannot remove the last entry from the tax table.
    Try deleting the tax table if you want to do that.
tr: Vergi tablosundaki son kayıdı silemezsiniz.
    Bunun yerine vergi tablosunun kendisini siliniz.

en: You cannot save to that file.
tr: Bu dosyaya kaydedemezsiniz.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
tr: Bu dosya adını kullanamazsınız.
    
    %s

en: You do not have permission to access
        %s
tr:  %s
    için erişim izniniz yoktur.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run.
    Do you really want to do this?
tr: Hiç gerçekleşmeyecek bir tarifeli hareket oluşturmak üzeresiniz.
    Devam edilsin mi?

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
tr: Bu mutabakat ekranında değişiklikler yaptınız.
    İptal edilsin mi?

en: You have not selected an owner
tr: Sahip seçmediniz

en: You have not selected any accounts
tr: Hiç hesap seçmediniz

en: You may not create a new national currency.
tr: Yeni bir ulusal para birimi giremezsiniz.

en: You must choose a Tax Account.
tr: Bir Vergi Hesabı seçmelisiniz.

en: You must choose a commodity.
tr: Bir kıymet seçiniz.

en: You must choose a valid parent account.
tr: Geçerli bir üst hesap seçiniz.

en: You must choose an owner for this job.
tr: İşlemin bir sahibi olmalıdır.

en: You must either enter a valid cash amount
    or leave it blank.
tr: Geçerli bir nakit miktarı girin
    veya boş bırakın

en: You must either enter a valid price
    or leave it blank.
tr: Geçerli bir fiyat girin
    veya boş bırakın.

en: You must enter a billing address.
tr: Bir fatura adresi giriniz.

en: You must enter a company name.
    If this customer is an individual (and not a company) you should set the "company name" and "contact name" the same.
tr: Bir şirket adı girmelisiniz.
    Bu müşteri gerçek (tüzel değil) bir kişi ise, "şirket adı" ve "yetkili adı"nı aynı giriniz.

en: You must enter a company name.
    If this vendor is an individual (and not a company) you should set the "company name" and "contact name" the same.
tr: Bir şirket adı girmelisiniz.
    Bu satıcı gerçek (tüzel değil) bir kişi ise, "şirket adı" ve "yetkili adı"nı aynı giriniz.

en: You must enter a payment address.
tr: Ödeme adresi giriniz.

en: You must enter a username.
tr: Bir kullanıcı adı girmelisiniz.

en: You must enter a valid `to' amount.
tr: Geçerli bir Alıcı Miktar girin.

en: You must enter a valid amount.
tr: Geçerli bir miktar girin.

en: You must enter a valid balance.
tr: Geçerli bir bakiye girin.

en: You must enter a valid expression.
tr: Geçerli bir ifade girin.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
tr: Geçerli bir açılış bakiyesi girin veya boş bırakın.

en: You must enter a valid price.
tr: Geçerli bir fiyat girin.

en: You must enter an account name for posting.
tr: Bir hesap adı girin.

en: You must enter an address.
tr: Bir adres girmelisiniz.

en: You must enter an amount to transfer.
tr: Aktarılacak bir miktar girmelisiniz.

en: You must enter the amount of the payment.  The payment amount must be greater than zero.
tr: Ödeme miktarını giriniz. Sıfırdan büyük olmalıdır.

en: You must enter the employee's name.
tr: Personel adını girmelisiniz.

en: You must enter values for the other quantities.
tr: Diğer alanlara da değerler girin.

en: You must provide a name for this Billing Term.
tr: Bu satış koşuluna bir ad vermelisiniz

en: You must provide a name for this Tax Table.
tr: Bu Vergi Tablosu için bir ad vermelisiniz.

en: You must provide a unique name for this Billing Term.
    Your choice "%s" is already in use.
tr: "%s" adı zaten kullanılmış.
    Başka bir ad veriniz.

en: You must provide a unique name for this Tax Table.
    Your choice "%s" is already in use.
tr: "%s" zaten kullanılmıştır.
    Başka bir ad vermelisiniz.

en: You must select a commodity.
tr: Bir kıymet seçin.

en: You must select a commodity.
    To create a new one, click "New"
tr: Bir kıymet seçin.
    Yeni bir tane yaratmak için "Yeni"'yi tıklayın

en: You must select a company for payment processing.
tr: Ödeme işlemi için bir şirket seçiniz.

en: You must select a currency.
tr: Bir birim seçin.

en: You must select a transfer account from the account tree.
tr: Bir aktarım hesabı seçin.

en: You must select a transfer account or choose
    the opening balances equity account.
tr: Bir aktarma hesabı seçin veya açılış bakiyeleri
    sermaye hesabını kullanın

en: You must select an account to check and repair.
tr: Denetim/Onarım için bir hesap seçiniz.

en: You must select an account type.
tr: Bir hesap türü seçin.

en: You must select an item from the list
tr: Listeden bir öğe seçiniz.

en: You need to enter a string value
tr: Kriteri boş geçmeyin

en: You need to supply Billing Information.
tr: Fatura Bilgileri vermelisiniz.

en: Your selected post account, %s, does not exist
tr: %s hesabı mevcut değildir

en: \ (Backslash)
tr: \ (Ters Taksim)

en: _+Advanced
tr: _+İleri Düzey

en: _Account
tr: _Hesap

en: _Account Report
tr: _Hesap Raporu

en: _Actions
tr: Eyle_mler

en: _All
tr: _Tümü

en: _All transactions
tr: _Tüm hareketleri

en: _Amount
tr: _Miktar

en: _Auto-Split Ledger
tr: B_ileşenli Defter

en: _Basic Ledger
tr: _Basit Defter

en: _Billing Terms Editor
tr: Ö_deme Koşulları Düzenleyici

en: _Blank
tr: Ye_ni

en: _Business
tr: İşl_etme

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Check & Repair
tr: Denetim/_Onarım

en: _Cleared
tr: _Net

en: _Commodity Editor
tr: Men_kul Kıymet Düzenleyici

en: _Company Report
tr: Şirket _Raporu

en: _Date
tr: _Tarih

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Delete Account
tr: Hesabı _Sil

en: _Description
tr: Açı_klama

en: _Double Line
tr: Çi_ft Satır

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: _Edit Account
tr: Hesabı Dü_zenle

en: _Edit Invoice
tr: Fatura _Düzenle

en: _Enter
tr: Ka_ydet

en: _Export
tr: Dışarıya Akta_r

en: _Financial Calculator
tr: _Mali Hesaplayıcı

en: _Find
tr: _Bul

en: _Find Transactions
tr: _Hareket bul

en: _Finish
tr: _Bitir

en: _Frozen
tr: _Dondurulmuş

en: _General Ledger
tr: _Yevmiye Defteri

en: _Gnucash Users Manual
tr: _Gnucash Kullanıcı Kitabı

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Import
tr: _Dışarıdan Al

en: _Jump
tr: Mukabile _Geç

en: _Memo
tr: _Bilgi notu

en: _Mortgage & Loan Repayment...
tr: _Kredi Geri Ödemeleri

en: _New
tr: _Yeni

en: _New Account...
tr: Ye_ni Hesap...

en: _New File
tr: Yeni D_osya

en: _New Invoice
tr: Ye_ni Fatura

en: _Number
tr: _No

en: _Open Account
tr: _Hesabı Aç

en: _Postpone
tr: _Ertele

en: _Price
tr: _Fiyat

en: _Price Editor
tr: _Fiyat Düzenleyici

en: _Quantity
tr: _Adet

en: _Reconcile
tr: _Mutabakat

en: _Reconcile Information...
tr: M_utabakat Bilgileri...

en: _Reconcile...
tr: _Mutabakat...

en: _Reconciled
tr: _Mutabık

en: _Refresh
tr: _Tazele

en: _Reports
tr: _Raporlar

en: _Scheduled Transaction Editor
tr: Hareketleri _Düzenle

en: _Scheduled Transactions
tr: _Tarifeli Hareketler

en: _Since Last Run...
tr: Vadesi _Gelen Hareket

en: _Standard
tr: _Standart

en: _Statement Date
tr: _Ekstre Tarihi

en: _Status Bar
tr: _Durum Çubuğu

en: _Stock Split...
tr: _Hisse Senedi Bölünmesi...

en: _Style Sheets...
tr: T_aslaklar...

en: _Tax Table Editor
tr: _Vergi Tablosu Düzenleyici

en: _This transaction
tr: _Bu hareketi

en: _Tip Of The Day
tr: Günün _püfü

en: _Tips Of The Day
tr: Günün _püfü

en: _Toolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Transaction
tr: _Hareket

en: _Transaction Journal
tr: _Yevmiye Defteri

en: _Transaction Report
tr: H_areket Raporu

en: _Transfer...
tr: _Aktarma...

en: _Unreconciled
tr: M_utabık değil

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Windows
tr: _Pencereler

en: all criteria are met
tr: tümü sağlansın

en: an Account
tr: Bir hesap

en: and
tr: ve

en: and subaccounts
tr: ve tali hesapları

en: any criteria are met
tr: herhangi biri sağlansın

en: cleared:c
tr: cleared:n

en: contains
tr: içersin

en: days.
tr: günde bir.

en: does not contain
tr: içermesin

en: does not equal
tr: eşit değil

en: does not match regex
tr: ifadeye uymasın

en: equal to
tr: eşit

en: equals
tr: eşit

en: frozen:f
tr: frozen:d

en: greater than
tr: daha fazla

en: greater than or equal to
tr: daha fazla veya eşit

en: has credits
tr: alacaklı

en: has credits or debits
tr: alacaklı veya borçlu

en: has debits
tr: borçlu

en: is
tr: olan

en: is after
tr: sonra

en: is before
tr: önce

en: is before or on
tr: önce veya eşit

en: is greater than
tr: daha fazla

en: is greater than or equal to
tr: daha fazla veya eşit

en: is less than
tr: daha az

en: is less than or equal to
tr: daha az veya eşit

en: is not
tr: olmayan

en: is not on
tr: eşit değil

en: is on
tr: eşit

en: is on or after
tr: sonra veya eşit

en: item
tr: öğe

en: less than
tr: daha az

en: less than or equal to
tr: daha az veya eşit

en: matches all accounts
tr: tümüyle eşleşsin

en: matches any account
tr: herhangi biriyle eşleşsin

en: matches no accounts
tr: hiçbiriyle eşleşmesin

en: matches regex
tr: ifadeye uysun

en: months.
tr: ayda bir.

en: not cleared:n
tr: not cleared:u

en: not equal to
tr: eşit değil

en: reconciled:y
tr: reconciled:m

en: set true
tr: evet

en: then on the:
tr: İkinci tekrar günü:

en: total
tr: toplam

en: weeks.
tr: haftada bir.

en: year(s).
tr: yılda bir.
