gnumeric - en to tr translation catalogue (2342 entries)

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
tr: 
    Bu eklentiyi bağımlı eklentileri ile birlikte etkinleştirmek ister misiniz?

en: #DIV/0!
tr: #BÖLÜ/0!

en: #N/A
tr: #YOK!

en: #NAME?
tr: #İSİM?

en: #NULL!
tr: #BOŞ!

en: #NUM!
tr: #SAYI!

en: #RECALC!
tr: #HESAP!

en: #UNKNOWN!
tr: #BİLİNMEYEN!

en: #VALUE!
tr: #DEĞER!

en: % of _normal size
tr: %, normal boyuta göre

en: %d function in category "%s"
tr: "%2$s" sınıfındaki %1$d işlev

en: %dR x %dC
tr: %dY x %dD

en: %i fields are not part of the merge zone!
tr: %i alan katıştırma bölgesinin bir parçası değil!

en: %s
    is a directory name
tr: %s
    bir dizin ismi

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
tr: %s kilitli. Çizelgeyi düzenleyebilmek için korumayı kaldırın.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
tr: %s kilitli. Defteri düzenleyebilmek için korumayı kaldırın.

en: %s is not true.
tr: %s yanlış.

en: %s version %s
tr: %s sürüm %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
tr: %s!%s : '%s' çözümlenemiyor
         %s

en: %s!%s is locked
tr: %s!%s kilitli

en: &[DATE]
tr: &[TARİH]

en: &[PAGE]
tr: &[SAYFA]

en: &[TAB]
tr: &[SEKME]

en: '%s' has a circular reference
tr: '%s' bir döngüsel başvuru içeriyor

en: '%s' is already defined in sheet
tr: '%s' zaten çizelgede tanımlı

en: '%s' is already defined in workbook
tr: '%s' zaten defterde tanımlı

en: '%s' is an error
tr: '%s' bir hatadır

en: '%s' is not a number
tr: '%s' bir sayı değil

en: '%s' is not a valid date
tr: '%s' geçerli bir tarih değil

en: '%s' is not a valid time
tr: '%s' geçerli bir zaman değil

en: '%s' is not an integer
tr: '%s' bir tamsayı değil

en: () is an invalid expression
tr: () ifadesi geçersiz

en: (All)
tr: (Tümü)

en: (Blanks...)
tr: (Boşlar...)

en: (Custom...)
tr: (Kişisel...)

en: (Input)
tr: (Girdi)

en: (Ma_ximum):
tr: (A_zami):

en: (Non Blanks...)
tr: (Boş olmayanlar...)

en: (Top 10...)
tr: (Üst 10...)

en: (_Minimum):
tr: (A_sgari):

en: *** Interpreter: %s
tr: *** Yorumlayıcı: %s

en: *Apr
tr: *Nis

en: *Aug
tr: *Ağu

en: *Dec
tr: *Ara

en: *Feb
tr: *Şub

en: *Fri
tr: *Cum

en: *Jan
tr: *Oca

en: *Jul
tr: *Tem

en: *Jun
tr: *Haz

en: *Mon
tr: *Pzt

en: *Nov
tr: *Kas

en: *Oct
tr: *Eki

en: *Sat
tr: *Cts

en: *Sep
tr: *Eyl

en: *Sun
tr: *Paz

en: *Thu
tr: *Prş

en: *Tue
tr: Sal

en: *Wed
tr: *Çrş

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
tr: /%%%s%%%% CI, Ortalama aralığı

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
tr: /ANOVA/Değişim Kaynağı/Gruplar Arasında/Grupların İçinde/Toplam

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
tr: /ANOVA/Değişim Kaynağı/Satırlar/Sütunlar/Hata/Toplam

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
tr: /ANOVA/Değişim Kaynağı/Satırlar/Sütunlar/Etkileşim/Yakın

en: /Coefficients/Standard Error/t Stat/P-value/Lower %%0.0%s%%%%/Upper %%0.0%s%%%%
tr: /Katsayılar/Standart Hata/t Hali/t Durumu/P-değeri/Alt %%0.0%s%%%%/Üst %%0.0%s%%%%

en: /Count/Sum/Average/Variance
tr: /Sayaç/Toplam/Ortalama/Değişim

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
tr: /Gruplar/Sayaç/Toplam/Ortalama/Değişim

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
tr: /Ortalama/Bilinen Değişim/Gözlemler/Varsayımlı Ortalama Farkı/Gözlemli Ortalama Farkı/z/P (Z<=z) tek-uçlusu/z kritik tek-uçlusu/P (Z<=z) iki-uçlusu/z kritik iki-uçlusu

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
tr: /Ortalama/Standart Hata/Orta/Bölüm/Standart Sapma/Örnek Değişim/Kurtosis/Eğrilik/Aralık/Asgari/Azami/Toplam/Sayaç

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
tr: /Ortalama/Değişim/Gözlemler/Varsayımlı Ortalama Farkı/Gözlemli Ortalama Farkı/df/t Hali/P (T<=t) tek-uçlusu/t kritik tek-uçlusu/P (T<=t) iki-uçlusu/t kritik iki-uçlusu

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
tr: /Ortalama/Değişim/Gözlemler/Pearson Bağıntısı/Varsayımlı Ortalama Fark/df/t Hali/P (T<=t) tek-uçlusu/t kritik tek-uçlusu/P (T<=t) iki-uçlusu/t kritik iki-uçlusu

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
tr: /Ortalama/Değişim/Gözlemler/Kutuplu Değişim/Varsayımlı Ortalama Farkı/Gözlemli Ortalama Farkı/df/t Hali/P (T<=t) tek-uçlusu/t kritik tek-uçlusu/P (T<=t) iki-uçlusu/t kritik iki-uçlusu

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
tr: /Ortalama/Değişim/Gözlemler/df/F/P (F<=f) sağ-uç/F Kritik sağ-uç/P (f<=F) sol-uç/F Kritik sol-uç/P iki-sonlusu/F Kritik iki-sonlusu

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
tr: /SS/df/MS/F/P-değeri/F kritik

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R Square/Adjusted R Square/Standard Error/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
tr: /ÖZET ÇIKTI//Sapma İstatistikleri/Çoklu R/R Kare/Ayarlı R Kare/Standart Hata/Gözlemler//ANOVA//Sapma/Artan/Toplam///Kesir

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
tr: /ÖZET/Sayaç/Toplam/Ortalama/Değişim

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
tr: /df/SS/MS/F/Önem F

en: 12.5% Grey
tr: %12.5 Gri

en: 20_0 %
tr: %20_0

en: 25% Grey
tr: %25 Gri

en: 3D Adjacent Bars
tr: 3D Bitişik Çubuklar

en: 3D Adjacent Columns
tr: 3D Bitişik Sütunlar

en: 3D Percentage Bars
tr: 3D Pay Çubukları

en: 3D Percentage Columns
tr: 3D Pay Sütunları

en: 3D Pie
tr: 3D Dilimleme

en: 3D Split Pie
tr: 3D Ayrık Dilimleme

en: 3D Stacked Bars
tr: 3D Çubuk Demeti

en: 3D Stacked Columns
tr: 3D Sütun Demeti

en: 50% Grey
tr: %50 Gri

en: 6.25% Grey
tr: &6.25 Gri

en: 75% Grey
tr: %75 Gri

en: < Not available >
tr: < Kullanışsız >

en: <- Remove
tr: <- Kaldır

en: <- Remove all
tr: <- Tümünü kaldır

en: <small>Optional</small>
tr: <small>İstemlik</small>

en: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returns a complex number of the form x + yi.
    
    @real is the real and @im is the imaginary part of the complex number.  @suffix is the suffix for the imaginary part.  If it is omitted, COMPLEX uses 'i' by default.
    
    * If @suffix is neither 'i' nor 'j', COMPLEX returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) equals 1-i.
    
    @SEEALSO=
tr: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(gerçel,sanal[,sonek])
    @DESCRIPTION=COMPLEX işlevi x + yi biçiminde bir karmaşık sayı ile sonuçlanır.
    
      @gerçel ve @sanal karmaşık sayının gerçel ve sanal katsayılarıdır.  @sonek i veya j olabilir, verilmezse öntanımlı olarak i kullanılır.
     * @sonek verilmiş ancak i veya j değilse, #DEĞER! hatası verilir.
     * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    COMPLEX(1,-1) eşittir 1-i.
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) eşittir 1-i.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1,date2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returns the difference between two dates.  @interval is one of six possible values:  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    
    The first three options will return the number of complete years, months, or days, respectively, between the two dates specified.
    
      "ym" will return the number of full months between the two dates, not including the difference in years.
      "md" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in months.
      "yd" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in years.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") equals 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") equals 3.
    
    @SEEALSO=DATE
tr: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(tarih1,tarih2,birim)
    @DESCRIPTION=DATEDIF iki tarih arasındaki farkı hesaplar.
     * @birim için olası değerler:
       "y", "m", "d", "ym", "md", ve "yd".
    İlk üçü sırasıyla yıl, ay, gün karşılığıdır ve fark bu birimler cinsinden hesaplanır.
     * "ym" verildiğinde yıllar arasındaki fark yok sayılarak sadece aylar arasındaki fark hesaplanır.
     * "md" verildiğinde aylar arasındaki fark yok sayılarak sadece günler arasındaki fark hesaplanır.
     * "yd" verildiğinde yıllar arasındaki fark yok sayılarak sadece günler arasındaki fark hesaplanır.
    
     * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnekler:
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") eişttir 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") eşittir 3.
    
    Benzeri: DATE
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") eişttir 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") eşittir 3.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    
    * If @method is 1, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    * If @method is 0 or omitted, the XL US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method where the last day of February is considered to be the 30th day of the month, but only for the first date.
    * If @method is 2, a saner version of the US method is used in which both dates get the same February treatment.
    * Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    * This function is mostly Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
tr: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (tarih1,tarih2,yöntem)
    @DESCRIPTION=İki tarih arasındaki gün sayısı bir ay 30 gün ve bir yıl 360 gün sayılarak hesaplanır.
     * @yöntem 1 olarak verilirse Avrupa Yöntemi kullanılır. Bu durumda 31 çeken aylar 30 gün kabul edilir.
     * @yöntem 0 olarak verilirse ya da hiç verilmezse Amerikan Yöntemi kullanılır. Bu yöntem bir endüstri standardı yöntem olarak biraz daha karmaşıktır. Şubat ayının son günü sadece @tarih1 olarak verildiğinde ayın 30'u kabul edilir.
     * @yöntem 2 olarak verilirse, Amerikan Yönteminin daha makul bir şekli kullanılır. @tarih1 ve @tarih2 için aynı yöntem uygulanır.
     * Bu işlevde tarihler hem tarih dizgesi hem de göreli günlük zaman olarak verilebilir.
     * Bu işlev hemen hemen Excel uyumludur.
    Örnek:
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) eşittir 1499
    
    Benzer işlevler: MONTH, TIME, NOW, YEAR
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) eşittir 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    
    * If @months is not an integer, it is truncated.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE
tr: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(tarih,ay)
    @DESCRIPTION=EDATE @tarih gün sayısı olarak, @ay ay sayısı olarak verildiğinde tarihi cebirsel toplam olarak verir.
    
     * @aylar tamsayı değilse ondalık haneler atılarak tamsayı yapılır.
     * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) eşittir 28/Şub/2002.
    
    Benzeri: DATE
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) eşittir 28/Şub/2002.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
tr: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(metin)
    @DESCRIPTION=ERROR @metin ile belirtilen hata dizgesi ile döner.
    
    Örnek:
    ERROR("Bir daha olmasın!")
    
    Benzer işlev: ISERROR
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#YOK HATASI").
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data.
    
    * If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
tr: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(aralık,alan_ismi)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA bir mihver tablodan özet veri çıkarır. @aralık, mihver tabloyu içeren aralık, @alan_ismi özet verinin alan ismidir. 
    Özet veri yoksa işlev #REF! hatası ile sonuçlanır.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMABS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
tr: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMABS işlevi verilen @karmaşık_sayı'nın mutlak değerini hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMABS("2-j") eşittir 2.23606798
    
    Benzerleri: IMAGINARY, IMREAL
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") eşittir 2.23606798
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMAGINARY returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL
tr: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY işlevi verilen @karmaşık_sayının sanal kısmının katsayısını verir.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * u işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMAGINARY("132-j") eşittir -1
    
    Benzerleri: IMABS, IMREAL
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") eşittir -1
    
    @SEEALSO=IIMABS, MREAL

en: @FUNCTION=IMARCCOS
    @SYNTAX=IMARCCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOS returns the complex arccosine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOS returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOS("1+j") equals 0.9045569-1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCTAN
tr: @FUNCTION=IMARCCOS
    @SYNTAX=IMARCCOS(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCCOS kosinüsü @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar. Gerçel eksenle kesişme yerleri -1 den küçük ve 1 den büyüktür.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCCOS("1+j") eşittir 0.9045569-1.061275j
    
    Benzerleri: IMARCSIN, IMARCTAN
    @EXAMPLES=
    IMARCCOS("1+j") eşittir 0.9045569-1.061275j
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCTAN

en: @FUNCTION=IMARCCOSH
    @SYNTAX=IMARCCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOSH returns the complex hyperbolic arccosine of the complex number @inumber. The branch cut is on the real axis, less than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOSH("1+j") equals 1.06127506+0.904557j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCTANH
tr: @FUNCTION=IMARCCOSH
    @SYNTAX=IMARCCOSH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCCOSH kosinüs hiperboliği @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar. Gerçel eksenle kesişme yerleri -1 den küçük ve 1 denbüyüktür.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCCOSH("1+j") eşittir 1.06127506+0.904557j
    
    Benzerleri: IMARCSINH, IMARCTANH
    @EXAMPLES=
    IMARCCOSH("1+j") eşittir 1.06127506+0.904557j
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCTANH

en: @FUNCTION=IMARCCOT
    @SYNTAX=IMARCCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOT returns the complex arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccot(z) = arctan(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOT("1+j") equals 0.553574+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCSC
tr: @FUNCTION=IMARCCOT
    @SYNTAX=IMARCCOT(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCCOT kotanjantı @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	arccot(z) = arctan(1/z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCCOT("1+j") eşittir 0.553574+0.4023595j
    
    Benzerleri: IMARCSEC, IMARCCSC
    @EXAMPLES=
    IMARCCOT("1+j") eşittir 0.553574+0.4023595j
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCSC

en: @FUNCTION=IMARCCOTH
    @SYNTAX=IMARCCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCOTH returns the complex hyperbolic arccotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccoth(z) = arctanh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCOTH("1+j") equals 0.40235948-0.5535744j.
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCSCH
tr: @FUNCTION=IMARCCOTH
    @SYNTAX=IMARCCOTH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCCOTH kotanjant hiperboliği @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	arccoth(z) = arctanh(1/z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCCOTH("1+j") eşittir 0.40235948-0.5535744j
    
    Benzerleri: IMARCSECH, IMARCCSCH
    @EXAMPLES=
    IMARCCOTH("1+j") eşittir 0.40235948-0.5535744j
    
    @SEEALSO=IMARCSECH,IMARCCSCH

en: @FUNCTION=IMARCCSC
    @SYNTAX=IMARCCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCCSC returns the complex arccosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arccsc(z) = arcsin(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCCSC("1+j") equals 0.45227845-0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCOT
tr: @FUNCTION=IMARCCSC
    @SYNTAX=IMARCCSC(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCCSC kosekantı @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	arccsc(z) = arcsin(1/z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCCSC("1+j") eşittir 0.45227845-0.5306375j
    
    Benzerleri: IMARCSEC, IMARCCOT
    @EXAMPLES=
    IMARCCSC("1+j") eşittir 0.45227845-0.5306375j
    
    @SEEALSO=IMARCSEC,IMARCCOT

en: @FUNCTION=IMARCSEC
    @SYNTAX=IMARCSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSEC returns the complex arcsecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arcsec(z) = arccos(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSEC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSEC("1+j") equals 1.1185179+0.5306375j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSC,IMARCCOT
tr: @FUNCTION=IMARCSEC
    @SYNTAX=IMARCSEC(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCSEC sekantı @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	arcsec(z) = arccos(1/z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCSEC("1+j") eşittir 1.1185179+0.5306375j
    
    Benzerleri: IMARCCSC, IMARCCOT
    @EXAMPLES=
    IMARCSEC("1+j") eşittir 1.1185179+0.5306375j
    
    @SEEALSO=IMARCCSC,IMARCCOT

en: @FUNCTION=IMARCSECH
    @SYNTAX=IMARCSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSECH returns the complex hyperbolic arcsecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	arcsech(z) = arccosh(1/z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSECH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSECH("1+j") equals 0.5306375-1.118518j.
    
    @SEEALSO=IMARCCSCH,IMARCCOTH
tr: @FUNCTION=IMARCSECH
    @SYNTAX=IMARCSECH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCSECH sekant hiperboliği @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	arcsech(z) = arccosh(1/z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCSECH("1+j") eşittir 0.5306375-1.118518j
    
    Benzerleri: IMARCCSCH, IMARCCOTH
    @EXAMPLES=
    IMARCSECH("1+j") eşittir 0.5306375-1.118518j
    
    @SEEALSO=IMARCCSCH,IMARCCOTH

en: @FUNCTION=IMARCSIN
    @SYNTAX=IMARCSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSIN returns the complex arcsine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSIN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSIN("1+j") equals 0.6662394+1.061275j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOS,IMARCTAN
tr: @FUNCTION=IMARCSIN
    @SYNTAX=IMARCSIN(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCSIN işlevi sinüsü @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar. Gerçel eksenle kesişme yerleri -1 den küçük ve 1 den büyüktür.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCSIN("1+j") eşittir 0.6662394+1.061275j
    
    Benzerleri: IMARCCOS, IMARCTAN
    @EXAMPLES=
    IMARCSIN("1+j") eşittir 0.6662394+1.061275j
    
    @SEEALSO=IMARCCOS,IMARCTAN

en: @FUNCTION=IMARCSINH
    @SYNTAX=IMARCSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCSINH returns the complex hyperbolic arcsine of the complex number @inumber. The branch cuts are on the imaginary axis, below -i and above i.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCSINH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCSINH("1+j") equals 1.061275+0.6662394j.
    
    @SEEALSO=IMARCCOSH,IMARCTANH
tr: @FUNCTION=IMARCSINH
    @SYNTAX=IMARCSINH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCSINH sinüs hiperboliği @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar.Sanal eksenle kesişme yerleri -i den aşağıda ve i denyukardadır.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCSINH("1+j") eşittir 1.061275+0.6662394j
    
    Benzerleri: IMARCCOSH, IMARCTANH
    @EXAMPLES=
    IMARCSINH("1+j") eşittir 1.061275+0.6662394j
    
    @SEEALSO=IMARCCOSH,IMARCTANH

en: @FUNCTION=IMARCTAN
    @SYNTAX=IMARCTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTAN returns the complex arctangent of the complex number @inumber. The branch cuts are on the imaginary axis, below -i and above i.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCTAN returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTAN("1+j") equals 1.0172220+0.4023595j.
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCCOS
tr: @FUNCTION=IMARCTAN
    @SYNTAX=IMARCTAN(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCTAN tanjantı @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar. Sanal eksenle kesişme yerleri -i den aşağıda ve i den yukardadır.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCTAN("1+j") eşittir 1.0172220+0.4023595j
    
    Benzerleri: IMARCSIN, IMARCCOS
    @EXAMPLES=
    IMARCTAN("1+j") eşittir 1.0172220+0.4023595j
    
    @SEEALSO=IMARCSIN,IMARCCOS

en: @FUNCTION=IMARCTANH
    @SYNTAX=IMARCTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARCTANH returns the complex hyperbolic arctangent of the complex number @inumber. The branch cuts are on the real axis, less than -1 and greater than 1.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMARCTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMARCTANH("1+j") equals 0.4023595+1.0172220j.
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCCOSH
tr: @FUNCTION=IMARCTANH
    @SYNTAX=IMARCTANH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMARCTANH tanjant hiperboliği @karmaşık_sayı olan karmaşık değeri hesaplar. Gerçel eksenle kesişme yerleri -1 den küçük ve 1 denbüyüktür.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMARCTANH("1+j") eşittir 0.4023595+1.0172220j
    
    Benzerleri: IMARCSINH, IMARCCOSH
    @EXAMPLES=
    IMARCTANH("1+j") eşittir 0.4023595+1.0172220j
    
    @SEEALSO=IMARCSINH,IMARCCOSH

en: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returns the complex conjugate of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCONJUGATE returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") equals 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
tr: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE işlevi verilen @karmaşık_sayı'nın eşleniğini verir.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMCONJUGATE("1-j") eşittir 1+j.
    
    Benzerleri: IMAGINARY, IMREAL
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") eşittir 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS returns the cosine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOS returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") equals 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN
tr: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMCOS verilen bir @karmaşık_sayı'nın kosinüsünü hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMCOS("1+j") eşittir 0.833730-0.988898j
    
    Benzerleri: IMSIN, IMTAN
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") eşittir 0.833730-0.988898j
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN

en: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOSH returns the complex hyperbolic cosine of the complex number z (@inumber), where
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOSH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") equals 0.83373+0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMTANH
tr: @FUNCTION=IMCOSH
    @SYNTAX=IMCOSH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMCOSH verilen bir @karmaşık_sayı'nın kosinüs hiperboliğini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	cosh(z) = (exp(z) + exp(-z))/2.
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMCOSH("1+j") eşittir 0.83373-0.988898j
    
    Benzerleri: IMSINH, IMTANH
    @EXAMPLES=
    IMCOSH("1+j") eşittir 0.83373-0.988898j
    
    @SEEALSO=IMSINH, IMTANH

en: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOT returns the complex cotangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	cot(z) = 1/tan(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOT returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") equals -0.171384+0.821330j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCSC
tr: @FUNCTION=IMCOT
    @SYNTAX=IMCOT(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMCOT verilen bir @karmaşık_sayı'nın kotanjantını hesaplar.
    
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	cot(z) = 1/tan(z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMCOT("2-j") eşittir -0.171384+0.821330j
    
    Benzerleri: IMSEC, IMCSC
    @EXAMPLES=
    IMCOT("2-j") eşittir -0.171384+0.821330j
    
    @SEEALSO=IMSEC, IMCSC

en: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOTH returns the complex hyperbolic cotangent of the complex number z (@inumber) where,
    
    	coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCOTH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") equals 0.868014-0.217622j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCSCH
tr: @FUNCTION=IMCOTH
    @SYNTAX=IMCOTH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMCOTH verilen bir @karmaşık_sayı'nın kotanjant hiperboliğini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	coth(z) = 1/tanh(z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMCOTH("1+j") eşittir 0.868014-0.217622j
    
    Benzerleri: IMSECH, IMCSCH
    @EXAMPLES=
    IMCOTH("1+j") eşittir 0.868014-0.217622j
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCSCH

en: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSC returns the complex cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSC("2-j") equals 0.635494-0.221501j.
    
    @SEEALSO=IMSEC,IMCOT
tr: @FUNCTION=IMCSC
    @SYNTAX=IMCSC(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMCSC verilen bir @karmaşık_sayı'nın kosekantını hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	csc(z) = 1/sin(z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMCSC("2-j") eşittir 0.635494-0.221501j
    
    Benzerleri: IMSEC, IMCOT
    @EXAMPLES=
    IMCSC("2-j") eşittir 0.635494-0.221501j
    
    @SEEALSO=IMSEC, IMCOT

en: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCSCH returns the complex hyperbolic cosecant of the complex number z (@inumber), where
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMCSCH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") equals 0.303931-0.621518j.
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCOTH
tr: @FUNCTION=IMCSCH
    @SYNTAX=IMCSCH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMCSCH verilen bir @karmaşık_sayı'nın kosekant hiperboliğini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	csch(z) = 1/sinh(z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMCSCH("1+j") eşittir 0.303931-0.621518j
    
    Benzerleri: IMSECH, IMCOTH
    @EXAMPLES=
    IMCSCH("1+j") eşittir 0.303931-0.621518j
    
    @SEEALSO=IMSECH,IMCOTH

en: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMDIV returns the quotient of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMDIV returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") equals 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT
tr: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(karmaşık_sayı1,karmaşık_sayı2)
    @DESCRIPTION=IMDIV işlevi iki karmaşık sayının bölümünü hesaplar.
    
    * Verilen karmaşık_sayılar geçerli birer karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMDIV("2-j","2+j") eşittir 0.6-0.8j
    
    Benzeri: IMPRODUCT
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") eşittir 0.6-0.8j
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT

en: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP returns the exponential of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMEXP returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") equals 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN
tr: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMEXP işlevi verilen bir @karmaşık_sayı'nın üstel değerini hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMEXP("2-j") eşittir 3.992324-6.217676j
    
    Benzeri: IMLN
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") eşittir 3.992324-6.217676j
    
    @SEEALSO=IMLN

en: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(inumber)
    @DESCRIPTION=IMINV returns the the inverse, or reciprocal, of the complex number z (@inumber), where
    
    	1/z = (x - i y)/(x^2 + y^2).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMINV returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMINV("1-j") equals 0.5+0.5j.
    
    @SEEALSO=
tr: @FUNCTION=IMINV
    @SYNTAX=IMINV(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMINV işlevi @karmaşık_sayı'nın tersini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse
    
    	1/z = (x - iy) / (x^2 + y^2).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMINV("1-j") eşittir 0.5+0.5j
    
    @EXAMPLES=
    IMINV("1+j") eşittir 1.29846+0.63496j
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN returns the natural logarithm of a complex number.
    
    The result will have an imaginary part between -pi and +pi.  The natural logarithm is not uniquely defined on complex numbers. You may need to add or subtract an even multiple of pi to the imaginary part.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") equals 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10
tr: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMLN işlevi verilen @karmaşık_sayı'nın tabii logaritmasını hesaplar.
    
    (Sonuç -pi ile +pi arasında bir sanal kısma sahip olmalıdır. Tabii logaritma karmaşık sayılar için tam istenen değeri vermeyebilir. Bu durumda sanal kısma pi'nin katlarını eklemek ya da çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.)
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMLN("3-j") eşittir 1.15129-0.32175j
    
    Benzerleri: IMEXP, IMLOG2, IMLOG10
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") eşittir 1.15129-0.32175j
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returns the logarithm of a complex number in base 10.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG10 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") equals 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2
tr: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 işlevi verilen @karmaşık_sayı'nın 10 tabanına göre logaritmasını hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMLOG10("3-j") eşittir 0.5-0.13973j
    
    Benzerleri: IMLN, IMLOG2
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") eşittir 0.5-0.13973j
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2

en: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returns the logarithm of a complex number in base 2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMLOG2 returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") equals 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10
tr: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 işlevi verilen @karmaşık_sayı'nın 2 tabanına göre logaritmasını hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMLOG2("3-j") eşittir 1.66096-0.46419j
    
    Benzerleri: IMLN, IMLOG10
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") eşittir 1.66096-0.46419j
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMNEG(inumber)
    @DESCRIPTION=IMNEG returns the negative of the complex number z (@inumber), where
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMNEG returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") equals -1+j.
    
    @SEEALSO=
tr: @FUNCTION=IMNEG
    @SYNTAX=IMNEG(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMNEG işlevi verilen bir @karmaşık_sayı'nın negatifini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse
    
    	-z = (-x) + i(-y).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMNEG("1-j") eşittir -1+j
    
    @EXAMPLES=
    IMNEG("1-j") eşittir -1+j
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returns a complex number raised to a power.  @inumber1 is the complex number to be raised to a power and @inumber2 is the power to which you want to raise it.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMPOWER returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) equals 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT
tr: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(karmaşık_sayı,kuvvet)
    @DESCRIPTION=IMPOWER işlevi verilen @karmaşık_sayı'nın @kuvvet'ini hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMPOWER("4-j",2) eşittir 15-8j
    
    Benzeri: IMSQRT
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) eşittir 15-8j
    
    @SEEALSO=IMSQRT

en: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returns the product of given complex numbers.
    
    * If any of the @inumbers are not valid complex numbers, IMPRODUCT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") equals 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV
tr: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(karmaşık_sayı1[,karmaşık_sayı2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT işlevi verilen @karmaşık_sayı'ların çarpımını hesaplar.
    
    * Verilen sayılar geçerli birer karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMPRODUCT("2-j";"4-2j") eşittir 6-8j
    
    Benzeri: IMDIV
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j";"4-2j") eşittir 6-8j
    
    @SEEALSO=IMDIV

en: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL returns the real part of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMREAL returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") equals 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY
tr: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMREAL işlevi verilen @karmaşık_sayının gerçel kısmının katsayısını verir.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    imreal("132-j") eşittir 132
    
    Benzeri: IMAGINARY
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") eşittir 132
    
    @SEEALSO=IMAGINARY

en: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSEC returns the complex secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sec(z) = 1/cos(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSEC returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSEC("2-j") equals -0.413149-0.687527j.
    
    @SEEALSO=IMCSC,IMCOT
tr: @FUNCTION=IMSEC
    @SYNTAX=IMSEC(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMSEC verilen bir @karmaşık_sayı'nın sekantını hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMSEC("2-j") eşittir  -0.413149-0.687527j
    
    Benzerleri: IMCSC,IMCOT
    @EXAMPLES=
    IMSEC("2-j") eşittir  -0.413149-0.687527j
    
    @SEEALSO=IMCSC,IMCOT

en: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSECH returns the complex hyperbolic secant of the complex number z (@inumber), where
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSECH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") equals 0.498337-0.5910838j.
    
    @SEEALSO=IMCSCH,IMCOTH
tr: @FUNCTION=IMSECH
    @SYNTAX=IMSECH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMSECH verilen bir @karmaşık_sayı'nın sekant hiperboliğini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	sech(z) = 1/cosh(z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMSECH("1+j") eşittir 0.498337-0.5910838j
    
    Benzerleri: IMCSCH, IMCOTH
    @EXAMPLES=
    IMSECH("1+j") eşittir 0.498337-0.5910838j
    
    @SEEALSO=IMCSCH, IMCOTH

en: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN returns the sine of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSIN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") equals 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN
tr: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMSIN işlevi @karmaşık_sayı'nın sinüsünü hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMSIN("1+j") eşittir 1.29846+0.63496j
    
    Benzerleri: IMCOS, IMTAN
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") eşittir 1.29846+0.63496j
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN

en: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSINH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSINH returns the complex hyperbolic sine of the complex number z (@inumber), where
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(-z))/2.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSINH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMSINH("1+j") equals 0.63496+1.29846j.
    
    @SEEALSO=IMCOSH,IMTANH
tr: @FUNCTION=IMSINH
    @SYNTAX=IMSINH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMSINH işlevi @karmaşık_sayı'nın sinüs hiperboliğini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	sinh(z) = (exp(z) - exp(-z))/2.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    
    Örnek:
    IMSINH("1+j") eşittir 0.63496+1.29846j
    
    Benzerleri: IMCOSH, IMTANH
    @EXAMPLES=
    IMSINH("1+j") eşittir 0.63496+1.29846j
    
    @SEEALSO=IMCOSH, IMTANH

en: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returns the square root of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMSQRT returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") equals 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER
tr: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMSQRT işlevi @karmaşık_sayı'nın karekökünü hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMSQRT("1+j") eşittir 1.09868+0.4550899j
    
    Benzeri: IMPOWER
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") eşittir 1.09868+0.4550899j
    
    @SEEALSO=IMPOWER

en: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUB returns the difference of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUB returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM
tr: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(karmaşık_sayı1,karmaşık_sayı2)
    @DESCRIPTION=IMSUB işlevi iki karmaşık sayının farkını hesaplar.
    
    * Verilen sayılar geçerli birer karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMSUB("3-j","2+j") eşittir 1-2j
    
    Benzeri: IMSUM
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") eşittir 1-2j
    
    @SEEALSO=IMSUM

en: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber1,inumber2)
    @DESCRIPTION=IMSUM returns the sum of two complex numbers.
    
    * If @inumber1 or @inumber2 are not valid complex numbers, IMSUM returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB
tr: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(karmaşık_sayı1,karmaşık_sayı2)
    @DESCRIPTION=IMSUM işlevi verilen iki karmaşık sayının toplamını hesaplar.
    
    * Verilen sayılar geçerli birer karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMSUM("2-4j","9-j") eşittir 11-5j
    
    Benzeri: IMSUB
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") eşittir 11-5j
    
    @SEEALSO=IMSUB

en: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN returns the tangent of a complex number.
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTAN returns #VALUE! error.
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") equals -0.2434582-1.1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS
tr: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMTAN verilen @karmaşık_sayı'nın tanjantını hesaplar.
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMTAN("2-j") eşittir -0.2434582-1.1667363j.
    
    Benzerleri: IMSIN, IMCOS
    
    @EXAMPLES=
    IMTAN("2-j") eşittir -0.2434582-1.1667363j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS

en: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTANH returns the complex hyperbolic tangent of the complex number z (@inumber), where
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * If @inumber is not a valid complex number, IMTANH returns #VALUE! error.
    
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") equals 1.083923+0.2717526j.
    
    @SEEALSO=IMSINH,IMCOSH
tr: @FUNCTION=IMTANH
    @SYNTAX=IMTANH(karmaşık_sayı)
    @DESCRIPTION=IMTANH işlevi @karmaşık_sayı'nın tanjant hiperboliğini hesaplar.
    Parametre olarak z verilmişse:
    
    	tanh(z) = sinh(z)/cosh(z).
    
    * @karmaşık_sayı geçerli bir karmaşık sayı değilse #DEĞER! hatası verilir.
    * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    IMTANH("1+j") eşittir 1.083923+0.2717526j
    
    Benzerleri: IMSINH, IMCOSH
    @EXAMPLES=
    IMTANH("1+j") eşittir 1.083923+0.2717526j
    
    @SEEALSO=IMSINH, IMCOSH

en: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR function returns the modified internal rate of return for a given periodic cash flow. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV
tr: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(değerler,finansman_oranı,yatırım_oranı)
    @DESCRIPTION=MIRR işlevi, verilen dönemsel bir nakit akışı için değiştirilmiş iç getiri oranını hesaplar.
    
    Benzeri: NPV
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
tr: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=Bu anın değerini gerçel sayı olarak verir.
     * Bu sayı şöyle oluşur: Tamsayı kısmı 1 Ocak 1900 den itibaren gün sayısı, ondalık kısım ise saniye cinsinden hesaplanan anın tam güne oranıdır.
    
    Örneğin .0 geceyarısı, 0.5 öğledir.
    
    Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    NOW()
    
    Benzerleri: TODAY
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY

en: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.  In particular, this means that if all cells are empty, the result will be 0.
    
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT
tr: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(değer1, değer2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT işlevi verilen değerlerin birbirleri ile çarpımını hesaplar.
    
     * Bu işlev Excel uyumludur. Uyum gereği tüm gözeler boşsa sonuç sıfır olacaktır.
    
    Örnek:
    PRODUCT(2,5,9) eşittir 90
    
    Benzerleri: SUM, COUNT, G_PRODUCT
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) eşittir 90
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT

en: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returns the population skewness of a data set.
    
    * Strings and empty cells are simply ignored.
    * If less than two numbers are given, SKEWP returns #DIV/0! error.
    
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEWP(A1:A5) equals 0.655256198.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP
tr: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP bir veri kümesinin dağılım eğriliğini hesaplar. Dizgeler ve boş gözeler yoksayılır. İkiden az değer verilirse işlev #BÖL/0! hatası ile sonuçlanır.
    
    Örnek:
    A1, A2, ..., A5 gözeleri sırasıyla 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, 40.1 değerlerini içeriyorsa:
    SKEWP(A1:A5) eşittir 0.655256198
    
    Benzerleri: AVERAGE, VARP, SKEW, KURTP
    @EXAMPLES=
    A1, A2, ..., A5 gözeleri sırasıyla 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, 40.1 değerlerini içeriyorsa:
    SKEWP(A1:A5) eşittir 0.655256198
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    
    * This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
tr: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(değer1,değer2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM işlevi verilen değerlerin toplamını hesaplar.
    
     * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    A1, A2, ..., A5 gözeleri 11, 15, 17, 21, 43 değerlerini içeriyorsa:
    SUM(A1:A5) eşittir 107
    
    Benzerleri: AVERAGE, COUNT
    @EXAMPLES=
    A1, A2, ..., A5 gözeleri 11, 15, 17, 21, 43 değerlerini içeriyorsa:
    SUM(A1:A5) eşittir 107
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
tr: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (saat,dakika,saniye)
    @DESCRIPTION= Saat, dakika ve saniye cinsinden verilen zamanı hesaplar.
    
     * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    TIME(13, 5, 23) eşittir 13:05:23
    
    Benzeri: HOUR
    @EXAMPLES=
    TIME(13, 5, 23) eşittir 13:05:23
    
    @SEEALSO=HOUR

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
tr: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (zaman_dizgesi)
    @DESCRIPTION=İşlev belirtilen zaman dizgesini 86400 saniyelik güne oranlayarak 0 ile 1 arasında değişen bir sayı ile döner.
    
     * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnekler:
    TIMEVALUE("3:05") eşittir 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") eşittir 0.600613.
    
    Benzerleri: HOUR, MINUTE
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") eşittir 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") eşittir 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    
    * This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
tr: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY ()
    @DESCRIPTION=Bugünün tarihini verir. (1 Ocak 1900 tarihinden itibaren bugüne kadar kaç gün geçtiği hesaplanır).
    
     * Bu işlev Excel uyumludur.
    
    Örnek:
    TODAY() işlevinin sonucu 25/Kas/2001 ya da 37220 dir.
    
    Benzeri: NOW
    @EXAMPLES=
    
    TODAY() işlevinin sonucu 25/Kas/2001 ya da 37220 dir.
    
    @SEEALSO=NOW

en: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE converts a unix time into a spreadsheet date and time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX
tr: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unix_zamanı)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE verilen unix zamanını günlük zamana dönüştürür.
    
     * Unix zamanı 1 Ocak 1970 geceyarısından beri geçen saniye sayısıdır.
     * Günlük zaman ise 1 Ocak 1900 geceyarısından beri geçen gün sayısıdır.
    
    Benzerleri: NOW, DATE, DATE2UNIX
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX

en: A data set is empty
tr: Bir veri kümesi boş

en: A feasible solution could not be found.  All specified constraints cannot be met simultaneously.
tr: Mümkün bir çözüm bulunamadı. Belirtilmiş kısıtlamaların tümü aynı anda toplanamıyor

en: A production ready spreadsheet
tr: Bir üretime hazır çizelge

en: A short description of the template
tr: Şablonun kısa bir tanımı

en: ANOVA - Single Factor
tr: Anova - Tek çarpan

en: ANOVA - Two-Factor
tr: ANOVA - İki çarpan

en: ARRAY
tr: DİZİ

en: A_uto Complete Text in Cells
tr: Gözelerdeki Metni _Otomatik Tamamla

en: A_utofit Columns
tr: Sütunları _Otomatik Sığdır

en: A_utomatic
tr: _Otomatik

en: About the Gnumeric spreadsheet program
tr: Gnumeric çizelge uygulaması hakkında

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: Act_ive sheet
tr: _Etkin çizelge

en: Activate New Plugins
tr: Yeni Eklentileri Etkinleştir

en: Activate _new plugins by default
tr: Yeni eklentileri _başlangıçta etinleştir

en: Active
tr: Etkin

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
tr: İşlem bu satırda başlayacak, önceki satırlar yoksayılacaktır.

en: Add
tr: Ekle

en: Add ->
tr: Ekle ->

en: Add Borders
tr: Kenarlık Ekle

en: Add Filter
tr: Süzgeç Ekle

en: Add Hyperlink
tr: URL Ekle

en: Add _Auto Filter
tr: Gelişmiş Sü_zgeç Ekle

en: Add a filter
tr: Bir süzgeç ekler

en: Add all ->
tr: Tümünü ekle ->

en: Add an outline group
tr: Bir sınırlı grup ekler

en: Add or remove a filter
tr: Bir süzgeç ekler ya da kaldırır

en: Address
tr: Adres

en: Adjacent Bars
tr: Bitişik Çubuklar

en: Adjacent Columns
tr: Bitişik Sütunlar

en: Adjacent horizontal 3D bars grouped by major and minor categories.
tr: Ana ve alt sınıflara göre gruplanmış bitişik 3D yatay çubuklar.

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
tr: Ana ve alt sınıflara göre gruplanmış bitişik yatay çubuklar.

en: Adjacent vertical 3D columns grouped by major and minor categories.
tr: Ana ve alt sınıflara göre gruplanmış bitişik 3D düşey sütunlar.

en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
tr: Ana ve alt sınıflara göre gruplanmış bitişik düşey sütunlar.

en: Adjust the root data directory
tr: Kök veri dizinini ayarla

en: Adjustable
tr: Ayarlanabilir

en: Adjustable Cells
tr: Ayarlanabilir Gözeler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Filter
tr: Gelişmiş Süzgeç

en: Advanced _Filter...
tr: Gelişmiş Sü_zgeç...

en: Afghanistan, Afghanis
tr: Afganistan, Afgani

en: Albania, Leke
tr: Arnavutluk, Lek

en: Algeria, Algeria Dinars
tr: Cezayir, Dinar

en: Algorithm:
tr: Algoritma:

en: Align the contents to the left and decrease the indent
tr: İçeriği sola yanaştırır ve girintiyi azaltır

en: Align the contents to the left and increase the indent
tr: İçeriği sola yanaştırır ve girintiyi arttırır

en: Alignment
tr: Hizalama

en: All
tr: Tümü

en: All Borders
tr: Tüm Kenarlıklar

en: All entries in the set must be references
tr: Küme içindeki tüm girdiler referanslı olmalı

en: Allow Unfocused Range Selections
tr: Odaksız Aralık Seçimine İzin Ver

en: Allowable
tr: İzin verilebibir

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
tr: Gnumeric programlama: Almer S. Tigelaar.

en: Always
tr: Daima

en: An error occurred while reading the category list
tr: Kategori listesi okunurken bir hata oluştu

en: An unexpected error has occurred: %d.
tr: Umulmadık bir hata saptandı: %d.

en: An unexplained error happened while opening %s
tr: %s açılırken umulmayan bir hata oluştu

en: An unexplained error happened while saving %s
tr: %s kaydedilirken umulmayan bir hata oluştu

en: Angola, Kwanza
tr: Angola, kvanza

en: Anova: Single Factor
tr: Anova: Tek çarpan

en: Anova: Two-Factor With Replication
tr: Anova: Örneklemeli iki-çarpan

en: Anova: Two-Factor Without Replication
tr: Anova: Örneklemeksizin iki-çarpan

en: Answer Report
tr: Yanıt Raporu

en: Any
tr: Herhangi

en: Any Value     (no validation)
tr: Herhangi bir Değer      (doğrulanmaz)

en: Apply _Alignment
tr: _Hizalamayı Uygula

en: Apply _Borders
tr: _Kenarlıkları Uygula

en: Apply _Fonts
tr: _Yazıtiplerini Uygula

en: Apply _Number Formats
tr: Sayı _Biçemlerini Uygula

en: Apply _Patterns
tr: _Desenleri Uygula

en: Apply _to:
tr: Buna _Uygula:

en: Apply print-setup to all sheets
tr: Tüm çizelgelere yazdırma ayarını uygular

en: April
tr: Nisan

en: Are you sure you want to cancel?
tr: Gerçekten iptal etmek istiyor musunuz?

en: Area
tr: Alan

en: Area %i
tr: %i Alanı

en: Argentina, Pesos
tr: Arjantin, Pezo

en: Arguments out of range
tr: Argümanlar kapsam dışı

en: Ariel Rios, Guile support.
tr: Guile desteği: Ariel Rios

en: Armenia, Drams
tr: Ermenistan, Drahmi

en: Array version not implemented!
tr: Dizi sürümü henüz programlanmadı!

en: Arrow
tr: Ok

en: Arturo Tena, OLE support.
tr: OLE desteği: Arturo Tena

en: Aruba, Guilders
tr: Aruba, Gulden

en: As Value
tr: Değer Olarak

en: Ask before each change
tr: Her değişiklikten önce sorulsun

en: Assume _Integer (Discrete)
tr: _Tamsayı Varsay (ayrık)

en: Assume _Non-Negative
tr: Sıfır ya da _Pozitif Varsay

en: Assume that all variables take only positive values.
tr: Tüm değişkenlerin sadece pozitif değerler aldığı varsayılır.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
tr: Değiştirirken metnin harf büyüklükleri korunsun

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
tr: Metnin içindeki sütunlar seçilmeye çalışılır.

en: August
tr: Ağustos

en: Australia, Dollars
tr: Avustralya, Dolar

en: Author:
tr: Yazar:

en: Auto Correct
tr: Otomatik Düzelt

en: Auto Expression Recalculation Lag
tr: Otomatik Yeniden Hesaplama Gecikmesi

en: Auto Save
tr: Otomatik Kaydet

en: Auto _Correct...
tr: Otomatik _Düzelt...

en: AutoFilter
tr: Otomatik Süzgeç

en: Auto_fill
tr: Otomatik _doldur

en: Autocomplete
tr: Otomatik Tamamla

en: Autocorrect first letter
tr: İlk harfleri otomatik düzeltir

en: Autocorrect initial caps
tr: Baş harfleri otomatik düzeltir

en: Autocorrect names of days
tr: Gün isimlerini otomatik düzeltir

en: Autocorrect replace
tr: Otomatik düzelterek değiştirir

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
tr: Otomatik bulucu metin içinde herhangi bir sütun bulamadı. Kendiniz yapmayı deneyin.

en: Autofill
tr: Otomatik sınırla

en: Autofilling %s
tr: %s otomatik sınırlanıyor

en: Autofitting column %s
tr: %s sütunu ayarlanıyor

en: Autofitting columns %s
tr: %s sütunları ayarlanıyor

en: Autofitting row %s
tr: %s satırı ayarlanıyor

en: Autoformat
tr: Otomatik Biçemle

en: Autoformatting %s
tr: %s otomatik biçemleniyor

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic (puts quotes where needed)
tr: Otomatik (gruplama işaretlerini gerektiğinde koyar)

en: Automatic _Scaling
tr: Otomatik _Boyutlandırma

en: Automatically detected
tr: Otomatik olarak saptandı

en: Automatically fill the current selection
tr: Seçilenleri otomatik olarak doldurur

en: Automatically perform simple spell checking
tr: Basit sözdizimi denetimini otomatik olarak yapar

en: Automatically save the current document at regular intervals
tr: Çalışılan belgeyi düzenli aralıklarla kaydeder

en: Autoscaling:
tr: Otomatik Boyutlandırma:

en: Available Names
tr: Mümkün İsimler

en: Available sheets
tr: Mevcut çizelgeler

en: Average
tr: Ortalama

en: Average _Rank
tr: Sıralama O_rtalaması

en: Azerbaijan, Manats
tr: Azerbaycan, Manat

en: B_y Changing Cells:
tr: _Değiştiren Gözeler:

en: Background
tr: Artalan

en: Bahamas, Dollars
tr: Bahamalar, Dolar

en: Bahrain, Dinars
tr: Bahreyn, Dinar

en: Bang (!)
tr: Ünlem (!)

en: Bangladesh, Taka
tr: Bangladeş, Taka

en: Bar
tr: Çubuk

en: Barbados, Dollars
tr: Barbados, Dolar

en: Before an existing file is being overwritten, gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
tr: Mevcut bir dosyanın üzerine yazılmadan önce, Gnumeric bir uyarı verir. Bu seçenekle uyarı penceresindeki Üzerine Yaz düğmesi öntanımlı seçilen düğme olur.

en: Belarus, Rubles
tr: Beyaz Rusya, Ruble

en: Belize, Dollars
tr: Belize, Dolar

en: Bermuda, Dollars
tr: Bermuda, Dolar

en: Bhutan, Ngultrum
tr: Bütan, Gultrum

en: Bin
tr: Kutu

en: Bin %i
tr: Kutu %i

en: Bin _Labels
tr: K_utu Etiketleri

en: Bin _Range:
tr: K_utu Aralığı:

en: Binding
tr: Birleştirme

en: Binomial
tr: Binom

en: Bitwise Operations
tr: Bitler arası İşlemler

en: Black
tr: Siyah

en: Blue
tr: Mavi

en: Bold
tr: Kalın

en: Bold italic
tr: Kalın eğik

en: Bolivia, Bolivianos
tr: Bolivya, Bolivyano

en: Book%d.%s
tr: Defter%d.%s

en: Bool
tr: Mantıksal

en: Border
tr: Kenarlık

en: Borders
tr: Kenarlık

en: Bosnia and Herzegovina, Convertible Marka
tr: Bosna-Hersek, Marka

en: Botswana, Pulas
tr: Botsvana, Pula

en: Bottom
tr: Alt

en: Brazil, Brazil Real
tr: Brezilya, Brezilya Riyali

en: Bricks
tr: Tuğlalar

en: Broken function
tr: Hatalı işlev

en: Browse to the specified URL
tr: Belirtilen URL'ye gider

en: Brunei Darussalam, Dollars
tr: Bruney Sultanlığı, Dolar

en: Bruno Unna, Excel bits.
tr: Excel desteği: Bruno Unna

en: Bubble
tr: Balon

en: Bulgaria, Leva
tr: Bulgaristan, Leva

en: Burundi, Francs
tr: Burundi, Frank

en: Button
tr: Düğme

en: By Value
tr: Değeriyle

en: CORBA Interface
tr: CORBA Arayüzü

en: CPU MHz
tr: İşlemci Hızı

en: CPU Model
tr: İşlemci Modeli

en: C_ancel
tr: İp_tal

en: C_ells...
tr: _Göze...

en: C_lear
tr: _Temizle

en: C_lear Cells
tr: Gözeleri _Temizle

en: C_olumn
tr: Süt_un

en: C_olumn major
tr: Ana Süt_un

en: C_ommand:
tr: _Komut:

en: C_omments:
tr: Y_orumlar:

en: C_opy labels
tr: _Etiketleri Kopyala

en: C_umulative Percentages
tr: _Kümülatif Yüzdeler

en: C_ustom
tr: _Kişisel

en: Calculation
tr: Hesaplama

en: Cambodia, Riels
tr: Kamboçya, Riyal

en: Can't read plugin info file ("%s").
tr: Eklenti bilgileri dosyası okunamıyor ("%s").

en: Canada, Dollars
tr: Kanada, Dolar

en: Cannot create file %s
tr: %s dosyası oluşturulamıyor

en: Cannot get default sheet.
tr: Öntanımlı çizelge alınamıyor.

en: Cannot load plugin loader.
tr: Eklenti yükleyicisi yüklenemiyor.

en: Cannot read UI description from XML file %s.
tr: %s isimli XML dosyadan kullanıcı arayüzü okunamıyor.

en: Cape Verde, Escudos
tr: Cape Verde, Esküdo

en: Capitalize _first letter of sentence
tr: _Cümlelerin ilk harfini büyük yap

en: Capitalize _names of days
tr: _Gün isimlerini büyük harf yap

en: Case Sensitive
tr: Harf Büyüklüğüne Duyarlı

en: Category
tr: Sınıf

en: Category:
tr: Sınıf:

en: Cayman Islands, Dollars
tr: Seymen Adaları, Dolar

en: Cell
tr: Göze

en: Cell %s is not permitted to be blank
tr: %s gözesi boş olmamalı

en: Cell Comment
tr: Göze Açıklaması

en: Cell Range
tr: Göze Aralığı

en: Cell Value
tr: Göze Değeri

en: Center
tr: Ortala

en: Center Across Selection
tr: Seçime Ortala

en: Center across the selected cells
tr: Seçili gözelere ortalar

en: Center on page
tr: Sayfanın ortası

en: Change Gnumeric Preferences
tr: Gnumeric Tercihlerinin Değiştirilmesi

en: Change height of the selected rows
tr: Seçilen satırların yüksekliğini değiştirir

en: Change the default column width
tr: Öntanımlı sütun genişliğini değiştirir

en: Change the default row height
tr: Öntanımlı satır yüksekliğini değiştirir

en: Change width of the selected columns
tr: Seçilen sütunun genişliğini değiştirir

en: Changing Format
tr: Biçem Değiştirme

en: Changing Sheet Protection
tr: Çizelge Korumasının Değiştirilmesi

en: Changing Tab Colors
tr: Sekme Renklerinin Değiştirilmesi

en: Changing format of %s
tr: %s için biçem değiştirilmesi

en: Changing summary info
tr: Özet bilgisi değiştiriliyor

en: Chart%d
tr: Grafik%d

en: CheckBox %d
tr: Onay Düğmesi %d

en: Checkbox
tr: Onay Düğmesi

en: Chile, Pesos
tr: Şili, Pezo

en: China, Yuan Renminbi
tr: Çin, Yuan Renminbi

en: Choose export formatting
tr: Uygulamayı (biçemi) seçin

en: Choose sheets to export
tr: Farklı biçemde kaydedilecek çizelgeleri seçin

en: Chris Lahey, number format engine.
tr: Sayı biçem motoru: Chris Lahey

en: Cleanup function inside plugin returned error.
tr: Eklenti içindeki işlev temizlenirken hata ile döndü.

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Background
tr: Arkaplanı Temizle

en: Clear Borders
tr: Kenarlıkları Kaldır

en: Clear Co_ntents
tr: İçerikleri _Temizle

en: Clear Output Range
tr: Çıktı Aralığını Temizle

en: Clear list of columns
tr: Sütun listesini temizler

en: Clear the list of source areas
tr: Kaynak alanları listesini temizler

en: Clear the selected cells' comments
tr: Seçilen gözelerin açıklamalarını siler

en: Clear the selected cells' contents
tr: Seçilen gözelerin içeriklerini siler

en: Clear the selected cells' formats
tr: Seçilen gözelerin biçemlerini siler

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
tr: Seçilen gözelerin biçem, içerik ve açıklamalarını siler

en: Clearing %s in %s
tr: %s %s'den siliniyor

en: Clearing comment of %s
tr: %s açıklaması temizleniyor

en: Clipboard
tr: Pano

en: Clipboard is in unknown format
tr: Panodaki verinin biçemi bilinmiyor.

en: Close the current file
tr: Dosyayı kapatır

en: Co_mma (,)
tr: Virgül (_,)

en: Co_mments
tr: Y_orumlar

en: Coefficient
tr: Katsayı

en: Collapse an outline group
tr: Bir sınırlı grubu toplar

en: Collapse columns
tr: Sütunları topla

en: Collapse rows
tr: Satırları topla

en: Colombia, Pesos
tr: Kolombiya, Peso

en: Colon (:)
tr: İki nokta üstüste (:)

en: Color:
tr: Renk:

en: Column
tr: Sütun

en: Column %d
tr: %d. sütun

en: Column %i
tr: %i. sütun

en: Column %s
tr: Sütun %s

en: Column Width
tr: Sütun Genişliği

en: Column _Width...
tr: Sütun _Genişliği...

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Com_pany:
tr: _Kuruluş:

en: Combo Box
tr: Etkileşimli Liste Nesnesi

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment in cell %s!%s
tr: %s!%s yorumu

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
tr: Afrika Ekonomik Birliği (BCEAO), Frank

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
tr: Afrika Ekonomik Birliği (BEAC), Frank

en: Comoros, Francs
tr: Komoros, Frank

en: Comparing two population variances
tr: İki dağılım değişiminin karşılaştırması

en: Complex
tr: Karmaşık

en: Complex Functions
tr: Karmaşık İşlevler

en: Comptoirs Francais du Pacifique Francs
tr: Fransız Polinezyası, Frank

en: Computing Time
tr: Hesaplama Süresi

en: Confidence (95 %)
tr: Güven (%95)

en: Confidence Interval for the _Mean
tr: Ortalama için _Emniyet Aralığı

en: Confidence Level:
tr: Emniyet Aralığı Seviyesi:

en: Configure Filled Object
tr: Dolgulu Nesne Yapılandırması

en: Configure toolbars
tr: Araç çubukları Yapılandırması

en: Congo/Kinshasa, Congolese Francs
tr: Kongo/Kinşasa, Kongo Frangı

en: Consolidate regions using a function
tr: Bir işlev kullanarak bölgeleri birleştirir

en: Constraint
tr: Kısıt

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
tr: `%s' koşulu bir girdi gözesi olmayan bir göze içindir

en: Constraints
tr: Zorlamalar

en: Constraints:
tr: Koşullar:

en: Constructed ranges use simple references
tr: Kurulu aralıklar basit referanslar kullanıyor

en: Content
tr: İçerik

en: Content can only be pasted by value or by link.
tr: İçerik sadece değeriyle ya da bir bağ ile yapıştırılabilir

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy _Formats
tr: _Biçemleri Kopyala

en: Copy _Values
tr: _Değerleri Kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçimi panoya kopyalar

en: Copy the selection to the clipboard
tr: Seçimi panoya kopyalar

en: Correct _TWo INitial CApitals
tr: İLk İ_Ki HArfi Düzelt

en: Correlation
tr: Bağıntılama

en: Correlation (%s)
tr: İlişkiler (%s)

en: Correlations
tr: İlişkiler

en: Cost
tr: Eder

en: Costa Rica, Colones
tr: Kostarika,  Kolon

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
tr: ANOVA (tek çarpan) Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
tr: ANOVA (iki çarpan) Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
tr: Gelişmiş Süzme diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
tr: Otomatik Düzeltme diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Cell-Sort dialog.
tr: Göze Sıralama diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
tr: İlinti Araçları diyaloğu oluştururlamadı.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
tr: Uyumsuzluk Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Delete Cell dialog.
tr: Göze Silme diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
tr: Açıklamalı İstatistikler Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
tr: Üstel Yuvarlama Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
tr: FTest Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
tr: Fourier Analizi Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
tr: Çözüm Arama diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
tr: Çubuklu Grafik Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Insert Cell dialog.
tr: Göze Yerleştirme diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
tr: Ortalama Testleri Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
tr: Hareketli Ortalama Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Name Guru.
tr: İsim Uzmanı oluşturulamadı.

en: Could not create the Random Tool dialog.
tr: Rasgele Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
tr: Sıralama ve Oranlama Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
tr: Sapma Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
tr: Örnekleme Araçları diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Simulation dialog.
tr: Benzetim diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the Solver dialog.
tr: Çözümleyici diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the autosave dialog.
tr: Otomatik kayıt diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the formula guru.
tr: Formül Uzmanı oluşturulamadı.

en: Could not create the goto dialog.
tr: Yönlendirme diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not create the hyperlink dialog.
tr: URL diyaloğu oluşturulamadı.

en: Could not find matching closing parenthesis
tr: Eşleşen kapa-parantez bulunamadı

en: Could not find matching closing quote
tr: Eşleşen son tırnak bulunamadı

en: Could not find matching opening parenthesis
tr: Eşleşen aç-parantez bulunamadı

en: Could not load file: %s
tr: Dosya yüklenemedi: %s

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
tr: "%s" eklentisi etkinleştirilemedi (Kimlik: %s)

en: Couldn't activate plugin with id="%s".
tr: id="%s" kimlikli eklenti etkinleştirilemedi.

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
tr: "%s" eklentisi kaldırılamıyor (kimlik: %s)

en: Couldn't find plugin with id="%s".
tr: id="%s" kimlikli eklenti bulunamadı.

en: Couldn't load plugin with id="%s".
tr: id="%s" kimlikli eklenti yüklenemedi.

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
tr: 'Kitap' veri yolu yazmak için açılamadı

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
tr: 'Defter' veri yolu yazmak için açılamadı

en: Couldn't read plugin info from file.
tr: Eklenti bilgileri dosyadan okunamıyor.

en: Count
tr: Sayaç

en: Covariance
tr: Uyumsuzluk

en: Covariance (%s)
tr: Uyuşmazlık (%s)

en: Covariances
tr: Uyuşmazlıklar

en: Create =ERROR("...")
tr: =HATA("...") oluşturur

en: Create a button
tr: Bir düğme nesnesi oluşturur

en: Create a checkbox
tr: Onay düğmesi oluştur

en: Create a combo box
tr: Bir etkileşimli liste nesnesi oluşturur

en: Create a frame
tr: Bir çerçeve nesnesi oluşturur

en: Create a label
tr: Bir etiket nesnesi oluşturur

en: Create a line object
tr: Çizgi nesnesi oluşturur

en: Create a list
tr: Bir liste nesnesi oluşturur

en: Create a new shared view of the workbook
tr: Bir paylaşımlı defter açar

en: Create a new workbook
tr: Yeni defter açar

en: Create a pivot table
tr: Bir mihver tablo oluşturur

en: Create a radio button
tr: Bir seçenek düğmesi nesnesi oluşturur

en: Create a rectangle object
tr: Dörtgen nesnesi oluşturur

en: Create a scrollbar
tr: Bir kaydırma çubuğu oluşturur

en: Create an arrow object
tr: Ok nesnesi oluşturur

en: Create an ellipse object
tr: Elips nesnesi oluşturur

en: Criteria
tr: Kriter

en: Criteria _Range:
tr: K_oşul Aralığı:

en: Croatia, Kuna
tr: Krotonya, Kuna

en: Cu_t
tr: K_es

en: Cu_t Cells
tr: Gözeleri Ke_s

en: Cuba, Pesos
tr: Küba, Pezo

en: Cumulative %
tr: Kümülatif %

en: Current Name
tr: Şimdiki İsim

en: Current Value:
tr: Şimdiki Değer:

en: Current _date
tr: Şimdiki _tarih

en: Current _time
tr: Şimdiki _saat

en: Custom
tr: Özel

en: Custom footer configuration
tr: Özel sayfasonu yapılandırması

en: Custom header configuration
tr: Özel sayfabaşı yapılandırması

en: Customize footer
tr: Sayfaaltını özelleştir

en: Customize header
tr: Sayfabaşını özelleştir

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
tr: Dosya biçeminin kişiselleştirilmesi. Satır sonlandırıcı, bir metin dosyası içindeki satırların sonlandırılması için kullanılan karakterlerdir. Tırnaklar arasına alınmış değerler göze değerleridir.

en: Cut
tr: Kes

en: Cut the selection
tr: Seçimi taşınmak üzere panoya aktarır

en: Cut the selection to the clipboard
tr: Seçimi taşımak üzere panoya kopyalar

en: Cyan
tr: Turkuaz

en: Cyprus, Pounds
tr: Kıbrıs, Lira

en: Czech Republic, Koruny
tr: Çek Cumhuriyeti, Kron

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
tr: DIF dosyasının sütun sayısı izin verilen %d sütundan fazla, kalan sütunlar yok sayılıyor

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
tr: DIF dosyasının satır sayısı izin verilen %d satırdan fazla, kalan satırlar yoksayılıyor.

en: Daniel Veillard, XML support.
tr: XML desteği: Daniel Veillard

en: Data (from %s)
tr: Veri (%s'ten)

en: Data Interchange Format (*.dif)
tr: Veri Değişim Biçemi (*.dif)

en: Data Interchange Format (DIF) module
tr: Veri Değişim Biçemi (DIF) modülü

en: Data Sparsity
tr: Veri Seyrekliği

en: Data consolidation
tr: Veri birleştirme

en: Database
tr: Veritabanı

en: Database Functions
tr: Veritabanı işlevleri

en: Date
tr: Tarih

en: Date and Time Functions
tr: Tarih ve Zaman İşlevleri

en: December
tr: Aralık

en: Deci_mal places:
tr: _Ondalık haneler:

en: Decrease
tr: Azaltma

en: Decrease Indent
tr: Girintiyi Azalt

en: Decrease Precision
tr: Kesinliği azalt

en: Decrease precision
tr: Duyarlığı Azalt

en: Decrease the number of decimals displayed
tr: Gösterilen ondalık haneleri azaltır

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
tr: Gnumiric Dosyalarının Öntanımlı Sıkıştırma Seviyesi

en: Default Font Size
tr: Öntanımlı Yazıtipi Yüksekliği

en: Default Horizontal Window Size
tr: Öntanımlı Pencere Yatay Uzunluğu

en: Default Number of Sheets
tr: Öntanımlı Çizelge Sayısı

en: Default To Overwriting Files
tr: Öntanımlı Üzerine Yazılacak Dosyalar

en: Default Vertical Window Size
tr: Öntanımlı Pencere Düşey Uzunluğu

en: Default Zoom Factor
tr: Öntanımlı Büyütme Çarpanı

en: Default file saver is not available.
tr: Öntanımlı dosya kaydedici kullanılabilir değil.

en: Default font name
tr: Öntanımlı yazıtipi ismi

en: Default interpreter
tr: Öntanımlı yorumlayıcı

en: Define Name
tr: İsim Ata

en: Define Name %s
tr: %s İsmini Tanımla

en: Define names
tr: İsimleri tanımla

en: Define the width of each column manually.
tr: Her sütunun genişliği elle ayarlanır.

en: Definition
tr: Tanım

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Columns
tr: Sütun Sil

en: Delete Rows
tr: Satır Sil

en: Delete _column(s)
tr: Süt_un sil

en: Delete _row(s)
tr: S_atır sil

en: Delete cells
tr: Gözeleri sil

en: Delete object
tr: Nesne sil

en: Delete the currently selected source area
tr: Seçili kaynak alanını siler

en: Deleting column %s
tr: %s sütunu siliniyor

en: Deleting columns %s
tr: %s sütunları siliniyor

en: Deleting row %s
tr: %s satırı siliniyor

en: Deleting rows %s
tr: %s satırları siliniyor

en: Denmark, Kroner
tr: Danimarka, Kuron

en: Dependency cells
tr: Bağımlılık gözeleri

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Descriptive Statistics
tr: Tanımsal İstatistikler

en: Descriptive Statistics (%s)
tr: Tanımsal İstatistikler (%s)

en: Detected cyclic plugin dependencies.
tr: Döngüsel eklenti bağımlılıkları saptandı.

en: Diagonal
tr: Çapraz

en: Diagonal Crosshatch
tr: Çapraz Tarama

en: Diagonal Stripe
tr: Çapraz Bant

en: Directories
tr: Dizinler

en: Directory
tr: Dizin

en: Discard
tr: İptal

en: Discrete
tr: Soyut

en: Dismiss search center
tr: Arama merkezini kapat

en: Display Gnumeric's version
tr: Gnumeric sürümünü göster

en: Display _Formulas
tr: _Formülleri Göster

en: Display _Outlines
tr: _Sınırları Göster

en: Display the value of a formula or the formula itself
tr: Formülün kendisini ya da değerini gösterir

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
tr: Ok ucundan merkeze uzaklık

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
tr: Ok ucundan ok başlangıcına uzaklık

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
tr: Okun dış kenarından kuyruk ucuna kadar mesafe

en: Divide
tr: Böl

en: Djibouti, Francs
tr: Cibuti, Frank

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
tr: Bu eklentiyi başlangıçta etkinleştir_me

en: Do _not correct:
tr: Dü_zeltme:

en: Do not consider matches in the middle of words
tr: sözcüklerin ortasındaki eşleşmelere bakılmaz

en: Do not perform this replacement
tr: Bu değiştirmeyi yapma

en: Do you want to save the workbook %s ?
tr: %s defterini kaydetmek istiyor musunuz?

en: Dominican Republic, Pesos
tr: Dominik Cumhuriyeti, Pezo

en: Don't show splash screen
tr: Tanıtım penceresi gösterilmez

en: Double
tr: Çift

en: Double Bottom
tr: Çift Alt

en: Dual Program Report
tr: Çift Program Raporu

en: Dumps the function definitions
tr: İşlev tanımlarını çıkarır

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
tr: Bu sistemde dinamik modül yükleme desteklenmiyor.

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
tr: Gnumeric (*.gnumeric) tabanlı DENEYSEL SAX

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
tr: XML tabanlı DENEYSEL SAX

en: E_qual
tr: Eşi_t

en: E_xecute in:
tr: Bununla çalıştır:

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
tr: Metin içindeki her sütun bir 'ayırıcı' karakter, örneğin bir noktalı virgül ile ayrılmıştır.

en: East Caribbean Dollars
tr: Doğu Karayipler, Dolar

en: Edges
tr: Kenarlar

en: Edit Hyperlink
tr: URL'yi Düzenle

en: Edit _Hyperlink
tr: Bağı _Düzenle

en: Edit a function in the current cell
tr: Gözedeki işlevi düzenlemenizi sağlar.

en: Edit descriptive information
tr: Açıklayıcı bilgi düzenlemesi

en: Edit sheet and workbook names
tr: Çizelge ve defter isimlerini düzenleme

en: Edit the Gnumeric Preferences
tr: Gnumreic Tercihlerini Düzenle

en: Edit the selected cell's comment
tr: Seçilen gözelerin açıklamalarını düzenlemek için açar

en: Egypt, Pounds
tr: Mısır, Lira

en: El Salvador, Colones
tr: El Salvador, Kolon

en: Elements
tr: Elemanlar

en: Ellipse
tr: Elips

en: Email _Address:
tr: Eposta Adresi:

en: Enables Gnome Basic support
tr: Gnome Basic desteğini etkinleştirir

en: Enables some debugging functions
tr: Bazı hata ayıklama işlevlerini etkinleştirir

en: Enables some debugging functions for expression sharing
tr: İfade paylaşımı için bazı hata ayıklama işlevlerini etkinleştirir

en: Enables some dependency related debugging functions
tr: Bağımlılıkla ilgili bazı hata ayıklama işlevlerini etkinleştirir

en: Enables some print debugging behavior
tr: Yazdırma hatalarını ayıklama davranışını etkinleştirir

en: Enables the creation of functions in Perl
tr: İşlevlerin Perl ile oluşturulmasını etkinleştirir

en: Engineering
tr: Mühendislik

en: Engineering Functions
tr: Mühendislik İşlevleri

en: Ensure columns are just wide enough to display content
tr: Sütun genişliğini içeriğini gösterebilecek şekilde ayarlar

en: Ensure rows are just tall enough to display content
tr: Satır yüksekliğini içeriğini gösterebilecek şekilde ayarlar

en: Enter the format strings for each section:
tr: Her bölüm için dizge biçemini girin:

en: Equal To:
tr: Buna eşit:

en: Equal to
tr: Buna eşit:

en: Eritrea, Nakfa
tr: Eritre, Nakfa

en: Error Behaviour
tr: Hata Davranışı

en: Error in project '%s'
tr: '%s' projesinde hata

en: Error initializing gb '%s'
tr: gb '%s' başlatılırken hata

en: Error initializing plugin loader ("%s").
tr: gb '%s' ilklendirilemedi

en: Error parsing line
tr: Satır çözümlenirken hata

en: Error reading service information.
tr: Hizmet bilgisi okunurken hata oluştu.

en: Error while activating plugin "%s".
tr: "%s" eklentisi etkinleştirilirken hata oluştu.

en: Error while activating plugin dependencies.
tr: Eklenti bağımlılıkları etkinleştirilirken hata oluştu.

en: Error while activating plugin service #%d.
tr: Eklentilerin etkinleştirilmesinde hata #%d.

en: Error while closing file, error : %s
tr: Dosya kapatılırken hata: %s

en: Error while deactivating plugin "%s".
tr: "%s" eklentisi kaldırılırken hata oluştu.

en: Error while deactivating plugin service #%d.
tr: Eklentilerin etkinleştirilmesinde hata #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
tr: Eklenti bağımlılıkları yüklenirken hata oluştu.

en: Error while loading plugin service.
tr: Eklenti servisinin yüklenmesi sırasında hata

en: Error while opening file "%s" for reading.
tr: "%s" dosyası okumak için açılırken hata oluştu.

en: Error while opening file "%s" for writing.
tr: "%s" dosyası yazmak için açılırken hata oluştu.

en: Error while opening xbase file.
tr: xbase dosyası açılırken hata.

en: Error while parsing psiconv file.
tr: psiconv dosyası ayrıştırılırken hata.

en: Error while preparing loader "%s".
tr: "%s" yükleyicisini hazırlarken hata oluştu

en: Error while reading DIF file.
tr: DIF dosyası okunurken hata

en: Error while reading MPS file.
tr: MPS dosyası okunurken hata.

en: Error while reading file.
tr: Dosya okunurken hata.

en: Error while reading lotus workbook.
tr: Lotus defteri okunurken hata

en: Error while reading psiconv file.
tr: psiconv dosyası okunurken hata.

en: Error while reading service #%d info.
tr: #%d servis bilgisi okunurken hata oluştu.

en: Error while reading sheet.
tr: Çizelge okunurken hata.

en: Error while saving DIF file.
tr: DIF dosyası kaydedilirken hata

en: Error while saving file.
tr: Dosya kaydedilirken hata.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
tr: Otomatik biçemleme şablonu dosyasından ağacı kurgulamaya çalışırken hata oluştu

en: Error while trying to load autoformat template
tr: Otomatik biçim şablonu yüklenirken hata oluştu

en: Error while trying to parse data into sheet
tr: Veri çizelgeye aktarılırken hata oluştu

en: Error while trying to read file
tr: dosya okunuken hata oluştu

en: Error while trying to write csv file
tr: csv dosyasına yazılırken hata oluştu

en: Error: could not open connection to %s
tr: Hata: %s ile bağlantı kurulamadı

en: Error: no recordsets were returned
tr: Hata: dönen kayıt kümesi yok

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
tr: "%s" dosyasından eklenti bilgileri okunurken hata oluştu.

en: Errors while activating plugins
tr: Eklentilerin etkinleştirilmesinde hata

en: Errors while activating plugins.
tr: Eklentileri etkinleştirirken hata oluştu.

en: Errors while deactivating plugins
tr: Eklentiler kaldırılırken hata oluştu.

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
tr: Diskte bulunmayan eklentilerin etkinleştirilmesinde hata.

en: Errors while initializing plugin system.
tr: Eklenti sistemi başlatılırken hata oluştu.

en: Errors while reading info about available plugins.
tr: Mevcut eklentilerin bilgileri okunurken hata oluştu.

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
tr: "%s" kimlikli eklentinin servisleri okunurken hata oluştu.

en: Estonia, Krooni
tr: Estonya, Kron

en: Ethiopia, Birr
tr: Etyopya, Bir

en: Euro Member Countries, Euro
tr: Avrupa Birliği, Euro

en: Execution of module "%s" failed.
tr: "%s" modülü çalıştırılamadı.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
tr: Seçilen paketleri yükledikten hemen sonra çıkar (test için kullanılır)

en: Expand columns
tr: Sütunları genişlet

en: Expand rows
tr: Satırları genişlet

en: Expecting a single range
tr: Tek bir aralık umuluyor

en: Exponential
tr: Üstel

en: Exponential Power
tr: Üstel Kuvvet

en: Exponential Smoothing
tr: Üstel Yuvarlama

en: Exponential Smoothing (%s)
tr: Üstel Yuvarlama (%s)

en: Exponential smoothing
tr: Üstel Yuvarlama

en: Exporting structured text
tr: Yapılandırılmış metin kaydediliyor

en: Expression
tr: İfade

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
tr: '%s' ifadesi anlamlı bir karakterle başlamıyor

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
tr: İfade '=' ? '%s' ile başlamıyor

en: F-Test
tr: F-Testi

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: FILE
tr: DOSYA

en: F_orecasting
tr: _Tahmin

en: F_ormat
tr: _Biçemlendir

en: Fail without any changes actually being done to any cell
tr: Herhangi bir gözede değişiklik yapılmaksızın başarısız oldu

en: Failure parsing name '%s'
tr: İsim '%s' çözümlenemedi

en: Failure saving file
tr: Dosya kaydedilirken başarısızlık

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
tr: Falkland Adaları, Sterlin

en: Feasible
tr: Yapılabilir

en: Feb
tr: Şub

en: February
tr: Şubat

en: Federico M. Quintero, canvas support.
tr: Canvas desteği: Federico M. Quintero.

en: Fi_rst page number:
tr: İl_k sayfanın numarası:

en: Fiji, Dollars
tr: Fiji, Dolar

en: File "%s" has unknown format.
tr: "%s" dosyasının biçemi bilinmiyor.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
tr: "%s" geçerli bir eklenti bilgileri dosyası değil.

en: File contains plugin info with invalid id (%s), expected %s.
tr: Dosya geçersiz kimlikli (%s) eklenti bilgileri içeriyor, %s olmalıydı.

en: File doesn't contain "%s" array.
tr: Dosya "%s" dizisini içermiyor.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
tr: Dosya "%s" dizinini içermiyor.

en: File doesn't contain "%s" function.
tr: Dosya "%s" işlevini içermiyor.

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
tr: Dosya "plugin_cleanup_general" işlevini içermiyor.

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
tr: Dosya "plugin_init_general" işlevini içermiyor.

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
tr: Dosya "plugin_file_struct" simgesini içermiyor.

en: File has a bad magic number.
tr: Dosya türü tanım kaydı hatalı.

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
tr: Dosya uyumsuz SheetNameIndex elemanı içeriyor.

en: File opener - %s
tr: Dosya açıcı - %s

en: File opener has no description
tr: Dosya açıcı açıklama içermiyor

en: File saver - %s
tr: Dosya kaydedici - %s

en: File saver has no description
tr: Dosya kaydedici açıklama içermiyor

en: File/
tr: Dosya/

en: Filter data with given criteria
tr: Verilen kritere göre veriyi süzer

en: Final
tr: Son

en: Final Value
tr: Son Değer

en: Financial Derivatives
tr: Finansal Türevler

en: Financial Functions
tr: Finansal İşlevler

en: Find Max.
tr: Azami Değeri bulur.

en: Find Min.
tr: Asgari değeri bulur.

en: Find text within cell comments
tr: Göze açıklamalarını içeren metni bul

en: Find text within expressions
tr: İfadeleri içeren metni bul

en: Find text within non-string values
tr: Dizge olmayan değerleri içeren metni bul

en: Find text within string values
tr: Dizge değerlerini içeren metni bul

en: Find text within the calculated values of expressions
tr: İfadelerin hesaplanmış değerlerini içeren metni bul

en: First Letter
tr: İlk Harf

en: First round number should be greater or equal than the number of the last round.
tr: Yuvarlanan ilk sayı sonuncusundan büyük ya da eşit olmalıdır.

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Font selector
tr: Yazı tipi listesi

en: Font size
tr: Yazıtipi yüksekliği

en: Font style:
tr: Yazıtipi tarzı:

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Foreground
tr: Önalan

en: Foreground Solid
tr: Önalan Katı

en: Format Cells
tr: Gözeleri Biçimlendir

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
tr: Önceden tanımlı şablonla ilişkili bir göze bölgesini biçimlendirir

en: Format as Currency
tr: Para olarak Biçemle

en: Format as Date
tr: Tarih olarak Biçemle

en: Format as Money
tr: Para olarak Biçemle

en: Format as Number
tr: Sayı olarak Biçemle

en: Format as Percentage
tr: Yüzdelik sayı olarak Biçemle

en: Format as Scientific
tr: Bilimsel sayı olarak Biçemle

en: Format as Time
tr: Zaman olarak Biçemle

en: Format as alternative Number
tr: Almaşık sayı olarak Biçemle

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
tr: Biçim: execSQL(dbismi,kullanıcı,parola,sql)

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
tr: Biçem: readDBTable(dbismi,kullanıcı,parola,tablo)

en: Formats
tr: Biçimler

en: Formula
tr: Formül

en: Formula Guru
tr: Formül Ustası

en: Formulas
tr: Formüller

en: Fourier Analysis
tr: Fourier Analizi

en: Fourier Series
tr: Fourier Serisi

en: Fourier Series (%s)
tr: Fourier Serisi (%s)

en: Fr_om line:
tr: Bu satır_dan:

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Frame Properties
tr: Çerçeve Özellikleri

en: Frank Chiulli, OLE support.
tr: OLE desteği: Frank Chiulli

en: Freeze the top left of the sheet
tr: Çizelgenin sol üst gözesini dondurur

en: Frequency
tr: Frekans

en: Friday
tr: Cuma

en: Function
tr: İşlev

en: Function Selector
tr: İşlev Seçici

en: Function does not exist
tr: İşlev mevcut değil

en: Function group is empty.
tr: İşlev grubu boş.

en: Function implementation not available.
tr: İşlev henüz programlanmadı.

en: Function/Argument
tr: İşlev/Argüman

en: Functions for complex numbers
tr: İşlevler ve karmaşık sayılar

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
tr: Karmaşık sayılar, taban dönüşümleri, vb. için işlevler

en: Functions for generating random numbers
tr: Rasgele sayı üretmek için işlevler

en: Functions for inspecting values, cells, and more
tr: Değerler, gözeler, vs. hakkında bilgi veren işlevler

en: Functions for looking up values in ranges
tr: Bir aralık içindeki değerleri aramak için işlevler

en: Functions for manipulating strings
tr: Dizge işlemleri için işlevler

en: Functions for manipulating truth values
tr: Değerlerin doğruluğunu karşılaştıran işlevler

en: Functions looking up values in databases
tr: Veritabanlarındaki değerlerin kullanıldığı işlevler

en: Functions manipulating dates and time
tr: Tarih ve zaman işlemleri için işlevler

en: Functions related to financial derivatives
tr: Finansal türevlerle ilgili işlevler

en: Gambia, Dalasi
tr: Gambiya, Dalas

en: Gamma
tr: Gama

en: Gaussian Tail
tr: Gauss Kuyruğu

en: General
tr: Genel

en: General Information
tr: Genel Bilgiler

en: Generate random numbers of a selection of distributions
tr: Seçilen bir açılım için rasgele sayılar üretir

en: Geometric
tr: Geometrik

en: Georgia, Lari
tr: Gürcistan, Lari

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
tr: Gnumeric programlama: Gerg ?di

en: Get _External Data
tr: _Dışveri Al

en: Ghana, Cedis
tr: Gana, Kedi

en: Gibraltar, Pounds
tr: Cebelitarık, Sterlin

en: Gnome Glossary
tr: Gnome Terimleri

en: Gnome Glossary PO file format
tr: Gnome Terimleri PO dosyası biçemi

en: Gnumeric : AutoFilter
tr: Gnumeric: Otomatik Süzgeç

en: Gnumeric Home Page
tr: Gnumeric Web Sayfası

en: Gnumeric Preferences
tr: Gnumeric Tercihleri

en: Gnumeric Python console
tr: Gnumeric Python konsolu

en: Gnumeric Spreadsheet
tr: Gnumeric Çizelgesi

en: Gnumeric Workbook
tr: Gnumeric Defteri

en: Gnumeric Workbook Viewer
tr: Gnumeric Defter Görüntüleyici

en: Gnumeric Workbook viewer factory
tr: Gnumeric Defter görüntüleme işlemcisi

en: Gnumeric XML file format
tr: Gnumeric XML dosya biçemi

en: Gnumeric: Validation
tr: Gnumeric: Değerlendirme

en: Go To...
tr: Git...

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
tr: %s gözesi ile sonuç arama bir çözüme ulaşmadı.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
tr: %s gözesi ile sonuç arama bir çözüme ulaştı.

en: GoalSeek
tr: Sonuç Arama

en: Gold, Ounces
tr: Altın, Ons

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
tr: Testler ve çizelge kopyalama: Grandma Chema Celorio

en: Green
tr: Yeşil

en: Group
tr: Grupla

en: Group columns %s
tr: %s sütunlarını grupla

en: Group of %d functions in category "%s"
tr: "%2$s" sınıfındaki %1$d işlevlik grup.

en: Group rows %d:%d
tr: %d:%d satırlarını grupla

en: Group/Ungroup
tr: Grupla/Grubu çöz

en: Grouped By:
tr: Bununla Grupla:

en: Guatemala, Quetzales
tr: Guatemela, Kuetzal

en: Guernsey, Pounds
tr: Guernsey, Sterlin

en: Guile Plugin
tr: Guile Eklentisi

en: Guile error
tr: Guile hatası

en: Guinea, Francs
tr: Gine, Frank

en: Gumbel (Type I)
tr: Gumbel (I. tür)

en: Gumbel (Type II)
tr: Gumbel (II. tür)

en: Guyana, Dollars
tr: Güyan, Dolar

en: HTML & TeX
tr: HTML ve TeX

en: HTML (*.html) fragment
tr: HTML (*.html) parçası

en: H_eight...
tr: _Yükseklik...

en: H_yphen (-)
tr: _Tire (-)

en: Haiti, Gourdes
tr: Haiti, Gurde

en: He_ader:
tr: Sayfa_başı:

en: Headers and footers
tr: Sayfabaşı ve Sayfasonu Bilgileri

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
tr: Yükseklik: %.2f punto (%d piksel)

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Hide Detail
tr: Ayrıntıları Gizle

en: Hide _Column Headers
tr: Süt_un Başlıklarını Gizle

en: Hide _Gridlines
tr: Izgarayı _Gizle

en: Hide _Row Headers
tr: Sa_tır Başlıklarını Gizle

en: Hide _Zeros
tr: _Sıfırları Gizle

en: Hide columns
tr: Sütunları gizle

en: Hide rows
tr: Satırları gizler

en: Hide the selected columns
tr: Seçilen sütunları gizler

en: Hide the selected rows
tr: Seçilen satırları gizler

en: Histogram
tr: Çubuklu Grafik

en: Histogram (%s)
tr: Çubuklu Grafik (%s)

en: Honduras, Lempiras
tr: Honduras, Lempira

en: Hong Kong, Dollars
tr: Hong Kong, Dolar

en: Horizontal DPI
tr: Yatay DPI

en: Horizontal Stripe
tr: Yatay Bant

en: Hungary, Forint
tr: Macaristan, Forint

en: HyperLink
tr: URL

en: Hyper_link...
tr: _URL...

en: Hyperlink
tr: URL

en: Hyphen (-)
tr: Tire (-)

en: ID
tr: Kimlik

en: INitial CApitals
tr: BAş HArfler

en: I_nverse
tr: _Ters

en: Iceland, Kronur
tr: İzlanda, Kron

en: If this value is positive, auto expressions are recalculated within that many millesecond after a change. If it is negative they are recalculated with the magnitude many milleseconds after the last change where 'last' is defined as the end of a period of that size after a change with no changes.
tr: Bu değer pozitifse, bir değişikliğin hemen ardından hesaplamalar yeniden yapılır. Negatifse, son değişiklik yapıldıktan itibaren bir süre başka bir değişiklik olmazsa hesaplamalar yeniden yapılır.

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
tr: Azami sütun sayısı %2$u dan büyük olan %1$u. sütunda olduğunu iddia eden veri yoksayılıyor

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
tr: Azami satır sayısı %2$u dan büyük olan %1$u. satırda olduğunu iddia eden veri yoksayılıyor

en: Imaginary
tr: Sanal

en: Import _Text File...
tr: Dosyadan _Metin Al...

en: Import the text from a file
tr: Başka bir uygulamanın dosyasından metin alır

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
tr: HTML, TeX, DVI, roff dosyalarını okur/kaydeder

en: Imports GNU Oleo documents
tr: GNU Oleo belgelerini açar

en: Imports Lotus 123 files
tr: Lotus 123 dosyalarını açar

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
tr: MultiPlan (SYLK) dosyalarını açar

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
tr: Plan Perfect Biçemli belgeleri açar

en: Imports Psion 5 series Sheet files
tr: Psion 5 serisi çizelge dosyalarını açar

en: Imports Quatro Pro (tm) files
tr: Quatro Pro (tm) dosyalarını açar

en: Imports SC/XSpread files
tr: SC/XSpread dosyalarını açar

en: Imports XBase files
tr: XBase dosyalarını açar

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
tr: 4.[234] sürümü çizelgeleri açar

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
tr: MS Excel (tm) dosyalarını okur/kaydeder

en: Impossible
tr: İmkansız

en: Improperly formatted error token
tr: Uygunsuz biçemli hata sözcüğü

en: In _left column
tr: S_ol sütunda

en: In _top row
tr: Üs_t satırda

en: In a list
tr: Bir listede

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
tr: %s gözesinde, mevcut içerik
            %s
    geçersiz olan
            %s
    ile değiştirilecekti.
    
    Hiçbir yerleştirme yapılmadı ve çıkıldı.

en: In_terval:
tr: _Aralık:

en: Increase
tr: Arttır

en: Increase Indent
tr: Girintiyi Artır

en: Increase Precision
tr: Duyarlığı Artır

en: Increase precision
tr: Duyarlığı Artır

en: Increase the number of decimals displayed
tr: Gösterilen ondalık hane sayısını arttırır

en: India, Rupees
tr: Hindistan, Ruble

en: Indonesia, Rupiahs
tr: Endonezya, Rupya

en: Infeasible problem
tr: Çözümsüz problem

en: Infinity
tr: Sonsuzluk

en: Information
tr: Bilgi

en: Information (allow invalid input)
tr: Bilgi ver   (geçersiz girdiye izin verilir)

en: Information Functions
tr: Bilgi İşlevleri

en: Initializing function inside plugin returned error.
tr: Eklenti içindeki işlev başlatılırken hata ile döndü.

en: Input
tr: Girdi

en: Input Data
tr: Girdi Verisi

en: Input Message
tr: Girdi İletisi

en: Input _Labels
tr: Girdi _Etiketleri

en: Input _Range:
tr: Girdi _Aralığı:

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
tr: Girdi değişkeni bir sayısal değer vermedi. Modelinizi kontrol edin. (son geçiş # çok büyük olabilir)

en: Insert
tr: Araya ekler

en: Insert Columns
tr: Sütun Ekle

en: Insert Component
tr: Bileşen Ekle

en: Insert Rows
tr: Satır Ekle

en: Insert Shaped Component
tr: Araya Şekil Ekle

en: Insert _row(s)
tr: S_atır ekle

en: Insert a Hyperlink
tr: Bir URL yerleştirir

en: Insert a function into the selected cell
tr: Seçilen gözeye bir işlev girer

en: Insert a new sheet
tr: Yeni bir çizelge ekler

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
tr: Araya şekilli bir eleman ekler

en: Insert an image
tr: Bir imge ekler

en: Insert an object into the spreadsheet
tr: Araya bir nesne ekler

en: Insert cells
tr: Araya yeni gözeler ekler

en: Insert columns
tr: Sütun ekler

en: Insert new cells
tr: Araya yeni göze ekler

en: Insert new columns
tr: Araya yeni sütun ekler

en: Insert new rows
tr: Araya yeni satır ekler

en: Insert object
tr: Nesne ekle

en: Insert rows
tr: Satır ekle

en: Insert the current date into the selected cell(s)
tr: Seçilen gözeye günün tarihini yazar

en: Insert the current time into the selected cell(s)
tr: Seçilen gözeye şimdiki saati yazar

en: Inserting %d column before %s
tr: %d sütun %s sütununun soluna ekleniyor

en: Inserting %d columns before %s
tr: %d sütun %s sütununun soluna ekleniyor

en: Inserting %d row before %s
tr: %d satır %s satırının üstüne ekleniyor

en: Inserting %d rows before %s
tr: %d satır %s satırının üstüne ekleniyor

en: Inserts a Bonobo object
tr: Bonobo Nesnesi Ekler

en: Inserts a Shaped Bonobo object
tr: Biçimli Bonobo Nesnesi Ekler

en: Inside
tr: İçinde

en: Inside Horizontal
tr: Yatay Kenarda

en: Inside Vertical
tr: Düşey Kenarda

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Interest rate calculations
tr: Faiz oranı hesaplamaları

en: Internal ERROR
tr: İç HATA

en: Internal type error
tr: İç hata

en: International Monetary Fund (IMF) Special Drawing Rights
tr: IMF Özel Çekme Hakkı

en: Invalid $-specification in replacement.
tr: Değiştirilecek dizgedeki $-niteleyici geçersiz

en: Invalid '%s' record of length %hd instead of %d
tr: %3$d yerine %2$hd uzunlukta olan %1$s kaydı geçersiz

en: Invalid BOUNDS section in the file.
tr: Dosyadaki BOUNDS bölümü geçersiz.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
tr: Dosyadaki COLUMNS bölümü geçersiz.

en: Invalid RANGES section in the file.
tr: Dosyadaki RANGES bölümü geçersiz.

en: Invalid RHS section in the file.
tr: Dosyadaki RHS bölümü geçersiz.

en: Invalid ROWS section in the file.
tr: Dosyadaki ROWS bölümü geçersiz.

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
tr: '%c%c' karakter kodlamasına göre karakterler geçersiz

en: Invalid expression
tr: İfade geçersiz

en: Invalid number of arguments
tr: #EKSiK!

en: Invalid record %d of length %hd
tr: %d. kaydın %hd uzunluğu geçersiz

en: Invalid search pattern.
tr: Aranacak mask geçersiz.

en: Invalid template file: %s
tr: Geçici dosya geçersiz: %s

en: Invalid trailing backslash in replacement.
tr: Değiştirilecek dizgedeki \ geçersiz

en: Invalid variable range was given
tr: Geçersiz değişken aralışı verildi

en: Invalid zoom %hd %%
tr: %% %hd büyütme geçersiz

en: Iran, Rials
tr: İran, Riyal

en: Iraq, Dinars
tr: Irak, Dinar

en: Irrevocably remove an entire sheet
tr: Seçili çizelgeyi geri alınamayacak şekilde siler

en: Is not an autoformat template file
tr: Otomatik biçimleme şablonu dosyası değil

en: Isle of Man, Pounds
tr: Isle of Man, Sterlin

en: Israel, New Shekels
tr: İsrail, Şekel

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
tr: Gnome Terimlerini .po dosyasına kaydetmek için destek sağlar.

en: Italic
tr: Eğik

en: Items
tr: Öğeler

en: Iteratively recalculate to find a target value
tr: Amaçlanan değer bulunana kadar tekrar tekrar hesaplama yapılır

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
tr: Amaçlanan değere en yakın değere erişilinceye kadar tekrar tekrar hesaplama yapılır (Zorlanmış çözüm)

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
tr: Debian paketleme: J.H.M. Dassen (Ray)

en: J_ustify
tr: _Kenarlara Yay

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
tr: Gnumeric programlama: Jakub Jelinek

en: Jamaica, Dollars
tr: Jameyka, Dolar

en: Jan
tr: Oca

en: January
tr: Ocak

en: Japan, Yen
tr: Japonya, Yen

en: Jeroen Dirks, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
tr: Simplex çözümleyici algoritması (LP çözümü): Jeroen Dirks

en: Jersey, Pounds
tr: Jersey, Sterlin

en: Jody Goldberg, maintainer.
tr: Gnumeric programlama: Jody Goldberg

en: John Gotts, rpm packaging.
tr: rpm paketleme: John Gotts

en: Jordan, Dinars
tr: Ürdün, Dinar

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
tr: Çeşitli işlevler ve araçlar: Jukka-Pekka Iivonen

en: July
tr: Temmuz

en: Jump to a specified cell
tr: Belirtilen gözeye gider

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
tr: Mevcut defterdeki bir isimli bölgeye ya da belirlenen gözelere gider

en: June
tr: Haziran

en: Kazakstan, Tenge
tr: Kazakistan, Teng

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
tr: Yerelleştirme, v.b. işler: Kenneth Christiansen

en: Kenya, Shillings
tr: Kenya, Şilin

en: Korea (North), Won
tr: Kuzey Kore, Von

en: Korea (South), Won
tr: Güney Kore, Von

en: Kth Largest
tr: En büyük K'ıncı

en: Kth Smallest
tr: En küçük K'ıncı

en: Kurtosis
tr: Kurtozis

en: Kuwait, Dinars
tr: Kuveyt, Dinar

en: Kyrgyzstan, Soms
tr: Kırgızistan, Som

en: LEVEL
tr: SEVİYE

en: Label
tr: Etiket

en: Labels
tr: Etiketler

en: Laos, Kips
tr: Laos, Kip

en: Large Circles
tr: Büyük Daireler

en: Largest (%d)
tr: En büyük (%d)

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Layout:
tr: Yerleşim:

en: Lebanon, Pounds
tr: Lübnan, Dinar

en: Left
tr: Sol

en: Left Align
tr: Sola Yanaştır

en: Left align
tr: Sola yanaştır

en: Length of File History
tr: Dosya Geçmişinin Uzunluğu

en: Length of the Undo Descriptors
tr: Geri Al Açıklamalarının Uzunluğu

en: Lesotho, Maloti
tr: Lesoto, Maloti

en: Levy alpha-Stable
tr: Levy alfa-Kararlı

en: Liberia, Dollars
tr: Liberya, Dolar

en: Libya, Dinars
tr: Libya, Dinar

en: Limit
tr: Sınır

en: Limits Report
tr: Sınır Raporu

en: Line
tr: Çizgi

en: Line termination:
tr: Satır sonlandırma:

en: Linear and integer program (*.mps) file format
tr: Doğrusal ve tamsayı program (*.mps) dosyası biçemi

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
tr: Doğrusal ve tamsayı program ifadesi biçemi (*.mps) modülü

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
tr: Çok boyutlu noktalar arasında düzgün doğrusal aradeğerler atar.

en: Lines to import
tr: Alınacak satırlar

en: Link target
tr: Bağ hedefi

en: List
tr: Liste

en: List _Range:
tr: _Liste Aralığı:

en: List of Active Plugins.
tr: Etkin Eklentilerin Listesi.

en: List of Extra Autoformat Directories.
tr: İlave Otomatik Biçemleme Dizinleri Listesi

en: List of Extra Plugin Directories.
tr: İlave Eklenti Dizinleri Listesi.

en: List of First Letter Exceptions
tr: İlk Harfi Düzeltilmeyecekler Listesi

en: List of Init Caps Exceptions
tr: Baş Harfi Düzeltilmeyecekler Listesi

en: List of Known Plugins.
tr: Bilinen Eklentiler Listesi.

en: List of Plugin File States.
tr: Eklenti Dosyalarının Durum Listesi.

en: List of recently used files
tr: En son kullanılan dosyaları listesi

en: List of recently used functions.
tr: Son kullanılan işlevler listesi.

en: Lithuania, Litai
tr: Liyvanya, Lita

en: Live Scrolling
tr: Anında Kaydırma

en: Load file
tr: Dosya yükler

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
tr: Göze kilitlemesi ve formüllerin gizlenmesi sadece korumalı çizelgelerde geçelidir.

en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Logistic
tr: Lojistik

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a QP solver for Gnumeric?
tr: Tezinize uygun bir konu var mı? Gnumeric için bir QP çözümleyici yazmak istiyor olabilir misiniz?

en: Lookup
tr: Arama

en: Lookup Functions
tr: Arama İşlevleri

en: Lower
tr: Alt

en: Lower Limit (95 %)
tr: Alt sınır (%95)

en: Lower object
tr: Nesne Alta Al

en: Lower object to bottom
tr: Nesneyi alta geçir

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
tr: Çizelge nesneleri desteği: Lutz Muller

en: MS Excel (tm) 97/2000/XP & 5.0/95
tr: MS Excel (tm) 97/2000/XP ve 5.0/95

en: M_in
tr: A_sgari

en: M_in:
tr: A_sgari:

en: Ma_ke string value
tr: Dizge yap

en: Ma_tch whole words only
tr: Sadece _tam sözcükler

en: Ma_x:
tr: A_zami:

en: Macau, Patacas
tr: Makau, Pataka

en: Macedonia, Denars
tr: Makedonya, Dinar

en: Macintosh (carriage return)
tr: Macintosh (CR)

en: Macro%d
tr: Makro%d

en: Madagascar, Malagasy Francs
tr: Madagaskar, Malaga Frangı

en: Magenta
tr: Mor

en: Magnification
tr: Büyütme

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary pies.
tr: Her dilimi ikincil paylara paylaştırılmış ana toplamlar.

en: Major totals as percentages with each wedge subdivided into secondary stacked bars.
tr: Her dilimi ikincil demetlerdeki çubuklara paylaştırılmış ana toplamlar.

en: Make a copy of the current sheet
tr: Çalışılan çizelgenin bir kopyasını yapar

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
tr: Başka gözelerin bir işlevi olarak gözelerin değerleriyle bir tablo oluşturur

en: Make any hidden columns in the selection visible
tr: Seçim içindeki tüm gizli sütunları görünür hale getirir

en: Make any hidden rows in the selection visible
tr: Seçim içindeki tüm gizli satırları görünür hale getirir

en: Make one long list of coordinates and values
tr: Koordinatlar ve değerler için tek uzun liste yapar

en: Malawi, Kwachas
tr: Malavi, Kvaça

en: Malaysia, Ringgits
tr: Malezya, Ringit

en: Maldives (Maldive Islands), Rufiyaa
tr: Maldiv Adaları, Rufiye

en: Malta, Liri
tr: Malta, Liret

en: Manage Sheets...
tr: Çizelgeleri Yönet...

en: Manage available plugin modules
tr: Eklenti yöneticisini açar

en: Manage sheets...
tr: Çizelgeleri yönet...

en: Manage the sheets in this workbook
tr: Bu defterdeki çizelgeleri yönetir

en: March
tr: Mart

en: Mark Probst, Guile support.
tr: Guile desteği: Mark Probst

en: Match _whole words only
tr: Sadece _tam sözcükler

en: Matches
tr: Bulunanlar

en: Math Functions
tr: Mat. işlevleri

en: Mathematical Functions
tr: Matematiksel İşlevler

en: Matrix
tr: Matris

en: Mauritania, Ouguiyas
tr: Moritanya, Ügöya

en: Mauritius, Rupees
tr: Moritanya, Ruble

en: Max
tr: Azami

en: Max :
tr: Azami:

en: Max Iterations:
tr: Azami Tekrar sayısı:

en: Max Time (sec.):
tr: Azami Süre (saniye):

en: Max Time:
tr: Azami Süre:

en: Maximal Undo Size
tr: Azami Geri Alma Sayısı

en: Maximization
tr: Azamileştirme

en: Maximize
tr: Büyüt

en: Maximum
tr: Azami

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
tr: Son Kullanılan İşlevler Listesinin Azami Uzunluğu

en: Maximum c_hange:
tr: A_zami değişiklik:

en: Maximum it_erations:
tr: Azami _Tekrar Sayısı:

en: Maximum number of iterations exceeded: optimization interupted
tr: Mümkün tekrar sayısı aşıldı: eniyileme durduruldu

en: Maximum time exceeded: optimization interupted
tr: Mümkün süre aşıldı: eniyileme durduruldu

en: May
tr: Mayıs

en: Mean
tr: Ortalama

en: Median
tr: Orta

en: Merge
tr: Katıştır

en: Merge Field
tr: Alanı Katıştır

en: Merge a range of cells
tr: Gözeleri birleştirir

en: Merge...
tr: Katıştır...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
tr: Sütunlardaki verileri her satır için çizelgeyi kopyalayarak katıştırır

en: Merging %s
tr: %s birleştiriliyor

en: Merging data into %s
tr: %s ile birleştiriliyor

en: Mexico, Pesos
tr: Meksika, Pezo

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
tr: Excel ve OLE2 aktarma: Michael Meeks

en: Michel Berkelaar, Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
tr: Simplex çözümleyici algoritması (LP çözümü): Michel Berkelaar

en: Miguel de Icaza, creator.
tr: Ana programcı: Miguel de Icaza.

en: Min
tr: Asgari

en: Min :
tr: Asgari:

en: Minimization
tr: Asgarileştirme

en: Minimize
tr: Küçült

en: Minimum
tr: Asgari

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D horizontal bars, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış 3D yatay çubuklarda, alt toplam payları olarak demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in 3D vertical bars, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış 3D düşey çubuklarda, alt toplam payları olarak demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış yatay çubuklarda, alt toplam payları olarak demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış düşey sütunlarda, alt toplam payları olarak demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked in horizontal 3D bars, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış 3D yatay çubuklarda demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış yatay çubuklarda demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked in vertical 3D columns, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış 3D düşey sütunlarda demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış düşey sütunlarda demetli alt sınıflar.

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Missing characters for character encoding
tr: Karakter kodlamasında bu karakterler yok

en: Missing expression
tr: İfade eksik

en: Missing file name.
tr: Dosya ismi eksik.

en: Missing function category name.
tr: İşlev kategori ismi yok.

en: Mode
tr: Kip

en: Model Assumptions:
tr: Model Varsayımları:

en: Model is too large for program report generation. Program report was not created.
tr: Program raporu üretimi için model çok büyük. Program raporu oluşturulmadı.

en: Modify the formatting of the selected cells
tr: Seçili gözelerin biçemini değiştirir

en: Modify the workbook attributes
tr: Defter öznitelliklerini değiştirir

en: Module "%s" doesn't exist.
tr: "%s" modülü yok.

en: Module doesn't contain "%s" function.
tr: Modül "%s" işlevini içermiyor.

en: Module file "%s" has invalid format.
tr: "%s" Modül dosyasının biçemi geçersiz.

en: Module file name not given.
tr: Modül ismi verilmemiş.

en: Module%d
tr: Modül%d

en: Moldova, Lei
tr: Moldovya, Ley

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Money
tr: Para

en: Mongolia, Tugriks
tr: Moğolistan, Tugrik

en: More
tr: Başka

en: Morocco, Dirhams
tr: Fas, Dirhem

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
tr: Gnumeric programlama: Morten Welinder

en: Move object
tr: Nesneyi taşı

en: Moving %s
tr: %s taşıma

en: Moving Average
tr: Hareket Ortalaması

en: Moving Average (%s)
tr: Taşınan Ortalama (%s)

en: Moving average
tr: Hareket ortalaması

en: Mozambique, Meticais
tr: Mozambik, Metika

en: Multi-pie-bars
tr: Çoklu dilimli çubuklar

en: Multiple errors
tr: Çok sayıda hata

en: Multiple expressions are not supported in this context
tr: Bu bağlamda çoklu ifadeler desteklenmiyor.

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
tr: Çok sayıda sürüm belirtildi. %d varsayılıyor

en: Multiply
tr: Çarp

en: Myanmar (Burma), Kyats
tr: Miyanmar (Burma), Kıyat

en: N_ew Workbook
tr: Yeni _Defter

en: N_umber of Failures
tr: _Başarısızlık Sayısı

en: N_umber of Samples:
tr: Ör_nek Sayısı:

en: N_umber of Trials:
tr: Deneme Sayısı:

en: Name
tr: İsim

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
tr: İsim '%s' '%s' çizelgesinde yok

en: Name of template
tr: Şablon ismi

en: Name:
tr: İsim:

en: Namibia, Dollars
tr: Namibya, Dolar

en: Negative Binomial
tr: Negatif Binom

en: Negative Number Format
tr: Negatif Sayı Biçemi

en: Nepal, Nepal Rupees
tr: Nepal, Nepal Rublesi

en: Netherlands Antilles, Guilders
tr: Hollanda Antilleri, Gulden

en: Never
tr: Hiçbiri

en: New
tr: Yeni

en: New Name
tr: Yeni İsim

en: New Sheet
tr: Yeni Çizelge

en: New Workbook
tr: Yeni Defter

en: New Zealand, Dollars
tr: Yeni Zellanda, Dolar

en: Next Sim.
tr: Sonraki Benzetim

en: Nicaragua, Gold Cordobas
tr: Nikaragua, Cordoba

en: Nigeria, Nairas
tr: Nijerya, Nayra

en: No
tr: Hayır

en: No "type" attribute on "service" element.
tr: "hizmet" elemanında "tür" niteliği yok.

en: No Workbook or Book streams found.
tr: Bir Çalışma Defteri ya da Defter verisi bulunamadı.

en: No loader defined or loader id invalid for plugin with id="%s".
tr: id="%s" kimlikli eklenti için yükleyici tanımlanmamış ya da yükleyici kimliği yanlış.

en: No matching records were found.
tr: Eşleşen kayıt yok.

en: No password supplied
tr: Parola verilmedi

en: No services defined for plugin with id="%s".
tr: "%s" kimlikli eklenti için servis atanmamış

en: No stream named content.xml found.
tr: content.xml isminde bir şey yok.

en: Non-Negative
tr: Sıfır ya da Pozitif

en: Non-zeros in
tr: Sıfır olmayanlar

en: None
tr: Hiçbiri

en: None          (silently accept invalid input)
tr: Yok        (geçersiz girdiler kabul edilir)

en: None of the values in the value range may be empty!
tr: Değerler aralığında değer yokluğu boş göze olabilir!

en: North
tr: Kuzey

en: Norway, Krone
tr: Norveç, Kron

en: Not Binding
tr: Birleştirmeme

en: Not SYLK file
tr: SYLK dosyası değil

en: Not a Guile boolean
tr: Bir Guile mantıksal değeri değil

en: Not a Guile number
tr: Bir Guile sayısı değil

en: Not a Guile string
tr: Bir Guile dizgesi değil

en: Not a range or name
tr: Bir aralık ya da isim değil

en: Notebook _Tabs for Sheets
tr: Çizelgeler için _Etiketler

en: Nothing
tr: Yok

en: November
tr: Kasım

en: Number
tr: Sayı

en: Number Formats
tr: Sayı Biçemleri

en: Number Theory
tr: Sayı Teorisi

en: Number of
tr: (Miktarı)

en: Number of Automatic Clauses
tr: Otomatik Eklenen Sözcüklerin Sayısı

en: Number of Undo Items
tr: Geri Al Öğelerinin Sayısı

en: Number of _Variables:
tr: _Değişken Sayısı:

en: Number of lines to import
tr: Alınacak satır sayısı

en: Numbers
tr: Sayılar

en: OS
tr: İşletim Sistemi

en: Obj. fn
tr: Nesne işl.

en: Object "%s" is not a dictionary.
tr: "%s" nesnesi bir dizin değil.

en: Objective
tr: Nesnel

en: Objective Value
tr: Nesnel Değer

en: Objective function:
tr: Nesnel işlev:

en: October
tr: Ekim

en: Oman, Rials
tr: Umman, Riyal

en: One Factor Analysis of Variance
tr: Değişimin Tek Çarpan Analizi

en: One field is not part of the merge zone!
tr: 1 alan katıştırma bölgesinin bir parçası değil!

en: One of the factor combinations does not contain any observations!
tr: Katsayı birleşimlerinden biri herhangi bir gözlem içermiyor!

en: Only 1 one column of <b>input</b> data can be parsed at a time, not %d
tr: Bir kerede, <b>girdi</b> verisinin sadece 1 tek sütunu çözümlenebilir, %d değil

en: Open
tr: Aç

en: Open an external file with the specified name
tr: Belirtilen isimdeki dış dosyayı açar

en: Open the Python console
tr: Python konsolu açar

en: Open...
tr: Aç...

en: Open/Star Office spreadsheet
tr: Open/Star Office çizelgesi

en: Operation
tr: İşlem

en: Optimal solution found
tr: Bulunan en iyi çözüm

en: Options
tr: Seçenekler

en: Original Value
tr: Özgün Değer

en: Original data type:
tr: Özgün veri türü:

en: Other value
tr: Diğer değer

en: Outline
tr: Dışçizgi

en: Outlines _Below
tr: Al_tını Sınırla

en: Outlines _Right
tr: S_ağı Sınırla

en: Output
tr: Çıktı

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
tr: Çıktı değişkeni bir sayısal değer vermedi. Modelinizdeki çıktı değişkenlerini kontrol edin. (son geçiş # çok büyük olabilir)

en: Outside Borders
tr: Dış Kenarlıklar

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
tr: PLN: Çizelge parola korumalı

en: P_aste Special...
tr: Ö_zel Yapıştır...

en: P_aste special...
tr: Ö_zel yapıştır...

en: P_ipe (|)
tr: B_oru (|)

en: Pa_ssword:
tr: Par_ola:

en: Page
tr: Sayfa

en: Page &[PAGE]
tr: Sayfa &[SAYFA]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
tr: Sayfa &[SAYFA] / &[TOPLAMSAYFA]

en: Page Set_up...
tr: _Sayfa Ayarları...

en: Page Setup For %s
tr: %s için Sayfa Ayarları...

en: Page Setup For All Sheets
tr: Tüm Çizelgeler için Sayfa Ayarları

en: Page order
tr: Sayfa sırası

en: Pakistan, Rupees
tr: Pakistan, Ruble

en: Papua New Guinea, Kina
tr: Papua Yeni Gine, Kina

en: Paraguay, Guarani
tr: Paraguay, Kuron

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Pareto (_Sorted)
tr: Pareto (_Sıralı)

en: Parse error while reading Applix file.
tr: Applix dosyası okunurken ayrıştırma hatası

en: Parse error while trying to parse data into sheet
tr: Çizelgedeki veriyi çözümlerken hata oluştu

en: Parse the text in the selection into data
tr: Seçili metni veri olarak çözümle

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste Link
tr: Bağlantıyı Yapıştır

en: Paste _Special
tr: Ö_zel Yapıştır

en: Paste special
tr: Özel yapıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Paste the contents of the clipboard
tr: Pano içeriğini yapıştır

en: Paste type
tr: Türü yapıştır

en: Paste with optional filters and transformations
tr: İsteğe bağlı süzgeçler ve dönüşümler kullanılarak yapıştırma yapılır

en: Pasting into %s
tr: %s'e yapıştırma

en: Pattern
tr: Desen

en: Pearson Correlation
tr: Pearson Bağıntısı

en: Per column formatting
tr: Her sütunun biçemi

en: Per_iod:
tr: Per_iyot:

en: Percent
tr: Yüzde

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Percentage Bars
tr: Pay Çubukları

en: Percentage Columns
tr: Pay Sütunları

en: Percentage of each contributor in 3D pie.
tr: 3 boyutlu dilimlemede her katılımcının payı

en: Percentage of each contributor with 3D wedges split apart.
tr: Üç boyutlu dilimleri ayrık olarak her katılımcının payı

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
tr: Dilimleri ayrık olarak her katılımcının payı

en: Percentage of each contributor.
tr: Her katılımcının payı.

en: Percentile
tr: Yüzde

en: Perform changes within cell comments
tr: Göze açıklamalarını içeren değişiklikleri uygula

en: Perform changes within expressions
tr: İfadeleri içeren değişiklikleri uygula

en: Perform changes within non-string values
tr: Dizge değerleri içermeyen değişiklikleri uygula

en: Perform changes within string values
tr: Dizge değerleri içeren değişiklikleri uygula

en: Perform no more replacements
tr: Hiçbir yer değiştirme yapma

en: Perform this replacement
tr: Bu değiştirmeyi yap

en: Performance Report
tr: Başarım Raporu

en: Periodic and random samples
tr: Düzenli ve rasgele örnekler

en: Peru, Nuevos Soles
tr: Peru, Yeni Sol

en: Philippines, Pesos
tr: Filipinler, Pezo

en: Pie
tr: Dilimli

en: Pipe (|)
tr: Boru (|)

en: PivotTable Guru : Gnumeric
tr: Mihver Tablo Ustası: Gnumeric

en: Plan Perfect Format (PLN) import
tr: Plan Perfect Biçemi (PLN) desteği

en: Platinum, Ounces
tr: Platin, Ons

en: Please enter a file name,
    not a directory
tr: Lütfen bir dizin değil,
    dosya ismi verin

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
tr: Lütfen 1.değişken için
    dağılım değişimini girin.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
tr: Lütfen 2. değişken için
    dağılım değişimini girin.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
tr: Farklı biçemde kaydedilecek çizelgeleri mevcut defterden seçiniz. Onlar seçim listesindeki sıraya göre kaydedilecektir.

en: Plot Type
tr: Çizim Türü

en: Plot X, Y and bubble size.
tr: X, Y ve balon boyutuyla oluşturur.

en: Plugin Manager
tr: Eklenti Yöneticisi

en: Plugin dependencies
tr: Eklenti bağımlılıkları

en: Plugin directory:
tr: Eklenti dizini:

en: Plugin has no id.
tr: Eklenti kimliği yok.

en: Plugin id contains invalid characters (%s).
tr: Eklenti kimliği geçersiz karakterler içeriyor (%s).

en: Plugin loader
tr: Eklenti yükleyici

en: Plugin name
tr: Eklenti ismi

en: Plugin services
tr: Eklenti servisleri

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
tr: Eklenti sürümü "%s" ile uygulama sürümü "%s" farklı

en: Point
tr: Nokta

en: Poland, Zlotys
tr: Polonya, Zloçi

en: Population Variances are:
tr: Dağılım Değişimleri:

en: Preferen_ces...
tr: _Tercihler...

en: Prepare an email
tr: Bir eposta hazırlar

en: Preparing to save...
tr: Kayda hazırlanıyor...

en: Preview
tr: Önizleme

en: Price
tr: Fiyat

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Pre_view...
tr: Ö_nizleme...

en: Print Previe_w...
tr: Yazdırma Ö_nizleme...

en: Print Preview
tr: Yazıcı Önizleme

en: Print Region
tr: Yazdırma Bölgesi

en: Print Sheets
tr: Çizelgeleri Yazdırır

en: Print _area:
tr: Yazdırma _alanı:

en: Print preview
tr: Yazdırma önizleme penceresini açar

en: Print setup
tr: Yazıcı ayarları

en: Print the current file
tr: Dosyayı yazdırır

en: Print the workbook
tr: Defteri yazdır

en: Printing failed
tr: Yazdırma gerçekleşemedi

en: Probability of an observation's absolute value being larger than the t-value's
tr: Bir gözlemin mutlak değerinin olasılığı t-değerlerinden daha büyük oluyor

en: Problem Size
tr: Problemin Büyüklüğü

en: Problem name was not defined in the file.
tr: Sorun için dosyada isim atanmamış.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
tr: Bu satırın sonuna kadar işlenecek, kalanlar yok sayılacak.

en: Processing file...
tr: Dosya işleniyor...

en: Program Name
tr: Uygulama ismi

en: Program Report
tr: Program Raporu

en: Proper_ties...
tr: _Özellikler...

en: Protection
tr: Koruma

en: Provides a CORBA scripting interface
tr: Bir CORBA betikleri arayüzü sağlar

en: Python console
tr: Python konsolu

en: Python exception (%s)
tr: Python kuraldışılığı (%s)

en: Python exception (%s: %s)
tr: Python kuraldışılığı (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
tr: "%s" Python dosyasının biçimi geçersiz.

en: Python functions
tr: Python işlevleri

en: Python list is not an array
tr: Python listesi bir dizi değil

en: Python module name not given.
tr: Python modül ismi verilmemiş.

en: Python plugin loader
tr: Python eklenti yükleyici

en: Qatar, Rials
tr: Katar, Riyal

en: Query for replacement
tr: Değiştirme için sorgu

en: Quit the application
tr: Uygulama kapatılır

en: Quote character:
tr: Gruplama karakteri:

en: Quoting:
tr: Gruplama:

en: R.H. Side
tr: Sağ Taraf

en: R_ight, then down
tr: _Sağa ve aşağı

en: Ra_nge
tr: _Aralık

en: Radio Button
tr: Radyo Düğmesi

en: RadioButton
tr: Radyo Düğmesi

en: Raise object
tr: Nesne Üste Al

en: Raise object to top
tr: Nesneyi üste geçir

en: Random Number Functions
tr: Rasgele Sayı İşlevleri

en: Random Number Generation
tr: Rasgele Sayı Üreteci

en: Random Numbers
tr: Rasgele Sayılar

en: Random Numbers (%s)
tr: Rasgele Sayılar (%s)

en: Range
tr: Aralık

en: Rank
tr: Sıralama

en: Rank and Percentile
tr: Sıralama ve Oranlama

en: Ranks
tr: Sıralamalar

en: Ranks (%s)
tr: Sıralamalar (%s)

en: Ranks, placements and percentiles
tr: Sıralama, yerleştirme ve oranlama

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
tr: HTML, troff ve LaTeX desteği: Rasca

en: Ratio
tr: Oran

en: Rayleigh Tail
tr: Rayleigh Kuyruğu

en: Re_gular expression
tr: Dü_zenli ifade

en: Re_place:
tr: _Yerdeğiştir:

en: Reading file...
tr: Dosya okunuyor...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
tr: MPS biçeminde (*.mps) kaydedilmiş LP programlarını okur.

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
tr: Veri Değişim Biçemi (*.dif) olarak kayıtlı bilgileri okur ve yazar

en: Real
tr: Gerçel

en: Recalculate
tr: Yeniden Hesapla

en: Recalculate the spreadsheet
tr: Çizelgedeki hesapları yeniden yapar

en: Recalculation:
tr: Yeniden Hesapla:

en: Recently Used
tr: Sok Kullanılan

en: Rectangle
tr: Dörtgen

en: Red
tr: Kırmızı

en: Redo
tr: Tekrar Yap

en: Redo the operation
tr: İşlemi ileri al

en: Redo the undone action
tr: Geri alınan işlemi tekrar yapar

en: Reduced
tr: İndirgenmiş

en: Regression
tr: Sapma

en: Regression (%s)
tr: Sapma (%s)

en: Regression Analysis
tr: Sapma Analizi

en: Remaining Error:
tr: Kalan Hata:

en: Remove
tr: Sil

en: Remove Hyperlink
tr: URL'yi Sil

en: Remove _Auto Filter
tr: _Otomatik Süzgeci Kaldır

en: Remove a filter
tr: Bir süzgeci kaldırır

en: Remove an outline group
tr: Bir sınırlı grubu kaldırır

en: Remove borders
tr: Kenarlıkları kaldır

en: Remove selected cells, shifting others into their place
tr: Seçili gözeleri kaldırır ve diğerlerini onların yerine kaydırır

en: Rename the current sheet
tr: Çalışılan çizelgenin ismini değiştirir

en: Renaming Sheets
tr: Çizelgeleri İsimlendir

en: Reordering Sheets
tr: Çizelgeleri yeniden sıralanıyor

en: Reorganizing Sheets
tr: Çizelgelerin Yeniden Düzenlenmesi

en: Replacement string must be set.
tr: Yerleştirilecek dizge belirtilmeli.

en: Report
tr: Rapor

en: Report Created:
tr: Rapor Tarihi:

en: Requires more than 1 row
tr: 1 satırdan fazlası gerekir

en: Resize object
tr: Nesneyi boyutlandır

en: Result
tr: Sonuç

en: Result cell
tr: Sonuç gözesi

en: Retain Output Range Comments
tr: Kalan Çıktı Aralığı Açıklamaları

en: Retain Output Range Formatting
tr: Kalan Çıktı Aralığı Biçemlemesi

en: Reverse Diagonal
tr: Ters çapraz

en: Reverse Diagonal Stripe
tr: Ters Çapraz Bant

en: Right
tr: Sağ

en: Right Align
tr: Sağa Yanaştır

en: Right align
tr: Sağa yanaştır

en: Risk Simulation
tr: Risk Benzetimi

en: Romania, Lei
tr: Romanya, Ley

en: Ross Ihaka, special functions.
tr: Özel işlevler: Ross Ihaka

en: Row %i
tr: %i. satır

en: Row %s
tr: Satır %s

en: Row Height
tr: Satır Yüksekliği

en: Row and co_lumn headings
tr: Satır ve sütun _başlıkları

en: Row/Column
tr: Satır/Sütun

en: Russia, Rubles
tr: Rusya, Ruble

en: Rwanda, Rwanda Francs
tr: Ruanda, Frank

en: SUMMARY
tr: ÖZET

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
tr: BENZETİM GEÇİŞİ # İÇİN ÖZET

en: S_ee two separators as one
tr: İki ayracı bir _Gör

en: S_heet
tr: Çi_zelge

en: S_heets
tr: Çi_zelgeler

en: S_pace
tr: _Boşluk

en: S_pecial
tr: Ö_zel

en: S_ummary Statistics
tr: Ö_zet İstatistikleri

en: S_ymbol:
tr: Sem_bol:

en: Saint Helena, Pounds
tr: Senhelen, Sterlin

en: Sample
tr: Örnek

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
tr: Bazı faydalı işlevleri sağlayan Örnek Python Eklentisi.

en: Sampling
tr: Örnekleme

en: Sampling (%s)
tr: Örnekleme (%s)

en: Sampling Method:
tr: Örnekleme Yöntemi:

en: Sao Tome and Principe, Dobras
tr: Sao Tome ve Principe, Dobra

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Saudi Arabia, Riyals
tr: Suudi Arabistan, Riyal

en: Save
tr: Kaydet

en: Save _As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: Save the current workbook
tr: Çalışılan defteri kaydeder

en: Save workbook as
tr: Defteri ismini değiştirerek kaydeder

en: Saving file...
tr: Dosya kaydediliyor...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
tr: Bu türün güvenlik için iptal edilen eski dosyalarına kaydediliyor.

en: Scalar
tr: Sayısal

en: Scalar or Error
tr: Değişmez ya da Hata

en: Scale
tr: Oran

en: Scope
tr: Kapsam

en: Screen resolution in the horizontal direction.
tr: Yatay ekran çözünürlüğü

en: Screen resolution in the vertical direction.
tr: Düşey ekran çözünürlüğü

en: Scrollbar
tr: Kaydırma Çubuğu

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
tr: İşlevler ve X-Base programlama: Sean Atkinson

en: Search
tr: Ara

en: Search Center
tr: Arama Merkezi

en: Search Workbook
tr: Defterde Ara

en: Search and Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Search and Replace Query
tr: Bul ve Değiştir Sorgusu

en: Search and Replace...
tr: Ara ve Değiştir...

en: Search and replace in all cells in the workbook
tr: Defterin tamamındaki gözeleri bul ve değiştir

en: Search and replace in current sheet only
tr: Şimdiki çizelgede bul ve değiştir

en: Search and replace in specified range only
tr: Belirtilen aralıkta bul ve değiştir

en: Search cells containing
tr: İçeren gözeleri ara

en: Search column by column
tr: Sütun sütun ara

en: Search for some text
tr: Aranacak metin

en: Search for some text and replace it with something else
tr: Aranacak metni varsa bulur ve değiştirilecek metinle değiştirir

en: Search in all cells in the workbook
tr: Defterin tamamında ara

en: Search in current sheet only
tr: Sadece şimdiki çizelgede ara

en: Search in specified range only
tr: Sadece belirtilen aralıkta ara

en: Search line by line
tr: Saır satır ara

en: Search string must not be empty.
tr: Aranacak dizge boş olmamalı.

en: Search text is
tr: Arama metni:

en: Search...
tr: Arama...

en: See two successive separators as one.
tr: Ardarda gelen iki metin belirtecini bir görür.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
tr: Ardarda gelen iki metin belirtecini, gözeyi sonlandırmayan bir belirteç olarak görür.

en: Select Arra_y
tr: _Dizi

en: Select _All
tr: _Tümünü

en: Select _Column
tr: Süt_un

en: Select _Depends
tr: _Bağımlılar

en: Select _Row
tr: _Satır

en: Select all cells in the spreadsheet
tr: Çizelgedeki tüm gözeler seçilir

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
tr: Düzenlenen gözenin içeriğine bağımlı tüm gözeler seçilir

en: Select an array of cells
tr: Bir göze dizisi seçilir

en: Select an entire column
tr: Düzenlenen gözenin bulunduğu sütun seçilir

en: Select an entire row
tr: Düzenlenen gözenin bulunduğu satır seçilir

en: Select an object to add
tr: Eklenecek nesneyi seçin

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
tr: Seçilen dosya biçemi çok sayıda çizelgenin aynı dosyaya kaydedilmesini
    desteklemiyor. Tüm çizelgeleri kaydetmek istiyorsanız ya onları
    ayrı ayrı kaydedin ya da başka bir dosya biçemi seçin.
    Sadece çalıştığınız çizelgeyi kaydetmek ister misiniz?

en: Semi Circles
tr: Daire Benzerleri

en: Semicolo_n (;)
tr: Noktalı _virgül (;)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Send
tr: Gönder

en: Send _Email
tr: _Eposta Gönder

en: Send the current file in email
tr: Mevcut dosyayı e-posta ile gönder

en: Sensitivity Report
tr: Duyarlılık Raporu

en: Separator:
tr: Ayraç:

en: Separators
tr: Ayırıcılar

en: September
tr: Eylül

en: Set Background Color
tr: Artalan Rengi

en: Set Borders
tr: Kenarlıklar

en: Set Font
tr: Yazıtipini seçin

en: Set Font Size
tr: Yazıtipi Yüksekliği

en: Set Font Style
tr: Yazıtipi Tarzı

en: Set Foreground Color
tr: Önalan Rengi

en: Set Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama Ayarı

en: Set Text
tr: Metni Belirle

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
tr: <span style='italic' weight='bold'>%s</span> üzerinde seçimin sütun genişliğini belirler

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
tr: <span style='italic' weight='bold'>%s</span> üzerindeki seçim yüksekliğini belirler

en: Set standard/default column width
tr: Standart/öntanımlı sütun genişliğini belirler

en: Set standard/default row height
tr: Standart/öntanımlı satır yüksekliğini değiştirir

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
tr: Seçilen gözelerin içeriğini binler ayracı kullanılacak şekilde biçimlendirir

en: Set the format of the selected cells to monetary
tr: Seçilen gözelerin içeriğini para olarak biçimlendirir

en: Set the format of the selected cells to percentage
tr: Seçilen gözelerin içeriğini yüzde olarak biçimlendirir

en: Set the root library directory
tr: Kök kütüphane dizinini tanımla

en: Setting comment of %s
tr: %s açıklaması belirleniyor

en: Setting default height of rows to %.2fpts
tr: Satırların öntanımlı yüksekliği %.2f punto yapılıyor

en: Setting default width of columns to %.2fpts
tr: Sütunların öntanımlı genişliği %.2f punto yapılıyor

en: Setting height of row %s to %d pixels
tr: %s satırın yüksekliği %d piksele ayarlanıyor

en: Setting height of row %s to default
tr: %s satır yüksekliği öntanımlı yapılıyor

en: Setting height of rows %s to %d pixels
tr: %s satır yüksekliği %d piksele ayarlanıyor

en: Setting height of rows %s to default
tr: %s satır yüksekliği öntanımlı yapılıyor

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
tr: Bu seçenek etkin olduğunda araç çubuğunda harf büyüklüğüne göre sıralama düğmeleri etkin olur ve sıralama diyaloğundaki harf büyüklüğüne göre sıralama onay kutularının durumunu belirler.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
tr: Bu seçenek etkin olduğunda araç çubuğunda sıralama sırasında göze biçemlerini saklayacak sıralama düğmeleri etkin olur ve sıralama diyaloğundaki biçemleri saklama onay kutularının durumunu belirler.

en: Setting width of column %s to %d pixels
tr: %s sütunun genişliği %d piksele ayarlanıyor

en: Setting width of column %s to default
tr: %s sütun genişliği öntanımlı yapılıyor

en: Setting width of columns %s to %d pixels
tr: %s sütun genişliği %d piksele ayarlanıyor

en: Setting width of columns %s to default
tr: %s sütun genişliği öntanımlı yapılıyor

en: Setup the page settings for your current printer
tr: Geçerli yazıcının sayfa ayarları diyaloğunu açar

en: Seychelles, Rupees
tr: Seyşel Adaları, Ruble

en: Shadow
tr: Gölgeleme

en: Sheet
tr: Çizelge

en: Sheet name is required
tr: Çizelge ismi gerekli.

en: Sheet name must have at least 1 letter
tr: Çizelge isimleri en azından bir harf içermeli

en: Sheet%d
tr: Çizelge%d

en: Sheets
tr: Çizelgeler

en: Sheets to export
tr: Farklı biçemde kaydedilecek çizelgeler

en: Shift Dow_n and Move
tr: Aşağı Kaydır ve _Taşı

en: Shift Righ_t and Move
tr: Sağa Kaydı_r ve Taşı

en: Shift _Down and Copy
tr: Aşağı _Kaydır ve Kopyala

en: Shift _Right and Copy
tr: _Sağa Kaydır ve Kopyala

en: Shift cells _down
tr: Gözeleri _aşağı kaydır

en: Shift cells _left
tr: Sütunları s_ola kaydır

en: Shift cells _up
tr: Sütunları y_ukarı kaydır

en: Shift column %s
tr: %s sütununu kaydır

en: Shift columns %s
tr: %s sütunlarını kaydır

en: Shift row %s
tr: %s satırını kaydır

en: Shift rows %s
tr: %s satırlarını kaydır

en: Show
    Sample
tr: Örnek
    Göster

en: Show Detail
tr: Ayrıntıları Göster

en: Show Sheet Name in Undo List
tr: Geri Al Listesinde Çizelge İsmini Göster

en: Show all filtered and hidden rows
tr: Süzülmüş ve gizlenmiş tüm satırları gösterir

en: Show column outline %d
tr: Sütun dışçizgisi %d'yi göster

en: Show next match
tr: Sonraki bulunanı göster

en: Show previous match
tr: Önceki bulunanı göster

en: Show row outline %d
tr: Satır dışçizgisi %d'yi göster

en: Show rows where:
tr: Satırları burada göster:

en: Show:
tr: Göster:

en: Shrin_k to fit
tr: Sığma_zsa kes

en: Sierra Leone, Leones
tr: Siera Leone, Leon

en: Silver, Ounces
tr: Gümüş, Ons

en: Simplex (LP Solve 3.2)
tr: Simpleks (LP Solve 3.2)

en: Simulation Report
tr: Benzetim Raporu

en: Singapore, Dollars
tr: Singapur, Dolar

en: Single
tr: Tek

en: Single Factor ANOVA
tr: Tek çarpanlı ANOVA

en: Single Factor ANOVA (%s)
tr: Tek çarpanlı ANOVA (%s)

en: Size of Sample:
tr: Örnek Boyu:

en: Size of _Sample:
tr: Örnek _Boyu:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Skewness
tr: Eğrilik

en: Skip Blanks
tr: Boşları Atla

en: Skip cells that that would result in errors
tr: Hata veren gözeleri atla

en: Slack
tr: Tembel

en: Slas_h (/)
tr: _Bölü (/)

en: Slash (/)
tr: Bölü (/)

en: Slovakia, Koruny
tr: Slovakya, Kron

en: Slovenia, Tolars
tr: Slovenya, Dolar

en: Small Circles
tr: Küçük Daireler

en: Smallest (%d)
tr: En küçük (%d)

en: Solid
tr: Katı

en: Solomon Islands, Dollars
tr: Solomon Adaları, Dolar

en: Solution:
tr: Çözüm:

en: Solve
tr: Çözümle

en: Solver
tr: Çözümleyici

en: Solver found an optimal solution.  All constraints and optimality conditions are satisfied.
tr: Çözümleyici en elverişli çözümü buldu. Tüm zorlamalar ve elverişlilik koşulları sağlandı.

en: Somalia, Shillings
tr: Somali, Şilin

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even the entry does not have keyboard focus.
tr: Bazı diyaloglar, defterdeki bir aralığı belirtmek için tek bir alan içerir. Bu değişkeni DOĞRU olarak belirlediğinizde, bu alan için klavye odaklaması olmasa bile seçimi bu alana yansıtır.

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
tr: Bazı dosya biçemleri tek bir çizelge içerir. Bu değişken çok çizelgeli bir defterin sadece bir çizelgesi kaydedileceği zaman kullanıcının uyarılıp uyarılmayacağını belirler.

en: Some name
tr: Bir isim

en: Some of the input cells contain non-numeric values.  Specify a valid input range.
tr: Bazı girdi gözeleri sayısal olmayan değerler içeriyor. Geçerli bir girdi aralığı verin.

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort Ascending
tr: Artan Sıralama

en: Sort Descending
tr: Azalan Sıralama

en: Sort is Case-Sensitive
tr: Sıralama Harf Büyüklüğüne Duyarlıdır

en: Sort the selected region
tr: Seçilen bölgeyi sıralar

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
tr: Seçili bölgeyi ilk sütunu esas alarak artan düzende sıralar

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
tr: Seçili bölgeyi ilk sütunu esas alarak azalan düzende sıralar

en: Sort...
tr: Sırala...

en: Sorting
tr: Sıralanıyor

en: Sorting %s
tr: %s sıralanıyor

en: Source
tr: Kaynak

en: Source region %s overlaps with the destination region
tr: %s bölgesi hedef bölge ile karışıyor

en: South
tr: Güney

en: South Africa, Rand
tr: Güney Afrika, Rand

en: Space
tr: Boşluk

en: Specify the size and location of the initial window
tr: İç pencerenin boyutlarını ve konumunu belirtin

en: Split
tr: Ayır

en: Split Pie
tr: Dilimleri Ayır

en: Split merged ranges of cells
tr: Birleşik gözeyi gözelerine ayırır

en: Sri Lanka, Rupees
tr: Srilanka, Ruble

en: Stacked Bars
tr: Çubuk Demeti

en: Stacked Columns
tr: Sütun Demeti

en: Standard Error
tr: Standart Hata

en: Start search
tr: Aramayı başlat

en: Statistical Anal_ysis
tr: İstatistiksel _Analiz

en: Statistical Functions
tr: İstatistiksel İşlevler

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Status
tr: Durum

en: Std. Dev.
tr: Std. Sapma

en: Step
tr: Adım

en: Stop            (never allow invalid input)
tr: Dur   (geçersiz girdiye asla izin verilmez)

en: Stri_kethrough
tr: Üstü çi_zili

en: String
tr: Dizge

en: String Functions
tr: Dizge İşlevleri

en: Student t
tr: Talebe t

en: Style
tr: Tarz

en: Styles with no content
tr: İçeriksiz tarzlar

en: Su_bscript
tr: _Altindis

en: Subject to
tr: Buna konu:

en: Subject to the Constraints:
tr: Kısıtlamalara Konu:

en: Subtotal By
tr: Bunun Alt Toplamı:

en: Subtract
tr: Çıkar

en: Sudan, Dinars
tr: Sudan, Dinar

en: Sum
tr: Toplam

en: Sum into the current cell
tr: Gözeye toplama işlevi yerleştirir

en: Summary
tr: Özet

en: Sunday
tr: Pazar

en: Sup_erscript
tr: Ü_stindis

en: Suriname, Guilders
tr: Surinam, Gulden

en: Swaziland, Emalangeni
tr: Swaziland, Emalangen

en: Sweden, Kronor
tr: İsveç, Kron

en: Switzerland, Francs
tr: İsviçre, Frank

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
tr: %d. satırda sözdizimi hatası. Yoksayıldı.

en: Syria, Pounds
tr: Suriye, Lira

en: System
tr: Sistem

en: System Directory for Autoformats
tr: Otomatik Biçemleme için Sistem Dizini

en: System Information
tr: Sistem Bilgileri

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: Ta_b
tr: _Sekme

en: Tab
tr: Sekme

en: Tabulate Dependency
tr: Tablolama Bağımlılığı

en: Tabulation
tr: Tablolama

en: Taiwan, New Dollars
tr: Tayvan, Dolar

en: Tajikistan, Rubles
tr: Tacikistan, Ruble

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
tr: Özgün metin eklentisi: Takashi Matsuda

en: Tanzania, Shillings
tr: Tanzanya, Şilin

en: Target
tr: Hedef

en: Target Cell (Maximize)
tr: Hedef Göze (Büyüt)

en: Target Cell (Minimize)
tr: Hedef Göze (Küçült)

en: Target _Range:
tr: _Hedef Aralığı:

en: Target cell should contain a formula.
tr: Hedef göze bir formül içermelidir

en: Target region contains merged cells
tr: Hedef alan birleşik gözeler içeriyor

en: Target value search
tr: Aranan değer

en: Te_xt indicator:
tr: _Metin belirteci:

en: Template Details
tr: Şablon Ayrıntıları

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
tr: Onlarla ilişkili olası riskleri ve çıktıları bulmak için Monte Carlo benzetimi kullanılan sınama kararı alternatifleri

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
tr: 2 Değişimin Eşitlik Sınaması (F-Test)

en: Testing the Difference of 2 Means
tr: 2 Ortalamanın Farkının Sınanması

en: Text
tr: Metin

en: Text export (configurable)
tr: Metnin farklı biçemde kaydı (yapılandırılabilir)

en: Text import (configurable)
tr: Metin yükleme (yapılandırılabilir)

en: Text length
tr: Metin uzunluğu

en: Text to Columns
tr: Sütunlara aktarılacak Metin

en: Thailand, Baht
tr: Tayland, Bat

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's contents.
tr: Bu değer geçersiz.
    Kısıtlamalar bu gözelerdeydi.

en: Thatch
tr: Saz

en: The 2 input ranges must have the same size.
tr: İki girdi aralığı aynı boyutlarda olmalı

en: The GNOME Spreadsheet
tr: GNOME Hesap Çizelgesi

en: The LHS cells should contain formulas that yield proper numerical values.  Specify valid LHS entries.
tr: Sol taraf gözeleri sadece uygun sayısal sonuçlar veren formülleri içermelidir. Geçerli sol taraf girdileri verin.

en: The RHS cells should contain proper numerical values only.  Specify valid RHS entries.
tr: Sağ taraf gözeleri sadece uygun sayısal değerleri içermelidir. Geçerli sağ taraf girdileri verin.

en: The Target Cell value specified does not converge!  The program is unbounded.
tr: Hedef Göze değeri yakınsanmıyor! Program sınırsız.

en: The autocorrect engine does not correct the first letter for words in this list.
tr: Otomatik düzeltme motoru bu listedeki sözcüklerin ilk harflerini düzeltmez.

en: The autocorrect engine does not correct the inital caps for words in this list.
tr: Otomatik düzeltme motoru bu listedeki sözcüklerin baş harflerini düzeltmez.

en: The category this template belongs to
tr: Bu şablonun sınıfı:

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
tr: 'Bu gözeyi değiştirerek:' alanında belirtilen göze bir formül içermeli

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
tr: 'Göze belirtin:' alanında belirtilen göze bir formül içermeli!

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
tr: Sürüklenen gözeler mevcut gözelerin içeriğini değiştirecek
    Bu değişikliğin yapılmasını istiyor musunuz?

en: The criteria range is invalid.
tr: Koşul aralığı geçersiz.

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
tr: Veri sütunları %i den %i ye kadar. Bu aralık, %i sütun ile sınırlanıp mı işlenecek?

en: The default font is bold.
tr: Öntanımlı yazıtipi kalındır.

en: The default font is italic.
tr: Öntanımlı yazıtipi eğiktir.

en: The default font name for new workbooks.
tr: Yeni bir defterin öntanımlı yazıtipi ismi.

en: The default font size for new workbooks.
tr: Yeni bir defterin öntanımlı yazıtipi boyu.

en: The dependency cells should not contain an expression
tr: Bağımlı gözeler bir ifade içermemeli

en: The file is not a Gnumeric Workbook file
tr: Bu bir Gnumeric Çalışma Defteri dosyası değil

en: The file menu shows a list of recently used functions. This is that list.
tr: Dosya menüsünde gösterilecek son kullanılan işlevlerin listesi.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
tr: Bunun etkinleştirilmesi sırasında aşağıdaki eklentile de etkinleştirilmelidir:

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart Gnumeric now.
tr: Aşağıdaki eklentiler diskte yok ama hala etkin:
    %s.
    Gnumeric'i şimdi yeniden başlatmalısınız.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
tr: İşlev seçici son kullanılan işlevlerin listesini tutar. Bu o listedir.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
tr: İşlev seçici son kullanılan işlevlerin listesini tutar. Bu değer, bu listenin azami uzunluğunu belirler.

en: The function to use when consolidating
tr: Birleştirirken kullanılacak işlev

en: The given criteria are invalid.
tr: Verilen koşul geçersiz.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyways?
tr: Verilen dosya uzantısı seçilen dosya türü ile eşleşmiyor. Bu isim yine de kullanılsın mı?

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
tr: Verilen girdi aralığı en az iki veri sütunu ve iki veri satırını etiketleri ile içermeli.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
tr: Verilen girdi aralığı en az iki veri sütunu ve iki veri satırı içermeli.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
tr: Verilen girdi alanı en az iki veri sütunu ve etiketlerini içermeli.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
tr: Verilen girdi aralığı en az iki veri sütunu içermeli.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
tr: Verilen girdi aralığı en az iki veri satırı ve etiketlerini içermeli.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
tr: Verilen girdi aralığı en az iki veri satırı içermeli.

en: The group/individual that made the template
tr: Şablonu gruplu/tek-tek yapar

en: The initial zoom factor for new workbooks.
tr: Yeni bir deferin hangi büyütme çarpanı ile açılacağını belirler.

en: The input range contains non-numeric data.
tr: Girdi aralığı sayısal olmayan veri içeriyor.

en: The input variable range is invalid.
tr: Girdi değişkeni aralığı geçersiz.

en: The items on this page are related to the saving and opening of files.
tr: Bu sayfadaki öğeler dosyaların açılışı ve kaydedilmesi ile ilgilidir.

en: The items on this page customize the behaviour of the undo/redo system.
tr: Bu sayfadaki öğelerle Geri Al/Yeniden Yap sisteminin davranışı kişiselleştirilir

en: The items on this page customize the inital settings of the sort dialog and the behaviour of the sort toolbar buttons.
tr: Bu sayfadaki öğelerle sıralama penceresindeki ayarlar ve sıralama araçları çubuğundaki düğmeler kişiselleştirilir.

en: The items on this page customize the new default workbook.
tr: Bu sayfadaki öğelerle yeni öntanımlı defter kişiselleştirilir.

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
tr: Sol sütun etiketleri içerir, bunlar birleştirilmez, sadece karşılaştırma için anahtar olarak kullanılır

en: The list range is invalid.
tr: Liste aralığı geçersiz.

en: The main directory for user specific autoformat templates.
tr: Kullanıcıya özel otomatik biçemleme şablonlarının ana dizini.

en: The maximum number of iterations exceeded. The optimal value could not be found.
tr: Mümkün tekrar sayısı aşıldı. En iyi değer bulunamadı.

en: The maximum time exceeded. The optimal value could not be found in given time.
tr: Mümkün süre aşıldı. Verilen sürede en iyi değer bulunamadı.

en: The maximum value should be bigger than the minimum
tr: Azami değer asgari değerden büyük olmalı

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
tr: Gelecek nesil sax tabanlı xml G/Ç altsistemi

en: The number is out of range
tr: Sayı kapsam dışı

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
tr: Veri satırlarının sayısı kopyalama sayısının katları olmalıdır.

en: The number of files kept in the `recent' section of the file menu.
tr: Dosya menüsünde son kullanılanlar listesinin kaç dosya tutacağını belirler.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
tr: Yeni bir defterin kaç çizelge ile açılacağını belirler.

en: The output range is invalid.
tr: Çıktı aralığı geçersiz.

en: The output variable range is invalid.
tr: Çıktı değişkeni aralığı geçersiz.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
tr: Eklenti hala kullanımda olduğundan kaldırılamadı. Aşağıdaki kutuyu onaylı duruma getirirseniz Gnumeric yeniden başlatıldığında bu eklenti başka bir eklenti tarafından kullanılmıyorsa etkin olmayacaktır.

en: The probabilities may not all be 0!
tr: Olasılıkların tamamı 0!!!

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
tr: Olasılık girdi aralığı bir negatif sayı içeriyor.
    Olasılıklar negatif sayı olmamalı!

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
tr: Olasılık girdi aralığı sayısal olmayan bir değer içeriyor.
    Olasılıklar negatif sayı olmamalı.

en: The search range is invalid.
tr: Arama bölgesi geçersiz.

en: The search text is a regular expression
tr: Arama metni düzenli ifadedir

en: The selected input areas must have equal size!
tr: Seçilen girdi alanları aynı boyutlarda olmalı!

en: The selected input columns must have equal size!
tr: Seçilen girdi sütunları eşit yükseklikte olmalı!

en: The selected input rows must have equal size!
tr: Seçilen girdi satırları eşit uzunlukta olmalı!

en: The sheet order has changed. Do you want to update the list?
tr: Çizelge sırası değişti. Listenin güncellenmesini ister misiniz?

en: The step size should be positive
tr: Sekme değeri pozitif olmalı

en: The target cell should contain an expression
tr: Hedef göze bir ifade içermelidir

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
tr: Hedef bölge çok küçük. En azından %d sütun genişlikte olmalıydı

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
tr: Hedef bölge çok küçük.  En azından %d satır x %d sütun olmalıydı

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
tr: Hedef bölge çok küçük. En azından %d satır yüksekliğinde olmalıydı

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
tr: Üst satır etiketleri içerir, bunlar birleştirilmez, sadece karşılaştırma için anahtar olarak kullanılır.

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
tr: Geçerlilik koşulu kullanışsız. Geçerlilik iptal edilsin mi?

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
tr: 'Bu Değere:' alanında verilen değer geçersiz.

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
tr: Bu sapmaya bağlı çok az veri noktası var.
    Serbest değişkenler olarak bir kaç veri noktası daha belirtmelisiniz.

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
tr: %s!%s
    kesişimleriyle katıştırılmış bir bölge zaten var

en: There is already a sheet named
tr: Bu isimde bir çizelge zaten var

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
tr: Sapma içindeki her değişken için aynı sayıda girdi olmalıdır.

en: Thick Bottom
tr: Kalın Alt

en: Thick Diagonal Crosshatch
tr: Kalın Çapraz Tarama

en: Thick Outside Borders
tr: Kalın Dış Kenarlıklar

en: Thin Diagonal Crosshatch
tr: İnce Çapraz Tarama

en: Thin Diagonal Stripe
tr: İnce Çapraz Bant

en: Thin Horizontal Crosshatch
tr: İnce Yatay Tarama

en: Thin Horizontal Stripe
tr: İnce Yatay Bant

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
tr: İnce Çapraz Bant

en: Thin Vertical Stripe
tr: İnce Düşey Bant

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
tr: Bu dizin gnumeric ile gelen otomatik biçemleme şablonlarını içerir.

en: This is an untranslated version of Gnumeric.
tr: Bu Gnumeric'in çevrilmemiş bir sürümüdür.

en: This is somewhat corrupt.
    We already wrote a length for a string that is being truncated due to encoding problems.
tr: Bunun bazı yerleri bozuk.
    Kodlama sorunları nedeniyle kısalmış olan bir dizgenin uzunluğu zaten yazılır.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
tr: Bu liste otomatik biçemleme şablonlarının bulunduğu dizinleri içerir.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
tr: Bu liste, eklentileri içeren dizinleri içerir.

en: This list contains all known plugins.
tr: Bu liste bilinen eklentileri içerir.

en: This list contains all plugin file states.
tr: Bu liste eklenti dosya durumlarını içerir.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
tr: Bu liste, otomatik olarak etkinleştirileceği varsayılan eklentileri içerir.

en: This locale uses ',' rather than '\' to separate array columns.
tr: Bu yerelde dizi sütunlarını ayırmak için '\' yerine ',' kullanılıyor.

en: This locale uses '\' rather than ',' to separate array columns.
tr: Bu yerelde dizi sütunlarını ayırmak için ',' yerine '\' kullanılıyor.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
tr: Bu sayı (0.25 ile 1.00 arasındadır) öntanımlı pencerenin ekrana yatay oranıdır.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
tr: Bu sayı (0.25 ile 1.00 arasındadır) öntanımlı pencerenin ekrana düşey oranıdır.

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
tr: Bu seçenek, sıralama diyaloğundaki sırala düğmesinin durumunu belirler.

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
tr: Bu eklenti Gnumeric içinde Guile(şema) desteğini etkinleştirir

en: This plugin provides support for Python plugins
tr: Bu eklenti Python eklentileri desteği sağlar

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
tr: Bu değer, Geri Al zincirinin uzunluğunu belirler. Her düzenleme eylemi, bu değerle ilişkili uzunluktadır. Bu ilişki, bir basit gözenin düzenlenmesinin (bu eylemin değeri 1 dir) bellek gereksinimine göredir. Geri Al listesi, bu yapılandırma değerini aşan toplam bellekle kırpılır.

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
tr: Bu değer, Geri Al/Yeniden Yap listelerindeki azami öğe sayısını belirler.

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
tr: Bu değer, yazıcı ayarları penceresinin tüm çizelgelere öntanımlı olarak aynı anda uygulanıp uygulanmayacağını belirler.

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
tr: Bu değer, Geri Al ve Tekrar Yap listelerinde çizelge isimlerinin gösterilip gösterilmeyeceğini belirler.

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
tr: Bu değer, Geri Al ve Tekrar Yap zincirlerindeki azami kayıtlı eylem sayısıdır.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
tr: Bu değişken otomatik tamamlamanın geçerli olup olmadığını belirler.

en: This variable determines whether live (versus delayed) scrolling is performed.
tr: Bu değişken kaydırmanın gecikmeli olup olmadığını belirler.

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
tr: Bu değişken, yeni bir eklenti saptandığında eklentinin otomatik olarak yüklenip yüklenmeyeceğini belirler.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in frexpgnum.
tr: Gnumeric'in bu sürümü frexpgnum'daki yetersiz doğrulukla derlenmişti.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in modfgnum.
tr: Gnumeric'in bu sürümü modfgnum'daki yetersiz doğrulukla derlenmişti.

en: This version of Gnumeric has been compiled with inadequate precision in yngnum.
tr: Gnumeric'in bu sürümü yngnum'daki yetersiz doğrulukla derlenmişti.

en: Those columns are already grouped
tr: Bu sütunlar zaten gruplanmış

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
tr: Bu sütunlar zaten gruplanmamış

en: Those rows are already grouped
tr: Bu satırlar zaten gruplanmış

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
tr: Bu satırlar zaten gruplanmamış

en: Thousands Separator
tr: Binler Ayracı

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Ties:
tr: Düğümler:

en: Time
tr: Zaman

en: Time (sec.)
tr: Zaman (saniye)

en: Titles to print
tr: Basılacak başlıklar

en: Toggle whether or not to display column headers
tr: Sütun başlıklarının gösterilip gösterilmeyeceği seçilir

en: Toggle whether or not to display gridlines
tr: Izgaranın gösterilip gösterilmeyeceği seçilir

en: Toggle whether or not to display outline groups
tr: Sınırlı grupların gösterilip gösterilmeyeceği seçilir

en: Toggle whether or not to display row headers
tr: Satır başlıklarının gösterilip gösterilmeyeceği seçilir

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
tr: Sıfırların boşluk olarak gösterilip gösterilmeyeceği seçilir

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
tr: Sütunun sol ve sağındaki sınırların gösterilip gösterilmeyeceği seçilir

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
tr: Satırın alt ve üstünde sınırların gösterilip gösterilmeyeceği seçilir

en: Tom Dyas, plugin support.
tr: Eklenti desteği: Tom Dyas

en: Tonga, Pa'anga
tr: Tonga, Paanga

en: Too Large
tr: Çok Büyük

en: Too Small
tr: Çok Küçük

en: Too many arguments for function, MS Excel expects exactly %d and we have more
tr: MS Excel bu işlev için %d argüman kabul eder, burada fazlası var

en: Too many rows in data to parse: %d
tr: Veri içinde ayrıştırılacak satır sayısı çok fazla: %d

en: Too much data returned
tr: Çok fazla veri döndü

en: Toolbar Style
tr: Araç Çubuğu Tarzı

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text
tr: Araç çubuğunun yerleşimi. Geçerli değerler, icon (simge), text (metin), both (herikisi altalta) ve both_horiz (herikisi yanyana)

en: Top
tr: Üst

en: Top and Bottom
tr: Üst ve Alt

en: Top and Double Bottom
tr: Üst ve Çift Alt

en: Top and Thick Bottom
tr: Üst ve Kalın Alt

en: Total
tr: Toplam

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Transpose
tr: Transpoze

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
tr: Her sütunun önünde ve ardındaki boşlukları kırpar, emin değilseniz bunu öntanımlı ayarda bırakmalısınız.

en: Trim:
tr: Kırp:

en: Trinidad and Tobago, Dollars
tr: Trinidad ve Tobago, Dolar

en: Tuesday
tr: Salı

en: Tunisia, Dinars
tr: Tunus, Dinar

en: Turkey, Liras
tr: Türkiye, Lira

en: Turkmenistan, Manats
tr: Türkmenistan, Manat

en: Turn unparsable entries into string values
tr: Ayrıştırılamayan girdileri dizge değerlerine dönüştür

en: Tuvalu, Tuvalu Dollars
tr: Tuvalu, Dolar

en: Two Factor ANOVA
tr: İki çarpanlı ANOVA

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
tr: İki çarpanlı ANOVA (%s), kopyalamalı

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
tr: İki çarpanlı ANOVA (%s), kopyalamasız

en: Two Factor Analysis of Variance
tr: Değişimin İki Çarpanlı Analizi

en: Two _Means
tr: İki _Ortalama

en: Two or more of the independent variables are linearly
    dependent, and the regression cannot be calculated.
    
    Remove one of these
    variables and try the regression again.
tr: İki veya daha fazla bağımsız değişken doğrusal
    olarak bağımlı ve sapma hesaplanamadı.
    
    Bu değişkenleri kaldırdıktan sonra
    sapma hesabını tekrarlayın.

en: Type
tr: Türü

en: Type Mismatch
tr: Tür Uyumsuz

en: Type mismatch
tr: Tür uyumsuz

en: Typing "%s%s"
tr: "%s%s" yazılıyor

en: Typing "%s%s" in %s
tr: "%s%s" %s'e yazılıyor

en: Uganda, Shillings
tr: Uganda, Şilin

en: Ukraine, Hryvnia
tr: Ukrayna, Hrivna

en: Un_freeze Panes
tr: Yüzeyleri _Çöz

en: Unable to activate the url '%s'
tr: url '%s' etkinleştirilemedi

en: Unable to close module file "%s".
tr: '%s' modül dosyası kapatılamadı.

en: Unable to convert value from Guile
tr: Guile'deki değer dönüştürülemedi

en: Unable to create object of type '%s'
tr: '%s' türünde nesne oluşturulamadı

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
tr: PerfectOffice_MAIN verisi bulunamadı. Bu gerçekten bir Quattro Pro dosyası mı?

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
tr: MS Excel defteri konumlanamadı

en: Unable to mmap the file, error : %s
tr: Dosya eşlemi yapılamadı, hata: %s

en: Unable to open '%s'
tr: '%s' açılamadı

en: Unable to open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamadı

en: Unable to open module file "%s".
tr: "%s" modül dosyası açılamadı.

en: Unable to parse '%s' because '%s'
tr: '%s' '%s' sebebiyle çözümlenemedi

en: Unable to parse position for expression '%s' @ '%s' because '%s'
tr: '%s' @ '%s' ifadesi için konum '%s' sebebiyle çözümlenemedi.

en: Unable to parse position for expression '%s' with value '%s' because '%s'
tr: '%2$s' değerli '%1$s' ifadesi için konum '%3$s' sebebiyle çözümlenemedi.

en: Unable to parse the html.
tr: HTML çözümlenemedi.

en: Unable to paste
tr: Yapıştırılamadı

en: Unable to paste into selection
tr: Seçilen alana yapıştırılamadı

en: Unable to unmap the file, error : %s
tr: Dosya eşlemi kaldırılamadı, hata: %s

en: Unbounded problem
tr: Belirsiz problem

en: Uncollapse an outline group
tr: Bir sınırlı grubu genişletir

en: Underline
tr: Altı Çizgili

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo the last action
tr: Son işlemi geri alır

en: Undo the operation
tr: İşlemi geri al

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
tr: Anlaşılmayan özellik %s::%s == '%s'.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
tr: Veri okunurken %d. satırda dosya sonu karakterine rastlandı.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
tr: Başlık okunurken %d. satırda dosya sonu karakterine rastlandı.

en: Unexpected token %c
tr: dizgecik %c anlaşılamadı

en: Unfreeze the top left of the sheet
tr: Çizelgenin sol üstünü çözer

en: Ungroup
tr: Grubu çöz

en: Ungroup columns %s
tr: %s sütunlarını ayır

en: Ungroup rows %d:%d
tr: %d:%d satırlarını ayır

en: Unhide columns
tr: Gizli sütunları göster

en: Unhide rows
tr: Gizli satırları göster

en: Uniform Integer
tr: Tekbiçimli? Tamsayı

en: Unimplemented
tr: Henüz programlanmadı

en: Unimplementented
tr: Henüz programlanmadı

en: United Arab Emirates, Dirhams
tr: Birleşik Arap Emirlikleri, Dirhem

en: United Kingdom, Pounds
tr: İngiltere, Sterlin

en: United States of America, Dollars
tr: Amerika Birleşik Devletleri, Dolar

en: Unix (linefeed)
tr: Unix (LF)

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Function
tr: Bilinmeyen İşlev

en: Unknown GB error
tr: Bilinmeyen Gnome Basic hatası

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
tr: "%s" veri değeri anlaşılamadı (%d. satırda), yoksayılıyor.

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: Unknown evaluation error
tr: Bilinmeyen değerleme hatası

en: Unknown info_type
tr: Bilinmeyen bilgi _türü

en: Unknown name
tr: İsmi bilinmiyor

en: Unknown operator
tr: Bilinmeyen operatör

en: Unknown plugin
tr: Eklenti bilinmiyor

en: Unknown plugin name.
tr: Eklenti ismi bilinmiyor.

en: Unknown plugin with id="%s"
tr: id="%s" kimlikli eklenti bilinmiyor

en: Unknown service type: %s.
tr: Bilinmeyen hizmet türü: %s.

en: Unknown sheet '%s'
tr: Çizelge '%s' bilinmiyor

en: Unknown system
tr: Bilinmeyen sistem

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
tr: %d veri türü anlaşılamadı (%d. satırda), yoksayılıyor.

en: Unknown verb: %s
tr: Bilinmeyen fiil: %s

en: Unknown version
tr: Bilinmeyen sürüm

en: Unknown workbook '%s'
tr: Defter '%s' bilinmiyor

en: Unmerging %s
tr: %s birleşik göze ayrılıyor

en: Unparsable xml in clipboard
tr: Panodaki xml çözümlenemiyor

en: Unprotect the sheet to enable editing.
tr: Çizelgeyi düzenleyebilmek için korumayı kaldırır.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
tr: Defteri düzenleyebilmek için korumayı kaldırır.

en: Unsupported Python type: %s
tr: Desteklenmeyen Python türü: %s

en: Unsupported file format.
tr: Dosya biçemi desteklenmiyor.

en: Unsupported loader type "%s".
tr: "%s" yükleyici türü desteklenmiyor.

en: Update Name %s
tr: %s İsmini Güncelle

en: Upper
tr: Üst

en: Upper Limit (95 %)
tr: Üst Sınır (%95)

en: Uruguay, Pesos
tr: Uruguay, Pezo

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
tr: İlk kaynak için aşağı, ikincisi için sağ, üçüncüsü için çok sayıda çizelge kullanılır

en: Use the current selection to create names
tr: İsimleri oluşturmak için seçimi kullanır

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Directory for Autoformats
tr: Otomatik Biçemler için Kullanıcı Dizini

en: User interface with %d action
tr: %d eylemli kullanıcı arayüzü

en: User interface with %d actions
tr: %d eylemli kullanıcı arayüzü

en: Uzbekistan, Sums
tr: Özbekistan, Sum

en: Validate input with preset criteria
tr: Önkoşullu girdiyi değerlendirir

en: Validation
tr: Geçerlilik

en: Value
tr: Değer

en: Value :
tr: Değer:

en: Values
tr: Değerler

en: Var_iable 1 Range
tr: _1. Değişken Aralığı

en: Var_iable 1 Range:
tr: _1. Değişken Aralığı:

en: Variable
tr: Değişken

en: Variable %i
tr: %i. Değişken

en: Variable _1 Range:
tr: _1. Değişken Aralığı:

en: Variable _2 Range:
tr: _2. Değişken Aralığı:

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Variables are:
tr: Değişkenler:

en: Variance
tr: Değişim

en: Various frequency tables
tr: Çeşitli sıklık tabloları

en: Various summary statistics
tr: Çeşitli Özet İstatistikleri

en: Venezuela, Bolivares
tr: Venezüella, Bolivar

en: Vertical DPI
tr: Düşey DPI

en: Vertical Stripe
tr: Düşey Bant

en: Viet Nam, Dong
tr: Vietnam, Dong

en: View
tr: Görünüm

en: View descriptive information
tr: Açıklayıcı bilgileri göster

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
tr: CVS desteği, Fransızca yerelleştirme: Vincent Renardias

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
tr: Para işlevleri: Vladimir Vuksan

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
tr: GENİŞLİKxYÜKSEKLİK+ÜST+SOL

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
tr: Tek Çizelgelik Biçeme Çıktılandığında Uyar

en: Warning     (accept/discard invalid input)
tr: Uyarı  (kabul/iptal edilen girdi geçersiz)

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
tr: Etkinleştirilmeden önce hizmetin yüklenmesi gerekiyor ama yükleme yapılamadı (PLUGIN_ALWAYS_LOAD etkin).

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: West
tr: Batı

en: When selecting a sort region in the sort dialog, search clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
tr: Sıralama diyaloğunda bir sıralama aralığı seçilirken, arama sözcükleri otomatikman eklenir. Bu sayı, otomatik olarak eklenecek azami sözcük sayısıdır.

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
tr: Belirtildiğinde, küçük ve büyük harfler arasında fark gözetilmez

en: White
tr: Beyaz

en: Whole numbers
tr: Sadece sayılar

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
tr: Niçin #NAME olacak bir ismi atamak istiyorsunuz?

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
tr: Genişlik: %.2f punto (%d piksel)

en: Windows (carriage return + linefeed)
tr: Windows (CRLF)

en: Workbook
tr: Çalışma Defteri

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
tr: %s defteri zaten var.
    Üzerine yazılsın mı?

en: Workbook Level
tr: Defter Seviyesi

en: Worksheet:
tr: Çalışma Defteri:

en: Would split an array
tr: bir dizi ayrılacaktı

en: Would split array %s
tr: %s dizisi ayrılacaktı.

en: XML document not well formed!
tr: XML belgesi iyi şekillendirilmemiş!

en: Xbase (*.dbf) file format
tr: Xbase (*.dbf) dosya biçemi

en: Y Variable
tr: Y Değişkeni

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yemen, Rials
tr: Yemen, Riyal

en: Yes
tr: Evet

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
tr: İlgili eklenti.xml dosyasını düzenleyerek, bu emniyet özelliğini kapatabilirsiniz.

en: You do not have permission to save to
    %s
tr: %s
    dosyasını kaydetme izniniz yok

en: You have not specified a problem to be solved
tr: Çözümlenecek bir problem belirtmediniz

en: You may not delete all sheets in a workbook!
tr: Defterdeki tüm çizelgeleri silemezsiniz!

en: You may not use this name twice
tr: Bu ismi iki kere kullanamazsınız

en: You must select some cell types to search.
tr: Arama yapmak için bazı göze türlerini seçmelisiniz.

en: You must specify a range to search.
tr: Araştırılacak bölge belirtilmeli.

en: You need to select at least one sheet to export
tr: Başka bir uygulamanın dosya biçimine dönüştürmek için en az bir çizelge seçilmelidir.

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
tr: Bağımlı göze olarak bir tek geçerli göze ismi vermelisiniz!

en: You should introduce a single valid cell as result cell
tr: Sonuç gözesi olarak bir tek göze belirtmelisiniz

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
tr: 'Bu gözeyi değiştirerek:' alanında geçerli göze ismini vermelisiniz!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
tr: 'Göze belirtin:' alanında geçerli göze ismini vermelisiniz!

en: You should introduce a valid number as maximum
tr: Azami değer olarak geçerli bir sayı vermelisiniz

en: You should introduce a valid number as minimum
tr: Asgari değer olarak geçerli bir sayı vermelisiniz

en: You should introduce a valid number as step size
tr: Sekme değeri olarak geçerli bir sayı vermelisiniz

en: You should introduce one or more dependency cells
tr: Bir ya da daha fazla bağımlı göze belirtmelisiniz

en: Yugoslavia, New Dinars
tr: Yugoslavya, Dinar

en: Zambia, Kwacha
tr: Zambiya, Kvaça

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
tr: Eklenti sistemi ve i18n: Zbigniew Chyla.

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
tr: Zimbabve, Dolar

en: Zoom
tr: Yakınlaştırma

en: Zoom %s to %.0f%%
tr: %s büyüklüğü %.0f%% yapılıyor

en: Zoom the spreadsheet in or out
tr: Çizelgeyi büyütür ya da küçültür

en: _100 %
tr: %_100

en: _25 %
tr: %_25

en: _50 %
tr: %_50

en: _75 %
tr: %_75

en: _About
tr: _Hakkında

en: _About Gnumeric
tr: Gnumeric _Hakkında

en: _Add
tr: _Ekle

en: _Add:
tr: _Ekle:

en: _Adjacent text indicators escaped
tr: _Bitişik metin belirteçler öncelemeli

en: _Adjust to:
tr: _Ayarla:

en: _All
tr: _Hepsi

en: _Alpha =
tr: _Alfa =

en: _Alpha =
tr: _Alfa =

en: _And
tr: V_e

en: _Answer
tr: _Yanıt

en: _Areas
tr: _Alanlar

en: _Author:
tr: _Yazar:

en: _Auto Save...
tr: _Otomatik Kaydet...

en: _Auto fit selection
tr: Seçimi otomatik sığ_dır

en: _Auto generate names...
tr: İsimleri _otomatik üret...

en: _Autoformat...
tr: _Otomatik Biçemle...

en: _Black and white
tr: _Siyah-beyaz

en: _Bottom
tr: A_lt

en: _By
tr: _Göre

en: _By Changing Cell:
tr: _Değiştiren Göze:

en: _Calculated Bins
tr: _Hesaplanmış Kutular

en: _Category:
tr: _Sınıf:

en: _Cells...
tr: _Gözeler...

en: _Change
tr: _Değiştir

en: _Clear
tr: _Temizle

en: _Close
tr: Kapa_t

en: _Colon (:)
tr: İki _nokta üstüste (:)

en: _Column
tr: Süt_un

en: _Column major
tr: Ana Süt_un

en: _Columns
tr: Süt_un

en: _Columns to repeat on the left side:
tr: Sol tarafta tekrarlanacak süt_unlar:

en: _Comments
tr: Y_orumlar

en: _Consolidate...
tr: _Birleştir...

en: _Contents
tr: İçe_rik

en: _Coordinate
tr: _Koordinat

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Copy Cells
tr: Gözeleri _Kopyala

en: _Current sheet
tr: Şimdiki çi_zelge

en: _Custom
tr: _Kişisel

en: _Damping factor:
tr: _Bastırma çarpanı:

en: _Data
tr: _Veri

en: _Date
tr: _Tarih

en: _Define...
tr: _Tanımla...

en: _Delete
tr: S_il

en: _Delete Column(s)
tr: Sütunla_rı Sil

en: _Delete Row(s)
tr: Satır S_il

en: _Delete...
tr: S_il...

en: _Distribution:
tr: _Dağılım:

en: _Don't change
tr: Değiştir_Me

en: _Down
tr: _Aşağı

en: _Down, then right
tr: _Aşağı ve sağa

en: _Duplicate
tr: _Aynısını Ekle

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Entire workbook
tr: Defterin ta_mamı

en: _Expression:
tr: İ_fade:

en: _Expressions
tr: İ_fadeler

en: _External Link
tr: _Dış Bağ

en: _Fail
tr: _Başarısız

en: _File
tr: _Dosya

en: _File/Preferen_ces...
tr: _Dosya/_Tercihler...

en: _File:
tr: _Dosya:

en: _Fill
tr: _Doldur

en: _Filter
tr: Sü_zgeç

en: _Filter In-Place
tr: Yerinde Sü_z

en: _Fit Selection %
tr: Seçimi Sığ_dır %

en: _Fit to:
tr: _Sığdır:

en: _Footer:
tr: Sayfa_sonu:

en: _Force Intercept To Be Zero
tr: _Kesişme Yerinin Sıfır Olmasını Sağla

en: _Format
tr: _Biçem

en: _Format Cells...
tr: _Gözeleri Biçimlendir...

en: _Format:
tr: _Biçem:

en: _Formats
tr: _Biçemler

en: _Freeze Panes
tr: Yüzeyleri _Dondur

en: _Function...
tr: İşle_v...

en: _Function:
tr: İşle_v:

en: _General
tr: Ge_nel

en: _Goal Seek...
tr: _Sonuç Arama...

en: _Goto cell...
tr: _Gözeye git...

en: _Grid lines
tr: _Izgara  çizgileri

en: _Group and Outline
tr: _Grupla ve Sınırla

en: _Group...
tr: _Grupla...

en: _Header:
tr: Sayfa_başı:

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Hide
tr: _Gizle

en: _Hide Detail
tr: Ayrıntıları _Gizle

en: _Horizontally
tr: _Yatay Olarak

en: _Hyperlink
tr: _Bağ

en: _Ignore case
tr: Büyüklüğü y_oksay

en: _Image...
tr: _İmge...

en: _Input Range:
tr: G_irdi Aralığı:

en: _Input Range:
tr: G_irdi Aralığı:

en: _Inputs:
tr: _Girdiler:

en: _Insert
tr: _Ekle

en: _Insert Column(s)
tr: Araya Süt_un Ekle

en: _Insert Row(s)
tr: Satır _Ekle

en: _Insert...
tr: _Ekle...

en: _Internal Link
tr: Da_hili Bağ

en: _Iteration
tr: _Tekrarlama

en: _Justify
tr: Kenarlara _Yay

en: _Keywords:
tr: _Anahtar Sözcükler:

en: _Known
tr: _Bilinen

en: _Labels
tr: _Etiketler

en: _Left
tr: S_ol

en: _Left Hand Side:
tr: S_ol Taraf:

en: _Left section:
tr: _Sol Bölüm

en: _Limits
tr: _Sınırlar

en: _Linear Model (LP/MILP)
tr: _Doğrusal Model (LP/MILP)

en: _List Range:
tr: _Liste Aralığı:

en: _Location
tr: _Yeri

en: _Lower Bound:
tr: _Alt Sınır:

en: _Make error expression
tr: Hata _ifadesi yap

en: _Manage Sheets...
tr: Çizelgeleri _Yönet...

en: _Manager:
tr: _Yönetici:

en: _Manual
tr: _Elle

en: _Max
tr: A_zami

en: _Mean:
tr: _Ortalama:

en: _Message:
tr: İ_leti:

en: _Middle section:
tr: _Orta bölüm:

en: _Move
tr: _Taşı

en: _Name
tr: İsi_m

en: _Name:
tr: İsi_m:

en: _New
tr: _Yeni

en: _New Sheet
tr: Yeni Çi_zelge

en: _Object...
tr: _Nesne...

en: _Open...
tr: _Aç...

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _Or
tr: _Veya

en: _Other values
tr: _Diğer değerler

en: _Output Range:
tr: Çı_ktı Aralığı:

en: _Outputs:
tr: Çı_ktılar:

en: _Page
tr: _Sayfa

en: _Paired
tr: _Eşli

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Paste Cells
tr: Gözeleri _Yapıştır

en: _Performance
tr: _Başarım

en: _Periodic
tr: _Dönemsel

en: _PivotTable...
tr: _Mihver Tablo...

en: _Plain text
tr: _Salt metin

en: _Plug-ins...
tr: _Eklentiler...

en: _Preserve case
tr: Büyüklüğü _sakla

en: _Preserves Formats
tr: _Biçemleri Korur

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: _Prompt Before Saving
tr: Kaydetmeden Önce _Sor

en: _Put:
tr: _Koy:

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
tr: _Dördül Model (QP/MIQP)

en: _Query
tr: _Sorgu

en: _Quit
tr: Çı_k

en: _Random
tr: _Rasgele

en: _Random Generator...
tr: _Rasgele Sayı Üreteci...

en: _Range
tr: _Aralık

en: _Redo
tr: _Tekrar Yap

en: _Remove
tr: S_il

en: _Remove Hyperlink
tr: Bağı S_il

en: _Replace by
tr: _Bununla Değiştir

en: _Replace text when typed
tr: _Metni yazarken yerdeğiştir

en: _Replacing
tr: _Yerleştir

en: _Results
tr: _Sonuçlar

en: _Right
tr: S_ağ

en: _Right Hand Side:
tr: S_ağ Taraf:

en: _Right section:
tr: S_ağ bölüm:

en: _Right-Left
tr: S_ağ ve Sol

en: _Row
tr: _Satır

en: _Row Height...
tr: _Satır Yüksekliği...

en: _Row major
tr: Ana S_atır

en: _Rows
tr: _Satır

en: _Rows to repeat on the upper region:
tr: Üst bölümde tek_rarlanacak satırlar:

en: _Save
tr: Kay_det

en: _Scope:
tr: _Kapsam:

en: _Search for
tr: _Aranacak metin

en: _Select
tr: _Seç

en: _Sensitivity
tr: _Duyarlık

en: _Separated
tr: _Ayrık

en: _Set Cell:
tr: _Göze:

en: _Set Target Cell:
tr: _Hedef Göze:

en: _Shaped Object
tr: _Biçimli Nesne

en: _Sheet
tr: Çi_zelge

en: _Shift cells right
tr: Gözeleri _sağa kaydır

en: _Show All
tr: Tümünü Gö_ster

en: _Show Detail
tr: Ayrıntıları Gö_ster

en: _Show Gridlines
tr: Izgarayı _Göster

en: _Show input message when cell is selected
tr: _Göze seçildiğinde girdi iletisini göster

en: _Solver...
tr: Çö_zümleyici...

en: _Sort...
tr: _Sırala...

en: _Standard Deviation:
tr: _Standart Sapma:

en: _Standard Errors
tr: _Standart Hatalar

en: _Standard Height
tr: _Öntanımlı Yükseklik

en: _Standard Width
tr: _Öntanımlı Genişlik

en: _Strings
tr: _Dizgeler

en: _Subject:
tr: _Konu:

en: _Tabulate Dependency...
tr: Bağımlıları _Tablola...

en: _Text to Columns...
tr: Süt_un Metni...

en: _Tip:
tr: _Türü

en: _Title:
tr: _İsmi:

en: _To Value:
tr: _Bu Değere:

en: _To line:
tr: Bu _hatta:

en: _Toolbars...
tr: _Araç Çubukları...

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Top
tr: Ü_st

en: _Top Rank
tr: _Tepe Sıralama

en: _Top-Bottom
tr: Ü_st ve Alt

en: _Type:
tr: _Türü:

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Unequal
tr: _Eşitsiz

en: _Ungroup...
tr: Grubu Çö_z...

en: _Unhide
tr: Gö_ster

en: _Unique Records Only
tr: Sadece _Eşsiz Kayıtlar

en: _Units:
tr: _Birimler:

en: _Up
tr: _Yukarı

en: _Update
tr: _Güncelle

en: _Upper Bound:
tr: Ü_st Sınır:

en: _Use Default
tr: Ön_tanımlı Kullan

en: _Use Separator for 1000's
tr: _Binler ayracı Kullan

en: _Validate...
tr: D_eğerlendir...

en: _Value And Probability Input Range:
tr: _Değer ve Olasılık Girdileri Aralığı:

en: _Variable 2 Range
tr: _2. Değişken Aralığı

en: _Variable 2 Range:
tr: _2. Değişken Aralığı:

en: _Vertically
tr: _Düşey Olarak

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Visual
tr: _Görsel

en: _Web Address:
tr: _Web Adresi:

en: _Width...
tr: Ge_nişlik

en: _With:
tr: İ_le:

en: _Workbook...
tr: _Defter...

en: _Wrap text
tr: Metni _Sarmala

en: _X Variables:
tr: _X Değişkenleri:

en: _Y Variable:
tr: _Y Değişkeni:

en: _Zeta Value:
tr: _Zeta Değeri:

en: _Zoom...
tr: _Yakınlaştır...

en: _a Value:
tr: _a Değeri:

en: _alpha:
tr: _alfa:

en: _b Value:
tr: _b Değeri:

en: _c Value:
tr: _c Değeri:

en: _minutes
tr: _dakika

en: _nu Value:
tr: _nu Değeri:

en: _p Value:
tr: _p Değeri:

en: _page(s) wide by
tr: _sayfa genişliği

en: _tall
tr: _uzun

en: all
tr: tümü

en: array
tr: dizi

en: array,k
tr: dizi,k

en: array,quart
tr: dizi,dördül

en: array,x,significance
tr: dizi,x,öncelik

en: array1,array2,tails,type
tr: dizi1,dizi2,kuyruk_sayısı,türü

en: begins with
tr: bununla başlar:

en: black
tr: siyah

en: can only be performed on an existing group
tr: sadece mevcut bir grup üzerinde uygulanabilir

en: can't create object for '%s'
tr: '%s' için nesne oluşturulamıyor

en: cannot be performed with multiple ranges selected
tr: seçilen çok sayıdaki aralık ile uygulanamıyor.

en: cannot operate on array formulae
tr: dizi formülünde işlem yapılamıyor

en: cannot operate on merged cells
tr: birleşik gözelerde işlem yapılamıyor

en: comments
tr: yorum

en: contains
tr: bunu içermez:

en: contents
tr: içerik

en: database,field,criteria
tr: veritabanı,alan,koşul

en: date
tr: tarih

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
tr: hedef, kaynak sütunların (%d x %d) yerleşebileceği yere sahip değil.
    
    Tek bir göze ya da aynı yükseklik ve genişlikte bir alan seçmeyi deneyin.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
tr: hedef, kaynak satırların (%d x %d) yerleşebileceği yere sahip değil.
    
    Tek bir göze ya da aynı yükseklik ve genişlikte bir alan seçmeyi deneyin.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
tr: hedef alan (%dRx%dC) özgün alandan (%dRx%dC) farklı.
    
    Tek bir göze ya da aynı yükseklik ve genişlikte bir alan seçmeyi deneyin.

en: does not begin with
tr: bununla başlamaz:

en: does not contain
tr: bunu içermez:

en: does not end with
tr: bununla bitmez:

en: does not equal
tr: bundan farklıdır:

en: ends with
tr: bununla biter:

en: equals
tr: eşittir

en: error parsing line
tr: satır çözümlenirken hata

en: external references
tr: dış başvurular

en: file
tr: dosya

en: formats
tr: biçem

en: function_nbr,ref,ref,
tr: işlev_num,ref,ref,

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
tr: gnumeric sürümü: '%s'
    veri dizini := '%s'
    kitaplık dizini := '%s'

en: hours,minutes,seconds
tr: saat, dakika, saniye

en: info_type
tr: bilgi _türü

en: inumber
tr: karmaşık_sayı

en: inumber,inumber
tr: karmaşık_sayı,karmaşık_sayı

en: is beyond sheet boundaries
tr: çizelge sınırlarını geçiyor

en: is greater than
tr: büyüktür

en: is greater than or equal to
tr: büyük ya da eşittir

en: is less than
tr: küçüktür

en: is less than or equal to
tr: küçük ya da eşittir

en: min <= val <= max         (between)
tr: asgari <= değer <= azami       (arasında)

en: nu Value:
tr: nu Değeri:

en: nu_1 Value:
tr: _nu_1 Değeri:

en: nu_2 Value:
tr: nu_2 Değeri:

en: num,decimals
tr: sayı,hane_sayısı

en: num,decs,no_commas
tr: sayı,hane_sayısı,virgülsüz

en: numerator,denominator
tr: pay, payda

en: old,start,num,new
tr: eski,başl,sayı,yeni

en: p,mean,stddev
tr: p,ortalama,stddev

en: page
tr: sayfa

en: pages
tr: sayfa

en: pivot_table,field_name
tr: aralık,alan_ismi

en: pts
tr: punto

en: range
tr: aralık

en: red
tr: kırmızı

en: ref,fraction
tr: ref,kesir

en: result passes the sheet boundary
tr: sonuç çizelge sınırlarını geçiyor

en: t-Test
tr: t-Testi

en: t-Test, paired (%s)
tr: t-Testi, eşli (%s)

en: tab
tr: sekme

en: text
tr: metin

en: text,num
tr: metin,sayı

en: text,num_chars
tr: metin, krkt_sayısı

en: text,old,new,num
tr: metin,eski,yeni,sayı

en: text,pos,num
tr: metin,konum,sayı

en: text,text,
tr: metin,metin,

en: text1,text2
tr: metin1,metin2

en: text1,text2,num
tr: metin1,metin2,sayı

en: time
tr: saat

en: val  <  bound                  (less than)
tr: değer  <  sınır                (küçüktür)

en: val  >  bound                  (greater than)
tr: değer  >  sınır                (büyüktür)

en: val <= bound                  (less than or equal)
tr: değer  <=  sınır    (küçük ya da eşittir)

en: val <= min || max <= val (not between)
tr: değer <= asgari || azami <= değer (dışında)

en: val <> bound                  (not equal to)
tr: değer <> sınır               (farklı)

en: val == bound                  (equal to)
tr: val == sınır              (aynı)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
tr: değer >= sınır      (büyük ya da eşittir)

en: value
tr: değer

en: value,format_text
tr: değer,biçem_metni

en: x,mean,cumulative
tr: x,ortalama,kümülatif

en: x,mean,stddev
tr: x,ortalama,stddev

en: x.alpha,beta,cumulative
tr: x.alfa,beta,kümülatif

en: z-Test
tr: z-Testi

en: z-Test (%s)
tr: z-Testi (%s)
