libgnomeui - en to tr translation catalogue (285 entries)

en:   - OK? (yes or no)
tr:  - ? (evet ya da hayır)

en:  (press return)
tr:  (return tuşuna basın)

en:  (yes or no)
tr:  (evet ya da hayır)

en: %a %b %d %T %Y
tr: %d %b %a %T %Y

en: A logo for the about box
tr: Hakkında penceresi için bir logo

en: A preview of the image currently specified
tr: Resmin bir önizlemesi belirtildi

en: A single author entry
tr: Tek yazar girdisi

en: A single documenter entry
tr: Belgeleyen girdisi

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
tr: AaBbCcÇçDdEeFfGgĞğHhIıİiJjKkLlMmNnOoÖöPpQqRrSsŞşTtUuÜüVvWwXxYyZz

en: About
tr: Hakkında

en: About %s
tr: %s Hakkında

en: About this application
tr: Bu program hakkında

en: An error has occured while trying to launch the default web browser.
    Please check your settings in the 'Preferred Applications' preference tool.
tr: Öntanımlı web tarayıcısı açılırken hata oluştu.
    Lütfen 'Tercih Edilen Uygulamalar' ayarlarınızı kontrol ediniz.

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
tr: %s için ayarlar saklanırken bir hata oluştu. Ayarlarınızın bazıları düzgün uygulanmayabilir.

en: App ID
tr: Uygulama No

en: Author entry
tr: Yazar girdisi

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Background color as a GdkColor
tr: Arkaplan rengi (GdkColor)

en: Background color is set
tr: Arkaplan rengi oluşturuldu

en: Background color set
tr: Arkaplan renk seti

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse Dialog Title
tr: Tarayıcı Pencere Başlığı

en: Bulleted List
tr: İmli Liste

en: C_lear
tr: _Temizle

en: Calendar
tr: Takvim

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
tr: Bir hbox bulunamadı, normal dosya seçimi kullanılıyor

en: Cancel Logout
tr: Çıkmayı İptal Et

en: Child Item 1
tr: 1. çocuk öğe

en: Child Item 2
tr: 2. çocuk öğe

en: Clear the selection
tr: Seçimi temizle

en: Close the current file
tr: Güncel dosyayı kapat

en: Close the current window
tr: Pencereyi kapat

en: Color used to draw the link
tr: Bağlantıyı çizmek için kullanılan renk

en: Comments about the program
tr: Program hakkında açıklamalar

en: Comments string
tr: Açıklamalar

en: Configure the application
tr: Uygulamayı yapılandır

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: Copyright information for the program
tr: Programın telif hakları

en: Copyright string
tr: Telif hakkı

en: Create New _Window
tr: Y_eni Pencere Oluştur

en: Create a new window
tr: Yeni bir pencere oluşturur

en: Create a progress widget.
tr: İşlem penceresi oluştur

en: Create a status widget.
tr: Durum penceresi oluştur

en: Credits
tr: Geliştirenler

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
tr: Programı çevirenler.

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: DISPLAY
tr: GÖRÜNTÜ

en: Date
tr: Tarih

en: DateEdit Flags
tr: DateEdit Flag'ları

en: Default Path
tr: Öntanımlı yol

en: Default path for the Browse file window.
tr: Dosya tarayıcı penceresi için öntanımlı yol

en: Directory Entry
tr: Dizin Girdisi

en: Directory that will be searched for icons.
tr: Simgeler için arama yapılacak dizin.

en: Disable connection to session manager
tr: Oturum yöneticisine bağlantıyı iptal et

en: Do Preview
tr: Önizleme

en: Documented by
tr: Belgeleyen

en: Documenter entry
tr: Belgeleyen girdisi

en: Documenters
tr: Belgeleyenler

en: ERROR:
tr: HATA:

en: End World Hunger
tr: Dünya açlığını yoket

en: End the current game
tr: Oyunu bitir

en: Error
tr: Hata

en: Fi_les
tr: _Dosyalar

en: Fi_les/
tr: _Dosyalar/

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filename that should be displayed in the file entry.
tr: Dosya girdisinde görüntülenecek dosya adı.

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
tr: Simge girdisinde gösterilecek dosya adı

en: Find Ne_xt
tr: _Sonrakini Bul

en: Flags for how DateEdit looks
tr: DateEdit görünüm flag'ları

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Font name
tr: Yazıtipi adı

en: Font size for label
tr: Etiket için yazı tipi boyutu

en: Font size for label in font info mode
tr: Yazı tipi bilgi kipinde etiket için kullanılacak yazı tipi

en: Foreground color of the title
tr: Başlığın önplanı

en: Foreground color of the title as a GdkColor
tr: Başlığın arkaplanı (GdkColor)

en: Foreground color of the title is set
tr: Başlığın önplan resim kümesi atandı

en: GNOME GConf UI Support
tr: GNOME GConf UI Desteği

en: GNOME GUI Library
tr: GNOME GUI Kütüphanesi

en: GTK entry
tr: GTK girdisi

en: Get a hint for your next move
tr: İpucu

en: GnomeEntry
tr: GnomeGirdisi

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
tr: Dosyalara girmek için kullanılan GnomeGirdisi. Eğer bir argüman sorgulamak veya değiştirmek istiyorsanız GnomeGirdisini için bu özelliği kullanabilirsiniz.

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
tr: GnomeIconSelection: %s bulunamadı, ya da bir dizin değil

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
tr: GnomeIconSelection: Dizin açılamadı: %s

en: GtkEntry
tr: GtkGirdisi

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
tr: Dosyalara girmek için kullanılan GtkGirdisi. Eğer bir argüman sorgulamak veya değiştirmek istiyorsanız GtkGirdisini için bu özelliği kullanabilirsiniz.

en: Has Progress
tr: İşlem

en: Has Status
tr: Durum

en: Here you should enter the name of the directory where icon images are located.
tr: Buraya simgelerin bulunduğu dizinin konumunu girebilirsiniz.

en: Hint for item 1
tr: 1. öğenin ipucu

en: Hint for item 2
tr: 2. öğenin ipucu

en: History ID
tr: Geçmiş numarası

en: History id
tr: Geçmiş numarası

en: ID
tr: NO

en: Icon Selector
tr: Simge Seçici

en: Icon path
tr: Simge yolu

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
tr: Simge seçici penceresi. Eğer ayarlarını değiştirmek veya sorgulamak isterseniz GtkDialog'u başlatmak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

en: Icon selection dialog
tr: Simge seçim penceresi

en: Icon selector
tr: Simge seçici

en: Icons Only
tr: Sadece Simge

en: Image Preview
tr: Resim Önizleme

en: Indent
tr: Girinti yap

en: Information
tr: Bilgi

en: Initial Time
tr: İlk Tarih

en: Interactivity
tr: Etkileşim

en: Level of user activity required.
tr: Kullanıcı faaliyet seviyesi gerekli.

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: List of authors of the programs
tr: Programın yazarları

en: List of people documenting the program
tr: Programı belgeleyenler

en: Loading Icons...
tr: Simgeler Yükleniyor...

en: Logo Background Color
tr: Logo Arkaplan Rengi

en: Logo Background color
tr: Logo Arkaplan rengi

en: Logo Background color as a GdkColor
tr: Logo Arkaplan rengi (GdkColor)

en: Logo Background color is set
tr: Logo Arkaplan rengi oluşturuldu

en: Logo Background color set
tr: Logo Arkaplan rengi oluşturuldu

en: Logo image
tr: Logo resmi

en: Lower Hour
tr: Alt Saat

en: Lower hour in the time popup selector
tr: Zaman menüsü seçicisinde alt saat

en: Message
tr: Mesaj

en: Modal
tr: Şekle Uygun

en: Mode
tr: Kip

en: Modify the file's properties
tr: Bir dosyanın özelliklerini düzenle

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
tr: Çoklu parçalanma hatası oluştu, hata penceresi gösterilemiyor

en: Name of the selected font
tr: Seçilen yazıtipinin adı

en: No Icon
tr: Simge Yok

en: No Image
tr: Resim Yok

en: Numbered List
tr: Numaralanmış Liste

en: Open a dialog to specify the color
tr: Renk seçimi için diyalog penceresini aç

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: PREFIX
tr: ÖNEK

en: Paste the clipboard
tr: Panoya yapıştır

en: Path
tr: Yol

en: Path to file
tr: Dosyanın yolu

en: Pause the game
tr: Oyunu duraklat

en: Pick a Font
tr: Bir Yazıtipi Seçin

en: Pick a color
tr: Bir renk seçin

en: Picker dialog
tr: Renk seçici penceresi

en: Pixmap Directory
tr: Resim Dizini

en: Please pick the icon you want.
tr: Lütfen istediğiniz bir simgeyi seçin

en: Pop up a file selector to choose a file
tr: Bir dosya seçmek için ek pencere aö

en: Prefere_nces
tr: _Tercihler

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview text
tr: Önizleme metni

en: Preview text shown in the dialog
tr: Pencerede gösterilen metni önizle

en: Print S_etup...
tr: Yazdırma _Ayarları...

en: Print the current file
tr: Güncel dosyayı yazdır

en: Priority Text Beside Icons
tr: Simgeler yerine metne öncelik ver

en: Program name
tr: Program adı

en: Program version
tr: Program sürümü

en: Progress
tr: Süreç

en: Question
tr: Soru

en: Quit the application
tr: Programdan çık

en: R_eplace...
tr: _Değiştir...

en: Received invalid color data
tr: Geçersiz bir renk verisi alındı

en: Redo the undone action
tr: Geri alınan işlemi yinele

en: Redo the undone move
tr: Hareketi yinele

en: Replace a string
tr: Bir dizgiyi yer değiştir

en: Restart the game
tr: Oyunu yeniden başlat

en: Revert to a saved version of the file
tr: Dosyanın kayıtlı sürümüne geri dön

en: Save _As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: Save the current file
tr: Güncel dosyayı kaydet

en: Save the current file with a different name
tr: Dosyayı farklı bir isimle kaydet

en: Score
tr: Puan

en: Search again for the same string
tr: Aynı dizgi için yeniden arama yap

en: Search for a string
tr: Bir dizgi bul

en: Segmentation fault!
    Cannot display crash dialog
tr: Ölümcül hata!
    Çökme penceresi gösterilemiyor

en: Select Date
tr: Tarihi Seçin

en: Select Time
tr: Saat Seçin

en: Select _All
tr: _Hepsini Seç

en: Select everything
tr: Her şeyi seç

en: Select file
tr: Dosya seçin

en: Select the date from a calendar
tr: Takvimden bir tarih seçin

en: Select the time from a list
tr: Listeden bir saat seçin

en: Session management
tr: Oturum yönetimi

en: Setup the page settings for your current printer
tr: Yazdırma ayarlarını buradan yapın

en: Show Finish
tr: 'Bitir'i Göster

en: Show Help
tr: Yardım Ekranını Göster

en: Show size
tr: Boyutu göster

en: Show size in font info mode
tr: Yazı tipi bilgi kipinde boyutu göster

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
tr: İleri düğmesi yerine Bitir düğmesini göster

en: Show the 'Help' button
tr: 'Yardım' düğmesini göster

en: Specify prefix of saved configuration
tr: Kayıtlı ayarların önekini belirle

en: Specify session management ID
tr: Oturum yönetim kimliği belirtin

en: Start a new game
tr: Yeni bir oyuna başlar

en: Table Borders
tr: Tablo Kenarları

en: Table Fill
tr: Masayı Doldur

en: Text
tr: Metin

en: Text Below Icons
tr: Simgeler Altında Metin

en: Text Only
tr: Sadece Metin

en: The GNOME Session Manager (process %d) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
tr: GNOME Oturum Yöneticisi (süreç %d) ölümcül bir hatadan 
    dolayı çöktü (%s)
    Bu pencereyi kapattığınızda tüm uygulamalar kapanacak ve oturumdan çıkacaksınız. 
    Bu pencereyi kapatmadan önce dosyalarınızı kaydediniz.

en: The GTK entry
tr: GTK girdisi

en: The URL that GnomeHRef activates
tr: GnomeHRef'in aktive ettiği adres

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
tr: "%s" uygulaması sistem yöneticisinin size değiştirmek için izin vermediği bir ayarı değiştirmek istedi. Değiştirdiğiniz bazı ayarlar programı yeniden başlattığınızda etkin olmayabilir.

en: The application ID string
tr: Uygulama numarası

en: The initial time
tr: İlk tarih

en: The mode of operation of the font picker
tr: Yazı tipi seçicisi işlemi için kip

en: The name of the program
tr: Programın adı

en: The selected GtkFont
tr: seçilen GtkFont

en: The text on the button
tr: Düğme üzerindeki metin

en: The time currently selected
tr: Güncel seçili zaman

en: The title of the selection dialog box
tr: Seçim kutusunun başlığı

en: The version of the program
tr: Programın sürümü

en: This button will open a window to let you select an icon.
tr: Bu buton simge seçmeniz için bir pencere açacaktır.

en: This button will take you to the URI that it displays.
tr: Buton sizi gösterilen adrese götürecektir.

en: This dialog box lets you select an icon.
tr: Bu pencere bir simge seçmeniz içindir

en: Time
tr: Saat

en: Title
tr: Başlık

en: Title Foreground
tr: Başlık Önplanı

en: Title Foreground Color
tr: Başlık Arkaplanı

en: Title Foreground color set
tr: Başlık önplan renk kümesi

en: Title for the Browse file dialog.
tr: Dosya Tarayıcı penceresi için başlık

en: Title for the Browse icon dialog.
tr: Simge Tarayıcı penceresi için başlık

en: Title of the druid
tr: Sihirbaz başlığı

en: Top Ten
tr: En İyi On

en: Top Watermark
tr: Üst Filigran

en: Translated by
tr: Çeviren

en: Un-Indent
tr: Girintiyi kaldır

en: Undo the last action
tr: Son işlemi geri al

en: Undo the last move
tr: Hareketi geri al

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
tr: Dosya girdisi için eşsiz belirteç.  Bu geçmiş listesinin saklanmasında kullanılacaktır.

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
tr: Simge girdisi için eşsiz belirteç.  Bu, geçmiş listesinin saklanmasında kulanılacaktır.

en: Upper Hour
tr: Üst Saat

en: Upper hour in the time popup selector
tr: Zaman menüsü seçicisinde üst saat

en: Usage: gnome_segv2 appname signum
tr: Kullanım: gnome_segv2 uyg_adı sinyal_num

en: Use desktop default (%s)
tr: Öntanımlı masaüstü kullan (%s)

en: Use font in label
tr: Etikette yazıtipi kullan

en: Use font in the label in font info mode
tr: Yazı tipi bilgi kipinde etiketteki yazı tipini kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: View help for this application
tr: Bu program hakkında yardım al

en: View the scores
tr: Puanları izle

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Watermark image for the top
tr: Üstteki resim için filigran

en: Whether the Browse file window should be modal.
tr: Dosya tarayıcı penceresi şekle uygun olsun.

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
tr: Dosya girdisi tam dosya ve dizin adlarını girmek için kullanılsın

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
tr: Resim girdisinin bir önizlemesi olsun.

en: Written by
tr: Yazan

en: X display to use
tr: Kullanılacak X görüntüsü

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Browse...
tr: _Gözat...

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Close This Window
tr: _Bu Pencereyi Kapat

en: _Contents
tr: _İçerik

en: _Copy
tr: K_opyala

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: _Edit/
tr: Dü_zenle/

en: _End game
tr: _Oyunu bitir

en: _File
tr: _Dosya

en: _File/
tr: _Dosya/

en: _Find...
tr: _Bul...

en: _Game
tr: _Oyun

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Hint
tr: İ_pucu

en: _New
tr: _Yeni

en: _New game
tr: _Yeni oyun

en: _New/
tr: _Yeni/

en: _Open...
tr: _Aç...

en: _Paste
tr: Y_apıştır

en: _Pause game
tr: _Oyunu beklet

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: _Quit
tr: Çı_k

en: _Redo
tr: _Yinele

en: _Redo move
tr: Hareketi _yinele

en: _Restart game
tr: _Oyunu yeniden başlat

en: _Revert
tr: _Geri al

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Scores...
tr: _Puanlar...

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _Settings/
tr: _Ayarlar/

en: _Undo
tr: _Geri

en: _Undo move
tr: _Hareketi geri al

en: _View
tr: _Görüntüle

en: _View/
tr: _Görüntüle/

en: _Windows
tr: _Pencereler

en: _Windows/
tr: _Pencereler/

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
tr: gnome_date_edit_get_date yerine gnome_date_edit_get_time kullanınız

en: n
tr: h

en: no
tr: hayır

en: y
tr: e

en: yes
tr: evet
