util-linux 2.11z - en to tr translation catalogue (1723 entries)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
tr: 		bitiş: (sld,kafa,sekt) (%ld,%ld,%ld) gerekirken (%ld,%ld,%ld) bulundu

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
tr: 		başlangıç: (sld,kafa,sekt) (%ld,%ld,%ld) gerekirken (%ld,%ld,%ld) bulundu

en: 	%s -h for help.
tr:            %s -h yardım almak için.

en: 	%s [-s -m -q] -i id
tr:            %s [-s -m -q] -i kimlik

en: 	-l : limits
    	-u : summary
tr: 	-l : sınırlar
    	-u : özet

en: 	-s : semaphores
    	-a : all (default)
tr: 	-s : semaforlar
    	-a : tümü (öntanımlı)

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
tr: 	Bu fdisk AIX disk etiketleri ile çalışamaz.
    	DOS bölümleri eklemek istiyorsanız önce yeni
    	bir DOS disk bölümleme tablosu oluşturun. (o ile)
    	UYARI: Bu işlem ile diskteki tüm bilgile kaybalacaktır.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
tr: 	Kullanışsız bir önyükleme dosyası seçtiniz.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
tr: 
    	Önyükleme dosyasının varlığını denetlemediğini bilmelisiniz.
    	SGI için "/unix" öntanımlı önyükleme dosyasıdır ve yedek dosyasının
    öntanımlı ismi "/unix.save"dir.

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
tr: 
    	Önyükleme dosyası "%s" olarak değiştirildi.

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
tr: 
    	Önyükleme dosyasının ismi dosya yolunu da içermeli.

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
tr: 
    	Önyükleme dosyasının ismi çok uzun:  en çok 16 bayt.

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
tr: 
    	SGI disk bölümleme tablosu için uzman menüsü yok.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
tr: 
    	Disk üzerinde geçerli bir AIX etiketi var.
    	Ne yazık ki, Linux şu anda bu disklerle
    	çalışamıyor. Buna rağmen biraz tavsiye:
    	1. fdisk ile üstüne yazarsanız içeriğini kaybedeceksiniz.
    	2. Bu diskin hala bir grubun yaşamsal öneme sahip bir
    	   üyesi olmadığından emin olun. (Aksi takdirde,
    	   aynalanmamışsa, diğer diskleri de silebilirsiniz.
    	3. Bu fiziksel bölümü silmeden önce diski AIX
    	   makinanızdan mantıksal olarak kaldırdığınıza
    	   emin olun. (Aksi takdirde bir AIXpert haline
    	   gelebilirsiniz.)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
tr: 
    %6d normal dosya
    %6d dizin
    %6d karakter aygıtı dosyası
    %6d blok aygıtı dosyası
    %6d bağ
    %6d sembolik bağ
    ------
    %6d dosya

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
tr: 
    %6ld düğüm kullanımda (%%%ld)

en: 
    %d partitions:
tr: 
    %d disk bölümü:

en: 
    %s login:
tr: 
    %s kullanıcı ismi:

en: 
    *** %s: directory ***
tr: 
    *** %s: dizin ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
tr: 
    ******** %s: Bir metin dosyası değil ********

en: 
    ***Back***
tr: 
    ***Kalan***

en: 
    ...Skipping
tr: 
    ...Atlanıyor

en: 
    Aborted.
tr: 
    Bırakıldı.

en: 
    BSD label for device: %s
tr: 
    Aygıt için BSD disk etiketi: %s

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
tr: 
    Disk %s (SGI disk etiketi): %d kafa, %d sektör
    %d silindir, %d fiziksel silindir
    %d fazladan sekt/sld, serpiştirme %d:1
    %s
    Birim = %s  (%d * 512 bayt)

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
tr: 
    Disk %s (SGI disk etiketi): %d kafa, %d sektör, %d silindir
    Birim = %s  (%d * 512 bayt)

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
tr: 
    Disk %s (Sun disk etiketi): %d kafa, %d sektör, %d silindir
    Birim = %s  (%d * 512 bayt)

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d rpm
    %d cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
tr: 
    Disk %s (Sun disk etiketi): %d kafa, %d sektör, %d rpm
    %d silindir, %d almaşık silindir, %d fiziksel silindir
    %d fazladan sekt/sld, serpiştirme %d:1
    %s
    Birim = %s  (%d * 512 bayt)

en: 
    Disk %s: %d heads, %d sectors, %d cylinders
tr: 
    Disk %s: %d kafa, %d sektör, %d silindir

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
tr: 
    Disk %s: %ld MB %lld bayt

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
tr: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bayt

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
tr: 
    Disk %s: %lu silindir, %lu kafa, %lu sektör/iz

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
tr: 
    Önyükleme dosyası geçersiz!
    	Önyükleme dosyasının okunabilir bir ismi olmalıdır,
    	örn. "/unix" ya da "/unix.save".

en: 
    Login incorrect
tr: 
    Giriş başarısız

en: 
    Message Queue msqid=%d
tr: 
    İleti Kuyruğu iltkiml=%d

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
tr: 
    Komutların çoğu bir k tamsayı argüman alabilir. Verilmezse köşeli
    parantezlerle belirtilenler öntanımlıdır. Yıldız (*) işareti yeni öntanımlı
    değer olacağını belirtir.

en: 
    Now you can turn off the power...
tr: 
    Şimdi makinanın enerjisini kesebilirsiniz...

en: 
    Partition table entries are not in disk order
tr: 
    Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

en: 
    Pattern not found
tr: 
    Kalıp bulunamadı

en: 
    Script done on %s
tr: 
    %s üzerinde betik tamamlandı

en: 
    Semaphore Array semid=%d
tr: 
    Semafor Dizisi semkiml=%d

en: 
    Session setup problem, abort.
tr: 
    Oturum ayarları sorunu, çıkılıyor.

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
tr: 
    Paylaşımlı bellek Segman shmid=%d

en: 
    Syncing disks.
tr: 
    Diskler eşzamanlanıyor.

en: 
    The boot partition does not exist.
tr: 
    Önyükleme disk bölümü yok.

en: 
    The current boot file is: %s
tr: 
    Şu anki önyükleme dosyası: %s

en: 
    The number of cylinders for this disk is set to %d.
    There is nothing wrong with that, but this is larger than 1024,
    and could in certain setups cause problems with:
    1) software that runs at boot time (e.g., old versions of LILO)
    2) booting and partitioning software from other OSs
       (e.g., DOS FDISK, OS/2 FDISK)
tr: 
    Bu disk için silindir sayısı %d olarak belirlendi.
    Yanlış bir şey yok fakat 1024 silindirden büyük değerlerle
    bazı yazılımlar sorun çıkabilir:
    1) önyükleme sırasında çalışan yazılımlar (örn. LILO'nun eski sürümleri)
    2) diğer işletim sistemlerinin önyükleme ve disk bölümleme yazılımları
       (örn. DOS FDISK, OS/2 FDISK)

en: 
    The swap partition does not exist.
tr: 
    Takas bölümü yok.

en: 
    The swap partition has no swap type.
tr: 
    Takas bölümünün türü takas değil.

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
tr: 
    Bu disk şu anda kullanımda olduğundan yeniden bölümlemek için:
    Tüm dosya sistemlerini umount edin ve bu disk üzerindeki tüm takas
    alanlarını swapoff ile kapatın. --no-reread bayrağını kullanarak
    yeniden okuma işlemini engelleyin.

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
tr: 
    Kullanımı:
    Sürümü göster:
            %s -v
    Disk bölümleme tablosunu göster:
            %s -P {r|s|t} [seçenekler] aygıt
    Etkileşimli kullanım:
            %s [seçenekler] aygıt
    
    Seçenekler:
    -a: Aydınlatma yerine ok kullanılır;
    -z: Disk bölümleme tablosunu okumadan sıfır tablo ile başlar;
    -c C -h H -s S: Çekirdekte kayıtlı silindir sayısı(C), kafa sayısı(H),
                    sektör/iz sayısı(S) değerlerini değiştirir.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
tr: 
    UYARI: Herhangi bir DOS 6.x bölümünü oluşturduysanız ya da
    değişiklik yaptıysanız, lütfen cfdisk man sayfalarındaki
    ek bilgileri okuyun.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
tr: 
    UYARI: Herhangi bir DOS 6.x bölümünü oluşturduysanız ya da
    değişiklik yaptıysanız, lütfen fdisk man sayfalarındaki
    ek bilgileri okuyun.

en: 
    WARNING: Re-reading the partition table failed with error %d: %s.
    The kernel still uses the old table.
    The new table will be used at the next reboot.
tr: 
    UYARI: Disk bölümleme tablosu yeniden okunamadı. Hata: %d:%s.
    Çekirdek hala eski tabloyu kullanıyor.
    Yeni tablo makinayı yeniden başlattığınızda geçerli olacak.

en: 
    Why am I still alive after reboot?
tr: 
    Tekrar görüşmek üzere...

en: 
    Wrong password.
tr: 
    Parola yanlış.

en: 
    got EOF thrice - exiting..
tr: 
    Dosya sonuna rastlandı - çıkılıyor..

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
tr: 
    durduruldu: %10.10s %5.5s

en: 
    sfdisk: premature end of input
tr: 
    sfdisk: girdi sonu eksik

en: 
    wtmp begins %s
tr: 
    wtmp kayıtlarının başlangıcı: %s

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
tr:                 r - Temel veri (verinin diske yazılan biçemi)

en:                 s - Table ordered by sectors
tr:                 s - Disk bölümlerinin sektörlere dağılımını gösterir

en:                 t - Table in raw format
tr:                 t - Geleneksel disk bölümleme tablosu

en:               parameters
tr:               parametreler

en:              DOS, OS/2, ...
tr:              uyumsuzluk oluşturabilir.

en:              Note: This may make the partition incompatible with
tr:              Bilgi: Disk bölümünü DOS, OS/2 ve benzeri sistemlerle

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
tr:              MB, sektör, silindir birimleri sırayla yer değiştirir

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
tr:              Diskteki veriyi yanlışlıkla kaybetmemek için

en:              There are several different formats for the partition
tr:              Disk bölümleme tablosunu farklı biçemlerde elde edebilirsiniz.

en:              WARNING: This option should only be used by people who
tr:              UYARI: Bu seçenek sadece ne yaptığını iyi bilen kişilerce

en:              `no'
tr:              yazdırmayacağınıza kesin karar verebilirsiniz

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
tr:              'evet' ya da 'hayır' yazmanız istenerek veriyi diske yazdırıp,

en:              know what they are doing.
tr:              kullanılabilir.

en:              that you can choose from:
tr:              Bu biçemler:

en:             First    Last
tr:  Bölüm       İlk      Son              Sektör     Dosya

en:          ---Starting---      ----Ending----    Start Number of
tr:          --Başlangıç---      ----Bitiş----- Başlangıç  Sektör

en:        %s -l [ signal ]
tr:        %s -l [ sinyal ]

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
tr:        %s ya da %s içindeki anılan tüm türler denenecek

en:        I will try type %s
tr:        %s türü denenecek

en:        and it looks like this is swapspace
tr:        ve bu takas alanı gibi görünüyor

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
tr:        getopt [seçenekler] -o|--options seçenek-dizgesi [seçenekler] [--]

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
tr:        getopt [seçenekler] [--] seçenek-dizgesi parametreler

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
tr:       kökü salt-okunur bağlamak için -R 1, oku-yaz için -R 0 kullanın.

en:      phys=(%d, %d, %d)
tr:  fiziksel=(%d, %d, %d)

en:     -? [or --help]:      print this message
tr:     -?  --help          bu yardım iletisini gösterir ve çıkar

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
tr:     -C#  --cylinders #  kullanılacak silindir sayısı belirtilir

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
tr:     -D  --DOS           DOS-uyumluluğu için: bir disk bölümünü çoraklaştırır

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
tr:     -H#  --heads #      kulanılacak kafa sayısı belirtilir

en:     -I file :            restore these sectors again
tr:     -I dosya            sektörleri bu dosyadan tekrar oluşturur

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
tr:     -L  --Linux         Linux ile alakasız şeyler hakkında hata üretmez

en:     -N# :                change only the partition with number #
tr:     -N#                 sadece # numaralı disk alanı değiştirilir

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
tr:     -O dosya            üstüne yazarak sektörleri dosyaya kaydeder

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
tr:     -R  --re-read       çekirdek yeniden okuma tablosu yapar

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
tr:     -S#  --sectors #    kullanılacak sektör sayısı belirtilir

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
tr:     -T  --list-types    bilinen disk bölümü türlerini listeler

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
tr:     -c  --id            disk bölümü kimliği değiştirilir ya da gösterilir

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
tr:     -d  --dump          dökümler, ama sonraki girdiler için uygun biçemde

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
tr:     -f  --force         yapılacak işlem hatalı da olsa yapılır

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
tr:     -g  --show-geometry çekirdeğin geometri bilgisini gösterir

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
tr:     -i  --increment     silindir sayısı v.s. 0 yerine 1 den itibaren

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
tr:     -l  --list          aygıtların disk bölümlerini listeler

en:     -n :                 do not actually write to disk
tr:     -n                  gerçekte diske yazılmaz

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
tr:     -q  --quiet         uyarıları engeller

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
tr:     -s  --show-size     disk bölümü uzunlukları listelenir

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
tr:     -uS, -uB, -uC, -uM  sektör/blok/silindir/MB birimleriyle değer alır/gösterir

en:     -v [or --version]:   print version
tr:     -v  --version       sürüm bilgilerini gösterir

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
tr:     -x  --show-extended ek disk bölümlerini gösterir ve
                            betimleyicileri için girdi bekler

en:     You can override the detected geometry using:
tr: Saptanan geometriyi aşmak için seçenekler:

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
tr:    %f kesme/sec; %f kayıt (karkt/s)

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
tr:    %f kesme/s; %f kayıt, %f gönderi (karkt/s)

en:    %s [ -c | -y | -n ] dev
tr:    %s [ -c | -y | -n ] aygıt

en:    %s [ -c | -y | -n | -d ] dev
tr:    %s [ -c | -y | -n | -d ] aygıt

en:    %s [ -p ] dev name
tr:    %s [ -p ] aygıt isim

en:    %s [ -p ] dev size sect heads tracks stretch gap rate spec1 fmt_gap
tr:    %s [ -p ] aygıt uzunluk sektor kafa iz gerilme boşluk oran özellik1 fmt_gap

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
tr:     Aygıt Önyükl Başlangıç   Bitiş   sektör  Kiml Sistem
                                         sayısı

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
tr:    Aygıt Önyükl Başlangıç   Bitiş    blok    Kiml Sistem
                                        sayısı

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
tr:                               silindir   blok
       Aygıt Önykl Balangıç Bitiş sayısı   sayısı

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
tr:    Aygıt Önyük Başl   Bitiş    MiB     blok    Kiml Sistem
                                         sayısı

en:    Logical
tr:  Mantıksal

en:    None
tr:    Yok

en:    Pri/Log
tr:    Bir/Man

en:    Primary
tr:   Birincil

en:    a   change number of alternate cylinders
tr:    a   almaşık silindirlerin sayısını değiştirir

en:    a   select bootable partition
tr:    a   açılış disk bölümünü seçer

en:    a   toggle a bootable flag
tr:    a   açılış flamasını indirir/kaldırır

en:    a   toggle a read only flag
tr:    a   salt-okunur flamasını kaldırır/indirir

en:    b   edit bootfile entry
tr:    b   açılış dosyası girdilerini düzenler

en:    b   edit bsd disklabel
tr:    b   bsd disk etiketini düzenler

en:    b   move beginning of data in a partition
tr:    b   disk bölümü içindeki verinin başlanıcına gider

en:    c   change number of cylinders
tr:    c   silindir sayısını değiştirir

en:    c   select sgi swap partition
tr:    c   sgi takas bölümü seçilir

en:    c   toggle the dos compatibility flag
tr:    c   dos uyumluluk flamasını indirir/kaldırır

en:    c   toggle the mountable flag
tr:    c   bağlanabilir flamasını kaldırır/indirir

en:    d   delete a BSD partition
tr:    d   bir BSD disk bölümünü siler

en:    d   delete a partition
tr:    d   bir disk bölümünü siler

en:    d   print the raw data in the partition table
tr:    d   disk bölümleme tablosunun temel verisini gösterir

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
tr:    e   silindir başına fazladan sektör sayısını değiştirir

en:    e   edit drive data
tr:    e   aygıt verisini düzenler

en:    e   list extended partitions
tr:    e   ek disk bölümlerini listeler

en:    f   fix partition order
tr:    f   disk bölümleme sırasını düzeltir

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
tr:    g   IRIX (SGI) disk bölümleme tablosu oluşturur

en:    h   change number of heads
tr:    h   kafa sayısını değiştirir

en:    i   change interleave factor
tr:    i   serpiştirme etkenini değiştirir

en:    i   install bootstrap
tr:    i   önyükleyici kurar

en:    l   list known filesystem types
tr:    l   bilinen dosya sistemi türlerini listeler

en:    l   list known partition types
tr:    l   bilinen disk bölümü türlerini listeler

en:    m   print this menu
tr:    m   bu menüyü gösterir

en:    n   add a new BSD partition
tr:    n   yeni bir BSD disk bölümü ekler

en:    n   add a new partition
tr:    n   yeni bir disk bölümü ekler

en:    o   change rotation speed (rpm)
tr:    o   devir sayısını değiştirir (rpm)

en:    o   create a new empty DOS partition table
tr:    o   yeni bir DOS disk bölümü oluşturur

en:    p   print BSD partition table
tr:    p   BSD disk bölümleme tablosunu gösterir

en:    p   print the partition table
tr:    p   disk bölümleme tablosunu gösterir

en:    q   quit without saving changes
tr:    q   değişiklikleri kaydetmeden çıkar

en:    r   return to main menu
tr:    r   ana menüye döner

en:    s   change number of sectors/track
tr:    s   sektör/iz sayısını değiştirir

en:    s   create a new empty Sun disklabel
tr:    s   yeni bir Sun disk etiketi oluşturur

en:    s   show complete disklabel
tr:    s   disk etiketinin tamamını gösterir

en:    t   change a partition's filesystem id
tr:    t   disk bölümünün dosya sistemi kimliğini gösterir

en:    t   change a partition's system id
tr:    t   disk bölümünün sistem kimliğini değiştirir

en:    u   change display/entry units
tr:    u   gösterme/girdi birimini değiştirir

en:    u   change units (cylinders/sectors)
tr:    u   birim değiştirir (silindir/sektör)

en:    v   verify the partition table
tr:    v   disk bölümleme tablosunu doğrular

en:    w   write disklabel to disk
tr:    w   disk etiketini diske yazar

en:    w   write table to disk and exit
tr:    w   tabloyu diskteki yerine yazar ve çıkar

en:    x   extra functionality (experts only)
tr:    x   fazladan işlevsellik (uzmanlar için)

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
tr:    x   BSD disk bölümünü BSD-olmayan bir bölüme bağlar

en:    y   change number of physical cylinders
tr:    y   fiziksel silindir sayısını değiştirir

en:   %s --report [devices]
tr:   %s --report [AYGITLAR]

en:   %s [-v|-q] commands devices
tr:   %s [-v|-q] KOMUTLAR AYGITLAR

en:   *** EXCEEDED UNIX LIMIT OF SYMLINKS ***
tr:   *** UNIX SEMBOLİK BAĞ SINIRLARI AŞILDI ***

en:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    tell hwclock the type of alpha you have (see hwclock(8))
tr:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    Alpha'nızın hwclock türü belirtilir
                   (hwclock(8) man sayfasına bakınız)

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
tr:   -Q, --quiet-output           Normalde verilen çıktı verilmez

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
tr:   -T, --test                    getopt(1) sürümü için test

en:   -V, --version                Output version information
tr:   -V, --version                 Sürüm bilgilerini gösterir

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
tr:   -a, --alternative             tek - ile başlayan uzun seçeneklere izin
                                    verilir

en:   -h, --help                   This small usage guide
tr:   -h, --help                    Bu yardım iletisini gösterir

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
tr:   -l, --longoptions=uzunSeçnk   tanınacak uzun seçenek belirtilir

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
tr:   -n, --name=uygismi            Hatalar bu isim altında raporlanır

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
tr:   -o, --options=sçnkdizgesi     Tanınacak kısa seçenekler belirtilir

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
tr:   -q, --quiet                   getopt(3)'un ürettiği hatalar gösterilmez

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
tr:   -s, --shell=kabukTürü         Kullanılacak kabuk türü belirtilir

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
tr:   -u, --unqote                  Çıktı tırnak içine alınmaz

en:   ?          Print this screen
tr:   ?          Bu yardım ekranını gösterir

en:   Overflow
tr:   Taşma

en:   Sectors
tr:   Sektör

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
tr:   W          Disk bölümleme tablosunu diskteki yerine yazar. (Büyük W)

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
tr:   [ -append [1-Konsol_nr] ]

en:   [ -bfreq freqnumber ]
tr:   [ -bfreq frekans_nr ]

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
tr:   [ -dump   [1-Konsol_nr] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
tr:   [ -file dökümDosyası ]

en:   [ -term terminal_name ]
tr:   [ -term terminal_ismi ]

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
tr:   b          Seçilen disk bölümünün açılış flamasını kaldırır/indirir

en:   d          Delete the current partition
tr:   d          Seçilen disk bölümünü siler

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
tr:   g          Silindir, kafa, sektör/İz parametrelerini değiştirir

en:   h          Print this screen
tr:   h          Bu yardım ekranını gösterir

en:   hole at %ld (%d)
tr:   %ld de delik (%d)

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
tr:   m          Seçilen disk bölümünü kalan boş yere sığdırır

en:   n          Create new partition from free space
tr:   n          Boş alanda yeni bir disk bölümü oluşturur

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
tr:   p          Disk bölümleme tablosunu ekrana ya da bir dosyaya yazar

en:   q          Quit program without writing partition table
tr:   q          Disk bölümleme tablosu diskteki yerine kaydedilmeden çıkılır

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
tr:   ramsize ...                     rdev -r ile aynı

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
tr:   rdev -R /dev/fd0 1              KÖK Bayrakları belirlenir (salt-okunur)

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
tr:   rdev -o N ...                   bayt göreli konumu N olarak belirlenir

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
tr:   rdev -r /dev/fd0 627            RAMDISK boyu belirlenir

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
tr:   rdev -v /dev/fd0 1              önyükleme VIDEOMODE belirlenir

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
tr:   rdev /dev/fd0  (veya rdev /linux, vb.) KÖK aygıtı gösterir

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
tr:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         KÖKü /dev/hda2 'ye ayarlar

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
tr:   rootflags ...                   rdev -R ile aynı

en:   still logged in
tr:   şu an sistemde

en:   t          Change the filesystem type
tr:   t          Dosya sistemi türünü değiştirir

en:   u          Change units of the partition size display
tr:   u          Disk bölümü boyunun birimini değiştirir

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
tr:   %ld den %ld ye kadar blok sıkıştırılmamış (%ld)

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
tr:   vidmode ...                     rdev -v ile aynı

en:  # Flags Head Sect Cyl   ID  Head Sect Cyl    Sector  Sectors
tr:  # Flama Kafa Sekt Sld  Kiml Kafa Sekt Sld   Sektörü   Sayısı

en:  # Type     Sector   Sector   Offset  Length   Filesystem Type (ID)   Flags
tr:  # Türü     Sektör   Sektör    Başl    Sayısı    Sistemi     Kimlik   Flamalar

en:  %s: unrecognized partition
tr:  %s: disk bölümü tanınmıyor

en:  ? could not chdir into %s - %s (%d)
tr:  ? %s içinde chdir yapamadı - %s (%d)

en:  ? problems reading symlink %s - %s (%d)
tr: %s sembolik bağı okunurken hata - %s (%d)

en:  Last %s
tr:  Son %s

en:  Remove
tr:  Silinsin mi?

en:  and
tr:  ve

en:  badsect
tr:  bozukSektör

en:  removable
tr:  silinebilir

en: !!! Internal error !!!
tr: !!! İç hata !!!

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
tr: !!!! Ek disk bölümü içermeyen mantıksal bölüm oluşturulurken iç hata !!!!

en: "%s" line %d
tr: "%s" satır %d

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
tr: #     başlangıç    bitiş     boy      dstürü   [dboyu bboyu   cpg]

en: # partition table of %s
tr: # %s disk bölümleme tablosu

en: %*s Boot    Start       End    Blocks   Id  System
tr: %*s Açılış Başlangıç  Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
tr: %*s Flama Başlangıç    Bitiş   Blok#   Kiml Sistem

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
tr: %2d: %-10s sektör%5u boy%8u

en: %6.2f%% (%+d bytes)	%s
tr: %%%6.2f (%+d bayt)	%s

en: %6ld zones used (%ld%%)
tr: %6ld bölge kullanımda (%%%ld)

en: %c: unknown command
tr: %c: komut bilinmiyor

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
tr: %3$s %2$s MAKİNASINDAN %1$d KERE GİREMEDİ

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
tr: %3$s %2$s ÜZERİNDEN %1$d KERE GİREMEDİ

en: %d bad blocks
tr: %d bozuk blok

en: %d bad pages
tr: %d bozuk sayfa

en: %d heads, %d sectors/track, %d cylinders
tr: %d kafa, %d sektör/iz, %d silindir

en: %d unallocated sectors
tr: %d sektör kullanılmadı

en: %d: old priority %d, new priority %d
tr: %d: eski öncelik %d, yeni öncelik %d

en: %ld blocks
tr: %ld blok

en: %ld inodes
tr: %ld düğüm

en: %s  %.6f seconds
tr: %s  %.6f saniye

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
tr: %s -An aygıt	 n. disk bölümünü etkinleştirilir, diğerlerini etkisizleştirilir

en: %s contains no disklabel.
tr: %s disk etiketi içermiyor.

en: %s device		 list active partitions on device
tr: %s aygıt		 aygıt üstündeki etkin disk bölümlerini gösterir

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
tr: %s aygıt n1 n2 ... n1, n2 ile belirtilen disk bölümleri etkinleştirilir,
                       diğerleri etkisizleştirilir

en: %s does not have interrupt functions.
tr: %s için kesme işlevleri yok.

en: %s doesn't have the correct filemodes
tr: %s doğru dosya kiplerine sahip değil

en: %s from %s
tr: %s (%s den)

en: %s is clean, no check.
tr: %s temiz, denetim gereksiz.

en: %s is mounted.
tr: %s bağlı.

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
tr: %s bağlı; burada bir dosya sistemi yapılmayacak!

en: %s is not a block device or file
tr: %s bir blok aygıtı ya da dosyası değil

en: %s is not a block special device
tr: %s bir blok-özel aygıt değil

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
tr: %s G/Ç portu erişimi alamıyor: iopl(3) çağrısı başarısız.

en: %s login refused on this terminal.
tr: %s için bu terminalden giriş reddedildi.

en: %s looks like swapspace - not mounted
tr: %s takas alanı gibi görünüyor - bağlanmadı

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
tr: %s (%s disk bölümündeki) yanlış silindir sayısı içeriyor: %lu (0-%lu arasında olmalıydı)

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
tr: %s (%s disk bölümündeki) yanlış kafa sayısı içeriyor: %lu (0-%lu arasında olmalıydı)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
tr: %s (%s disk bölümündeki) yanlış sektör sayısı içeriyor: %lu (1-%lu arasında olmalıydı)

en: %s on %s
tr: %s %s üzerinde

en: %s provides information on ipc facilities for which you have read access.
tr: %s okuma erişiminiz olan ipc yetenekleri hakkında bilgi sağlar.

en: %s requires an argument
tr: %s bir argümanla kullanılır

en: %s status is %d
tr: %s durumu %d

en: %s succeeded.
tr: %s başarıldı.

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
tr: %s seçeneği argüman almaz.  %d verildi.

en: %s umounted
tr: %s sistemden ayrıldı

en: %s using IRQ %d
tr: %s IRQ %d kullanıyor

en: %s using polling
tr: %s sorgulama kullanıyor

en: %s version %s
tr: %s sürüm %s
    Çeviri hatalarını <gnu-tr-u12a@listssourceforge.net> adresine bildiriniz

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
tr: %s%s.
    Bunu fazladan işlevler menüsünden yapabilirsiniz.

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
tr: %s-yüzlü, %d iz, %d sektör/iz. Toplam %d kB.

en: %s: "%s" does not exist.
tr: %s: "%s" yok.

en: %s: "%s" is not executable.
tr: %s: "%s" çalıştırılabilir değil.

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
tr: %s: "%s"  /etc/shells dosyasında yok.

en: %s: $TERM is not defined.
tr: %s: $TERM atanmamış.

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
tr: %s: %ld eşik ve %ld zaman aşımı mevcut

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
tr: %s: %ld silindir, %ld kafa, %ld sektör/iz

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
tr: %s: %ld eşik ve %ld zaman aşımı öntanımlı

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
tr: %s: %lu kesme, %lu karakter; fifo: eşik %lu, zaman aşımı %lu, en fazla %lu, şimdiki %lu

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
tr: %s: %lu kesme, %lu/%lu karkt; fifo: %lu eşik, %lu zam.aş, ençok %lu, şuan %lu

en: %s: %s not an lp device.
tr: %s: %s bir lp aygıtı değil.

en: %s: %s unchanged
tr: %s: %s değişmedi

en: %s: %s(%i): wrong map line
tr: %s: %s(%i): eşlem satırı yanlış

en: %s: '%c' is not allowed.
tr: %s: '%c' kullanılamaz.

en: %s: Argument error, usage
tr: %s: Argüman hatası, kullanımı

en: %s: BAD ERROR
tr: %s: BİLİNMEYEN HATA

en: %s: Cannot create tempfile
tr: %s: geçici dosya oluşturulamıyor.

en: %s: Cannot fork
tr: %s: Ast süreç oluşturulamıyor

en: %s: Control characters are not allowed.
tr: %s: Kontrol karakterleri kullanılamaz.

en: %s: Device '%s' contains a valid Sun disklabel.
    This probably means creating v0 swap would destroy your partition table
    No swap created. If you really want to create swap v0 on that device, use
    the -f option to force it.
tr: %s: '%s' aygıtı bir geçerli Sun disk etiketi içeriyor.
    Bu durumda v0 takas alanı oluşturmak bölümleme tablosunu bozacağından
    takas alanı oluşturulmadı. Burada mutlaka bir v0 takas alanı oluşturmak
    istiyorsanız -f seçeneği ile bunu yapabilirsiniz.

en: %s: Non-block (%ld) bytes
tr: %s: bloksuz (%ld) bayt

en: %s: Non-size (%ld vs %ld) bytes
tr: %s: boyutsuz (%ld vs %ld) bayt

en: %s: OK
tr: %s: TAMAM

en: %s: Only root can shut a system down.
tr: %s: Sadece root sistemi kapatabilir.

en: %s: Out of memory!
tr: %s: Bellek yetersiz!

en: %s: Read error from %s file
tr: %s: %s dosyasından okuma hatası

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
tr: %s:  --adjust ve --noadjfile seçenekleri birbiriyle çelişir.
    Siz ikisini de belirtmişsiniz.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
tr: %s: --utc ve --localtime seçenekleri birbiriyle çelişiyor.  İkisi de belirtilmiş.

en: %s: Unexpected EOF in %s file
tr: %s: %s doyasında beklenmedik dosya sonu

en: %s: Unknown command: %s
tr: %s: Bilinmeyen komut: %s

en: %s: Unknown error in %s file
tr: %s: %s doyasında bilinmeyen hata

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (defaults: "%s" and
    				  "%s")
    	 -p <pro-file> (default: "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
tr: %s: Kullanımı: "%s [seçenekler]
    	 -m <eşlemdosyası>  (öntanımlı = "%s" ve
    	                     "%s")
    	 -p <prodosyası>    (öntanımlı = "%s")
    	 -M <çarpan>        profil çoğullayıcı belirtilir
    	 -i                 örnekleme adımı hakkında bilgi verir
    	 -v                 ayrıntılı bilgi verir
    	 -a                 sayısı 0 bile olsa tüm sembolleri gösterir
    	 -b                 histogram-bin sayılarını tek tek gösterir
    	 -r                 tüm sayaçlar sıfırlanır (sadece root)
    	 -n                 bayt sıralamasının saptanmasını önler
    	 -V                 sürüm bilgilerini gösterir ve çıkar

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
tr: %s: Kullanımı: %s [-number] [-p dizge] [-cefnrs] [+satır] [+/kalıp/] [dosyalar]

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
tr: %s: Uyarı: adjtime dosyasındaki üçüncü satır anlaşılamadı

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
tr: %s: --noadjfile ile ya --utc ya da --localtime belirtilmelidir

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
tr: %s: Bu kabuk /etc/shells dosyasında yok, kabuk değiştirilemedi

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
tr: %s: 1000 yineleme için atomik %s başarısız!

en: %s: bad directory: '.' isn't first
tr: %s: dizin hatalı: '.' ilk değil

en: %s: bad directory: '..' isn't second
tr: %s: dizin hatalı: '..' ikinci değil

en: %s: bad directory: size < 32
tr: %s: dizin hatalı: uzunluk < 32

en: %s: bad value
tr: %s: değer hatalı

en: %s: bogus mode on `%s' (%o)
tr: %s: sahte kip `%s' (%o)

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
tr: %s: sadece yerel girdileri değiştirebilir; yerine yp%s kullanın.

en: %s: can't exec %s: %m
tr: %s: %s çalıştırılamıyor: %m

en: %s: can't find "_stext" in %s
tr: %s: "_stext" %s içinde bulunamıyor

en: %s: can't find process "%s"
tr: %s: "%s" süreci bulunamıyor

en: %s: can't link %s: %s
tr: %s: %s için bağ oluşturulamıyor: %s

en: %s: can't open temporary file.
tr: %s: geçici dosya açılamıyor.

en: %s: can't read %s.
tr: %s: %s okunamıyor.

en: %s: can't read temporary file.
tr: %s: geçici dosya okunamıyor.

en: %s: can't stat temporary file.
tr: %s: geçici dosya durum bilgileri alınamıyor.

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
tr: %s: %s için bağ kaldırılamıyor: %s (değişiklikleriniz hala %s içinde)

en: %s: cannot open %s
tr: %s: %s açılamıyor

en: %s: cannot open %s: %s
tr: %s: %s açılamıyor: %s

en: %s: compiled without -x support
tr: %s: -x desteği olmaksızın derlenmiş

en: %s: dup problem: %m
tr: %s: çoğaltma sorunu: %m

en: %s: error %d while decompressing! %p(%d)
tr: %s: sıkıştırma açılırken hata %d! %p(%d)

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
tr: %s: hata: Takas alanını koyacak yer yok mu?

en: %s: error: size %ld is larger than device size %d
tr: %s: hata: %ld aygıttaki yerden büyük (aygıtta: %d)

en: %s: error: swap area needs to be at least %ldkB
tr: %s: hata: takas alanı için en az %ldkB gerekiyor

en: %s: error: unknown version %d
tr: %s: hata: sürüm %d bilinmiyor

en: %s: failed to open: %s
tr: %s: açılamıyor: %s

en: %s: illegal key (%s)
tr: %s: kuraldışı tuş (%s)

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %c

en: %s: illegal option -- %s
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %s

en: %s: input overrun
tr: %s: girdi geçersiz

en: %s: invalid cramfs--bad path length
tr: %s: geçersiz cramfs -- dosya yolu uzunluğu hatalı

en: %s: invalid cramfs--bad superblock
tr: %s: geçersiz cramfs -- hatalı süperblok

en: %s: invalid cramfs--crc error
tr: %s: geçersiz cramfs--crc hatası

en: %s: invalid cramfs--directory data end (%ld) != file data start (%ld)
tr: %s: geçersiz cramfs -- dizin verisi sonu (%ld) != dosya verisi başlangıcı (%ld)

en: %s: invalid cramfs--file length too short
tr: %s: geçersiz cramfs -- dosya uzunluğu çok küçük

en: %s: invalid cramfs--invalid file data offset
tr: %s: geçersiz cramfs -- geçersiz dosya verisi başlangıcı

en: %s: invalid cramfs--wrong magic
tr: %s: geçersiz cramfs -- hatalı dosya kimliği

en: %s: ioctl error on %s
tr: %s: %s üzerinde G/Ç hatası

en: %s: no changes made
tr: %s: yapılan değişiklik yok

en: %s: no such partition
tr: %s: böyle bir disk bölümü yok

en: %s: not a block device
tr: %s: bir blok aygıtı değil

en: %s: not compiled with minix v2 support
tr: %s: minix v2 desteğiyle derlenmemiş

en: %s: not open for read/write
tr: %s: oku/yaz için açık değil

en: %s: option parse error
tr: %s: seçenek çözümleme hatası

en: %s: option requires an argument -- %s
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- %s

en: %s: out of memory
tr: %s: bellek yetersiz

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
tr: %s: profil adresi kapsamdışı. Eşlem dosyası yanlış olabilir mi?

en: %s: read error on %s
tr: %s: %s üzerinde okuma hatası

en: %s: read: %m
tr: %s: okunan: %m

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
tr: %s: %s  %s olarak değiştirilemedi: %s

en: %s: seek error on %s
tr: %s: %s üzerinde erişim hatası

en: %s: shell must be a full path name.
tr: %s: kabuk tam bir dosya yolu içermeli.

en: %s: size error in symlink `%s'
tr: %s: sembolik bağ `%s' üzerinde boyut hatası

en: %s: the %s file is busy (%s present)
tr: %s: %s dosyası meşgul. (%s hazır)

en: %s: the group file is busy.
tr: %s: grup dosyası meşgul.

en: %s: the password file is busy.
tr: %s: parola dosyası meşgul.

en: %s: unknown argument: %s
tr: %s: bilinmeyen argüman: %s

en: %s: unknown signal %s
tr: %s: bilinmeyen sinyal: %s

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
tr: %s: %s sinyali bilinmiyor; geçerli sinyaller:

en: %s: use -l option to see list
tr: %s: listeyi görmek için  -l seçeneğini kullanın

en: %s: user "%s" does not exist.
tr: %s: "%s" yok.

en: %s: warning--file length too long, padded image?
tr: %s: uyarı -- dosya uzunluğu çok büyük, adımlı eşlem?

en: %s: warning--old cramfs image, no CRC
tr: %s: uyarı -- eski cramfs eşlemi, CRC'siz

en: %s: warning--unable to determine filesystem size
tr: %s: uyarı -- dosya sistemi boyu saptanamıyor

en: %s: warning: truncating swap area to %ldkB
tr: %s: uyarı: takas alanı %ldkB ile sınırlanıyor

en: %s: will not read %s - use stdin.
tr: %s: %s okunamayacak - stdG kullanın.

en: %s: you (user %d) don't exist.
tr: %s: Siz (%d) yoksunuz.

en: '%c' is not allowed.
tr: '%c' kullanılamaz.

en: (EOF)
tr: (DosyaSonu)

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
tr: (Gereken: `UTC', `LOCAL' ya da hiçbiri.)

en: (Next file:
tr: (Sonraki dosya:

en: (Next file: %s)
tr: (Sonraki dosya: %s)

en: , busy
tr: , meşgul

en: , error
tr: , hata

en: , on-line
tr: , çalışıyor

en: , out of paper
tr: , kağıt yok

en: , ready
tr: , hazır

en: , total %lu sectors
tr: , toplam %lu sektör

en: -- line already flushed
tr: -- satır zaten geçti

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
tr: ----- Önyükleme Bilgileri -----
    Önyükleme dosyası: %s
    ----- Dizin Girdileri -----

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
tr: ----- disk bölümleri -----
    Bl# %*s  Bilgi   Başlangıç   Bitiş  Sektor  Kiml Sistem

en: ------ Message Queues --------
tr: ------ İleti Kuyrukları --------

en: ------ Message Queues PIDs --------
tr: ------ İleti Kuyrukları PID'leri --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
tr: ------ İleti Kuyrukları Gönd/Alım/Değiş. Zamanları --------

en: ------ Message Queues: Creators/Owners --------
tr: ------ İleti Kuyrukları: Oluşturucu/Kendi --------

en: ------ Messages: Limits --------
tr: ------ İletiler: Sınırlar --------

en: ------ Messages: Status --------
tr: ------ İletiler: Durum --------

en: ------ Semaphore Arrays --------
tr: ------ Semafor Dizileri ------

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
tr: ------ Semafor Dizileri Oluşturucu/Kendi --------

en: ------ Semaphore Limits --------
tr: ------ Semafor Sınırları --------

en: ------ Semaphore Status --------
tr: ------ Semafor Durumu --------

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
tr: ---- Paylaşımlı Bellek Ekleme/Ayırma/Değişiklik Zamanları ----

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op --------
tr: ---- Paylaşımlı Bellek Oluşturucu/Son işlem ----

en: ------ Shared Memory Limits --------
tr: ---- Paylaşımlı Bellek Sınırları ----

en: ------ Shared Memory Operation/Change Times --------
tr: ---- Paylaşımlı Bellek İşlem/Değişiklik Zamanları ----

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
tr: --- Paylaşımlı Bellek Segman Oluşturucuları/Kendileri ---

en: ------ Shared Memory Segments --------
tr: ----- Paylaşımlı Bellek Segmanları -----

en: ------ Shared Memory Status --------
tr: ----- Paylaşımlı Bellek Durumu -----

en: -------      -------
tr:  -----       ------

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
tr: --------------------------
    DOSYA SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ
    --------------------------

en: --More--
tr: --Başka--

en: --date argument too long
tr: --date ile verilen argüman çok uzun

en: -i id [-s -q -m] : details on resource identified by id
tr: -i kimlik [-s -q -m] : kimlik ile belirtilen özkaynak hakkında bilgi verir

en: -n flag was given: Nothing changed
tr: -n flaması verilmiş: Hiçbir şey değişmedi

en: ...Skipping back to file
tr: ...Önceki dosyaya atlanıyor:

en: ...Skipping to file
tr: ...Dosyaya atlanıyor:

en: ...back %d pages
tr: ...kalan %d sayfa

en: ...back 1 page
tr: ...kalan 1 sayfa

en: ...got clock tick
tr: ... saat tiki alındı

en: ...skipping
tr: ...atlanıyor

en: ...skipping %d lines
tr: ...%d satır atlanıyor

en: ...skipping backward
tr: ...geri atlanıyor

en: ...skipping forward
tr: ...ileri atlanıyor

en: ...skipping one line
tr: ...bir satır atlanıyor

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
tr: /dev/%s: standart girdi olarak açılamıyor: %m

en: /dev/%s: not a character device
tr: /dev/%s: bir karakter aygıtı değil

en: /dev: chdir() failed: %m
tr: /dev: chdir() başarısız: %m

en: : !command not allowed in rflag mode.
tr: : rflag kipinde ! komutu kullanılmaz.

en: ; rest of file ignored
tr: ; dosyanın kalanı yoksayıldı

en: ; see strings(1).
tr: ; Bak: strings(1).

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
tr: <boşluk>       Metnin sonraki k satırını gösterir [ekranın satır sayısı]
    z              Metnin sonraki k satırını gösterir [ekranın satır sayısı]*
    <enter>        Metnin sonraki k satırını gösterir [1]*
    d veya ctrl-D  Metni k satır ilerletir [genellikle 11 satır]*
    q veya Q ya da <kesme>
                   more'dan çıkılır.
    s              Metnin k satırını atlar [1]
    f              Metnin k ekranlık bölümünü atlar [1]
    b veya ctrl-B  Metnin geriye doğru k ekranlık bölümünü atlar [1]
    '              Aramanın ilk başlatıldığı yere döner
    =              O anki satır numarasını gösterir
    /<düzenli ifade>
                   Düzenli ifade ile belirtilen k'ıncı eşleşmeyi arar [1]
    n              Son düzenli ifade ile belirtilen sonraki k'ıncı eşleşmeyi
                   arar [1]
    !<komut> veya :!<komut>
                   Alt kabuğunda <komut>u çalıştırır
    v              Bulunulan satırda /usr/bin/vi çalıştırılır
    ctrl-L         Ekranı tazeler
    :n             Sonraki k'ıncı satıra gider [1]
    :p             Önceki k'ıncı satıra gider [1]
    :f             Dosya ismini ve satır numarasını gösterir
    .              Önceki komut tekrarlanır

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
tr: OLAMAZ: blok "sıkıştırması" > 2*blokuzunluğu (%ld)

en: AIX bootable
tr: AIX önyüklenebilir

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
tr: MIPS Computer Systems, Inc'e göre, Etiket 512 bayttan fazlasını içeremez

en: Add partition at beginning of free space
tr: Disk bölümünü boş alanın başlangıcına ekler

en: Add partition at end of free space
tr: Disk bölümnü boş alanın sonuna ekler

en: All primary partitions have been defined already!
tr: Tüm birincil bölümler zaten tanımlı!

en: Alternate cylinders
tr: Almaşık silindirler

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
tr: Birincil disk bölümlerinden en çok biri ek disk bölümünde bulunabilir.
     (Şüphesiz Linux altında bu bir sorun değildir)

en: Are you satisfied with this? [ynq]
tr: Bundan memnun musunuz? [ehs]

en: Are you sure you want write the partition table to disk? (yes or no):
tr: Disk bölümleme tablosu yazılacak, emin misiniz? (evet ya da hayır):

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
tr: Donanım saatinin %s de tutulduğu varsayılıyor.

en: Assuming pages of size %d (not %d)
tr: Sayfa uzunluğu olarak %d kullanılıyor (%d değil)

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
tr: Tüm disk girdisi otomatik olarak üretilmeye çalışılıyor.

en: Autoconfigure failed.
tr: Otoyapılandırma hata verdi.

en: Autoconfigure found a %s%s%s
tr: Otomatik yapılandırma tarafından bir %s%s%s bulundu

en: Available commands:
tr: Mümkün komutlar:

en: BLKGETSIZE ioctl failed for %s
tr: BLKGETSIZE ioctl %s için başarısız

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
tr: %s üzerinde BLKGETSIZE ioctl hata verdi

en: BSD disklabel command (m for help):
tr: BSD disk etiketi komutu (yardım için m):

en: BSDI fs
tr: BSDI ds

en: BSDI swap
tr: BSDI takas

en: Bad Id %lx
tr: Kimlik %lx hatalı

en: Bad logical partition
tr: Mantıksal disk bölümü bozuk

en: Bad offset in primary extended partition
tr: Birincil ek disk bölümünde hizalama hatalı

en: Bad primary partition
tr: Birincil disk bölümü bozuk

en: Bad user-specified page size %d
tr: kullanıcı tarafından belirtilen sayfa uzunluğu %d hatalı

en: Beginning
tr: Başlangıç

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
tr: `%2$s' dosyasının %1$d. bloğu kullanımda değil olarak imli.

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
tr: Blok `%s' dosyası için kullanılıyor.

en: BlockSize: %d
tr: BlokUzunl: %d

en: Blocks: %ld
tr: Blok #: %ld

en: Boot
tr: Açılış

en: Boot Wizard hidden
tr: Önyükleme sihirbazı gizli

en: Boot file unchanged
tr: Açılış dosyası değiştirilmedi

en: Bootable
tr: Açılış

en: Booting to single user mode.
tr: Tek kullanıcılı kip başlatılıyor.

en: Bootstrap installed on %s.
tr: %s üzerine önyükleyici kuruldu.

en: Bootstrap overlaps with disk label!
tr: Önyükleyici disk etiketinin alanına giriyor!

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
tr: Önyükleyici: %sboot -> boot%s (%s):

en: Broadcast Message from %s@%s
tr: %s@%s den Uyarı

en: Building a new DOS disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
tr: Yeni bir DOS disk etiketi kurgulanıyor. Siz onları yazana kadar değişiklikler
    bellekte bekleyecek. Aksi takdirde, önceki içerik kurtarılamayacak.

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
tr: Bir yeni SGI disk etiketi kurgulanıyor. Siz diske yazana kadar
    değişiklikler bellekte tutulacak. Şüphesiz, yazıldıktan sonra,
    diskte bulunan tüm bilgiyi bir daha geri alamamak üzere
    kaybedeceksiniz.

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
tr: Bir yeni sun disk etiketi kurgulanıyor. Siz diske yazana kadar
    değişiklikler bellekte tutulacak. Şüphesiz, yazıldıktan sonra,
    diskte bulunan tüm bilgiyi bir daha geri alamamak üzere
    kaybedeceksiniz.

en: CTRL-L       Redraws the screen
tr: CTRL-L       Ekranı tazeler

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
tr: Disk bölümleme tablosunu yeniden okumak için ioctl() çağrılıyor.

en: Calling kernel power-off facility...
tr: Çekirdekteki enerji kapatma sistemi çağrılıyor...

en: Calling settimeofday:
tr: settimeofday çağrısı:

en: Can't exec %s: %s
tr: %s çalıştırılamıyor: %s

en: Can't find username anywhere. Is `%s' really a user?
tr: Kullanıcı ismi hiçbir yerde bulunamıyor. `%s' gerçekten bir kullanıcı ismi mi?

en: Can't get threshold for %s: %s
tr: %s için eşik değeri alınamıyor: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
tr: %s için zaman aşımı değeri alınamıyor: %s

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
tr: %s üzerinde CYGETMON uygulanamıyor: %s

en: Can't lock lock file %s: %s
tr: %s kilit dosyası kilitlenemiyor: %s

en: Can't open %s: %s
tr: %s açılamıyor: %s

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
tr: /dev/tty1 veya /dev/vc/1 açılamıyor

en: Can't read %s, exiting.
tr: %s okunamıyor, bırakılıyor.

en: Can't set %s to threshold %d: %s
tr: %s %d eşik değerine ayarlanamıyor: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
tr: %s %d zaman eşik değerine ayarlanamıyor: %s

en: Can't set signal handler
tr: sinyal yakalayıcı ayarlanamıyor

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
tr: Bilinen her hangi bir yöntemle Donanım Saatine erişilemiyor.

en: Cannot change FS Type to empty
tr: Dosya sistemi türü boş olarak değiştirilemez

en: Cannot change FS Type to extended
tr: Dosya sistemi türü ek olarak değiştirilemez

en: Cannot change the type of an empty partition
tr: Bir boş disk bölümünün türü değiştirilemez

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
tr: %s bağı oluşturulamıyor
    Kalmış bir kilit dosyası olabilir mi?

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
tr: Burada mantıksal bölüm oluşturulamıyor -- iki ek bölüm oluşacaktı

en: Cannot delete an empty partition
tr: Bir boş disk bölümü silinemez

en: Cannot exec %s, trying umount.
tr: %s çalıştırılamıyor. umount denenecek.

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
tr: swapoff çalıştırılamıyor, umount denenecek.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
tr: umount çalıştırılamıyor, umount'dan vazgeçiliyor.

en: Cannot find login name
tr: Kullanıcı ismi bulunamıyor

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
tr: swapoff ast süreç olamıyor.

en: Cannot fork for umount, trying manually.
tr: umount ast süreç olamıyor, doğrudan çalıştırılması denenecek.

en: Cannot get disk size
tr: Diskin toplam alanı hesaplanamıyor

en: Cannot make this partition bootable
tr: Bu disk bölümüne açılış kaydı yapılamaz

en: Cannot maximize this partition
tr: Bu disk bölümü sığdırılamıyor

en: Cannot open
tr: Açılamıyor

en: Cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: Cannot open /dev/port: %s
tr: /dev/port açılamıyor: %s

en: Cannot open disk drive
tr: Disk açılamıyor

en: Cannot open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamıyor

en: Cannot read disk drive
tr: Disk sürücüsü okunamıyor

en: Cannot seek on disk drive
tr: Disk sürücü üzerinde arama yapılamıyor

en: Cannot write disk drive
tr: Disk sürücüsüne yazılamıyor

en: Change cylinder geometry
tr: Silindir geometrisini değiştirir

en: Change disk geometry (experts only)
tr: Disk geometrisini değiştirir (uzmanlar için)

en: Change head geometry
tr: Kafa geometrisini değiştirir

en: Change sector geometry
tr: Sektör geometrisini değiştirir

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
tr: Dosya sistemi türünü değiştirir (DOS, Linux, OS/2,..,vs)

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
tr: Gösterilecek boy birimini değiştirir (MB, sekt, sld)

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
tr: %d disk bölümünün sistem türü %x (%s) olarak değiştirildi

en: Changing display/entry units to %s
tr: gösterme/girdi birimi %s olarak değiştiriliyor

en: Changing finger information for %s.
tr: %s için kullanıcı bilgileri değiştiriliyor.

en: Changing password for %s
tr: %s için parola değiştiriliyor

en: Changing shell for %s.
tr: %s için kabuk değiştiriliyor.

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
tr: Diskin kullanımda olup olmadığı denetleniyor...

en: Clear
tr: Temizlensin mi?

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
tr: %3$f saniye/gün sapma faktörüne rağmen, %2$d saniye içinde saat %1$.1f saniye saptı.
    Sapma faktörü %4$f saniye/gün olarak ayarlanıyor

en: Clock not changed - testing only.
tr: Saat değişmeyecek - sadece test ediliyor.

en: Command      Meaning
tr:  Komut       Anlamı

en: Command (m for help):
tr: Komut (yardım için m):

en: Command action
tr:  Komut  yaptığı iş

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
tr:  Komut yaptığı iş
       %s
       p   birincil disk bölümü (1-4)

en: Compaq diagnostics
tr: Compaq teşhis sistemi

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
tr: Linux'a uygun olsa da SunOS/Solaris gerektirdiğinden,
    3. disk bölümünün diskin tamamı (5) olarak bırakıldığı kabul ediliyor.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6)as IRIX expects it.
tr: IRIX gerektirdiğinden, 11. disk bölümü tüm 'volume' (6) ve
    9. disk bölümü 'volume' başlığı (6) olarak bırakıldığı kabul ediliyor.

en: Control characters are not allowed.
tr: Kontrol karakterleri kullanılamaz.

en: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb
tr: Telif Hakkı (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb

en: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb
tr: Telif Hakkı © 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb

en: Correct
tr: Doğru mu?

en: Could not determine current format type
tr: mevcut biçem türü saptanamadı

en: Could not find %s in mtab
tr: mtab içinde %s bulunamadı

en: Could not open %s
tr: %s açılamadı

en: Couldn't initialize PAM: %s
tr: PAM başlatılamadı: %s

en: Couldn't lock into memory, exiting.
tr: Bellek içinde kilitlenemedi, çıkılıyor.

en: Create a new logical partition
tr: Yeni mantıksal disk bölümü oluşturur

en: Create a new primary partition
tr: Yeni birincil disk bölümü oluşturur

en: Create new partition from free space
tr: Boş alanda yeni bir disk bölümü oluşturur

en: Cylinders
tr: Silindir

en: DIALUP AT %s BY %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s İSMİYLE DIALUP

en: DM6 signature found - giving up
tr: ile çalışılamıyor - bırakılıyor

en: DOS Compatibility flag is not set
tr: DOS uyumluluk flaması etkin değil

en: DOS Compatibility flag is set
tr: DOS uyumluluk flaması etkin

en: DOS access
tr: DOS erişimi

en: DOS secondary
tr: DOS ikincil

en: Delete
tr: Sil

en: Delete the current partition
tr: Seçilen disk bölümünü kaldırır

en: Dell Utility
tr: Dell Uygulaması

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
tr: %s üzerinde OSF/1 disk etiketi saptandı, disk etiketi kipine giriliyor.

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
tr: Yanlış sağlama toplamı veren sgi disk etiketi saptandı.

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
tr: Yanlış sağlama toplamı veren bir sun disk etiketi saptandı.
    Tüm değerleri örn. kafa, sektör, silindir ve disk bölümlerini
    belirlemeniz ya da baştan bir temiz etiket (ana menüden s komutu ile)
    oluşturmanız gerekebilecek.

en: Device
tr: Aygıt

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
tr: Aygıt ne geçerli bir DOS disk bölümleme tablosu ne de Sun, SGI ya da OSF disk etiketleri içeriyor.

en: Device: %s
tr: Aygıt: %s

en: Did not write partition table to disk
tr: Disk bölümleme tablosu diske yazılmadı

en: Directory data: %d bytes
tr: Dizin verisi: %d bayt

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
tr: %s diski geçerli bir disk bölümleme tablosu içermiyor

en: Disk %s: cannot get geometry
tr: Disk %s: geometri alınamıyor

en: Disk %s: cannot get size
tr: Disk %s: boyu alınamıyor

en: Disk Drive: %s
tr: Sabit Disk: %s

en: Disk Drive: %s
tr: Sabit Disk: %s

en: Disk has been changed.
tr: Disk değiştirildi.

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
tr: Disk üzerindeki diğer bölümlerin üzerine taşan bir disk bölümü
    ayırdığınızın farkında mısınız?

en: Do you really want to continue
tr: Gerçekten devam etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
tr: Bir disk etiketi oluşturmak ister misiniz? (e/h)

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
tr: Bunu diske yazmak ister misiniz? [ehs]

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
tr: Temiz bir tablo ile başlamak ister misiniz [e/H] ?

en: Don't create a partition
tr: Bir disk bölümü oluşturulmaz

en: Don't know how to get key for encryption system %d
tr: %d şifreleme sistemi için nasıl anahtar alınacağı bilinmiyor

en: Don't print the table
tr: Tablo yazılamıyor

en: Done
tr: Tamam

en: Done
tr: Bitti

en: Done with changing geometry
tr: Geometri değişikliği yapıldı

en: Double
tr: Çift

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
tr: Aşağı Ok     Kürsörü sonraki disk bölümüne kaydırır

en: Drift adjustment parameters not updated.
tr: Sapma ayar parametreleri güncellenmedi.

en: Drive type
       ?   auto configure
       0   custom (with hardware detected defaults)
tr: Aygıt türü
       ?   oto yapılandırma
       0   özel (saptanan öntanımlara sahip donanımla)

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
tr: HATA: %lu sektörü msdos imzası taşımıyor

en: EXCESSIVE linefeeds
tr: HADDİNDEN FAZLA boş giriş

en: Empty
tr: Boş

en: End
tr: Son

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
tr: Dosya ismini girin ya da ENTER tuşuna basın:

en: Enter filesystem type:
tr: Dosya sistemi türünü verin:

en: Enter new password:
tr: Yeni parolanızı yazınız:

en: Enter old password:
tr: Eski parolanızı yazınız:

en: Enter the number of cylinders:
tr: Silindir sayısını verin:

en: Enter the number of heads:
tr: Kafa sayısını verin:

en: Enter the number of sectors per track:
tr: sektör/iz sayısını verin:

en: Error closing %s
tr: %s kapatılırken hata

en: Error executing	%s
tr: Çalıştırma sırasında hata	%s

en: Error powering off	%s
tr: Enerji kapatılırken hata oluştu	%s

en: Error reading %s
tr: %s okunurken hata

en: Error writing screendump
tr: Ekran dökümü yazılırken hata

en: Everything: %d kilobytes
tr: Hepsi: %d kB

en: Exceeded MAXENTRIES.  Raise this value in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
tr: MAXENTRIES aşıldı.  mkcramfs.c içinde bu değeri yükseltin ve yeniden derleyin.   Çıkılıyor.

en: Executing the program "%s" ...
tr: "%s" uygulaması çalıştırılıyor ...

en: Expert command (m for help):
tr: Uzman komutları (yardım için m):

en: Extended
tr: Ek

en: Extended partition not where expected
tr: Ek disk bölümü gereken yerde değil

en: Extra sectors per cylinder
tr: Silindir başına fazladan sektörler

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
tr: %3$s %2$s ÜZERİNDEN %1$d DEFA GİREMEDİ, %4$s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
tr: %s MAKİNASINA %s İÇİN GİRİŞ OTURUMU KAPANDI, %s

en: FATAL ERROR
tr: ÖLÜMCÜL HATA

en: FATAL: bad tty
tr: ÖLÜMCÜL: tty hatalı

en: FATAL: can't reopen tty: %s
tr: ÖLÜMCÜL: tty tekrar açılamıyor: %s

en: FS Type
tr: DS Türü

en: FSname: <%-6s>
tr: DSismi:<%-6s>

en: Failed saving the old sectors - aborting
tr: Eski sektörlere yazmada başarısızlık - çıkılıyor

en: Failed writing the partition on %s
tr: %s disk bölümüne yazarken hata oluştu

en: Fatal error
tr: Ölümcül Hata

en: Fatal error: cannot find %s
tr: Ölümcül hata: %s bulunamıyor

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
tr: Dosya %s, eşik değeri %lu, zaman aşımı değeri %lu,
    fifo'daki en fazla karakter sayısı %d ve
    karakter/saniye cinsinden en yüksek aktarım hızı %f idi

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
tr: Dosya %s, eşik değeri %lu, fifo'daki en fazla karakter sayısı %d ve
    karakter/saniye cinsinden en yüksek aktarım hızı %f idi

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
tr: %s üzerindeki dosya sistemi düzensiz, denetlenmesi gerekiyor.

en: Filesystem state=%d
tr: DosyaSistemi durumu = %d

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
tr: Kullanıcı bilgileri değiştirilemedi. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Finger information changed.
tr: Kullanıcı bilgileri değiştirildi.

en: Finger information not changed.
tr: Kullanıcı bilgileri değişmedi.

en: First %s
tr: İlk %s

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
tr: İlkVeriBölgesi = %ld (%ld)

en: Flags
tr: Flama

en: Forcing filesystem check on %s.
tr: %s için dosya sistemi denetimi şart.

en: Formatting ...
tr: Biçemlendiriliyor...

en: Free Space
tr: Boş Alan

en: GNU HURD or SysV
tr: GNU HURD veya SysV

en: Geometry
tr: Geometri

en: Got %d bytes from %s
tr: %d bayt %s dosyasından alındı

en: Hardware clock is on %s time
tr: Donanım saati %s den beri açık

en: Heads
tr: Kafa

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %d
tr: Kafa: %d        Sektör/İz: %d       Silindir: %d

en: Help
tr: Yardım

en: Help Screen for cfdisk
tr: cfdisk Yardım Ekranı

en: Hex code (type L to list codes):
tr: Onaltılık kod (kod listesi için L tuşlayın):

en: Hidden FAT12
tr: Gizli FAT12

en: Hidden FAT16
tr: Gizli FAT16

en: Hidden FAT16 <32M
tr: Gizli FAT16 <32M

en: Hidden HPFS/NTFS
tr: Gizli HPFS/NTFS

en: Hidden Win95 FAT16 (LBA)
tr: Gizli Win95 FAT16 (LBA)

en: Hidden Win95 FAT32
tr: Gizli Win95 FAT32

en: Hidden Win95 FAT32 (LBA)
tr: Gizli Win95 FAT32 (LBA)

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
tr: Donanım zamanı: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = 1969 yılından beri %ld saniye

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
tr: Bu disk bölümlerinde hiç bir değişiklik yapılmadı.
    (Bunu gerçekten istiyorsanız --force seçeneğini kullanın.)

en: I don't like this - probably you should answer No
tr: Uygulanamıyor - siz de Hayır derdiniz, büyük ihtimalle

en: I failed to get permission because I didn't try.
tr: Denenmediğinden erişim izinleri alınamadı.

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
tr: Kimlik=%02x	Başlangıç=%d	Boy=%d

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
tr: 11. disk bölümü tüm diski kapsadığında IRIX'e uygun olur.

en: Id  Name
tr: Kiml İsim

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
tr: Bir DOS disk bölümünü (örn. /dev/foo7) oluşturduysanız ya da değiştirdiyseniz
    ilk 512 baytını sıfırlamak için dd kullanın:
    dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (daha fazla bilgi için: fdisk(8).)

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
tr: SunOS/Solaris uyumluluğu sağlamak isterseniz, bu disk bölümünü 0 dan
    başlayan %u sektörlük tüm disk (5) olarak bırakmayı gözönüne alabilirsiniz

en: Ignoring extra extended partition %d
tr: Fazladan ek disk bölümü %d yoksayılıyor

en: Illegal command
tr: Kuraldışı komut

en: Illegal cylinders value
tr: Silindir sayısı kuraldışı

en: Illegal heads value
tr: Kafa sayısı kuraldışı

en: Illegal key
tr: Kuraldışı tuş

en: Illegal password, imposter.
tr: Kuraldışı parola.

en: Illegal sectors value
tr: sektör sayısı kuraldışı

en: Illegal type
tr: Kuraldışı tür

en: Illegal username
tr: Kullanıcı ismi kuraldışı

en: Including: %s
tr: İçeriği: %s

en: Incorrect password.
tr: Parola yanlış.

en: Init (up to 16 hex digits):
tr: Başlangıç (16 taneye kadar onaltılık rakam):

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
tr: Düğüm %d (kip = %07o), i_nlinks = %d, sayılan = %d.

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
tr: %d. düğüm serbest olarak imli ama '%s' dosyası için kullanılmış

en: Inode %d mode not cleared.
tr: %d.düğümde kip temiz değil.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
tr: %d. düğüm kullanımda değil ama biteşlemde kullanımda olarak imli.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
tr: %d.düğüm kullanımda ama biteşlemde kullanımda değil olarak imli.

en: Inode end: %d, Data end: %d
tr: Son düğüm: %d, Veri sonu: %d

en: Inodes: %d (in %ld blocks)
tr: Düğüm sayısı: %d (%ld blokta)

en: Inodes: %d (in 1 block)
tr: Düğüm sayısı: %d (1 blokta)

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
tr: Girdi biçemi aşağıdaki gibidir; verilmeyen alanlara öntanımlı değerler atanır.
    <başlangıç> <uzunluk> <türü [E,S,L,X,hex]> <önyükleme [-,*]>
    <sld,kafa,sekt> <sld,kafa,sekt>
    Genellikle <başlangıç> ve <uzunluk> değerleri (ve tabii ki <türü>)
    belirtmek yeterlidir.

en: Input line too long.
tr: Girdi satırı çok uzun.

en: Interleave factor
tr: Serpiştirme etkeni

en: Internal error
tr: İç hata

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
tr: Bozuk bloğa yazmaya çalışılırken iç hata oluştu:
    Yazma isteği yoksayıldı

en: Invalid default time value: %s
tr: Öntanımlı zaman değeri geçersiz: %s

en: Invalid default value: %s
tr: Öntanımlı değer geçersiz: %s

en: Invalid interval value: %s
tr: Aralık değeri geçersiz: %s

en: Invalid number: %s
tr: Numara geçersiz: %s

en: Invalid partition number for type `%c'
tr: Tür '%c' için disk bölümü numarası geçersiz

en: Invalid set time value: %s
tr: Zaman ayar değeri geçersiz: %s

en: Invalid set value: %s
tr: Ayar değeri geçersiz: %s

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
tr: %2$s işlevinin %3$d. satırında kullanıcı ismi "%1$s" geçersiz. Çıkılıyor.

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
tr: Donanım saatinde geçersiz değerler: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Issuing date command: %s
tr: Verilen date komutu: %s

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
tr: Onbirinci disk bölümünün tüm diski kapsaması ve `SGI volume'
    türünde olması tavsiye edilir.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
tr: Göreli değeri 0 da olan UFS, EXT2FS dosya sistemi ya da SunOS takas
    disk bölümü tavsiye edilir. Linux takas alanını koymak disk bölümleme
    tablonuzu ve önyükleme blokunuzu bozabilecek. Bu disk bölümünüzün
    82 etiketli (Linux takas) olmasını istediğinizden eminseniz lütfen
    EVET yazınız:

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
tr: Göreli konumu 0 olan disk bölümünün "SGI volhdr" türünde olması
    tavsiye edilir. IRIX sistemi onun sash ve fx gibi dizin araçlarından
    onu elde etmeye çalışacaktır. Sadece tüm disk bölümü olarak
    "SGI volume" onunla çelişebilir. Bu disk bölümünü farklı
    oluşturmak istiyorsanız EVET yazın.

en: Just print the partition table
tr: Disk bölümleme tablosunu yazar

en: KDGHWCLK ioctl failed
tr: KDGHWCLK ioctl başarısız

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
tr: KDGHWCLK ioctl zamanı okumada başarısız

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
tr: KDGHWCLK ioctl çevrim içinde zamanı okumada başarısız

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
tr: Çekirdek dönemsellik değerini %lu varsayıyor

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
tr: %s İÇİN %s MAKİNASINDAN %s TERMİNALİNE GİRİŞ REDDEDİLDİ

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
tr: %s İÇİN %s TERMİNALİNE GİRİŞ REDDEDİLDİ

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
tr: %s MAKİNASINDAN %s GİRİŞİ BAŞARISIZ

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s GİRİŞİ BAŞARISIZ

en: LOGIN ON %s BY %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s SİSTEME GİRDİ

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s, %s MAKİNASINA GİRDİ

en: LPGETIRQ error
tr: LPGETIRQ hatası

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
tr: Son %s, +size, +sizeM veya +sizeK

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
tr: Son düzeltme 1969 dan sonraki %ld. saniyede yapıldı

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
tr: Son sapma ayarı 1969 dan sonraki %ld. saniyede yapıldı

en: Last login: %.*s
tr: Son giriş: %.*s

en: Line too long
tr: Satır çok uzun

en: Linux custom
tr: Linux özel

en: Linux extended
tr: Linux ek

en: Linux native
tr: Linux doğal

en: Linux raid autodetect
tr: Linux raid otosaptama

en: Linux swap
tr: Linux takas

en: Linux/PA-RISC boot
tr: Linux/PA-RISC önyüklemesi

en: Logging in with home = "/".
tr: Ev dizini "/" ile giriş.

en: Logical
tr: Mantıksal

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
tr: Mantıksal disk bölümü %d tamamen %d disk bölümünün içinde değil

en: Login incorrect
tr: Giriş başarısız

en: Login incorrect
tr: Giriş başarısız

en: Login is therefore prohibited.
tr: Bu nedenle girişler yasaklandı.

en: Login on %s from %s denied by default.
tr: %s üzerinden %s makinasına girişe öntanımlı olarak izin verilmedi.

en: Login on %s from %s denied.
tr: %s üzerinden %s makinasına girişe izin verilmedi.

en: Login timed out after %d seconds
tr: Giriş %d saniye sonra zaman aşımına uğradı

en: Mark in use
tr: Kullanımda olarak imlensin mi?

en: Maximize
tr: Sığdır

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
tr: Seçilen disk bölümünü kalan yere göre ayarlar (uzmanlar için)

en: Maxsize=%ld
tr: EnFazlaUzunluk = %ld

en: Maxsize=%ld
tr: En çok uzunluk = %ld

en: Menu item too long. Menu may look odd.
tr: Menü öğesi çok uzun. Menü tuhaf görünebilir.

en: Menu without direction. Defaulting horizontal.
tr: Menü yönsüz. Yatay olarak öntanımlanıyor.

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
tr: %s@%s den ileti var (%s olarak, %s üzerinden, şu an %s) ...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
tr: %s@%s den ileti var (%s üzerinden, şu an %s) ...

en: Minix / old Linux
tr: Minix / eski Linux

en: More than one entire disk entry present.
tr: Birden fazla tüm disk girdisi var.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
tr: Önyükleme için imlenmiş çok sayıda birincil disk bölümü var. DOS MBR bunu başlatamayabilir.

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
tr:  <= sektör/iz * iz/silindir (öntanımlı) olmalı.

en: Must be superuser to set system clock.
tr: Sistem saatinin ayarlanması root yetkisindedir.

en: NAME too long
tr: İSİM çok uzun

en: NFS over TCP is not supported.
tr: TCP üzerinden NFS desteklenmiyor.

en: NTFS volume set
tr: NTFS bölüm kümesi

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
tr: %s işlevinin %d. satırında kullanıcı ismi yok (NULL).

en: Name
tr: İsim

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
tr: %d saniye girmek gerekli ve zaman %.6f saniye öncesine ait

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
tr: Gereken ayar bir saniyenin altında olduğundan saat ayarlanmıyor.

en: New
tr: Yeni

en: New beginning of data
tr: Yeni veri başlangıcı

en: New shell
tr: Yeni kabuk

en: New situation:
tr: Yeni durum:

en: No --date option specified.
tr: --date seçeneği belirtilmemiş.

en: No directory %s!
tr: %s dizini yok!

en: No free sectors available
tr: Boşta sektör yok

en: No known shells.
tr: Kullanılabilecek kabuklar belirlenmemiş.

en: No more partitions
tr: Başka disk bölümü yok

en: No next file
tr: Sonrasında dosya yok

en: No partition is defined yet!
tr: Tanımlı bir disk bölümü henüz yok!

en: No partition table or unknown signature on partition table
tr: Ya disk bölümleme tablosu yok ya da disk bölümleme tablosunda bilinmeyen imza var

en: No partitions defined
tr: Atanmış disk bölümü yok

en: No partitions found
tr: Disk bölümü bulunamadı

en: No previous command to substitute for
tr: Yerini alacak öncesinde bir komut yok

en: No previous file
tr: Öncesinde dosya yok

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
tr: Önyükleme için imlenmiş hiç birincil disk bölümü yok. DOS MBR bunu başlatamayabilir.

en: No remembered search string
tr: Arama dizgesi yok

en: No room for more
tr: Daha fazla yer yok

en: No room to create the extended partition
tr: Ek disk bölümünü oluşturacak yer yok

en: No shell
tr: Kabuk yok

en: No such parameter set: '%s'
tr: Böyle bir parametre yok: '%s'

en: No usable clock interface found.
tr: Kullanılabilir bir saat arayüzü yok.

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
tr: Zaman ayarlama kullanımdışı.  Saat ayarlanamaz.

en: Non-FS data
tr: DS-olmayan veri

en: Non-hex digit '%c'.
tr: '%c' onaltılık bir rakam değil.

en: None (%02X)
tr: Yok (%02X)

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
tr: Son düzeltmeden beri 1 günden az zaman geçtiğinden sapma faktörü ayarlanamıyor.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
tr: Son düzeltme zamanı sıfır olduğndan sapma faktörü ayarsız,
    yani geçmiş hatalı ve bir düzeltme başlangıcı gerekiyor.

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
tr: Donanım saatinin önceki değerleri bozuk olduğundan sapma faktörü ayarlanamıyor.

en: Not set
tr: Belirlenmedi

en: Not setting system clock because running in test mode.
tr: Test kipinde çalışıldığından sistem saati değişmiyor.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
tr: Dönemsellik %d olarak ayarlanmayacak - sadece test ediliyor.

en: Not superuser.
tr: root değil.

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
tr: adjtime dosyası test kipinde olunduğundan güncellenmiyor.

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
tr: Bilgi: Kaydet (W) komutu dışında tüm komutları büyük ya da küçük harf

en: Note: sector size is %d (not %d)
tr: Bilgi: sektör uzunluğu %d (%d değil)

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
tr: Bilgi: video kipleri: -3=Sor, -2=Gelişmiş, -1=NormalVga, 1=tuş1, 2=tuş2,...

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
tr: Hiçbir şey yapılmadı. Sıralama zaten doğru.

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl    Start     Size ID
tr: No AF  Hd Skt  Sln  Hd Skt  Sld  Başlangıç   Boy  Kml

en: Number of alternate cylinders
tr: Almaşık silindirlerin sayısı

en: Number of cylinders
tr: Silindir sayısı

en: Number of heads
tr: Kafa sayısı

en: Number of physical cylinders
tr: Fiziksel silindirlerin sayısı

en: Number of sectors
tr: Sektör sayısı

en: OK
tr: TAMAM

en: OS/2 Boot Manager
tr: OS/2 Önyükleme Yöneticisi

en: OS/2 hidden C: drive
tr: OS/2 gizli C: aygıtı

en: Old Minix
tr: Eski Minix

en: Old situation:
tr: Eski durum:

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
tr: Tek disk bölümü (#11) tüm diski kaplamalıydı.

en: Only 1k blocks/zones supported
tr: Sadece 1k blok/bölge desteği var

en: Only root can change the password for others.
tr: Diğerlerinin parolasını sadece root değiştirebilir.

en: Only root may use the one and two argument forms.
tr: Argümanlı kullanım sadece root için mümkündür.

en: Open of %s failed
tr: %s açılamadı

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
tr: Açılan disk salt-okunur - yazma izniniz yok

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
tr: Diğer disk bölümleri zaten diski kaplamış.
    Tekrar denemeden önce bazılarını silmeniz ya da
    küçültmeniz gerek.

en: Out of memory
tr: Bellek yetersiz

en: Out of memory when growing buffer.
tr: Tampon büyütülürken bellek yetmedi.

en: Out of pty's
tr: pty sayısı yetersiz

en: Output Format:
    	-t : time
    	-p : pid
    	-c : creator
tr: Çıktı biçemi:
    	-t : zaman
    	-p : pid
    	-c : oluşturan

en: PPC PReP Boot
tr: PPC PReP Önyükleme

en: Part Type
tr: Bölüm Türü

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
tr: %d disk bölümü silindir sınırında bitmiyor.

en: Partition %d does not exist yet!
tr: %d disk bölümü henüz yok!

en: Partition %d does not exist, cannot change it
tr: %d. disk bölümü olmadığından geçilemiyor

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
tr: %d disk bölümü silindir sınırında başlamıyor.

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
tr: %d disk bölümü silindir sınırında bitmiyor

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
tr: %d disk bölümü farklı fiziksel/mantıksal başlangıçlara sahip (Linux değil?):

en: Partition %d has different physical/logical endings:
tr: %d disk bölümü farklı fiziksel/mantıksal bitişlere sahip:

en: Partition %d has no data area
tr: %d disk bölümü veri alanına sahip değil

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
tr: %d disk bölümü zaten atanmış. Yeniden eklemeden önce silmelisiniz.

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
tr: %d disk bölümü diğerleriyle %d-%d sektörlerinde üstüste biniyor

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
tr: %d disk bölümü: kafa sayısı %d en çok olabileceği %d değerinden büyük

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
tr: %d disk bölümü: önceki sektör sayısı %d toplam %d ile çelişiyor

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %d
tr: %d disk bölümü: sektör sayısı %d en çok olabileceği %d değerinden büyük

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
tr: %i. disk bölümü silindir sınırında bitmiyor.

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
tr: %i disk bölümünün başlangıcı silindir sınırları dışında:

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
tr: %s disk bölümü geçersiz başlangıç sektör 0 değerine sahip.

en: Partition (a-%c):
tr: Disk bölümü (a-%c):

en: Partition Table for %s
tr: %s için Disk Bölümleme Tablosu

en: Partition begins after end-of-disk
tr: Disk bölümü disk sonundan sonra başlıyor

en: Partition begins before sector 0
tr: Disk bölümü sıfırıncı sektörden önce başlıyor

en: Partition ends after end-of-disk
tr: Disk bölümü disk sonundan sonra bitiyor

en: Partition ends before sector 0
tr: Disk bölümü sıfırıncı sektörden önce bitiyor

en: Partition ends in the final partial cylinder
tr: Disk bölümü son kısmî silindir içinde bitiyor

en: Partition number
tr: Disk bölümü numarası

en: PartitionMagic recovery
tr: Disk Bölümü kaydı kurtarma

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
tr: %d disk bölümü: silindir sayısı %d en çok olabileceği %d değerinden büyük

en: Password *NOT* changed.  Try again later.
tr: Parola değiştirilmedi! Daha sonra tekrar deneyin.

en: Password changed.
tr: Parola değiştirildi.

en: Password error.
tr: Parola hatası.

en: Password not changed.
tr: Parola değiştirildi.

en: Password:
tr: Parola:

en: Pattern not found
tr: Kalıp bulunamadı

en: Physical cylinders
tr: Fiziksel silindirler

en: Please answer one of y,n,q
tr: Lütfen e, h, s harflerinden biri ile yanıtlayın

en: Please don't use something like your realname as password!
tr: Lütfen parola olarak ad-soyadı gibi şeyleri kullanmayınız!

en: Please don't use something like your username as password!
tr: Lütfen parola olarak kullanıcı adınız gibi şeyleri kullanmayınız!

en: Please enter `yes' or `no'
tr: Lütfen ya `evet´ ya da `hayır´ yazınız

en: Please enter the name of the new boot file:
tr: Lütfen yeni açılış dosyasının ismini giriniz:

en: Press a key to continue
tr: Devam etmek için bir tuşa basınız

en: Press any key to exit cfdisk
tr: cfdisk'ten çıkmak için herhangi bir tuşa basınız

en: Pri/Log
tr: Bir/Man

en: Primary
tr: Birincil

en: Print
tr: Yaz

en: Print help screen
tr: Yardım ekranını gösterir

en: Print partition table to the screen or to a file
tr: Disk bölümleme tablosunu ekrana ya da bir dosyaya yazar

en: Print the table ordered by sectors
tr: Tabloyu sektörlere dağılımına göre yazar

en: Print the table using raw data format
tr: Tablo temel veri biçemi olarak yazılır

en: Probably you need root privileges.
tr: Size root yetkileri gerekli.

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
tr: %d silindiri okunurken sorun çıktı, %d gerekirken %d okundu

en: QNX4.x 2nd part
tr: QNX4.x 2. bölüm

en: QNX4.x 3rd part
tr: QNX4.x 3. bölüm

en: Quit
tr: Çık

en: Quit program without writing partition table
tr: Disk bölümleme tablosunu diske kaydetmeden çıkar

en: Quitting - nothing changed
tr: Çıkılıyor - Değişiklik yok

en: RE error:
tr: RE hatası:

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec     Size    Device
tr: RO    RA  Sboyu  Bboyu BaşlSkt      Boyut   Aygıt

en: ROM image write failed (%d %d)
tr: ROM bellekeşlemi yazmada hata (%d %d)

en: ROOT LOGIN ON %s
tr: %s ÜZERİNDE ROOT GİRİŞİ

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s MAKİNASINA ROOT GİRİŞİ

en: ROOT PASSWORD CHANGED
tr: ROOT PAROLASI DEĞİŞTİRİLDİ

en: Raw
tr: Temel

en: Re-reading the partition table ...
tr: Disk bölümleme tablosu yeniden okunuyor ...

en: Re-type new password:
tr: Yeni parolanızı tekrar yazınız:

en: Read error: bad block in file '%s'
tr: Okuma hatası: '%s' dosyasındaki bir blok bozuk

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
tr: Okuma hatası: '%s' dosyasındaki bloğa erişilemiyor

en: Read:
tr: Okunan:

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
tr: %s disk etiketi sektör %d den okunuyor.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
tr: Bölümleme tablosunun doğru olarak güncellendiğinden emin olabilmek için
    sistemi yeniden başlatın.

en: Regular expression botch
tr: Düzenli ifade acemice

en: Remove block
tr: blok kaldırılsın mı?

en: Resource Specification:
    	-m : shared_mem
    	-q : messages
tr: Özkaynak özellikleri:
    	-m : paylaşımlı bellek
    	-q : iletiler

en: Rotation speed (rpm)
tr: Devir sayısı (rpm)

en: SGI raw
tr: SGI temel

en: SGI volume
tr: SGI bölümü

en: Sampling_step: %i
tr: Örnekleme_adımı: %i

en: Script done, file is %s
tr: Betik tamamlandı, dosyası %s

en: Script started on %s
tr: %s de betik başlatıldı

en: Script started, file is %s
tr: Betik başlatıldı, dosyası %s

en: Sector %d is already allocated
tr: Sektör %d zaten kullanımda

en: Sector %d:
tr: Sektör %d:

en: Sector 0:
tr: Sektör 0:

en: Sectors
tr: Sektör

en: Sectors/track
tr: Sektör/iz

en: Select type (? for auto, 0 for custom):
tr: Aygıt Türü (?: oto, 0: özel):

en: Selected partition %d
tr: Seçilen disk bölümü %d

en: Set
tr: İmlensin mi?

en: Set i_nlinks to count
tr: i_nlinks bu sayıya ayarlansın mı?

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
tr: Donanım Saati %.2d:%.2d:%.2d = 1969 dan beri %ld saniye olarak ayarlanıyor

en: Setting up swapspace version %d, size = %llu kB
tr: Takas alanı sürüm %d, uzunluk = %llu kB olarak ayarlanıyor

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
tr: Kabuk değiştirilemedi. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Shell changed.
tr: Kabuk değiştirildi.

en: Shell not changed.
tr: Kabuk değiştirilmedi,

en: Shutdown process aborted
tr: Kapatma işlemi durduruldu

en: Single
tr: Tek

en: Size (GB)
tr:  Boy (GB)

en: Size (MB)
tr:  Boy (MB)

en: Size (in MB):
tr: Alan (MB):

en: Size: %lld bytes, %ld MB
tr: Toplam: %lld bayt, %ld MB

en: Size: %lld bytes, %ld.%ld GB
tr: Toplam: %lld bayt, %ld.%ld GB

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
tr: Boş olmayan bir disk bölümünün etiketini değiştirebilirsiniz!

en: Sorry, I can only change local passwords. Use yppasswd instead.
tr: Sadece yerel parolalar değiştirilebilir. Bunun yerine yppasswd kullanın.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
tr: Çekirdekteki Donanım Saati dönemsellik değeri sadece root tarafından değiştirilebilir.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
tr: Donanım saati sadece root tarafından değiştirilebilir.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
tr: Sistem saati sadece root tarafından değiştirilebilir.

en: St. Tib's Day
tr: St. Tib Günü

en: Successfully wrote the new partition table
tr: Yeni disk bölümleme tablosu başarıyla yazıldı

en: SunOS swap
tr: SunOS takas

en: Super block: %d bytes
tr: Süper blok: %d bayt

en: Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
tr: Takas verimi: %ld deneme	 %ld başarı

en: Syncing disks.
tr: Diskler eşzamanlanıyor.

en: Syntax error: '%s'
tr: Sözdizimi hatası: '%s'

en: System going down IMMEDIATELY!
tr: Sistem ŞU ANDA kapanıyor!

en: System going down in %d hours %d minutes
tr: Sistem %d saat %d dakikaya kadar kapanıyor

en: System going down in %d minutes
tr: Sistem %d dakikaya kadar kapanıyor

en: System going down in 1 hour %d minutes
tr: Sistem 1 saat %d dakikaya kadar kapanıyor

en: System going down in 1 minute
tr: Sistem 1 dakikaya kadar kapanıyor

en: TIOCSCTTY failed: %m
tr: TIOCSCTTY başarısız: %m

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
tr: %3$s %2$s ÜZERİNDEN ÇOK FAZLA GİRİŞ DENEDİ (%1$d), %4$s

en: Table
tr: Tablo

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
tr: Düne kadar bekleyebilecek misiniz?

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
tr: Donanım saati geçerli bir zaman içermediğinden ayarlanamıyor.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
tr: Donanım Saati geçerli bir zaman değeri içermediğinden Sistem Zamanı o değere ayarlanamaz.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
tr: Donanım saati yazmaçları hem geçersiz (ayın 50. günü gibi) hem de elde edilebilir olmayan bir aralıkta (2500 yılı gibi) değerler içeriyor.

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
tr: %d disk bölümü ile %d birbirinin %d sektör içine giriyor.

en: The command to re-read the partition table failed
    Reboot your system now, before using mkfs
tr: Disk bölümleme tablosunun yeniden okunması başarılamadı
    mkfs kullanabilmek için sistemi yeniden başlatmalısınız.

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
tr: %s tarafından verilen date komutu dönüştürülmüş zaman değeri olarak bir tamsayı yerine farklı birşeylerle sonuçlandı.
    Komut:
      %s
    Sonuç:
     %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
tr: %s tarafından verilen date komutu anlaşılmayan sonuçlar verdi.
    Komut:
      %s
    Sonuç:
      %s

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
tr: '%s' dizini '%.*s' dosyası için bir hatalı düğüm numarası içeriyor.

en: The entire disk is already covered with partitions.
tr: Tüm disk alanı zaten disk bölümlerince kullanılmış.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
tr: Diskin tümünü kapladığı belirtilen disk bölümü %d blok,
    diskin tamamı ise %d blok.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
tr: Diskin tümünü kaplayan bir disk bölümü blok 0'dan başlamalıydı.
    %d. bloktan değil

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
tr: Dönemsellik değerinin başlangıcı 1900 yılından önce olamaz.  %ld istendi.

en: The file `%s' has mode %05o
tr: `%s' %05o kipe sahip

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
tr: %s için çekirdek aygıt sürücüsünde RTC_EPOCH_SET ioctl yok.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
tr: Çekirdek sadece Alpha makina üstünde Donanım Saati için bir dönemsellik değeri saklar.
    hwclock'un bu kopyası bir Alpha için derlenmemiş. Bir şey yapılmadı.

en: The maximum number of partitions has been created
tr: Oluşturulabilecek disk bölümlerinin tümü oluşturuldu

en: The partition table has been altered!
tr: Disk bölümleme tablosu zaten değişmişti!

en: The password must contain characters out of two of the following
    classes:  upper and lower case letters, digits and non alphanumeric
    characters. See passwd(1) for more information.
tr: Bir parola bu karakter gruplarının en az ikisindeki karakterleri
    içermelidir: büyük ve küçük harfler, rakamlar, işaretler.
    Daha fazla bilgi için: 'man 1 passwd'

en: The password must have at least 6 characters, try again.
tr: Parola en az 6 karakter uzunlukta olmalıdır, tekrar deneyin.

en: The system is being shut down within 5 minutes
tr: Sistem 5 dakikaya kadar kapanıyor

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
tr: --date seçeneğinin değeri geçersiz.
    Ayrıca tırnak işaretleri de içeriyor.

en: There is no *BSD partition on %s.
tr: %s üzerinde *BSD disk bölümü yok.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
tr: Bu disk hem DOS hem de BSD olarak imli.
    BSD kipine geçmek için 'b' komutunu verin.

en: This disk is currently in use.
tr: Bu disk şu an kullanılıyor.

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
tr: Sabit diskinizdeki disk bölümlerini oluşturabilmenizi, silebilmenizi ve

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
tr: Bu çekirdek sektör uzunluğunu kendisi bulur. - -b seçeneği yoksayıldı

en: This partition already exists.
tr: Bu disk bölümü zaten var.

en: This partition is already in use
tr: Bu disk bölümü zaten kullanımda

en: This partition is unusable
tr: Bu disk bölümü kullanışsız

en: Time elapsed since reference time has been %.6f seconds.
    Delaying further to reach the next full second.
tr: Başlangıç zamanından beri geçen zaman %.6f saniye oldu.
    Gecikme sonraki tam saniyeye kadar olandan daha fazla.

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
tr: Donanım saatinden okunan: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Time since last adjustment is %d seconds
tr: Son ayarlamadan beri %d saniye geçti

en: Timed out waiting for time change.
tr: Zamanı değiştirmek için zamanaşımı bekleniyor.

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
tr: Çekirdekteki dönemsellik değerini değiştirmek için aygıt özel dosyası %s üzerinden Linux 'rtc' aygıt sürücüsüne erişilmelidir.   Bu dosya sistemde yok.

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
tr: Dönemsellik değerinin ayarlanabilmesi için, ayarlanacak değeri 'epoch' seçeneği ile vermelisiniz.

en: Toggle bootable flag of the current partition
tr: Seçilen disk bölümünde Açılış flamasını kaldırır/indirir

en: Too many arguments.
tr: Çok fazla argüman belirtildi.

en: Too many partitions
tr: Disk bölümü sayısı çok fazla

en: Too many users logged on already.
    Try again later.
tr: Kullanıcı sayısı sınırı aşıldı.
    Daha sonra tekrar deneyin.

en: Total allocated sectors %d greater than the maximum %d
tr: Tahsis edilen sektör sayısı %d en fazla olması gereken %d değerinden büyük

en: Try `getopt --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `getopt --help' yazınız.

en: Trying %s
tr: %s deneniyor

en: Trying to keep parameters of partition %d.
tr: %d disk bölümünün parametreleri okunmaya çalışılıyor.

en: Trying to umount %s
tr: %s sistemden ayrılmaya çalışılıyor

en: Type
tr: Türü

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
tr: Birçok sistemde (Linux dışında) 0 türü boş alanı
    gösterir. 0 türünde bir disk bölümüne sahip olmak
    muhtemelen pek uygun olmayacaktır. 'd' komutunu
    kullanarak bir disk bölümünü silebilirsiniz.

en: UID and username does not match, imposter!
tr: Kullanıcı kimliği ile kullanıcı ismi uyuşmuyor, sahtekar!

en: URGENT: broadcast message from %s:
tr: ÖNEMLİ: %s'den uyarı:

en: Unable to allocate any more memory
tr: Daha fazla bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for inode count
tr: Düğüm sayısı kadar tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for inode map
tr: düğüm eşlemi için tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for inodes
tr: Düğümler için tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for zone count
tr: bölge sayısı kadar tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer.
tr: Tampon ayrılamadı.

en: Unable to allocate bufferspace
tr: Tampon alanı ayrılamadı

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
tr: Çekirdekten dönemsellik değeri alınamıyor.

en: Unable to open %s
tr: %s açılamıyor

en: Unable to open %s
tr: %s açılamıyor

en: Unable to read %s
tr: %s okunamıyor

en: Unable to read inode map
tr: Düğüm eşlemi okunamıyor

en: Unable to read inodes
tr: Düğümler okunamıyor

en: Unable to read zone map
tr: bölge tablosu okunamıyor

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
tr: 'date' uygulaması /bin/sh kabuğunda çalıştırılamıyor. popen() başarısız

en: Unable to seek on %s
tr: %s üzerinde erişim olanaksız

en: Unable to set system clock.
tr: Sistem saati ayarlanamıyor.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
tr: Çekirdekte dönemsellik değeri ayarlanamıyor.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
tr: Takas alanı oluşturulamıyor: okunabilir değil

en: Unable to write %s
tr: %s yazılamıyor

en: Unable to write inode map
tr: düğüm eşlemi yazılamıyor

en: Unable to write inodes
tr: Düğümler yazılamıyor

en: Unable to write zone map
tr: bölge tablosu yazılamıyor

en: Units
tr: Birim

en: Units = %s of %d * %d = %d bytes
tr: Birimler = %s / %d * %d = %d bayt

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
tr: birim = 1024 baytlık blok, %d'den başlayarak

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
tr: birimler = %lu baytlık silindir, 1024 baytlık blok, %d'den başlayarak

en: Units = mebibytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
tr: birimler = 1048576 baytlık mebibayt, 1024 baytlık blok, %d'den başlayarak

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
tr: birimler = 512 baytlık sektör, %d'den başlayarak

en: Unk(%02X)
tr: Ne?(%02X)

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown (%02X)
tr: Bilinmeyen (%02X)

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
tr: Girdideki önceleme dizgesi bilinmiyor: %o, %o

en: Unmark
tr: İm kaldırılsın mı?

en: Unmounting any remaining filesystems...
tr: Kalan dosya istemleri ayrılıyor...

en: Unusable
tr: Kullanışsız

en: Unused gap - sectors %d-%d
tr: Kullanılmamış boşluk - %d-%d sektörlerinde

en: Unused gap - sectors 0-%d
tr: Kullanılmamış boşluk - 0-%d sektörlerinde

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
tr: Yukarı Ok    Kürsörü önceki disk bölümüne kaydırır

en: Usage:
tr: Kullanımı:

en: Usage:
tr: Kullanımı:

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
tr: Kullanımı: %s <aygıt> [ -i <IRQ> | -t <ZAMAN> | -c <KARKT> | -w <GECİKME> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
tr: Kullanımı: %s [ -f ad-soyadı ] [ -o iş yeri ]

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
tr: Kullanımı: %s [ -s kabuk ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ kullanıcı_ismi ]

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
tr: Kullanımı: %s [-c | -l dosyaismi] [-nXX] [-iXX] /dev/isim [blokSayısı]

en: Usage: %s [-c] [-n level] [-s bufsize]
tr: Kullanımı: %s [-c] [-n seviye] [-s tamponBoyu]

en: Usage: %s [-c] [-v0|-v1] [-pPAGESZ] /dev/name [blocks]
tr: Kullanımı: %s [-c] [-v0|-v1] [-pSayfaUzunluğu] /dev/isim [blokSayısı]

en: Usage: %s [-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
tr: Kullanımı: %s [-hiLmw] [-l giriş,_uygulaması] [-t zamanAşımı]
                  [-I başlatmaDizgesi] [-H giriş_makinası] bağlantı_hızı,...
                  satır [terminalTürü]
           ya da  [-hiLmw] [-l giriş,_uygulaması] [-t zamanAşımı]
                  [-I başlatmaDizgesi] [-H giriş_makinası] satır
                  bağlantı_hızı,... [terminalTürü]

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
tr: kullanımı: %s [-larvsmf] /dev/İSİM

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
tr: Kullanımı: %s [-q [-i aralık]] ([-s değer]|[-S değer]) ([-t değer]|[-T değer]) [-g|-G] dosya [dosya...]

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
tr: Kullanımı: %s [-v] [-N i-düğümSayısı] [-V bölümİsmi]
           [-F dsySistİsmi] aygıt [blokSayısı]

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
tr: Kullanımı: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image

en: Usage: %s [options] device ...
tr: Kullanımı: %s [seçenekler] aygıt ...

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
tr: Kullanımı: ctrlaltdel hard|soft

en: Usage: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK     Change partition table
           fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK  List partition table(s)
           fdisk -s PARTITION           Give partition size(s) in blocks
           fdisk -v                     Give fdisk version
    Here DISK is something like /dev/hdb or /dev/sda
    and PARTITION is something like /dev/hda7
    -u: give Start and End in sector (instead of cylinder) units
    -b 2048: (for certain MO disks) use 2048-byte sectors
tr: Kullanımı:
        fdisk [-b SktUz] [-u] DiSK    Disk bölümleme tablosunu değiştirir
        fdisk -l [-b SktUz] [-u] DiSK Disk bölümleme tablosunu listeler
        fdisk -s BÖLÜM                Bölüm uzunluklarını blok cinsinden verir
        fdisk -v                      fdisk sürüm bilgilerini gösterir
    Burada:
    DiSK /dev/hdb veya /dev/sda gibi ve
    BÖLÜM /dev/hdb7 gibi verilir.
    -u: Başlangıç ve bitiş sektörlerini (silindir değil) verir
    -b 2048: 2048 baytlık sektörler kullanılır

en: Usage: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] device
    E.g.: fdisk /dev/hda  (for the first IDE disk)
      or: fdisk /dev/sdc  (for the third SCSI disk)
      or: fdisk /dev/eda  (for the first PS/2 ESDI drive)
      or: fdisk /dev/rd/c0d0  or: fdisk /dev/ida/c0d0  (for RAID devices)
      ...
tr: Kullanımı: fdisk [-l] [-b Skt] [-u] aygıt
      Örneğin:
       fdisk /dev/hda  (ilk IDE disk)
       fdisk /dev/sdc  (üçüncü SCSI disk)
       fdisk /dev/eda  (ilk PS/2 ESDI aygıtı)
       fdisk /dev/rd/c0d0  veya
       fdisk /dev/ida/c0d0  (RAID aygıtları)
      ...

en: Usage: getopt optstring parameters
tr: Kullanımı: getopt seçenek-dizgesi parametreler

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
tr: Kullanımı: mkfs [-V] [-t dsySistTürü] [dsySist-seçenekleri] aygıt [uzunluk]

en: Usage: passwd [-foqsvV] [user [password]]
tr: Kullanımı: passwd [-foqsvV] [kullanıcı [parola]]

en: Usage: passwd [username [password]]
tr: Kullanımı: passwd [kullanıcıİsmi [parola]]

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
tr: Kullanımı: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+dakika]

en: Usage: umount [-hV]
           umount -a [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vfstypes] [-O opts]
           umount [-f] [-r] [-n] [-v] special | node...
tr: Kullanımı: umount [-hV]
           umount -a [-f] [-l] [-r] [-n] [-v] [-t ds-türü] [-O seçenekler]
           umount [-f] [-r] [-n] [-v] özel | düğüm...
    Bağlı dosya sistemlerini ayırmak için kullanılır.
      -h          bu yardım iletisini gösterir ve çıkar
      -V          sürüm bilgilerini gösterir ve çıkar
      -a          /etc/mtab'da kayıtlı tüm dosya sistemlerini ayırır
      -v          çıktı ayrıntı içerir
      -n          /etc/mtab dosyasına yazmaz
      -r          ayırma başarısız olursa salt-okunur olarak bağlamayı dener
      -f          dosya sistemi erişilebilir değilse bile dosya sistemini ayırır
      -l          dosya sistemini mutlaka ayırır. (en az linux-2.4.11 gerekir)
      -t ds-türü  -a seçeneği ile kullanıldığında sadece türü belirtilen dosya
                  sistemlerini ayırır
    
    Çeviri hatalarını <gnu-tr-u12a@lists.sourceforge.net> adresine bildiriniz
    Daha fazla bilgi edinmek için 'man 8 umount' yazınız.

en: Use %s -l to see list.
tr: Listeyi görmek için %s -l kullanın.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
tr: Bir erişim yöntemi için arama ayrıntılarını görmek için --debug seçeneğini kullanın.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
tr: Tüm denetimleri kaldırmak için --force seçeneğini kullanın.

en: Using %s.
tr: %s kullanarak.

en: Using user-specified page size %d, instead of the system values %d/%d
tr: Kullanıcı tarafından belirtilen sayfa uzunluğu %d kullanılıyor,
    (sistem değeri %d/%d yerine)

en: Value out of range.
tr: Değer kapsamdışı.

en: Verifying ...
tr: Doğrulanıyor...

en: Very long (%u bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
tr: Çok uzun (%u baytlık) dosya ismi `%s' bulundu.
    mkcramfs.c içinde MAX_INPUT_NAMELEN değerini arttırın ve tekrar derleyin.   Çıkılıyor.

en: Volume: <%-6s>
tr: Bölüm: <%-6s>

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
tr: UYARI: %d disk bölümü bir ek disk bölümü

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
tr: UYARI: aygıt numaraları %u bitle sınırlandı. Bu işlem bazı aygıt dosyalarının isimlerinin yanlış olmasına sebep olacak.

en: Waiting for clock tick...
tr: saat tiki için bekleniyor...

en: Waiting in loop for time from %s to change
tr: %s den zamanı değiştirmek için çevrim içinde bekleniyor

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
tr: KDGHWCLK zaman değiştirilmek üzere çevrim içinde bekleniyor.

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
tr: Uyarı!! Bu işlem disk üzerindeki veriyi yokedebilir!

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells
tr: Uyarı: "%s" /etc/shells dosyasında yok.

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
tr: Uyarı: "%s" /etc/shells dosyasında yok.

en: Warning: %s is not a block device
tr: Uyarı: %s bir blok aygıtı değil

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
tr: Uyarı: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO %lu silindir bildiriyor

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
tr: Uyarı: İlkBölge != Norm_firstzone

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
tr: Uyarı: HDIO_GETGEO %lu kafa bildiriyor

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
tr: Uyarı: HDIO_GETGEO %lu sektör bildiriyor

en: Warning: Option namlen is not supported.
tr: Uyarı: namlen seçeneği desteklenmiyor.

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
tr: Uyarı: Disk bölümünün sld/kafa/sekt sıralaması */%ld/%ld
    (%ld/%ld/%ld yerine) yapılmış görünüyor.
    Bu listeleme bu geometriyle kabul ediliyor.

en: Warning: Unrecognized proto= option.
tr: Uyarı: proto= seçeneği bilinmiyor.

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
tr: Uyarı: `%s' bir sembolik bağ dosyası.
    Gerçekten kullanmak istiyorsanız `%s [seçenekler] %s' ile kullanın.
    Betik başlatılmadı.

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
tr: Uyarı: disk bölümü başlangıcı hatalı (en erken %lu)

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
tr: Uyarı: %d disk bölümünün veri-başlangıcı hatalı

en: Warning: deleting partitions after %d
tr: Uyarı: %d bölümden sonra disk bölümleri siliniyor

en: Warning: empty partition
tr: Uyarı: boş disk bölümü

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
tr: Uyarı: ek disk bölümü bir silindir sınırında başlamıyor.
    DOS ve Linux içerikleri farklı yorumlayacaktır.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
tr: Uyarı: %d disk bölümleme tablosunda fazladan bağ imleyici

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
tr: Uyarı: belirtilen (%lu) uzunluk, izin verilen (%lu) uzunluktan fazla

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
tr: Uyarı: %d disk bölümleme tablosundaki fazladan veri yoksayılıyor

en: Warning: inode count too big.
tr: Uyarı: düğüm sayısı çok büyük.

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
tr: Uyarı: geçersiz bayrak 0x%04x %d. disk bölümleme tablosunda w(yaz) ile düzeltilmiş olacak

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
tr: Uyarı: birden fazla disk bölümü önyükleme flaması içeriyor.
    Bu LILO için sorun yaratmaz ama DOS MBR bu diski çalıştıramaz.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
tr: Uyarı hiçbir disk bölümü önyükleme bayrağı içermiyor
    Bu LILO için sorun oluşturmaz ama DOS MBR bu diski çalıştıramaz.

en: Warning: option nolock is not supported.
tr: Uyarı: nolock seçeneği desteklenmiyor.

en: Warning: partition %d contains sector 0
tr: Uyarı: %d disk bölümü 0. sektörü içeriyor

en: Warning: partition %d has empty type
tr: Uyarı: %d disk bölümünün türü boş görünüyor

en: Warning: partition %d is empty
tr: Uyarı: %d disk bölümü boş

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
tr: Uyarı: %d ile %d disk bölümleri birbirine girmiş.

en: Warning: partition %s
tr: Uyarı: %s disk bölümü

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
tr: Uyarı: %s disk bölümleme tablosunun bir kısmını içerdiğinden (sektör %lu)
    dolduğunda onu bozacak

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
tr: Uyarı: %s disk bölümü bir silindir sınırında bitmiyor

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
tr: Uyarı: %s disk bölümü bir silindir sınırından başlamıyor

en: Warning: partition %s extends past end of disk
tr: Uyarı: %s disk bölümü disk sonunu aşıyor

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
tr: Uyarı: %s disk bölümü sıfır uzunlukta ve önyüklenebilir

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
tr: Uyarı: %s disk bölümü sıfır uzunlukta ve başlangıcı 0 da değil

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
tr: Uyarı: %s disk bölümü sıfır uzunlukta ama boş olarak imli değil

en: Warning: partition %s starts at sector 0
tr: Uyarı: %s disk bölümü 0. sektörde başlıyor

en: Warning: partitions %s
tr: Uyarı: %s disk bölümü

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
tr: Uyarı: Sektör hizalaması DOS uyumlu olarak yapılıyor

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
tr: Uyarı: ek disk bölümünün başlangıcı %ld den %ld ye kaydırıldı
    (Sadece liste uyumluluğu için. İçeriği değişmiyor.)

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
tr: Uyarı: başlangıç=%lu - bu diskin tamamı değil de bir disk bölümü
    gibi görünüyor. fdisk kullanmak anlamlı olmayacak.
    [Bunu mutlaka yapmak istiyorsanız --force seçeneğini kullanabilirsiniz]

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
tr: Uyarı: -b (sektör uzunluğu ayarı) seçeneği tek aygıt ile kullanılmış olmalıydı

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
tr: Uyarı: disk bölümü sayısı çok fazla (%d, en çok %d).

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
tr: Uyarı: sektör sayısı (%lu) en fazla 63 olabileceğinden pek sektör
    sayısına benzemiyor. Bu chs adresleme kullanılan yazılımlarla sorun çıkarır.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
tr: Uyarı: birincil disk bölümlerinden sadece bir tanesi önyüklenebilir,
    LILO `bootable' flamasına aldırmaz.

en: Weird values in do_check: probably bugs
tr: do_check yapılırken tuhaf değerler: yazılım hatası olabilir

en: Whole disk
tr: Tüm disk

en: Will not try to make swapdevice on '%s'
tr: '%s' üzerinde takas aygıtı oluşturulmayacak

en: Would have written the following to %s:
    %s
tr: Aşağıdaki %s e yazılmalı:
    %s

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
tr: %s dosyasını şimdi düzenlemek ister misiniz [e/h]?

en: Write
tr: Kaydet

en: Write error: bad block in file '%s'
tr: Yazma hatası: '%s' dosyasındaki bir blok bozuk

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
tr: Disk bölümleme tablosunu diske kaydeder (bu işlem verilerin kaybına sebep olur)

en: Writing disklabel to %s.
tr: Disk etiketi %s üzerine yazılıyor.

en: Writing partition table to disk...
tr: Disk bölümleme tablosu diske yazılıyor...

en: Wrote partition table to disk
tr: Disk bölümleme tablosu diske yazıldı

en: Wrote partition table, but re-read table failed.  Reboot to update table.
tr: Bölümleme tablosu yazıldı ama tablo yeniden okunamadı. Sistemi yeniden başlatın.

en: YES
tr: EVET

en: You are using shadow groups on this system.
tr: Bu sistemde gölge gruplar kullanılıyor.

en: You are using shadow passwords on this system.
tr: Bu sistemde gölge parolalar kullanılıyor.

en: You can disable all consistency checking with:
tr: Kararlılık denetimlerini etkisizleştirme seçenekleri:

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
tr: Bir disk bölümünü bir ek bölümün içinde ya da herhangi bir yerde
    değiştiremezsiniz. Önce silmeniz gerekir.

en: You cannot reuse the old password.
tr: Eski parolanızı yeniden kullanamazsınız.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
tr: Disk üzerindeki diğer bölümlerin üzerine taşan bir disk bölümü
    ayırdığınız. Önce bunu düzeltin!

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
tr: %d etkin birincil disk bölümü var. Bu LILO için sorun olmamakla beraber
    DOS MBR sadece 1 etkin disk bölümü önyüklemesi yapabilir.

en: You have mail.
tr: E-postanız var.

en: You have new mail.
tr: Yeni e-postanız var.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
tr: Çok sayıda işlev belirttiniz.
    Bir defada sadece bir işlev uygulanabilir.

en: You have too many processes running.
tr: Çalıştırabileceğiniz uygulama sayısını aştınız.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
tr: Üçüncü disk bölümünüz tüm diski kapladığı gibi %d %s değeriyle
    diğer disk bölümlerine de geçiyor. Girdiğiniz değer %d %s olarak
    değiştirildi.

en: You may change all the disk params from the x menu
tr: Tüm disk parametrelerini x menüsünden değiştirebilirsiniz

en: You misspelled it. Password not changed.
tr: Yanlış yazdınız. Parola değiştirilmedi.

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
tr: Ctrl-Alt-Del davranışının belirlenmesi sadece root tarafından yapılabilir.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
tr: Önce bazı disk bölümlerini silip ondan sonra ek disk bölümünü eklemelisiniz

en: You must set
tr: Belirtilmeli

en: You specified more cylinders than fit on disk
tr: Diskte bulunan silindir sayısından büyük bir sayı belirttiniz

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
tr: Disk üzerindeki diğer bölümlerin üzerine taşan bir disk bölümü
    ayıracaksınız. Önce bunu düzeltin!

en: You will not be able to write the partition table.
tr: Disk bölümleme tablosunu diskteki yerine kaydetme yetkiniz yok.

en: Zone %d: in use, counted=%d
tr: Bölge %d: kullanımda, sayılan = %d

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
tr: Bölge %d: kullanımda olarak imli ama hiçbir dosya kullanmıyor

en: Zone %d: not in use, counted=%d
tr: Bölge %d: kullanım dışı, sayılan = %d

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
tr: `%s' dosyasındaki bölge No < İLKBÖLGE.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
tr: `%s' dosyasındaki bölge No >= BÖLGE sayısı.

en: Zonesize=%d
tr: BölgeUzunluğu = %d

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
tr: [ -p iş-telefonu ]
    	[ -h ev-telefonu ]

en: [Label]
tr: [Etiket]

en: [Not a file] line %d
tr: [Dosya değil] satır %d

en: [Press 'h' for instructions.]
tr: [Yardım başlıkları için 'h' tuşuna basınız]

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
tr: [Devam etmek için boşluk çubuğuna, çıkmak için 'q' tuşuna basınız.]

en: [Use q or Q to quit]
tr: [Çıkmak için q ya da Q kullanın]

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
tr: [mntent]: %d satırı %s dosyasında hatalı%s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
tr: [mntent]: uyarı: %s dosyasının sonunda son bir satırsonu gerekli

en: `%s': bad directory: '.' isn't first
tr: `%s': dizin hatalı: '.' ilk değil

en: `%s': bad directory: '..' isn't second
tr: `%s': dizin hatalı: '..' ikinci değil

en: after getopt loop
tr: getopt çevrimi sonrası

en: allocated queues = %d
tr: ayrılmış kuyruk sayısı = %d

en: allocated semaphores = %d
tr: ayrılmış semafor sayısı = %d

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
tr: değiştirebilmenizi sağlayan etkileşimli bir disk bölümleme uygulamasıdır.

en: already removed id
tr: kimlik zaten silinmiş

en: already removed key
tr: anahtar zaten silinmiş

en: and %s overlap
tr: ve %s birbirine girmiş

en: attached
tr: ekleme

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
tr: hatalı etkin bayt: 0x80 yerine 0x%x

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
tr: veri alanından önceki bloklar hatalı: dosya sistemi yapılamıyor

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
tr: %d silindirinde veri hatalı
    Devam ediliyor...

en: bad inode size
tr: düğüm sayısı hatalı

en: bad input
tr: girdi hatalı

en: bad magic number in super-block
tr: super-bloktaki betimleyici numara hatalı

en: bad s_imap_blocks field in super-block
tr: super-bloktaki s_imap_blocks alanı bozuk

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
tr: super-bloktaki s_zmap_blocks alanı bozuk

en: bad speed: %s
tr: hatalı hız: %s

en: bad timeout value: %s
tr: zaman aşımı değeri hatalı: %s

en: bad v2 inode size
tr: v2 düğüm sayısı hatalı

en: before autobaud
tr: bağlantı hızı saptama öncesi

en: block device
tr: blok aygıtı

en: blocks argument too large, max is %lu
tr: blok argümanları çok fazla, en çok %lu olabilir

en: booted from MILO
tr: MILO'dan açıldı

en: bug in xstrndup call
tr: xstrndup çağrısında yazılım hatası

en: bytes
tr: bayt

en: bytes/sector
tr: bayt/sektör

en: bytes/sector: %ld
tr: bayt/sektör: %ld

en: bytes=%ld	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld
tr: bayt=%ld	lpid=%d	cpid=%d	ekSayısı=%ld

en: call: %s from to files...
tr: çağrı: %s hangi dosyalarla çalışacak?

en: calling open_tty
tr: open_tty çağrılıyor

en: calling setpwnam to set password.
tr: parolayı kaydetmek için setpwnam çağrılıyor.

en: calling termio_init
tr: termio_init çağrılıyor

en: can specify only one device (except with -l or -s)
tr: sadece bir aygıt belirtilebilir (-l ya da -s ile gerekir)

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
tr: kilit dosyası %s oluşturulamıyor: %s (zorlamak için -n seçeneğini kullanın)

en: can't fork
tr: ast süreç oluşturulamadı

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
tr: %s kilit dosyası için bağ oluşturulamıyor: %s (zorlamak için -n seçeneğini kullanın)

en: can't lock lock file %s: %s
tr: %s kilit dosyası kilitlenemiyor: %s

en: can't malloc for grplist
tr: grplist için bellek ayrılamadı

en: can't malloc for ttyclass
tr: ttyclass için bellek ayrılamadı

en: can't malloc initstring
tr: başlatma dizgesi için yer ayrılamıyor

en: can't open %s for reading
tr: %s okumak için açılamıyor

en: can't open file of bad blocks
tr: bozuk bloklar dosyası açılamıyor

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
tr: %s kilit dosyası açılamıyor: %s (zorlamak için -n seçeneğini kullanın)

en: can't read data from %s
tr: %s dosyasından veri okunamıyor

en: can't rename %s to %s: %s
tr: %s %s olarak değiştirilemiyor: %s

en: can't stat(%s)
tr: stat %s yapılamadı

en: cannot (un)set powersave mode
tr: ekonomi kipi denetim dışı

en: cannot build surrounding extended partition
tr: kuşatan ek disk bölümü kurgulanamıyor

en: cannot fork
tr: ast süreç oluşturulamıyor

en: cannot get size of %s
tr: %s uzunluğu alınamıyor

en: cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
tr: %s açılamıyor (%s) - mtab güncel değil

en: cannot open %s for reading
tr: %s okumak için açılamıyor

en: cannot open %s read-write
tr: %s oku-yaz açılamıyor

en: cannot open device %s for writing
tr: %s aygıtı yazılmak üzere açılamıyor

en: cannot open inittab
tr: inittab açılamıyor

en: cannot open partition restore file (%s)
tr: disk bölümü tekrar oluşturma dosyası (%s) açılamıyor

en: cannot open partition sector save file (%s)
tr: disk bölümü sektör kayıt dosyası (%s) açılamıyor

en: cannot remove id %s (%s)
tr: kimlik %s kaldırılamıyor (%s)

en: cannot stat device %s
tr: %s aygıtının durum bilgisi alınamıyor

en: cannot stat partition restore file (%s)
tr: disk bölümü tekrar oluşturma dosyası (%s) durum bilgileri alınamıyor

en: case letters (except for Writes).
tr: olarak kullanabilirsiniz.

en: cbytes=%ld	qbytes=%ld	qnum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d
tr: cbayt=%ld	qbayt=%ld	qSayısı=%ld	lspid=%d	lrpid=%d

en: cgid
tr: cgkiml

en: change
tr: değişim

en: changed
tr: değişiklik

en: check aborted.
tr: denetim durdu.

en: clockport adjusted to 0x%x
tr: saatportu 0x%x'e ayarlandı

en: col: bad -l argument %s.
tr: col: -l argümanı %s hatalı.

en: col: warning: can't back up %s.
tr: col: uyarı: %s yedeklenemiyor.

en: col: write error.
tr: col: yazma hatası.

en: could not umount %s - trying %s instead
tr: umount %s gerçekleştirilemedi- yerine %s deneniyor

en: couldn't open /dev/urandom
tr: /dev/urandom açılamadı

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
tr: %s okunamadı ve ioctl dökümlenemiyor

en: couldn't read random data from /dev/urandom
tr: /dev/urandom'dan rasgele veri okunamadı

en: cuid
tr: ckullkiml

en: cylinder
tr: silindir

en: cylinders
tr: silindir

en: cylinders: %ld
tr: silindir sayısı: %ld

en: cylinderskew
tr: silindirkayması

en: cylinderskew: %d
tr: silindirkayması: %d

en: dangerous options:
tr: tehlikeli seçenekler:

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
tr: tarih dizgesi %s 1969 dan beri %ld saniyeye eşittir.

en: default max size of queue (bytes) = %d
tr: öntanımlı en fazla kuyruk boyu (bayt) = %d

en: deprecated usage: %s {shm | msg | sem} id ...
tr: eski kullanımı: %s {shm | msg | sem} kimlik ...
    Kimlik ile belirtilen özkaynağı kaldırır

en: dest
tr: hedef

en: detached
tr: ayırma

en: detected Disk Manager - unable to handle that
tr: Disk yöneticisi saptadı - bulunan DM6 imzası

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
tr: aygıt: /dev/hda veya /dev/sda gibi

en: done
tr: tamam

en: drivedata:
tr: aygıtverisi:

en: duping
tr: çoğaltıyor

en: e   extended
tr: e   ek

en: empty long option after -l or --long argument
tr: -l ya da --long için argüman olarak uzun seçenek verilmemiş

en: end
tr: bitiş

en: enlarged logical partitions overlap
tr: büyütülen mantıksal bölümler içiçe geçiyor

en: entered parse_speeds
tr: parse_speeds girildi

en: error changing mode of %s: %s
tr: %s için kip değiştirilirken hata: %s

en: error closing %s
tr: %s kapatılırken hata

en: error forking finalprog
tr: uç uygulama ast sürece alınırken hata

en: error opening fifo
tr: fifo açılırken hata

en: error reading %s
tr: %s okunurken hata

en: error running finalprog
tr: uç uygulama çalıştırılırken hata

en: error setting close-on-exec on /dev/initctl
tr: /dev/initctl üstünde close-on-exec ayarlanırken hata

en: error stopping service: "%s"
tr: servis durdurulurken hata: "%s"

en: error writing %s: %s
tr: %s yazılırken hata: %s

en: error writing . entry
tr:  . girdisi yazılırken hata

en: error writing .. entry
tr:  .. girdisi yazılırken hata

en: error writing inode
tr: düğüm yazılırken hata

en: error writing root inode
tr: kök düğümü yazılırken hata

en: error writing sector %lu on %s
tr: %lu sektörünü %s üzerine yazmada hata

en: error writing superblock
tr: süperblok yazılırken hata

en: excessively long line arg
tr: satır argümanı gereğinden uzun

en: exec failed
tr: çalıştırma başarısız

en: exec of single user shell failed
tr: Tek kullanıcılı kabuk çalıştırılamadı

en: exiting parseargs
tr: parseargs çıkıyor

en: exiting parsespeeds
tr: parsespeeds'den çıkılyor

en: fatal: first page unreadable
tr: ölümcül: ilk sayfa okunabilir değil

en: field is too long.
tr: alan çok uzun.

en: filesystem too big.  Exiting.
tr: dosya sistemi çok büyük.  Çıklıyor.

en: flags:
tr: flamalar:

en: flush buffers
tr: tamponları boşaltır

en: for maintenance; bounce, bounce
tr: teşhis için; zıpla, zıpla

en: fork failed
tr: ast süreç oluşturulamadı

en: fork of single user shell failed
tr: Tek kullanıcılı kabuğun ast sürece alınamadı

en: fork() failed, try again later
tr: Alt süreç oluşturulamadı, daha sonra tekrar deneyin

en: from %.*s
tr: sularında %.*s makinasına yapıldı

en: fsname name too long
tr: dosya sistemi ismi çok uzun

en: fsync failed
tr: fsync hata verdi

en: funky TOY!
tr: funky TimeOfYear!

en: get blocksize
tr: blok uzunluğunu verir

en: get read-only
tr: salt-okunur ise 1 verir

en: get readahead
tr: readahead okunur - sektör sayısı olarak

en: get sectorsize
tr: sektör uzunluğunu verir

en: get size
tr: aygıtın 512 baytlık sektör sayısı

en: getopt (enhanced) 1.1.3
tr: getopt (gelişmiş) 1.1.3

en: gettimeofday failed
tr: gettimeofday başarısız

en: gid
tr: gkiml

en: halted by %s: %s
tr: %s tarafından kapatıldı: %s

en: heads
tr: kafa

en: headswitch
tr: kafadeğiştirme

en: headswitch: %ld		# milliseconds
tr: kafadeğişimi %ld		# milisaniye

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
tr: hexdump: %%s bir duyarlık ya da bayt sayısı gerektirir.

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
tr: hexdump: [-bcCdovx] [-e biçem] [-f biçemDosyası] [-n uzunluk] [-s atlanan] [dosya ...]

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
tr: hexdump: dönüşüm karakteri %s için bayt sayısı hatalı.

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
tr: hexdump: dönüşüm karakteri %%%s hatalı.

en: hexdump: bad format {%s}
tr: hexdump: biçem hatalı {%s}

en: hexdump: bad length value.
tr: hexdump: uzunluk hatalı.

en: hexdump: bad skip value.
tr: hexdump: atlama değeri hatalı.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
tr: hexdump: çoklu dönüşüm karakterleriyle bayt sayısı.

en: hexdump: can't read %s.
tr: hexdump: %s okunamıyor.

en: hexdump: line too long.
tr: hexdump: satır çok uzun.

en: host: %s, directory: %s
tr: makina: %s, dizin: %s

en: hwclock - query and set the hardware clock (RTC)
    
    Usage: hwclock [function] [options...]
    
    Functions:
      --help        show this help
      --show        read hardware clock and print result
      --set         set the rtc to the time given with --date
      --hctosys     set the system time from the hardware clock
      --systohc     set the hardware clock to the current system time
      --adjust      adjust the rtc to account for systematic drift since 
                    the clock was last set or adjusted
      --getepoch    print out the kernel's hardware clock epoch value
      --setepoch    set the kernel's hardware clock epoch value to the 
                    value given with --epoch
      --version     print out the version of hwclock to stdout
    
    Options: 
      --utc         the hardware clock is kept in coordinated universal time
      --localtime   the hardware clock is kept in local time
      --directisa   access the ISA bus directly instead of %s
      --badyear     ignore rtc's year because the bios is broken
      --date        specifies the time to which to set the hardware clock
      --epoch=year  specifies the year which is the beginning of the 
                    hardware clock's epoch value
      --noadjfile   do not access /etc/adjtime. Requires the use of
                    either --utc or --localtime
tr: hwclock - Donanım saatini (RTC) ayarlamak ve sorgulamak için kullanılır.
    
    Kullanımı: hwclock [İŞLEV] [SEÇENEK...]
    
    İŞLEVler:
      --help        bu yardım iletisini gösterir
      --show        donanım saati okunur ve sonucu gösterilir
      --set         donanım saati --date ile verilen değere ayarlanır
      --hctosys     sistem zamanı donanım saatinden ayarlanır
      --systohc     donanım saati sistem saatinden ayarlanır
      --adjust      saatin son ayarından beri oluşan sistematik sapmaya göre
                    donanım saati ayarlanır
      --getepoch    çekirdeğin donanım saati dönemsellik değeri gösterilir
      --setepoch    çekirdeğin donanım saati dönemsellik değeri --epoch
                    ile verilen değere ayarlanır
      --version     hwclock sürüm bilgileri gösterilir
    
    SEÇENEKler: 
      --utc         donanım saati koordinatlı evrensel zamanda tutulur
      --localtime   donanım saati yerel zamanda tutulur
      --directisa   %s yerine ISA veriyoluna doğrudan erişilir
      --badyear     bios bozuk olduğunda donanım saatinin yılı gözardı edilir
      --date        donanım saatinin ayarlanacağı değer belirtilir
      --epoch=YIL   donanım saatinin dönemsellik başlangıç değeri olan
                    YIL belirtilir
      --noadjfile   /etc/adjtime okunmaz. Ya --utc ya da --localtime kullanmak
                    gerekir.

en: illegal month value: use 1-12
tr: ay numarası kuraldışı: 1..12 arasında olmalı

en: illegal year value: use 1-9999
tr: yıl değeri kuraldışı: 1-9999 arasında olmalı

en: input error: `=' expected after %s field
tr: girdi hatası: %s alanından sonra bir `=' gerekli

en: input error: unexpected character %c after %s field
tr: girdi hatası: %c karakteri gereksiz (%s alanından sonra)

en: interleave
tr: serpiştirme

en: interleave: %d
tr: serpiştirme: %d

en: internal error
tr: iç hata

en: internal error, contact the author.
tr: iç hata, yazara bildirin.

en: invalid id
tr: kimlik geçersiz

en: invalid id: %s
tr: kimlik geçersiz: %s

en: invalid key
tr: anahtar geçersiz

en: ioctl KDSHWCLK failed
tr: ioctl KDSHWCLK başarısız

en: ioctl(%s) was successful.
tr: ioctl(%s) başarıldı.

en: ioctl() failed to read time from %s
tr: ioctl() %s den zamanı okuyamadı

en: ioctl() to %s to read the time failed.
tr: ioctl() %s den zaman okumada başarısız

en: ioctl() to %s to set the time failed.
tr: ioctl() %s den zamanı ayarlayamadı.

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
tr: ioctl() %s den güncelleme kesmelerini durduramadı

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
tr: ioctl() %s den güncelleme kesmelerini açması gerekirken hata verdi

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
tr: ioctl(RTC_EPOCH_READ) %s için başarısız

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
tr: ioctl(RTC_EPOCH_SET) %s için hata verdi

en: is n
tr: Başkaları uçbirime yazamaz.

en: is not contained in partition %s
tr: %s disk bölümünde değil

en: is y
tr: Başkaları uçbirime yazabilir.

en: kernel not configured for message queues
tr: çekirdek ileti kuyrukları için yapılandırılmamış

en: kernel not configured for semaphores
tr: çekirdek semaforlar için yapılandırılmamış

en: kernel not configured for shared memory
tr: çekirdek paylaşımlı bellek için yapılandırılmamış

en: key
tr: anahtar

en: klogctl error: %s
tr: klogctl hatası: %s

en: l   logical (5 or over)
tr: l   mantıksal (5 veya üzeri)

en: label
tr: yafta

en: label: %.*s
tr: etiket: %.*s

en: last-changed
tr: son-değş

en: last-op
tr: son-işl

en: last: malloc failure.
tr: last: bellek ayrılamadı.

en: line too long
tr: satır çok uzun

en: local
tr: yerel

en: locked
tr: kilitli

en: logger: unknown facility name: %s.
tr: logger: bilinmeyen yetenek ismi: %s.

en: logger: unknown priority name: %s.
tr: logger: bilinmeyen öncelik ismi: %s.

en: logical partitions not in disk order
tr: mantıksal bölümler sıralamaya uygun değil

en: logical partitions overlap
tr: mantıksal bölümler içiçe geçmiş

en: logical=(%d, %d, %d)
tr: mantıksal=(%d, %d, %d)

en: login name much too long.
tr: Kullanıcı adınız çok uzun.

en: login names may not start with '-'.
tr: kullanıcı isimleri bir '-' ile başlayamaz.

en: login:
tr: Kullanıcı ismi:

en: login: -h for super-user only.
tr: login: -h sadece root tarafından kullanılabilir.

en: login: Out of memory
tr: login: Bellek yetersiz

en: login: PAM Failure, aborting: %s
tr: login: PAM hatası, çıkılıyor: %s

en: login: couldn't exec shell script: %s.
tr: login: kabuk betiği çalıştırılamadı: %s.

en: login: failure forking: %s
tr: login: ast süreç oluşturma başarısız: %s

en: login: memory low, login may fail
tr: giriş: bellek az, giriş yapılamayabilir

en: login: no memory for shell script.
tr: login: kabuk betiği için bellek yetersiz.

en: login: no shell: %s.
tr: login: kabuk yok: %s.

en: long or incomplete input line - quitting
tr: uzun ve eksik girdi satırı - çıkılıyor

en: loop: can't get info on device %s: %s
tr: loop: %s aygıtı hakkında bilgi alınamıyor: %s

en: loop: can't open device %s: %s
tr: loop: %s aygıtı açılamıyor: %s

en: lstat of path failed
tr: dosya yolu durum bilgileri alınamadı

en: malloc error
tr: bellek ayırma hatası

en: malloc failed
tr: bellek ayrılamadı

en: max number of arrays = %d
tr: en fazla dizi sayısı = %d

en: max number of segments = %ld
tr: en fazla segman sayısı = %ld

en: max ops per semop call = %d
tr: semafor çağrısı başına en fazla işlem sayısı = %d

en: max queues system wide = %d
tr: tüm sistemdeki en fazla kuyruk sayısı = %d

en: max seg size (kbytes) = %ld
tr: en fazla segman boyu (kb) = %ld

en: max semaphores per array = %d
tr: semafor başına en fazla dizi sayısı = %d

en: max semaphores system wide = %d
tr: tüm sistemdeki en fazla semafor sayısı = %d

en: max size of message (bytes) = %d
tr: en fazla ileti uzunluğu (bayt) = %d

en: max total shared memory (kbytes) = %ld
tr: en fazla toplam paylaşımlı bellek (kb) = %ld

en: messages
tr: ileti-sayısı

en: min seg size (bytes) = %ld
tr: en az segman boyu (bayt) = %ld

en: missing comma
tr: virgül eksik

en: missing optstring argument
tr: seçenek-dizgesi verilmemiş

en: mkfs version %s (%s)
tr: mkfs sürüm %s (%s)

en: mode=%#o	access_perms=%#o
tr: kip=%#o	erişim_izni=%#o

en: mode=%#o, access_perms=%#o
tr: kip=%#o, erişim_izni=%#o

en: mount failed
tr: mount başarısız

en: mount table full
tr: bağ tablosu dolu

en: mount: %s already mounted on %s
tr: mount: %s zaten %s üzerinde bağlı

en: mount: %s already mounted or %s busy
tr: mount: ya %s zaten bağlı ya da %s meşgul

en: mount: %s duplicate - not mounted
tr: mount: %s yinelendi - bağlanmadı

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
tr: mount: %s yanlış aygıt numarasına sahip ya da dosya sistemi türü %s desteklenmiyor

en: mount: %s is busy
tr: mount: %s meşgul

en: mount: %s is not a block device
tr: mount: %s bir blok aygıtı değil

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
tr: mount: %s bir blok aygıtı değil ( `-o loop' denenebilir mi?)

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
tr: mount: %s bir blok aygıtı olmayabilir mi ve durum bilgileri alınamayabilir mi?

en: mount: %s is not a valid block device
tr: mount: %s geçerli bir blok aygıtı değil

en: mount: %s not mounted already, or bad option
tr: mount: %s zaten bağlı değil, ya da seçenek yanlış

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
tr: mount: %s%s yazma korumalı olduğu halde alenen `-w' seçeneği belirtilmiş

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
tr: mount: %s%s yazma korumalı, salt-okunur olarak bağlanıyor

en: mount: %s: can't read superblock
tr: mount: %s: superblok okunamıyor

en: mount: %s: unknown device
tr: mount: %s: aygıt bilinmiyor

en: mount: Could not find any loop device, and, according to %s,
           this kernel does not know about the loop device.
           (If so, then recompile or `insmod loop.o'.)
tr: mount: Hiç bir loop aygıtı bulunamadı ve %s e göre,
           bu çekirdek loop aygıtı hakkında bilgiye sahip değil.
           (`insmod loop.o' deneyin, sonuç alamazsanız çekirdeği
            yeniden derleyin.)

en: mount: Could not find any loop device.
           Maybe /dev/loop# has a wrong major number?
tr: mount: Hiç bir loop aygıtı bulunamadı.
           /dev/loop# bir yanlış major numarası içeriyor olabilir mi?

en: mount: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device (then recompile or `insmod loop.o'), or
           maybe /dev/loop# has the wrong major number?
tr: mount: Hiç bir loop aygıtı bulunamadı. Bu çekirdek ya loop aygıtı hakkında
           bilgiye sahip değil (`insmod loop.o' deneyin, sonuç alamazsanız
           çekirdeği yeniden derleyin.) ya da /dev/loop# yanlış majör numarasına
           sahip olabilir?

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
tr: mount: Dosya sistemi türü saptanamadı ve belirtilmemiş

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
tr: mount: mtab'a göre, %s zaten %s üzerinde bağlı

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
tr: mount: mtab'a göre, %s %s üzerinde bağlı

en: mount: backgrounding "%s"
tr: mount: "%s" artalana alınıyor

en: mount: bad UUID
tr: mount: UUID hatalı

en: mount: can't find %s in %s or %s
tr: mount: %s  %s ya da %s içinde bulunamıyor

en: mount: can't get address for %s
tr: mount: %s için adres alınamıyor

en: mount: can't open %s for writing: %s
tr: mount: %s yazmak için açılamıyor: %s

en: mount: can't open %s: %s
tr: mount: %s açılamıyor: %s

en: mount: cannot find %s in %s
tr: mount: %s  %s içinde bulunamıyor

en: mount: cannot fork: %s
tr: mount: ast süreç oluşturulamıyor: %s

en: mount: cannot mount %s%s read-only
tr: mount: %s%s salt-okunur bağlanamıyor

en: mount: cannot open %s for setting speed
tr: mount: hızı ayarlamak için %s açılamıyor

en: mount: cannot set speed: %s
tr: mount: hız ayarlanamıyor: %s

en: mount: could not find any device /dev/loop#
tr: mount: hiç bir /dev/loop# aygıtı bulunamadı

en: mount: could not find any free loop device
tr: mount: hiç serbest loop aygıtı yok

en: mount: could not open %s - using %s instead
tr: mount: %s açılamadı - yerine %s kullanılıyor

en: mount: could not open %s, so UUID and LABEL conversion cannot be done.
tr: mount: %s açılamadı, UUID ve ETİKET dönüşümü yapılmış olmayabilir.

en: mount: directory to mount not in host:dir format
tr: mount: bağlanılacak dizin makina:dizin biçeminde değil

en: mount: error changing mode of %s: %s
tr: mount: %s kipi değiştirilirken hata: %s

en: mount: error while guessing filesystem type
tr: mount: dosya sistemi türü belirlenirken hata

en: mount: error writing %s: %s
tr: mount: %s yazılırken hata: %s

en: mount: excessively long host:dir argument
tr: mount: makina:dizin argümanı gereğinden uzun

en: mount: excessively long option argument
tr: mount: seçenek argümanı gereğinden uzun

en: mount: failed setting up loop device
tr: mount: loop aygıtı ayarları yapılamadı

en: mount: failed with nfs mount version 4, trying 3..
tr: mount: nfs mount sürüm 4 ile başarısız, 3 deneniyor...

en: mount: fs type %s not supported by kernel
tr: mount: dosya sistemi türü %s çekirdek tarafından desteklenmiyor

en: mount: giving up "%s"
tr: mount: "%s" bırakılıyor

en: mount: going to mount %s by %s
tr: mount: %s %s tarafından bağlanıyor

en: mount: going to use the loop device %s
tr: mount: %s loop aygıtının kullanımına gidiliyor

en: mount: got bad hp->h_length
tr: mount: yanlış hp->h_length alındı

en: mount: got bad hp->h_length?
tr: mount: yanlış hp->h_length alındı?

en: mount: loop device specified twice
tr: mount: loop aygıtı iki kere belirtilmiş

en: mount: maybe you meant iso9660 ?
tr: mount: iso9660 kastetmiş olabilir misiniz?

en: mount: mount failed
tr: mount: bağlanamadı

en: mount: mount point %s does not exist
tr: mount: bağlama noktası %s yok

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
tr: mount: bağlama noktası %s hiçbir yere sembolik bağ sağlamıyor

en: mount: mount point %s is not a directory
tr: mount: bağlama noktası %s bir dizin değil

en: mount: mounting %s
tr: mount: %s bağlanıyor

en: mount: must be superuser to use mount
tr: mount: root tarafından kullanılmalı

en: mount: no %s found - creating it..
tr: mount: %s yok - oluşturuluyor...

en: mount: no such partition found
tr: mount: böyle bir disk bölümü yok

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
tr: mount: tür belirtilmemiş - ':' içerdiğinden nfs varsayılıyor

en: mount: no type was given - I'll assume smbfs because of the // prefix
tr: mount: tür belirtilmemiş - '//' öneki içerdiğinden smbfs varsayılıyor

en: mount: only root can do that
tr: mount: bunu sadece root yapabilir

en: mount: only root can mount %s on %s
tr: mount: %s %s üzerinde sadece root tarafından bağlanabilir

en: mount: permission denied
tr: mount: erişim engellendi

en: mount: probably you meant %s
tr: mount: herhalde %s kastettiniz

en: mount: proc already mounted
tr: mount: proc zaten bağlı

en: mount: setup loop device successfully
tr: mount: loop aygıtı ayarları tamamlandı

en: mount: skipping the setup of a loop device
tr: mount: loop aygıtı ayarları atlanıyor

en: mount: special device %s does not exist
tr: mount: özel aygıt %s yok

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
tr: mount: özel aygıt %s yok
           (dosya yolu öneki bir dizin değil)

en: mount: the kernel does not recognize %s as a block device
           (maybe `insmod driver'?)
tr: mount: çekirdek %s aygıtını bir blok aygıtı olarak tanımıyor
           (`insmod sürücü' denenebilir?)

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s
tr: mount: etiket %s hem %s hem de %s için görünüyor

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s - not mounted
tr: mount: etiket %s hem %s hem de %s için görünüyor - bağlanmadı

en: mount: this version was compiled without support for the type `nfs'
tr: mount: bu sürüm `nfs' türü için destek olmaksızın derlenmiş

en: mount: type specified twice
tr: mount: türü iki defa belirtilmiş

en: mount: warning: multiple hostnames not supported
tr: mount: uyarı: çoklu makina isimleri desteklenmiyor

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           or too many mounted file systems
tr: mount: dosya sistemi türü yanlış, seçenek yanlış, %s üzerinde superblok
           hatalı ya da çok sayıda bağlı dosya sistemi olabilir

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
tr: mount: %s için bir dosya sistemi türü belirtilmemiş

en: mount: you must specify the filesystem type
tr: mount: dosya sistemi türünü belirtmelisiniz

en: msqid
tr: iltkiml

en: namei: buf overflow
tr: namei: tampon bellekte taşma

en: namei: could not chdir to root!
tr: namei: kök dizine geçilemedi!

en: namei: could not stat root!
tr: namei: Kök dizin durum bilgileri alınamadı!

en: namei: unable to chdir to %s - %s (%d)
tr: namei: %s dizinine geçilemiyor - %s (%d)

en: namei: unable to get current directory - %s
tr: namei: çalışılan dizine geçilemiyor - %s

en: namei: unknown file type 0%06o on file %s
tr: namei:  0%06o dosya türü %s dosyasında anlaşılamadı

en: namelen=%d
tr: isimUzunluğu = %d

en: nattch
tr: ekSayısı

en: ncount
tr: nsayısı

en: need terminal for interactive repairs
tr: etkileşimli onarım için terminal gerekli

en: newgrp: No such group.
tr: newgrp: Böyle bir grup yok.

en: newgrp: Permission denied
tr: newgrp: Erişim engellendi

en: newgrp: Who are you?
tr: newgrp: Siz kim siniz?

en: nfs connect
tr: nfs bağlantısı

en: nfs server reported service unavailable
tr: nfs sunucu servisi kullanımdışı olarak raporladı

en: nfs socket
tr: nfs soketi

en: no
tr: hayır

en: no TERM or cannot stat tty
tr: Ya TERM boş ya da tty durum bilgileri alınamıyor

en: no command?
tr: Komut?

en: no partition table present.
tr: disk bölümleme tablosu yok.

en: no room for partition descriptor
tr: disk bölümü betimleyici için yer yok

en: no umount2, trying umount...
tr: umount2 yok, umount deneniyor...

en: not enough good blocks
tr: iyi bloklar yetersiz

en: not enough memory
tr: yeterli bellek yok

en: not enough space allocated for ROM image (%Ld allocated, %d used)
tr: ROM bellekeşlemi için ayrılan alan yetersiz (%Ld ayrıldı, %d kullanıldı)

en: not enough space, need at least %lu blocks
tr: yer yetersiz, en az %lu blok gerekiyor

en: nothing was mounted
tr: hiçbir şey bağlanmadı

en: nsems
tr: semSayısı

en: nsems = %ld
tr: semSayısı = %ld

en: number too big
tr: sayı çok büyük

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
tr: od: hexdump(1) uyumluluğu -%c seçeneğini desteklemiyor%s

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
tr: od: od(1) hexdump(1) için uygun bulunmamıştı.

en: on %.*s
tr: sularında %.*s konsoluna yapıldı

en: one bad block
tr: bir bozuk blok

en: one bad page
tr: 1 bozuk sayfa

en: open of directory failed
tr: dizine geçilemedi

en: open() of %s failed
tr: %s için open() işlevi hata verdi

en: openpty failed
tr: openpty başarısız

en: out of memory
tr: bellek yetersiz

en: out of memory - giving up
tr: bellek yetersiz - bırakılıyor

en: out of memory?
tr: bellek yetersiz?

en: owner
tr: sahibi

en: pages allocated %ld
tr: ayrılmış sayfa sayısı  %ld

en: pages resident  %ld
tr: bulunan sayfa sayısı   %ld

en: pages swapped   %ld
tr: takaslı sayfa sayısı   %ld

en: partial c,h,s specification?
tr: kısmi sld,kafa,sekt özellikleri?

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
tr: %s diskin sonunu aşarak %ld. silindirde bitiyor

en: partition %s has id %x and is not hidden
tr: %s disk bölümünün kimliği %x ve gizli değil

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
tr: %s: bitiş: (sld,kafa,sekt) sırasıyla (%ld,%ld,%ld) olmalıydı
    (%ld,%ld,%ld) bulundu

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
tr: %s: başlangıç: (sld,kafa,sekt) sırasıyla (%ld,%ld,%ld) olmalıydı
    (%ld,%ld,%ld) bulundu

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
tr: disk bölümü disk sonundan sonra, %ld. silindirde bitiyor

en: partition restore file has wrong size - not restoring
tr: disk bölümü tekrar oluşturma dosyasının uzunluğu hatalı - tekrar oluşturulamıyor

en: password changed by root, user %s
tr: %s için parola root tarafından değiştirildi

en: password changed, user %s
tr: %s için parola değiştirildi

en: past first line
tr: geçen ilk satır

en: permission denied for id
tr: kimlik için izinler yetersiz

en: permission denied for key
tr: anahtar için erişim engellendi

en: perms
tr: izinler

en: rcv_time=%-26.24s
tr: alış_zamanı=%-26.24s

en: read %c
tr: %c okundu

en: read error on %s - cannot read sector %lu
tr: %s üzerinde okuma hatası - %lu sektörü okunamıyor

en: read() to %s to wait for clock tick failed
tr: read() %s den saat darbesi beklerken hata verdi

en: reading login name
tr: kullanıcı ismi okunuyor

en: rebooted by %s: %s
tr: %s tarafından yaeniden başlatıldı: %s

en: recv
tr: alım

en: renice: %s: bad value
tr: renice: %s: değer hatalı

en: renice: %s: unknown user
tr: renice: %s: kullanıcı bilinmiyor

en: reread partition table
tr: bölümleme tablosu yeniden okunur

en: resource(s) deleted
tr: özkaynak(lar) silindi

en: response from date command = %s
tr: date komutunun sonucu = %s

en: root inode isn't a directory
tr: kök düğümü bir dizin değil

en: rpm: %d
tr: devir sayısı: %d

en: saved
tr: kaydedildi

en: sector
tr: sektör

en: sector count: %d, sector size: %d
tr: sektör sayısı: %d, sektör uzunluğu: %d

en: sectors
tr: sektör

en: sectors/cylinder
tr: sektör/silindir

en: sectors/cylinder: %ld
tr: sektör/silindir: %ld

en: sectors/track
tr: sektör/iz

en: sectors/track: %ld
tr: sektör/iz: %ld

en: seek error
tr: erişim hatası

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
tr: %s üzerinde erişim hatası - %lu ya erişilemiyor

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
tr: erişim hatası: 0x%08x%08x istendi, 0x%08x%08x alındı

en: seek failed
tr: erişim başarısız

en: seek failed during testing of blocks
tr: bloklar denetlenirken erişim başarısız

en: seek failed in bad_zone
tr: bad_zone'da erişim başarısız

en: seek failed in check_blocks
tr: check_blocks işleminde erişim başarısız

en: seek failed in write_block
tr: write_block işleminde erişim sağlanamadı

en: seek failed in write_super_block
tr: super-blok yazma işleminde erişim sağlanamadı

en: seek failed in write_tables
tr: write_tables içinde erişim başarısız

en: seek to boot block failed in write_tables
tr: write_tables içinde başlatma bloğuna erişilemedi

en: segments allocated %d
tr: ayrılmış segman sayısı %d

en: semaphore max value = %d
tr: semafor en yüksek değeri = %d

en: semid
tr: semkiml

en: send
tr: gönderim

en: send_time=%-26.24s
tr: gönderim_zamanı=%-26.24s

en: set blocksize
tr: blok uzunluğu belirtilir

en: set read-only
tr: salt-okunur ayarlanır

en: set read-write
tr: oku-yaz ayarlanır

en: set readahead
tr: readahead ayarlanır - sektör sayısı ile

en: set_loop(%s,%s,%d): success
tr: set_loop(%s,%s,%d): başarılı

en: settimeofday() failed
tr: settimeofday() başarısız

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
tr: RTC_EPOCH_SET ioctl ile dönemsellik %ld %s den ayarlanıyor.

en: setuid() failed
tr: setuid() başarısız

en: should be (%d, %d, %d)
tr: (%d, %d, %d) olmalıydı

en: should be (%d, %d, 1)
tr: (%d, %d, 1) olmalıydı

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
tr: shutdown: %s ayrılamadı: %s

en: start
tr: başlangıç

en: stat of path failed
tr: dosya yolu durum bilgileri alınamadı

en: status
tr: durum

en: strange, only %d partitions defined.
tr: tuhaf, sadece %d disk bölümü atanmış.

en: strange..., a BSD partition of size 0?
tr: tuhaf..., sıfır uzunlukta bir BSD disk bölümü?

en: strange..., an extended partition of size 0?
tr: tuhaf..., sıfır uzunlukta bir ek disk bölümü?

en: strtol error: number of blocks not specified
tr: strtol hatası: blok sayısı belirtilmemiş

en: swapon: Skipping file %s - it appears to have holes.
tr: swapon: %s atlanıyor - delikler içeriyor gibi görünüyor.

en: swapon: cannot stat %s: %s
tr: swapon: %s durum bilgileri alınamıyor: %s

en: swapon: warning: %s has insecure permissions %04o, %04o suggested
tr: swapon: uyarı: %s güvencesiz izinler (%04o) içeriyor, %04o önerilir

en: timed out
tr: zaman aşımı

en: timeout = %d, quiet = %d, reboot = %d
tr: zaman aşımı = %d, basit = %d, yeniden = %d

en: too many alternate speeds
tr: almaşık hız çok yüksek

en: too many bad blocks
tr: çok fazla hatalı blok var

en: too many bad pages
tr: çok fazla bozuk sayfa var

en: too many bare linefeeds.
tr: çok fazla boş geçildi.

en: too many inodes - max is 512
tr: düğüm sayısı çok fazla - en çok 512

en: too many input fields
tr: girdi alanları çok fazla

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
tr: iov sayısı çok fazla (wall/ttymsg.c de kodu değiştir)

en: too many partitions
tr: çok fazla disk bölümü var

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
tr: disk bölümü sayısı çok fazla - Bu sonuncusu (%d) disk bölümü

en: total
tr: toplam

en: total: %d blocks
tr: toplam: %d blok

en: track-to-track seek
tr: izden-ize geçiş

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
tr: izden-ize geçiş: %ld	# milisaniye

en: tracks/cylinder
tr: iz/silindir

en: tracks/cylinder: %ld
tr: iz/silindir: %ld

en: trackskew
tr: izkayması

en: trackskew: %d
tr: izkayması: %d

en: trailing junk after number
tr: sayıdan sonrasında süprüntü

en: tree of partitions?
tr: ağacında yok sayılsın mı?

en: trouble reading terminfo
tr: terminfo okunmaya çalışılıyor

en: type: %d
tr: türü: %d

en: type: %s
tr: türü: %s

en: uid
tr: kullkim

en: uid=%d	 gid=%d	 cuid=%d	 cgid=%d
tr: kullkiml=%d	 gkiml=%d	 ckullkiml=%d	 cgkiml=%d

en: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	mode=%#o
tr: kullkiml=%d	gkiml=%d	ckullkiml=%d	cgkiml=%d	kip=%#o

en: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d
tr: kullkiml=%d	gkiml=%d	ckullkiml=%d	cgkiml=%d

en: umount: %s busy - remounted read-only
tr: umount: %s meşgul- salt-okunur olarak yeniden bağlandı

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
tr: umount: %s fstab içinde yok (ve siz root değilsiniz)

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
tr: umount: %s bağlı değil (mtab içinde yok)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
tr: umount: %s bağı fstab ile çelişiyor

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
tr: umount: %s: dosya sisteminde blok aygıtlara izin yok

en: umount: %s: can't write superblock
tr: umount: %s: superblok yazılamıyor

en: umount: %s: device is busy
tr: umount: %s: aygıt meşgul

en: umount: %s: invalid block device
tr: umount: %s: blok aygıtı geçersiz

en: umount: %s: must be superuser to umount
tr: umount: %s: bağı kaldırmak için root gerekli

en: umount: %s: not found
tr: umount: %s: yok

en: umount: %s: not mounted
tr: umount: %s: bağlanmadı

en: umount: can't get address for %s
tr: umount: %s için adres alınamıyor

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
tr: umount: ayrılacak dosya sistemlerinin listesi bulunamıyor

en: umount: compiled without support for -f
tr: umount: -f için destek içermeksizin derlenmiş

en: umount: could not remount %s read-only
tr: umount: %s salt okunur olarak yeniden bağlanamıyor

en: umount: got bad hostp->h_length
tr: umount: yanlış hostp->h_length alındı

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
tr: umount: %s defalarca bağlanmış görünüyor

en: umount: only root can do that
tr: umount: bu sadece root tarafından yapılabilir

en: umount: only root can unmount %s from %s
tr: umount: sadece root %s aygıtını %s dizininden ayırabilir

en: unable to allocate buffer for inodes
tr: düğümler için tampon bellek ayrılamıyor

en: unable to allocate buffers for maps
tr: tablolar için tampon bellek ayrılamıyor

en: unable to clear boot sector
tr: başlatma sektörü temizlenemiyor

en: unable to open %s
tr: %s açılamıyor

en: unable to open '%s'
tr: '%s' açılamıyor

en: unable to read super block
tr: super blok okunamıyor

en: unable to rewind swap-device
tr: takas alanında başa gidilemiyor

en: unable to stat %s
tr: %s durum bilgileri alınamıyor

en: unable to write inode map
tr: düğüm eşlemi yazılamıyor

en: unable to write inodes
tr: düğümler yazılamıyor

en: unable to write signature page
tr: imza sayfası yazılamıyor

en: unable to write super-block
tr: super-bloka yazılamadı

en: unable to write zone map
tr: bölge tablosu yazılamıyor

en: unimplemented format - using %s
tr: desteklenmeyen biçem - %s kullanılıyor

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unknown error in id
tr: kimlikte bilinmeyen hata

en: unknown error in key
tr: anahtarda bilinmeyen hata

en: unknown nfs mount option: %s%s
tr: bilinmeyen nfs bağ seçeneği: %s%s

en: unknown nfs mount parameter: %s=%d
tr: bilinmeyen nfs bağ parametresi: %s=%d

en: unknown nfs status return value: %d
tr: bilinmeyen nfs durum sonuç değeri: %d

en: unknown resource type: %s
tr: özkaynak türü bilinmiyor: %s

en: unknown shell after -s or --shell argument
tr: -s ya da --shell seçenekleri ile belirtilen kabuk bilinmiyor

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
tr: anlaşılmayan önyükleme flaması; - ya da * seçiniz

en: unrecognized format - using sectors
tr: biçem bilinmiyor - sektör sayısı kullanılıyor

en: unrecognized input: %s
tr: anlaşılmayan girdi: %s

en: usage : %s -asmq -tclup
tr: kullanımı: %s -asmq -tclup

en: usage:
tr: kullanımı:

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
tr: kullanımı: %s [ - ] [ -2 ] [ dosya ... ]

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
tr: kullanımı: %s [ -i ] [ -tTerm ] dosya...

en: usage: %s [ -n ] device
tr: kullanımı: %s [ -n ] AYGIT

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
tr: kullanımı: %s [ -s sinyal | -p ] [ -a ] pid ...

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
tr: kullanımı: %s [ [-q msqkiml] [-m shmkiml] [-s semkiml]
                  [-Q msganh] [-M shmanh] [-S semanh] ... ]

en: usage: %s [+format] [day month year]
tr: kullanımı: %s [+biçem] [gün ay yıl]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
tr: kullanımı: %s [-dflpcsu] [+satırnum | +/kalıp] isim1 isim2 ...

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-e] [-v]
           %s [-v] [-p priority] special ...
           %s [-s]
tr: kullanımı: %s [-hV]
               %s -a [-e] [-v]
               %s [-v] [-p öncelik] özel ...
               %s [-s]
      -h          bu yardım iletisini gösterir.
      -V          sürüm bilgilerini gösterir.
      -s          bağlı takas aygıtlarını listeler.
      -a          /etc/fstab dosyasındaki takas aygıtlarını bağlar.
      -p öncelik  öncelik 0 ile 32767 arasında bir değerdir.
    Takas öncelikleri için: 'man 2 swapon'

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-v]
           %s [-v] special ...
tr: kullanımı: %s [-hV]
               %s -a [-v]
               %s [-v] özel ...

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
tr: kullanımı: %s [-hv] [-x dizin] dosya
     -h         bu yardım iletisini gösterir
     -x dizin   dizin içine açar
     -v         ayrıntılı çıktı verir
     dosya      denenen dosya

en: usage: %s [-v] [-b blksz] [-e edition] [-i file] [-n name] dirname outfile
     -h         print this help
     -v         be verbose
     -E         make all warnings errors (non-zero exit status)
     -b blksz   use this blocksize, must equal page size
     -e edition set edition number (part of fsid)
     -i file    insert a file image into the filesystem (requires >= 2.4.0)
     -n name    set name of cramfs filesystem
     -p         pad by %d bytes for boot code
     -s         sort directory entries (old option, ignored)
     -z         make explicit holes (requires >= 2.3.39)
     dirname    root of the filesystem to be compressed
     outfile    output file
tr: kullanımı: %s [-v] [-b blkuz] [-e baskı] [-i dosya] [-n isim] dizinismi çdosyası
     -h        bu yardım iletisi gösterilir
     -v        çıktı daha ayrıntılı olur
     -E        uyarılar hata olarak verilir (sıfırdan farklı çıkış kodu)
     -b blkuz  bu blok uzunluğu kullanılır, sayfa uzunluğuna eşit olmalıdır
     -e baskı  baskı numarasını ayarlar (dosyasistemi kimliğinin bir parçası)
     -i dosya  dosya sistemine bir dosya eşlemi sokuşturur (>= 2.4.0 gerekir)
     -n isim   cramfs dosya sistemi ismi ayarlanır
     -p        önyükleme koduna %d baytlık adımlama uygulanır
     -s        dizin içeriğini sıralar (eski seçenek - yoksayılır)
     -z        belirgin delikler yapar (>= 2.3.39 gerekir)
     dizinismi sıkıştırılacak dosya sisteminin kökü
     çdosyası  çıktı dosyası

en: usage: %s [file]
tr: Kullanımı: %s [dosya]

en: usage: %s program [arg ...]
tr: kullanımı: %s program [arg ...]

en: usage: cal [-13smjyV] [[month] year]
tr: kullanımı: cal [-13smjyV] [[ay] yıl]

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
tr: kullanımı: col [-bfpx] [-l satırsayısı]

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
tr: kullanımı: column [-tx] [-c sütun] [dosya ...]

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
tr: Kullanımı: last [-#] [-f dosya] [-t tty] [-h makinaAdı] [kullanıcı ...]

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
tr: kullanımı: logger [-is] [-f dosya] [-p pri] [-t başlık] [-u soket] [ ileti ... ]

en: usage: login [-fp] [username]
tr: Kullanımı: login [-fp] [kullanıcı]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
tr: kullanımı: look [-dfa] [-t karakter] dizge [dosya]

en: usage: mesg [y | n]
tr: Kullanımı: mesg [y | n]

en: usage: namei [-mx] pathname [pathname ...]
tr: kullanımı: namei [-mx] dosyaYolu [dosyaYolu ...]

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
tr: kullanımı: rdev [ -rv ] [ -o KONUM ] [ YANSI [ DEĞER [ KONUM ] ] ]

en: usage: renice priority [ [ -p ] pids ] [ [ -g ] pgrps ] [ [ -u ] users ]
tr: kullanımı: renice öncelik [ [ -p ] pid ] [ [ -g ] pgrp ] [ [ -u ] kullanıcı ]

en: usage: rev [file ...]
tr: kullanımı: rev [dosya ...]

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
tr: kullanımı: script [-a] [-f] [-q] [-t] [dosya]

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
tr: kullanımı: sfdisk --change-id aygıt disk-bölümü-numarası kimlik

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
tr: kullanımı: sfdisk --id aygıt disk-bölümü-numarası [kimlik]

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
tr: Kullanımı: sfdisk --print-id aygıt disk-bölümü-numarası

en: usage: write user [tty]
tr: kullanımı: write kullanıcı [tty]

en: used arrays = %d
tr: kullanılan dizi sayısı = %d

en: used headers = %d
tr: kullanılmış başlık sayısı = %d

en: used portmapper to find NFS port
tr: NFS portunu bulmak için portmapper kullanıldı

en: used space = %d bytes
tr: kullanılmış alan = %d bayt

en: used-bytes
tr: kull-bayt

en: useful options:
tr: kullanışlı seçenekler:

en: user
tr: kullanıcı

en: users
tr: kullanıcı

en: using port %d for nfs deamon
tr: nfs artalan süreci için %d portu kullanılıyor

en: value
tr: değer

en: version
tr: sürüm

en: volume name too long
tr: bölüm ismi çok uzun

en: waiting for cr-lf
tr: cr-lf için bekleniyor

en: warning: can't open %s: %s
tr: uyarı: %s açılamıyor: %s

en: warning: error reading %s: %s
tr: uyarı: %s okunurken hata: %s

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
tr: uyarı: dosya boyutları %luMB'a düşürüldü (eksi 1 bayt).

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
tr: uyarı: dosya isimleri 255 bayt olarak kısaltıldı.

en: warning: files were skipped due to errors.
tr: uyarı: hatalardan dolayı dosyalar atlandı.

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
tr: uyarı: grup kimlikleri %u bite düşürüldü. (Bu bir güvenlik kaygısı olabilir.)

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %LdMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
tr: uyarı: gereken tahmini boyut (üst sınır) %Ld MB, ama en büyük bellekeşlem boyu %u MB.   Vakitsiz ölüm.

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
tr: uyarı: kullanıcı kimlikleri %u bite düşürüldü. (Bu bir güvenlik kaygısı olabilir.)

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
tr: RTC_EPOCH_READ ioctl ile dönemsellik %ld %s den okunabilir.

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
tr: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dizin ... -f ] isim...

en: will not try to make filesystem on '%s'
tr: '%s' üzerinde dosya sistemi oluşturmaya çalışılmayacak

en: write error on %s
tr: %s üzerinde yazma hatası

en: write error on %s - cannot write sector %lu
tr: %s üzerinde yazma hatası - %lu sektörüne yazılamıyor

en: write failed in write_block
tr: write_block içine yazma başarısız

en: write: %s has messages disabled
tr: write: iletiler %s için kapalı

en: write: %s has messages disabled on %s
tr: write: %s iletileri %s üzerinde kapalı

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
tr: write: %s birden fazla giriş yapmış; %s'e yazıyor

en: write: %s is not logged in
tr: write: %s sistemde değil

en: write: %s is not logged in on %s.
tr: write: %s ile %s üzerinde giriş yapılmamış.

en: write: can't find your tty's name
tr: write: kullandığınız tty ismi bulunamıyor

en: write: you have write permission turned off.
tr: write: yazma izinleriniz kapalı.

en: writing init string
tr: başlatma dizgesi yazılıyor

en: yes
tr: evet

en: zcount
tr: zsayısı
