authconfig 1.1 - en to uk translation catalogue (169 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
uk:  <Tab>/<Alt-Tab> між елементами   |   <Space> вибір   |  <F12> наступний екран

en: %s: attempting to continue
uk: %s: спроба продовжити виконання

en: %s: bad argument %s: %s
uk: %s: неправильний аргумент %s: %s

en: %s: can only be run as root
uk: %s: може виконуватись лише користувачем root

en: %s: critical error reading %s/%s
uk: %s: критична помилка читання %s/%s

en: %s: critical error recording caching setting
uk: %s: критична помилка запису параметрів кешу

en: %s: critical error writing %s/%s
uk: %s: критична помилка запису %s/%s

en: %s: unable to read caching configuration
uk: %s: неможливо прочитати інформацію про кешування

en: %s: unexpected argument
uk: %s: несподіваний аргумент

en: <domain>
uk: <домен>

en: <lowest-highest>
uk: <нижній-верхній>

en: <realm>
uk: <область>

en: <server>
uk: <сервер>

en: <workgroup>
uk: <робоча група>

en: ADS Realm:
uk: Області ADS:

en: Admin Server:
uk: Керуючий сервер:

en: Alert
uk: Увага

en: Authentication
uk: Аутентифікація

en: Authentication Configuration
uk: Налаштовування автентифікації

en: Back
uk: Назад

en: Base DN:
uk: Базовий DN:

en: Cache Information
uk: Кешувати інформацію

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
uk: Налаштовує методи перевірки користувачів, які намагаються ввійти

en: Do_n't Save
uk: _Не зберігати

en: Domain
uk: Домен

en: Domain Administrator:
uk: Адміністратор домену:

en: Domain Controllers:
uk: Контролери домену:

en: Domain _Administrator
uk: _Адміністратор домену

en: Domain:
uk: Домен:

en: Enable _Hesiod Support
uk: Ввімкнути підтримку _Hesiod

en: Enable _Kerberos Support
uk: Ввімкнути підтримку _Kerberos

en: Enable _LDAP Support
uk: Ввімкнути підтримку _LDAP

en: Enable _NIS Support
uk: Ввімкнути підтримку _NIS

en: Enable _SMB Support
uk: Ввімкнути підтримку _SMB

en: Enable _Winbind Support
uk: Ввімкнути підтримку _Winbind

en: Hesiod Settings
uk: Настройки Hesiod

en: Hesiod allows a system administrator to publish user and group information in DNS.  It is sometimes used in very large networks.
uk: Hesiod дозволяє адміністратору публікувати інформацію про користувачів та групи у DNS. Іноді використовується у дуже великих мережах.

en: Join Domain
uk: Вхід у домен

en: Join Settings
uk: Настройка входу

en: Joining Winbind Domain
uk: Підключення до Winbind домену

en: Kerberos Settings
uk: Настройки Kerberos

en: Kerberos is a trusted third-party authentication system which is commonly used in medium to large networks.
uk: Kerberos - це довірена система автентифікації третьою стороною, яка широко використовується у середніх та великих мережах.

en: LDAP Settings
uk: Настройки LDAP

en: LDAP _Server
uk: _Сервер LDAP

en: LDAP authentication
uk: LDAP автентифікація

en: NIS Settings
uk: Настройки NIS

en: NIS _Domain
uk: _Домен NIS:

en: NIS _Server
uk: _Сервер NIS:

en: NIS is the Network Information Service.  It is commonly used on small to medium networks.
uk: NIS (Network Information Service) часто використовується у невеликих та середніх мережах.

en: Next
uk: Далі

en: No
uk: Ні

en: Ok
uk: Гаразд

en: Password:
uk: Пароль:

en: Realm:
uk: Область:

en: SMB Settings
uk: Настройки SMB

en: SMB authentication
uk: Автентифікація SMB

en: SMB authentication verifies user passwords by attempting to connect to a server which uses the SMB (system message block) protocol suite.
uk: Автентифікація SMB перевіряє пароль користувача з'єднуючись з сервером, який використовує протокол SMB (system message block).

en: Save Settings
uk: Збереження змін

en: Security Model:
uk: Модель безпеки:

en: Server:
uk: Сервер:

en: Servers:
uk: Сервери:

en: Shell:
uk: Оболонка:

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
uk: Перш ніж продовжити необхідно записати на диск деякі зроблені вами зміни у настройках. Якщо ви їх не збережете, ваша спроба приєднатись до домену не вдасться. Зберегти зміни?

en: Template Shell:
uk: Оболонка шаблону:

en: Template _Shell
uk: _Оболонка шаблону

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.  Install the %s package, which provides this file.
uk: Не знайдено файл %s, але він потрібен для забезпечення правильної роботи %s. Встановіть пакет %s.

en: The Lightweight Directory Access Protocol is a standard way of searching a directory, which can hold arbitrary data in a structured hierarchy.  LDAP is increasingly being used in small to large networks.
uk: LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) - стандартний спосіб пошуку каталогів, які можуть містити дані у ієрархічній структурі. LDAP набирає популярність у маленьких, середніх та великих мережах.

en: Use DNS to locate KDCs for realms
uk: Використовувати DNS для пошуку KDC для областей

en: Use DNS to locate _KDCs for realms
uk: Використовувати DNS для пошуку _KDC для області

en: Use DNS to resolve hosts to _realms
uk: Використовувати DNS для розв'язання вузлів у _області

en: Use DNS to resolve hosts to realms
uk: Використовувати DNS для пошуку вузлів та областей

en: Use Hesiod
uk: Використовувати Hesiod

en: Use Kerberos
uk: Використовувати Kerberos

en: Use LDAP
uk: Використовувати LDAP

en: Use LDAP Authentication
uk: Викор. автентифікацію LDAP

en: Use Local Policies
uk: Використовувати локальні правила

en: Use MD5 Passwords
uk: Використовувати паролі MD5

en: Use NIS
uk: Використовувати NIS

en: Use SMB Authentication
uk: Викор. автентифікацію SMB

en: Use Shadow Passwords
uk: Використовувати приховані паролі

en: Use TLS
uk: Використовувати TLS

en: Use Winbind
uk: Використовувати Winbind

en: Use Winbind Authentication
uk: Викор. автентифікацію Winbind

en: Use _MD5 Passwords
uk: Використовувати паролі _MD5

en: Use _Shadow Passwords
uk: Використовувати _приховані паролі

en: Use _TLS to encrypt connections
uk: Використовувати _TLS для шифрування з'єднань

en: User Information
uk: Інформація про користувача

en: Warning
uk: Попередження

en: Winbind ADS _Realm
uk: Winbind ADS _область

en: Winbind Domain _Controllers
uk: _Контролери домену Winbind

en: Winbind Settings
uk: Настройки Winbind

en: Winbind _Domain
uk: _Домен Winbind

en: Winbind allows a system to retrieve information about users and to authenticate users by using information stored in an NTDOM or ADS server.  It is used in small to large networks.
uk: Winbind дозволяє системі отримувати інформацію про користувачів та  виконувати автентифікацію користувачів, використовуючи інформацію, що зберігається на NTDOM або ADS сервері. Використовується у мережах від великих до малих.

en: Winbind authentication
uk: Аутентифікація Winbind

en: Workgroup:
uk: Робоча група:

en: Yes
uk: Так

en: _Admin Servers
uk: _Керуючі сервери

en: _Cache User Information
uk: _Кешувати інформацію про користувача

en: _Configure Hesiod...
uk: _Настроїти Hesiod...

en: _Configure Kerberos...
uk: _Настроїти Kerberos...

en: _Configure LDAP...
uk: _Настроїти LDAP...

en: _Configure NIS...
uk: _Настроїти NIS...

en: _Configure SMB...
uk: _Настроїти SMB...

en: _Configure Winbind...
uk: _Настроїти Winbind...

en: _Domain Controllers
uk: Контролери _домену

en: _Join Domain
uk: _Увійти в домен

en: _KDCs
uk: _KDC

en: _Password
uk: _Пароль

en: _Security Model
uk: Модель _безпеки

en: _Workgroup
uk: _Робочі групи

en: caching
uk: кешування

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
uk: настроює winbind таким чином, що користувачі, які не містять домен у своїй назві вважаються членами домену

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
uk: настроює winbind таким чином, що користувачі, які не містять домен у своїй назві не вважаються членами домену

en: default LDAP base DN
uk: базова DN сервера LDAP

en: default LDAP server
uk: LDAP сервер

en: default NIS domain
uk: домен NIS

en: default NIS server
uk: сервер NIS

en: default hesiod LHS
uk: hesiod LHS

en: default hesiod RHS
uk: hesiod RHS

en: default kerberos KDC
uk: kerberos KDC

en: default kerberos admin server
uk: керуючий сервер kerberos

en: default kerberos realm
uk: область kerberos

en: default realm for samba and winbind when security=ads
uk: типова область (realm) для samba та winbind якщо security=ads

en: dialog was cancelled
uk: діалог було перервано

en: disable LDAP for authentication by default
uk: не використовувати автентифікацію LDAP

en: disable LDAP for user information by default
uk: не використовувати LDAP для отримання інформацій про користувачів

en: disable MD5 passwords by default
uk: вимкнути паролі MD5

en: disable NIS
uk: вимкнути NIS

en: disable SMB authentication by default
uk: не використовувати автентифікацію SMB

en: disable caching of user information by default
uk: не використовувати кешування інформацій про користувачів

en: disable hesiod for user information by default
uk: не використовувати hesiod для інформації про користувачів

en: disable kerberos authentication by default
uk: не використовувати автентифікацію kerberos

en: disable shadowed passwords by default
uk: ввімкнути приховані паролі

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
uk: вимкнути використання DNS для пошуку kerberos KDC

en: disable use of DNS to find kerberos realms
uk: вимкнути використання DNS для пошуку областей kerberos

en: disable use of TLS with LDAP
uk: не використовувати TLS з LDAP

en: disable winbind for user information and authentication by default
uk: вимкнути використання winbind для інформації про користувачів та автентифікації

en: disable wins for hostname resolution
uk: не використовувати wins для розв'язання назв вузлів

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
uk: не запускати/зупиняти portmap, ypbind, та nscd

en: don't display user interface
uk: не відображати інтерфейс користувача

en: don't use locally-defined policies
uk: не використовувати локальні правила

en: enable LDAP for authentication by default
uk: використовувати автентифікацію LDAP

en: enable LDAP for user information by default
uk: ввімкнути LDAP для отримання інформацій про користувачів

en: enable MD5 passwords by default
uk: ввімкнути паролі MD5

en: enable NIS
uk: ввімкнути NIS

en: enable SMB authentication by default
uk: використовувати автентифікацію SMB

en: enable caching of user information by default
uk: використовувати кешування інформацій про користувачів

en: enable hesiod for user information by default
uk: використовувати hesiod для інформації про користувачів

en: enable kerberos authentication by default
uk: використовувати автентифікацію kerberos

en: enable shadowed passwords by default
uk: ввімкнути приховані паролі

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
uk: ввімкнути використання DNS для пошуку kerberos KDC

en: enable use of DNS to find kerberos realms
uk: ввімкнути використання DNS для пошуку областей kerberos

en: enable use of TLS with LDAP
uk: ввімкнути використання TLS з LDAP

en: enable winbind for user information and authentication by default
uk: ввімкнути використання winbind для інформації про користувачів та автентифікації

en: enable wins for hostname resolution
uk: використовувати wins для розв'язання назв вузлів

en: gid range winbind will assign to domain or ads users
uk: діапазон gid який winbind буде призначати домену або ads користувачам

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
uk: ввійти у winbind домен або ads область як адміністратор

en: names of servers to authenticate against
uk: імена серверів автентифікації

en: probe network for defaults and print them
uk: визначити параметри мережі автоматично

en: security mode to use for samba and winbind
uk: режим безпеки для samba таі winbind

en: shadow password
uk: приховані паролі

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
uk: символ, який буде використовуватись для відокремлення частин домену та користувача у створюваних winbind іменах користувачів, якщо winbindusedefaultdomain не ввімкнено

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
uk: каталог, який створені winbind користувачі будуть використовувати для домашніх каталогів

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
uk: група, яку створені winbind користувачі будуть використовувати у якості первинної групи

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
uk: оболонка, яку створені winbind користувачі будуть використовувати у якості оболонки входу

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
uk: діапазон uid який winbind буде призначати домену або ads користувачам

en: use locally-defined policies
uk: використовувати локальні правила

en: workgroup authentication servers are in
uk: сервери автентифікації робочої групи у
