control-center 1.0.53 - en to uk translation catalogue (707 entries)

en:     Remove
uk:    Видалити

en:  (Not found)
uk:  (Не знайдено)

en:  Browse...
uk:  Проглянути...

en:  Minutes.
uk:  хвилин.

en:  Normal
uk:  Звичайний

en:  minutes after screen saver has started.
uk:  хвилин після запуску зберігача.

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
uk: "%s" не існує чи його не можна виконати.
    Перевірте орфографію та переконайтесь у
    вірних правах доступу для виконання цього файлу.

en: %s (Current)
uk: %s (поточний)

en: %s Settings...
uk: Установки %s...

en: 2D projection of a hypercube
uk: Двовимірна проекція гіперкуба

en: 3D
uk: Тривимірність

en: 3D Clock
uk: Тривимірний годинник

en: 3d pipes flow around the screen
uk: Тривимірні труби, що ростуть на екрані

en: A 3d Rubiks cube floats and twists around
uk: Тривимірний кубик Рубіка плаває і крутиться

en: A 3d cube floats around
uk: Тривимірний куб, що плаває

en: A 3d globe
uk: Тривимірна Земля

en: A blob of bubbles spinning/moving around the screen.
uk: Грудка кульок обертається і пересувається екраном.

en: A show of objects interacting through attractive and repulsive forces.
uk: Показує об'єкти, що взаємодіють через сили притягування і відштовхування.

en: About
uk: Про

en: About the GNOME control-center.
uk: Про Центр керування GNOME

en: About:
uk: Інфо:

en: Acceleration
uk: Прискорення

en: Add Application
uk: Додати програму

en: Add Application...
uk: Додати програму...

en: Add MIME Type
uk: Додати тип MIME

en: Add New Extension
uk: Додати нове розширення

en: Add New MIME Type
uk: Додати новий тип MIME

en: Add New MIME Type...
uk: Додати Новий тип MIME...

en: Add New Window Manager
uk: Додати новий менеджер вікон

en: Add...
uk: Додати...

en: Animate
uk: Анімація

en: Animate circles.
uk: Анімовані кола.

en: Another item
uk: Інший пункт

en: Ant
uk: Мураха

en: Ants:
uk: Мурах:

en: Application Command:
uk: Команда програми:

en: Application Name:
uk: Назва програми:

en: Applications
uk: Програми

en: At the mouse pointer
uk: У місцезнаходженні курсора миші

en: Atlantis
uk: Атлантика

en: Attraction
uk: Притягання

en: Attraction is based on interactions of points which attract each other up to a certain distance and then begin to repel each other.
uk: "Притягання" ґрунтується на взаємодії крапок, які прягуються один до одного на великих відстанях і потім починають відштовхуватись.

en: Author:
uk: Автор:

en: Author: UNKNOWN
uk: Автор невідомий

en: Auto
    Preview
uk: Автоматичний
    попередній перегляд

en: Available Themes
uk: Доступні теми

en: Background
uk: Тло

en: Bad Application Command
uk: Погана команда програми

en: Bad Application Name
uk: Погана назва програми

en: Bars
uk: Стовпчики

en: Bas van Gaalen and Charles Vidal
uk: Bas van Gaalen і Charles Vidal

en: Bottom
uk: Внизу

en: Bouboule changes shape and size in a blob like form.
uk: Змінна грудка кульок обертається і пересувається екраном.

en: Braid
uk: Тасьма

en: Bridge
uk: Міст

en: Bsod simulates crash screens from other operating systems.
uk: Модулює екрани збоїв інших операційних систем.

en: Bubbles
uk: Бульбашки

en: Bubbles exist in three dimensions.
uk: Бульбашки існують у трьох вимірах.

en: By Its
uk: З'їли

en: CAPPLET
uk: КАПЛЕТ

en: COLOR
uk: КОЛІР

en: Cage
uk: Клітка

en: Can detach and move menus
uk: Можна дід'єднувати і переносити меню

en: Can detach and move toolbars
uk: Можна від'єднувати і переносити панелі інструментів

en: Can open from URI
uk: Можна відкривати з URI

en: Can open multiple files
uk: Можна відкривати багато файлів

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
uk: hbox не знайдено, використовується звичайний вибір файлів

en: Catcha
uk: Еники

en: Cell
uk: Комірка

en: Center image.
uk: Центр зображення.

en: Center of the screen
uk: Центр екрана

en: Centered
uk: Центровано

en: Centre
uk: Центр

en: Change File Extensions
uk: Змінити розширення файлів

en: Change Icon
uk: Змінити піктограму

en: Change from closed to open figures.
uk: Зміна закритих фіґур у відкриті.

en: Change maximum number of lines.
uk: Змінити максимальну кількість ліній.

en: Change number of interpolation steps.
uk: Змінити кількість кроків інтерполяції.

en: Change number of segments.
uk: Змінити кількість сеґментів.

en: Change number of trails.
uk: Змінити кількість слідів.

en: Change size of points.
uk: Змінити розмір крапок.

en: Change the delay between changing modes.
uk: Змінити затримку між зміною режимів.

en: Change the delay between each 90 degree rotation.
uk: Змінити затримку між кожним поворотом на 90 ґрадусів.

en: Change the delay between steps of rotation process.
uk: Змінити затримку між кроками процесу обертання.

en: Change the delay in cycles.
uk: Змінити затримку в циклах.

en: Change the delay in movement.
uk: Змінити затримку рухів.

en: Change the delay.
uk: Змінити затримку.

en: Change the density.
uk: Змінити щільність.

en: Change the distance from center of cube
uk: Змінити дистанцію з центру куба

en: Change the number of bubbles to use.
uk: Змінити кількість бульбашок.

en: Change the number of circles to use.
uk: Змінити кількість кіл.

en: Change the number of colors to use in star.
uk: Змінити кількість кольорів у зорі.

en: Change the number of colors to use.
uk: Змінити кількість кольорів.

en: Change the number of cycles.
uk: Змінити кількість циклів.

en: Change the number of iterations.
uk: Змінити кількість ітерацій.

en: Change the number of pixels before a color change.
uk: Змінити кількість точок перез зміною кольору.

en: Change the number of planets to use.
uk: Змінити кількість планет.

en: Change the number of points to use.
uk: Змінити кількість крапок.

en: Change the number of polygons to use.
uk: Змінити кількість многокутників.

en: Change the number of seeds.
uk: Змінити кількість зерен.

en: Change the number of trees to use.
uk: Змінити кількість дерев.

en: Change the number to use.
uk: Змінити число.

en: Change the quickness of rotation at each step.
uk: Змінити швидкість обертання на кожен крок.

en: Change the size of object.
uk: Змінити розмір об'єкту.

en: Change the size of pixels in the flag.
uk: Змінити розмір прапора.

en: Change the spacing radius of the points.
uk: Змінити радіус порожнечі крапок.

en: Change the thickness of color bands.
uk: Змінити товщину кольорових смужок.

en: Change time to fade away.
uk: Змінити час затухання.

en: Change to animated circles.
uk: Змінити анімовані кола.

en: Change to cycle through colormap.
uk: Змінити цикл через мапу кольорів.

en: Change to display in monochrome.
uk: Зміна показу на монохромний.

en: Change whether fractals should grow.
uk: Чи будуть фрактали рости.

en: Change whether to use lissajous figures to get points.
uk: Чи будуть використовуватися для визначення точок фіґури Ліссажу.

en: Changes frequency of missile launch.
uk: Змінює частоту запуску ракет.

en: Changes the count.
uk: Змінює кількість.

en: Changes the magnification of original picture.
uk: Змінити притягання ориґінального зображеення.

en: Changes the number of ants marching across the screen.
uk: Змінити кількість мурах, що крокують екраном.

en: Changes the size of the ants.
uk: Змінити розмір мурах.

en: Changes the time between redrawing the screen.
uk: Змінити затрумку перемальовувань екрана.

en: Choose a window manager
uk: Вибрати віконний менеджер

en: Choose the editor that is invoked by gnome-edit
uk: Вибрати редактор, який викликатиме gnome-edit

en: Click on keypress
uk: Клацання під час натискання

en: Click volume
uk: Гучність клацання

en: Close
uk: Закрити

en: Closer
uk: Ближче

en: Color
uk: Колір

en: Color for filling completely closed off areas.
uk: Колір заповнення повністю замкнутих ділянок.

en: Color of a skipped path
uk: Колір пропущеного шляху

en: Color of failed path
uk: Колір невірного шляху

en: Color of path
uk: Колір шляху

en: Color of surrounded area
uk: Колір оточеної ділянки

en: Colors
uk: Кольори

en: Colors:
uk: Кольори:

en: Command
uk: Команда

en: Command '%s' failed
uk: Команда "%s" не виконалась

en: Command cannot be empty
uk: Команда не може бути порожньою

en: Command:
uk: Команда:

en: Compass
uk: Компас

en: Configuration Command:
uk: Команда конфігурації:

en: Configuration of the desktop's background
uk: Конфіґурація тла робочого столу

en: Configure GNOME's use of sound
uk: Конфіґурація використання звуку GNOME

en: Configure how document types are handled
uk: Конфігурація оброблюваних типів даних

en: Configure the global settings of your GNOME applications
uk: Конфіґурація глобальних установок програм GNOME

en: Configure the settings of the screensaver
uk: Конфіґурація зберігача екрана

en: Configure the settings of your Multimedia devices
uk: Конфіґурація установок ваших пристроїв мультисередовища

en: Configure which programs are used to display URLs
uk: Встановити, які програми використовуються для відображення URL

en: Configure your external devices
uk: Конфіґурація ваших зовнішніх пристроїв

en: Control Center
uk: Центр керування

en: Control Center Menu
uk: Меню Центру керування

en: Copyright (C) 1988 by Sun Microsystems, Inc.
uk: Copyright © 1988 by Sun Microsystems, Inc.

en: Coral
uk: Корал

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
uk: Неможливо стартувати "%s".
    Повернення до попереднього менеджера вікон "%s"

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
uk: Неможливо стартувати попередній менеджер вікон.
    Будь-ласка запустіть менеджер вікон вручну. Це можна
    зробити вибравши "Запуск Програми" в головному
    меню

en: Count
uk: Кількість

en: Count:
uk: Число:

en: Critical
uk: Критика

en: Crystal
uk: Кристал

en: Cycle
uk: Цикл

en: Cycle modes.
uk: Цикл режимів.

en: Cycle through all the available modes.
uk: Цикл через всі доступні режими.

en: Cycle through colormap.
uk: Цикл через мапу кольорів.

en: Cycle through colors.
uk: Використовувати кольори циклічно.

en: Cycles
uk: Цикли

en: Dale Moore <Dale.Moore@cs.cmu.edu>
uk: Дейл Мур <Dale.Moore@cs.cmu.edu>

en: Darrick Brown, Peter Schmitzberger, and Jamie Zawinski
uk: Даррік Браун, Петер Шмітцберґер і Джемі Завінскій

en: Dead Color
uk: Мертвий колір

en: Decayscreen
uk: Розпад екрана

en: Decayscreen makes a screen look like its melting down.
uk: Екран буде виглядати так, ніби він розплавився.

en: Deco
uk: Деко

en: Default Action
uk: Типова дія

en: Default Action:
uk: Типова дія:

en: Default Editor
uk: Типовий редактор

en: Default value
uk: Типове значення

en: Delay
uk: Затримка

en: Delay between each step in the maze.
uk: Затримка між кроками в лабіринті.

en: Delay between redraws.
uk: Пауза між оновленями:

en: Delay between switches.
uk: Затримка між перемиканнями.

en: Delay2
uk: Затримка2

en: Delete
uk: Стерти

en: Delete Application
uk: Вилучити програму

en: Delete This MIME Type
uk: Стерти цей тип MIME

en: Deluxe
uk: Делюкс

en: Demon
uk: Демон

en: Denser
uk: Щільніше

en: Density
uk: Щільність

en: Description
uk: Опис

en: Description (e.g. Thumper image):
uk: Опис (наприклад, Зображення Thumper):

en: Desktop
uk: Робочий сліл

en: Desktop Properties manager.
uk: Менеджер властивостей робочого столу.

en: Determines whether to draw the panels in color, or in black and white.
uk: Визначає малювати панелі кольоровими чи чорно-білими.

en: Dialog Behavior
uk: Поведінка діалогів

en: Dialog Layout
uk: Схема розташування діалогів

en: Dialog buttons
uk: Кнопки діалогів

en: Dialog buttons have icons
uk: Кнопки діалога мають піктограми

en: Dialog hints
uk: Підказки діалогів

en: Dialog position
uk: Позиція діалогів

en: Dialogs
uk: Діалоги

en: Dialogs are like other windows
uk: Діалоги подібні до інших вікон

en: Dialogs are treated specially by window manager
uk: Діалоги специфічно обробляються менеджером вікон

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Discard all changes
uk: Відкинути всі зміни

en: Discrete
uk: Дискрет

en: Discrete map systems
uk: Дискретна система відображень

en: Display a Sonar scope.
uk: Відобразити сонар.

en: Display a spinning compass
uk: Показує компас, що обертається

en: Display an arcade game
uk: Показує аркадну гру

en: Display color bars.
uk: Відображає кольорові стопвчики.

en: Display coloured polylines
uk: Показує кольорові ламані

en: Display flames at the bottom of the screen
uk: Відображає вогнище в низу екрана

en: Display nice stuff
uk: Відображає симпатичні фіґури

en: Display oily drops.
uk: Відображає краплі олії.

en: Display screensaver in monochrome.
uk: Показувати зберігач екрана монохромно.

en: Display squared spirales
uk: Відображає квадратні спіралі

en: Display static.
uk: Статичне відображення.

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
uk: Відобразити шралери: мозаїка, центровано, розтягнуто чи пропорціонально

en: Distance
uk: Дистанція

en: Distance from center of cube
uk: Дистанція з центру куба

en: Distance of attraction.
uk: Дистанція притягання.

en: Distort
uk: Викривлення

en: Distort the screen
uk: Спотворення екрану

en: Distribution Version:
uk: Версія дистрибуції:

en: Document Handlers
uk: Обробники документів

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
uk: Малювати кола замість растрів кульок.

en: Draw circular interference patterns
uk: Малює круглі інтерферентні візерунки

en: Draw circular patterns.
uk: Малювати циклічні палітри.

en: Draws a flow of colored points
uk: малює потік кольорових точок

en: Draws a fractal forest.
uk: Малює фрактальний ліс.

en: Draws a point moving around a circle which moves around a circle.
uk: Малює крапку, що рухається по колу, яке рухається по колу.

en: Draws a simple orbital simulation.
uk: Малює просту орбітальну модель.

en: Draws a waving flag.
uk: Малює прапор, що розвивається.

en: Draws random color rectangles.
uk: Малює випадкові кольорові прямокутники.

en: Draws real plane fractals
uk: Малбє реальні плоскі фрактали

en: Draws rippling interference patterns like splashing water.
uk: Малює візерунки схожі до кіл на воді.

en: Draws rotating line segments.
uk: Малює обертанні сеґменти ліній.

en: Draws smoothly-shaded oscillating oval patterns which resemble vapor trails.
uk: Малює гладкі сліди овальні візерунки, що осцилюють і лишають сліди.

en: Drift
uk: Дрейф

en: Drift draws drifting recursive fractal cosmic flames.
uk: Малює фрактальне космічне полумя, що дрейфує.

en: Drifting recursive fractal cosmic flames.
uk: Фрактальне космічне полумя, що дрейфує.

en: Drip onto desktop.
uk: Крапає на робочий стіл.

en: Duration
uk: Тривалість

en: Duration (ms)
uk: Тривалість (мс)

en: Duration of current shape.
uk: Час життя форми.

en: Duration of laser burst.
uk: Тривалість сплеску лазерних імпульсів.

en: Edit Application
uk: Виправити програму

en: Edit Application...
uk: Виправити програму

en: Edit Applications List
uk: Виправити список програм

en: Edit Components List
uk: Виправити список компонентів

en: Edit List
uk: Виправити список

en: Edit Window Manager
uk: Редагувати менеджер вікон

en: Edit...
uk: Редагувати...

en: Eenie
uk: Еники

en: Embossed Logo
uk: Рельєфний логотип

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable auto-repeat
uk: Дозволити автоповтор

en: Enable sound server startup
uk: Дозволити старт звукового сервера

en: Epicycle
uk: Епіцикл

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
uk: Помилка ініціалізації каплету "url-properties".

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
uk: Помилка встановлення теми:
    "%s"
    %s

en: Event
uk: Подія

en: Extension
uk: Розширення

en: Extension:
uk: Розширення:

en: Fadedelay
uk: Затримка згасання

en: Farther
uk: Далі

en: Fast
uk: Швидке

en: Faster
uk: Швидше

en: Figtype
uk: Тип фіґур

en: File Extensions
uk: Розширення файлів

en: File Types and Programs
uk: Типи файлів і програми

en: File to Play
uk: Програти файл

en: Flag
uk: Прапор

en: Flag draws a waving flab, containing text or an image.
uk: Малює прапор, що розвивається і містить текст чи зображення.

en: Flow
uk: Потік

en: Forest
uk: Ліс

en: Fractal draws a fractal forest.
uk: Малює фрактальний ліс.

en: Fractals should grow.
uk: Фрактали мають зростати.

en: Frequency
uk: Частота

en: Frequency of missile launch
uk: Частота запуску ракет

en: GNOME Control Center
uk: Центр Керування GNOME

en: Galaxy
uk: Галактика

en: Gears
uk: Шестерні

en: General
uk: Загальне

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles.
uk: Ґенерує випадкові гісрські масиви, використовуючи іньеративне ділення трикутників.

en: Glow
uk: Сяйво

en: Gnome editor
uk: Редактор GNOME

en: Goop draws a simulation of bubbles in layers.
uk: Малює модель бульбашок в шарах.

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
uk: Орієнтація градієнта - вертикальна чи горизонтальна

en: Grav draws a simple orbital simulation.
uk: Малює просту орбітальну модель.

en: Greg Knauss
uk: Ґреґ Кнаусс

en: Greynetic
uk: Сірість

en: Greynetic draws random rectangles.
uk: малює випадкові прямокутники.

en: Grow
uk: Зростання

en: Halo draws patterns based on circles.
uk: Halo малює візерунки, що ґрунтуються на колах.

en: Have at maximum size
uk: До максимального розміру

en: Have points glow vary with acceleration.
uk: Крапки світяться в залеєності від прискорення.

en: Have transparent bubbles.
uk: Використовувати прозорі бульбашки.

en: Helix draws patterns composed of line segments.
uk: Helix малює зображення, що складаються з сеґментів ліній.

en: Help browser
uk: Переглядач довідки

en: Help browser (new window)
uk: Переглядач довідки (нове вікно)

en: Help on control-center
uk: Допомога в Центрі керування

en: Help with '%s' settings
uk: Допомога з установками "%s"

en: Help with the GNOME control-center.
uk: Допомога з Центром керування GNOME.

en: Help with the current configuration page.
uk: Допомога з поточною сторінкою конфіґурації.

en: High
uk: Більший

en: Home directory doesn't exist!
uk: Домашній каталог не існує!

en: Hopalong
uk: Один стрибок

en: Hopalong generates real plan fractals.
uk: Ґенерує реальні плоскі фрактали.

en: Horizontal Gradient
uk: Горизонтальний градієнт

en: Host Name:
uk: Назва хоста:

en: Hypercube
uk: Гіперкуб

en: Hypercube displays a wireframe projection of a hypercube.
uk: Гіперкуб малює дротяну проекцію гіперкуба.

en: IMAGE
uk: ЗОБРАЖЕННЯ

en: IMAGE-FILE
uk: ФАЙЛ-ЗОБРАЖЕННЯ

en: IOR of the control-center
uk: IOR Центру керування

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
uk: Проіґнорувати звичайні дії. Для особливих випадків

en: Initial spacing radius of points.
uk: Початковий радіус порожнечі точок.

en: Initialize session settings
uk: Установки ініціалізації сеансу

en: Install new
    theme...
uk: Встановити нову
    тему...

en: Interference
uk: Інтерференція

en: Item 1
uk: Пункт 1

en: Iterations
uk: Ітерацій:

en: Jamie  Zawinski  <jwz@jwz.org>
uk: Джемі Завінскій  <jwz@jwz.org>

en: Jamie  Zawinski <jwz@jwz.org>
uk: Джемі Завінскій <jwz@jwz.org>

en: Jamie Zawinski
uk: Джемі Завінскій

en: Jamie Zawinski <jwz@jwz.org>
uk: Джемі Завінскій <jwz@jwz.org>

en: Jamie Zawinski <jwz@netscape.com>
uk: Джемі Завінскій <jwz@netscape.com>

en: Jigsaw
uk: Головоломка

en: Jigsaw takes an image of the screen, carves it up into jigsaw puzzle pieces, shuffles it, and solves it.
uk: Бере зображення екрана, розбиває його на шматочки, перемішує їх і складає.

en: Julia
uk: Джулія

en: Kaleidescope
uk: Калейдоскоп

en: Kaleidescope draws line segments in a symmetric pattern.
uk: Калейдоскоп малює сеґменти ліній у симетричному візерунку.

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Keyboard Properties
uk: Властивості клавіатури

en: Keyboard bell
uk: Дзвінок клавіатури

en: Keyboard click
uk: Клацання клавіатури

en: Keyboard repeat rate
uk: Швидкість повтору клавіатури

en: Lament
uk: Скарга

en: Large
uk: Великий

en: Larger
uk: Більший

en: Laser
uk: Лазер

en: Left
uk: Ліворуч

en: Left handed
uk: Під ліву руку

en: Left-justify buttons
uk: Кнопки вирівняні ліворуч

en: Length of the Trail:
uk: Довжина сліду:

en: Less
uk: Менша

en: Less Delay
uk: Менша затримка

en: Let window manager decide
uk: Нехай вирішує віконний менеджер

en: Lightning
uk: Блискавка

en: Lightning draws fractal lightning bolts.
uk: Малює фрактальні блискавки

en: Lisa
uk: Ліза

en: Lissajous
uk: Ліссажу

en: Little Ants walk around, leaving colored trails.
uk: Маленькі мурахи крокують залишаючи кольорові сліди.

en: Live Color
uk: Живий колір

en: Longer
uk: Більша

en: Look and Feel
uk: Вигляд і поведінка

en: Look and Feel Properties
uk: Властивості вигляду і поведінки

en: Loop
uk: Цикл

en: Lots of random bubbles grow until they pop.
uk: Купа випадкових бульбашок, що зростають із спливанням.

en: Low
uk: Менший

en: Low
uk: Низький

en: MDI notebook tab position
uk: Позиція закладок записника

en: MIME Type
uk: Тип MIME

en: MODE
uk: РЕЖИМ

en: Makes a screen melt down
uk: Робить екран розплавленим

en: Maximum number of lines.
uk: Максимальна кількість ліній.

en: Maxlines
uk: Максимум ліній

en: Maxsize
uk: Максимальний розмір

en: Maze
uk: Лабіринт

en: Meenie
uk: Беники

en: Menu Options
uk: Параметри меню

en: Menu items have icons
uk: Пункти меню мають піктограми

en: Menus have relieved border
uk: Меню мають рамку

en: Modal
uk: Модальне

en: Mode
uk: Режим

en: Modifies the direction move.
uk: Змінює напрямок руху.

en: Modifies the wobbling.
uk: Змінює виляння.

en: Moe
uk: Вареники

en: Moebius
uk: Мьобіус

en: Moire
uk: Муар

en: Moire draws circular interference patterns.
uk: Малює циклічні інтерферентні візерунки.

en: Moire2
uk: Муар2

en: Mono
uk: Моно

en: Monochrome
uk: Монохромність

en: More
uk: Більша

en: More Delay
uk: Більша затримка

en: Mountain
uk: Гора

en: Mouse
uk: Миша

en: Mouse Properties
uk: Властивості миші

en: Mouse buttons
uk: Клавіші миші

en: Mouse motion
uk: Рух миші

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope.
uk: Пересування многокутників, схоже до калейдоскопа.

en: Multimedia
uk: Мультисередовище

en: Munch
uk: Породження

en: Munch munches squares until killed.
uk: Породжує квадрати до смерті.

en: Munching squares.
uk: Породження квадратів.

en: Mynie
uk: Їли

en: Name cannot be empty
uk: Назва не може бути порожньою

en: Name:
uk: Назва:

en: Netscape (new window)
uk: Netscape (нове вікно)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
uk: Новий тип MIME (наприклад, image/x-thumper):

en: No Screensaver
uk: Без зберігача екрана

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
uk: Довідки до цих установок немає або її не встановлено. Будь ласка, переконайтесь,
    що Інструкцію Користувача GNOME встановлено у вашій системі.

en: None
uk: Немає

en: Notebook
uk: Записник

en: Number
uk: Кількість

en: Number of Colors
uk: Кількість кольорів

en: Number of Colors.
uk: Кількість кольорів.

en: Number of Qix:
uk: Кількість квіксів:

en: Number of ants.
uk: Кількість мурах.

en: Number of bubbles to use.
uk: Кількість кульок.

en: Number of circles to use.
uk: Кількість кіл.

en: Number of cycles
uk: Кількість циклів

en: Number of interpolation steps.
uk: Кількість кроків інтерполяції.

en: Number of iterations.
uk: Кількість ітерацій.

en: Number of particles
uk: Число часток

en: Number of pixels before a color change.
uk: Кількість точок перез зміною кольору.

en: Number of pixels to use.
uk: Кількість точок.

en: Number of planets to use.
uk: Кількість планет.

en: Number of points to use.
uk: Кількість точок.

en: Number of points.
uk: Кількість точок.

en: Number of polygons to use.
uk: Кількість многокутників.

en: Number of seeds
uk: Кількість зерен.

en: Number of segments per laser burst.
uk: Кількість сеґментів на сплеск лазера.

en: Number of segments.
uk: Кількість сеґментів.

en: Number of trails.
uk: Кількість слідів.

en: Number of trees to use.
uk: Кількість дерев.

en: Number to use.
uk: Кількість

en: OK
uk: Гаразд

en: ORIENT
uk: ОРІЄНТАЦІЯ

en: Offset
uk: Зсув

en: Oily
uk: Олія

en: One
uk: Один

en: Open Behavior
uk: Поведінка відкривання

en: Open With Application
uk: Відкрити програмою

en: Open figures.
uk: Відкриті фіґури.

en: Operating System:
uk: Операційна система:

en: Orbit
uk: Орбіта

en: Particles on screen
uk: Часток на екрані

en: Pedal Displays pretty geometric pictures.
uk: Показує симпатичні геометричні картинки.

en: Penetrate
uk: Вторгнення

en: Penrose
uk: Пенроуз

en: Peripherals
uk: Зовнішні пристрої

en: Phosphor
uk: Фосфор

en: Pipes
uk: Труби

en: Pitch (Hz)
uk: Тон (Гц)

en: Place dialogs over application window when possible
uk: Коли можливо розташовувати діалоги над вікном програми

en: Play
uk: Грати

en: Points
uk: Точки

en: Points:
uk: Точок:

en: Post-Solving Delay
uk: Затримка після розв'язування

en: Pre-Solving Delay
uk: Затримка перед розв'язуванням

en: Pressing this button will popup a dialogbox that will help you setup the current screensaver.
uk: Натискання цієї кнопки призведе до появи діалогового вікна, що допоможе вам налаштувати поточний зберігач екрана.

en: Pretty geometric picture program.
uk: Чудова програма геометричних зображень.

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Previous window manager did not die
uk: Попередній менеджер вікон не знищено

en: Primary Color
uk: Первинний колір

en: Print the path that the ant took in the trail.
uk: Друкувати шлях мурахи

en: Priority:
uk: Приорітет:

en: Processor Type:
uk: Тип процесора:

en: Protocol
uk: Протокол

en: Put buttons on edges
uk: Стивити кнопки на краях

en: Pyro
uk: Салют

en: Qix
uk: Квікс

en: RANDOM SCREENSAVER
uk: ВИПАДКОВИЙ ЗБЕРІГАЧ

en: Radio Button 1
uk: Перемикач 1

en: Radio Button 2
uk: Перемикач 2

en: Radius
uk: Радіус

en: Random
uk: Випадкове

en: Random Screensaver
uk: Випадковий зберігач екрана

en: Random Settings
uk: Випадкові установки

en: Random color-cycling braids in a circle.
uk: Випадкова кальорова тасьма по колу.

en: Random mountain ranges
uk: Випадкові гірські масиви

en: Rd-bomb
uk: Rd-бомба

en: Remove
uk: Видалити

en: Repeat Delay
uk: Затримка повтору

en: Repeat rate
uk: Швидкість повтору

en: Repeatedly create and solve a maze
uk: Постійно створювати і розв'язувати лабіринт

en: Require Password
uk: Необхідний пароль

en: Revert
uk: Повернути

en: Revert to System Defaults
uk: Повернутись до типових установок

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
uk: Повернення до системних установок призведе до втрати
    всіх змін, що ви зробили у типах файлів і програмах.
    Повернутись все ж таки?

en: Right
uk: Праворуч

en: Right handed
uk: Під праву руку

en: Right-justify buttons
uk: Кнопки вирівняні праворуч

en: Ripples
uk: Брижі

en: Rocks
uk: Скали

en: Roll
uk: Обертання

en: Rorschach
uk: Роршах

en: Rotates a bitmap in an interesting way.
uk: Обертає растр цікавим способом.

en: Rotation
uk: Обертання

en: Rotor
uk: Ротор

en: Rubiks Cube
uk: Кубик Рубіка

en: Run Configuration Tool for %s
uk: Запустити конфігуратор для %s

en: Run In Terminal
uk: Виконувати в терміналі

en: Sample Button
uk: Приклад кнопки

en: Sample Check Button
uk: Приклад вимикача

en: Sample Text Entry Field
uk: Приклад поля для вводу тексту

en: Save Session Later
uk: Зберегти сеанс пізніше

en: Save Session Now
uk: Зберегти сеанс тепер

en: Scaled
uk: Розтягнуто

en: Scaled (keep aspect)
uk: Розтягнуто (збережено пропорції)

en: Scatter
uk: Розкидати

en: Screen Saver
uk: Зберігач екрана

en: Screen Saver Demo
uk: Демонстрація зберігача екрана

en: Screen Saver Settings
uk: Установки зберігача екрана

en: Screens from the movie The Matrix
uk: Екрани з фільму Матриця

en: Screensaver
uk: Зберігача екрана

en: Secondary Color
uk: Вторинний сеансу

en: Seconds
uk: Секунди

en: Seeds
uk: Зерна

en: Segments
uk: Сеґменти

en: Segments:
uk: Сегменти:

en: Select a theme to install
uk: Виберіть тему для встановлення

en: Select an icon
uk: Вибрати піктограму...

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
uk: Вибрати програми, що з'являться в меню для типу MIME "%s"

en: Select sound file
uk: Вибрати звуковий файл

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
uk: Вибрати програми перегляду, що з'являться у меню для типу MIME "%s"

en: Select which desktop theme to use
uk: Виберати тему робочого столу

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
uk: Тут будуть попередньо випробувані вибрані вище теми.

en: Session
uk: Сеанс

en: Session Management Settings
uk: Установки керування сеансом

en: Set
uk: Встановити

en: Set background image.
uk: Встановити зображення тла.

en: Set parameters from saved state and exit
uk: Встановити параметри з збереженого стану і вийти

en: Set random motion for the Qix.
uk: Виподкове відскакування від стін.

en: Sets the default feel of GNOME applications
uk: Встановити типовий вигляд програм GNOME

en: Sets the distance between each line segment.
uk: Встановлює відстань між міжрізками.

en: Sets the moving cycle time.
uk: Встановлює час циклічного руху.

en: Sets the number of Qix you have running at once.
uk: Встановлює кількість квіксів за раз.

en: Sets the number of line segments to be drawn.
uk: Встановлює кількість відрізків

en: Sets the wallpaper to the value specified
uk: Встановлює шралери у вказане значення

en: Settings
uk: Установки

en: Settings...
uk: Установки...

en: Shadebobs
uk: Тіні кульок

en: Shift
uk: Зсув

en: Shorter
uk: Менша

en: Shutdown monitor
uk: Вимкнути монітор через

en: Sierpinski
uk: Серпинський

en: Simple
uk: Простий

en: Simulates coral growth
uk: Моделює зростання коралів

en: Simulates coral growth.
uk: Моделює зростання коралів.

en: Size
uk: Розмір

en: Size of burst.
uk: Розмір сплеску.

en: Size of object.
uk: Розмір об'єкта.

en: Size of pixels
uk: Розмір у точках.

en: Size of point.
uk: Розмір крапки.

en: Size:
uk: Розмір:

en: Skip Color
uk: Колір пропуску

en: Slidescreen
uk: Розпад екрану

en: Slim
uk: Тонкі

en: Slip
uk: Ковзання

en: Slow
uk: Повільне

en: Slower
uk: Повільніше

en: Small
uk: Малий

en: Smaller
uk: Менший

en: Solid
uk: Суцільний

en: Sonar
uk: Сонар

en: Sorry, no help is available for these settings.
uk: Нажаль довідка до цих установок відсутня.

en: Sound
uk: Звук

en: Sound Events
uk: Звукові події

en: Sounds for events
uk: Звуки при подіях

en: Specifies end background color for gradient
uk: Вказує кінцевий колір градієнту тла

en: Specifies the background color
uk: Вказує колір тла

en: Specify which programs are used to open or view each file type
uk: Вказати програми, що використовуються для відкривання чи показу кожного типу файлу

en: Speed
uk: Швидкість

en: Speed Delay
uk: Затримка швидкості

en: Speed of Motion
uk: Швидкість руху

en: Speed of Motion.
uk: Швидкість руху.

en: Speed of animation.
uk: Швидкість анімації.

en: Speed of rotation
uk: Швидкість обертання

en: Speed of the 90 degree rotation.
uk: Швидкість поворотів на 90 ґрадусів.

en: Speed:
uk: Швидкість:

en: Sphere
uk: Сфера

en: Spiral
uk: Спіраль

en: Spread
uk: Розповсюдження

en: Spread buttons out
uk: Розкладати кнопки рівномірно

en: Squiral
uk: Квадраль

en: Stairs
uk: Сходи

en: Starfish
uk: Морська зірка

en: Starfish bounces a series of arcs around its window in a star like formation. It uses multiple colors and multiple patterns.
uk: Малює зореподібні фіґури, розкидуючи криві поверхнею екрану.

en: Start After
uk: Запуск через

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
uk: Запуск %s
    (до закінчення відведеного часу лишилось %d секунд)

en: Static
uk: Статичний

en: Static.
uk: Статичний.

en: Statusbar Options
uk: Параметри панелі стану

en: Statusbar is interactive when possible
uk: Панелі стану інтерактивна коли це можливо

en: Statusbar progress meter is on the right
uk: Покажчик поступу праворуч

en: Steps
uk: Кроки

en: Stir
uk: Рух

en: Stir it up.
uk: З рухом.

en: Stir.
uk: Рух.

en: Strange
uk: Дивний

en: Submenu
uk: Підменю

en: Submenus can be torn off
uk: Підменю можуть відриватись

en: Superquadrics
uk: Суперквадрат

en: Surround Color
uk: Колір оточення

en: Swirl
uk: Спіраль

en: Test
uk: Перевірити

en: Test settings
uk: Перевірка установок

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo with a more accurate Look and Feel.
uk: Показує заміну до логотипу X з покращеним виглядом і поведінкою.

en: The  xroger  program displays a replacement for the X logo.
uk: Відображає заміну логотипу X Window.

en: The 3d mesa demo, of gears
uk: Шестерні, тривимірна демонстрація з Mesa

en: The GNOME configuration tool
uk: Конфіґураційний інструмент GNOME

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
uk: Введений тип MIME містив символи у верхньому реґістрі. Їхній реґістр було змінено на нижній.

en: The braid program draws random color-cycling braids around a circle.
uk: Малює випадкову кольорову тасьму по колу.

en: The color of the path.
uk: Колір шляху.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
uk: Неможливо знайти команду "%s".
    Потрібно ввести команду, що буде працювати з будь-якого командного рядка.

en: The famous, M.C. Escher, impossible cage
uk: Знаменита неможлива клітка ешера

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
uk: Ці модулі мають незакріплені зміни.  Якщо ви хочете виправити їх, клацніть двічі на відповідному полі.

en: The pyro program simulates fireworks.
uk: Програма модулює салют.

en: The sierpinski program draws Sierpinski triangle fractals.
uk: Програма Серпинський малює трикутні фрактали Серпинського.

en: The sound file for this event does not exist.
uk: Звукого файлу для цієї події не існує.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
uk: Звукого файлу для цієї події не існує.Вам необхідно встановити пакет gnome-audio,щоб отримати набір типових звуків.

en: The spiral program draws moving circular spiral patterns.
uk: Програма малює рухомий візерунок циклічної спіралі.

en: Theme Selector
uk: Вибір теми

en: Theme does not exist
uk: Теми не існує

en: Thickness
uk: Товщина

en: Thinner
uk: Тонше

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
uk: Ця копія Центру керування не скомпільована з підтримкою звуку

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles.
uk: Малює робочий аналоговий годинник, що складається з бульбашок, що плавають і шевеляться.

en: This screensaver does distortions of some areas of the screen, as if some object was moving under the image
uk: Ця заставка спотворює окремі ділянки екрану так, ніби під ними щось рухається

en: This will cause the panes to flash.
uk: панелі будуть блимати.

en: Threshold
uk: Поріг

en: Tiger
uk: Беники

en: Tiled
uk: Мозаїка

en: Tim Auckland
uk: Тім Окланд

en: Time between redraws.
uk: Пауза між оновленями:

en: Time between redraws:
uk: Пауза між оновленями (в секундах):

en: Time to fade away.
uk: Час затухання.

en: Time to show each picture.
uk: Час на показ кожного малюнка.

en: Tobias Gloth
uk: Тобіас Ґлот

en: Toe
uk: Відро

en: Toolbar Options
uk: Параметри панелі інструментів

en: Toolbar buttons have relieved border
uk: Кнопки панелі інструментів мають рамку

en: Toolbars have line separators
uk: Панелі інструментів мають лінії поділу

en: Toolbars have relieved border
uk: Панелі інструментів мають рамку

en: Toolbars have text labels
uk: Панелі інструментів мають текстові позначки

en: Top
uk: Вгорі

en: Toplevel
uk: Зверху

en: Tracy Camp
uk: Тресі Кемр

en: Trail
uk: Слід

en: Trails
uk: Сліди

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Triangle
uk: Трикутник

en: Truchet
uk: Труше

en: Try
uk: Спробувати

en: Twist
uk: Поворот

en: Twist speed:
uk: Швидкість повороту:

en: Twist:
uk: Поворот:

en: Two
uk: Два

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
uk: Введіть розширення для цього типу MIME (без крапки).
    Ви можете ввести декілька розширень розділені пропуском,
    наприклад: html htm

en: URL Handlers
uk: Обробники URL

en: Uhm.. *poing*
uk: Ох.. *брязь*

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unknown file format
uk: Невідомий формат файлу

en: Use GNOME to set background
uk: Для встановлення тла використовувати GNOME

en: Use Viewer
uk: Використовувати програму перегляду

en: Use a gradient fill for the background
uk: Використовувати градієнтне заповнення для тла.

en: Use a gradient of colors between circles.
uk: Використовувати градієнт кольорів між колами.

en: Use a solid fill for the background
uk: Використовувати суцільне заповнення для тла

en: Use color when drawing.
uk: Використовувати кольори під час малювання.

en: Use custom font.
uk: Вжити шрифт користувача.

en: Use lissajous figures to get points.
uk: Використовувати для визначення точок фіґури Ліссаджу.

en: Use power management.
uk: Використовувати керування живленням.

en: Use raw shapes
uk: Використовувати прості форми

en: Use red/blue 3d seperation.
uk: Використовувати червоно-синій тривимірний ефект

en: Use statusbar instead of dialog when possible
uk: Використовувати панель стану замість діалога коли це можливо

en: User Font
uk: Шрифт користувача

en: User Interface
uk: Інтерфейс користувача

en: User Name:
uk: Ім'я користувача:

en: Vertical Gradient
uk: Вертикальний градієнт

en: Vertical roll.
uk: Вертикальне обертання.

en: View as %s
uk: Відобразити як %s

en: Vines
uk: Лози

en: Volume
uk: Гучність

en: Wallpaper
uk: Шпалери

en: Wallpaper Selection
uk: Вибір шпалер

en: Warning:
uk: Попередження:

en: Whales, dolphins and sharks swimming around, in 3D
uk: Кити, дельфіни і акули плавають навколо

en: Wide
uk: Широкі

en: Width of segment:
uk: Ширина сеґмента:

en: Window Manager
uk: Віконний менеджер

en: Window manager is session managed
uk: Менеджер вікон керується сеансом

en: Wobble
uk: Виляння

en: Wobble:
uk: Виляння:

en: Worm
uk: Хробак

en: You cannot delete the current Window Manager
uk: Неможливо видалити менеджер вікон що зараз використовується

en: You must enter a command.
uk: Потрібно ввести команду.

en: You must enter a name.
uk: Потрібно ввести назву.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
uk: Ваш поточний менеджер вікон змінено. Для того, щоб зберегти
    цю зміну, вам необхідно зберегти ваш поточний сеанс. Це можна
    зробити вибравши "Зберегти поточний сеанс" в меню "Установки"
    головного меню, або включивши "Зберегти поточні настройки"
    при завершенні роботи.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
uk: Ваш поточний менеджер вікон змінено. Для того, щоб зберегти
    цю зміну, вам необхідно зберегти ваш поточний сеанс. Ви можете
    зробити це тепер, натиснувши "Зберегти сеанс тепер" нижче, або
    ви можете зберегти сеанс пізніше. Це можна зробити вибравши
    "Зберегти поточний сеанс" в меню "Установки" головного меню,
    або включивши "Зберегти поточні настройки" при завершенні
    роботи.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
uk: виникла помилка ініціалізації на старті 'background-properties-capplet'.
    аварійне завершення...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
uk: виникла помилка ініціалізації на старті "keyboard-properties-capplet".
    аварійне завершення...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
uk: виникла помилка ініціалізації на старті "mouse-properties-capplet".
    аварійне завершення...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
uk: виникла помилка ініціалізації при старті "sound-properties-capplet".

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
uk: виникла помилка ініціалізації при старті 'wm-properties-capplet'.
    аврійний вихід...

en: capplet-command to be run.
uk: виконати каплет-команду.

en: color
uk: колір

en: color-cycle
uk: цикл кольорів

en: delay
uk: затримка

en: draws pseudo-fractal geometric patterns
uk: Малює псевдофрактальні геометричні віхерунки

en: handler:
uk: обробник:

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
uk: ідентифікатор каплету присвоєний Центром керування

en: none
uk: немає

en: seconds
uk: секунд

en: simulates fireworks
uk: моделює салют

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
uk: wm-properties-capplet: Неможливо проініціалізувати менеджер вікон.
    	'%s' не стартував

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
uk: wm-properties-capplet: Неможливо проініціалізувати менеджер вікон.
    	Інакший менеджер вікон вже виконується і не може бути знищений
