gcalctool - en to uk translation catalogue (229 entries)

en: %s version %s
uk: %s версії %s

en: %s: %s as next argument.
uk: %s: %s як наступний аргумент.

en: %s: accuracy should be in the range 0-9
uk: %s: точність повинна бути у межах 0-9

en: %s: base should be 2, 8, 10 or 16
uk: %s: база повинна бути 2, 8, 10 або 16

en: %s: invalid display mode [%s]
uk: %s: неправильний режим відображення [%s]

en: %s: invalid mode [%s]
uk: %s: неправильний режим [%s]

en: %s: invalid trigonometric mode [%s]
uk: %s: неправильний тригонометричний режим [%s]

en: -a needs accuracy value
uk: -a потребує вказування значення точності

en: .
uk: ,

en: /0 significant places
uk: /0 значущих позицій

en: /1 place
uk: /1 позицію

en: /1 significant place
uk: /1 значуща позиція

en: /10 places
uk: /10 позицій

en: /11 places
uk: /11 позицій

en: /12 places
uk: /12 позицій

en: /13 places
uk: /13 позицій

en: /14 places
uk: /14 позицій

en: /15 places
uk: /15 позицій

en: /2 places
uk: /2 позиції

en: /2 significant places
uk: /2 значущі позиції

en: /3 places
uk: /3 позиції

en: /3 significant places
uk: /3 значущі позиції

en: /4 places
uk: /4 позиції

en: /4 significant places
uk: /4 значущі позиції

en: /5 places
uk: /5 позицій

en: /5 significant places
uk: /5 значущих позицій

en: /6 places
uk: /6 позицій

en: /6 significant places
uk: /6 значущих позицій

en: /7 places
uk: /7 позицій

en: /7 significant places
uk: /7 значущих позицій

en: /8 places
uk: /8 позицій

en: /8 significant places
uk: /8 значущих позицій

en: /9 places
uk: /9 позицій

en: /9 significant places
uk: /9 значущих позицій

en: /Calculator/_Quit
uk: /Калькулятор/Ви_йти

en: /Edit/_Copy
uk: /Правка/_Копіювати

en: /Edit/_Insert ASCII Value...
uk: /Правка/_Вставити ASCII код...

en: /Edit/_Paste
uk: /Правка/Вст_авити

en: /Edit/sep1
uk: /Правка/sep1

en: /Help/_About
uk: /Довідка/_Про програму

en: /Help/_Contents
uk: /Довідка/_Зміст

en: /Show _Trailing Zeroes
uk: /Показувати _заключні нулі

en: /View/Show T_housands Separator
uk: /Вигляд/Показувати розділювач тисячних

en: /View/Show _Trailing Zeroes
uk: /Вигляд/Показувати _заключні нулі

en: /View/_Basic Mode
uk: /Вигляд/_Основний режим

en: /View/_Financial Mode
uk: /Вигляд/_Фінансовий режим

en: /View/_Memory Registers
uk: /Вигляд/Регістри _пам'яті

en: /View/_Scientific Mode
uk: /Вигляд/_Науковий режим

en: /View/sep1
uk: /Вигляд/sep1

en: /View/sep2
uk: /Вигляд/sep2

en: /_Calculator
uk: /_Калькулятор

en: /_Edit
uk: /_Правка

en: /_Help
uk: /_Довідка

en: /_View
uk: /_Вигляд

en: 10 to the power of displayed value
uk: 10 у степені показаного числа

en: 16 bit unsigned integer
uk: 16 бітне беззнакове ціле

en: 16-bit unsigned integer value of display
uk: 16 бітне беззнакове ціле від відображуваного значення

en: 32 bit unsigned integer
uk: 32 бітне беззнакове ціле

en: 32-bit unsigned integer value of display
uk: 32 бітне беззнакове ціле від відображуваного значення

en: Abs
uk: |x|

en: Absolute value
uk: Абсолютне значення

en: Acc
uk: Тчн

en: Accuracy
uk: Точність

en: Add
uk: Додати

en: All constant values are specified in the decimal numeric base.
uk: Всі значення констант вказуються у десятинній системі числення.

en: BASIC
uk: ОСНОВНИЙ

en: Backspace
uk: Повернутись

en: Base 10 log
uk: Десятковий логарифм

en: Basic Mode
uk: Основний режим

en: Bsp
uk: Видл

en: CE
uk: Очст

en: Calculate result
uk: Обчислити результат

en: Calculator
uk: Калькулятор

en: Calculator with financial and scientific modes.
uk: Калькулятор з фінансовими і науковими функціями

en: Ch_aracter:
uk: _Символ:

en: Change sign
uk: Змінити знак

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear displayed value
uk: Очищає відображуване значення

en: Clear displayed value and any partial calculation
uk: Очищає відображуване значення та будь-які частково виконані операції

en: Clear entry
uk: Очистити елемент

en: Click a _value or description to edit it:
uk: Щоб відредагувати, натисніть на полі _значення або опису:

en: Clr
uk: Скас

en: Compounding term
uk: Термін складного відсотка

en: Con
uk: Кнст

en: Constants
uk: Константи

en: Cosine
uk: Косинус

en: Ctrm
uk: Тсв

en: Ddb
uk: Пна

en: De_grees
uk: _Градуси

en: Description
uk: Опис

en: Divide
uk: Поділити

en: Double-declining depreciation
uk: Подвійне нарахування амортизації

en: E to the x
uk: E у степені x

en: E_ng
uk: Ін_ж

en: Edit Constants
uk: Редагування констант

en: Edit Constants...
uk: Редагувати константи...

en: Edit Functions
uk: Редагування функцій

en: Edit Functions...
uk: Редагувати функції...

en: End group of calculations
uk: Кінець групи обчислень

en: Enter an exponential number
uk: Ввести експоненціальне число

en: Error
uk: Помилка

en: Exch
uk: Обм

en: Exchange displayed value with memory register
uk: Обміняти значення індикатора зі значенням у пам'яті

en: Exchange with register
uk: Обміняти значення з регістром

en: Exponential
uk: Експоненціальне

en: FINANCIAL
uk: ФІНАНСОВИЙ

en: Factorial
uk: Факторіал

en: Factorial of displayed value
uk: Факторіал показаного числа

en: Financial Mode
uk: Фінансовий режим

en: Frac
uk: Дрб

en: Fractional portion
uk: Дробова частина

en: Fractional portion of displayed value
uk: Дробова частина значення індикатора

en: Fun
uk: Фнк

en: Future value
uk: Майбутня сума

en: Fv
uk: Мс

en: Gcalctool
uk: Калькулятор

en: Gr_adians
uk: Гр_ади

en: H_yp
uk: Гі_пр

en: He_x
uk: _Шістн

en: Hexadecimal digit A
uk: Шістнадцяткова цифра A

en: Hexadecimal digit B
uk: Шістнадцяткова цифра B

en: Hexadecimal digit C
uk: Шістнадцяткова цифра C

en: Hexadecimal digit D
uk: Шістнадцяткова цифра D

en: Hexadecimal digit E
uk: Шістнадцяткова цифра E

en: Hexadecimal digit F
uk: Шістнадцяткова цифра F

en: Insert ASCII Value
uk: Вставлення значення коду ASCII

en: Int
uk: Ціл

en: Integer portion
uk: Ціла частина

en: Integer portion of displayed value
uk: Ціла частина значення індикатора

en: Left bracket
uk: Ліва дужка

en: Logical AND
uk: Логічне AND

en: Logical NOT
uk: Логічне NOT

en: Logical OR
uk: Логічне OR

en: Logical XNOR
uk: Логічне XNOR

en: Logical XOR
uk: Логічне XOR

en: Memory Registers
uk: Регістри пам'яті

en: Multiply
uk: Помножити

en: Natural log
uk: Натуральний логарифм

en: No.
uk: №

en: Note:
uk: Зауважте:

en: Numeric 0
uk: Цифра 0

en: Numeric 1
uk: Цифра 1

en: Numeric 2
uk: Цифра 2

en: Numeric 3
uk: Цифра 3

en: Numeric 4
uk: Цифра 4

en: Numeric 5
uk: Цифра 5

en: Numeric 6
uk: Цифра 6

en: Numeric 7
uk: Цифра 7

en: Numeric 8
uk: Цифра 8

en: Numeric 9
uk: Цифра 9

en: Numeric point
uk: Числова кома

en: Numeric stack error
uk: Помилка стеку чисел

en: Operand stack error
uk: Помилка стеку операндів

en: Payment period
uk: Термін оплати

en: Percentage
uk: Відсоток

en: Perform calculations
uk: Виконати обчислення

en: Periodic interest rate
uk: Ставка відсотка за період

en: Periodic payment
uk: Регулярні платежі

en: Pmt
uk: Рп

en: Present value
uk: Поточна вартість

en: Pv
uk: Пв

en: Raise displayed value to the power of y
uk: Підносить відображуване значення у степінь y

en: Rand
uk: Впдк

en: Random number
uk: Випадкове число

en: Random number in the range 0.0 to 1.0
uk: Випадкове число в діапазоні від 0.0 до 1.0

en: Rate
uk: Ставк

en: Rcl
uk: Вик

en: Reciprocal
uk: Обернений дріб

en: Remove rightmost character from displayed value
uk: Видаляє символ праворуч у відображуваному значенні

en: Retrieve from register
uk: Викликати значення з пам'яті на індикатор

en: Retrieve memory register to display
uk: Викликати значення з пам'яті на індикатор

en: Right bracket
uk: Права дужка

en: SCIENTIFIC
uk: НАУКОВИЙ

en: Scientific Mode
uk: Науковий режим

en: Set accuracy from 0 to 9 numeric places
uk: Встановити точність від 0 до 9 числових позицій

en: Set display type to engineering format
uk: Встановлює інженерний тип відображення

en: Set display type to fixed-point format
uk: Встановлює тип відображення з фіксованою комою

en: Set display type to scientific format
uk: Встановлює науковий тип відображення

en: Set hyperbolic option for trigonometric functions
uk: Вибрати гіперболічні варіанти тригонометричних функцій

en: Set inverse option for trigonometric functions
uk: Вибрати інверсні варіанти тригонометричних функцій

en: Set numeric base to binary (base 2)
uk: Встановлює двійкову базу числа (база 2)

en: Set numeric base to decimal (base 10)
uk: Встановлює десяткову базу числа (база 10)

en: Set numeric base to hexadecimal (base 16)
uk: Встановлює шістнадцяткову базу числа (база 16)

en: Set numeric base to octal (base 8)
uk: Встановлює вісімкову базу числа (база 8)

en: Set trigonometric type to degrees
uk: Встановлює режим тригонометричних функцій у градуси

en: Set trigonometric type to gradians
uk: Встановлює режим тригонометричних функцій у гради

en: Set trigonometric type to radians
uk: Встановлює режим тригонометричних функцій у радіани

en: Shift displayed value 1-15 places to the left
uk: Здвинути значення на 1-15 позицій ліворуч

en: Shift displayed value 1-15 places to the right
uk: Здвинути значення на 1-15 позицій праворуч

en: Shift left
uk: Здвинути ліворуч

en: Shift right
uk: Здвинути праворуч

en: Sine
uk: Синус

en: Sln
uk: Рна

en: Sqrt
uk: Кв.кор

en: Square
uk: Квадрат

en: Square root
uk: Квадратний корінь

en: Start group of calculations
uk: Початок групи обчислень

en: Sto
uk: Зап

en: Store displayed value in memory register
uk: Запам'ятати значення індикатора у пам'яті

en: Store to register
uk: Регістри пам'яті

en: Straight-line depreciation
uk: Рівномірне нарахування амортизації

en: Subtract
uk: Відняти

en: Sum-of-the years'-digits depreciation
uk: Амортизація за сумою років

en: Syd
uk: Аср

en: Tangent
uk: Тангенс

en: Ten to the x
uk: Десять у степені x

en: Term
uk: Топл

en: Usage: %s: [-D] [-E] [-a accuracy]
uk: Використання: %s: [-D] [-E] [-a точність]

en: User-defined functions
uk: Функції визначені користувачем

en: Value
uk: Значення

en: X to the y
uk: X у степені y

en: _Bin
uk: Дві_йк

en: _Dec
uk: Де_сятк

en: _Fix
uk: _Фікс

en: _Insert
uk: _Вставити

en: _Inv
uk: _Інв

en: _Oct
uk: _Вісімк

en: _Radians
uk: _Радіани

en: _Sci
uk: _Наук

en: calculator
uk: калькулятор

en: centimeters or inches
uk: сантиметрів або дюймів

en: cubic centimeters or cubic inches
uk: кубічних сантиметрів або кубічних дюймів

en: degrees in a radian
uk: градусів у радіані

en: e to the power of displayed value
uk: e в степені показаного числа

en: grams or ounces
uk: грам або унцій

en: kilojoules or British thermal units
uk: кілоджоулів або британських термічних одиниць

en: kilometers per hour or miles per hour
uk: кілометрів за годину або миль за годину

en: pi
uk: Пі

en: square root of 2
uk: квадратний корінь від 2
