gEdit 2.6.0 - en to uk translation catalogue (640 entries)

en:   INS
uk:  ВСТ

en:   Ln %d, Col %d
uk: Ряд. %d, Ст. %d

en:   OVR
uk:  ЗАМ

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
uk: "%s" -- це каталог.
    
    Переконайтеся, що ви ввели правильний шлях і спробуйте знову.

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly.
uk: "%s" – це каталог.
    
    Переконайтесь, що ви ввели правильний шлях.

en: "%s" is not a valid location.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
uk: Не вдається відкрити файл "%s".
    
    Переконайтесь, що шлях введено правильно і спробуйте знову.

en: (correct spelling)
uk: (правильне написання)

en: (modified)
uk: (модифіковано)

en: (no suggested words)
uk: (немає можливих варіантів)

en: (readonly)
uk: (лише зчитування)

en: <b>Auto Indentation</b>
uk: <b>Автоматичний відступ</b>

en: <b>Elements</b>
uk: <b>Елементи</b>

en: <b>File Saving</b>
uk: <b>Збереження файлів</b>

en: <b>Font</b>
uk: <b>Шрифт</b>

en: <b>Language</b>
uk: <b>Мова</b>

en: <b>Line Numbers</b>
uk: <b>Номери рядків</b>

en: <b>Right Margin</b>
uk: <b>Праве поле</b>

en: <b>Tabs</b>
uk: <b>Вкладки</b>

en: <b>Text Wrapping</b>
uk: <b>Перенос тексту</b>

en: <b>Undo</b>
uk: <b>Скасування</b>

en: <b>word</b>
uk: <b>слово</b>

en: <span size="small">01/11/2002 17:52:00</span>
uk: <span size="small">01.11.2002 17:52:00</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have X documents with unsaved changes. </span>
uk: <span weight="bold" size="larger">У вас X документів з незбереженими змінами. </span>

en: <span weight="bold"> When inserting date/time...</span>
uk: <span weight="bold"> При вставленні дати чи часу...</span>

en: <span weight="bold">Colors</span>
uk: <span weight="bold">Кольори</span>

en: <span weight="bold">File Name</span>
uk: <span weight="bold">Назва файла</span>

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
uk: Нетиповий шрифт, що буде використано в області редагування. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Використовувати початковий шрифт" вимкнений.

en: A file named "%s" already exists.
uk: Файл з назвою "%s" вже існує.

en: A_vailable encodings:
uk: _Наявні кодування:

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
uk: АаБбВвГгҐґДдЕеЄєЖжЗзИиІіЇїЙйКкЛлМмНнОоПпРрСсТтУуФфХхЦцЧчШшЩщЬьЮюЯя

en: About this application
uk: Про програму

en: Activate %s
uk: Активувати %s

en: Add or _Remove...
uk: Додати або видалити...

en: Add w_ord
uk: Додати с_лово

en: All Files
uk: Всі файли

en: All Text Files
uk: Всі текстові файли

en: An error occured while running the selected command.
uk: Помилка при виконанні вибраної команди.

en: Arabic
uk: Арабське

en: Armenian
uk: Американське

en: Auto Detected
uk: Автовизначення

en: Auto Detected Encodings
uk: Автовизначення кодування

en: Auto Save
uk: Автозбереження

en: Auto Save Interval
uk: Інтервал автозбереження

en: Auto indent
uk: Автовідступ

en: Automatically spell-check the current document
uk: Автоматично перевіряти орфографію документа

en: Available Tag Lists
uk: Списки доступних тегів

en: Available formats
uk: Доступні формати

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Background color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
uk: Колір тла виділеного тексту в області редагування. Це матиме ефект лише тоді, коли параметр "Використовувати початковий набір кольорів" буде вимкнуто.

en: Background color for unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
uk: Колір тла не виділеного тексту в області редагування. Це матиме ефект лише тоді, коли параметр "Використовувати початковий набір кольорів" буде вимкнуто.

en: Backup Copy Extension
uk: Розширення резервних копій

en: Baltic
uk: Балтійське

en: Body Font for Printing
uk: Основний шрифт для друку

en: Body font picker
uk: Вибір шрифту тексту

en: Bold
uk: Жирний

en: Breton
uk: Бретонська

en: Browse for program location...
uk: Огляд...

en: Bytes
uk: Байтів

en: C_onfigure Plugin
uk: _Настроїти доповнення

en: Cannot create the file "%s".
    
    A directory component in the file name does not exist or is a dangling symbolic link.
uk: Не вдається створити файл "%s".
    
    Каталогу, вказаного в назві файла не існує або це порушене символьне посилання.

en: Cannot create the file "%s".
    
    Make sure you have the appropriate write permissions.
uk: Не вдається створити файл "%s".
    
    Переконайтесь, що у вас є достатньо прав для запису.

en: Cannot create the file "%s".
    
    The file name is too long.
uk: Не вдається створити файл "%s".
    
    Назва файлу надто довга.

en: Cannot initialize preferences manager.
uk: Не вдається ініціалізувати менеджера настройок.

en: Catalan
uk: Каталонська

en: Celtic
uk: Кельтське

en: Central European
uk: Центральноєвропейське

en: Ch_aracter Coding:
uk: _Кодування символів:

en: Ch_aracter coding:
uk: Кодування _символів:

en: Cha_nge
uk: За_мінити

en: Change A_ll
uk: Замінити в_се

en: Change _to:
uk: Замінити _на:

en: Change the visibility of the output window in the current window
uk: Змінити видимість вікна виводу в поточному вікні

en: Change the visibility of the statusbar in the current window
uk: Змінити видимість панелі стану в поточному вікні

en: Change the visibility of the toolbar in the current window
uk: Змінити видимість панелі інструментів у поточному вікні

en: Changes made to the document in the last %d hour will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be definitively lost.
uk[0]: Зміни, внесені в документ за останню %d годину, будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Зміни, внесені в документ за останні %d години, будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Зміни, внесені в документ за останні %d години, будуть остаточно втрачені.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be definitively lost.
uk[0]: Зміни, внесені в документ за останню %ld хвилину, будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Зміни, внесені в документ за останні %ld хвилини, будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Зміни, внесені в документ за останні %ld хвилини, будуть остаточно втрачені.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be definitively lost.
uk[0]: Зміни, внесені в документ за останню %ld секунду, будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Зміни, внесені в документ за останні %ld секунди, будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Зміни, внесені в документ за останні %ld секунд, будуть остаточно втрачені.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be definitively lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be definitively lost.
uk[0]: Зміни, внесені в документ за останню годину та %d хвилину, будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Зміни, внесені в документ за останню годину та %d хвилини, будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Зміни, внесені в документ за останню годину та %d хвилин, будуть остаточно втрачені.

en: Changes made to the document in the last hour will be definitively lost.
uk: Зміни, внесені в документ за останню годину, будуть остаточно втрачені.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be definitively lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
uk[0]: Зміни, внесені в документ за останню хвилину та %ld секунду, будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Зміни, внесені в документ за останню хвилину та %ld секунди, будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Зміни, внесені в документ за останню хвилину та %ld секунд, будуть остаточно втрачені.

en: Changes made to the document in the last minute will be definitively lost.
uk: Зміни, внесені в документ за останню хвилину, будуть остаточно втрачені.

en: Character codings
uk: Кодування символів

en: Characters (no spaces)
uk: Символів (без пропусків)

en: Characters (with spaces)
uk: Символів (з пропусками)

en: Check Spelling
uk: Перевірка орфографії

en: Check _Word
uk: Перевірити _слово

en: Check spelling
uk: Перевірка орфографії

en: Check the current document for incorrect spelling
uk: Перевірити орфографію поточного документа

en: Checks the spelling of the current document.
uk: Перевірити орфографію поточного документа.

en: Chinese Simplified
uk: Китайське спрощене

en: Chinese Traditional
uk: Китайське традиційне

en: Clear the output window
uk: Очистити вікно виводу

en: Close
uk: Закрити

en: Close all open files
uk: Закрити всі відкриті файли

en: Close the current file
uk: Закрити поточний файл

en: Close the output window
uk: Закрити вікно виводу

en: Co_mmand:
uk: _Команда:

en: Completed spell checking
uk: Перевірку орфографії завершено

en: Configure date/time plugin
uk: Настройка доповнення дати й часу

en: Configure insert date/time plugin...
uk: Настройка доповнення вставляння дати й часу...

en: Configure the application
uk: Настроїти програму

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy selected lines
uk: Копіювати виділені рядки

en: Copy the selected text to the clipboard
uk: Копіювати виділений текст у буфер обміну

en: Copy the selection
uk: Копіювати виділене

en: Could not create a backup file.
uk: Не вдається створити резервну копію файлу.

en: Could not create the file "%s".
uk: Не вдається створити файл "%s".

en: Could not find plugin-manager.glade2, reinstall gedit.
uk: Не вдається знайти plugin-manager.glade2, перевстановіть програму gedit.

en: Could not find the file "%s".
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
uk: Не вдається знайти файл "%s".
    
    Переконайтесь, що шлях введено правильно і спробуйте ще раз.

en: Could not find the required widgets inside %s.
uk: Не вдається знайти потрібні віджети в %s.

en: Could not open the file "%s"
uk: Не вдається відкрити файл: "%s".

en: Could not open the file "%s" because access was denied.
uk: Не вдається відкрити файл "%s" через відмову в доступі.

en: Could not open the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
uk: Не вдається відкрити файл "%s" тому, що програма gedit не може опрацювати шлях %s.

en: Could not open the file "%s" because gedit has not been able to automatically detect the character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and try again selecting a character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog.
uk: Не вдається відкрити файл "%s", тому що gedit не зміг визначити кодування символів.
    
    Переконайтесь, що ви не намагаєтесь відкрити двійковий файл і вибрали правильне кодування символів в діалоговому вікні "Відкрити файл".

en: Could not open the file "%s" because it contains corrupted data.
uk: Не вдається відкрити файл "%s" через те, що він містить зіпсовані дані.

en: Could not open the file "%s" because it contains data in an invalid format.
uk: Не вдається відкрити файл "%s" через те, що він містить дані у неправильному форматі.

en: Could not open the file "%s" because it contains invalid data.
    
    Probably, you are trying to open a binary file.
uk: Не вдається відкрити файл "%s", бо він містить неправильно сформовані дані.
    
    Напевно, ви намагаєтесь відкрити двійковий файл.

en: Could not open the file "%s" because it is too big.
uk: Не вдається відкрити файл "%s" через те, що він надто великий.

en: Could not open the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that you typed the location correctly and that your proxy settings are correct and then try again.
uk: Не вдається відкрити "%s" тому, що вузла "%s" не знайдено.
    
    Переконайтесь, що введений шлях і параметри проксі правильні, та спробуйте ще раз.

en: Could not open the file "%s" because the attempt to log in failed.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
uk: Не вдається відкрити файл "%s", через збій запису в журнал.
    
    Переконайтесь, що шлях введено правильно і спробуйте ще раз.

en: Could not open the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
uk: Не вдається відкрити файл "%s", через те, що назва вузла порожня.
    
    Переконайтесь, що шлях введено правильно і спробуйте ще раз.

en: Could not open the file "%s" because the host name was invalid.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
uk: Не вдається відкрити файл "%s", через неправильну назву вузла.
    
    Переконайтесь, що шлях введено правильно і спробуйте ще раз.

en: Could not open the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
uk: Не вдається відкрити файл "%s" через надто велику кількість відкритих файлів.
    
    Закрийте декілька файлів і спробуйте знову.

en: Could not open the file "%s" using the %s character coding.
    
    Please, check that you are not trying to open a binary file and that you selected the right character coding in the 'Open File...' (or 'Open Location') dialog and try again.
uk: Не вдається відкрити файл "%s", використовуючи кодування символів %s.
    
    Переконайтесь, що ви не намагаєтесь відкрити двійковий файл і вибрали правильне кодування символів в діалоговому вікні "Відкрити файл".

en: Could not open the file "%s".
uk: Не вдається відкрити файл "%s".

en: Could not open the file "%s".
    
    %s.
uk: Не вдається відкрити файл "%s".
    
    %s

en: Could not read data from stdin.
uk: Не вдається зчитати дані з стандартного вводу.

en: Could not read symbolic link information for %s
uk: Не вдається прочитати інформацію про символьне посилання для %s

en: Could not revert the file "%s" because access was denied.
uk: Не вдається відновити файл "%s" через відмову в доступі.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot find it.
    
    Perhaps, it has recently been deleted.
uk: Не вдається відновити файл "%s" тому, що його не вдається його.
    
    Напевно, він нещодавно був видалений.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
uk: Не вдається відновити файл "%s" тому, що gedit не може опрацювати %s.

en: Could not revert the file "%s" because it contains corrupted data.
uk: Не вдається відновити файл "%s" через те, що він містить зіпсовані дані.

en: Could not revert the file "%s" because it contains data in an invalid format.
uk: Не вдається відновити файл "%s" через те, що він містить дані у неправильному форматі.

en: Could not revert the file "%s" because it contains invalid UTF-8 data.
    
    Probably, you are trying to revert a binary file.
uk: Не вдається відновити файл "%s" тому, що він містить неправильну послідовність даних UTF-8.
    
    Напевно ви намагаєтесь відновити двійковий файл.

en: Could not revert the file "%s" because it is too big.
uk: Не вдається відновити файл "%s" через те, що він надто великий.

en: Could not revert the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
uk: Не вдається відновити файл "%s" тому, що не вдається знайти вузол "%s" .
    
    Переконайтесь, що параметри проксі вказано правильно та спробуйте ще раз.

en: Could not revert the file "%s" because the attempt to log in failed.
uk: Не вдається відновити файл "%s" через збій запису в журнал.

en: Could not revert the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
uk: Не вдається відновити файл "%s" тому, що назву вузла порожня.
    
    Переконайтесь, що параметри проксі вказано правильно і спробуйте ще раз.

en: Could not revert the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
uk: Не вдається відновити файл "%s" тому, що зараз відкрито надто багато файлів.
    
    Закрийте якийсь відкритий файл і спробуйте ще раз.

en: Could not revert the file "%s".
uk: Не вдається відновити файл "%s".

en: Could not save the file "%s".
uk: Не вдається зберегти файл "%s".

en: Could not save the file "%s".
    
    %s
uk: Не вдається зберегти файл "%s".
    
    %s

en: Create Backup Copies
uk: Створювати резервні копії

en: Create a _backup copy of files before saving
uk: Створювати _резервну копію файлу перед збереженням

en: Create a new document
uk: Створити новий документ

en: Create a new document in an existing instance of gedit
uk: Створити новий документ в поточному екземплярі gedit

en: Create a new toplevel window in an existing instance of gedit
uk: Створити нове головне вікно в поточному екземплярі gedit

en: Cu_t
uk: _Вирізати

en: Current Locale (%s)
uk: Поточна локалізація (%s)

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut the selection
uk: Вирізати виділене

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Cyrillic/Russian
uk: Кирилиця/російська

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кирилиця/українське

en: Czech
uk: Чеська

en: D_isplay right margin
uk: _Відображати праве поле

en: Danish
uk: Датська

en: Default
uk: Початково

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete the selected text
uk: Видалений виділений текст

en: Display Line Numbers
uk: Відображати номери рядків

en: Display Right Margin
uk: Відображати праве поле

en: Do not _split words over two lines
uk: Н_е розривати слово між двома рядками

en: Do you want to replace it with the one you are saving?
uk: Замінити його тим, що ви записуєте?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
uk: Спробувати замінити його файлом, що ви записуєте?

en: Do_n't save
uk: _Не зберігати

en: Document Statistics
uk: Статистика документа

en: Done
uk: Завершено

en: Double-click on a tag to insert it in the current document
uk: Двічі клацніть на тезі, щоб вставити його в поточний документ

en: Dutch
uk: Голландська

en: E_ncodings shown in menu:
uk: Показані в меню _кодування:

en: Edit text files
uk: Редактор текстових файлів

en: Editor
uk: Редактор

en: Editor Font
uk: Шрифт редактора

en: Editor _font:
uk: _Шрифт редактора:

en: Elements
uk: Елементів

en: Enable Syntax Highlighting
uk: Ввімкнути підсвічення синтаксису

en: Enable text _wrapping
uk: Ввімкнути _перенос тексту

en: Enabled
uk: Увімкнуто

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: Encodings shown in menu
uk: Кодування, що показані в меню

en: English (American)
uk: Англійська (Америка)

en: English (British)
uk: Англійська (Британія)

en: English (Canadian)
uk: Англійська (Канада)

en: Enter the _location (URI) of the file you would like to open:
uk: Введіть _адресу (URI) файла, який потрібно відкрити:

en: Error loading file "%s"
uk: Помилка завантаження файлу "%s"

en: Error parsing the shell command.
    
    Please, insert a valid shell command.
uk: Помилка аналізу команди оболонки.
    
    Впишіть допустиму команду оболонки.

en: Error reverting the document "%s".
uk: Помилка відновлення документу "%s".

en: Error, impossible to activate plugin '%s'
uk: Помилка, не вдається активувати доповнення "%s"

en: Error, impossible to deactivate plugin '%s'
uk: Помилка, не вдається деактивувати доповнення "%s"

en: Error, impossible to destroy plugin '%s'
uk: Помилка, не вдається деактивувати доповнення "%s"

en: Error, impossible to initialize plugin '%s'
uk: Помилка, не вдається ініціалізувати доповнення "%s"

en: Error, impossible to update ui of the plugin '%s'
uk: Помилка, не вдається поновити інтерфейс користувача доповнення "%s"

en: Error, plugin '%s' does not contain activate function.
uk: Помилка, доповнення "%s" не містить функції активації.

en: Error, plugin '%s' does not contain deactivate function.
uk: Помилка, доповнення "%s" не містить функції деактивації.

en: Error, plugin '%s' does not contain init function.
uk: Помилка, доповнення "%s" не містить функції ініціалізації.

en: Error, unable to open module file '%s'
uk: Помилка, не вдається відкрити файл доповнення "%s"

en: Esperanto
uk: Есперанто

en: Execute an external program and eventually grabs its output in the output window.
uk: Виконує зовнішню програму і вставляє її вивід у вікні виводу.

en: Executing command
uk: Виконання команди

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
uk: Очікувалось значення "%s", отримано "%s" для ключа %s

en: Extension or suffix to use for backup file names. This will only take effect if the "Create Backup Copies" option is turned on.
uk: Розширення чи суфікс для файлів резервних копій. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Створювати резервні копії" увімкнений.

en: Failed
uk: Виникла помилка

en: Faroese
uk: Фарерська

en: File: %s
uk: Файл: %s

en: Find
uk: Знайти

en: Find Ne_xt
uk: Зна_йти далі

en: Find Next
uk: Знайти наступне

en: Find Pre_vious
uk: Знайти _попереднє

en: Find Previous
uk: Знайти попереднє

en: Font
uk: Шрифт

en: Font & Colors
uk: Шрифти й кольори

en: Font Selection
uk: Вибір шрифту

en: Font name
uk: Назва шрифту

en: Font size for label
uk: Розмір шрифту для позначки

en: Font size for label in font info mode
uk: Розмір шрифту для позначки у режимі інформації про шрифт.

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Foreground color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
uk: Колір виділеного тексту в області редагування. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Використовувати початковий набір кольорів" вимкнений.

en: Foreground color for the unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
uk: Колір не виділеного тексту в області редагування. Це матиме ефект лише тоді, коли параметр "Використовувати початковий набір кольорів" буде вимкнуто.

en: Found and replaced %d occurrence. | Found and replaced %d occurrences.
uk[0]: Знайдено та замінено %d випадок.
uk[1]: Знайдено та замінено %d випадків.
uk[2]: Знайдено та замінено %d випадки.

en: French (France)
uk: Французька (Франція)

en: French (Swiss)
uk: Французька (Швейцарія)

en: Gedit View
uk: Вікно Gedit

en: Gedit View.
uk: Вікно Gedit.

en: Gedit viewer factory
uk: Фабрика переглядача gedit

en: General
uk: Загальне

en: Georgian
uk: Грузинське

en: German (Germany)
uk: Німецька (Німеччина)

en: German (Swiss)
uk: Німецька (Швейцарія)

en: Get statistic info on current document
uk: Видати статистичну інформацію про поточний документ

en: Go to Line
uk: Перейти на рядок

en: Go to _Line...
uk: Перейти на _рядок...

en: Go to a specific line
uk: Перейти на вказаний рядок

en: Goto Line
uk: Перейти на рядок

en: Greek
uk: Грецьке

en: He_aders and footers:
uk: _Верхній і нижній колонтитули:

en: Header Font for Printing
uk: Шрифт заголовка для друку

en: Hebrew
uk: Єврейське

en: Hebrew Visual
uk: Єврейське видиме

en: Highlight _mode:
uk: Режим _підсвічення:

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
uk: Якщо значення встановлено в 0, номери рядків не буде вставлено, коли друкуватиметься документ. Інакше, номер друкуватимуться біля кожного рядка.

en: If you don't save your documents, all your changes will be lost.
uk: Якщо ви не збережете документ, всі зміни будуть втрачені.

en: If you don't save, all your changes will be definitively lost.
uk: Якщо ви не збережете, всі зміни будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be definitively lost.
uk[0]: Якщо ви не збережете, зміни за останню %d годину будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Якщо ви не збережете, зміни за останні %d години будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Якщо ви не збережете, зміни за останні %d годин будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be definitively lost.
uk[0]: Якщо ви не збережете, зміни за останню %ld хвилину будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Якщо ви не збережете, зміни за останні %ld хвилини будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Якщо ви не збережете, зміни за останні %ld хвилин будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be definitively lost.
uk[0]: Якщо ви не збережете, зміни за останню %ld секунду будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Якщо ви не збережете, зміни за остані %ld секунди будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Якщо ви не збережете, зміни за остані %ld секунд будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be definitively lost.
uk[0]: Якщо ви не збережете, зміни за останню годину та %d хвилину будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Якщо ви не збережете, зміни за останню годину та %d хвилини будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Якщо ви не збережете, зміни за останню годину та %d хвилин будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last hour will be definitively lost.
uk: Якщо ви не збережете, зміни за останню годину будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be definitively lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be definitively lost.
uk[0]: Якщо ви не збережете, зміни за останню хвилину та %ld секунду будуть остаточно втрачені.
uk[1]: Якщо ви не збережете, зміни за останню хвилину та %ld секунди будуть остаточно втрачені.
uk[2]: Якщо ви не збережете, зміни за останню хвилину та %ld секунд будуть остаточно втрачені.

en: If you don't save, changes from the last minute will be definitively lost.
uk: Якщо ви не збережете, зміни за останню хвилину будуть остаточно втрачені.

en: Ignore _All
uk: Ігнорувати _все

en: In_sert Date and Time...
uk: Вставити _дату й час...

en: Indent lines
uk: Відступ в рядках

en: Indent or un-indent selected lines.
uk: Вставляє чи забирає відступ у виділених рядках.

en: Indent selected lines
uk: Зробити відступ у виділених рядках

en: Insert Date and Time
uk: Вставити дату й час

en: Insert Date/Time
uk: Вставка дату й часу

en: Insert User Na_me
uk: Вставити назву о_блікового запису

en: Insert _spaces instead of tabs
uk: Вставляти _пропуски замість табуляції

en: Insert current date and time at the cursor position
uk: Вставити поточну дату й час в позицію курсора

en: Insert spaces
uk: Вставляти пропуски

en: Insert the user name at the cursor position
uk: Вставити назву облікового запису користувача в позицію курсора

en: Inserts current date and time at the cursor position.
uk: Вставляє поточну дату й час в позицію курсора

en: Inserts the user name at the cursor position.
uk: Вставляє назву облікового запису користувача в позицію курсора.

en: Invalid UTF-8 data
uk: Неправильні дані UTF-8

en: Invalid file name
uk: Неправильна назва файлу

en: Invalid filename.
uk: Неправильна назва файла.

en: Invalid glade file for plugin manager -- not all widgets found.
uk: Невірний файл glade для керування доповненнями -- не всі віджети знайдено.

en: It is not possible to revert an Untitled document.
uk: Не вдається відновити неназваний документ.

en: Italian
uk: Італійська

en: Italic
uk: Курсив

en: Japanese
uk: Японське

en: Korean
uk: Корейське

en: Language:
uk: Мова:

en: Languages
uk: Мови

en: Line Number Font for Printing
uk: Шрифт номерів рядків для друку

en: Line Wrapping Mode
uk: Режим переносу рядків

en: Line numbers font picker
uk: Вибір шрифту для номерів рядків

en: Lines
uk: Рядків

en: List of encodings shown in Character Coding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
uk: Перелік кодувань, який відображається у меню "Кодування символів" діалогу вибору файлів. Використовуються лише підтримувані кодування.

en: Loaded %d file | Loaded %d files
uk[0]: Завантажено %d файл
uk[1]: Завантажено %d файли
uk[2]: Завантажено %d файлів

en: Loaded file "%s"
uk: Завантажено файл "%s"

en: Loading %d file... | Loading %d files...
uk[0]: Завантажується %d файл...
uk[1]: Завантажуються %d файли...
uk[2]: Завантажуються %d файлів...

en: Loading file "%s"...
uk: Завантажується файл "%s"...

en: Loading file:
uk: Завантажується файл:

en: MIME Type:
uk: MIME тип:

en: Main toolbar
uk: Головна панель інструментів

en: Match _entire word only
uk: Збігається _ціле слово

en: Maximum Recent Files
uk: Максимальна кількість останніх файлів

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo.
uk: Максимальна кількість дій, які можна скасувати чи повторити.

en: Mispelled word:
uk: Слово з помилкою:

en: Modify preview phrase...
uk: Змінити фразу попереднього перегляду...

en: Move the current document to a new window
uk: Перемістити поточний документ у нове вікно

en: Name of the selected font
uk: Назва вибраного шрифту

en: Name:
uk: Назва:

en: New
uk: Створити

en: Nordic
uk: Північне

en: Normal
uk: Звичайне

en: Normal _text color:
uk: Колір звичайного т_ексту:

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Not enough available memory to open the file "%s". Please, close some running application and try again.
uk: Недостатньо доступної пам'яті для відкриття файлу "%s". Закрийте кілька запущених програм і спробуйте знову.

en: Not enough available memory to revert the file "%s". Please, close some running application and try again.
uk: Не вистачає пам'яті, щоб відновити файл "%s". Закрийте кілька запущених програм та спробуйте ще раз.

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Auto Save" option is turned on.
uk: Інтервал в хвилинах, після якого всі незбережені файли будуть збережені автоматично. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "автозбереження" увімкнений.

en: Open
uk: Відкрити

en: Open '%s'
uk: Відкрити '%s'

en: Open File...
uk: Відкрити файл...

en: Open Location
uk: Відкрити адресу

en: Open Location...
uk: Відкрити адресу...

en: Open _Location...
uk: Відкрити _адресу...

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Open a file from a specified location
uk: Відкрити файл за вказаною адресою

en: Open a recently used file
uk: Відкрити файл, що нещодавно редагувався

en: Open from URI
uk: Відкрити з URI

en: Open the gedit manual
uk: Відкрити посібник з gedit

en: Output Lines
uk: Рядки виводу

en: Page %N of %Q
uk: Сторінка %N з %Q

en: Page Set_up
uk: Пара_метри сторінки

en: Page Setup
uk: Налаштування сторінки

en: Page headers font picker
uk: Вибір шрифту заголовків сторінок

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste the clipboard
uk: Вставити вміст буфера обміну

en: Pick a Font
uk: Виберіть шрифт

en: Pick a color
uk: Виберіть колір

en: Pick the background color
uk: Виберіть колір тла

en: Pick the editor font
uk: Виберіть колір редактора

en: Pick the normal text color
uk: Виберіть колір звичайного тесту

en: Pick the selected text color
uk: Виберіть колір виділеного тексту

en: Pick the selection color
uk: Виберіть колір виділення

en: Plugin
uk: Доповнення

en: Plugins
uk: Доповнення

en: Polish
uk: Польська

en: Portuguese (Brazilian)
uk: Португальська (Бразилія)

en: Portuguese (Portugal)
uk: Португальська (Португалія)

en: Pr_eferences
uk: _Настройка

en: Preferences
uk: Настройка

en: Preparing pages...
uk: Підготування сторінок...

en: Preview
uk: Перегляд

en: Preview text
uk: Перегляд тексту

en: Preview text shown in the dialog
uk: Перегляд тексту в діалозі

en: Print
uk: Друк

en: Print Header
uk: Друкувати заголовки сторінок

en: Print Line Numbers
uk: Друкувати номери рядків

en: Print Previe_w...
uk: _Попередній перегляд...

en: Print Preview
uk: Попередній перегляд

en: Print Syntax Highlighting
uk: Друкувати виділення синтаксису

en: Print _line numbers
uk: Друкувати номери _рядків

en: Print preview
uk: Попередній перегляд

en: Print s_yntax highlighting
uk: Друкувати підсвічення с_интакису

en: Print the current file
uk: Друкувати поточний файл

en: Printing Line Wrapping Mode
uk: Режим переносу рядків під час друку

en: Printing page %d of %d...
uk: Друк сторінки %d з %d...

en: Push this button to configure background color
uk: Натисніть цю кнопку для встановлення кольору тла

en: Push this button to configure text color
uk: Натисніть цю кнопку для встановлення кольору тексту

en: Push this button to configure the color in which the selected text should appear
uk: Натисніть цю кнопку для встановлення кольору виділеного тексту

en: Push this button to configure the color in which the selected text should be marked
uk: Натисніть цю кнопку для встановлення кольору відмітки виділеного тексту

en: Push this button to select the font to be used by the editor
uk: Натисніть цю кнопку для вибору шрифту редактора

en: Push this button to select the font to be used to print line numbers
uk: Натисніть цю кнопку для встановлення шрифту для друку номерів рядків

en: Push this button to select the font to be used to print the body of the document
uk: Натисніть цю кнопку для встановлення шрифту для друку основного тексту

en: Push this button to select the font to be used to print the page headers
uk: Натисніть цю кнопку для встановлення шрифту для друку заголовків

en: Quit
uk: Вийти

en: Quit an existing instance of gedit
uk: Вийти з поточного екземпляру програми.

en: Quit the program
uk: Вийти з програми

en: RO
uk: ЛЧ

en: R_emove duplicates
uk: В_идаляти повторення

en: Redo
uk: Повторити

en: Redo the undone action
uk: Повторити скасовану дію

en: Rendering page %d of %d...
uk: Візуалізація сторінки %d з %d...

en: Replace
uk: Замінити

en: Replace All
uk: Замінити все

en: Replace _All
uk: Замінити _все

en: Replace _with:
uk: Замінити н_а:

en: Revert
uk: Повернути

en: Revert to a saved version of the file
uk: Повернутись до збереженої версії файлу

en: Revert unsaved changes to document "%s"?
uk: Відновити незбережені зміни в документі "%s"?

en: Reverting file:
uk: Відновлюється файлу:

en: Reverting the document "%s"...
uk: Відновлення документу "%s"...

en: Right Margin Position
uk: Позиція правого поля

en: Romanian
uk: Румунське

en: Run Command
uk: Виконати команду

en: Run a command
uk: Виконати команду

en: Russian
uk: Російська

en: S_elect the documents you want to save:
uk: _Виберіть документи, які необхідно зберегти:

en: S_ort...
uk: C_ортувати...

en: S_tart at column:
uk: По_чинати з стовпчика:

en: Save
uk: Зберегти

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save _As...
uk: Зберегти _як...

en: Save _None
uk: _Нічого не зберігати

en: Save all open files
uk: Зберегти всі відкрити файли

en: Save as...
uk: Зберегти як...

en: Save method not implemented for gedit viewer
uk: Метод збереження не реалізований для перегляду в gedit

en: Save the changes to document "%s" before closing?
uk: Зберегти зміни в документі "%s" перед закриванням?

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Save the current file with a different name
uk: Зберегти поточний файл з іншою назвою

en: Saving document "%s"...
uk: Збереження документу "%s"...

en: Se_lection color:
uk: Колір виді_лення:

en: Search _backwards
uk: _Шукати назад

en: Search backwards for the same text
uk: Зворотній пошук того ж тексту

en: Search for and replace text
uk: Пошук та заміна

en: Search for text
uk: Пошук тексту

en: Search forwards for the same text
uk: Прямий пошук того ж тексту

en: Select All
uk: Виділити все

en: Select _All
uk: Виді_лити все

en: Select a file to open
uk: Виберіть файл

en: Select a filename to save
uk: Оберіть назву файлу для збереження

en: Select files to open
uk: Виберіть файл

en: Select the _language of the current document.
uk: Вибрати _мову поточного документа

en: Select the entire document
uk: Виділити весь документ

en: Select the group of tags you want to use
uk: Вибрати групу тегів, яку ви хочете використовувати

en: Select the working directory...
uk: Вибрати робочий каталог...

en: Selecte_d text color:
uk: Колір в_иділеного тексту:

en: Selected Text Color
uk: Колір виділеного тексту

en: Selection Color
uk: Колір виділення

en: Set _Language
uk: Встановити _мову

en: Set language
uk: Встановити мову

en: Set program location...
uk: Встановити адресу програми...

en: Set the language of the current document
uk: Встановити мову поточного документа

en: Set toolbar button style according to desktop Menu and Toolbar Preferences
uk: Встановити стиль кнопок панелі інструментів відповідно до системних настройок меню і панелей

en: Setup the page settings
uk: Настройка параметрів сторінки

en: Shell command
uk: Команда _оболонки

en: Show commands debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення команд.

en: Show document debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення документу.

en: Show file debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення файлової підсистеми.

en: Show mdi debugging messages.
uk: Показати повідомлення налагодження MDI.

en: Show metadata debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення метаданих.

en: Show only icons in the toolbar
uk: Показувати в панелі інструментів лише значки

en: Show plugin debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення доповнень.

en: Show prefs debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення настройок.

en: Show printing debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення друку.

en: Show recent debugging messages.
uk: Показати останні налагоджувальні повідомлення.

en: Show search debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення пошуку.

en: Show session management debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення підсистеми керування сеансами.

en: Show size
uk: Показувати розмір

en: Show size in font info mode
uk: Показувати розмір у режимі інформації про шрифт.

en: Show text below every icon in the toolbar
uk: Показувати текст під кожним значком

en: Show text only beside important icons in the toolbar
uk: Показувати текст біля важливих значків

en: Show the tag list window
uk: Показати вікно списку тегів

en: Show undo debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення скасування дій.

en: Show utility debugging messages.
uk: Показувати службові налагоджувальні повідомлення.

en: Show view debugging messages.
uk: Показати налагоджувальні повідомлення відображення.

en: Sort
uk: Сортування

en: Sort the current document or selection.
uk: Відсортувати поточний документ чи виділену частину.

en: Sorted list of encodings used by gedit for auto-detecting the encoding of a file. "CURRENT" is the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
uk: Сортований список кодувань, що використовує редактор для визначення кодування файлу. "CURRENT" - поточне кодування локалізації. Використовуються лише підтримувані кодування.

en: Sorts a document or selected text.
uk: Сортує поточний документ чи виділений текст.

en: Source
uk: Вихідний текст

en: South European
uk: Південноєвропейське

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
uk: Визначає, як переносити довгі рядки під час друку. Використовуйте "GTK_WRAP_NONE" для вимкнення переносу, "GTK_WRAP_WORD" для переносу на межі слів і "GTK_WRAP_CHAR" для по-символьного переносу. Зауважте, що значення чутливі до регістру і мають з'являтися точно у вказаному вигляді.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
uk: Визначає, як переносити довгі рядки в області редагування. Використовуйте "GTK_WRAP_NONE" для вимкнення переносу, "GTK_WRAP_WORD" для переносу на межі слів і "GTK_WRAP_CHAR" для по-символьного переносу. Зауважте, що значення чутливі до регістру і мають з'являтися точно у вказаному вигляді.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
uk: Визначає шрифт, що використовуватиметься для друку тексту документів.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
uk: Визначає шрифт, що використовуватиметься для друку номерів рядків. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Друкувати номерів рядків" увімкнено.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
uk: Визначає шрифт, що використовуватиметься для друку заголовків сторінок. Матиме ефект лише тоді, коли параметр "Друкувати заголовок" увімкнено.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
uk: Визначає кількість недавніх використаних файлів, які відображатимуться в підменю "Недавні файли".

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
uk: Визначає кількість пропусків, які потрібно відображати замість символу табуляції.

en: Specifies the position of the right margin.
uk: Вказує позицію правого поля.

en: Spell checker
uk: Перевірка орфографії

en: Status Bar is Visible
uk: Панель стану видима

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Strikethrough
uk: Закреслений

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
uk: Визначає стиль для кнопок панелі інструментів. Можливі варіанти: "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" для використання системних значень, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" для відображення лише значків і "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" для відображення значків і тексту, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" для відображення тексту за значками. Зауважте, що значення чутливі до регістру і мають з'являтися точно у вказаному вигляді.

en: Suggestions
uk: Варіанти

en: Swedish
uk: Шведська

en: Syntax Highlighting
uk: Підсвічення синтаксису

en: T_ext for Important Icons
uk: Т_екст до важливих значків

en: Tab Size
uk: Розмір табуляції

en: Tag _List
uk: _Список тегів

en: Tag list
uk: Список тегів

en: Tag list plugin
uk: Доповнення списку тегів

en: Tags
uk: Теги

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Text Editor
uk: Текстовий редактор

en: Thai
uk: Таїландське

en: The %s plugin uses an external program, called <tt>%s</tt>, to perform its task.
    
    Please, specify the location of the <tt>%s</tt> program.
uk: Доповнення %s використовує зовнішню програму <tt>%s<tt> для виконання свого завдання.
    
    Вкажіть розташування програми <tt>%s<tt>.

en: The Document Statistics plugin analyzes the current document and determines the number of words, lines, characters and non-space characters in it and displays the result.
uk: Доповнення, що аналізує поточний документ і визначає кількість слів, рядків, символів і видимих символів у ньому, а потім відображає результат.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes.  Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
uk: Диск, на якому ви намагаєтеся зберегти файл має обмеження на розмір файла. Спробуйте зберегти файл меншого розміру, чи скористуйтесь диском, що не має такого обмеження.

en: The document "%s" has been reverted.
uk: Документ "%s" було відновлено.

en: The document "%s" has been saved.
uk: Документ "%s" було збережено.

en: The document "%s" has not been reverted.
uk: Документ "%s" не було відновлено.

en: The document "%s" has not been saved.
uk: Документ "%s" не було збережено.

en: The document does not contain mispelled words.
uk: Документ не містить слів з помилками.

en: The document is empty.
uk: Документ порожній.

en: The file "%s" already exists.
uk: Файл "%s" вже існує.

en: The file "%s" does not exist. Would you like to create it?
uk: Файла "%s" не існує. Створити?

en: The file "%s" is read-only.
uk: Файл "%s" лише для читання.

en: The file has too many symbolic links.
uk: Файл має надто багато символьних посилань.

en: The selected file is not executable.
uk: Вибраний файл не призначений для виконання.

en: The selected text does not contain mispelled words.
uk: Виділений текст не містить слів з помилками.

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
uk: Поле команди оболонки порожнє.
    
    Вкажіть допустиму команду оболонки.

en: The tag list plugin provides a method to easily insert into a document commonly used tags/strings without having to type them.
uk: Доповнення надає можливість простого вставляння в документ тегів чи рядків, що часто використовуються.

en: The text "%s" was not found.
uk: Текст "%s" не знайдено.

en: The title of the selection dialog box
uk: Заголовок діалогового вікна вибору

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
uk: %d документів мають незбережені зміни. Зберегти зміни перед закриванням?

en: There is not enough disk space to create the file "%s".
    
    Please free some disk space and try again.
uk: Недостатньо дискового простору для створення файла "%s".
    
    Звільніть місце на диску і спробуйте знову.

en: There is not enough disk space to save the file.
    Please free some disk space and try again.
uk: Недостатньо дискового простору для збереження файла.
    Звільніть, місце на диску та спробуйте знову.

en: There was an error displaying help: %s
uk: Помилка показу довідки: %s

en: Title
uk: Назва

en: Toolbar Buttons Style
uk: Стиль кнопок панелі інструментів

en: Toolbar is Visible
uk: Панель інструментів видима

en: Turkish
uk: Турецьке

en: Turn on all debugging messages.
uk: Увімкнути всі налагоджувальні повідомлення.

en: U_nindent
uk: _Забрати відступ

en: U_se default theme colors
uk: Використовувати _початковий набір кольорів

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Underline
uk: Підкреслення

en: Undo
uk: Скасувати

en: Undo Actions Limit
uk: Обмеження операцій скасування змін

en: Undo the last action
uk: Скасувати останню операцію

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Unicode (UTF-8)
uk: Юнікод (UTF-8)

en: Unindent selected lines
uk: Забрати відступ у виділених рядках

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Untitled
uk: Неназваний

en: Update
uk: Оновити

en: Use %s highlight mode
uk: Використовувати режим підсвічення синтаксису "%s"

en: Use Default Colors
uk: Використовувати початковий набір кольорів

en: Use Default Font
uk: Використовувати початковий шрифт

en: Use Normal highlight mode
uk: Використовувати звичайний режим підсвічення синтаксису

en: Use font in label
uk: Застосувати шрифт у позначці

en: Use font in the label in font info mode
uk: Застосувати шрифт у позначці у режимі інформації про шрифт

en: Use the _selected format
uk: Використати _вибраний формат

en: User dictionary:
uk: Словник користувача:

en: User name
uk: Користувач

en: Vietnamese
uk: В'єтнамське

en: View
uk: Вигляд

en: Western
uk: Західне

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Auto Save Interval" option.
uk: Чи потрібно автоматично зберігати змінені файли з певною періодичністю. Інтервал між збереженнями визначається параметром "Інтервал автозбереження"

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
uk: Чи мають створюватися резервні копії для файлів. Ви можете встановити розширення резервних файлів параметром "Розширення резервних копій".

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
uk: Чи мають відображатися номери рядків у області редагування.

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
uk: Чи слід відображати праве поле у області редагування.

en: Whether gedit should enable auto indentation.
uk: Чи потрібно автоматично розставляти відступ.

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
uk: Чи потрібно вмикати підсвічення синтаксису.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
uk: Чи слід друкувати заголовок документа.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
uk: Чи вставляти пропуски замість знаків табуляції.

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
uk: Чи потрібно застосовувати підсвічення синтаксису при друкуванні документів.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
uk: Чи має панель стану відображатися у вікнах редагування.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
uk: Чи має панель інструментів відображатися у вікнах редагування.

en: Whether to use the system's default colors for the editing area. If this option is turned off, then the colors of the editing area will be those specified in the "Background Color", "Text Color", "Selected Text Color", and "Selection Color" options.
uk: Чи використовувати системні кольори для області редагування. Якщо цей параметр вимкнуто, то для області редагування будуть використовуватися кольори, визначені в параметрах "Колір тла", "Колір тексту", "Колір виділеного тексту" і "Колір вибору".

en: Whether to use the system's default font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
uk: Чи використовувати системний шрифт для області редагування. Якщо цей параметр вимкнуто, то для області редагування буде використовуватися шрифт, визначений в параметрі "Шрифт редактора".

en: Words
uk: Слів

en: You cannot undo a sort operation
uk: Операцію сортування буде неможливо скасовувати

en: _About
uk: _Про програму

en: _About Plugin
uk: _Про модуль

en: _Add
uk: _Додати

en: _Autocheck Spelling
uk: _Автоматична перевірка орфографії

en: _Autosave files every
uk: _Автоматично зберігати поточний файл кожні

en: _Background color:
uk: К_олір тла:

en: _Background:
uk: _Тло:

en: _Body:
uk: _Тіло:

en: _Check Spelling
uk: Перевірити _орфографію

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Close All
uk: З_акрити все

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: _Copy Text
uk: _Копіювати текст

en: _Customize Toolbar
uk: _Настройка панелі

en: _Delete
uk: В_идалити

en: _Description
uk: _Опис

en: _Desktop Default
uk: _Типово для стільниці

en: _Display line numbers
uk: Показувати _номери рядків

en: _Document Statistics
uk: Статистика _документа

en: _Documents
uk: Д_окументи

en: _Edit
uk: _Правка

en: _Enable auto indentation
uk: _Ввімкнути автоматичну розстановку відступів

en: _Enable syntax highlighting
uk: Ввімкнути підсвічення синтаксису

en: _Encoding
uk: _Кодування

en: _File
uk: _Файл

en: _Find...
uk: З_найти...

en: _Foreground:
uk: П_ередній план:

en: _Go to Line
uk: _Перейти на рядок

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Highlight Mode
uk: _Підсвічування синтаксису

en: _Icons Only
uk: Лише _значки

en: _Ignore
uk: _Ігнорувати

en: _Ignore All
uk: _Ігнорувати все

en: _Ignore case
uk: _Ігнорувати регістр

en: _Indent
uk: В_ідступ

en: _Insert
uk: Вст_авка

en: _Insert a new preview phrase.
uk: Вст_авити нову фразу-зразок.

en: _Limit to
uk: _Обмежувати до

en: _Line number:
uk: _Номер рядка:

en: _Line numbers:
uk: _Номери рядків:

en: _Location to search for:
uk: _Адреса для пошуку:

en: _Match case
uk: Збігається _регістр

en: _Modify preview phrase...
uk: _Змінити фразу для перегляду...

en: _More...
uk: _Більше...

en: _Move to New Window
uk: Пере_містити у нове вікно

en: _New
uk: _Створити

en: _Number every
uk: _Нумерувати кожен

en: _Open...
uk: _Відкрити...

en: _Output Window
uk: Вікно _виводу

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: _Print page headers
uk: Друкувати за_головки сторінок

en: _Print...
uk: Д_рук...

en: _Prompt for a format
uk: За_питувати формат

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: _Redo
uk: Повт_орити

en: _Replace
uk: За_мінити

en: _Replace...
uk: _Замінити...

en: _Reset to Default
uk: _Скинути на типові

en: _Restore Default Fonts
uk: Відновити _початкові шрифти

en: _Reverse order
uk: З_воротній порядок

en: _Revert
uk: Від_новити

en: _Right margin at column:
uk: П_раве поле у стовпчика:

en: _Run
uk: _Виконати

en: _Run Command...
uk: Ви_конати команду...

en: _Save
uk: З_берегти

en: _Save All
uk: Зб_ерегти все

en: _Save Selected
uk: З_берегти виділені

en: _Search
uk: З_найти

en: _Search for:
uk: Знай_ти:

en: _Show results in Output Window
uk: _Показати результати у вікні виводу

en: _Sort
uk: С_ортувати

en: _Spelling Suggestions...
uk: Мо_жливі варіанти...

en: _Statusbar
uk: _Рядок стану

en: _Suggestions:
uk: Ва_ріанти:

en: _Tabs width:
uk: _Ширина вкладок:

en: _Text for All Icons
uk: _Текст до усіх значків

en: _Toolbar
uk: Панель _інструментів

en: _Tools
uk: С_ервіс

en: _Undo
uk: _Скасувати

en: _Unlimited undo
uk: _Необмежене скасування

en: _Update
uk: О_новити

en: _Use custom format
uk: Використовувати _інший формат

en: _Use default theme font
uk: Шрифт _типової теми

en: _View
uk: _Вигляд

en: _Working directory:
uk: _Робочий каталог:

en: _Wrap around
uk: _Досягнувши кінця, починати спочатку

en: _minutes
uk: _хвилин

en: act_ions
uk: _дій

en: button1
uk: кнопка1

en: dialog1
uk: діалог1

en: gedit application
uk: Додаток gedit

en: gedit automation factory
uk: Фабрика програми gedit

en: gedit cannot handle %s: locations in write mode.
uk: gedit не може працювати з %s: адресами в режимі запису.

en: gedit cannot handle this kind of location in write mode.
uk: gedit не може працювати з цим типом адрес в режимі запису.

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
uk: gedit -- це малий і легкий текстовий редактор для GNOME

en: gedit: Document Info plugin
uk: gedit: Доповнення інформації про документ

en: gedit: Shell Output plugin
uk: gedit: Доповнення виводу оболонки

en: label
uk: позначка

en: lines
uk: рядок
