gnome-applets 2.4.1 - en to uk translation catalogue (1243 entries)

en:  mounted
uk:  підключено

en:  not mounted
uk:  відключено

en: " reported:
uk: " повідомлення:

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
uk: %#.1fМб прийнято / %#.1fМб відіслано / час: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d / %H:%M
uk: %a, %d %b, %H:%M

en: %d message | %d messages
uk[0]: %d повідомлення
uk[1]: %d повідомлення
uk[2]: %d повідомлення

en: %d unread | %d unread
uk[0]: %d непрочитане
uk[1]: %d непрочитаних
uk[2]: %d непрочитаних

en: %s
    %d note | %s
    %d notes
uk[0]: %s:
    %d нотатка
uk[1]: %s:
    %d нотатки
uk[2]: %s:
    %d нотаток

en: %s does not seem to be a CD player
uk: Схоже, %s не є програвачем компакт-дисків

en: %s:
    %d%% in use
uk: %s:
    %d%% використовується

en: (C) 1997 The Free Software Foundation
    (C) 2001 Chris Phelps (GNOME 2 Port)
uk: © 1997 Фундація Вільного Програмного Забезпечення
    © 2001 Chris Phelps (перенесення на GNOME 2)

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
uk: © 1998-2000 Фундація вільного програмного забезпечення

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
uk: © 1999-2001, Хакери GNOME

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
uk: © 2000 The Gnulix Society, © 2002 Фундація вільного програмного забезпечення

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
uk: © 2001, 2002 Фундація вільного програмного забезпечення

en: (No
uk: (Не

en: <b>Appearance</b>
uk: <b>Вигляд</b>

en: <b>Auto Completion</b>
uk: <b>Автоматичне доповнення</b>

en: <b>Battery Color Levels (%)</b>
uk: <b>Кольорові рівні батареї (у %)</b>

en: <b>Behavior</b>
uk: <b>Поведінка</b>

en: <b>Colors</b>
uk: <b>Кольори</b>

en: <b>Default Note Properties</b>
uk: <b>Початкові властивості нотаток</b>

en: <b>Delete ALL sticky notes?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
uk: <b>Знищити всі нотатки?</b>
    
    Зміни будуть збережені негайно.

en: <b>Delete this sticky note?</b>
    
    Changes will be saved instantly.
uk: <b>Знищити цю нотатку?</b>
    
    Зміни будуть збережені негайно.

en: <b>Layout</b>
uk: <b>Розташування</b>

en: <b>Progress Bar Direction</b>
uk: <b>Напрямок перебігу</b>

en: <b>Properties</b>
uk: <b>Властивості</b>

en: <b>Size</b>
uk: <b>Розмір</b>

en: <b>Suspend</b>
uk: <b>Призупинення</b>

en: <b>Warnings</b>
uk: <b>Попередження</b>

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
uk: Варіант xeyes для панелі GNOME.

en: A set of eyeballs for your panel
uk: Встановлює аплет Очі на вашу панель

en: A system load indicator
uk: Індикатор завантаження системи

en: A_ddress:
uk: _Адреса:

en: AccessX Status
uk: Стан AccessX

en: AccessX Status Applet Factory
uk: Фабрика аплету стану AccessX

en: Accessories
uk: Стандартні

en: Activate more plugins
uk: Активувати додаткові модулі

en: Active _plugins:
uk: Активні _модулі:

en: Add New Macro
uk: Додати новий макрос

en: Add Palette
uk: Додавання палітри

en: Add Plugin
uk: Додавання модуля

en: Add button
uk: Додати

en: Address Entry
uk: Поле адреси

en: Adjust the sound volume
uk: Регулює гучність звуку

en: Advanced
uk: Додатково

en: Alert you when new mail arrives
uk: Повідомляти про прибуття нової пошти

en: Algeria
uk: Алжир

en: Amusements
uk: Розваги

en: An error occured while launching the Suspend command: %s
    Please try to correct this error
uk: Помилка на виконанні команди призупинення: %s
    Спробуйте виправити цю помилку

en: An error occured.
    
    Keymap `%s' is not supported on this system. Please choose another keymap.
    
    The command was: %s
uk: Сталася помилка.
    
    Розкладка `%s' не підтримується цією системою. Будь ласка, оберіть іншу.
    
    Команда була: %s

en: An error occured.
    
    Unable to load keymap `%s', probably because command `xmodmap' could not be located in your PATH.
    
    The command was: %s
uk: Сталася помилка.
    
    Не вдається завантажити розкладку `%s', мабуть через відсутність команди `xmodmap' за зазначеними у PATH шляхами.
    
    Виконувалась команда: %s

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Appearance mode of the applet
uk: Режим показу аплету

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
uk: Аплет для підключення та відключення блочних томів.

en: Applet refresh rate in milliseconds
uk: Частота оновлення аплету (в мілісекундах)

en: Applet scrolls right to left when this key is set to true.
uk: Якщо це встановлено, то прокручування відбуватиметься справа наліво.

en: Arabic
uk: Арабська

en: Arabic keymap
uk: Арабська

en: Arabic xkb keymap
uk: Арабська для XKB

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Armenian Sun keymap
uk: Вірменська від Sun

en: Armenian xkb keymap
uk: Вірменська для XKB

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
uk: Питати підтвердження для встановлення і розриву з'єднання

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
uk: Намагатись автоматично доповнювати команду, ґрунтуючись на історії введених команд.

en: Audio Channels
uk: Звукові канали

en: Audio device is busy, or being used by another application
uk: Звуковий пристрій зайнятий, або використовується іншою програмою

en: Austria
uk: Австрія

en: Autosave timeout in minutes
uk: Інтервал автоматичного збереження в хвилинах

en: Available palettes
uk: Наявні палітри

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Azerbaijani Turkish
uk: Азербайджанська турецька

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
uk: Азербайджанська від Sun

en: Azerbaijani Turkish xkb keymap
uk: Азербайджанська турецька для XKB

en: B_link connection status when connecting
uk: _Блимання індикатора стану під час встановлення з'єднання

en: Bac_kground:
uk: Т_ло:

en: Backg_round:
uk: _Тло:

en: Background color
uk: Колір тла

en: Background color, blue component
uk: Синій компонент кольору тла

en: Background color, green component
uk: Зелений компонент кольору тла

en: Background color, red component
uk: Червоний компонент кольору тла

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Basque
uk: Баскська

en: Bass
uk: НЧ

en: Battery Charge Monitor
uk: Монітор зарядження батареї

en: Battery Charge Monitor Preferences
uk: Настройки монітора заряджання батареї

en: Battery Status Utility
uk: Утиліта індикації стану батареї

en: Battery fully re-charged
uk: Батарею повністю перезаряджено

en: Battery is now fully re-charged!
uk: Батарею повністю перезаряджено!

en: Battery low (%d%%) and AC is offline
uk: Батарея розряджена (%d%%), та мережа змінного струму відімкнена

en: Battery power low
uk: Батарея розряджена

en: Battery: %d%% (%s)
uk: Батарея: %d%% (%s)

en: Battery: Not present
uk: Батарея: відсутня

en: Battstat Factory
uk: Фабрика стану батареї

en: Beep for warnings
uk: Попередження звуковим сигналом

en: Beep on group switch
uk: Подавати звуковий сигнал при перемиканні групи

en: Beep when displaying a warning
uk: Супроводжувати вивід попереджень звуковим сигналом

en: Before each _update:
uk: Перед кожною _перевіркою:

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belarussian
uk: Білоруська

en: Belarussian Sun keymap
uk: Білоруська від Sun

en: Belarussian xkb keymap
uk: Білоруська XKB

en: Belgian
uk: Бельгійська

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Blink when connecting
uk: Блимання під час встановлення з'єднання

en: Blowing dust
uk: Вітер з пилом

en: Blowing sand
uk: Вітер з піском

en: Blowing snowfall
uk: Хуртовина

en: Blowing sprays
uk: Бризки

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
uk: Бразильська португальська від Sun для USB

en: Brazil Portuguese Sun keymap
uk: Бразильська португальська від Sun

en: Brazil Portuguese keymap
uk: Бразильська португальська

en: Brazil Portuguese xkb keymap
uk: Бразильська португальська для XKB

en: Broken clouds
uk: Хмарно з проясненнями

en: Browse
uk: Вибрати

en: Browser
uk: Огляд

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Bulgarian Cyrillic
uk: Болгарська кирилиця

en: Bulgarian Sun keymap
uk: Болгарська від Sun

en: Bulgarian keymap
uk: Болгарська

en: Bulgarian xkb keymap
uk: Болгарська для XKB

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
uk: Зазвичай, новим нотаткам призначається заголовок з поточною датою. Використовується формат, який розпізнає функція strftime().

en: CD
uk: Компакт-диск

en: CD Player
uk: Програвач компакт-дисків

en: CD Player Applet Factory
uk: Фабрика аплетів програвача компакт-дисків

en: CD Player Preferences
uk: Настройки програвача компакт-дисків

en: CPU Load
uk: Завантаження ЦП

en: CPU graph background color
uk: Колір тла графіка використання ЦП

en: C_olor:
uk: _Колір:

en: C_onnect
uk: З'_єднатись

en: C_onnecting:
uk: В_становлення з'єднання:

en: Cach_ed
uk: Ке_шована

en: Calm
uk: Безвітряно

en: Can not launch the eyes applet.
uk: Не вдається запустити аплет "Очі".

en: Can't access ACPI events in /var/run/acpid.socket! Make sure the ACPI subsystem is working and the acpid daemon is running.
uk: Не вдається отримати доступ до сокету ACPI подій у /var/run/acpid.socket! Перевірте, що ACPI підсистема працює та служба acpid запущена.

en: Can't open the APM device!
    
    Make sure you have read permission to the
    APM device.
uk: Не вдається відкрити пристрій APM!
    
    Переконайтесь, що ви має право на
    зчитування з пристрою APM.

en: Canada
uk: Канада

en: Canadian Sun keymap
uk: Канадська від Sun

en: Canadian xkb keymap
uk: Канадська для XKB

en: Cannot browse device
uk: Не вдається переглянути пристрій

en: Cannot get schema for %s: %s
uk: Не вдається отримати схему для %s : %s

en: Cannot mount device
uk: Не вдається підключити пристрій

en: Cannot set schema for %s: %s
uk: Не вдається встановити схему для %s : %s

en: Cd Recorder
uk: Пристрій запису CD

en: Cdrom
uk: Пристрій CD

en: Change
uk: Змінилось

en: Change the keyboard layout
uk: Зміна розкладки клавіатури

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
uk: Канал контролюється аплетом. Лише для OSS.

en: Character Palette
uk: Палітра символів

en: Character Palette Preferences
uk: Настройки палітри символів

en: Characters shown on applet startup
uk: Символи, що показуватимуться після запуску

en: Charging
uk: Заряджається

en: Charpicker Applet Factory
uk: Фабрика аплету вибору символів

en: Check for mail _every:
uk: Перевіряти скриньку _кожні:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
uk: Вибрати основний колір для всіх нотаток

en: Choose a color for the note
uk: Вибрати колір нотатки

en: Choose a font for the note
uk: Вибрати шрифт нотатки

en: Choose a font to use for all sticky notes
uk: Вибрати шрифт для всіх нотаток

en: Choose if notes are visible on ALL workspaces
uk: Відмітьте для показу нотаток на всіх робочих областях

en: Choose if the default style is forced on all notes
uk: Відмітьте, щоб стандартний стиль застосовувався до всіх нотаток

en: Choose the default group (for newly created windows).
uk: Відмітьте, щоб стандартний стиль застосовувався до всіх нотаток

en: Choose time interval in minutes to check mail
uk: Вибрати період перевірки скриньки (в хвилинах)

en: Choose time interval in seconds to check mail
uk: Вибрати період перевірки скриньки (в секундах)

en: City:
uk: Місто:

en: Clear Sky
uk: Безхмарно

en: Clic_k:
uk: _Клацання:

en: Click this button for the list of previous commands
uk: Натисніть на цю кнопку для отримання списку попередніх команд

en: Click this button to Play or Pause the CD
uk: Натисніть цю кнопку для програвання чи призупинення програвання компакт-диска

en: Click this button to Play the next track in the CD
uk: Натисніть цю кнопку для переходу на наступну доріжку

en: Click this button to Play the previous track in the CD
uk: Натисніть цю кнопку для переходу на попередню доріжку

en: Click this button to Stop playing the CD
uk: Натисніть цю кнопку, щоб зупинити програвання компакт-диска

en: Click this button to eject the CD
uk: Натисніть цю кнопку, щоб витягнути компакт-диск

en: Click this button to start the browser
uk: Клацніть на цю кнопку, щоб запустити переглядач

en: Click to Enter Weather.com
uk: Клацніть, щоб відвідати Weather.com

en: Click to add a new palette
uk: Натисніть кнопку для додавання нової палітри

en: Click to delete the selected palette
uk: Клацніть для видалення вибраної палітри

en: Click to edit the selected palette
uk: Клацніть для зміни вибраної палітри

en: Close note
uk: Закрити нотатку

en: Close the dialog
uk: Закрити вікно

en: Co_mmand:
uk: К_оманда:

en: Co_nnected:
uk: З'_єднано:

en: Co_nnection command:
uk: Команда з'_єднання:

en: Colors
uk: Кольори

en: Command
uk: Команда

en: Command Line
uk: Командний рядок

en: Command Line Preferences
uk: Настройки аплету Командний рядок

en: Command executed when connecting
uk: Команда, що виконується при з'єднанні

en: Command executed when disconnecting
uk: Команда, що виконується при роз'єднання

en: Command line
uk: Командний рядок

en: Command line _background:
uk: _Тло командного рядка:

en: Command line _foreground:
uk: _Колір тексту командного рядка:

en: Command line has been disabled by your system administrator
uk: Командний рядок заблокований системним адміністратором

en: Command to execute before each update
uk: Команда, що виконуватиметься перед кожною перевіркою

en: Command to execute when checking mail
uk: Команда, що виконуватиметься при перевірці пошти

en: Command to execute when clicked
uk: Команда, що виконуватиметься після подвійного клацання

en: Command to execute when new mail arrives
uk: Команда, що виконуватиметься при надходженні нових повідомлень

en: Command to execute when you click on the Inbox Monitor
uk: Команда, що виконуватиметься при клацанні на моніторі пошти

en: Command to run before checking mail
uk: Команда, що виконуватиметься перед перевіркою пошти

en: Command to send to suspend the computer
uk: Команда призупинення комп'ютера

en: Commands
uk: Команди

en: Comoros
uk: Коморос

en: Con_firm connection
uk: Підтверджувати _встановлення з'єднання

en: Conditions:
uk: Погодні умови:

en: Configure the selected plugin
uk: Настроїти вибраний модуль

en: Connection Status
uk: Стан з'єднання

en: Connections
uk: З'єднання

en: Copyright (C) 1998
uk: Авторське право © 1998

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
uk: Авторські права © 1999, Dave Camp

en: Copyright (C) 2003 Sun Microsystems
uk: Авторське право © 2003, Sun Microsystems

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
uk: Авторське право © 1999, S. Papadimitriou

en: Could not connect to the Internet.
uk: Не вдається встановити з'єднання з Інтернетом

en: Could not retrieve the stock data.
uk: Не вдається отримати біржові дані.

en: Couldn't open mixer device %s
uk: Не вдається відкрити пристрій регулятора звуку %s

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
uk: Створення, показ і керування нотатками на стільниці

en: Critical
uk: Критичний рівень

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Croatian keymap
uk: Хорватська

en: Current Conditions
uk: Поточні погодні умови

en: Current _stocks:
uk: Поточні _акції:

en: Custom
uk: Інша

en: Czech
uk: Чеська

en: Czech Republic
uk: Чехія

en: Czech Sun keymap
uk: Чеська від Sun

en: Czech and Slovak xkb keymap
uk: Чеська і словацька для XKB

en: Czech keymap
uk: Чеська

en: Czech qwertz xkb keymap
uk: Чеська типу QWERTZ для XKB

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
uk: НЕ РЕКОМЕНДУЮТЬСЯ - Символи, що показуватимуться після запуску

en: Danish
uk: Датська

en: Danish Sun Type-4 keymap
uk: Датська Type-4 від Sun

en: Danish Sun USB keymap
uk: Датська від Sun для USB

en: Danish Sun keymap
uk: Датська від Sun

en: Danish keymap
uk: Датська

en: Danish xkb keymap
uk: Датська для XKB

en: Date format of note's title
uk: Формат дати заголовка нотатки

en: Deactivate selected plugin
uk: Де-активувати вибраний модуль

en: Debug level
uk: Рівень налагодження

en: Decrease the plugin priority
uk: Зменшити пріоритет модуля

en: Default click behavior of the applet
uk: Типова поведінка при клацанні

en: Default color for new notes
uk: Початковий колір нових нотаток

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
uk: Початковий колір нових нотаток у шістнадцятковому форматі HTML, наприклад, "#30FF50".

en: Default font for new notes
uk: Початковий шрифт нових нотаток

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10"
uk: Початковий шрифт у нових нотатках. Це має бути назва шрифту у форматі Pango, наприклад, "Sans Italic 10"

en: Default group, assigned on window creation
uk: Початкова група, що призначається при створенні вікна

en: Default height for new notes
uk: Початкова висота нових нотаток

en: Default height for new sticky notes in pixels.
uk: Початкова висота нових нотаток в точках.

en: Default width for new notes
uk: Початкова ширина нових нотаток

en: Default width for new sticky notes in pixels.
uk: Початкова ширина нових нотаток в точках.

en: Delete button
uk: Видалити

en: Denmark
uk: Данія

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
uk: Прогноз для цього місця недоступний.
    Спробуйте подивитись прогноз для штату. Зауважте, що прогнози IWIN є лише для міст США.

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
uk: Визначає, чи аплет погоди автоматично оновлює дані про погоду.

en: Device Path
uk: Шлях пристрою

en: Device _path:
uk: _Шлях пристрою:

en: Dew point:
uk: Точка роси:

en: Digital1
uk: Цифровий 1

en: Digital2
uk: Цифровий 2

en: Digital3
uk: Цифровий 3

en: Directory in which the theme is located
uk: Каталог, де розташована тема

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disconnec_ted:
uk: _Роз'єднано:

en: Disk Mounter
uk: Підключення дисків

en: Disk Mounter Preferences
uk: Настройки підключення дисків

en: Displa_y only symbols and price
uk: _Показувати лише символи та вартість

en: Display
uk: Відображення

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
uk: Показувати вікно підтвердження для встановлення чи розриву з'єднання.

en: Display only stock symbols along with their value. Do not diplay changes in value.
uk: Показувати лише біржові символи з їх вартістю. Не показувати зміни у вартості.

en: Display only symbols and price
uk: Показувати лише знаки та їх вартість

en: Display radar map
uk: Показувати радарну мапу

en: Displays current state of keyboard accessibility features
uk: Відображає поточний стан спеціальних можливостей клавіатури

en: Djibouti
uk: Джібуті

en: Do we run the exec-command
uk: Чи виконуватиметься exec-command

en: Do we run the newmail-command
uk: Чи виконуватиметься newmail-command

en: Do we want to save the password to disk
uk: Чи потрібно зберігати пароль на диску

en: Do you want to connect?
uk: Встановити з'єднання?

en: Drain from top
uk: Зменшується згори

en: Drifting dust
uk: Пилові заноси

en: Drifting sand
uk: Пісчані заноси

en: Drifting snow
uk: Снігові замети

en: Drive Mount Applet Factory
uk: Фабрика аплету підключення

en: Drivemount command failed.
    "
uk: Помилка при виконанні команди підключення тому.
    "

en: Drizzle
uk: Мряка

en: Dust
uk: Пил

en: Dust whirls
uk: Пилові вихори

en: Dust whirls in the vicinity
uk: Пилові вихори в околицях

en: Duststorm
uk: Пилова буря

en: Duststorm in the vicinity
uk: Пилова буря в околицях

en: Dutch
uk: Голландська

en: Dutch Sun keymap
uk: Голландська від Sun

en: Dutch keymap
uk: Голландська

en: Dutch xkb keymap
uk: Голландська для XKB

en: Dvorak xkb keymap
uk: Дворак для XKB

en: E_nable history-based auto completion
uk: Ввімкнути _автодоповнення, що ґрунтується на історії

en: East
uk: Східний

en: East - NorthEast
uk: Східний - північно-східний

en: East - Southeast
uk: Східний - південно-східний

en: Edit Keyboard
uk: Правка розкладки

en: Edit Palette
uk: Редагувати палітру

en: Edit button
uk: Змінити

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Eject
uk: Витягнути

en: Elapsed time
uk: Витрачений час

en: Empty notes are always deleted without confirmation
uk: Порожні нотатки завжди видаляються без попередження

en: Enable CPU load graph
uk: Ввімкнути графік використання ЦП

en: Enable _radar map
uk: Ввімкнути _радарну мапу

en: Enable load average graph
uk: Ввімкнути графік середнього завантаження

en: Enable memory load graph
uk: Ввімкнути графік використання пам'яті

en: Enable network load graph
uk: Ввімкнути графік використання мережі

en: Enable swap load graph
uk: Ввімкнути графік використання підкачки

en: Encrypted password
uk: Зашифрований пароль

en: English
uk: Англійська

en: English Sun Type-4 keymap
uk: Англійська Type-4 від Sun

en: English Sun USB keymap
uk: Англійська від Sun для USB

en: English Sun keymap
uk: Англійська від Sun

en: English keymap
uk: Англійська

en: Enter the URL
uk: Введіть адресу (URL)

en: Error
uk: Помилка

en: Error checking mail
uk: Помилка перевірки пошти

en: Error connecting to mail server.
uk: Помилка з'єднання з поштовим сервером.

en: Error displaying help
uk: Помилка відображення довідки

en: Error loading XKB configuration registry
uk: Помилка завантаження реєстру конфігурації XKB

en: Error syncing config data: %s
uk: Помилка узгодження даних параметрів: %s

en: Estonia
uk: Естонія

en: Estonian
uk: Естонська

en: Estonian Sun keymap
uk: Естонська від Sun

en: Estonian keymap
uk: Естонська

en: Estonian xkb keymap
uk: Естонська для XKB

en: Euskadi
uk: Басконія

en: Every time the specified number of minutes pass, the sticky notes are automatically saved.
uk: Липкі нотатки автоматично зберігаються через вказаний інтервал часу (у хвилинах).

en: F_ree
uk: _Вільна

en: Factory for CD player applet
uk: Фабрика для аплету програвача компакт-дисків

en: Factory for creating inbox monitors.
uk: Фабрика для створення моніторів пошти.

en: Factory for creating the weather applet.
uk: Фабрика для створення аплету погоди.

en: Factory for drive mount applet
uk: Фабрика для аплету підключення дисків

en: Failed to access configuration source(s): %s
uk: Помилка доступу до джерел(а) параметрів: %s

en: Failed to get METAR data.
uk: Не вдається отримати дані METAR.

en: Failed to init GConf: %s
uk: Помилка ініціалізації GConf: %s

en: Fast
uk: Швидко

en: Fetch a radar map on each update.
uk: Запитувати радарну мапу з кожним оновленням.

en: Few clouds
uk: Невелика хмарність

en: Few ice pellets
uk: Незначні опади крижаних кульок

en: Finland
uk: Фінляндія

en: Finnish
uk: Фінська

en: Finnish Sun keymap
uk: Фінська від Sun

en: Finnish keymap
uk: Фінська

en: Finnish xkb keymap
uk: Фінська для XKB

en: Flag
uk: Прапор

en: Flag and Label
uk: Прапор та скорочення

en: Flag image for the keyboard layout
uk: Зображення прапора для розкладки

en: Floppy
uk: Дискета

en: Fog
uk: Туман

en: Fog in the vicinity
uk: Туман на околицях

en: Folder Entry box
uk: Поле вводу теки

en: Font
uk: Шрифт

en: Font and Colors
uk: Шрифт та кольори

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
uk: Для горизонтальних панелей — ширина графіка в точках. Для вертикальних — висота графіка.

en: For_eground:
uk: Пере_дній план:

en: Force _default color and font on notes
uk: С_тандартний колір і шрифт для всіх нотаток

en: Forecast
uk: Прогноз

en: Forecast Report
uk: Прогноз погоди

en: Foregroun_d:
uk: Передні_й план:

en: Foreground color, blue component
uk: Синій компонент кольору переднього плану

en: Foreground color, green component
uk: Зелений компонент кольору переднього плану

en: Foreground color, red component
uk: Червоний компонент кольору переднього плану

en: Former Czechoslovakia
uk: Колишня Чехословакія

en: France
uk: Франція

en: Freezing drizzle
uk: Холодна мряка

en: Freezing fog
uk: Холодний туман

en: Freezing rain
uk: Дощ з градом

en: French
uk: Французька

en: French PC/AT 101 keyboard
uk: Французька клавіатура PC/AT 101

en: French Sun USB keymap
uk: Французька від Sun для USB

en: French Sun keymap
uk: Французька від Sun

en: French Swiss
uk: Швейцарська французька

en: French Swiss keymap
uk: Швейцарська французька

en: French keymap
uk: Французька

en: French xkb keymap
uk: Французька для XKB

en: French-Canadian 105-key
uk: Канадська французька (105 клавіш)

en: Full Battery Notification
uk: Сповіщення про повний заряд

en: Funnel cloud
uk: Смерч

en: GB 102-key
uk: Велика Британія (102 клавіші)

en: GB 105-key
uk: Велика Британія (105 клавіш)

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
uk: Виставлено GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL, схему не буде встановлено.

en: GKB Factory
uk: Фабрика GKB

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
uk: Домашня сторінка GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GNOME Weather
uk: Погода

en: GNOME keyboard applet factory
uk: Фабрика аплетів клавіатури

en: GNOME keyboard layout indicator
uk: Індикатор розкладки клавіатури

en: General
uk: Загальне

en: Georgia
uk: Грузія

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Georgian Latin
uk: Грузинська латиниця

en: Georgian Russian layout
uk: Грузинська російська

en: Georgian keymap
uk: Грузинська

en: German
uk: Німецька

en: German Sun Type-4 keymap
uk: Німецька Type-4 від Sun

en: German Sun USB keymap
uk: Німецька від Sun для USB

en: German Sun keymap
uk: Німецька від Sun

en: German Swiss with Euro
uk: Швейцарська німецька з Євро

en: German keymap
uk: Німецька

en: German xkb keymap
uk: Німецька для XKB

en: Germany
uk: Німеччина

en: Get continuously updated stock quotes
uk: Отримує свіжі біржові курси

en: Geyes
uk: Очі

en: Geyes Applet Factory
uk: Фабрика аплету "Очі"

en: Geyes Preferences
uk: Настройки аплету Очі

en: Gnome Keyboard default
uk: Типова клавіатура GNOME

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
uk: Аплет для вибору спеціальних знаків, котрих немає на клавіатурі. Випущено під ліцензією GNU General Public Licence.

en: Graph color for Ethernet network activity
uk: Колір графіка активності в мережі протоколу Ethernet

en: Graph color for PLIP network activity
uk: Колір графіка активності в мережі протоколу PLIP

en: Graph color for SLIP network activity
uk: Колір графіка активності в мережі протоколу SLIP

en: Graph color for buffer memory
uk: Колір графіка буфера пам'яті

en: Graph color for cached memory
uk: Колір графіка кешованої пам'яті

en: Graph color for load average
uk: Колір графіка середньої завантаженості

en: Graph color for nice-related CPU activity
uk: Колір графіка активності ЦП з урахуванням пріоритету

en: Graph color for other network usage
uk: Колір графіка іншого використання мережі

en: Graph color for shared memory
uk: Колір графіка спільної пам'яті

en: Graph color for system-related CPU activity
uk: Колір графіка системної активності процесора

en: Graph color for user-related CPU activity
uk: Колір графіка завантаженості процесора користувачем

en: Graph color for user-related memory usage
uk: Колір графіка використання пам'яті користувачем

en: Graph color for user-related swap usage
uk: Колір графіка використання підкачки користувачем

en: Graph size
uk: Розмір графіка

en: Greece
uk: Греція

en: Greek
uk: Грецька

en: Greek keymap
uk: Грецька

en: Greek xkb keymap
uk: Грецька для XKB

en: Gtik Applet Factory
uk: Фабрика аплету Gtik

en: Gweather Applet Factory
uk: Фабрика аплетів погоди

en: H_eight:
uk: _Висота:

en: Hail
uk: Град

en: Hail showers
uk: Потужний поривчастий град

en: Hailstorm
uk: Градова гроза

en: Hard Disk
uk: Жорсткий диск

en: Haze
uk: Серпанок

en: Heavy drizzle
uk: Рясна мряка

en: Heavy duststorm
uk: Сильна пилова буря

en: Heavy ice pellets
uk: Сильні опади крижаних кульок

en: Heavy rain
uk: Рясний дощ

en: Heavy sandstorm
uk: Сильна пісочна буря

en: Heavy snow
uk: Сильний сніг

en: Heavy snow grains
uk: Рясна сніжна крупа

en: Hebrew
uk: Єврейська

en: Hebrew Sun keymap
uk: Єврейська від Sun

en: Hebrew keymap
uk: Єврейська

en: Hebrew xkb keymap
uk: Єврейська для XKB

en: High
uk: Заряджено

en: History
uk: Історія

en: History list
uk: Список історії

en: How often (in milliseconds) we check the mail
uk: Як часто (в мілісекундах) перевіряти пошту

en: Humidity:
uk: Вологість:

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Hungarian 101-key latin 1
uk: Угорська Latin1 (101 клавіша)

en: Hungarian 101-key latin 2
uk: Угорська Latin2 (101 клавіша)

en: Hungarian 105-key latin 1
uk: Угорська Latin1 (105 клавіш)

en: Hungarian 105-key latin 2
uk: Угорська Latin2 (105 клавіш)

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
uk: Угорська клавіатура PC/AT 101

en: Hungarian latin1
uk: Угорська Latin1

en: Hungarian latin2 Sun keymap
uk: Угорська latin2 від Sun

en: Hungarian latin2 xkb keymap
uk: Угорська Latin2 для XKB

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
uk: Угорська type5 latin1

en: Hungary
uk: Угорщина

en: I_dle
uk: О_чікування

en: Ice crystals
uk: Крижані кришталики

en: Ice pellet storm
uk: Буря крижаних кульок

en: Ice pellets
uk: Крижані кульки

en: Iceland
uk: Ісландія

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Icelandic Sun keymap
uk: Ісландська від Sun

en: Icelandic keymap
uk: Ісландська

en: Icelandic xkb keymap
uk: Ісландська для XKB

en: If mail should be checked automatically
uk: Чи потрібно перевіряти пошту автоматично

en: If this is enabled, we save the password in gconf
uk: Чи зберігати пароль в GConf

en: If this is set mail will be checked every update-freq milliseconds
uk: Якщо вказано, пошта перевірятиметься через вказану кількість мілісекунд

en: If this is set, we should run the exec-command
uk: Чи виконувати команду вказану у exec_command

en: If this is set, we should run the newmail-command
uk: Чи виконувати команду вказану у newmail_command

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
uk: Якщо цей параметр вимкнено, то власний колір може бути використано в якості стандартного кольору для всіх нотаток.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
uk: Якщо цей параметр вимкнено, то власний шрифт може бути використано в якості стандартного кольору для всіх нотаток.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, то власні призначені нотаткам кольори і шрифти будуть ігноруватись.

en: If true, then retreive a radar map from a location specified by the "radar" key.
uk: Чи отримувати радарну мапу з місця, вказаного в ключі "radar".

en: Inbox Monitor
uk: Монітор пошти

en: Inbox Monitor Factory
uk: Фабрика моніторів пошти

en: Inbox Monitor Preferences
uk: Настройки монітора пошти

en: Inbox Monitor notifies you when new mail arrives in your mailbox
uk: Монітор пошти сповіщає про надходження повідомлень у вашу поштову скриньку

en: Inbox Settings
uk: Параметри скриньки

en: Increase the plugin priority
uk: Збільшити пріоритет модуля

en: Input Gain
uk: Вхідний підсилювач

en: Insert characters
uk: Вставка символів

en: Insert special characters
uk: Вставити спеціальні символи

en: International
uk: Міжнародна

en: Internet
uk: Інтернет

en: Interval for checking mail
uk: Період перевірки пошти

en: Interval timeout to check mount point status
uk: Період перевірки стану точки підключення

en: Invalid
uk: Помилковий

en: Iraq
uk: Ірак

en: Israel
uk: Ізраїль

en: It can be "Flag and Label", "Label" or "Flag"
uk: Може бути "Flag and Label" (прапор і позначка), "Label" (позначка) чи "Flag" (прапор)

en: Italian
uk: Італійська

en: Italian Sun Type-4 keymap
uk: Італійська Type-4 від Sun

en: Italian Sun USB keymap
uk: Італійська від Sun для USB

en: Italian Sun keymap
uk: Італійська від Sun

en: Italian keymap
uk: Італійська

en: Italian xkb keymap
uk: Італійська для XKB

en: Italy
uk: Італія

en: Japan
uk: Японія

en: Japanese
uk: Японська

en: Japanese Sun Type-4 keymap
uk: Японська Type-4 від Sun

en: Japanese Sun keymap
uk: Японська від Sun

en: Japanese keymap
uk: Японська

en: Japanese xkb keymap
uk: Японська для XKB

en: Jaz Drive
uk: Диск Jaz

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Keep and manage separate group per window
uk: Окремо зберігати стан та керувати групами кожного вікна

en: Keep separate group for each application window.
uk: Зберігати окремо групу для кожного вікна.

en: Keep the state of indicators separately for each application window.
uk: Зберігати окремо стан індикаторів для кожного вікна.

en: Keybinding for switching layout
uk: Комбінація перемикання розкладок

en: Keyboard Accessibility Status
uk: Стан спеціальних можливостей клавіатури

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
uk: Фабрика стану спеціальних можливостей клавіатури

en: Keyboard Indicator
uk: Індикатор клавіатури

en: Keyboard Indicator (%s)
uk: Індикатор клавіатури (%s)

en: Keyboard Indicator Plugins
uk: Модулі індикатора клавіатури

en: Keyboard Indicator Preferences
uk: Настройки перемикача розкладок клавіатури

en: Keyboard Layout Selector
uk: Перемикач розкладки клавіатури

en: Keyboard Layout Switcher
uk: Перемикач розкладок клавіатури

en: Keyboard Layout Switcher Preferences
uk: Настройки перемикача розкладок клавіатури

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Keyboard applet factory
uk: Фабрика аплету клавіатури

en: Keyboard layout indicator applet for GNOME
uk: Аплет індикатор розкладки клавіатури для GNOME

en: Keyboards
uk: Розкладки

en: Keyboards (select and press add)
uk: Розкладки (виберіть та натисніть Додати)

en: Keymap `%s' for the country %s already exists
uk: Розкладка "%s" для країни %s вже існує

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Label
uk: Скорочення

en: Lao
uk: Лаоська

en: Lao keymap
uk: Лаоська

en: Laos
uk: Лаос

en: Last update:
uk: Останнє оновлення:

en: Latvia
uk: Латвія

en: Latvian
uk: Латвійська

en: Latvian Sun keymap
uk: Латвійська від Sun

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Libyan Arab Jamahiriya
uk: Лівійська Арабська Джамахірія

en: Light drizzle
uk: Легка мряка

en: Light rain
uk: Легкий дощ

en: Light snow
uk: Невеликий сніг

en: Light snow grains
uk: Легка сніжна крупа

en: Line
uk: Лінійний

en: Line1
uk: Лінійний 1

en: Line2
uk: Лінійний 2

en: Line3
uk: Лінійний 3

en: List containing the stocks to be displayed. Consists of the stock id separated by "+"
uk: Список містить акції, що відображатимуться. Складається з біржових ідентифікаторів розділених знаком "+"

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
uk: Список записів GConfValue, що містять рядки записів історії.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
uk: Список записів GConfValue, що містять рядки макрокоманд.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
uk: Список записів GConfValue, що містять рядки шаблонів макрокоманд.

en: List of available palettes
uk: Список наявних палітр

en: List of strings containing the available palettes
uk: Список рядків, що містять доступні палітри

en: Lithuania
uk: Литва

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Lithuanian Sun keymap
uk: Литовська від Sun

en: Lithuanian keymap
uk: Литовська

en: Lithuanian programmers xkb keymap
uk: Литовська програмістська для XKB

en: Lithuanian qwerty xkb keymap
uk: Литовська типу QWERTY для XKB

en: Lithuanian standard xkb keymap
uk: Литовська стандартна для XKB

en: Load
uk: Завантаження

en: Load Average
uk: Середнє завантаження

en: Load graph background color
uk: Колір тла графіка завантаженості

en: Local maildir
uk: Каталог локальної пошти

en: Local mailspool
uk: Локальне сховище

en: Location
uk: Місцевість

en: Location view
uk: Перегляд місцевості

en: Lock/Unlock note
uk: Розблокувати/заблокувати нотатку

en: Locked note
uk: Заблокована нотатка

en: Low
uk: Розряджено

en: Low Battery Notification
uk: Сповіщення про низький рівень заряду

en: Lowered color
uk: Колір спаду

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Macedonian Sun keymap
uk: Македонська від Sun

en: Macedonian xkb keymap
uk: Македонська для XKB

en: Macro command list
uk: Список макрокоманд

en: Macro pattern list
uk: Список шаблонів макрокоманд

en: Macros
uk: Макроси

en: Mail Server Entry box
uk: Поле вводу поштового сервера

en: Mail _spool file:
uk: _Файл сховища пошти:

en: Mail check
uk: Перевірка пошти

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
uk: Перевірка пошти сповіщає про наявність нової пошти

en: Mail s_erver:
uk: Поштовий _сервер:

en: Mailbox _resides on:
uk: _Місцезнаходження скриньки:

en: Mailcheck
uk: Перевірка пошти

en: Main Volume
uk: Загальна гучність

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
uk: Вмикати блимання під час з'єднання.

en: Make the layout accessible from the applet popup menu ONLY.
    No way to switch to this layout using the keyboard.
uk: Зробити розкладку доступною ЛИШЕ з контекстного меню аплету.
    На неї буде не вдається перемикнутись використовуючи клавіатуру.

en: Marocco
uk: Марокко

en: Medium
uk: Помірно

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Memory Load
uk: Використання пам'яті

en: Memory graph background color
uk: Колір тла графіка пам'яті

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Mini-Commander
uk: Міні командний рядок

en: Mini-Commander applet
uk: Аплет міні командний рядок

en: MiniCommander Applet Factory
uk: Фабрика аплету командного рядка

en: Mist
uk: Легкий туман

en: Mix
uk: Мікшер

en: Modem Lights
uk: Індикатори модема

en: Modem Lights Preferences
uk: Настройки індикаторів модему

en: Modem Options
uk: Параметри модема

en: Modem device name
uk: Назва пристрою модему

en: Modem lock file
uk: Файл блокування модему

en: Moderate drizzle
uk: Помірна мряка

en: Moderate ice pellets
uk: Помірні опади крижаних кульок

en: Moderate rain
uk: Помірний дощ

en: Moderate snow
uk: Помірний сніг

en: Moderate snow grains
uk: Помірна сніжна крупа

en: Modify a palette by adding or removing characters
uk: Змініть палітру додаючи чи забираючи символи

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Mongolian
uk: Монгольська

en: Mongolian alt keymap
uk: Монгольська альтернативна

en: Mongolian keymap
uk: Монгольська

en: Mongolian phonetic keymap
uk: Монгольська фонетична

en: Monitor
uk: Монітор

en: Monitor a laptop's remaining power
uk: Слідкує за зарядом батареї портативного комп'ютера

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
uk: Слідкує за поточними погодними умовами і робить прогнози

en: Monitor the quality of a wireless network link
uk: Монітор якості бездротового зв'язку

en: Monitored Resources
uk: Ресурси, що контролюються

en: Morocco
uk: Марокко

en: Moun_ted icon:
uk: Значок підк_люченого стану:

en: Mount local disks and devices
uk: Підключення локальних дисків і пристроїв

en: Moves towards _bottom
uk: Зменшуватись в_низ

en: Moves towards _top
uk: Зменшуватись в_гору

en: Multimedia
uk: Мультимедія

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
uk: Необхідно визначити змінну оточення GCONF_CONFIG_SOURCE

en: N/A
uk: Н/Д

en: N_ice
uk: Пр_іоритет

en: Net Load
uk: Завантаження мережі

en: Netherlands
uk: Голландська

en: Network
uk: Мережа

en: Network graph background color
uk: Колір тла графіка мережі

en: New Mail
uk: Нова пошта

en: Next Track
uk: Наступна доріжка

en: No Wireless Devices
uk: Пристрої бездротового зв'язку відсутні

en: No audio device
uk: Немає звукових пристроїв

en: No description.
uk: Немає опису.

en: No items in history
uk: Історія порожня

en: No longer used
uk: Не використовується

en: No mail.
uk: Немає листів.

en: North
uk: Північний

en: North - NorthEast
uk: Північний - північно-східний

en: North - Northwest
uk: Північний - північно-західний

en: Northeast
uk: Північно-східний

en: Northwest
uk: Північно-західний

en: Norway
uk: Норвегія

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Norwegian Sun keymap
uk: Норвезька від Sun

en: Norwegian xkb keymap
uk: Норвезька для XKB

en: Not used
uk: Не використовується

en: Not used anymore
uk: Більше не використовується

en: Notify user when the battery is full
uk: Сповіщати про повний рівень зарядження батареї

en: Notify user when the battery is low
uk: Сповіщати про низький рівень зарядження батареї

en: Number of configured keymaps
uk: Кількість налаштованих розкладок

en: O_utline
uk: _Контур

en: Occurs when the applet is either left-clicked or "enter" is pressed. The options are "0" for "New Note", "1" for "Show/Hide All Notes", and "2" for "Lock/Unlock All Notes".
uk: Дія, що відбувається коли на аплеті клацнули лівою кнопкою миші чи натиснули "Enter". Можливі значення: "0" - створення нотатки, "1" - показ чи ховання всіх нотаток та "2" - блокування чи розблокування всіх нотаток.

en: Oman
uk: Оман

en: Options
uk: Параметри

en: Orange value level
uk: Рівень жовтогарячого кольору

en: Othe_r
uk: _Інше

en: Output Gain
uk: Вихідний підсилювач

en: Overcast
uk: Хмарно

en: PL_IP
uk: _PLIP

en: Pal_ettes:
uk: _Палітри:

en: Palestinian Territory
uk: Палестина

en: Palette entry
uk: Поле палітри

en: Palettes list
uk: Список палітр

en: Panel applet for playing audio CDs
uk: Аплет для програвання музичних компакт-дисків

en: Partial fog
uk: Часом туман

en: Password Entry box
uk: Поле вводу пароля

en: Patches of fog
uk: Місцями туман

en: Path to the animation file
uk: Шлях до файла анімації

en: Path to the device
uk: Шлях до пристрою

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Pcm
uk: КІМ

en: Pcm2
uk: КІМ2

en: Perform history autocompletion
uk: Ввімкнути автодоповнення на основі історії команд

en: Phone Input
uk: Телефонний вхід

en: Phone Output
uk: Телефонний вихід

en: Pick a color
uk: Виберіть колір

en: Pick a color for the sticky note
uk: Вибір кольору нотатки

en: Pick a default sticky note color
uk: Вибір початкового кольору нотатки

en: Pick a default sticky note font
uk: Вибір початкового шрифту нотатки

en: Pick a font for the sticky note
uk: Вибір шрифту нотатки

en: Pl_ugins...
uk: _Модулі...

en: Plain Russian keymap
uk: Російська проста

en: Play / Pause
uk: Грати / пауза

en: Play a _sound when new mail arrives
uk: Відтворювати звуковий _сигнал при отриманні пошти

en: Play a sound when mail is recieved
uk: Відтворювати звук при отриманні повідомлень

en: Please enter your mailserver's _password:
uk: Введіть _пароль для поштового сервера:

en: Poland
uk: Польща

en: Polish
uk: Польська

en: Polish Sun keymap
uk: Польська від Sun

en: Polish deadkeys
uk: Польська із спеціальними клавішами

en: Polish xkb keymap
uk: Польська для XKB

en: Portugal
uk: Португалія

en: Portugal Deadkeys
uk: Португальська із спеціальними клавішами

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
uk: Португальська Type-4 від Sun

en: Portuguese Sun keymap
uk: Португальська від Sun

en: Portuguese keymap
uk: Португальська

en: Portuguese xkb keymap
uk: Португальська для XKB

en: Press a key or press Esc to cancel
uk: Натисніть клавішу, чи Esc щоб скасувати

en: Press the hotkey to switch between layouts. The hotkey can be set through Properties dialog
uk: Натисніть клавішу для перемикання між розкладками. Клавішу перемикання можна встановити у діалоговому вікні зміни властивостей.

en: Pressure:
uk: Тиск:

en: Previous Track
uk: Попередня доріжка

en: Processor
uk: Процесор

en: Produces keyboard layout switcher applets.
uk: Створює аплети перемикачів розкладок клавіатури.

en: Qatar
uk: Катар

en: Radar Map
uk: Радарна мапа

en: Radio
uk: Радіо

en: Rain
uk: Дощ

en: Rain showers
uk: Злива

en: Raised color
uk: Колір підйому

en: Receive Data
uk: Отримання даних

en: Receive background color
uk: Колір тла індикатора прийому

en: Receive foreground color
uk: Основний колір індикатора прийому

en: Recording Level
uk: Рівень запису

en: Red value level
uk: Рівень червоного кольору

en: Released under the GNU General Public License.
    
    A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
uk: Випущено на умовах ліцензії GNU General Public License.
    
    Монітор системного завантаження відображає графіки використання процесора, пам'яті, файлу підкачки, дискового простору та мережі.

en: Released under the GNU General Public License.
    
    An applet for monitoring local weather conditions.
uk: Випущено під ліцензією GNU general public license.
    
    Аплет відображення погодних умовам.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
uk: Випущено під ліцензією GNU general public license.
    Індикатор стану модема та менеджер набору номера.
    Індикатори (згори донизу або зліва направо) - це 
    це "Відсилання даних" та "Прийом даних".

en: Remote IMAP-server
uk: Віддалений сервер IMAP

en: Remote POP3-server
uk: Віддалений сервер POP3

en: Remote folder for mail retrieval
uk: Віддалена тека для отримання повідомлень

en: Remote server to connect to for our mail
uk: Віддалений поштовий сервер

en: Resize note
uk: Змінити розмір нотатки

en: Resource
uk: Ресурс

en: Retrieval failed
uk: Помилка отримання даних

en: Right to left scrolling
uk: Прокручування справа наліво

en: Romania
uk: Румунія

en: Romanian
uk: Румунська

en: Romanian Sun keymap
uk: Румунська від Sun

en: Romanian xkb keymap
uk: Румунська для XKB

en: Run this command before we check the mail
uk: Виконувати цю команду перед перевіркою пошти

en: Russia
uk: Росія

en: Russian
uk: Російська

en: Russian Cyrillic
uk: Російська кирилиця

en: Russian Sun keymap
uk: Російська від Sun

en: Russian keymap
uk: Російська

en: Russian xkb keymap
uk: Російська для XKB

en: S_wap Space
uk: Файл під_качки

en: S_witch layout:
uk: Пере_микання розкладки:

en: S_ystem
uk: _Система

en: Sand
uk: Пісок

en: Sandstorm
uk: Пісочна буря

en: Sandstorm in the vicinity
uk: Пісочна буря в околицях

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Save/restore _indicators with group
uk: Зберігати/відновлювати _індикатори групи

en: Save/restore indicators together with layout groups
uk: Зберігати/відновлювати стан індикаторів разом з групами розкладок

en: Saved mute state
uk: Збережено стан з вимкненим звуком

en: Saved volume to restore on startup
uk: Збережено гучність для відновлення при наступному запуску

en: Scattered clouds
uk: Окремі хмари

en: Scroll _left to right
uk: Прокручувати з_ліва направо

en: Scrolling
uk: Прокручування

en: Secondary groups
uk: Другорядні групи

en: See the ForeCast Details
uk: Переглянути докладний прогноз

en: Select Keyboard
uk: Вибір розкладки

en: Select Location from the list
uk: Виберіть місцевість із списку

en: Select Mount Directory
uk: Вибір каталогу підключення

en: Select a_nimation:
uk: Вибір _анімації:

en: Select icon for mounted
uk: Виберіть значок для підключеного

en: Select icon for unmounted
uk: Виберіть значок для відключеного

en: Send Data
uk: Передавання даних

en: Send background color
uk: Колір тла індикатора передавання

en: Send foreground color
uk: Основний колір індикатора передавання

en: Separate _group for each window
uk: Окрема _група для кожного вікна

en: Serb
uk: Сербська

en: Serb standard xkb keymap
uk: Сербська стандартна для XKB

en: Serbia and Montenegro
uk: Сербія і Чорногорія

en: Serbian
uk: Сербська

en: Serbian Sun standard keymap
uk: Сербська стандартна від Sun

en: Serbian keymap
uk: Сербська

en: Serbo-Croatian
uk: Сербо-хорватська

en: Set default list value for %s
uk: Встановити початкове значення переліку для %s

en: Set the device path here
uk: Вкажіть тут шлях до пристрою

en: Sh_ared
uk: _Спільна

en: Shallow fog
uk: Дрібний туман

en: Sho_w battery charge percentages
uk: Показувати _відсоток зарядження

en: Sho_w connect time and throughput
uk: Показувати _тривалість та швидкість з'єднання

en: Shorter time means the stocks scroll by faster.
uk: Менші значення часу означають швидший рух.

en: Show _power connection status
uk: Показувати стан з'єднання з _електромережею

en: Show a frame surrounding the applet.
uk: Показувати рамку навколо аплету.

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
uk: Показувати держак, яким можна виймати аплет із панелі.

en: Show arrow buttons
uk: Показувати кнопки зі стрілками

en: Show arrow buttons on the side of the display so that the user can scroll forward or backward.
uk: Показувати кнопки зі стрілками з боків, щоб користувач міг прокручувати вперед і назад.

en: Show battery status
uk: Показувати стан батареї

en: Show connect time and throughput
uk: Показувати тривалість та швидкість з'єднання

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
uk: Показувати додаткову інформацію про час з'єднання і кількість переданих та отриманих даних.

en: Show flags in the applet
uk: Показувати прапори у аплеті

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
uk: Показувати прапори у аплеті, для індикації поточної розкладки

en: Show fram_e
uk: Показувати _рамку

en: Show frame
uk: Показувати рамку

en: Show han_dle
uk: Показувати _держак

en: Show handle
uk: Показувати заголовок

en: Show layout names instead of group names
uk: Показувати назви розкладок замість назв груп

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
uk: Показувати назви розкладок замість назв груп (лише для версій XFree, які підтримують множинні розкладки)

en: Show national flags as indicators of corresponding layouts
uk: Показувати національні прапори, як індикатори розкладок

en: Show percent full label
uk: Показувати заряд у відсотках

en: Show signal strength in _percentage
uk: Показувати силу сигналу у _відсотках

en: Show the battery
uk: Показувати батарею

en: Show the battery meter draining from the top of the battery
uk: При розряді батареї індикатор спускається згори

en: Showers of ice pellets
uk: Шквал крижаних кульок

en: Showers of small hail
uk: Проливний дрібний град

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
uk: Показує стан клавіатури при використанні спеціальних можливостей

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
uk: Показує стан особливостей AccessX, наприклад, увімкнутих модифікаторів

en: Shows the status of keyboard accessibility features
uk: Показує стан спеціальних можливостей можливостей клавіатури

en: Skip backward
uk: Попередня

en: Skip forward
uk: Наступна

en: Sky:
uk: Небо:

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovak Republic
uk: Словакія

en: Slovak Sun keymap
uk: Словацька від Sun

en: Slovak keymap
uk: Словацька

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Slovenian Sun keymap
uk: Словенська від Sun

en: Slovenian keymap
uk: Словенська

en: Slovenian xkb keymap
uk: Словенська для XKB

en: Slow
uk: Повільно

en: Small hail
uk: Дрібний град

en: Small hailstorm
uk: Дрібна гроза з градом

en: Smoke
uk: Дим

en: Snow
uk: Сніг

en: Snow grains
uk: Сніжна крупа

en: Snow showers
uk: Снігова буря

en: Snowstorm
uk: Заметіль

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South
uk: Південний

en: South - Southeast
uk: Південний - південно-східний

en: South - Southwest
uk: Південний - південно-західний

en: Southeast
uk: Південно-східний

en: Southwest
uk: Південно-західний

en: Spain
uk: Іспанія

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Spanish PC/AT 101 keyboard
uk: Іспанська клавіатура PC/AT 101

en: Spanish Sun Type-4 keymap
uk: Іспанська Type-4 від Sun

en: Spanish Sun USB keymap
uk: Іспанська від Sun для USB

en: Spanish Sun keymap
uk: Іспанська від Sun

en: Spanish keymap
uk: Іспанська

en: Spanish xkb keymap
uk: Іспанська для XKB

en: Speaker
uk: Гучномовець

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
uk: Визначає, чи нотатки заблоковані (їх заборонено редагувати).

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
uk: Визначає, чи показуються нотатки на всіх робочих областях стільниці.

en: Specifies whether the sticky notes are visible or not.
uk: Визначає чи нотатки є видимими.

en: Specify a title for the note
uk: Вказати заголовок нотатки

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
uk: Початкова висота нових нотаток (в точках)

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
uk: Початкова висота нових нотаток (в точках)

en: Spinbutton for updating
uk: Кнопка оновлення

en: Squall
uk: Шквал

en: Start program
uk: Запустити програму

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
uk: Прогноз для цього місця недоступний.
    Спробуйте подивитись докладний прогноз. Зауважте, що прогнози IWIN є лише для міст США.

en: Status connected color
uk: Колір стану з'єднання

en: Status not connected color
uk: Колір стану відсутності з'єднання

en: Status not updated
uk: Стан не оновлено

en: Status waiting connection color
uk: Колір стану очікування з'єднання

en: Sticky Note
uk: Липка нотатка

en: Sticky Note Properties
uk: Властивості липкої нотатки

en: Sticky Notes
uk: Липкі нотатки

en: Sticky Notes Applet Factory
uk: Фабрика аплету липких нотаток

en: Sticky Notes Preferences
uk: Настройки липких нотаток

en: Sticky Notes for the Gnome Desktop Environment
uk: Липкі нотатки для середовища GNOME

en: Sticky notes' locked state
uk: Заблокований стан нотаток

en: Sticky notes' visibility
uk: Видимість нотаток

en: Sticky notes' workspace stickyness
uk: Липкість нотаток до робочої області

en: Sto_p animation when double clicked
uk: З_упиняти анімацію після подвійного клацання

en: Stock Ticker
uk: Стрічка біржових новин

en: Stock Ticker
    Get continuously updated stock quotes
uk: Стрічка біржових новин
    Постійно отримує свіжі біржові курси

en: Stock Ticker Preferences
uk: Настройки стрічки біржових новин

en: Stock _lowered:
uk: Акції _впали:

en: Stock _raised:
uk: Акції _зросли:

en: Stock _unchanged:
uk: Акції _не змінились:

en: Stock update fre_quency:
uk: _Частота оновлення стрічки:

en: Stocks to monitor - must be seperated by a +
uk: Акції, які відображуються у переліку - необхідно розділяти знаком +

en: Stop
uk: Зупинити

en: Sudan
uk: Судан

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
uk: Угорська Latin2 Type-5 від Sun (не PC)

en: Suspend Command
uk: Команда призупинення

en: Suspend command wasn't setup correctly in the preferences.
    Please change the preferences and try again.
uk: Команду призупинення не було правильно визначено в настройках.
    Змініть параметри і спробуйте знову.

en: Swap Load
uk: Завантаження підкачки

en: Swap Space
uk: Простір підкачки

en: Swap graph background color
uk: Колір тла графіка підкачки

en: Sweden
uk: Швеція

en: Swedish
uk: Шведська

en: Swedish Sun Type-4 keymap
uk: Шведська Type-4 від Sun

en: Swedish Sun USB keymap
uk: Шведська від Sun для USB

en: Swedish Sun keymap
uk: Шведська від Sun

en: Swedish keymap
uk: Шведська

en: Swedish xkb keymap
uk: Шведська для XKB

en: Swiss German Sun keymap
uk: Швейцарська німецька від Sun

en: Swiss keymap
uk: Швейцарська

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Symbols
uk: Символи

en: Synth
uk: Синтезатор

en: Syria
uk: Сирія

en: Syriac
uk: Сирійська

en: Syriac Phonetic
uk: Сирійська фонетична

en: Sys_tem monitor update interval:
uk: Період _оновлення системного монітора:

en: System Monitor
uk: Системний монітор

en: System Monitor Preferences
uk: Настройки системного монітора

en: System is running on AC power
uk: Система працює від мережі змінного струму

en: System is running on AC power
    Battery: %d%% (%s)
uk: Система працює від мережі змінного струму
    Батарея: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: %d%% (%s)
uk: Система працює від мережі змінного струму. Батарея: %d%% (%s)

en: System is running on AC power. Battery: Not present
uk: Система працює від мережі змінного струму. Батарея: відсутня

en: System is running on battery power
uk: Система працює від батареї

en: System is running on battery power
    Battery: %d%% (%s)
uk: Система працює від батареї
    Батарея: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: %d%% (%s)
uk: Система працює від батареї. Батарея: %d%% (%s)

en: System is running on battery power. Battery: Not present
uk: Система працює від батареї. Батарея: немає даних

en: System m_onitor height:
uk: _Висота системного монітора:

en: System m_onitor width:
uk: _Ширина системного монітора:

en: Temperature:
uk: Температура:

en: Text
uk: Текст

en: Text background color
uk: Колір тла тексту

en: Text foreground color
uk: Колір тексту

en: Text only
uk: Лише текст

en: Text outline color
uk: Колір контуру тексту

en: Thai
uk: Тайська

en: Thai Kedmanee
uk: Тайська (Кедмані)

en: Thai Sun keymap
uk: Тайська від Sun

en: Thai keymap
uk: Тайська

en: Thai xkb keymap
uk: Тайська для XKB

en: Thailand
uk: Таїланд

en: The APM Management subsystem seems to be disabled.
    Try executing "apm -e 1" (FreeBSD) and see if 
    that helps.
uk: Схоже, підсистема керування APM вимкнена.
    Спробуйте виконати "apm -e 1" (FreeBSD), це
    може допомогти.

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
uk: Аплет програвача компакт-дисків - це маленький програвач аудіо-дисків для вашої панелі

en: The Suspend command '%s' was unsuccessful.
uk: Команда призупинення '%s' завершилась з помилкою.

en: The Suspend command was unsuccessful.
uk: Команда призупинення завершилась з помилкою.

en: The applet will not work properly (if at all).
uk: Аплет не працюватиме належним чином (якщо взагалі працюватиме).

en: The background color of the button used to indicate data received.
uk: Колір тла кнопки, яка використовується для індикації отримання даних.

en: The background color of the button used to indicate data sent.
uk: Колір тла кнопки, яка використовується для індикації відсилання даних.

en: The battery level below which the battery is displayed as orange.
uk: Рівень зарядження, нижче якого батарея зображується жовтогарячою.

en: The battery level below which the battery is displayed as red.
uk: Рівень зарядження, нижче якого батарея зображується червоною.

en: The battery level below which the battery is displayed as yellow.
uk: Рівень зарядження, нижче якого батарея зображується жовтою.

en: The blue component of the background color.
uk: Синій компонент кольору тла.

en: The blue component of the foreground color.
uk: Синій компонент кольору переднього плану.

en: The color of the background of the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
uk: Колір тла дисплея. Не матиме ефекту, якщо користувач вказав використовувати кольори і шрифти теми.

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
uk: Колір кнопки стану, коли модемне з'єднання встановлено.

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
uk: Колір кнопки стану, коли встановлюється модемне з'єднання.

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
uk: Колір кнопки стану, коли модемне з'єднання не встановлено.

en: The color used to indicate that data has been received.
uk: Колір для позначення отримання даних.

en: The color used to indicate that data has been sent.
uk: Колір для позначення відсилання даних.

en: The color used when the stock's values has lowered. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
uk: Колір акцій, курс якої знизився. Не матиме ефекту, якщо користувач вказав використовувати кольори і шрифти теми.

en: The color used when the stock's values has not changed. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
uk: Колір акцій, курс якої не змінився. Не матиме ефекту, якщо користувач вказав використовувати кольори і шрифти теми.

en: The color used when the stock's values has raised. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
uk: Колір акцій, курс якої зріс. Не матиме ефекту, якщо користувач вказав використовувати кольори і шрифти теми.

en: The command that switches your keymap to this layout
uk: Команда перемикання розкладок

en: The country of the keyboard layout
uk: Країна для розкладки клавіатури

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
uk: Власна адреса для отримання радарної мапи.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
uk: Очі, що дивляться в напрямку вказівника миші

en: The font used for the display. Has no effect when the user chooses to use the default theme fonts and colors.
uk: Шрифт для дисплея. Не матиме ефекту, якщо користувач вказав використовувати кольори і шрифти теми.

en: The fraction of a second until the applet updates.
uk: Період оновлення у долях секунди.

en: The green component of the background color.
uk: Зелений компонент кольору тла.

en: The green component of the foreground color.
uk: Зелений компонент кольору переднього плану.

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
uk: Період між автоматичними оновленнями (в секундах).

en: The label of the keyboard layout
uk: Позначка для розкладки клавіатури

en: The language of the keyboard layout
uk: Мова для розкладки клавіатури

en: The list of active plugins
uk: Перелік активних модулів

en: The mail server
uk: Поштовий сервер

en: The name of the keyboard layout
uk: Назва розкладки клавіатури

en: The name of the modem device.
uk: Назва пристрою модема.

en: The name of the modem lock file.
uk: Назва файла блокування модема.

en: The red component of the background color.
uk: Червоний компонент кольору тла.

en: The red component of the foreground color.
uk: Червоний компонент кольору переднього плану.

en: The server name is incorrect.
uk: Назва сервера неправильна.

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
uk: Рядок, який вибрав користувач під час останнього використання аплету. Цей рядок відображатиметься після наступного запуску.

en: The time interval until when the applet updates the stock data.
uk: Період оновлення біржових даних.

en: The user's encrypted password for the remote server
uk: Зашифрований пароль користувача для віддаленого сервера

en: The user's password
uk: Пароль користувача

en: The user's password for the remote server
uk: Пароль користувача на віддаленому сервері

en: The username or password is incorrect.
uk: Користувач чи пароль неправильний.

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop
uk: Керування гучністю дозволяє вам встановлювати рівень гучності з вашої стільниці

en: The volume control lets you set the volume level for your desktop.
uk: Керування гучністю дозволяє вам встановлювати рівень гучності з вашої стільниці.

en: The width in pixels of the applet.
uk: Ширина аплету (в точках).

en: Themes
uk: Теми

en: There doesn't seem to be any wireless devices configured on your system.
    Please verify your configuration if you think this is incorrect.
uk: Схоже, що в системі немає налаштованих пристроїв бездротового зв'язку.
    Перевірте параметри ваших пристроїв.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
uk: Фатальна помилка при спробі завантажити тему.

en: There was an error displaying help: %s
uk: Помилка при відображенні довідки: %s

en: There was an error executing %s: %s
uk: Помилка виконання "%s": %s

en: There was an error executing '%s': %s
uk: Помилка при виконанні "%s": %s

en: There was an error launching the help viewer : %s
uk: Помилка при запуску переглядача довідки: %s

en: There was an error launching the keyboard capplet : %s
uk: Помилка при запуску каплета клавіатури: %s

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
    
    \ This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Цей аплет GNOME додає командний рядок до панелі. Він підтримує доповнення команд, історію і змінювані макроси.
    
    Ця програма — вільне програмне забезпечення; ви можете розповсюджувати і модифікувати її у відповідності з ліцензією GNU GPL версії 2 чи будь-якої пізнішої, опублікованою Free Software Foundation.

en: This applet adds a command line to the panel
uk: Цей аплет додає командний рядок до панелі

en: This applet switches between keyboard maps using setxkbmap or xmodmap.
    Mail me your flag and keyboard layout if you want support for your locale (my email address is shooby@gnome.hu).
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@iksz.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@gnome.hu> for her solidarity, help from guys like KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>
uk: Цей аплет перемикає розкладки клавіатур використовуючи setxkbmap чи xmodmap.
    Відсилайте мені свої прапори (розміром 60x40 пікселів), якщо бажаєте підтримки вашої локалі (моя адреса shooby@gnome.hu).
    Висловлюю подяку Balazs Nagy <julian7@kva.hu> за допомогу та Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> за солідарність, та допомогу від KevinV.
    Shooby Ban <shooby@gnome.hu>

en: This flag will appear in flag field of the applet
uk: Прапор, що відображується в полі аплету

en: This information helps you to identify your keyboard layout
uk: Ця інформація допоможе вам визначити вашу розкладку клавіатури

en: This is how we check the mail, check the mail, check the mail...
uk: Тут визначено як ми перевіряємо пошту, перевіряємо пошту, перевіряємо пошту...

en: This is how we process the mail, process the mail, process the mail...
uk: Тут визначено як ми обробляємо пошту, обробляємо пошту, обробляємо пошту

en: This is the animation that will be displayed during normal Inbox Monitor usage
uk: Це анімація, що відображатиметься під час звичайного використання монітора пошти

en: This is the binding for keypress-based layout change
uk: Це комбінація клавіш для зміни розкладки

en: This is the full path of the device that will be used to play cd's from this applet
uk: Це повний шлях до пристрою, який використовуватиметься для програвання компакт-дисків з цього аплету.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
uk: Ця програма з'єднується з популярним сайтом та звантажує поточні курси акцій.  GNOME Стрічка біржових новин - це вільна програма, що ґрунтується на Internet. Вона надається БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ГАРАНТІЙ. Не використовуйте Стрічку біржових новин для прийняття рішень про капіталовкладення; вона лише для інформаційних цілей.

en: This should be like "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" or "xmodmap something.xmm"
uk: Це має бути щось на зразок "gkb_xmmap us", "setxkbmap us" чи "xmodmap something.xmm"

en: This utility shows the status of a wireless link
uk: Ця утиліта показує стан бездротового зв'язку

en: This utility shows the status of a wireless link.
uk: Ця утиліта показує стан бездротового зв'язку.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
uk: Ця утиліта показує стан батареї вашого комп'ютера.

en: This will appear in the label box of the applet
uk: Скорочення, яке показується в полі позначки аплету

en: This will identify the layout in the list
uk: Ідентифікація розкладку в списку

en: Thunderstorm
uk: Гроза

en: Time in milliseconds for display update
uk: Час оновлення дисплея (в мілісекундах)

en: Time in seconds between status updates
uk: Час, в секундах, між оновленнями стану

en: Tornado
uk: Ураган

en: Track number
uk: Номер доріжки

en: Treble
uk: ВЧ

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkish
uk: Турецька

en: Turkish "F" keyboard
uk: Турецька клавіатура "F"

en: Turkish "Q" keyboard
uk: Турецька клавіатура "Q"

en: Turkish Sun keymap
uk: Турецька від Sun

en: Turkish keymap
uk: Турецька

en: Turkish xkb keymap
uk: Турецька для XKB

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
uk: Введіть команду і GNOME її виконає

en: UK 105-key
uk: Велика Британія (105 клавіш)

en: UK PC/AT keyboard
uk: Велика Британія (PC/AT)

en: URL link Button
uk: Кнопка посилання

en: US 101-key keyboard
uk: США (101 клавіша)

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
uk: США (105 клавіш, без клавіш "Windows")

en: US 84-key
uk: США (84 клавіші)

en: US DEC 450
uk: США для DEC 450

en: US IBM RS/6000
uk: США для IBM RS/6000

en: US International
uk: США міжнародна

en: US International xkb keymap
uk: США міжнародна для XKB

en: US Macintosh
uk: США для Макінтош

en: US PC/AT 101 keyboard
uk: США клавіатура PC/AT 101

en: US Silicon Graphics 101-key
uk: США для Silicon Graphics (101 клавіша)

en: US Sun Type-4 keyboard
uk: США Type-4 від Sun

en: US Sun USB keyboard
uk: США від Sun для USB

en: US Sun type5
uk: США Type-5 від Sun

en: US Sun type5 keyboard
uk: США Type-5 від Sun

en: US xkb keymap
uk: США для XKB

en: USB Stick
uk: Модуль пам'яті на USB

en: U_pdate every:
uk: _Оновлювати кожні

en: U_se ISDN
uk: Використовувати _ISDN

en: Ukraine
uk: Україна

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Ukrainian Sun keymap
uk: Українська від Sun

en: Ukrainian xkb keymap
uk: Українська для XKB

en: Unchanged color
uk: Колір незмінених

en: Undefined
uk: Невизначено

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабська Емірати

en: United Kingdom
uk: Велика Британія

en: United Kingdom xkb keymap
uk: Велика Британія для XKB

en: United States
uk: США

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown Keyboard
uk: Невідома розкладка

en: Unknown observation time
uk: Невідомий час спостереження

en: Unknown precipitation
uk: Невідомі опади

en: Unlocked note
uk: Розблокована нотатка

en: Unmou_nted icon:
uk: Значок _відключеного стану:

en: Update
uk: Оновлення

en: Update interval
uk: Період оновлення

en: Update spin button
uk: Кнопка оновлення

en: Update the data automatically
uk: Оновлювати дані автоматично

en: Updating...
uk: Триває оновлення...

en: Url for the radar map
uk: Адреса радарної мапи

en: Use Up/Down arrow keys to change volume
uk: Використовуйте клавіші "вгору" і "вниз" для зміни гучності

en: Use _Default
uk: _Типовий

en: Use _automount friendly status test
uk: Сумісна з _automount перевірка стану

en: Use _default theme font and colors
uk: _Використовувати звичайні кольори та шрифт теми

en: Use _flags as indicators
uk: Використовувати _прапори у індикаторі

en: Use _metric system units
uk: _Метрична система

en: Use co_lor from the system theme
uk: Використовувати ко_лір системної теми

en: Use cus_tom address for radar map
uk: _Власна адреса радарної мапи

en: Use custom url for the radar map
uk: Використовувати власну адресу радарної мапи.

en: Use default co_lor
uk: Використовувати початковий _колір

en: Use default fo_nt
uk: Використовувати початковий _шрифт

en: Use default theme fonts and colors
uk: Використовувати звичайні кольори і шрифти теми

en: Use default theme fonts and colors instead of custom ones
uk: Використовувати шрифт і кольори теми

en: Use fo_nt from the system theme
uk: Використовувати _шрифт системної теми

en: Use isdn
uk: Використовувати ISDN

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
uk: Використовувати ISDN замість PPP для модемного з'єднання.

en: Use metric units
uk: Метрична система

en: Use metric units instead of english units.
uk: Використовувати метричну систему.

en: Use the default theme colors
uk: Використовувати звичайні кольори теми

en: Use theme colors instead of custom ones.
uk: Використовувати кольори теми.

en: Use this command to connect the modem.
uk: Використовувати цю команду для встановлення модемного з'єднання.

en: Use this command to disconnect the modem.
uk: Використовувати цю команду для розриву модемного з'єднання.

en: Username Entry box
uk: Поле вводу користувача

en: Username on the remote server
uk: Користувач на віддаленому сервері

en: Utility
uk: Утиліти

en: Variable
uk: Змінних напрямків

en: Verify owner of lock file
uk: Перевіряти власника файла блокування

en: Video
uk: Відео

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Vietnamese Sun keymap
uk: В'єтнамська від Sun

en: Vietnamese xkb keymap
uk: В'єтнамська для XKB

en: Visibility:
uk: Видимість:

en: Volcanic ash
uk: Вулканічний пил

en: Volume Control
uk: Регулятор гучності

en: Volume Control (muted)
uk: Керування гучністю (вимкнено)

en: Volume Control Preferences
uk: Настройки керування гучністю

en: Volume Controller
uk: Керування гучністю

en: War_n when battery is fully re-charged
uk: Сповіщати про повне перез_арядження батареї

en: We run this command when the user clicks on Inbox Monitor
uk: Ми виконуємо цю команду, коли користувач клацає на моніторі пошти

en: Weather Preferences
uk: Настройки погоди

en: Weather Report
uk: Зведення погоди

en: WeatherInfo missing location
uk: Не вказано місцевість згідно системі WeatherInfo

en: West
uk: Західний

en: West - Northwest
uk: Західний - північно-західний

en: West - Southwest
uk: Західний - Південно-західний

en: When double clicke_d:
uk: Після подвійного к_лацання:

en: When new mail _arrives:
uk: При _надходженні повідомлень:

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
uk: Чи запитувати підтвердження перед знищенням нотатки

en: Whether to force the default color and font on all notes
uk: Чи застосовувати стандартний колір та шрифт до всіх нотаток

en: Whether to reset mail status when you click on Inbox Monitor
uk: Чи скидати стан пошти після клацання на моніторі пошти

en: Whether to use the default system color
uk: Чи використовувати типовий системний колір

en: Whether to use the default system font
uk: Чи використовувати типовий системний шрифт

en: Width
uk: Ширина

en: Width of the applet
uk: Ширина аплету

en: Wind:
uk: Вітер:

en: Wireless Link Monitor
uk: Монітор бездротового зв'язку

en: Wireless Link Monitor Preferences
uk: Настройки монітора бездротового зв'язку

en: XKB initialization error
uk: Помилка ініціалізації XKB

en: Yellow value level
uk: Рівень жовтого кольору

en: Yemen
uk: Ємен

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
uk: Ви приєднані.
    Від'єднатись?

en: You didn't set a password in the preferences for the Inbox Monitor,
    so you have to enter it each time it starts up.
uk: Ви не встановили пароль у властивостях монітора пошти,
    то ж тепер необхідно вводити його під час кожного запуску.

en: You do not have permission to use the CD player.
uk: Ви не маєте прав, для використання програвача компакт-дисків.

en: You have mail.
uk: Для вас є пошта.

en: You have new mail.
uk: Для вас є нова пошта.

en: You may not specify duplicate patterns
uk: Не можна вказувати однакові шаблони

en: You must specify a command
uk: Необхідно вказати команду

en: You must specify a pattern
uk: Необхідно вказати шаблон

en: You must specify a pattern and a command
uk: Необхідно вказати шаблон та команду

en: You've got mail!
uk: Ви отримали пошту!

en: Your platform is not supported!
uk: Ваша платформа не підтримується!

en: Yugoslavia
uk: Югославія

en: Zip Drive
uk: Диск Zip

en: _About...
uk: _Про програму...

en: _Add
uk: Д_одати

en: _Add Macro...
uk: Д_одати макрос...

en: _Appearance:
uk: _Вигляд:

en: _Automatically update every:
uk: Автоматично оновлювати _кожні

en: _Available plugins:
uk: _Наявні модулі:

en: _Average
uk: _Середнє

en: _Background
uk: _Тло

en: _Background:
uk: _Тло:

en: _Beep when displaying a warning
uk: Генерувати звуковий попереджувальний _сигнал

en: _Browse...
uk: Пере_глянути...

en: _Buffers
uk: _Буфери

en: _Color:
uk: _Колір:

en: _Default group:
uk: _Типова група:

en: _Delete ALL
uk: В_идалити всі

en: _Delete Macro
uk: В_идалити макрос

en: _Delete Note...
uk: В_идалити нотатку...

en: _Delete Notes...
uk: В_идалити нотатки...

en: _Device:
uk: _Пристрій:

en: _Disconnect
uk: _Роз'єднатись

en: _Disconnection command:
uk: Команда _роз'єднання:

en: _Eject
uk: Ви_тягти

en: _Eject disk when unmounting
uk: Ви_тягувати диск після відключення

en: _Enable scroll buttons
uk: _Ввімкнути кнопки прокручування

en: _Exclude from keyboard switching
uk: _Вилучити з циклу перемикання

en: _Flag:
uk: _Прапор:

en: _Folder:
uk: _Тека:

en: _Font:
uk: _Шрифт:

en: _Forecast
uk: _Прогноз

en: _Foreground:
uk: _Передній план:

en: _Free
uk: _Вільно

en: _Grab keys
uk: Ввести _клавіші

en: _Groups
uk: _Групи

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Icon:
uk: Зна_чок:

en: _Keyboard Accessibility Preferences
uk: Настройка спеціальних можливостей _клавіатури

en: _Keyboards (select and press add):
uk: _Розкладки (виберіть і додайте):

en: _Keyboards:
uk: _Розкладки:

en: _Label:
uk: _Скорочення:

en: _Load
uk: _Завантаження

en: _Lock Note
uk: За_блокувати нотатку

en: _Lock Notes
uk: За_блокувати нотатки

en: _Lock file:
uk: Файл _блокування:

en: _Macros:
uk: _Макроси:

en: _Memory
uk: _Пам'ять

en: _Monitored device:
uk: _Контрольований пристрій:

en: _Mount directory:
uk: _Каталог підключення:

en: _Mute
uk: _Вимкнути

en: _Name:
uk: _Назва:

en: _Network
uk: _Мережа

en: _New Note
uk: _Створити нотатку

en: _New symbol:
uk: _Новий символ:

en: _Open CD Player
uk: Від_крити програвач компакт-дисків

en: _Open Keyboard Preferences
uk: _Відкрити настройки клавіатури

en: _Open System Monitor
uk: Відкрити _Системний монітор

en: _Open Volume Control
uk: Відкрити _регулятор гучності

en: _Orange:
uk: Жовто_гарячий:

en: _Palette:
uk: _Палітра:

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: _Pattern:
uk: _Шаблон:

en: _Preferences...
uk: Н_астройка...

en: _Preview:
uk: _Перегляд:

en: _Processor
uk: П_роцесор

en: _Properties...
uk: В_ластивості...

en: _Put notes on all workspaces
uk: _Покласти нотатки на всі робочі області

en: _Red:
uk: _Червоний:

en: _Remove
uk: В_идалити

en: _Save password to disk
uk: З_берігати пароль на диску

en: _Scale size to panel
uk: _Масштабувати розмір до розміру панелі

en: _Scroll speed:
uk: _Швидкість прокручування:

en: _Select a location:
uk: Ви_беріть місцевість:

en: _Select a theme:
uk: _Виберіть тему:

en: _Select channel to control:
uk: _Виберіть канал регулятора:

en: _Show Notes
uk: По_казати нотатки

en: _Show battery status
uk: Показувати стан _батареї

en: _Suspend Computer...
uk: При_зупинити комп'ютер...

en: _Suspend command:
uk: _Команда призупинення:

en: _Title:
uk: _Заголовок:

en: _Update
uk: _Оновити

en: _Update interval:
uk: Період _оновлення:

en: _Use default theme colors
uk: _Використовувати звичайні кольори теми

en: _Used
uk: Ви_користано

en: _User
uk: _Користувач

en: _Username:
uk: _Користувач:

en: _Verify owner of lock file
uk: Перевіряти _власника файла блокування

en: _Visit Weather.com
uk: _Відвідати Weather.com

en: _Warn when battery charge is low
uk: Сповіщати про _розрядження батареї

en: _Width:
uk: Ш_ирина:

en: _Yellow:
uk: _Жовтий:

en: _lock/unlock all notes
uk: роз_блокувати чи заблокувати всі нотатки

en: _show/hide all notes
uk: показати чи с_ховати всі нотатки

en: a
uk: а

en: create a _new note
uk: створити _нову нотатку

en: font 2 - No Longer used
uk: Шрифт 2 - не використовується

en: hPa
uk: ГПа

en: inHg
uk: дюймів рт.ст.

en: kilometers
uk: км

en: knots
uk: вузлів

en: kph
uk: км/год

en: miles
uk: миль

en: milliseconds
uk: мс

en: minutes
uk: хв

en: not connected
uk: немає з'єднань

en: pixels
uk: точок

en: seconds
uk: с

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
uk: увага: цю версію gmix було скомпільовано з іншою версією файлу
    soundcard.h.

en: weather location information.
uk: інформація про місце.
