gnome-games 1.1.0 - en to uk translation catalogue (1038 entries)

en: "Four in a row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
uk: Гра "Чотири в ряд" для середовища GNOME. Комп'ютер використовує алгоритм Джуліано Бертолетті "Велена"

en: %d stone selected | %d stones selected
uk[0]: вибрано %d камінь
uk[1]: вибрано %d каменя
uk[2]: вибрано %d каменів

en: %s wins the game with %d point | %s wins the game with %d points
uk[0]: Гравець %s виграв гру набравши %d очко
uk[1]: Гравець %s виграв гру набравши %d очки
uk[2]: Гравець %s виграв гру набравши %d очок

en: %s wins!
uk:  %s ― переміг!

en: %s! -- You're up.
uk: %s! -- Ваш хід.

en: '%s' with safe moves
uk: %s' з безпечними ходами

en: '%s' with super-safe moves
uk: %s' з особливо безпечними ходами

en: ... Game paused ...
uk: ... Гру зупинено ...

en: 1s [total of 1s]
uk: 1 [сума одиничок]

en: 2s [total of 2s]
uk: 2 [сума двійок]

en: 3 of a Kind [total]
uk: 3 однакових [сума]

en: 3s [total of 3s]
uk: 3 [сума трійок]

en: 4 of a Kind [total]
uk: 4 однакових [сума]

en: 4s [total of 4s]
uk: 4 [сума четвірок]

en: 5s [total of 5s]
uk: 5 [сума п'ятірок]

en: 6s [total of 6s]
uk: 6 [сума шісток]

en: <b>Time</b>
uk: <b>Час</b>

en: <b>Wins</b>
uk: <b>Перемог</b>

en: <none>
uk: <немає>

en: A Klotski clone
uk: Варіант гри "Кльоцки"

en: A Minesweeper clone.
uk: Варіант гри "Сапер"

en: A Tetravex clone.
uk: Варіант гри "Тетравекс"

en: A counter drops
uk: Скидання лічильника

en: A list of strings that come in the form of a quintuple: name, wins, total games played, best time (in seconds) and worst time (also in seconds). Unplayed games do not need to be represented.
uk: Список рядків для форми п'ятірки: ім'я, перемог, всього ігор, найліпший час (в секундах) і найгірший час (також в секундах). Ігри, в які не гралося, не потрібно представляти.

en: A number specifying the preferred theme.
uk: Число, що вказує вибрану тему.

en: A sort of poker with dice and less money.
uk: Варіанти гри в покер з костями і грошима.

en: A string containing a list of files to use to describe the cards. The format is obscure and defined by the gdk-card-image library
uk: Рядок містить список файлів, що використовуються для опису карт. Формат незрозумілий і визначається бібліотекою.

en: A worm game for GNOME.
uk: Гра "Хробак" для середовища GNOME.

en: Agnes
uk: Аґнес

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
uk: Ціллю гри є розташування мастей в порядку, що відповідає  поточному розкладу.

en: AisleRiot Cards
uk: Карти AisleRiot

en: AisleRiot Solitaire
uk: AisleRiot

en: AisleRiot could not load its deck images.
    
    AisleRiot will now exit.
uk: Не вдалось завантажити зображення карт для AisleRiot.
    
    AisleRiot припиняє роботу.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
uk: AisleRiot є механізмом пасьянсів, забезпечений гнучкою системою визначення нових правил гри, що дозволяє реалізувати велику кількість різних ігор.

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
uk: Не вдалось завантажити файл: 
    %s
    
    Будь ласка, перевірте ваше встановлення Aisleriot

en: Allow temporary spots use
uk: Дозволити використання тимчасових гнізд

en: Already used! Where do you want to put that?
uk: Вже використана! Виберіть іншу комбінацію.

en: Always in the center
uk: Завжди в центрі

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that GNOME Stones is correctly installed!
uk: Трапилась помилка під час завантаження файла зображення "%s".
    Будь ласка, переконайтесь, що гру "Камені" встановлено правильно!

en: Animate
uk: Анімувати

en: Animation
uk: Анімація

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Atari like scrolling
uk: В стилі ігор комп'ютерів "Атарі"

en: Ataxx
uk: Атаки

en: Auld lang syne
uk: Дух старих часів

en: Avoid the robots and make them crash into each other
uk: Уникати роботів і робити так, щоб вони зіштовхувались

en: Background Color
uk: Колір тла:

en: Background color
uk: Колір тла

en: Background color. The hex specification of the background color.
uk: Колір тла. Шістнадцяткове визначення кольру тла.

en: Background color:
uk: Колір тла:

en: Background image:
uk: Зображення тла:

en: Bad Move
uk: Поганий хід

en: Bakers dozen
uk: Чортова дюжина

en: Bakers game
uk: Пекарська гра

en: Balance:
uk: Баланс:

en: Ball image
uk: Зображення кулі

en: Ball style
uk: Стиль куль

en: Ball style. The filename of the images to use for the balls.
uk: Назва файлу зображень куль.

en: Base Card:
uk: Основна карта:

en: Base Card:
uk: Основна карта:

en: Base Card: Ace
uk: Основна карта: Туз

en: Base Card: Jack
uk: Основна карта: Валет

en: Base Card: King
uk: Основна карта: Король

en: Base Card: Queen
uk: Основна карта: Дама

en: Beleaguered castle
uk: Облога замку

en: Best:
uk: Найліпша:

en: Blackjack
uk: Очко

en: Blackjack Preferences
uk: Властивості гри "Очко"

en: Blackjack can't load the requested file
uk: Не вдалось завантажити потрібний файл

en: Blackjack provides a casino-style blackjack card game.
uk: Гра "Очко" дозволяє вам грати в карти так, ніби ви граєте в справжньому казино.

en: Blackjack will now exit.
uk: "Очко" припиняє роботу.

en: Blackjack!
uk: Очко!

en: Blackjack: %s (%d)
uk: Очко: %s (%d)

en: Block image:
uk: Зображення для блоків:

en: Block ten
uk: Блок десяток

en: Blocks
uk: Блоки

en: Blue
uk: Синій

en: Board size
uk: Розмір поля

en: Bonus
uk: Премія

en: Bonus Appears
uk: Появо премії

en: Bonus if >62
uk: Премія, якщо >62

en: Bristol
uk: Бристоль

en: Bust
uk: Банкрут

en: Calculate random die throws (debug)
uk: Прорахувати випадкове кидання костей (налагодження)

en: Camelot
uk: Камелот

en: Can't load the image: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
uk: Неможливо завантажити файл зображення:
    %s
    
    Будь ласка, перевірте встановлення пакета gnome-games.

en: Can't move there!
uk: Неможливо туди потрапити!

en: Canfield
uk: Кенфілд

en: Card Style
uk: Стиль карт

en: Card _Deck
uk: _Зворот карти

en: Card back:
uk: Зворот карти:

en: Card games:
uk: Картярські ігри:

en: Cards left:
uk: Лишилось карт

en: Cave number to start
uk: Початкова печера

en: Cave number to start.
uk: Початкова печера.

en: Cave:
uk: Печера:

en: Caves
uk: Печери

en: Chance [total]
uk: Шанс [сума]

en: Change the appearance of the cards
uk: Змінити вигляд карт

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
uk: Шахрай! Будь-який великий рахунок не буде зараховано.

en: Chessboard
uk: Шахівниця

en: Choose whether or not to insert a delay between the computer's dice rolls so the player can follow what it is doing.
uk: Виберіть, вставляти чи ні, затримку між киданнями костей комп'ютером так, щоб гравець міг бачити, що діється.

en: Classic
uk: Класичний

en: Cleaning up connection
uk: Скидається з'єднання

en: Clear mines from a minefield
uk: Очистити мінне поле

en: Click a square, any square
uk: Клацніть на квадраті, будь-якому квадраті

en: Click to deal a new hand
uk: Клацніть для нового здавання

en: Click to deal another card
uk: Клацніть для здавання іншої карти

en: Click to deal another card; drag card to split pair
uk: Клацніть для здавання іншої карти, перенесіть карту для розділення пар

en: Click to double your wager
uk: Клацніть, щоб подвоїти ставку

en: Click to finish adding cards to your hand
uk: Клацніть, щоб припинити отримувати карти

en: Clock
uk: Годинник

en: Cloud
uk: Хмара

en: Collect all diamonds and find exit
uk: Знайти всі діаманти і віднайти вихід

en: Collect diamonds while avoiding falling boulders
uk: Пошук діамантів уникаючи каменів, що падають

en: Color to use for worm
uk: Колір хробака

en: Color to use for worm.
uk: Колір хробака.

en: Colors
uk: Кольори

en: Compete to dominate the board in a Reversi-like game
uk: Боротьба за домінування на дошці в грі на зразок "Реверсі"

en: Compete to make lines of the same color
uk: Намагайтесь вибудовувати ряди куль однакового кольору

en: Complete
uk: Повна

en: Computer Opponents
uk: Комп'ютерних суперників

en: Computer playing for %s
uk: Комп'ютер грає за %s

en: Computing basic strategy...
uk: Обрахування основної стратегії...

en: Confounding Cross
uk: Змішаний хрест

en: Congratulations!!! You have won!
uk: Поздоровляю, ви перемогли!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
uk: Витаємо. Ви перемогли роботів!
    Але чи вдасться вам зробити це ще раз?

en: Congratulations, you win!
uk: Поздоровляю, ви виграли!

en: Congratulations.
uk: Вітаю.

en: Connection failed
uk: Не вдалося встановити з'єднання

en: Connection in progress...
uk: Встановлення з'єднання...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
uk: З'єднання пройшло успішно, триває очікування на суперника

en: Consider moving something into an empty slot
uk: Спробуйте перекласти що-небудь на порожнє місце

en: Consistency is key
uk: Постійність -- запорука успіху

en: Controls
uk: Керування

en: Could not find '%s' image file for GNOME Robots
uk: Не вдалось знайти файл зображення "%s" для гри "Роботи"

en: Could not find '%s' pixmap file
uk: Не вдалося знайти піктограмний файл '%s'

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
uk: Не вдалося знайти файл зображення "%s" для Яґно

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
uk: Не знайдено файл зображення "%s" для гри "Атаки"

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation.
uk: Не вдалося знайти тему:
    %s
    
    Будь ласка, перевірте ваше встановлення пакета gnome-games.

en: Could not find the theme: 
    %s
    
    Please check your gnome-games installation
uk: Не вдалося знайти теми:
    %s
    
    Будь ласка, перевірте ваше встановлення gnome-games.

en: Could not load the card deck images.
uk: Не вдається завантажити зображення звороту карт.

en: Cover
uk: Конверт

en: Current game will complete with original number of players.
uk: Поточну гру буде завершено з початковою кількістю учасників.

en: Curses version (1992):
uk: Версія для Curses (1992):

en: Custom
uk: Нетипове

en: Custom size
uk: Нетиповий розмір

en: Cyan
uk: Голубий

en: Dark
uk: Темні

en: Dark must pass, Light's move
uk: Темні пропускають хід, світлі ходять

en: Dark player wins!
uk: Темний гравець виграв!

en: Dark's move
uk: Хід темних

en: Dark:
uk: Темні:

en: Deal a card
uk: Здати карту

en: Deal a card from the deck
uk: Беріть карту з колоди

en: Deal a new card from the deck
uk: Беріть нову карту з колоди

en: Deal a new game
uk: Почати нову гру

en: Deal another card
uk: Беріть іншу карту

en: Deal another hand
uk: Здати іншу карту

en: Deal another round
uk: Інша роздача

en: Deal more cards
uk: Ще роздати карти

en: Deal the cards
uk: Роздайте карти

en: Dealer Speed
uk: Швидкість круп'є

en: Dealer hand probabilities
uk: Можливі карти

en: Decks
uk: Звороти

en: Default
uk: Типові

en: Default caves
uk: Типові печери

en: Delay between rolls
uk: Затримка між киданнями

en: Delay computer moves
uk: Сповільнити дії комп'ютера

en: Density of blocks in a pre-filled row:
uk: Щільність цеглин наперед заповнених рядів:

en: Device
uk: Пристрій

en: Device to use for joystick control.
uk: Пристрій для керування джойстиком.

en: Diamond mine
uk: Діамантова шахта

en: Diamonds:
uk: Діаманти:

en: Difficult
uk: Важкий

en: Digital joystick emulation
uk: Цифрова емуляція джойстика

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
uk: Розбирання купи плиток, прибираючи узгоджені пари

en: Display computer thoughts
uk: Показувати хід думок комп'ютера

en: Display hand probabilities
uk: Показувати можливі карти

en: Display probabilities
uk: Показувати вірогідності

en: Display the computer's thoughts
uk: Показувати хід думок комп'ютера

en: Display the probabilities of each dealer hand outcome and the expected value of your hand.
uk: Показувати вірогідності на кожному здаванні карти і очікуване значення у вас на руках.

en: Dondorf
uk: Дондорф

en: Dondorf Red
uk: Червоний Дондорф

en: Double
uk: Подвоїти

en: Double 9
uk: Подвоювати 9

en: Double After Hit
uk: Подвоювати після ставки

en: Double After Split
uk: Подвоювати після розділення

en: Double Any Total
uk: Подвоювати будь-яке значення

en: Double Soft
uk: М'яке подвоєння

en: Double click to decrease your wager by %.2f
uk: Двічі клацніть для зменшення вашої ставки на %.2f

en: Double click to increase your wager by %.2f
uk: Двічі клацніть для підняття вашої ставки на %.2f

en: Doublets
uk: Дуплети

en: Down
uk: Вниз

en: Drawn
uk: Нічия

en: Drawn game!
uk: Нічия!

en: Drop marble
uk: Скинути кулю

en: Eagle wing
uk: Орлине крило

en: Easthaven
uk: Східна гавань

en: Easy
uk: Простий

en: Eat Bonus
uk: З'їдання премії

en: Eight off
uk: Без вісімок

en: Elevator
uk: Ліфт

en: Enable _animation
uk: Увімкнути _анімацію

en: Enable _sound
uk: Увімкнути _звук

en: Enable fake bonuses
uk: Увімкнути фальшиві премії

en: Enable fake bonuses.
uk: Увімкнути фальшиві премії.

en: Enable game sounds
uk: Увімкнути звуки гри

en: Enable game sounds. Play sounds for various events throughout the game.
uk: Увімкнути звуки гри. Відтворювати звуки для різних подій гри.

en: Enable or disable sound
uk: Увімкнути чи вимкнути звук

en: Enable sound
uk: Увімкнути звук

en: Enable sound support
uk: Увімкнути підтримку звуку

en: Enable sound support.
uk: Увімкнути підтримку звуку.

en: Enable sounds
uk: Увімкнути звуки

en: Enable sounds.
uk: Увімкнути звуки.

en: Enable splats
uk: Увімкнути вибухи

en: Enable splats. Play a sound and show a "Splat!" on the screen.
uk: Увімкнути вибухи. Відтворює звук вибуху і показує на екрані "Splat!".

en: Error occurred during connect attempt.
uk: Виникла помилка під час спроби з'єднання.

en: Error occurred during write.
uk: Виникла помилка під час запису.

en: Escalator
uk: Ескалатор

en: Extra Life
uk: Додаткове життя

en: Extra large  (920 x 660)
uk: Дуже великий  (920 x 660)

en: FILENAME
uk: ФАЙЛ

en: Faces:
uk: Зображення:

en: Field size
uk: Розмір поля

en: Fill Screen
uk: На весь екран

en: Filling game widget...
uk: Заповнення ігрового віджету...

en: Finger-twitching good
uk: Мастер натискання на кнопки

en: First law
uk: Перше правило

en: Fishing wire makes bad dental floss
uk: Рибацька линва - це не нитка для чищення зубів

en: Fit falling blocks together
uk: Складання блоків, що падають

en: Flags:
uk: Прапори:

en: Flip final results
uk: Переворот в кінці гри

en: Fortress
uk: Фортеця

en: Fortunes
uk: Фортуна

en: Four Bridges
uk: Чотири мости

en: Four-in-a-row
uk: Чотири в ряд

en: Four-in-a-row Preferences
uk: Власивости гри "Чотири в ряд"

en: Fourteen
uk: Чотирнадцять

en: FreeCell Solitaire
uk: Вільна комірка

en: Freecell
uk: Вільна комірка

en: Full House [25]
uk: Фул [25]

en: GNOME Mahjongg
uk: Магджонґ

en: GNOME Mines
uk: Міни

en: GNOME Mines Preferences
uk: Властивості гри "Міни"

en: GNOME Robots
uk: Роботи

en: GNOME Robots Game
uk: Гра "Роботи"

en: GNOME Robots II
uk: Гра "Роботи 2"

en: GNOME Robots Preferences
uk: Властивості гри "Роботи"

en: GNOME Stones
uk: Камені

en: GNOME Stones Preferences
uk: Властивості гри "Камені"

en: GNOME Tali
uk: Костяний покер

en: GNOME port of the once-popular Color Lines game
uk: Варіант популярної гри "Ряди" для

en: GNOME version (1998):
uk: Версія для GNOME (1998):

en: GNOME version of the Eastern tile game, Mahjongg.
uk: Версія популярної східної головоломки Магджонґ для GNOME

en: GNOME version of the popular Othello disk flipping game.
uk: Варіант популярної гри "Отелло" для GNOME

en: GTali Preferences
uk: Властивості гри "Покер"

en: Game
uk: Гра

en: Game Number:
uk: Номер гри:

en: Game Over
uk: Гру закінчено

en: Game Over!
uk: Гру закінчено!

en: Game Type
uk: Тип гри

en: Game _options...
uk: Параметри гри...

en: Game field
uk: Ігрове поле

en: Game field from last saved session.
uk: Ігрове поле із останнього збереженого сеансу.

en: Game level to start on
uk: Початковий рівень

en: Game level to start on.
uk: Початковий рівень.

en: Game name
uk: Назва гри

en: Game over
uk: Гру закінчено

en: Game over!
uk: Гру закінчено!

en: Game over.
uk: Гру закінчено.

en: Game paused
uk: Гру призупинено

en: Game preview
uk: Перегляд гри

en: Game preview from last saved session.
uk: Перегляд гри з останнього збереженого сеансу.

en: Game score
uk: Рахунок гри

en: Game score from last saved session.
uk: Рахунок гри з останнього збереженого сеансу.

en: Game speed
uk: Швидкість гри

en: Game speed (1=fast, 4=slow).
uk: Швидкість гри (1 ― швидко, 4 ― повільно).

en: Game title
uk: Назва гри

en: Game to play
uk: Назва гри

en: Game type
uk: Тип гри

en: Game type. The name of the game variation to use.
uk: Назва віріанту гри.

en: Gataxx Preferences
uk: Властивості гри "Атаки"

en: Gay gordons
uk: Веселі Ґордони

en: General
uk: Загальне

en: Generating ...
uk: Генерування...

en: Get a hint
uk: Взяти підказку

en: Get a hint for your next move
uk: Отримати підказку наступного ходу

en: Get statistics on the current game
uk: Статистика поточної гри

en: Glenwood
uk: Ґлінвуд

en: Glines
uk: Ряди

en: Glines Preferences
uk: Властивості гри "Ряди"

en: Glines couldn't find image file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
uk: Не вдалось знайти файл зображення:
    %s
    
    Перевірте коректність встановлення гри "Ряди".

en: Gnect
uk: Чотири в ряд

en: Gnibbles
uk: Хробак

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
uk: Не вдалось знайти файл зображення для гри "Хробак":
    %s
    Будь ласка, перевірте коректність встановлення гри.

en: Gnibbles Preferences
uk: Властивості гри "Хробак"

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
uk: Не вдалось знайти файл зображення для гри "Хробак":
    %s
    Будь ласка, перевірте коректність встановлення гри.

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
uk: Не вдалось завантажити рівень гри "Хробак":
    %s
    Будь ласка, перевірте коректність встановлення гри.

en: Gnomekoban
uk: Сокобан

en: Gnometris
uk: Тетріс

en: Gnometris preferences
uk: Властивості гри "Тетріс"

en: Golf
uk: Гольф

en: Grand Total
uk: Повна сума

en: Graphics Theme
uk: Графічна тема

en: Gray
uk: Сірий

en: Green
uk: Зелений

en: Guide a worm around a maze
uk: Провести хробака лабіринтом

en: Gypsy
uk: Циган

en: Have you read the help file?
uk: А ви прочитали інструкцію?

en: Height of grid
uk: Висота сітки

en: Help
uk: Довідка

en: Helsinki
uk: Гельсінкі

en: High Contrast
uk: Контрастний

en: Hint
uk: Підказка

en: Hint: Column %d
uk:  Підказка: стовпчик %d

en: Hit
uk: Ставити

en: Hit Soft 17
uk: Ставити м'яко 17

en: Honor pictures:
uk: Зображення знаті:

en: Hopscotch
uk: Класи

en: Horizontal:
uk: По горизонталі:

en: How many times do you wish to roll?
uk: Скільки разів ви хотіли б кидати?

en: Huge  (1840 x 1320)
uk: Гігантський  (1840 x 1320)

en: Human
uk: Людина

en: Human Players
uk: Гравців-людей

en: I could sure use a backrub right about now...
uk: А зараз було б непогано почухати спину...

en: I win!
uk: Я виграв!

en: I'm not sure
uk: Я не впевнений

en: Iagno
uk: Яґно

en: Iagno Preferences
uk: Властивості гри  "Яґно"

en: Iagno server to use
uk: Сервер гри "Яґно"

en: If set to true, a dump of the AI's working will be done to standard output.
uk: Якщо встановлено, то на екран виводимуться дані про роботу штучного інтелекту.

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
uk: Якщо ви заблукали в лісі і вам самотньо -- обійміть дерево

en: Image theme:
uk: Набір зображень:

en: Image to use as background
uk: Зображення, що використовуватиметься в якості тла

en: Image to use as background.
uk: Зображення, що використовуватиметься в якості тла.

en: Image to use for drawing blocks
uk: Зображення, що використовуватиметься для малювання блоків

en: Image to use for drawing blocks.
uk: Зображення, що використовуватиметься для малювання блоків.

en: Increasing Number of Robots per Level
uk: Кількість додаткових роботів на рівень

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
uk: Кількість додаткових роботів першого типу на рівень

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
uk: Кількість додаткових роботів другого типу на рівень

en: Initial Number of Robots
uk: Початкова кількість роботів

en: Initial Number of Safe Teleports
uk: Початкова кількість безпечних телепортацій

en: Initial Number of Type 1 Robots
uk: Початкова кількість роботів першого типу

en: Initial Number of Type 2 Robots
uk: Початкова кількість роботів другого типу

en: Invalid game data (move)
uk: Неправильні дані гри (move)

en: Invalid game data (set_peer)
uk: Неправильні дані гри (set_peer)

en: Invalid move attempted
uk: Спроба зробити неправильний хід

en: Isabel
uk: Ізабель

en: It's a draw!
uk:  Нічия!

en: Jamestown
uk: Джеймстаун

en: Joker icon:
uk: Зображення джокера:

en: Joystick device
uk: Пристрій джойстика

en: Joystick device:
uk: Джойстик:

en: Joystick switch level
uk: рівень перемикання джойстика

en: Jumbo
uk: Джумбо

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
uk: Те що зебра переходу схожа на розмітку для гри в "Класи" не робить її такою

en: Kansas
uk: Канзас

en: Key press to drop a marble.
uk: Натисть клавішу скидання кулі.

en: Key press to move left.
uk: Натисніть клавішу руху ліворуч.

en: Key press to move right.
uk: Натисніть клавішу руху праворуч.

en: Key to hold
uk: Клавіша для стояння

en: Key to move E
uk: Клавіша руху на схід

en: Key to move N
uk: Клавіша руху на північ

en: Key to move NE
uk: Клавіша руху на північний схід

en: Key to move NW
uk: Клавіша руху на північний захід

en: Key to move S
uk: Клавіша руху на південь

en: Key to move SE
uk: Клавіша руху на південний схід

en: Key to move SW
uk: Клавіша руху на південний захід

en: Key to move W
uk: Натисніть клавіша руху на захід

en: Key to teleport
uk: Клавіша телепортації

en: Key to teleport randomly
uk: Клавіша випадкової телепортації

en: Key to use for motion down
uk: Клавіша для руху вниз

en: Key to use for motion down.
uk: Клавіша для руху вниз.

en: Key to use for motion left
uk: Клавіша для руху ліворуч

en: Key to use for motion left.
uk: Клавіша для руху ліворуч.

en: Key to use for motion right
uk: Клавіша для руху праворуч

en: Key to use for motion right.
uk: Клавіша для руху праворуч.

en: Key to use for motion up
uk: Клавіша для руху вгору

en: Key to use for motion up.
uk: Клавіша для руху вгору.

en: Key to wait
uk: Клавіша для чекання

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Keyboard Controls
uk: Клавіатурне керування

en: Keyboard control
uk: Клавіатурне керування

en: Keyboard controls
uk: Клавіатурне керування

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
uk: Кількість вбитих роботів для отримання права на безпечну телепортацію

en: King albert
uk: Король Альберт

en: Klondike
uk: Клондайк

en: Klotski
uk: Кльоцки

en: LEVEL
uk: РІВЕНЬ

en: Labyrinth
uk: Лабіринт

en: Lady jane
uk: Леді Джейн

en: Large
uk: Велике

en: Large  (736 x 528)
uk: Великий  (736 x 528)

en: Large Straight [40]
uk: Великий стріт [40]

en: Left
uk: Ліворуч

en: Level Complete
uk: Рівень завершено

en: Level completed. Well done.
uk: Рівень завершено. Дуже добре.

en: Level of Player One
uk: Рівень першого гравця

en: Level of Player Two
uk: Рівень другого гравця

en: Level of black player
uk: Рівень чорного гравця

en: Level of white player
uk: Рівень білого гравця

en: Level one
uk: Перший рівень

en: Level three
uk: Третій рівень

en: Level to start with
uk: Початковий рівень

en: Level to start with.
uk: Початковий рівень.

en: Level two
uk: Другий рівень

en: Level:
uk: Рівень:

en: Light
uk: Світлі

en: Light must pass, Dark's move
uk: Світлі пропускають хід, темні ходять

en: Light player wins!
uk: Світлий гравець виграв!

en: Light's move
uk: Хід світлих

en: Light:
uk: Світлі:

en: Lines
uk: Ряди

en: Lines:
uk: Рядів:

en: Lives:
uk: Життя:

en: Look both ways before you cross the street
uk: Подивіться по обидва боки, перед тим як переходити вулицю

en: Lose
uk: Програш

en: Lower Total
uk: Нижня сума

en: Mahjongg
uk: Магджонґ

en: Main game:
uk: Основна гра:

en: Maps
uk: Мапи

en: Marbles
uk: Мармур

en: Match five balls of the same color in a row to score!
uk: Поставте п'ять кульок одного кольору в ряд, щоб отримати очки

en: Maximum Number of Robots
uk: Максимальна кількість роботів

en: Maximum Number of Safe Teleports
uk: Максимальна кількість безпечних телепортацій

en: Maximum Number of Type 1 Robots
uk: Максимальна кількість роботів першого типу

en: Maximum Number of Type 2 Robots
uk: Максимальна кількість роботів другого типу

en: Maybe they're all mines ...
uk: Може це все міни...

en: Maze
uk: Плутанина

en: Me
uk: Я

en: Medium
uk: Середнє

en: Medium  (460 x 330)
uk: Середній  (460 x 330)

en: Mine through dirt and collect gems.
uk: Пролазьте крізь болото і збирайте дороцінні камені

en: Mines
uk: Міни

en: Modify the options for this game
uk: Модифікація параметрів гри

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
uk: Монітор не дасть вам вітаміну D, зате сонячне дасть світло...

en: Monte carlo
uk: Монте-Карло

en: More Marbles
uk: Ще один мармур

en: Move %s %s.
uk: Покласти %s %s.

en: Move %s onto %s.
uk: Покласти %s на %s.

en: Move _Left
uk: Хід _ліворуч

en: Move _Right
uk: Хід _праворуч

en: Move a King on to the empty Tableau slot
uk: Перекладіть короля в порожнє гніздо на столі

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
uk: Перекладіть зв'язку карт в порожнє гніздо на столі

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
uk: Перекладіть карту з резерву в порожнє гніздо на столі

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
uk: Перекладіть карту чи зв'язку карт в порожнє гніздо на столі

en: Move a card to an empty temporary slot
uk: Покладіть карту в порожнє тимчасове гніздо

en: Move a card to the Foundation
uk: Перенесіть карту в основу

en: Move card from Waste
uk: Киньте цю карту в смітник

en: Move left
uk: Ліворуч

en: Move right
uk: Праворуч

en: Move something into the empty Tableau slot
uk: Покладіть що-небудь в порожнє гніздо  на столі

en: Move something on to an empty reserve
uk: Покладіть що-небудь на порожнє місце

en: Move the pieces down
uk: Пересунути вниз

en: Move the pieces left
uk: Пересунути вліво

en: Move the pieces right
uk: Пересунути вправо

en: Move the pieces up
uk: Пересунути вгору

en: Move waste back to stock
uk: Перегорніть колоду

en: Move waste on to a reserve slot
uk: Покласти смітник в гніздо запасу

en: Move waste to stock
uk: Перекласти смітник у колоду

en: Move ~a off the board
uk: Покладіть ~а на край столу

en: Move ~a to an empty field
uk: Покласти ~а на порожнє поле

en: Move ~a to an empty foundation
uk: Покласти ~а на порожню основу

en: Moveable Junkheaps
uk: Рухомі гори сміття

en: Moves Left:
uk: Лишилось ходів:

en: Moves:
uk: Ходи:

en: My second day
uk: Мій другий день

en: N/A
uk: Н/Д

en: NAME
uk: НАЗВА

en: NUMBER
uk: Кількість

en: Name
uk: Ім'я

en: Neighbor
uk: Сусід

en: Neither your chosen game nor the default game could be loaded.
uk: Не вдалось завантажити ні вибраної, ні типової гри.

en: Network initialization complete.
uk: Ініціалізацію мережі завершено.

en: Network shutdown in progress.
uk: Триває вимкнення мережі.

en: Never blow in a dog's ear
uk: Ніколи не дмухайте собаці у вухо

en: New
uk: Нова

en: New Game
uk: Нова гра

en: New game
uk: Нова гра

en: New game started
uk: Розпочато нову гру

en: New game with _seed...
uk: Нови гра з певною базою...

en: New net_work game
uk: Нова мережна гра

en: Next Balls:
uk: Наступні кулі:

en: Nibbles
uk: Хробак

en: Nibbles newbie
uk: Новачок

en: Nightfall
uk: Вечір

en: No
uk: Ні

en: No game data could be found.
uk: Не знайдено даних гри.

en: No game server defined
uk: Не визначено ігрового сервера

en: No hint available
uk: Підказка недоступна

en: No hint available right now
uk: Зараз підказок немає

en: No stones selected
uk: Не вибрано жодного каменя

en: None
uk: Немає

en: Not too shabby
uk: Я не такий слабкий

en: Num Rolls
uk: Число кидань

en: Number of Free Safe Teleports per Level
uk: Кількість безкоштовних безпечних телепортацій на рівень

en: Number of computer opponents
uk: Кількість комп'ютерних суперників

en: Number of human opponents
uk: Кількість суперників - людей

en: Number of mines
uk: Кількість мін

en: Number of mines:
uk: Кількість мін:

en: Number of opponents:
uk: Кількість суперників:

en: Number of players
uk: Кількість гравців

en: Number of players.
uk: Кількість гравців.

en: Number of players:
uk: Кількість гравців:

en: Number of pre-filled rows:
uk: Кількість наперед заповнених рядів:

en: Odessa
uk: Одеса

en: Odessa is a better game.  Really.
uk: Одеса -- найліпша гра. Справді.

en: Operation
uk: Операція

en: Options
uk: Параметри

en: Orange
uk: Жовтогарячий

en: Original Atari caves
uk: Оригінальні печери з "Атарі"

en: Original idea from KDE's same game program.
uk: Ідея запозичена з такої ж гри KDE.

en: Osmosis
uk: Осмос

en: Partial
uk: Часткова

en: Pause
uk: Пауза

en: Pause game
uk: Призупинити гру

en: Paused
uk: Призупинено

en: Peek
uk: Погляд

en: Peer introduction complete
uk: З'єднання завершено

en: Percentage:
uk: Відсотків:

en: Piece flipping
uk: Перевертання фішок

en: Pileon
uk: Комора

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
uk: Покладіть карти на поле так, щоб вийшли покерні ряди

en: Place something on empty slot
uk: Покладіть що-небудь на порожнє місце

en: Place something on to the empty Tableau slot
uk: Покладіть що-небудь в порожнє гніздо на столі

en: Place your wager or deal a hand
uk: Робіть вашу ставку, чи здавайте карти

en: Plait
uk: Коса

en: Play a game of Reversi
uk: Зіграти в гру "Реверсі"

en: Play a poker-style dice game
uk: Гра в костяний покер

en: Play a puzzle game matching tiles together
uk: Головоломка із суміщенням фішок

en: Play a sound when two robots collide
uk: Відтворювати звук на зіткнення роботів

en: Play levels in random order
uk: Випадковий порядок рівнів

en: Play levels in random order.
uk: Випадковий порядок рівнів.

en: Play many different solitaire games
uk: Багато різних пасьянсів

en: Play on a 2×2 board
uk: Гра на полі 2x2

en: Play on a 3×3 board
uk: Гра на полі 3x3

en: Play on a 4×4 board
uk: Гра на полі 4x4

en: Play on a 5×5 board
uk: Гра на полі 5x5

en: Play on a 6×6 board
uk: Гра на полі 6x6

en: Play sounds for events like winning a level and dying.
uk: Відтворювати звуки на події на зразок перемоги чи смерті.

en: Play sounds for major events
uk: Відтворювати звуки на основні події

en: Play the casino card game Blackjack
uk: Всенародно улюблена гра "Очко"

en: Play the most common, and potentially the most annoying, sound.
uk: Відтворювати звичайний набридливий звук

en: Play the popular FreeCell card game
uk: Ще одна реалізація популярного пасьянсу.

en: Player Dead
uk: Гравець загинув

en: Player Names
uk: Імена гравців

en: Player One:
    %s
uk: Перший гравець:
    %s

en: Player Teleport
uk: Телепортація гравця

en: Player Two:
    %s
uk: Другий гравець:
    %s

en: Player expected values
uk: Гравець очікує значення

en: Player wins!
uk: Гравець виграв!

en: Playing %d×%d board
uk: Гра на полі %dx%d

en: Playing level %s
uk: Півень гри %s

en: Please check your Blackjack installation
uk: Перевірте коректність встановлення гри "Очко"

en: Please check your GConf configuration, specifically that the schemas have been installed correctly.
uk: Перевірте параметри GConf, особливо коректність встановлення схем.

en: Please fill in empty pile first.
uk: Покладіть що-небудь в порожнє гніздо.

en: Please make sure that GNOME Stones is correctly installed.
uk: Будь ласка, переконайтесь, що гру встановлено правильно.

en: Poker
uk: Покер

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Prevent accidental moves that result in getting killed.
uk: Не дозволяти деякі ходи, що спричинять смерть гравця.

en: Prevent all dangerous moves
uk: Не дозволяти всі небезпечні ходи

en: Prevent some dangerous moves
uk: Не дозволяти деякі небезпечні ходи

en: Prevents all moves that result in getting killed.
uk: Не дозволяти всі ходи, що спричинять смерть гравця.

en: Preview next block
uk: Показувати наступний блок

en: Property
uk: Властивість

en: Purple
uk: Бузковий

en: Push
uk: Натиснути

en: Puzzle solved!
uk: Головоломку розв'язано!

en: Puzzle solved! Well done!
uk: Головоломку розв'язано! Дуже добре!

en: Pyramid's Walls
uk: Стіни піраміди

en: Quatorze
uk: Чотирнадцять

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
uk: Швидкі ходи (скоротити затримку в двічі)

en: Quick deals (no delay between each card)
uk: Швидке здавання (без затримок між картами)

en: Quick moves
uk: Швидкі ходи

en: Random Teleport
uk: Випідкова телепортація

en: Rank font:
uk: Шрифт рангу:

en: Red
uk: Червоний

en: Red Dragon
uk: Червоний дракон

en: Redeals left:
uk: Лишилось роздач:

en: Redo
uk: Повторити

en: Redo the undone move
uk: Повторити останній скасованих хід

en: Remaining:
uk: Лишається:

en: Remove colored balls from the board by forming lines
uk: Вилучати кольорові кулі з дошки, формуючи ряди

en: Remove groups of balls to try and clear the screen
uk: Вилучайте групи куль, намагаючись очистити екран

en: Remove the aces
uk: Прибрати тузи

en: Remove the eights
uk: Прибрати вісімки

en: Remove the fives
uk: Прибрати п'ятірки

en: Remove the fours
uk: Прибрати четвірки

en: Remove the jacks
uk: Прибрати валети

en: Remove the kings
uk: Прибрати королі

en: Remove the nines
uk: Прибрати дев'ятки

en: Remove the queens
uk: Прибрати дами

en: Remove the sevens
uk: Прибрати сімки

en: Remove the sixes
uk: Прибрати шістки

en: Remove the tens
uk: Прибрати десятки

en: Remove the threes
uk: Прибрати трійки

en: Remove the twos
uk: Прибрати двійки

en: Reserve left:
uk: Лишилось у запасі:

en: Reshuffle cards
uk: Перетасувати карти

en: Resplit
uk: Розділити

en: Resplit Aces
uk: Розділити тузи

en: Restart
uk: Спочатку

en: Restart game
uk: Перезапустити гру

en: Restart the current level
uk: Перезапустити поточний рівень

en: Restart the game
uk: Перезапустити гру

en: Restoring preferences...
uk: Відновлення установок...

en: Results
uk: Результати

en: Return cards to Stock
uk: Поверніть карти в колоду

en: Right
uk: Праворуч

en: Robot Score
uk: Очки за роботів

en: Robot Score When Splatted
uk: Очки за зіткнення роботів

en: Robot Score When Waiting
uk: Очки за роботів під час чекання

en: Robot has been Splatted!
uk: Робот зіткнувся!

en: Robot image theme
uk: Вигляд роботів

en: Robot image theme. The theme of the images to use for the robots.
uk: Тема зображень роботів.

en: Robots
uk: Роботи

en: Roll!
uk: Кинути!

en: Rotate blocks counterclockwise
uk: Обертати проти годинникової стрілки

en: Royal east
uk: Королівський схід

en: Rules
uk: Варіант

en: SIZE
uk: РОЗМІР

en: S_tatistics...
uk: _Статистика...

en: Safe Teleports:
uk: Безпечні телепортації:

en: Same GNOME
uk: Той же GNOME

en: Same GNOME Preferences
uk: Властивості гри "Той же GNOME"

en: Same GNOME can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same GNOME installation
uk: Неможливо завантажити файл зображення:
    %s
    
    Будь ласка, перевірте ваше встановлення пакета gnome-ga,es.

en: Scanning private game directory...
uk: Перегляд приватного каталогу гри...

en: Scanning private object directory...
uk: Перегляд приватного каталогу об'єктів...

en: Scanning public game directory...
uk: Перегляд публічного каталогу гри...

en: Scanning public object directory...
uk: Перегляд публічного каталогу об'єктів...

en: Score Required To Get A Safe Teleport
uk: Кількість очок для отримання права на безпечну телепортацію

en: Score:
uk: Рахунок:

en: Scores
uk: Рахунки

en: Scorpion
uk: Скорпіон

en: Scroll method
uk: Метод прокручування

en: Scuffle
uk: Бійка

en: Seahaven
uk: Бухта

en: Seconds left: %d
uk: Залишилось секунд: %d

en: Seed
uk: База

en: Select
uk: Вибрати

en: Select "New game" from the "Game" menu to begin.
uk: Для початку гри виберіть "Нова гра" в меню "Гра".

en: Select Game
uk: Вибрати гру

en: Select Map
uk: Вибір мапи

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
uk: Виберіть карту з резерву для основи першого стовпчика

en: Select a different game
uk: Вибрати іншу гру

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
uk: Виберіть кості та натисніть "Кинути !", або виберіть комбінацію.

en: Set game configuration
uk: Настроїти гру

en: Set game scenario
uk: Встановити сценарій гри

en: Set starting level (1-10)
uk: Встановити початковий рівень (1-10)

en: Set to true to be able to mark squares as unknown.
uk: Встановіть, для увімкнення можливості позначати квадрати прапором "невідомо".

en: Set your wager and click in the white outline to deal a new hand.
uk: Зробіть вашу ставку і клацніть по білій зовнішній лінії для здавання карти.

en: Set your wager or click on the cards to deal a new hand.
uk: Зробіть вашу ставку і клацніть по карті для здавання нової карти.

en: Setup
uk: Настройка

en: Show grid
uk: Показати сітку

en: Show high scores and exit
uk: Показати кращі результати і вийти

en: Show or hide the tool bar
uk: Показати чи приховати пенал

en: Show or hide the toolbar
uk: Показати чи прибрати пенал

en: Show tool bar
uk: Показати пенал

en: Shu_ffle tiles
uk: Змішати плитки

en: Shuffle
uk: Змішати

en: Shuffle tiles
uk: Змішати плитки

en: Sir tommy
uk: Сер Томмі

en: Size of board (2-6)
uk: Розмір дошки (2-6)

en: Size of game tiles
uk: Розмір елементів гри

en: Size of game tiles.
uk: Розмір елементів гри.

en: Size of the board (1=small, 3=large)
uk: Розмір поля (1 ― мале, 3 ― велике)

en: Small
uk: Мале

en: Small  (368 x 264)
uk: Малий  (368 x 264)

en: Small Straight [30]
uk: Малий сріт [30]

en: Smooth scrolling
uk: Плавне

en: Soft
uk: М'яко

en: Sokoban levels:
uk: Рівні гри "Сокобан":

en: Sol
uk: Сонце

en: Sol_ve
uk: Розв'язати

en: Solve puzzles by sliding blocks
uk: Головоломки із пересуванням блоків

en: Solve the game
uk: Знайти розв'язання

en: Sorry, I was unable to find a playable configuration.
uk: Нажаль, не вдалося знайти ігровоу комбінацію.

en: Sorry, full column
uk: Вибачте, стовпчик повний

en: Sound
uk: Звук

en: Speed
uk: Швидкість

en: Spider
uk: Павук

en: Spiderette
uk: Павучиха

en: Split
uk: Розділити

en: Stagger flips
uk: Повільні повороти

en: Stand
uk: Стояти

en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

en: Start a new game giving a seed number...
uk: Розпочати нову гру з вказаною базою...

en: Start cave
uk: Перша печера

en: Start this game over
uk: Почати цю гру з початку

en: Starting Level:
uk: Початковий рівень:

en: Starting level:
uk: Початковий рівень:

en: Statistics
uk: Статистика

en: Statistics of games played
uk: Статистика минулих ігор

en: Stock left:
uk: Лишилось в колоді:

en: Stock left: 0
uk: Лишилось в колоді: 0

en: Stones
uk: Камені

en: Straight up
uk: Вгору

en: Streets and alleys
uk: Вулиці і провулки

en: Suggest a move
uk: Підказка наступного ходу

en: Suit font (large):
uk: Шрифт масті (великий):

en: Suit font (medium):
uk: Шрифт масті (середній):

en: Suit font (small):
uk: Шрифт масті (малий):

en: Surrender
uk: Здатись

en: Switch level:
uk: Перемикнути рівень:

en: Tali
uk: Костяний покер

en: Teleport
uk: Телепортація

en: Template
uk: Шаблон

en: Ten across
uk: Десять поперек

en: Tetravex
uk: Тетравекс

en: The Same GNOME
uk: Той же GNOME

en: The amount of money in your bank
uk: Кількість грошей у вашому банку

en: The amount of money in your bank.
uk: Кількість грошей у вашому банку.

en: The best option is to double down
uk: Найліпшим варіантом буде пониження в два рази

en: The best option is to hit
uk: Найліпшим варіантом буде ставити

en: The best option is to split
uk: Найліпшим варіантом буде розділення

en: The best option is to stand
uk: Найліпшим варіантом буде стояти

en: The best option is to surrender
uk: Найліпшим варіантом буде здатись

en: The cave is corrupted: %s is missing.
uk: Печера зіпсована: немає %s.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
uk: Ви намагаєтесь завантажити печеру з невизначеним об'єктом.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
uk: Ви намагаєтесь завантажити надто велику для цієї гри печеру.

en: The default configuration values could not be retrieved correctly.
uk: Не вдалось коректно отримати початкові значення параметрів.

en: The density of blocks in rows filled at the start of the game. The value is between 0 (for no blocks) and 10 (for a completely filled row).
uk: Щільність блоків у наперед заповнених рядах на початку гри. Дозволяються значення між 0 (немає блоків) і 10 (повністю заповнено).

en: The density of filled rows
uk: Щільність блоків наперед заповнених рядів

en: The full path and filename of game to load.
uk: Повний шлях і назва файлу гри.

en: The game file to use
uk: Ігровий файл

en: The game is over.
    No hints are available
uk: Гру завершено.
    Нічого не можна порадити

en: The game was a draw.
uk: Нічия.

en: The height of the main window.
uk: Висота головного вікна.

en: The height of the playing window in pixels. At minimum it should be 240.
uk: Висота ігрового вікна в точках. Мінімальне ― 240.

en: The height of the window
uk: Висота вікна

en: The level an analog joystick must reach to be considered "on" when emulating a digital joystick. This takes a value between 0.0 and 1.0.
uk: Рівень, якого має досягти аналоговий джойстик, щоб його стан було зрозуміло як "натиснуто" під час емуляції цифрового джойстика. Приймає значення від 0.0 до 1.0.

en: The name of the key used to hold still. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для стояння на місці. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move east. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на схід. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move north-east. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на північний схід. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move north-west. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на північний захід. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move north. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на північ. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move south-east. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на південний схід. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move south-west. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на південний захід. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move south. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на схід. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to move west. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для руху на захід. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to teleport randomly. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для випадкової телепортації. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to teleport safely (if possible). The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для безпечної (якщо можливо) тепепортації. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the key used to wait. The name is a standard X key name.
uk: Назва клавіші для чекання. Назва є стандартною назвою клавіші X Window.

en: The name of the rules file containing the variation of the rules to play.
uk: Назва файлу правил, що містить варіанти умов ігр.

en: The name of the scheme file containing the solitaire game to play.
uk: Назва файлу схеми, що містить пасьянс.

en: The number of rows that are filled with random blocks at the start of the game.
uk: Кількість рядів, заповнених випадковими блоками на початку гри.

en: The number of rows to fill
uk: Кількість заповнених рядів

en: The program GNOME Robots was unable to find any valid game configuration files. Please check that the program is installed correctly.
uk: Програмі "Роботи" не вдалось знайти жодного файлу конфігурації. Перевірте коректність встановлення гри.

en: The remote player disconnected
uk: Віддалений гравець від'єднався

en: The requested height of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 200 pixels high.
uk: Необхідна висота основного вікна в точках. Врахуйте, що висота віджетів, які містить основне вікно не менша за 200 точок.

en: The requested width of the main window in pixels. Note that the widgets the window contains are at least 320 pixels wide.
uk: Необхідна ширина основного вікна в точках. Врахуйте, що ширина віджетів, які містить основне вікно не менша за 320 точок.

en: The scroll method, valid values are "atari_scroll", "smooth_scroll" and "center_scroll".
uk: Метод прокручування, дозволеними значеннями є "atari_scroll", "smooth_scroll" і "center_scroll".

en: The size of the playing grid
uk: Розмір ігрового поля

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid. The valid values are 2 to 8, anything else gets set to 3.
uk: Значення цього ключа використовується для визначення розміру ігрового поля. Дозволеними значеннями є числа від 2 до 8, всі інші значення скидатимуться в 3.

en: The variation of the rules file to use
uk: Файл варіантів умов гри.

en: The width of the main window.
uk: Ширина головного вікна.

en: The width of the playing window in pixels. At minimum it should be 320.
uk: Ширина ігрового вікна в точках. Мінімальне ― 320.

en: The width of the window
uk: Ширина вікна

en: Theme
uk: Тема

en: Theme ID
uk: Ідентифікатор теми

en: Themes
uk: Теми

en: There are no more moves.
uk: Більше ходів немає.

en: There are no safe locations to teleport to!!
uk: Немає безпечних місць для телепортації!

en: There are no teleport locations left!!
uk: Немає місць для телепортації!

en: There was an error accessing GConf: %s
uk: Трапилась помилка доступу до GConf: %s

en: These tiles don't match.
uk: Ці плитки не збігаються.

en: Thieves
uk: Викрадачі

en: Thinking...
uk: Думаю...

en: Thirteen
uk: Тринадцять

en: This game does not have hint support yet.
uk: В цієї гри ще немає підказок.

en: This game is unable to provide a hint.
uk: Ця гра не може нічого порадити

en: This game uses a deprecated hint method (case 3).
    Please file a bug at http://bugzilla.gnome.org including this message and
    the name of the game you where playing (look in the title bar if you 
    aren't sure).
uk: Ця гра використовує застарілий метод підказок (випадок 3).
    Будь ласка, повідомте про помилку сюди: http://bugzilla.gnome.org
    з вказанням назви гри (подивіться в заголовку, якщо ви не знаєте)

en: This is GNOME Stones
uk: Це гра "Камені"

en: This new mapset will take effect when you start a new game, or when Mahjongg is restarted.
uk: Новий набір плиток буде використано в наступній грі чи після перезапуску гри "Магджонґа"

en: Three card deals
uk: Здавання трьох карт

en: Thumb and pouch
uk: Палець і торба

en: Tic-Tac-Toe
uk: Хрестики-Нолики

en: Tile Set
uk: Набір фішок

en: Tile set:
uk: Набір фішок:

en: Tiles
uk: Плитки

en: Tiles Left:
uk: Лишилось плиток:

en: Tiles:
uk: Плитки:

en: Tileset
uk: Набір плиток

en: Tileset to use.
uk: Набір плиток, що використовуватиметься.

en: Time between moves
uk: Затримка між ходами

en: Time between moves in milliseconds.
uk: Затримка між ходами в мілісекундах.

en: Time:
uk: Час:

en: Tiny  (184 x 132)
uk: Крихітний  (184 x 132)

en: Total
uk: Повний

en: Total:
uk: Всього:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
uk: Якщо немає прямої загрози, турнікети не рекомендуються

en: Treize
uk: Тринадцять

en: Try a new game
uk: Спробувати нову гру

en: Try moving card piles around
uk: Спробуйте перекласти купки карт

en: Try moving cards down from the foundation
uk: Спробуйте забрати карти з бази

en: Try rearranging the cards
uk: Спробуйте перекласти карти

en: Tutorial caves
uk: Навчальні печери

en: Type 1 Robot Score
uk: Очки за роботів першого типу

en: Type 1 Robot Score When Splatted
uk: Очки за зіткнення роботів першого типу

en: Type 1 Robot Score When Waiting
uk: Очки за роботів першого типу під час чекання

en: Type 2 Robot Score
uk: Очки за роботів другого типу

en: Type 2 Robot Score When Splatted
uk: Очки за зіткнення роботів другого типу

en: Type 2 Robot Score When Waiting
uk: Очки за роботів другого типу під час чекання

en: Unable to load image:
    %s
uk: Не вдалось завантажити зображення:
    %s

en: Undo
uk: Скасувати

en: Undo previous move
uk: Скасувати останній хід

en: Undo the last move
uk: Скасувати останні хід

en: Union square
uk: Каре

en: Unknown color
uk: Невідомий колір

en: Unknown suit
uk: Невідома масть

en: Unknown value
uk: Невідоме значення

en: Up
uk: Вгору

en: Upper total
uk: Верхня сума

en: Use "I'm not sure" flags.
uk: Використовувати прапори "не впевнений".

en: Use Left Hand Keys
uk: Використовувати клавіші під ліву руку

en: Use Original Robots Keys
uk: Використовувати звичайні клавіші гри

en: Use a quick deal
uk: Використовувати швидке здавання

en: Use a quick deal with no delay between each card.
uk: Використовувати швидке здавання без затримок між кожною картою.

en: Use fast moves
uk: Швидкі ходи

en: Use quick moves
uk: Швидкі ходи

en: Use random block colors
uk: Випадковий колір блоків

en: Use relative movement
uk: Відносний рух

en: Use relative movement (ie. left or right only).
uk: Використовувати відносний рух (тобто, лише ліворуч і праворуч).

en: Use safe moves
uk: Використовувати безпечні ходи

en: Use safe moves. The safe moves option will help you to avoid being killed due to a mistake. If you try to make a move that would lead to your death when there is a safe move available you will not be allowed to proceed.
uk: Використовувати безпечні ходи. Використання безпечних ходів допомагає вам врятуватись від загибелі від помилкових ходів. Якщо ви спробуєте зробити невдалий хід, що призведе до загибелі, коли є безпечний хід, тогра не дасть вам його зробити.

en: Use super safe moves
uk: Використовувати особливо безпечні ходи

en: Use super safe moves. The player is alerted when there is no safe move and the only option is to teleport out.
uk: Використовувати особливо безпечні ходи. Гравця попереджається, коли безпечних ходів більше немає, і терміново потрібна телепортація.

en: Use the Keypad
uk: Використовувати цифрову клавіатуру

en: Use the unknown flag
uk: Використовувати прапор "невідомо"

en: Valentine
uk: Валентин

en: Value
uk: Значення

en: Variation on game rules
uk: Варіація правил гри

en: Vertical:
uk: По вертикалі:

en: Victory!!
uk: Перемога!

en: Wager:
uk: Ставка:

en: Wait
uk: Очікування

en: Warn when tiles don't match
uk: Про несумісні плитки

en: Warnings
uk: Попередження

en: Welcome to GNOME Klotski
uk: Ласкаво просимо у гру "Кльоцки"

en: Welcome to GNOME Mahjongg!
uk: Запрошуємо до гри "Магджонґ"!

en: Welcome to Glines!
uk: Ласкаво просимо до гри "Ряди"!

en: Welcome to Gnect!
uk: Ласкаво просимо до гри "Чотири в ряд"!

en: Welcome to Iagno!
uk: Ласкаво просимо до гри "Яґно"!

en: Welcome to Same GNOME!
uk: Ласкаво просимо до гри "Той же GNOME"!

en: Welcome to gataxx!
uk: Ласкаво просимо до гри "Атаки"!

en: Westhaven
uk: Західна гавань

en: What card style to use
uk: Стиль карт

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
uk: За відсутності степлера, згодиться і лінійка із скріпкою

en: Whether or not to flip final results.
uk: Чи перевертати остаточні результати.

en: Whether or not to play event sounds.
uk: Чи супроводжувати події звуками.

en: Whether or not to show the tool bar.
uk: Чи показувати пенал.

en: Whether or not to show the toolbar
uk: Чи показувати пенал

en: Whether or not to show the toolbar.
uk: Чи показувати пенал.

en: Whether or not to use animation.
uk: Чи використовувати анімацію.

en: Whether or not to use quick moves.
uk: Чи використовувати швидкі ходи.

en: Whether to give blocks random colors
uk: Чи мають блоки мати випадкові кольори

en: Whether to give blocks random colors.
uk: Чи мають блоки мати випадкові кольори.

en: Whether to preview the next block
uk: Чи показувати наступний блок

en: Whether to preview the next block.
uk: Чи показувати наступний блок.

en: Whether to rotate counter clock wise
uk: Чи обертати проти годинникової стрілки

en: Whether to rotate counter clock wise.
uk: Чи обертати проти годинникової стрілки.

en: Whitehead
uk: Біла голова

en: Width of grid
uk: Ширина сітки

en: Will o the wisp
uk: Блукаючий вогник

en: Win
uk: Перемога

en: Window height
uk: Висота вікна

en: Window width
uk: Ширина вікна

en: Wins:
uk: Перемог:

en: Worm
uk: Хробак

en: Worm %d:
uk: Хробак %d:

en: Worm Death
uk: Загибель хробака

en: Worm Reverse
uk: Поворот хробака

en: Worm Teleport
uk: Телепортація хробака

en: Worm color:
uk: Колір хробака:

en: Worst:
uk: Найгірша:

en: Would you like insurance?
uk: Хочете підстрахуватись?

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
uk: Написано для моєї дружини, Матильди
    Відсилайте коментарі та повідомлення про помилки на: janusz.gorycki@intel.com

en: X location of window
uk: Горизонтальне положення вікна

en: Y location of window
uk: Вертикальне положення вікна

en: Yahtzee [50]
uk: Покер [50]

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Yes
uk: Так

en: Yield
uk: Врожай

en: You
uk: Ви

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
uk: Ви не можете змінити тип гри під час гри

en: You are searching for a %s.
uk: Ви шукаєте %s.

en: You gained an extra life!
uk: Ви отримали додаткове життя!

en: You may be able to select a different game from the preferences dialog.
uk: Ви можете вибрати іншу гру з діалогу настройки.

en: You win!
uk: Ви виграли!

en: You won!!!
uk: Ви виграли!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
uk: Кості дозволено кидати лише три рази! Виберіть комбінацію.

en: Your move...
uk:  Ваш хід...

en: Yukon
uk: Юкон

en: Zebra
uk: Зебра

en: Zero corresponds to no animations, one is partial animations, two is complete animations.
uk: Нуль — анімації немає, один — часткова анімація, два — повна анімація.

en: Zero is human; one through three correspond to the level of the computer player.
uk: Нуль — людина, від одного до трьох — рівень гри комп'ютера

en: [Human,Wilber,Bill,Monica,Kenneth,Janet]
uk: [Людина,Микола,Віктор,Ганна,Ігор,Яна]

en: _2×2
uk: _2x2

en: _3×3
uk: _3x3

en: _4×4
uk: _4x4

en: _5×5
uk: _5x5

en: _6×6
uk: _6x6

en: _Advanced
uk: Досвідчений

en: _Appearance
uk: _Вигляд

en: _Cards...
uk: _Карти...

en: _Down
uk: Вниз

en: _Drop
uk: _Кидання

en: _Game
uk: _Гра

en: _Joystick
uk: _Джойстик

en: _Left
uk: Вліво

en: _Medium
uk: Навчений

en: _Misc.
uk: _Інше

en: _Move
uk: Хід

en: _Novice
uk: Новачок

en: _Players
uk: _Гравці

en: _Reset
uk: _Скинути

en: _Restart level
uk: _Перезапустити рівень

en: _Right
uk: Вправо

en: _Rules
uk: _Правила

en: _Select...
uk: _Вибрати...

en: _Sound
uk: Звук

en: _Theme:
uk: _Мотив:

en: _Toolbar
uk: _Пенал

en: _Up
uk: Вгору

en: ace
uk: туз

en: an empty Foundation
uk: порожня базу

en: an empty Foundation pile
uk: порожня основа

en: an empty Tableau
uk: порожнє ігрове поле

en: an empty Tableau pile
uk: порожній стовпчик на столі

en: an empty Tableau slot
uk: порожнє гніздо на столі

en: an empty bottom slot
uk: порожнє місце знизу

en: an empty corner slot
uk: порожнє місце в кутку

en: an empty foundation
uk: порожня основа

en: an empty foundation pile
uk: порожня основа

en: an empty left slot
uk: порожнє місце ліворуч

en: an empty right slot
uk: порожнє місце праворуч

en: an empty slot
uk: порожнє місце

en: an empty slot on tableau
uk: порожнє гніздо на столі

en: an empty tableau slot
uk: порожнє гніздо на столі

en: an empty top slot
uk: порожнє місце зверху

en: and all cards below it
uk: і всі карти під нею

en: appropriate Foundation pile
uk: відповідну купку в базі

en: black joker
uk: чорний джокер

en: classic robots
uk: класичні роботи

en: clubs
uk: хрест

en: cows
uk: корови

en: diamonds
uk: дзвінка

en: disabled
uk: вимкнено

en: eggs
uk: яйця

en: eight
uk: вісімка

en: empty foundation
uk: порожня основа

en: empty slot on foundation
uk: порожнє місце на базі

en: empty slot(s)
uk: порожні гнізда

en: empty space on tableau
uk: порожнє місце на столі

en: five
uk: п'ятірка

en: four
uk: четвірка

en: gataxx
uk: Атаки

en: gataxx is a GNOME port of the old game ataxx. It is derived from Ian Peters' iagno code.
uk: Це добре відома гра "Атаки", переписана для середовища GNOME. Написана на основі гри "Яґно" Яна Петерса.

en: gnome-stones:empty
uk: gnome-stones:порожньо

en: gnomekoban:empty,0
uk: gnomekoban:порожньо,0

en: gnomes
uk: гноми

en: hearts
uk: черва

en: itself
uk: собі

en: jack
uk: валет

en: king
uk: король

en: mice
uk: миша

en: nightmare
uk: жах

en: nine
uk: дев'ятка

en: on to the empty tableau slot
uk: в порожнє гніздо на столі

en: queen
uk: дама

en: red joker
uk: червоний джокер

en: robots
uk: роботи

en: robots with safe teleport
uk: роботи з безпечною тепепортацією

en: robots2
uk: роботи2

en: robots2 easy
uk: прості роботи2

en: seven
uk: сімка

en: six
uk: шістка

en: something
uk: що-небудь

en: spades
uk: вино

en: ten
uk: десятка

en: the ace of clubs
uk: туза жир

en: the ace of diamonds
uk: туза дзвінка

en: the ace of hearts
uk: туза черва

en: the ace of spades
uk: туза вино

en: the appropriate Foundation pile
uk: відповідну купку на базі

en: the eight of clubs
uk: вісімку жир

en: the eight of diamonds
uk: вісімку дзвінка

en: the eight of hearts
uk: вісімку черва

en: the eight of spades
uk: вісімку вино

en: the five of clubs
uk: п'ятірку жир

en: the five of diamonds
uk: п'ятірку дзвінка

en: the five of hearts
uk: п'ятірку черва

en: the five of spades
uk: п'ятірку вино

en: the foundation pile
uk: основа

en: the four of clubs
uk: четвірку жир

en: the four of diamonds
uk: четвірку дзвінка

en: the four of hearts
uk: четвірку черва

en: the four of spades
uk: четвірку вино

en: the jack of clubs
uk: валета жир

en: the jack of diamonds
uk: валета дзвінка

en: the jack of hearts
uk: валета черва

en: the jack of spades
uk: валета вино

en: the king of clubs
uk: короля жир

en: the king of diamonds
uk: короля дзвінка

en: the king of hearts
uk: короля черва

en: the king of spades
uk: короля вино

en: the nine of clubs
uk: дев'ятку жир

en: the nine of diamonds
uk: дев'ятку дзвінка

en: the nine of hearts
uk: дев'ятку черва

en: the nine of spades
uk: дев'ятку вино

en: the queen of clubs
uk: даму жир

en: the queen of diamonds
uk: даму дзвінка

en: the queen of hearts
uk: даму черва

en: the queen of spades
uk: даму вино

en: the seven of clubs
uk: сімку жир

en: the seven of diamonds
uk: сімку дзвінка

en: the seven of hearts
uk: сімку черва

en: the seven of spades
uk: сімку вино

en: the six of clubs
uk: шістку жир

en: the six of diamonds
uk: шістку дзвінка

en: the six of hearts
uk: шістку черва

en: the six of spades
uk: шістку вино

en: the ten of clubs
uk: десятку жир

en: the ten of diamonds
uk: десятку дзвінка

en: the ten of hearts
uk: десятку черва

en: the ten of spades
uk: десятку вино

en: the three of clubs
uk: трійку жир

en: the three of diamonds
uk: трійку дзвінка

en: the three of hearts
uk: трійку черва

en: the three of spades
uk: трійку вино

en: the two of clubs
uk: двійку жир

en: the two of diamonds
uk: двійку дзвінка

en: the two of hearts
uk: двійку черва

en: the two of spades
uk: двійку вино

en: the unknown card
uk: невідома карта

en: three
uk: трійка

en: two
uk: двійка
