nautilus - en to uk translation catalogue (1292 entries)

en:  (another copy)
uk:  (інша копія)

en:  (containing %d item) |  (containing %d items)
uk[0]:  (містить %d елемент)
uk[1]:  (містить %d елементи)
uk[2]:  (містить %d елементів)

en:  (containing a total of %d item) |  (containing a total of %d items)
uk[0]:  (загалом %d елемент)
uk[1]:  (загалом %d елементи)
uk[2]:  (загалом %d елементів)

en:  (copy)
uk:  (копія)

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.
uk: "%s" не може відкрити "%s" тому, що "%s" не має доступу до файлів на "%s".

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s".locations.
uk: "%s" не може відкрити "%s" тому, що "%s" не має доступу до файлів на "%s".

en: "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
uk: "%s" не може бути скопійовано тому, що ви не маєте прав на зчитування.

en: "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
uk: "%s", що знаходиться на диску лише для зчитування, та не може бути видалений.

en: "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
uk: "%s" неможливо видалити тому, що ви не маєте прав на модифікацію батьківської теки.

en: "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
uk: Не вдається перенести "%s" тому, що диск переповнений.

en: "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
uk: "%s" неможливо перенести тому, що ви не маєте прав на його модифікацію, чи модифікацію його батьківської теки.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
uk: Не вдається знайти "%s". Можливо його тільки-но було видалено.

en: "%s" is an executable text file.
uk: "%s" - є виконуваним тестовим фалом.

en: "%s" is not a valid location.
uk: "%s" не є правильною назвою файлу.

en: "%s" selected
uk: Вибрано "%s"

en: "%s" selected (%s)
uk: Виділено "%s" (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
uk: "%s" буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити файли"

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
uk: "%s" буде перенесено, якщо ви виберете команду "Вставити файли"

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
uk: %A, %-d %B %Y о %-I:%M:%S %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
uk: %a, %-d %b %Y о %-I:%M %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
uk: %a, %-d %b %Y у %-I:%M:%S %p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
uk: %-d %b %Y о %-I:%M %p

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
uk: %-d %b %Y, %-I:%M %p

en: %d folder selected | %d folders selected
uk[0]: %d тека виділена
uk[1]: %d теки видилені
uk[2]: %d тек виділені

en: %d item selected (%s) | %d items selected (%s)
uk[0]: Виділено %d елемент (%s)
uk[1]: Виділено %d елементи (%s)
uk[2]: Виділено %d елементів (%s)

en: %d item, with size %s | %d items, totalling %s
uk[0]: %d елемент, обсяг %s
uk[1]: %d елементи, обсяг %s
uk[2]: %d елементів, обсяг %s

en: %d other item selected (%s) | %d other items selected (%s)
uk[0]: %d інший елемент виділено (%s)
uk[1]: %d інші елементи виділено (%s)
uk[2]: %d інших елементів виділено (%s)

en: %dnd link to %s
uk: %d посилання на %s

en: %drd link to %s
uk: %d посилання на %s

en: %dst link to %s
uk: %d посилання на %s

en: %dth link to %s
uk: %d посилання на %s

en: %ld of %ld
uk: %ld з %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
uk: %-d.%m.%y, %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
uk: %d.%m.%y

en: %s (%dnd copy)%s
uk: %s (%d копія)%s

en: %s (%drd copy)%s
uk: %s (%d копія)%s

en: %s (%dst copy)%s
uk: %s (%d копія)%s

en: %s (%dth copy)%s
uk: %s (%d копія)%s

en: %s (another copy)%s
uk: %s (інша копія)%s

en: %s (copy)%s
uk: %s (копія)%s

en: %s Properties
uk: Властивості %s

en: %s Viewer
uk: Компонент перегляду у вигляді %s

en: %s Visible Columns
uk: %s видимих стовпчиків

en: %s's Home
uk: Домашній каталог %s

en: %s, Free space: %s
uk: %s, Вільний простір: %s

en: %u file | %u files
uk[0]: %u файл
uk[1]: %u файли
uk[2]: %u файлів

en: %u folder | %u folders
uk[0]: %u тека
uk[1]: %u теки
uk[2]: %u тек

en: %u item | %u items
uk[0]: %u елемент
uk[1]: %u елементи
uk[2]: %u елементів

en: (Empty)
uk: (Порожнє)

en: (some contents unreadable)
uk: (деякий вміст не зчитується)

en: 00/00/00, 00:00 PM
uk: 00.00.00, 00:00 ПП

en: 1 GB
uk: 1 Гб

en: 1 MB
uk: 1 Мб

en: 10 MB
uk: 10 Мб

en: 100 K
uk: 100 кб

en: 100 KB
uk: 100 кб

en: 100 MB
uk: 100 Мб

en: 3 MB
uk: 3 Мб

en: 5 MB
uk: 5 Мб

en: 500 K
uk: 500 кб

en: 500 KB
uk: 500 кб

en: <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
     | <b>Image Type:</b> %s (%s)
    <b>Resolution:</b> %dx%d pixels
uk[0]: <b>Тип зображення:</b> %s (%s)
    <b>Розміри:</b> %dx%d точка
uk[1]: <b>Тип зображення:</b> %s (%s)
    <b>Розміри:</b> %dx%d точки
uk[2]: <b>Тип зображення:</b> %s (%s)
    <b>Розміри:</b> %dx%d точок

en: <b>_Bookmarks</b>
uk: <b>_Закладки</b>

en: <b>_Location</b>
uk: <b>_Адреса</b>

en: <b>_Name</b>
uk: <b>_Назва</b>

en: <span weight="bold">Behaviour</span>
uk: <span weight="bold">Поведінка</span>

en: <span weight="bold">Default View</span>
uk: <span weight="bold">Типовий вигляд</span>

en: <span weight="bold">Executable Text Files</span>
uk: <span weight="bold">Виконувані текстові файли</span>

en: <span weight="bold">Folders</span>
uk: <span weight="bold">Теки</span>

en: <span weight="bold">Icon Captions</span>
uk: <span weight="bold">Підписи значків</span>

en: <span weight="bold">Icon View Defaults</span>
uk: <span weight="bold">Настройка вигляду значків</span>

en: <span weight="bold">List Columns</span>
uk: <span weight="bold">Стовпчики списку</span>

en: <span weight="bold">List View Defaults</span>
uk: <span weight="bold">Налаштування відображення списків</span>

en: <span weight="bold">Other Previewable Files</span>
uk: <span weight="bold">Інші файли з можливістю попереднього перегляду</span>

en: <span weight="bold">Sound Files</span>
uk: <span weight="bold">Звукові файли</span>

en: <span weight="bold">Text Files</span>
uk: <span weight="bold">Текстові файли</span>

en: <span weight="bold">Trash</span>
uk: <span weight="bold">Смітник</span>

en: <span weight="bold">Tree View Defaults</span>
uk: <span weight="bold">Налаштування відображення дерев</span>

en: ? bytes
uk: ? байтів

en: ? items
uk: ? елементів

en: A Teal variation of the Crux theme.
uk: Синьо-зелений варіант теми Crux.

en: A link called "Link To Old Desktop" has been created on the desktop.
uk: На стільниці створено посилання з назвою "Посилання на стару стільницю".

en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
uk: Список підписів до значків для перегляду каталогів у вигляді значка та робочої стільниці.Реальна кількість підписів залежить від масштабу зображення. Можливі значення: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" та "mime_type".

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
uk: Цю тему розроблено в стилі класичного середовища GNOME.

en: A trash folder is used for storing items moved to the trash.
uk: Смітник використовується для зберігання файлів та тек перенесених у смітник.

en: A user-visible description of the column
uk: Видимий користувачу опис стовпчика

en: About Scripts
uk: Про сценарії

en: Access was denied.
uk: Доступ заборонено.

en: Accessed:
uk: Доступ:

en: Activate items with a _double click
uk: Активація елементів _подвійним клацанням

en: Activate items with a _single click
uk: Активізація елементів _одинарним клацанням

en: Add Emblems...
uk: Додати емблеми...

en: Add Nautilus to session
uk: Додавати Наутілус до сеансу

en: Add a bookmark for the current location to this menu
uk: Додати закладку до поточного місця у це меню

en: Adjust your user environment
uk: Настроїти середовище користувача

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
uk: Всі виконувані файли у цій теці з'являтимуться у меню сценаріїв.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
uk: Всі виконувані файли цієї теки з'являться у меню "Сценарії". Вибір сценарію з цього меню призведе до виконання цього сценарію.
    
    При виконанні з локальної теки сценарію буде передано назви вибраних файлів. При виконанні з віддаленої теки (наприклад з теки, що відображає вміст тенет або ftp), сценарій буде виконано без параметрів.
    
    В усіх випадках, програмою Наутілус для сценарію будуть встановлені наступні змінні оточення:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: розділений новим рядком перелік виділених файлів (лише для локальних тек)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: розділений новим рядком перелік URI виділених файлів
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI поточного знаходження
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: позиція та розмір поточного вікна

en: Always
uk: Завжди

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
uk: Баклажанний варіант теми Crux.

en: An _Application...
uk: _Програма...

en: An invalid drag type was used.
uk: Було використано неправильний тип перетягування.

en: Aperture Value
uk: Діафрагма

en: Apparition
uk: Привид

en: Application
uk: Програма

en: Application ID
uk: Ідентифікатор програми

en: Applications
uk: Прикладні програми

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
uk: Ви впевнені, що хочете знищити інформацію про відвідані вами місця?

en: Are you sure you want to empty all of the items from the trash?
uk: Ви впевнені, що хочете безповоротно видалити все з смітника?

en: Are you sure you want to forget history?
uk: Бажаєте остаточно видалити історію?

en: Are you sure you want to open all files?
uk: Ви дійсно бажаєте відкрити всі файли?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
uk: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити "%s" з смітника?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
uk: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити "%s"?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити %d виділений елемент з смітника?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити %d виділених елементи з смітника?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити %d виділених елементів з смітника?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
uk[0]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити %d вибраний елемент?
uk[1]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити %d вибрані елементи?
uk[2]: Ви впевнені, що хочете остаточно видалити %d вибраних елементів?

en: Arran_ge Items
uk: Впорядкувати _елементи

en: Art
uk: Мистецтво

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
uk: _Перепитувати перед спустошенням смітника чи видаленням файлів

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Azul
uk: Блакить

en: Back
uk: Назад

en: Background
uk: Тло

en: Backgrounds and Emblems
uk: Тло й емблеми

en: Basic
uk: Основні

en: Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
uk: Переконайтесь, що запущено службу пошуку Medusa, і якщо індекс ще не створено перевірте чи запущений індексатор Medusa.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
uk: Створіть цю теку перед запуском Наутілуса, або встановіть такі права, щоб Наутілус міг її створити.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
uk: Створіть ці теки перед запуском Наутілуса, або встановіть такі права, щоб Наутілус міг їх створити.

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Black
uk: Чорний

en: Blue Ridge
uk: Блакитні борозни

en: Blue Rough
uk: Блакитна нерівність

en: Blue Type
uk: Букви на синьому фоні

en: Bookmark for Nonexistent Location
uk: Закладка на положення, що не існує

en: Bring up a new window for every opened file
uk: Відкривати нове вікно для кожного відкритого файлу

en: Broken Link
uk: Зіпсоване посилання

en: Browse Filesystem
uk: Перегляд файлової системи

en: Browse Folder
uk: Переглянути теку

en: Browse Folders
uk: Переглянути теки

en: Browse available software
uk: Перегляд наявного програмного забезпечення

en: Browse the filesystem with the file manager
uk: Перегляд файлової системи менеджером файлів

en: Brushed Metal
uk: Лощений метал

en: Bubble Gum
uk: Жувальна гумка

en: Burlap
uk: Мішковина

en: By Emblems
uk: За емблемами

en: By Modification Date
uk: За датою зміни

en: By Modification _Date
uk: за датою _зміни

en: By Name
uk: За назвою

en: By Size
uk: За розміром

en: By Type
uk: За типом

en: By _Emblems
uk: за _емблемами

en: By _Name
uk: за _назвою

en: By _Size
uk: за _розміром

en: By _Type
uk: за _типом

en: CD Creator
uk: Створення CD

en: CD _Creator
uk: Створення _CD

en: C_ancel Remove
uk: Від_мінити видалення

en: C_lear Text
uk: О_чистити текст

en: C_olors
uk: К_ольори

en: C_onnect
uk: З'_єднатись

en: Camera
uk: Камера

en: Camera Brand
uk: Марка фотоапарату

en: Camera Model
uk: Модель фотоапарату

en: Camouflage
uk: Камуфляж

en: Can't Change Trash Location
uk: Змінювати розміщення смітника не можна

en: Can't Connect to Server
uk: Не вдається з'єднатись з сервером

en: Can't Copy Into Self
uk: Не можна копіювати в себе

en: Can't Copy Over Self
uk: Не вдається копіювати в себе

en: Can't Copy Trash
uk: Не вдається копіювати в смітник

en: Can't Delete Volume
uk: Не вдається видалити том

en: Can't Display Location
uk: Не вдається відобразити положення.

en: Can't Execute Remote Links
uk: Не можна виконувати віддалені посилання

en: Can't Launch CD Burner
uk: Помилка запуску програми запису CD

en: Can't Move Into Self
uk: Не можна переносити в себе

en: Can't Open Location
uk: Не вдається відкрити

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
uk: Не вдається навіть знайти опис для "x-directory/normal". Можливо це означає, що файл gnome-vfs.keys знаходиться у неправильному місці, або його не можна знайти з інших причин.

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Cancel Group Change?
uk: Скасувати зміну групи?

en: Cancel Open?
uk: Скасувати відкривання?

en: Cancel Owner Change?
uk: Скасувати зміну власника?

en: Cancel Rename?
uk: Скасувати перейменування?

en: Cancel Showing Properties Window?
uk: Скасувати показ вікна властивостей?

en: Cannot move "%s" because it or its parent folder are contained in the destination.
uk: Не вдається перенести елемент "%s" тому, що він чи його батьківська тека знаходиться в місці призначення.

en: Cannot move "%s" to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
uk: "%s" неможливо перенести у смітник тому, що ви не маєте прав на модифікацію файлу чи батьківської теки.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
uk: Не вдається перемістити файл у смітник, бажаєте остаточно його видалити?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
uk: Не вдається перемістити елементи у смітник, бажаєте остаточно їх видалити?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
uk: Не вдається перемістити деякі елементи у смітник, бажаєте остаточно їх видалити?

en: Cannot open %s
uk: Не вдається відкрити %s

en: Certified
uk: Сертифіковано

en: Chalk
uk: Крейда

en: Change Desktop _Background
uk: Змінити _тло стільниці

en: Change how files are managed
uk: Налаштування властивостей керування файлами

en: Change systemwide settings (affects all users)
uk: Змінити системні параметри (вплине на всіх користувачів)

en: Change the visibility of this window's location bar
uk: Змінити видимість панелі положення цього вікна

en: Change the visibility of this window's sidebar
uk: Змінити видимість бічної панелі цього вікна

en: Change the visibility of this window's statusbar
uk: Змінити видимість панелі стану цього вікна

en: Changing group.
uk: Зміна групи.

en: Changing owner.
uk: Зміна власника.

en: Charcoal
uk: Деревний вугіль

en: Check that an SMB server is running in the local network.
uk: Перевірте, чи запущений SMB сервер у локальній мережі.

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
uk: Переконайтесь, що ви не помилились при написанні та у вас правильно налаштовано проксі.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
uk: Перевірте що ви маєте права на видалення емблеми.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
uk: Перевірте що ви маєте права на видалення візерунок.

en: Check that your proxy settings are correct.
uk: Перевірте правильність настройок проксі-сервера.

en: Choose a program with which to open the selected item
uk: Виберіть програму для відкривання вибраного елементу

en: Choose a view for "%s":
uk: Виберіть компонент перегляду для "%s":

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
uk: Вибрати відображення для поточного місця чи змінити набір відображень

en: Choose an application with which to open "%s":
uk: Виберіть програму яка відкриватиме "%s":

en: Choose another application with which to open the selected item
uk: Виберіть іншу програму для відкривання вибраного елементу

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
uk: Виберіть порядок, в якому інформація буде виникати під назвами значків. Із збільшенням масштабу буде з'являтися більше інформації.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
uk: Виберіть порядок, в якому інформація відображатиметься у списку.

en: Choose the order of information to appear in this folder.
uk: Виберіть порядок, в якому відображатиметься інформація у цій теці.

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
uk: Вибір сценарію з меню запустить його з будь-яким вибраним елементом у якості вводу.

en: Clean _Up by Name
uk: Впорядкувати за _назвою

en: Clear History
uk: Очистити історію

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
uk: Очистити меню "Перейти" та списків "Назад" і "Вперед"

en: Click on a color to remove it
uk: Клацніть на кольорі, щоб видалити його

en: Click on a pattern to remove it
uk: Клацніть на візерунку, щоб видалити його.

en: Click on an emblem to remove it
uk: Клацніть на емблемі, щоб видалити її

en: Close P_arent Folders
uk: Закрити _батьківську теку

en: Close _All Windows
uk: Закрити вс_і вікна

en: Close all Navigation windows
uk: Закрити всі вікна Наутілуса

en: Close the side pane
uk: Закрити бічну панель

en: Close this folder
uk: Закрити цю теку

en: Close this folder's parents
uk: Закрити батьківські теки цієї теки

en: Color _name:
uk: _Назва кольору:

en: Color _value:
uk: _Значення кольору:

en: Color of the selection box
uk: Колір області виділення

en: Color used for information text against a dark background
uk: Колір інформаційного тексту на темному тлі

en: Color used for information text against a light background
uk: Колір інформаційного тексту на світлому тлі

en: Colors:
uk: Кольори:

en: Compact _Layout
uk: Стисле _розташування

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Computer icon visible on desktop
uk: Значок комп'ютера на робочій стільниці

en: Concrete
uk: Бетон

en: Configure network services
uk: Налаштувати мережні служби

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
uk: Налаштувати мережні служби (web-сервер, DNS сервер, тощо)

en: Conflict While Copying
uk: Конфлікт під час копіювання

en: Connect to Server
uk: З'єднання з сервером

en: Connect to _Server...
uk: З'єднатись з _сервером...

en: Contains a side pane view
uk: Містить бічну панель

en: Content View
uk: Відображення вмісту

en: Contents:
uk: Вміст:

en: Cool
uk: Круто

en: Copy Folder
uk: Копіювати теку

en: Copy the selected text to the clipboard
uk: Копіювати вибраний текст у кишеню

en: Copying
uk: Копіювання

en: Copying files
uk: Копіювання файлів

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
uk: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
uk: Корок

en: Could not complete specified action.
uk: Не вдається завершити вказану дію.

en: Could not complete specified action:  %s
uk: Не вдається завершити вказану дію: %s

en: Could not copy "%s" to the new location.
uk: Не вдається скопіювати "%s" зі місцем призначення.

en: Could not move "%s" to the new location.
uk: Не вдається перенести "%s" за місцем призначення.

en: Couldn't Add Emblem
uk: Не вдається додати емблему

en: Couldn't Add Emblems
uk: Не вдається додати емблеми

en: Couldn't Create Required Folder
uk: Не вдається створити необхідну теку

en: Couldn't Create Required Folders
uk: Не вдається створити необхідні теки

en: Couldn't Delete Emblem
uk: Не вдається видалити емблему

en: Couldn't Delete Pattern
uk: Не вдається видалити візерунок

en: Couldn't Install Color
uk: Не вдається встановити колір

en: Couldn't Install Emblem
uk: Не вдається встановити емблему

en: Couldn't Install Pattern
uk: Не вдається встановити візерунок

en: Couldn't Remove Emblem
uk: Не вдається видалити емблему

en: Couldn't Rename Emblem
uk: Не вдається перейменувати емблему

en: Couldn't Show Help
uk: Не вдається показати довідку

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
uk: Не вдається змінити групу "%s" через те, що цей диск лише для зчитування.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
uk: Не вдається змінити назву "%s" через те, що цей диск лише для зчитування.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
uk: Не вдається змінити власника "%s" через те, що цей диск лише для зчитування.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
uk: Не вдається змінити права "%s" через те, що цей диск лише для зчитування.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot contact the SMB master browser.
uk: Не вдається показати "%s" тому, що Наутілус не може зв'язатись з головним оглядачем SMB.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found.
uk: Не вдається відобразити "%s", тому що вузол "%s" не знайдено.

en: Couldn't display "%s".
uk: Не вдається відобразити "%s".

en: Couldn't find "%s".
uk: Не вдається знайти "%s".

en: Couldn't install emblem
uk: Не вдається встановити емблему

en: Couldn't remove emblem with name '%s'.
uk: Не вдається видалити емблему з назвою '%s'.

en: Couldn't rename emblem with name '%s'.
uk: Не вдається перейменувати емблему з назвою '%s'.

en: Count _number of items:
uk: Показувати _кількість елементів:

en: Countertop
uk: Контури

en: Create Document from template "%s"
uk: Створити документ з шаблону "%s"

en: Create Folder
uk: Створити теку

en: Create L_auncher
uk: Створити кнопку запу_ску

en: Create _Document
uk: Створити _документ

en: Create _Folder
uk: Створити _теку

en: Create a New Color:
uk: Створити новий колір:

en: Create a New Emblem:
uk: Створити нову емблему:

en: Create a new empty file inside this folder
uk: Створити новий порожній файл теку у цій теці

en: Create a new empty folder inside this folder
uk: Створити нову порожню теку в цій

en: Create a new launcher
uk: Створити новий значок запуску

en: Create a symbolic link for each selected item
uk: Створити символьне посилання для кожного вибраного елементу

en: Create the initial window with the given geometry.
uk: Створити початкове вікно з вказаною геометрією.

en: Creating Properties window.
uk: Створення вікна властивостей.

en: Creating links to files
uk: Створення посилань на файли

en: Criteria for search bar searching
uk: Критерій пошуку для пошукової панелі

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
uk: Критерій відповідності файлів при пошуку через панель пошуку. Якщо встановлено "search_by_text", Наутилус буде шукати файли лише за їх іменами. Якщо встановлено "search_by_text_and_properties", пошук файлу виконуватиметься за іменем та властивостями.

en: Crux-Eggplant
uk: Баклажанний Crux

en: Crux-Teal
uk: Синьо-зелений Crux

en: Cu_t File
uk: _Вирізати файл

en: Cu_t Files
uk: _Вирізати файли

en: Current Nautilus theme (deprecated)
uk: Поточна тема Наутілуса (застаріле)

en: Custom Background Set
uk: Тло визначено користувачем

en: Custom Side Pane Background Set
uk: Тло бічної панелі визначено користувачем

en: Cut Folder
uk: Вирізати теку

en: Cut Text
uk: Вирізати текст

en: Cut _Text
uk: Вирізати _текст

en: Cut the selected text to the clipboard
uk: Вирізати вибраний текст у кишеню

en: D_uplicate
uk: Д_ублювати

en: Danger
uk: Небезпека

en: Danube
uk: Дунай

en: Dark Cork
uk: Темний корок

en: Dark GNOME
uk: Темний GNOME

en: Dark Info Color
uk: Темний інформаційний колір

en: Date Accessed
uk: Дата останнього доступу

en: Date Modified
uk: Дата зміни

en: Date Taken
uk: Дата

en: Deep Teal
uk: Насичений синьо-зелений

en: Default Background Color
uk: Типовий колір тла

en: Default Background Filename
uk: Назва файлу для типового тла

en: Default Side Pane Background Color
uk: Типовий колір тла бічної панелі

en: Default Side Pane Background Filename
uk: Назва файлу для типового тла бічної панелі

en: Default _zoom level:
uk: Типовий рівень _масштабування:

en: Default column order in the list view
uk: Типовий порядок стовпчиків у графічному елементі список

en: Default column order in the list view.
uk: Типовий порядок стовпчиків у графічному елементі список.

en: Default folder viewer
uk: Типовий компонент перегляду тек

en: Default icon zoom level
uk: Типовий масштаб значка

en: Default list of columns visible in the list view
uk: Типовий перелік стовпчиків, видимий у графічному елементі список

en: Default list of columns visible in the list view.
uk: Типовий перелік стовпчиків, видимий у графічному елементі список.

en: Default list zoom level
uk: Типовий масштаб списку

en: Default sort order
uk: Типовий порядок сортування

en: Default zoom level used by the icon view.
uk: Типовий масштаб для режиму перегляду у вигляді значка.

en: Default zoom level used by the list view.
uk: Типовий масштаб для режиму перегляду у вигляді списку.

en: Delete From Trash?
uk: Видалити з смітника?

en: Delete Immediately?
uk: Остаточно видалити?

en: Delete all items in the Trash
uk: Видалити всі елементи у смітнику

en: Delete all selected items permanently
uk: Видалити всі вибрані елементи остаточно

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
uk: Видалити всі вибрані елементи без переносу в смітник

en: Delete?
uk: Видалити?

en: Deleting
uk: Видалення

en: Deleting files
uk: Видалення файлів

en: Description
uk: Опис

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Desktop Preferences
uk: Настройки стільниці

en: Desktop font
uk: Шрифт стільниці

en: Desktop home icon name
uk: Підпис до значка "Домашній каталог" на робочій стільниці

en: Desktop trash icon name
uk: Підпис до значка "Смітник" на робочій стільниці

en: Details:
uk: Подробиці:

en: Display Nautilus help
uk: Показати довідку з Наутілус

en: Display _files when they are clicked
uk: По_казувати файли при клацанні по них

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
uk: Показати вікно, в якому можна буде виправити закладки цього меню

en: Display credits for the creators of Nautilus
uk: Показати інформацію про творців Наутілуса

en: Display icons in the opposite order
uk: Показувати значки у зворотному порядку

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
uk: Показати візерунки, кольори і емблеми, які можуть бути використані для налаштування зовнішнього вигляду

en: Display the latest contents of the current location
uk: Показати останній вміст поточного місця

en: Display this location with "%s"
uk: Показати цю адресу використовуючи "%s"

en: Distinguished
uk: Завершене

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
uk: Не керувати сільницею (ігнорувати параметр встановлений у вікні настройок)

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
uk: Бажаєте видалити всі закладки на неіснуючі місці з вашого списку?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
uk: Бажаєте виконати "%s", чи відобразити вміст?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
uk: Хочете перемикнутись на ручне розміщення і лишити ці елементи там, де ви їх помістили?

en: Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
uk: Хочете перемикнутись у ручне розміщення і лишити ці елементи там, де ви їх помістили? Це змінить збережене ручне розміщення.

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
uk: Хочете перемикнутись на ручне розміщення і лишити цей елемент там, де ви його помістили?

en: Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
uk: Бажаєте перемикнутись у ручне розміщення і лишити цей елемент там, де ви його помістили? Це змінить збережене ручне розміщення.

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
uk[0]: Бажаєте переглянути %d позицію в окремому вікні?
uk[1]: Бажаєте переглянути %d позиції в окремих вікнах?
uk[2]: Бажаєте переглянути %d позицій в окремих вікнах?

en: Documents
uk: Документи

en: Don't include in the menu for "%s" items
uk: Не включати в меню для елементів "%s"

en: Done
uk: Зроблено

en: Dots
uk: Плями

en: Draft
uk: Начерк

en: Drag a color to an object to change it to that color
uk: Перетягніть колір на об'єкт, щоб змінити його колір

en: Drag a pattern tile to an object to change it
uk: Перетягніть елемент візерунку на об'єкт, щоб змінити його

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
uk: Перетягніть емблему на об'єкт, щоб додати її до об'єкту

en: Drag and Drop Error
uk: Помилка перетягування

en: Drag and drop is not supported.
uk: Перетягування не підтримується.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
uk: Перетягування та вставка підтримується лише на локальних файлових системах.

en: Draw a frame around unselected text
uk: Малювати рамку навколо не вибраного тексту

en: Drop Target Only Supports Local Files
uk: Ціль призначення підтримує лише локальні файли

en: Duplicate each selected item
uk: Дублювати кожен вибраний елемент

en: E_ject
uk: Вит_ягнути

en: E_xecute
uk: Ви_конання

en: E_xecute files when they are clicked
uk: _Виконувати файли при клацанні по них

en: Eclipse
uk: Затемнення

en: Edit
uk: Виправити

en: Edit Bookmarks
uk: Правка закладок

en: Edit Launcher
uk: Змінити значок запуску

en: Edit Nautilus preferences
uk: Настройка параметрів Наутілуса

en: Edit the launcher information
uk: Редагувати інформацію значка запуску

en: Eject Error
uk: Помилка витягування

en: Emblems
uk: Емблеми

en: Emblems:
uk: Емблеми:

en: Empty Trash
uk: Спорожнити смітник

en: Empty _Trash
uk: С_порожнити смітник

en: Emptying the Trash
uk: Спорожнення смітника

en: Enable 'special' flags in file preferences dialog
uk: Ввімкнути "особливі" параметри у діалозі властивостей файлу

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
uk: Ввімкнути класичну поведінку Nautilus, коли всі вікна є браузерами

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
uk: Введіть описову назву кожної емблеми. Ці назви буде використано для ідентифікації емблем.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
uk: Введіть описову назву емблеми. Цю назву буде використано для ідентифікації емблеми.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
uk: Введіть нову назву для показаної емблеми:

en: Envy
uk: Заздрість

en: Erase
uk: Очистити

en: Error "%s" creating new document.
uk: Помилка "%s" створення нового документу.

en: Error "%s" creating new folder.
uk: Помилка "%s" створення нової теки.

en: Error "%s" while copying "%s".
uk: Помилка "%s" при копіюванні "%s".

en: Error "%s" while copying.
uk: Помилка "%s" при копіюванні.

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
uk: Помилка "%s" при створені посилання на "%s".

en: Error "%s" while deleting "%s".
uk: Помилка "%s" при видаленні "%s".

en: Error "%s" while deleting.
uk: Помилка "%s" при видаленні.

en: Error "%s" while linking.
uk: Помилка "%s" при створенні посилання.

en: Error "%s" while moving "%s".
uk: Помилка "%s" при перенесенні "%s".

en: Error "%s" while moving.
uk: Помилка "%s" при перенесенні.

en: Error Creating New Document
uk: Помилка створення нового документу

en: Error Creating New Folder
uk: Помилка створення нової теки

en: Error Displaying Folder
uk: Помилка відображення теки

en: Error Launching Application
uk: Помилка виконання програми

en: Error Setting Group
uk: Помилка встановлення групи

en: Error Setting Owner
uk: Помилка встановлення власника

en: Error Setting Permissions
uk: Помилка встановлення прав

en: Error While Copying
uk: Помилка при копіюванні

en: Error While Deleting
uk: Помилка при видаленні

en: Error While Linking
uk: Помилка при створенні посилання

en: Error While Moving
uk: Помилка при перенесенні

en: Error creating new document.
uk: Помилка створення нового документу.

en: Error creating new folder.
uk: Помилка створення нової теки.

en: Error while copying to "%s".
uk: Помилка при копіюванні у "%s".

en: Error while copying.
uk: Помилка при копіюванні.

en: Error while creating link in "%s".
uk: Помилка при створенні посилання на "%s".

en: Error while creating links in "%s".
uk: Помилка при створенні посилання на "%s".

en: Error while deleting.
uk: Помилка при видаленні.

en: Error while moving items to "%s".
uk: Помилка при перенесенні у "%s".

en: Error while moving to "%s".
uk: Помилка при перенесенні у "%s".

en: Error while moving.
uk: Помилка при перенесенні.

en: Error while moving.
uk: Помилка при перенесенні.

en: Example:
uk: Приклади:

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
uk: Наявність цього файлу вказує на те, що помічник налаштування "Наутілуса"
    було представлено.
    
    Можете видалити цей файл власноруч, щоб знову запустити помічник.

en: Exposure Program
uk: Програма експозиції

en: Exposure Time
uk: Час експозиції

en: Factory for Nautilus component adapter factories
uk: Фабрика для фабрик адаптерів компонентів Наутілус

en: Factory for Nautilus component adapter factories
uk: Фабрика для фабрик адаптерів компоненту Наутілус

en: Factory for Nautilus shell and file manager
uk: Фабрика для оболонки Наутілус та файлового менеджера

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
uk: Фабрика для об'єктів, що надають можливість звичайним керуючим елементам Bonobo або вкладеним об'єктам вбудовуватись у інтерфейс Наутілуса

en: Factory for text view
uk: Фабрика відображення тексту

en: Failed to load image information
uk: Не вдається завантажити інформацію про зображення

en: Favorite
uk: Улюблене

en: Favorite applications
uk: Улюблені програми

en: Favorites
uk: Улюблене

en: Fibers
uk: Волокна

en: File Browser: %s
uk: Перегляд файлів: %s

en: File Management
uk: Керування файлами

en: File Management Preferences
uk: Настройка файлового менеджера

en: File Manager
uk: Керування файлами

en: File Types and Programs
uk: Типи файлів і програми

en: File _owner:
uk: _Власник файлу:

en: File group:
uk: Група файлу:

en: File owner:
uk: Власник файлу:

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
uk: Назва файлу, який містить типове тло каталогів.  Використовується лише якщо встановлено background_set.

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
uk: Назва файлу, який містить типове тло бічної панелі.  Використовується лише якщо встановлено side_pane_background_set.

en: Files and folders can only be moved into the trash.
uk: Дозволяється лише переносити файли та теки у смітник.

en: Files copied:
uk: Скопійовано файли:

en: Files deleted:
uk: Видалено файли:

en: Files linked:
uk: Створено посилання на файли:

en: Files moved:
uk: Перенесено файли:

en: Files thrown out:
uk: Файлів перенесено:

en: Filesystem
uk: Файлова система

en: Find
uk: Знайти

en: Finishing Creating Links...
uk: Завершення створення посилань...

en: Finishing Move...
uk: Завершення перенесення...

en: Fire Engine
uk: Пожежна машина

en: Flash Fired
uk: Спалах

en: Floral
uk: Флора

en: Focal Length
uk: Фокусна відстань

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
uk: Каталоги, розмір яких перевищує вказаний, будуть скорочені до цього розміру. Це необхідно щоб, уникнути ненавмисного переповнення пам'яті та аварійного завершення Наутилуса при показі великих каталогів. Від'ємне значення означає відсутність обмеження. Обмеження є приблизним, оскільки читання каталогу відбувається частинами.

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Format the selected volume
uk: Форматувати вибраний том.

en: Forward
uk: Вперед

en: Fossil
uk: Закам'янілість

en: Frame Text
uk: Рамка для тексту

en: Free space:
uk: Вільний простір:

en: From:
uk: Від:

en: GEOMETRY
uk: ГЕОМЕТРІЯ

en: Go To:
uk: Перейти на:

en: Go back a few pages
uk: Перейти назад на декілька сторінок

en: Go forward a number of pages
uk: Перейти вперед на декілька сторінок

en: Go to Computer
uk: Перейти до "Комп'ютер"

en: Go to Empty CD folder
uk: Перейти у порожню теку для створення CD

en: Go to templates folder
uk: Перейти у теку шаблонів

en: Go to the CD Creator
uk: Перейти до "Створення CD"

en: Go to the home location
uk: Перейти до дому

en: Go to the location specified by this bookmark
uk: Перейти до місця вказаного закладкою

en: Go to the next visited location
uk: Перейти до наступного відвіданого місця

en: Go to the previous visited location
uk: Перейти до попереднього відвіданого місця

en: Go to the trash folder
uk: Перейти у теку "Смітник"

en: Go up one level
uk: Перейти рівнем вище

en: Granite
uk: Граніт

en: Grapefruit
uk: Грейпфрут

en: Green Weave
uk: Зелене плетіння

en: Group
uk: Група

en: Group:
uk: Група:

en: Hardware
uk: Апаратне забезпечення

en: Hide default bookmarks in the bookmark menu
uk: Сховати типові закладки у меню закладок

en: Highlight Alpha
uk: Прозорість підсвічування

en: History
uk: Історія

en: History side pane
uk: Бічна панель історії

en: History side pane for Nautilus
uk: Бічна панель історії для Наутілуса

en: Home
uk: Домашній каталог

en: Home Folder
uk: Домашня тека

en: Home icon visible on desktop
uk: Значок домашнього каталогу присутня на робочій стільниці

en: ISO Speed Rating
uk: Одиниці ISO

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
uk: Включити команду _стирання обминаючи смітник

en: Ice
uk: Лід

en: Icon
uk: Значок

en: Icon Captions
uk: Підписи до значків

en: Icon View
uk: Значки

en: Icons
uk: Значки

en: Icons Viewer
uk: Компонент відображення значків

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
uk: Якщо ключ встановлено, у бічній панелі в режимі "Дерево" відображатимуться лише каталоги.  У іншому випадку, відображатимуться як файли, так і каталоги.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
uk: Якщо ключ встановлено, нові створювані вікна матимуть видиме поле вводу адреси.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
uk: Якщо встановлено, нові створювані вікна матимуть видиму бічну панель.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
uk: Якщо встановлено, нові створювані вікна матимуть видиму панель стану.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
uk: Якщо встановлено, нові створювані вікна матимуть видиму панель інструментів.

en: If set to true, then Nautilus lets you edit some of the more esoteric options of a file in the file preferences dialog.
uk: Якщо встановлено, Наутілус дозволить редагувати деякі "езотеричні" параметри файлів у діалозі властивостей файлу.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
uk: Якщо встановлено, Наутілус буде відображати каталоги перед файлами при перегляді графічних елементах відображення значка та списків.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to put files in the trash.
uk: Якщо встановлено, Наутілус буде запитувати підтвердження при спробі перемістити файли у смітник.

en: If set to true, then Nautilus will bring up a new Nautilus window by default whenever an item is opened.
uk: Якщо встановлено, при відкриванні нового елемента буде створюватись нове вікно.

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
uk: Якщо встановлено, на робочій стільниці відображатимуться значки.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
uk: Якщо встановлено, Наутілус дозволятиме видаляти файли одразу, без переміщення їх у смітник.  Ця можливість може бути небезпечною, користуйтесь обережно.

en: If set to true, then Nautilus will just show the user's bookmarks in the bookmark menu.
uk: Якщо встановлено, в меню закладок відображатимуться лише закладки користувача.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
uk: Якщо встановлено, в якості робочої стільниці користувача буде використовуватись домашній каталог. У іншому випадку в якості робочого стола буде використовуватись каталог ~/Desktop.

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
uk: Якщо встановлено, тоді всі вікна Наутілуса будуть вікнами броузера. Наутілус мав такий вигляд до GNOME 2.6, та деякі користувачі надають перевагу такому вигляду.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
uk: Якщо встановлено, будуть відображатись файли резервних копій, подібні до створюваних редактором Emacs.  Наразі лише файли, з назвами, що закінчуються на тильду (~), вважаються файлами резервних копій.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
uk: Якщо встановлено, у вікні менеджера файлів відображатимуться приховані файли. Прихованими файлами вважаються файли, чиї назви починаються з крапки, або файли, перелічені у файлі .hidden поточного каталогу.

en: If this is set to true, Nautilus adds itself to the session when it starts up. This means it will be started the next time you log in.
uk: Якщо встановлено, Наутилус додаватиметься у сеанс при кожному запуску.  Це означає, що він автоматично запуститься під час наступного входу в систему.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
uk: Якщо встановлено, на робочій стільниці відображатиметься значок комп'ютера.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
uk: Якщо встановлено, на робочій стільниці відображатиметься значок, що посилається на домашній каталог.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
uk: Якщо встановлено, на робочій стільниці відображатиметься значок, що посилається на смітник.

en: If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
uk: Якщо це буде траплятися і надалі, очевидно слід вимкнути цю панель.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
uk: Якщо встановлено, файли в нових вікнах сортуватимуться у зворотному порядку.  Наприклад, якщо ввімкнено сортування за назвою, замість сортування файлів у порядку від "a" до "z", файли сортуватимуться у порядку від "z" до "a".

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
uk: Якщо встановлено, файли в нових вікнах сортуватимуться у зворотному порядку.  Наприклад, якщо ввімкнено сортування за назвою, замість сортування файлів у порядку від "a" до "z", файли сортуватимуться у порядку від "z" до "a". При сортуванні за розмірами, то замість порядку від меншого до більшого, буде використано порядок від більшого до меншого.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
uk: Якщо встановлено, у нових вікнах будуть використовуватись щільне розташування значка.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
uk: Якщо встановлено, підписи будуть розташовані збоку від значка, а не під ними.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
uk: Якщо встановлено, нові вікна типово будуть використовувати ручне розміщення.

en: If you clear the list of locations, they will be permanently deleted.
uk: Якщо ви очистите список місць, вони будуть остаточно втрачені.

en: If you delete an item, it is permanently lost.
uk: Якщо ви видалите елемент, він буде остаточно втрачений.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
uk: Якщо ви видалите елемент, він буде остаточно втрачений.

en: If you do, you will be doomed to repeat it.
uk: Якщо ви це зробите, то не зможете її відновити.

en: If you empty the trash, items will be permanently deleted.
uk: Якщо ви спорожните смітник, його вміст буде остаточно втрачено.

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
uk: Якщо ви заміните існуючий файл, його вміст буде перезаписаний.

en: If you want to eject the volume, please use Eject in the right-click menu of the volume.
uk: Якщо ви бажаєте витягнути носій, використовуйте пункт "Витягнути" у контекстному меню, яке з'являється при натисканні правою кнопкою миші на значку тому.

en: Image
uk: Зображення

en: Image Properties content view component
uk: Компонент відображення властивостей зображення

en: Images Only
uk: Лише зображення

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
uk: Для зображень розмір яких перевищує заданий (в байтах), файли мініатюр створюватись не будуть. Мета цього параметра -- уникнути створення мініатюр для великих зображень, що могло б зайняти значний час або потребувати велику кількість пам'яті.

en: Important
uk: Важливе

en: Include in the menu for "%s" items
uk: Включити в меню для елементів "%s".

en: Include in the menu for "%s" only
uk: Включити в меню лише для "%s"

en: Indigo
uk: Індиго

en: Information
uk: Інформація

en: International
uk: Міжнародне

en: Invalid Action Associated
uk: Неправильна пов'язана дія

en: Invalid Application Associated
uk: Неправильна пов'язана програма

en: Invalid Viewer Associated
uk: Неправильний пов'язаний компонент перегляду

en: Is in the menu for "%s" items.
uk: Є в меню для елементів "%s".

en: Is in the menu for "%s".
uk: Є в меню для "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
uk: Є в меню для всіх елементів "%s".

en: Is not in the menu for "%s" items.
uk: Немає в меню для елементів "%s".

en: Is the default for "%s" items.
uk: Є типовим для елементів "%s".

en: Is the default for "%s".
uk: Є типовим для "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
uk: Є Типовим для всіх елементів "%s".

en: Keep icons lined up on a grid
uk: Лишити значки вирівняними за сіткою

en: Keep icons sorted by emblems in rows
uk: Лишити значки сортованими за емблемами в рядках

en: Keep icons sorted by modification date in rows
uk: Лишити значки сортованими за датою зміни в рядках

en: Keep icons sorted by name in rows
uk: Лишити значки сортованими за назвою в рядках

en: Keep icons sorted by size in rows
uk: Лишити значки сортованими за розміром в рядках

en: Keep icons sorted by type in rows
uk: Лишити значки сортованими за типом в рядках

en: Label
uk: Позначка

en: Label to display in the column
uk: Позначка для стовпчика

en: Label to display to the user
uk: Позначка, що показується користувачу

en: Label widget to display in the notebook tab
uk: Віджет позначки для відображення у вкладці блокноту

en: Last changed:
uk: Остання зміна:

en: Leaf
uk: Лист

en: Leave icons wherever they are dropped
uk: Лишати значки там, де вони були залишені

en: Lemon
uk: Лимон

en: Light Info Color
uk: Світлий інформаційний колір

en: Link To Old Desktop
uk: Посилання на стару стільницю

en: Link _name:
uk: _Назва посилання:

en: Link target:
uk: Ціль посилання:

en: Linking
uk: Створення посилань

en: Linux Documentation Project
uk: Проект документування Linux

en: Linux Resources
uk: Ресурси Linux

en: Linux Weekly News
uk: Тижневик новин Linux

en: List
uk: Список

en: List Columns
uk: Стовпчики списку

en: List View
uk: Список

en: List Viewer
uk: Компонент відображення списку

en: List of possible captions on icons
uk: Перелік можливих підписів до значків

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Local Files Only
uk: Лише локальні файли

en: Local Images Only
uk: Лише локальні зображення

en: Location _Bar
uk: Панель по_ложення

en: Location:
uk: Адреса:

en: MIME Type
uk: Тип MIME

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: MIME type:
uk: Тип MIME:

en: Ma_ke Link
uk: Створити _посилання

en: Ma_ke Links
uk: Створити _посилання

en: Mail
uk: Пошта

en: Make the selected icon stretchable
uk: Дозволити розтягувати вибраний значок

en: Mango
uk: Манго

en: Manila Paper
uk: Манільський папір

en: Manually
uk: Власноруч

en: Maximum handled files in a folder
uk: Максимальна підтримувана кількість файлів у каталозі

en: Maximum image size for thumbnailing
uk: Максимальний розмір зображення для побудови мініатюр

en: Medi_a Properties
uk: Властивості _носія

en: Metering Mode
uk: Режим вимірювання

en: Migrated Old Desktop
uk: Стара робоча стільниця після міграції

en: Mo_ve to Trash
uk: Пере_містити у смітник

en: Modified:
uk: Змінено:

en: Modify "%s"
uk: Змінити "%s"

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
uk: Пнд, 00 Жов 0000 о 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
uk: Пнд, 00 Жов 0000 о 00:00:00

en: More Than One Image
uk: Більше одного зображення

en: Moss Ridge
uk: Мохнаті борозни

en: Mount Error
uk: Помилка підключення

en: Mount the selected volume
uk: Підключити вибраний том

en: Move _Down
uk: Перемістити в_низ

en: Move _Up
uk: Перемістити в_гору

en: Move each selected item to the Trash
uk: Перемістити всі вибрані елементи у смітник

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
uk: Перенести чи скопіювати файли попередньо вибрані командою "Вирізати файли" чи "Копіювати файли"

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command into the selected folder
uk: Перенести чи скопіювати файли попередньо вибрані командою "Вирізати файли" чи "Копіювати файли" у вибрану теку

en: Move to Trash
uk: Перенести у смітник

en: Moving
uk: Перенесення

en: Moving files
uk: Перенесення файлів

en: Moving files to the Trash
uk: Перенесення файлів у смітник

en: Mud
uk: Бруд

en: Multimedia
uk: Мультимедія

en: Name
uk: Назва

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
uk: Назва теми, яку використовує Наутілус. Цей параметр застарів починаючи з версії 2.2. Замість цього використовуйте тему значків.

en: Name of the column
uk: Назва стовпчика

en: Name of the icon to display in the menu item
uk: Назва значка, що відображується у пункті меню

en: Name of the item
uk: Назва елемента

en: Name of the page
uk: Назва сторінки

en: Nautilus
uk: Наутілус

en: Nautilus Emblem side pane
uk: Бічна панель відображення емблем для "Наутілуса"

en: Nautilus Emblem view
uk: Відображення емблем для "Наутілуса"

en: Nautilus Image Properties view
uk: Відображення властивостей зображення для "Наутілуса"

en: Nautilus Tree View
uk: Відображення дерева у Наутілус

en: Nautilus Tree side pane
uk: Бічна панель відображення дерева

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the factory.Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
uk: Наутілус не можна використовувати зараз через неочікувану помилку від Bonobo під час спроби знайти фабрику. Можливо знищення bonobo-activation-server та перезапуск Наутілуса зможе вирішити цю проблему.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to locate the shell object. Killing bonobo-activation-server and restarting Nautilus may help fix the problem.
uk: Наутілус не можна використовувати зараз через неочікувану помилку від Bonobo під час спроби знайти об'єкт оболонки. Можливо знищення bonobo-activation-server та перезапуск Наутілуса зможе вирішити цю проблему

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from Bonobo when attempting to register the file manager view server.
uk: Наутілус не можна використовувати зараз через неочікувану помилку в Bonobo на спробі зареєструвати сервер перегляду файлового менеджера.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
uk: Наутілус не можна використовувати зараз через неочікувану помилку.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
uk: Наутілус не можна використовувати зараз. Можливо запуск команди "bonobo-slay" з консолі зможе вирішити цю проблему. Якщо це не допоможе, ви можете спробувати перезавантажити комп'ютер чи перевстановити Наутілус.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "bonobo-slay" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    Bonobo couldn't locate the Nautilus_shell.server file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the bonobo-activation library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.server file.
    
    Running "bonobo-slay" will kill all Bonobo Activation and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing bonobo-activation-server and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of bonobo-activation was installed.
uk: Наутілус не можна використовувати зараз. Можливо запуск команди "bonobo-slay" з консолі зможе вирішити цю проблему. Якщо це не допоможе, ви можете спробувати перезавантажити комп'ютер чи перевстановити Наутілус.
    
    Bonobo не зміг знайти файл Nautilus_shell.server. Однією з причин може бути те, що LD_LIBRARY_PATH не містить каталог бібліотеки bonobo-activation. Іншою – неправильне встановлення, з відсутнім файлом Nautilus_Shell.server file
    
    Запуск "bonobo-slay" знищить всі процеси Bonobo Activation і GConf, які можуть бути необхідні іншим програмам.
    
    Інколи знищення bonobo-activation-server і gconfd вирішує проблему, але ми не знаємо чому.
    
    Ми також бачили цю помилку при роботі із збійною версією bonobo-activation.

en: Nautilus cannot determine what type of file it is.
uk: Наутілус не може визначити тип файлу.

en: Nautilus cannot display "%s".
uk: Не вдається відобразити "%s".

en: Nautilus cannot handle %s: locations.
uk: Наутілус не може обробляти %s: адреси.

en: Nautilus component adapter factory
uk: Фабрика адаптеру компонента Наутілус

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
uk: Наутілус не можу створити необхідні теки: %s.

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
uk: Nautilus не може створити необхідну теку "%s".

en: Nautilus factory
uk: Фабрика Наутілус

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
uk: Компонент менеджера файлів "Наутілус", що відображує список з прокруткою

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
uk: Компонент менеджера файлів "Наутілус", що відображує список з прокруткою результатів пошуку

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
uk: Компонент менеджера файлів "Наутілус", що відображує площину зі значками

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
uk: Компонент менеджера файлів "Наутілус", що відображує значки на стільниці

en: Nautilus file manager desktop icon view
uk: Перегляд значків стільниці менеджера файлів "Наутілус"

en: Nautilus file manager icon view
uk: Перегляд значків менеджера файлів "Наутілус"

en: Nautilus file manager list view
uk: Перегляд списку менеджера файлів "Наутілус"

en: Nautilus file manager search results list view
uk: Перегляд списку результатів пошуку менеджера файлів "Наутілус"

en: Nautilus handles drawing the desktop
uk: Перегляд керує відображенням робочої стільниці

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the file.
uk: Наутілус не має встановленої програми перегляду цього файлу.

en: Nautilus is a graphical shell for GNOME that makes it easy to manage your files and the rest of your system.
uk: Наутілус - це графічна оболонка для GNOME, що полегшує керування файлами та іншими елементами системи.

en: Nautilus metafile factory
uk: Фабрика метафайлу "Наутілуса"

en: Nautilus shell
uk: Оболонка Наутілуса

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
uk: Операції оболонки Наутілус, що можуть бути виконані з шляхом послідовного виконання у командному рядку

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
uk: Наутілус використовує домашній каталог користувача як робочу стільницю

en: Network
uk: Мережа

en: Network Neighbourhood
uk: Мережне оточення

en: Network Servers
uk: Сервери мережі

en: Never
uk: Ніколи

en: New
uk: Новий

en: News and Media
uk: Новини та ЗМІ

en: No Action Associated
uk: Немає пов'язаної дії

en: No Application Associated
uk: Немає пов'язаної програми

en: No Viewers Available
uk: Немає доступних компонентів перегляду

en: No bookmarks defined
uk: Закладки не визначено

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
uk: Не знайдено опису для типу MIME "%s" (файл "%s"), повідомте про це на поштовий список gnome-vfs

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
uk: Немає інших доступних програм для показу цього файлу.  Якщо ви скопіюєте цей файл на ваш комп'ютер, ви напевно зможете його відкрити.

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
uk: Немає інших доступних програм для показу цього файлу.  Якщо ви скопіюєте цей файл на ваш комп'ютер, ви напевно зможете його відкрити.

en: No templates Installed
uk: Шаблони не встановлено

en: No viewers are available for "%s".
uk: Немає доступних компонентів перегляду для "%s".

en: None
uk: Немає

en: None of the files could be added as emblems.
uk: Жоден з файлів не може бути доданим як емблема.

en: Normal Si_ze
uk: Звичайний _розмір

en: Not an Image
uk: Не зображення

en: Notes
uk: Примітки

en: Notes side pane
uk: Бічна панель нотаток

en: Notes side pane for Nautilus
uk: Бічна панель нотаток для "Наутілуса"

en: Number view:
uk: Числовий вигляд:

en: Numbers
uk: Числа

en: OK
uk: Гаразд

en: Ocean Strips
uk: Океанські хвилі

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
uk: 00 Жов 0000 о 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
uk: Жов 00 0000, 00:00 ПП

en: Octal Permissions
uk: Вісімкові права

en: Oh No
uk: О ні!

en: One of the side panels encountered an error and can't continue.
uk: Одна з бічних панелей викликала помилку і не може використовуватись далі.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
uk: Створити вікна лише з точно наведеними URI.

en: Only show folders in the tree sidebar
uk: У бічній панелі "Дерево" відображаються лише каталоги

en: Onyx
uk: Онікс

en: Opacity of the highlight for selected icons
uk: Прозорість підсвічування виділених значків

en: Opacity of the selection box
uk: Прозорість області виділення

en: Open
uk: Відкрити

en: Open %d Window? | Open %d Windows?
uk[0]: Відкрити %d вікно?
uk[1]: Відкрити %d вікна?
uk[2]: Відкрити %d вікон?

en: Open Failed, would you like to choose another action?
uk: Помилка при відкриванні, бажаєте вибрати іншу дію?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
uk: Помилка при відкриванні, бажаєте вибрати іншу програму?

en: Open Location
uk: Відкрити місце

en: Open T_erminal
uk: Створити _термінал

en: Open Wit_h
uk: Відкрити вико_ристовуючи

en: Open _Location...
uk: Відрити _адресу...

en: Open _Parent
uk: Відкрити _батьківську

en: Open a new GNOME terminal window
uk: Відкрити нове термінальне вікно GNOME

en: Open each selected item in a navigation window
uk: Відкрити кожен виділений елемент у новому вікні

en: Open in Navigation Window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Open in New Window | Open in %d New Windows
uk[0]: Відкрити у новому вікні
uk[1]: Відкрити у %d нових вікнах
uk[2]: Відкрити у %d нових вікнах

en: Open the parent folder
uk: Відкрити батьківську теку

en: Open the selected item in this window
uk: Відкрити вибраний елемент у цьому вікні

en: Open with %s
uk: Відкрити використовуючи %s

en: Open with Other Application
uk: Відкрити у іншій програмі

en: Open with Other Viewer
uk: Відкрити у іншому переглядачеві

en: Open with...
uk: Відкрити у...

en: Opening "%s".
uk: Відкривається "%s".

en: Opening %s
uk: Відкривається %s

en: Orange
uk: Апельсин

en: Other _Application...
uk: Інша _програма...

en: Others:
uk: Інші:

en: Owner
uk: Власник

en: Owner:
uk: Власник:

en: Package
uk: Пакет

en: Page
uk: Сторінка

en: Pale Blue
uk: Блідо-блакитний

en: Paste Files into Folder
uk: Вставити файли у теку

en: Paste the text stored on the clipboard
uk: Вставити текст з кишені

en: Patterns:
uk: Візерунки:

en: Perform a quick set of self-check tests.
uk: Здійснити швидку самоперевірку.

en: Permissions
uk: Права

en: Personal
uk: Особисте

en: Pictures
uk: Малюнки

en: Please check the spelling and try again.
uk: Перевірте написання, та спробуйте знову.

en: Please choose a different emblem name.
uk: Виберіть іншу назву емблеми.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
uk: Перетягніть лише одне зображення, щоб встановити інший значок.

en: Please enter a name and try again.
uk: Введіть назву та спробуйте знову.

en: Please select another viewer and try again.
uk: Виберіть інший засіб перегляду та спробуйте знову.

en: Please try again.
uk: Спробуйте ще раз.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
uk: Можливими значеннями є: "single" для запуску файлів одиночним клацанням, або "double" для запуску файлів подвійним клацанням

en: Prefere_nces
uk: Н_астройка

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
uk: Підготувати вибрані файли до копіювання за допомогою команди "Вставити файли"

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
uk: Підготувати вибрані файли до переносу за допомогою команди "Вставити файли"

en: Preparing To Copy...
uk: Підготовка до копіювання...

en: Preparing To Move...
uk: Підготовка до перенесення...

en: Preparing to Create Links...
uk: Підготовка до створення посилань...

en: Preparing to Delete files...
uk: Підготовка до видалення файлів...

en: Preparing to Empty the Trash...
uk: Підготовка до спорожнення смітника...

en: Preparing to Move to Trash...
uk: Підготовка до перенесення у смітник...

en: Preview
uk: Перегляд

en: Preview _sound files:
uk: Попереднє прослуховування _звукових файлів

en: Print
uk: Друкувати

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
uk: Створює метафайли об'єктів для доступу до метаданих Наутілус

en: Profile Dump
uk: Дамп профілю

en: Properties
uk: Властивості

en: Prot_ect
uk: За_хистити

en: Protect the selected volume
uk: Захист вибраного тому

en: Purple Marble
uk: Пурпуровий мармур

en: Put labels beside icons
uk: Відображати позначки поруч з значками

en: Quit Nautilus.
uk: Вийти з Наутілуса.

en: Re_versed Order
uk: З_воротній порядок

en: Redo Edit
uk: Повторити виправлення

en: Redo the edit
uk: Повторити виправлення

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
uk: Видалити вибраний текст без поміщення його в кишеню

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename Emblem
uk: Перейменування емблеми

en: Rename selected item
uk: Перейменувати вибраний елемент

en: Renaming "%s" to "%s".
uk: Перейменування "%s" на "%s".

en: Renaming Error
uk: Помилка перейменування

en: Replace _All
uk: Замінити _все

en: Report Profiling
uk: Звіт профілювання

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
uk: Перегрупування значків для кращого розміщення у вікні та уникнення перекривання

en: Reset Profiling
uk: Перевстановити профілювання

en: Reset View to _Defaults
uk: Скинути відображення на _типове

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
uk: Reset є спеціальним зображенням, та не може бути видалене.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
uk: Скидає порядок сортування та масштаб на типові значення для цього відображення

en: Restart Nautilus.
uk: Перезапустити Наутілус.

en: Restore Icon's Original Si_ze
uk: Відновити початкові _розміри значка

en: Restore Icons' Original Si_zes
uk: Відновити початкові _розміри значків

en: Restore each selected icon to its original size
uk: Відновити розміри всіх вибраних значків

en: Reverse sort order in new windows
uk: Використовувати зворотний порядок сортування для нових вікон

en: Ridged Paper
uk: Картон

en: Rough Paper
uk: Грубий папір

en: Ruby
uk: Рубін

en: Run "%s" on any selected items
uk: Запускати "%s" на будь-яких вибраних елементах

en: Run in _Terminal
uk: Запустити у _терміналі

en: Run or Display?
uk: Запустити чи показати?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
uk: Виконати або керувати сценаріями у ~/Nautilus/scripts

en: Save
uk: Зберегти

en: Sea Foam
uk: Морська піна

en: Search List
uk: Список пошуку

en: Search for files by file name and file properties
uk: Пошук файлів за назвою та властивостями

en: Search for files by file name only
uk: Пошук файлів лише за назвою файлу

en: Search this computer for files
uk: Пошук файлів на цьому комп'ютері

en: Searching Unavailable
uk: Пошук не доступний

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running.
uk: Пошук не доступний тому, що або відсутній індекс, або службу пошуку не запущено.

en: Select Pattern
uk: Вибір шаблону

en: Select _All
uk: Виді_лити все

en: Select _All Files
uk: Вибрати _всі файли

en: Select _Pattern
uk: Виберіть _шаблон

en: Select a Category:
uk: Виберіть категорію:

en: Select a color to add
uk: Виберіть колір, щоб його додати:

en: Select all items in this window
uk: Показати всі властивості у цьому вікні

en: Select all the text in a text field
uk: Вибрати весь текст в текстовому полі

en: Select an icon
uk: Вибір значка

en: Select an image file for the new emblem:
uk: Виберіть файл зображення для нової емблеми:

en: Select an image file to add as a pattern
uk: Виберіть файл зображення, щоб додати його як візерунок

en: Select items in this window matching a given pattern
uk: Показати у цьому вікні елементи, що відповідають шаблону

en: Select the columns visible in this folder
uk: Виберіть стовпчики, що відображаються у цій теці

en: Selection Box Alpha
uk: Прозорість області виділення

en: Selection Box Color
uk: Колір області виділення

en: Sensitive
uk: Чутливість

en: Server Settings
uk: Параметри сервера

en: Set _user ID
uk: Встановити ідентифікатор _користувача (SUID)

en: Set as _Background
uk: Встановити як _тло

en: Set as background for _all folders
uk: Використовувати як тло для _всіх тек

en: Set as background for _this folder
uk: Використовувати як тло для _цієї теки

en: Set gro_up ID
uk: Встановити ідентифікатор _групи (SGID)

en: Set the zoom level of the current view
uk: Встановити рівень масштабування поточного вікна

en: Shale
uk: Сланець

en: Show %s
uk: Показати %s

en: Show _only folders
uk: Показувати _лише теки

en: Show _thumbnails:
uk: Показувати _мініатюри:

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
uk: Показати вікно, що дозволить вам встановити власний візерунок чи колір тла стільниці

en: Show folders first in windows
uk: Показувати каталоги перед файлами у вікнах

en: Show hidden and _backup files
uk: Показувати сховані та _резервні файли

en: Show location bar in new windows
uk: Показувати поле вводу адреси у нових вікнах

en: Show media properties for the selected volume
uk: Показати властивості носія кожного вибраного тому

en: Show priority text in toolbars
uk: Показувати текст пріоритету в панелі інструментів

en: Show side pane in new windows
uk: Показувати бічну панель у нових вікнах

en: Show status bar in new windows
uk: Показувати панель стану у нових вікнах

en: Show te_xt in icons:
uk: Показувати _текст у значках:

en: Show the contents at the normal size
uk: Показати вміст в звичайному обсязі

en: Show the contents in less detail
uk: Показати вміст в менш докладно

en: Show the contents in more detail
uk: Показати вміст докладніше

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
uk: Показати теку, яка містить сценарії, що з'являються у цьому меню

en: Show toolbar in new windows
uk: Показувати панель інструментів у нових вікнах

en: Shutter Speed
uk: Швидкість затвору

en: Side Pane
uk: Бічна панель

en: Side Panel Failed
uk: Збій бічної панелі

en: Side pane view
uk: Режим бічної панелі

en: Sierra
uk: Гірський ланцюг

en: Silver
uk: Срібний

en: Size
uk: Розмір

en: Size:
uk: Розмір:

en: Sky
uk: Небо

en: Sky Ridge
uk: Небесні хвилі

en: Snow Ridge
uk: Снігові хвилі

en: Software
uk: Програми

en: Some files will not be displayed.
uk: Деякі файли не відображатимуться.

en: Some of the files could not be added as emblems.
uk: Деякі файли не додані як емблеми.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
uk: "%s" не є належним файлом зображення.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
uk: Назва файлу "%s" не правильна.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
uk: Емблему %s неможливо видалити.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
uk: Емблема може містити лише літери, пропуски та цифри.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
uk: Не вдається видалити візерунок %s.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
uk: Не вдається встановити візерунок %s.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
uk: Емблема з назвою "%s" вже існує.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site.
uk: Не можна виконувати команди з віддаленого сайту з міркувань безпеки.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
uk: Ви не можете замінити початкове зображення.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
uk: Ви не вказали правильної назви файлу.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
uk: Необхідно вказати непорожнє ключове слово для нової емблеми.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
uk: Необхідно вказати не порожню назву для нового кольору.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
uk: Нажаль не вдалось змінити групу "%s".

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
uk: Не вдається змінити власника "%s".

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
uk: Не вдається змінити права "%s".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
uk: Нажаль не вдалось показати весь вміст "%s".

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
uk: Нажаль не вдалось перейменувати "%s" на "%s".

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
uk: Не вдається зберегти назву нетипової емблеми.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
uk: Не вдається зберегти нетипову емблему.

en: Sort _folders before files
uk: Розміщувати _теки перед файлами

en: Sound
uk: Звук

en: Special
uk: Особливе

en: Special flags:
uk: Особливі ознаки:

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local filesystems. If set to "never" then it never previews sound.
uk: Критерій відтворення звукових файлів при наведенні на них курсору миші. Якщо встановлено "always", файли будуть відтворюватись завжди, навіть якщо вони на віддаленому сервері. Якщо встановлено "local_only", будуть відтворюватись лише локальні файли. Якщо встановлено "never", файли ніколи не будуть відтворюватись при наведенні миші.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local filesystems. If set to "never" then never bother to read preview data.
uk: Критерій відображення вмісту текстових файлів у значку. Якщо встановлено "always", вміст буде відображуватись завжди, навіть якщо файли знаходяться на віддаленому сервері. Якщо встановлено "local_only", вміст відображатиметься лише для локальних файлів. Якщо встановлено "never", вміст ніколи не буде відображатись у значку.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local filesystems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
uk: Критерій відображення вмісту файлів зображень у значку. Якщо встановлено "always", вміст буде відображуватись завжди, навіть якщо файли знаходяться на віддаленому сервері. Якщо встановлено "local_only", вміст відображатиметься лише для локальних файлів. Якщо встановлено "never", вміст ніколи не буде відображатись у значку.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local filesystems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
uk: Критерій відображення кількості елементів у каталозі. Якщо встановлено "always", завжди підраховувати кількість елементів, навіть якщо каталог знаходиться на віддаленому сервері. Якщо встановлено "local_only", кількість елементів підраховується лише для локальних каталогів. Якщо встановлено "never", кількість елементів каталогу ніколи не підраховується.

en: St_atusbar
uk: Панель _стану

en: Start Here
uk: Починати тут

en: Start Profiling
uk: Розпочати профілювання

en: Status
uk: Стан

en: Stop
uk: Зупинка

en: Stop Profiling
uk: Зупинити профілювання

en: Stop loading this location
uk: Зупинити завантаження цього місця

en: Str_etch Icon
uk: Розтя_гнути значок

en: Stucco
uk: Штукатурка

en: Switch
uk: Перемикнути

en: Switch to Manual Layout?
uk: Перемикнутись на ручне розміщення?

en: System Settings
uk: Системні параметри

en: Tahoe
uk: Тагое

en: Tangerine
uk: Мандарин

en: Terracotta
uk: Теракота

en: Text
uk: Текст

en: Text Viewer
uk: Компонент перегляду у вигляді тексту

en: Text view
uk: Перегляд у вигляді тексту

en: Text view factory
uk: Фабрика перегляду у вигляді тексту

en: Text view:
uk: Текстовий вигляд:

en: The %d selected item will be copied if you select the Paste Files command | The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
uk[0]: %d вибраний елемент буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити файли"
uk[1]: %d вибраних елементи буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити файли"
uk[2]: %d вибраних елементів буде скопійовано, якщо ви виберете команду "Вставити файли"

en: The %d selected item will be moved if you select the Paste Files command | The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
uk[0]: %d вибраний елемент буде перенесено, якщо ви виберете команду "Вставити файли"
uk[1]: %d вибраних елементи буде перенесено, якщо ви виберете команду "Вставити файли"
uk[2]: %d вибраних елементів буде перенесено, якщо ви виберете команду "Вставити файли"

en: The %s side panel encountered an error and can't continue.
uk: Бічна панель %s викликала помилку та не може продовжувати роботу.

en: The %s view encountered an error and can't continue.
uk: %s викликав помилку та не може продовжувати роботу.

en: The %s view encountered an error while starting up.
uk: Виявлено помилку перегляду %s під час запуску.

en: The NautilusApplication associated with this window.
uk: Додаток Наутілуса, що пов'язаний з цим вікном.

en: The action associated with "%s" is invalid.
uk: Пов'язана з "%s" дія - неправильна.

en: The application ID of the window.
uk: Ідентифікатор програми у вікні.

en: The application associated with "%s" is invalid.
uk: Пов'язана з "%s" програма - неправильна.

en: The attempt to log in failed.
uk: Не вдалась спроба реєстрації.

en: The attribute name to display
uk: Назва атрибуту

en: The color cannot be installed.
uk: Колір неможливо встановити.

en: The date the file was accessed.
uk: Дата останнього доступу до файлу.

en: The date the file was modified.
uk: Дата останньої зміни файлу.

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s" locations.
uk: Типова дія не може відкрити "%s" тому, що не має доступу до файлів на "%s".

en: The default action can't open "%s" because it can't access files at "%s".locations.
uk: Типова дія не може відкрити "%s" тому, що не має доступу до файлів на "%s".

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
uk: Типовий порядок сортування для режиму відображення "Показати як значки". Можливі значення "name" (за назвою), "size" (за розміром), "type" (за типом), "modification_date" (за часом зміни), "emblems" (за емблемами).

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
uk: Типовий порядок сортування для режиму відображення "Показати як список". Можливі значення "name" (за назвою), "size" (за розміром), "type" (за типом), "modification_date" (за часом зміни).

en: The default width of the side pane in new windows.
uk: Типова ширина бокової панелі у нових вікнах.

en: The destination and source are the same file.
uk: Ціль та джерело є одним й тим самим файлом.

en: The destination disk is read-only.
uk: Диск призначення лише для зчитування.

en: The destination folder is inside the source folder.
uk: Теки призначення знаходиться у середині самої теки.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
uk: Перенесені файли не є правильними файлами зображення.

en: The dragged text was not a valid file location.
uk: Перетягнений текст не був правильним шляхом до файлу.

en: The emblem cannot be added.
uk: Емблему не додано.

en: The emblem cannot be installed.
uk: Емблему неможливо встановити.

en: The emblems do not appear to be valid images.
uk: Емблеми не є правильними файлами зображення.

en: The file "%s" already exists.  Would you like to replace it?
uk: Файл "%s" вже існує. Бажаєте замінити його?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
uk: Файл "%s" неможливо перемістити у смітник.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
uk: Файл "%s" не є правильним файлом зображення.

en: The file is not an image.
uk: Файл не є файлом зображення.

en: The file that you dropped is not an image.
uk: Вказаний файл не є зображенням.

en: The file that you dropped is not local.
uk: Вказаний файл не є локальним.

en: The filename "%s" indicates that this file is of type "%s". The contents of the file indicate that the file is of type "%s". If you open this file, the file might present a security risk to your system.
    
    Do not open the file unless you created the file yourself, or received the file from a trusted source. To open the file, rename the file to the correct extension for "%s", then open the file normally. Alternatively, use the Open With menu to choose a specific application for the file.
uk: Назва файлу "%s" вказує, що цей файл належить до типу "%s". Вміст файлу вказує, що файл належить до типу "%s". Відкривання цього файлу може становити загрозу безпеці вашої системи.
    
    Не відкривайте файл, якщо ви не створили його власноруч, або отримали з довіреного джерела. Щоб відкрити файл, перейменуйте його, щоб він мав відповідне розширення для "%s", потім відкрийте звичайним способом. Або ж, використовуйте пункт контекстного меню "Відкрити використовуючи" для вибору програми для цього файлу.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
uk: Тека "%s" містить більше байтів ніж Наутілус може обробити.

en: The folder contents could not be displayed.
uk: Вміст теки не може бути відображений.

en: The font description used for the icons on the desktop.
uk: Опис шрифту, який використовується для підписів до значків.

en: The group could not be changed.
uk: Не вдається змінити групу.

en: The group of the file.
uk: Група файлу.

en: The item could not be renamed.
uk: Не вдається перейменувати елемент.

en: The link is broken, do you want to move it to the Trash?
uk: Це посилання зіпсоване, бажаєте перемістити його в смітник?

en: The location "%s" does not exist.
uk: Місце "%s" більше не існує.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
uk: Місце не може бути відображене цим засобом перегляду.

en: The location of the desktop directory has changed in GNOME 2.4. You can open the link and move over the files you want, then delete the link.
uk: Адреса каталогу, відповідального за робочу стільницю, у Gnome 2.4 змінилась. Ви можете відкрити посилання, перемістити всі необхідні файли на нову робочу стільницю, після чого це посилання можна видалити.

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
uk: Назва "%s" вже використовується у цій теці. Будь ласка, виберіть іншу.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
uk: Назва "%s" неправильна тому, що містить символ "/". Будь ласка, використайте іншу назву.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
uk: Назва "%s" неправильна. Будь ласка, виберіть іншу назву.

en: The name and icon of the file.
uk: Назва та програма файлу.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to copy the item, rename it and try again.
uk: Назва вже використовується для спеціального елементу та не може видалитись чи замінюватись. Якщо ви все ж таки хочете скопіювати елемент, перейменуйте його та спробуйте знову.

en: The name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.  If you still want to move the item, rename it and try again.
uk: Назва вже використовується для спеціального елементу та не може видалитись чи замінюватись. Якщо ви все ж таки хочете перенести елемент, перейменуйте його та спробуйте знову.

en: The owner could not be changed.
uk: Не вдається змінити власника.

en: The owner of the file.
uk: Власник файлу.

en: The permissions could not be changed.
uk: Не вдається змінити права доступу.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
uk: Не вдається визначити права доступу "%s".

en: The permissions of the file, in octal notation.
uk: Права доступу до файлу у вісімковій формі.

en: The permissions of the file.
uk: Права доступу до файлу.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
uk: Не вдається визначити визначити права доступу цього файлу.

en: The selection rectangle
uk: Прямокутник вибору

en: The side pane view to show in newly opened windows.
uk: Який режим (компонент перегляду) використовувати для бокової панелі для нових вікон.

en: The size of the file.
uk: Розмір файлу.

en: The type of the file.
uk: Тип файлу.

en: The viewer associated with "%s" is invalid.
uk: Пов'язаний з "%s" компонент перегляду - неправильний.

en: The x-alignment of the column
uk: Вирівнювання стовпчика по вісі x

en: Themes
uk: Теми

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
uk: У цій теці немає "%s". Може він був перенесений чи видалений?

en: There is no action associated with "%s".
uk: Немає дії пов'язаної з "%s".

en: There is no application associated with "%s".
uk: Немає програми пов'язаної з "%s".

en: There is no space on the destination.
uk: Недостатньо місця за призначенням.

en: There is not enough space on the destination.
uk: Недостатньо місця за місцем призначення.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
uk: В кишені немає нічого для вставляння.

en: There was an error displaying help.
uk: Помилка відображення довідки.

en: There was an error displaying help: 
    %s
uk: Помилка відображення довідки: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
uk: Помилка відображення довідки: %s

en: There was an error launching the application.
uk: Помилка при виконанні програми.

en: This drop target only supports local files.
uk: Ціль призначення підтримує перетягування лише локальних файлів.

en: This folder uses automatic layout.
uk: Цей каталог використовує автоматичне розміщення.

en: This is disabled due to security considerations.
uk: Це заборонено з міркувань безпеки.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
uk: Це може означати, що емблема є вбудованою, а не доданою вами.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one you added yourself.
uk: Це може означати, що емблема є вбудованою, а не доданою вами.

en: This is the default theme for Nautilus.
uk: Це типова тема Наутілуса.

en: This link can't be used, because it has no target.
uk: Це посилання не може бути використане тому, що воно не має цілі.

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist.
uk: Це посилання не може бути використане тому, що цілі "%s" не існує.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
uk: Якщо ви бажаєте мати власну назву значка домашнього каталогу, введіть її тут.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
uk: Якщо ви бажаєте мати власну назву значка смітника, введіть її тут.

en: This theme uses photo-realistic folders.
uk: Ця тема використовує фото-реалістичні теки.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
uk[0]: Це призведе до відкривання %d вікна.
uk[1]: Це призведе до відкривання %d окремих вікон.
uk[2]: Це призведе до відкривання %d окремих вікон.

en: Tip
uk: Підказка

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
uk: Щоб відкрити віддалені файли, скопіюйте їх у локальну теку та перетягніть їх знову.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
uk: Щоб відкрити не локальні файли скопіюйте їх у локальну теку та перетягніть знову. Локальні файли, що ви перетягнули, вже відкриті.

en: To:
uk: До:

en: Toggle using a tighter layout scheme
uk: Перемикнути використання стислої схеми розташування

en: Too Many Files
uk: Надто багато файлів

en: Tooltip for the menu item
uk: Підказка до пункту меню

en: Trash
uk: Смітник

en: Trash icon visible on desktop
uk: Значок смітника відображується на робочій стільниці

en: Tree
uk: Дерево

en: Try to fit in window
uk: Намагатись заповнювати вікно

en: Type
uk: Тип

en: Type of click used to launch/open files
uk: Тип клацання, що використовується для запуску/відкривання файлів

en: Type:
uk: Тип:

en: URI currently displayed
uk: Поточний відображений ідентифікатор (URI)

en: Unable to Replace File
uk: Не вдається замінити файл

en: Unable to launch the cd burner application.
uk: Не вдається запустити програму запису компакт-дисків.

en: Undo Edit
uk: Скасувати виправлення

en: Undo the edit
uk: Скасувати виправлення

en: Undo the last text change
uk: Скасувати останню зміну тексту

en: Unfortunately I couldn't tell which one.
uk: Нажаль неможливо визначити яка саме панель.

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
uk: Невідоме значення GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
uk: Помилка відключення

en: Unmount the selected volume
uk: Відключити вибраний том

en: Up
uk: Вгору

en: Urgent
uk: Термінове

en: Use "%s" to open the selected item
uk: Використати "%s" для відкривання вибраного елементу

en: Use _Default Background
uk: Використовувати ти_пове тло

en: Use as default for "%s" items
uk: Зробити типовим для елементів "%s"

en: Use as default for "%s" only
uk: Зробити типовим лише для "%s"

en: Use manual layout in new windows
uk: Використовувати ручне розміщення значка у нових вікнах

en: Use the default background for this location
uk: Використовувати типове тло для цього місця

en: Use the default desktop background
uk: Використовувати типове тло стільниці

en: Use tighter layout in new windows
uk: Використовувати щільне розміщення значка у нових вікнах

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
uk: Використовує "манільські" теки і сіро-зелене тло

en: View Failed
uk: Збій відображення

en: View _new folders using:
uk: Відображати _нові теки використовуючи:

en: View as %s
uk: Показати як %s

en: View as Icons
uk: Показати як значки

en: View as List
uk: Показати як список

en: View as Text
uk: Показати як текст

en: View as _Icons
uk: Показати як зна_чки

en: View as _List
uk: Показати як _список

en: View as...
uk: Показати як...

en: View in Multiple Windows?
uk: Перегляд у багатьох вікнах?

en: View of the current file or folder
uk: Перегляд поточного файлу чи каталогу

en: View or modify the properties of each selected item
uk: Показати чи змінити властивості кожного вибраного елементу

en: View your computer storage
uk: Огляд дискових пристроїв комп'ютера

en: View your home folder in the Nautilus file manager
uk: Перегляд вашої домашньої теки у менеджері файлів Наутілус

en: View your network servers in the Nautilus file manager
uk: Перегляд серверів мережі у файловому менеджері "Наутілус"

en: Views
uk: Відображення

en: Violet
uk: Фіолетовий

en: Visible _Columns...
uk: Видимі с_товпчики...

en: Volume:
uk: Том:

en: Wavy White
uk: Хвилястий білий

en: Web
uk: Тенета

en: Web Services
uk: Служби WWW

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
uk: Середа, Вересень 00 0000 о 00:00:00

en: What to do with executable text files when activated
uk: Що робити з виконуваними текстовими файлами при клацанні на них

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
uk: Що робити з виконуваними текстовими файлами при їх активізації (наприклад, одиночним або подвійним клацанням).  Можливі значення: "launch" - запускати їх як програми; "ask" - питати, що з ними робити; та "display" - показувати їх як тестові файли.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view" and "icon_view".
uk: При відвідуванні нової теки буде використовуватись цей режим перегляду, якщо ви не вибрали інший режим перегляду для цієї окремої теки. Можливі варіанти - "list_view" (показати як список) и "icon_view" (показати як значки).

en: When to show number of items in a folder
uk: Коли показувати кількість елементів у каталозі

en: When to show preview text in icons
uk: Коли показувати відображення тексту у значках

en: When to show thumbnails of image files
uk: Коли показувати мініатюри для файлів зображень

en: Whether a custom default folder background has been set.
uk: Чи встановлено користувачем типове тло для каталогів.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
uk: Чи встановлено користувачем типове тло для бічної панелі.

en: Whether the menu item is sensitive
uk: Чи реагує пункт меню на події

en: Whether to ask for confirmation when moving files to trash
uk: Чи запитувати підтвердження при переміщенні файлів у смітник

en: Whether to enable immediate deletion
uk: Чи дозволене безпосереднє видалення

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
uk: ЧИ відтворювати звук при наведенні вказівника миші на значку

en: Whether to show backup files
uk: Чи відображати резервні копії файлів

en: Whether to show hidden files
uk: Чи відображати приховані файли

en: White
uk: Білий

en: White Ribs
uk: Білі пруги

en: Widget for the property page
uk: Ширина сторінки властивостей

en: Width of the side pane
uk: Ширина бічної панелі

en: Windows Network
uk: Мережа Windows

en: Would you like to continue?
uk: Бажаєте продовжити?

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
uk: Ви не власник, то ж не можете змінювати ці права.

en: You can choose another view or go to a different location.
uk: Ви можете вибрати інше відображення чи перейти до іншого місця.

en: You can configure GNOME to associate a different application or viewer with this file type. Do you want to associate an application or viewer with this file type now?
uk: Ви можете настроювати середовище GNOME пов'язавши програму чи компонент перегляду з цим типом файлу. Бажаєте пов'язати програму чи компонент перегляду з цим типом файлів зараз?

en: You can configure GNOME to associate applications with file types. Do you want to associate an application with this file type now?
uk: Ви можете можете пов'язати програми GNOME з типами файлів.  Чи ви бажаєте пов'язати програму з цим типом файлу зараз?

en: You can configure which programs are offered for which file types in the File Types and Programs dialog.
uk: Ви можете налаштувати відповідність між програмами і типами файлів у вікні "Типи файлів та програм".

en: You can only use images as custom icons.
uk: Можна використовувати лише локальні зображення в якості нетипових значків.

en: You can only use local images as custom icons.
uk: Для значків можна використовувати лише локальні зображення.

en: You can't assign more than one custom icon at a time!
uk: Не можна зв'язати більш ніж з одним нетиповим значком одночасно!

en: You can't assign more than one custom icon at a time.
uk: Пов'язування більше ніж з одним нетиповим значком одночасно неможливе.

en: You cannot copy a file over itself.
uk: Не можна копіювати файл в себе.

en: You cannot copy a folder into itself.
uk: Не вдається копіювати теку в себе.

en: You cannot copy items into the trash.
uk: Не можна копіювати у смітник.

en: You cannot copy this trash folder.
uk: Не можна копіювати теку смітника.

en: You cannot create links inside the trash.
uk: Не можна створювати посилання на вміст смітника.

en: You cannot delete a volume icon.
uk: Не можна видаляти значок тому.

en: You cannot move a folder into itself.
uk: Не вдається переносити теку в себе.

en: You cannot move this trash folder.
uk: Не можна переносити цей смітник.

en: You do not have permissions to write to the destination.
uk: Ви не маєте прав для запису за призначенням.

en: You do not have permissions to write to this folder.
uk: Ви не маєте прав на запис у цю теку.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
uk: Ви не маєте достатньо прав для зміни групи "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
uk: Ви не маєте прав необхідних для зміни назви "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
uk: Ви не маєте прав, необхідних для перегляду вмісту "%s".

en: You must enter a name for the server.
uk: Необхідно ввести назву сервера.

en: ZDNet Linux Hardware Database
uk: База даних апаратного забезпечення Linux ZDNet

en: ZDNet Linux Resource Center
uk: Ресурсний центр Linux ZDNet

en: Zoom
uk: Масштабувати

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Zoom _In
uk: З_більшити

en: Zoom _Out
uk: З_меншити

en: Zoom to Fit
uk: Масштабувати до заповнення

en: _About
uk: _Про програму

en: _Add Bookmark
uk: _Додати закладку

en: _Add a New Color...
uk: _Додати новий колір...

en: _Add a New Emblem...
uk: _Додати нову емблему...

en: _Add a New Pattern...
uk: _Додати новий візерунок...

en: _Add new...
uk: _Додати нове...

en: _Always
uk: Зав_жди

en: _Arrange items:
uk: _Впорядкувати елементи:

en: _Ask each time
uk: _Запитувати щоразу

en: _Associate Action
uk: Пов'_язати дію

en: _Associate Application
uk: _Пов'язування програм

en: _Back
uk: _Назад

en: _Backgrounds and Emblems...
uk: _Тло й емблеми...

en: _Bookmarks
uk: _Закладки

en: _CD Creator
uk: Створення _CD

en: _Clear History
uk: О_чистити історію

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Computer
uk: _Комп'ютер

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _Copy File
uk: _Копіювати файл

en: _Copy Files
uk: _Копіювати файли

en: _Copy Text
uk: _Копіювати текст

en: _Copy here
uk: _Копіювати сюди

en: _Default zoom level:
uk: _Типовий рівень масштабування:

en: _Delete
uk: В_идалити

en: _Delete from Trash
uk: В_идалити з смітника

en: _Display
uk: _Показати

en: _Double click to activate items
uk: Активація елементів по_двійним клацанням

en: _Edit
uk: _Правка

en: _Edit Bookmarks
uk: _Правка закладок

en: _Emblems
uk: _Емблеми

en: _Empty
uk: _Спорожнити

en: _Empty File
uk: _Порожній файл

en: _Empty Trash
uk: Споро_жнити смітник

en: _File
uk: _Файл

en: _File group:
uk: Група _файлу:

en: _Format
uk: _Форматувати

en: _Forward
uk: В_перед

en: _Go
uk: Пере_йти

en: _Go There
uk: Пере_йти сюди

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Hide
uk: _Сховати

en: _Home
uk: До_машній каталог

en: _Image:
uk: _Зображення:

en: _Keep Aligned
uk: З_берігати вирівнювання

en: _Keyword:
uk: К_лючове слово:

en: _Link here
uk: _Послатись сюди

en: _Local File Only
uk: Лише _локальні файли

en: _Location (URL):
uk: _Адреса (URL):

en: _Location...
uk: _Адреса...

en: _Location:
uk: _Місце:

en: _Manually
uk: В_ласноруч

en: _Modify...
uk: З_мінити...

en: _Mount Volume
uk: _Підключити том

en: _Move here
uk: Пере_нести сюди

en: _Name:
uk: _Назва:

en: _Names:
uk: _Назви:

en: _Never
uk: _Ніколи

en: _Only for files smaller than:
uk: _Лише для файлів менше

en: _Open
uk: _Відкрити

en: _Open Scripts Folder
uk: _Відкрити теку сценаріїв

en: _Paste Files
uk: Вст_авити файли

en: _Paste Files Into Folder
uk: Вст_авити файли у теку

en: _Paste Text
uk: Вст_авити текст

en: _Pattern:
uk: _Шаблон:

en: _Patterns
uk: _Візерунки

en: _Places
uk: _Місця

en: _Profiler
uk: _Профілювання

en: _Properties
uk: В_ластивості

en: _Read
uk: З_читування

en: _Reload
uk: _Перезавантажити

en: _Remove Custom Icon
uk: В_идалити нетиповий значок

en: _Remove a Color...
uk: В_идалити колір...

en: _Remove a Pattern...
uk: В_идалити візерунок...

en: _Remove an Emblem...
uk: В_идалити емблему...

en: _Remove...
uk: В_идалити...

en: _Rename...
uk: Пере_йменувати

en: _Replace
uk: За_мінити

en: _Report Profiling
uk: _Звіт профілювання

en: _Reset Profiling
uk: _Скинути профілювання

en: _Retry
uk: П_овторити

en: _Run
uk: _Запустити

en: _Run executable text files when they are clicked
uk: Ви_конувати виконувані текстові файли при клацанні на них

en: _Scripts
uk: С_ценарії

en: _Select Custom Icon...
uk: _Вибрати нетиповий значок...

en: _Show
uk: _Показати

en: _Side Pane
uk: _Бічна панель

en: _Single click to activate items
uk: Активація елементів _одинарним клацанням

en: _Skip
uk: _Пропустити

en: _Start Profiling
uk: Роз_почати профілювання

en: _Sticky
uk: _Липкість

en: _Stop
uk: _Зупинити

en: _Stop Profiling
uk: _Зупинити профілювання

en: _Templates
uk: _Шаблони

en: _Text beside icons
uk: _Текст поруч зі значками

en: _Trash
uk: _Смітник

en: _Undo
uk: _Скасувати

en: _Unmount Volume
uk: _Відключити том

en: _Up
uk: В_гору

en: _Use Default
uk: Використовувати _типові

en: _Use compact layout
uk: С_тисле розташування

en: _View
uk: _Вигляд

en: _View as...
uk: Показати _як...

en: _View executable text files when they are clicked
uk: Ві_дображати виконувані текстові файли при клацанні на них

en: _Write
uk: За_пис

en: _Write contents to CD
uk: _Записати вміст на CD

en: a title
uk: заголовок

en: additional text
uk: додатковий текст

en: animation to indicate on-going activity
uk: анімація для індикації стану активності

en: another link to %s
uk: інше посилання на %s

en: bonobo_ui_init() failed.
uk: Помилка у функції bonobo_ui_init().

en: by Modification _Date
uk: за _датою зміни

en: by _Emblems
uk: за _емблемами

en: by _Name
uk: за _назвою

en: by _Size
uk: за _розміром

en: by _Type
uk: за _типом

en: date accessed
uk: дата доступу

en: date modified
uk: дата зміни

en: default for "%s"
uk: типовий для "%s"

en: default for this file
uk: типовий шрифт для цього файлу

en: editable text
uk: текст, що можна редагувати

en: group
uk: група

en: highlighted as keyboard focus
uk: виділення фокусу клавіатури

en: highlighted for drop
uk: виділення для вставлення

en: highlighted for selection
uk: виділене для вибору

en: in menu for "%s"
uk: в меню для "%s"

en: in menu for this file
uk: в меню для цього файлу

en: link
uk: посилання

en: link (broken)
uk: посилання (зламане)

en: link to %s
uk: посилання на %s

en: loading...
uk: завантажується...

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
uk: nautilus: --check не може використовуватись з URI.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
uk: nautilus: --check не може використовуватись з іншими параметрами.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
uk: nautilus: --geometry не може використовуватись з більш ніж одним URI.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
uk: nautilus: --quit не може використовуватись разом з URI.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
uk: nautilus: --restart не може використовуватись з URI.

en: nd copy)
uk:  копія)

en: new file
uk: новий файл

en: none
uk: немає

en: not in menu
uk: не в меню

en: nothing
uk: нічого

en: octal permissions
uk: вісімкові права

en: on the desktop
uk: на стільниці

en: open a browser window.
uk: відкрити вікно перегляду.

en: owner
uk: власник

en: permissions
uk: права

en: pointing at "%s"
uk: вказування на "%s"

en: program
uk: програма

en: provides visual status
uk: забезпечує видимий стан

en: rd copy)
uk:  копія)

en: reset
uk: скинути

en: size
uk: розмір

en: some more text
uk: ще трохи тексту

en: st copy)
uk:  копія)

en: th copy)
uk:  копія)

en: the browse history
uk: перегляд історії

en: the current selection
uk: поточний вибір

en: the editable label
uk: етикетка, яку можна редагувати

en: the type of window the view is embedded in
uk: тип вікна, у який вбудовується засіб перегляду

en: throbber
uk: пульсатор

en: throbber factory
uk: фабрика пульсатора

en: throbber object factory
uk: фабрика об'єкту пульсатора

en: today
uk: сьогодні

en: today at %-I:%M %p
uk: сьогодні о %-I:%M %p

en: today at %-I:%M:%S %p
uk: сьогодні о %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
uk: сьогодні о 00:00

en: today at 00:00:00 PM
uk: сьогодні о 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
uk: сьогодні, %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
uk: сьогодні, 00:00

en: type
uk: тип

en: unknown
uk: невідомо

en: unknown MIME type
uk: невідомий тип MIME

en: unknown type
uk: невідомий тип

en: unreadable
uk: неможливо зчитати

en: untitled folder
uk: неназвана тека

en: whether we are highlighted for a D&D drop
uk: чи виділяти файли при їх перетягуванні

en: whether we are highlighted for a selection
uk: чи виділяти для вибору

en: whether we are highlighted to render keyboard focus
uk: чи виділяти фокус клавіатури

en: yesterday
uk: вчора

en: yesterday at %-I:%M %p
uk: вчора о %-I:%M %p

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
uk: вчора о %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
uk: вчора о 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
uk: вчора о 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
uk: вчора, %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
uk: вчора, 00:00
