xcdroast - en to uk translation catalogue (733 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
uk: 
    ATIP-інформація не доступна.
    
    (Можливі причини: CD-R/RW не завантажено у пристрій
    або ваш пристій не підтримує зчитування ATIP інформації)

en: 
    Scanning aborted!
uk: 
    Сканування перервано!

en:  [Simulation]
uk:  [Імітація]

en: %s/... (%d paths)
uk: %s/... (%d шляхів)

en: (%d paths selected)
uk: (вибрано %d шляхів)

en: (right click for context menu)
uk: (клацніть правою кнопкою миші для появи контекстного меню)

en: -> mkisofs reported an error while calculating the session size!
uk: -> mkisofs повідомила про помилку обчислення розміру!

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be added.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
uk: Перед додаванням сеансу потрібно вставити
    CD-R/RW диск.
    Вставте CD-R/RW та спробуйте знову.

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be mastered.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
uk: Перед початком компонування у пристрої повинен
    знаходитись компакт-диск.
    Вставте CD-R/RW та спробуйте ще раз.

en: ATIP (absolute Time in Pregroove)-Information:
uk: ATIP (абсолютний час) - Інформація

en: ATIP-Info
uk: ATIP інформація

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
uk: Перервати перевірку при першій невідповідності. У іншому випадку X-CD-Roast перевірятиме інші треки.

en: Abort after verify fail
uk: Перервати, якщо перевірка не вдасться

en: Abstract Information:
uk: Анотація:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
uk: Застосувати поточну конфігурацію та повернутись до головного меню.

en: Accept track layout
uk: Прийняти розмітку треків

en: Access by hosts:
uk: Доступ з комп'ютерів:

en: Access by users:
uk: Доступ користувачам:

en: Access denied!
    You have no permission to start X-CD-Roast on that host.
    Ask the superuser to add you to the allow-list.
uk: Доступ заборонено!
    Вам не вистачає прав для виконання X-CD-Roast на цьому комп'ютері.
    Попросіть системного адміністратора внести Вас до списку.

en: Activate Non-Root-Mode
uk: Встановити режим Non-Root

en: Activation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
uk: Встановлення режиму Non-Root не відбулось!
    
    Будь ласка, спробуйте ще раз з встановленим Debug-режимом
    та повідомте про це. (Дивіться ЧаПИ на http://www.xcdroast.org).

en: Activation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    Enter now the Setup-Menu to configure
    which users may work with X-CD-Roast.
uk: Встановлення режиму Non-Root успішно завершено!
    
    Зайдіть у меню Налаштування та додайте
    користувачів, яким буде дозволено працювати з X-CD-Roast.

en: Add
uk: Додати

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
uk: Додати вибрані файли до списку ліворуч - списку треків що записуватимуться на компакт-диск.

en: Add all with a prefixed path:
uk: Додати все з префіксом шляху:

en: Add all with full path
uk: Додати все з повним шляхом

en: Add all with path component "%s" removed
uk: Додати все з вилученим "%s" компонентом шляху

en: Add all with path component "%s" replaced by:
uk: Додати все з компонентом шляху "%s" зміненим на:

en: Add the hostname given in the entry-field to the list.
uk: Додати назву комп'ютера до списку.

en: Add the selected path to the master directories.
uk: Додати вибраний шлях до списку каталогів.

en: Add the username given in the entry-field to the list.
uk: Додати назву користувача до списку.

en: Add to root directory of CD ("/")
uk: Додати до кореневого каталогу компакт-диска ("/")

en: Add with custom path:
uk: Додати з вибраним шляхом:

en: Add with full path ("%s")
uk: Додати з повним шляхом ("%s")

en: Add with last path component ("%s")
uk: Додати з повним шляхом компоненту ("%s")

en: Adding path to master directories
uk: Додається шлях до каталогів компонування

en: Adding several paths to master directories
uk: Додавання декількох шляхів до каталогів компонування

en: Adds a new image directory.
uk: Додати новий каталог для образа.

en: Advanced ISO9660 options
uk: Додаткові параметри ISO9660

en: Advanced options
uk: Додаткові параметри

en: Advanced write parameters
uk: Додаткові параметри запису

en: Album title:
uk: Заголовок альбому:

en: All
uk: Все

en: All in list
uk: Всім зі списку

en: All users are allowed to start X-CD-Roast.
uk: Всім користувачам дозволено запускати X-CD-Roast

en: All users on the list are not allowed to start X-CD-Roast. All others may use it.
uk: Запускати X-CD-Roast дозволено всім крім користувачів зі списку.

en: All, but listed
uk: Всім, крім зі списку

en: Allow 103 character Joliet filenames
uk: Дозволити Joliet імена файлів до 103 символів

en: Allow 31 character ISO-filenames
uk: Дозволити ISO-імена до 31 символа

en: Allow 37 characters in ISO9660 filenames
uk: Дозволити 37 символів у ISO9660 назвах файлів

en: Allow 37 chars in ISO9660 filenames. This option will remove the ISO9660 version numbers to get the extra space. Use with extreme care.
uk: Дозволити 37 символів у ISO9660 назвах файлів. Для отримання додаткового простору, цей параметр видаляє з ISO9660 інформацію про версію.

en: Allow ISO-files with a starting period
uk: Дозволити ISO-файли що починаються з крапки

en: Allow ISO9660 filenames to include digits, uppercase characters and all other 7 bit ASCII characters. This violates the ISO9660 standard, but it happens to work on many systems. Use with caution.
uk: Дозволяє включати у ISO9660 назви файлів цифри, символи верхнього регістру та всі інші 7-бітні ASCII символи. Це порушує ISO9660 стандарт, але працює на багатьох системах. Користуватись обережно.

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
uk: Дозволити у форматі ISO9660 назви файлів, що починаються з крапки. Зазвичай, для сумісності з MS-DOS, початкова крапка замінюється на знак підкреслення. Цей параметр не впливає на назви файлів у Rock Ridge ті Joliet.

en: Allow all
uk: Дозволити всім.

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
uk: Дозволяти більше 8 рівнів вкладених каталогів. Без використання цього параметра на компакт-диску буде створено каталог "RR_MOVED", який буде видимий на не сумісних з Rock Ridge системах (зазвичай Windows). Використовувати обережно, бо цим порушується відповідність стандарту ISO9660.

en: Allow full 31 character ISO9660 filenames. This is not relevant for the Rock Ridge or Joliet option, because there the filenames are stored seperately.
uk: Дозволити повні 31 символьні назви файлів у відповідності з ISO9660. Це не впливає на Rock Ridge або Joliet, бо в них інформація про назви файлів зберігається окремо.

en: Allow lowercase ISO9660 filenames
uk: Дозволити назви файлів ISO9660 у нижньому регістрі

en: Allow multiple dots in ISO9660 filenames
uk: Дозволити декілька крапок у назвах файлів ISO9660

en: Allow overburning
uk: Дозволити над'ємність

en: Allows "Untranslated" filenames
uk: Дозволити "Не трансльовані" назви файлів

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
uk: Використовувати назви файлів у повній відповідності до ISO9660 стандарту. Має сенс лише на HP-UX, де не підтримується жодне розширення.

en: Allows to write more than the official size of a medium. Most CD Writers support it only in DAO mode. It may however do not work at all, you have to test it. (If X-CD-Roast still warns about non-fitting data, ignore this.)
uk: Дозволяє записувати більше ніж дозволяє номінальний розмір диска. Більшість пристроїв запису підтримують це лише у Disc-At-Once режимі. Однак на деяких пристроях не працює зовсім, спробуйте. (Якщо X-CD-Roast попереджатиме про недостатність місця - ігноруйте це.)

en: An excluded path cannot be redirected
uk: Вилучений шлях не може бути перенаправлений

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
uk: Бажаєте перервати процес запису?
    Переривання процесу запису може пошкодити CD-RW компакт-диск,
    можливо знадобиться вимкнути та знову ввімкнути пристрій запису.

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
uk: Чи ви впевнені зо бажаєте видалити %d треків?

en: Are you sure you want to delete one track?
uk: Чи ви впевнені зо бажаєте видалити один трек?

en: Are you sure you want to remove all
    the paths from the list?
uk: Чи ви впевнені що бажаєте видалити всі
    шляхи зі списку?

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio Read Interface:
uk: Інтерфейс зчитування аудіо:

en: Audio Read Speed:
uk: Швидкість зчитування аудіо:

en: Audio-CD
uk: Аудіо компакт-диск

en: Auto-raise/lower windows
uk: Авторозкриття/закриття вікон

en: Autodetect
uk: Автовизначення

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Automatically delete images after burn
uk: Автоматично видаляти файли після запису на компакт-диск

en: Back to main menu
uk: Назад до головного меню

en: Begin to playback the next track.
uk: Відтворення наступного треку.

en: Begin to playback the previous track.
uk: Відтворення попереднього треку.

en: Bibliographic Information:
uk: Бібліографічна інформація:

en: Blank CD-RW
uk: Очистити CD-RW

en: Blank-Mode:
uk: Режим очищення:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
uk: Очищення перервано після %2d:%02d хв.

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
uk: Триває очищення %2d:%02d хв.

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
uk: Очищення успішно завершено. Час: %2d:%02d хв.

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
uk: Очистити CD-RW диск у пристрої запису

en: Boot catalog:
uk: Завантажувальний каталог:

en: Boot image list:
uk: Список завантажувальних образів:

en: Boot image:
uk: Завантажувальний образ:

en: Boot options
uk: Параметри завантаження

en: Browse
uk: Переглянути

en: CD Settings
uk: Параметри компакт-диску

en: CD Writer Device:
uk: Пристрій запису:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
uk: Розмір FIFO буферу пристрою запису:

en: CD Writer Mode:
uk: Режим запису:

en: CD Writer Speed:
uk: Швидкість запису:

en: CD closed
uk: Компакт диск закритий

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
uk: Компакт-диск містить лише аудіо-треки, та ви вимкнули
    перевірку аудіо треків. Перевірка неможлива.

en: CD to write
uk: Компакт-диск для запису

en: CD-Information
uk: Інформація CD

en: CD/Image Info
uk: Інформація про CD/образ

en: CDDB-Server:
uk: CDDB-сервер:

en: CDR_SECURITY key:
uk: Ключ CDR_SECURITY:

en: Calculate automatically
uk: Обчислювати автоматично

en: Calculate automatically the required space for the current session everytime you enter this menu.
uk: Автоматично обчислювати потрібний простір для поточного сеансу, щоразу при вході у цей пункт меню.

en: Calculate size
uk: Обчислити розмір

en: Calculates all currently free space in the image directories.
uk: Обчислити весь вільний простір в каталогах образа

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
uk: Може використовуватись для вказівки назви файлу на компакт-диску, який містить анотацію. Але можна ввести довільну інформацію.

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
uk: Може використовуватись для бібліографічного імені.

en: Can be used to specify the copyright file name.
uk: Може використовуватись для зазначення авторських прав.

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
uk: Неможливо перевірити аудіо-трек "%s",
    бо Ви не вибрали перевірку аудіо-треків.
    Цей трек відміняється...

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Cancel all changes and return to main menu.
uk: Відмінити всі зміни та повернутись до головного меню.

en: Cannot find the boot image file you specified:
    "%s"
    Please give a valid file.
uk: Неможливо знайти вказаний вами завантажувальний образ:
    "%s"
    Вкажіть правильний файл.

en: Change Non-Root configuration
uk: змінювати Non-Root конфігурацію

en: Change the volume of playback.
uk: Змінити рівень гучності.

en: Choose if you want to enable or disable the Non-Root-Mode of X-CD-Roast. If you enable the Non-Root-Mode then you do not need to become root first in order to use X-CD-Roast.
uk: Виберіть чи ви бажаєте дозволити чи заборонити використання Non-Root режиму у X-CD-Roast. Якщо ви дозволите Non-Root режим, вам не знадобляться права адміністратора для використання X-CD-Roast.

en: Choose which write mode you want to use with your CD-Writer. Not all modes are supported with all writers. Try "DAO" first, because its usually the best option. If the write fails, try one of the "TAO" modes.
uk: Виберіть режим запису, який використовуватиме ваш пристрій. Деякі пристрої підтримують не всі режими. Спочатку спробуйте режим "Disc-At-Once", зазвичай це кращий вибір. Якщо запис не вдається - спробуйте один з режимів "Track-At-Once".

en: Clear all
uk: Очистити всі

en: Clear all entry fields.
uk: Очистити всі поля

en: Clear list
uk: Очистити список

en: Clear settings
uk: Очистити настройки

en: Clears all the CD-Text fields.
uk: Очистити всі CD-Text поля

en: Click an option and hold the button to get additional help for each mode.
uk: Щоб отримати додаткові інформацію про кожен режим, клацніть на цьому параметрі та утримуйте кнопку натиснутою.

en: Close
uk: Закрити

en: Communication
uk: Засіб зв'язку

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
uk: Знайдено файл конфігурації від %s версії!
    Будь ласка, зайдіть в меню Налаштування та
     створіть оновлену конфігурацію.

en: Configuration saved
uk: Конфігурацію збережено

en: Connect ok: Sending handshake
uk: З'єднання: надсилається підтвердження

en: Connect to the CDDB database to download the track titles that belong to that CD. This will overwrite the current entries!
uk: З'єднатись з CDDB базою даних та завантажити назви треків, що належать цьому компакт-диску. Це призведе до переписування поточних записів!

en: Connecting to %s:%d
uk: З'єднуюсь з %s:%d

en: Continue anyway
uk: Продовжити у будь-якому разі

en: Copy on the fly
uk: Копіювати на ходу

en: Copyright Information:
uk: Авторські права:

en: Create CD
uk: Створити диск

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
uk: Створити власний компакт-диск (дані та/чи аудіо)

en: Create session on hard disk
uk: Створити сеанс на жорсткому диску

en: Create session/image
uk: Створити сеанс/образ

en: Create the ISO9660 image on-the-fly. You don't need extra storage on the hard drive and it is faster then creating first an image and later burn it. But there is the risk of a buffer underrun when your computer can't deliver the master data fast enough. In this case the CD-R is usually lost. Reducing the write speed may be a good idea.
uk: Створює ISO9660 образ на ходу. Вам не потрібно додаткове місце на жорсткому диску та створення виконуватиметься швидше, ніж запис з створенням образу на диску. Однак існує ймовірність спустошення буфера, якщо система сильно навантажена. В цьому випадку при записі на компакт-диск може виникнути збій. Можливим рішенням буде зменшення швидкості запису.

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
uk: Створити ISO9660 образ на жорсткому диску. Використовуйте для створення власного компакт-диска.

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
uk: Створює ISO9660 образ на Вашому жорсткому диску. Далі ви зможете записати з нього компакт-диск у меню "Записати треки".

en: Current status:
uk: Поточний стан:

en: Custom
uk: Власний

en: Cut & Paste your CDR_SECURITY key from cdrecord-ProDVD into this area. Please refer to the FAQ on how to obtain such a key.
uk: Скопіюйте сюди CDR_SECURITY ключ з інформаційної області програми cdrecord-ProDVD Отримання цього ключа описано у ЧаПИ.

en: DSP-Device
uk: DSP-пристрій

en: DSP-Device:
uk: DSP-пристрій:

en: Data-CD
uk: Компакт-диск з даними

en: Deactivate Non-Root-Mode
uk: Зняти режим Non-Root

en: Deactivation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
uk: Зняття режиму Non-Root не відбулось!
    
    Будь ласка, спробуйте ще раз з встановленим Debug-режимом
    та повідомте про це. (Дивіться ЧаПИ на http://www.xcdroast.org).

en: Deactivation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    The original file permissons have been restored.
    Only the root user can now use X-CD-Roast.
uk: Зняття режиму Non-Root успішно завершено!
    
    Було відновлено початкові права файлів.
    Тепер користуватись X-CD-Roast може лише адміністратор.

en: Delete Tracks
uk: Видалити треки

en: Delete aborted...
uk: Видалення перервано...

en: Delete selected tracks
uk: Видалити вибрані треки.

en: Delete successful
uk: Видалення успішно завершено

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
uk: Видалити всі вибрані треки. Підказка: подвійне клацання на назві TOC-файла у списку дозволяє вибрати усі перелічені у ньому треки.

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
uk: Видалити збережені треки з жорсткого диску для звільнення простору.

en: Deleting tracks...
uk: Видалення треків...

en: Deselects all displayed images.
uk: Відмінити вибір образів.

en: Deselects all displayed tracks.
uk: Відміна вибору треків.

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
uk: Відмінити вибір всіх треків на поточному компакт-диску.

en: Deselects all tracks.
uk: Відмінити вибір усіх треків.

en: Detailed Device Information:
uk: Докладна інформація про пристрій:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
uk: Детальні параметри створення ISO9660 образу

en: Device-Scan
uk: Перелік пристроїв

en: Devices-Setup
uk: Налаштовування пристроїв

en: Directories
uk: Каталоги

en: Disk
uk: Диск

en: Disk-At-Once (DAO)
uk: Диск-відразу (Disk-At-Once)

en: Display CD-Text if available
uk: Відображати CD-Text, якщо він є

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
uk: Відображати CD-Text, якщо CD-ROM та CD підтримують цю функцію

en: Display directories only
uk: Відображати лише каталоги

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
uk: Відображати підказки при затримці вказівника миші над кнопками.

en: Display hidden files
uk: Відображати приховані файли

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
uk: Вибрати каталог для нового образа.

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
uk: Відображає інформацію про вставлений компакт-диск та треки збережені на компакт-диску.

en: Do index scan
uk: Виконати індексування

en: Do not fixate after write
uk: Не закривати після запису

en: Do not include backup files
uk: Не включати файли резервних копій

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
uk: Не включати до образу резервні копії файлів. Файли що містять "~" чи "#", або закінчуються на ".bak" буде пропущено.

en: Do not translate the characters '#' and '~' which are invalid for ISO9660 filenames but often used by Microsoft systems.
uk: Не транслювати символи "~" та "#", які не є допустимими для ISO9660 назв файлів, але часто вживаються у системах Microsoft.

en: Do not translate the characters '~' and '#'
uk: Не транслювати символи "~" та "#"

en: Do not use RR attributes from old sessions
uk: Не використовувати RR атрибути з попередніх сеансів

en: Do not use deep directory relocation
uk: Не використовувати перенесення глибоко вкладених каталогів

en: Do not use the Rock Ridge attributes from previous sessions. This may help to avoid getting into trouble when mkisofs finds illegal Rock Ridge signatures on an old session.
uk: Не використовувати Rock Ridge атрибутів з попередніх сеансів. Корисно, якщо mkisofs знаходить неправильні Rock Ridge сигнатури з попередніх сеансів.

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
uk: Показувати лише каталоги та не відображати окремі файли.

en: Don't connect directly to the CDDB-Server, but use a HTTP-proxy instead.
uk: Не з'єднуватись з CDDB-сервером безпосередньо, лише через HTTP-проксі.

en: Don't create a bootable CD.
uk: не створювати завантажувальний компакт-диск.

en: Don't verify audio tracks
uk: Не перевіряти аудіо треки

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
uk: Завантажити назви треків компакт-диска. Потребує з'єднання з Інтернет.

en: Duplicate CD
uk: Скопіювати диск

en: Edit CD-Text information
uk: Редагувати CD-Text інформацію

en: Edit titles
uk: Редагувати заголовки

en: Edit titles for CD-Text
uk: Редагувати заголовки для CD-Text

en: Edits the title and performer information before any tracks are read from the inserted CD. Only required to author a CD with CD-Text.
uk: Редагувати інформацію про назву на виконавця перед зчитуванням будь-яких треків з компакт-диску. Необхідно лише для запису CD-Text на компакт-диск.

en: Edits the title and performer information of your tracks before they are written to a CD-R/RW with CD-Text.
uk: Редагувати інформацію про назву та виконавця перед фактичним записом CD-Text на CD-R/RW компакт-диск.

en: Eject CD after blank
uk: Витягнути після очищення

en: Eject after write
uk: Витягати після запису

en: Eject the CD after the burning was completed.
uk: Витягнути компакт-диск після завершення запису.

en: Ejects a CD from this device.
uk: Витягнути CD з цього пристрою.

en: Empty CD-R/RW
uk: Чистий CD-R/RW

en: Enable Forcespeed mode
uk: Дозволити надшвидкісний режим

en: Enable Plextor VariRec mode:
uk: Дозволити режим Plextor VariRec:

en: Enable Yamaha Audio Master mode
uk: Дозволити режим Yamaha Audio Master

en: Enable protection from Buffer Underruns
uk: Дозволити запобігання спустошенню буфера

en: Enables jitter-correction for audio tracks. The higher this setting the slower can the read process be. Set this to 0 for full speed.
uk: Дозволяє корегувати тремтіння (jitter). Великі значення сповільнюють процес зчитування. Максимальна швидкість при значенні 0.

en: Ends the playback completely.
uk: Завершити відтворення.

en: Enter here a hostname of a computer which may run X-CD-Roast. This makes sense, when using the same config-file on more than one host (e.g. pool-installations).
uk: Введіть назву комп'ютера, з якого можна запускати X-CD-Roast. Це має сенс, якщо єдиний конфігураційний файл використовується на декількох комп'ютерах.

en: Enter here an username which should be allowed or denied access for X-CD-Roast. Press Return or click on the "Add"-button to put it on the list.
uk: Додайте назву користувача, якому дозволено чи заборонено запуск X-CD-Roast. Натисніть Enter або клацніть на кнопці "Додати".

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
uk: Помилка доступу до DSP пристрою.
    Зайнятий іншою програмою?

en: Error deleting tracks
uk: Помилка видалення треків

en: Error mastering data track
uk: Помилка компонування треку даних

en: Error reading audio track %d/%d
uk: Помилка зчитування аудіо треку %d/%d

en: Error reading data track %d/%d
uk: Помилка зчитування треку даних %d/%d

en: Error reading file %s
uk: Помилка зчитування файлу %s

en: Error while blanking.
uk: Помилка під час очищення.

en: Error writing file %s
uk: Помилка запису файла %s

en: Error writing tracks
uk: Помилка запису треків

en: Error: CDDB read error on socket
uk: Помилка: CDDB-зчитування не виконано

en: Error: CDDB write error on socket
uk: Помилка: CDDB-запис у сокет не виконано

en: Error: CDDB-query failed
uk: Помилка: CDDB-запит не виконано

en: Error: CDDB-read failed
uk: Помилка: CDDB-зчитування не виконано

en: Error: Can't open stream socket
uk: Помилка: неможливо відкрити сокет

en: Error: Connection refused
uk: Помилка: у з'єднанні відмовлено

en: Error: Hostname lookup failure
uk: Помилка: сервер не знайдено

en: Error: No answer within timeout
uk: Помилка: вийшов час очікування відповіді

en: Error: No response from server
uk: Помилка: Немає відповіді від сервера

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
uk: Вилучити вибраний шлях зі списку каталогів. Це означатиме, що всі дані за цим шляхом не будуть включені у компакт-диск.

en: Exit
uk: Вийти

en: Extended
uk: Розширений

en: Failed to read sector - retrying
uk: Неможливо зчитати сектор - повторення

en: Failed to save configuration file: %s
uk: Не вдалось зберегти конфігурацію: %s

en: Failed to save iso-headers file: %s
uk: Не вдалось зберегти файл iso-заголовків: %s

en: Failed to save iso-options file: %s
uk: Не вдалось зберегти файл iso-параметрів: %s

en: Failed to save write options file: %s
uk: Не вдалось зберегти файл з параметрами запису: %s

en: Fifo:
uk: FIFO:

en: File %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
uk: Файл %s вже існує.
    Бажаєте його переписати?

en: File prefix:
uk: Префікс файлів:

en: File/Directory view
uk: Вид файлів/каталогів

en: Filename
uk: Назва файлу

en: Files
uk: Файли

en: Fixate CD-R/RW only
uk: Лише закрити CD-R/RW

en: Fixating...
uk: Закривання...

en: Floppy image boot
uk: Завантажувальний образ дискети

en: Follow symbolic links
uk: Переходити за символічними посиланнями

en: Force blanking
uk: Примусове очищення

en: Found %d close matches - Please select
uk: Знайдено %d близьких відповідностей - виберіть

en: Found %d exact matches - Please select
uk: Знайдено %d точних відповідностей - виберіть

en: Found one close match
uk: Знайдено одну близьку відповідність

en: Found one exact match
uk: Знайдено одну точну відповідність

en: Free space (MB/min.)
uk: Вільний простір (Мб/хв.)

en: Free space:
uk: Вільний простір:

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system
uk: Створювати сумісну з DVD-Video файлову систему UDF

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system. This is done by sorting the order of the content of the appropriate files and by adding padding between the files if needed.
uk: Створювати сумісну з DVD-Video файлову систему UDF. Це робиться сортуванням змісту відповідних фалів та, при необхідності, додаванням пропусків між файлам.

en: Generate TRANS.TBL files
uk: Створювати файли TRANS.TBL

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
uk: Створювати файл TRANS.TBL у кожному каталозі компакт-диска. Це дозволяє встановити дійсну назву файлів на системах, що не підтримують Rock Ridge.

en: Generate more output when generating the ISO9660 image. This is helpful to debug any problems that might occur.
uk: Створювати більш докладну інформацію при генеруванні ISO9660 образу. Корисно при вирішенні можливих проблем.

en: HD Settings
uk: Параметри жорсткого диску

en: Handshake failed - No valid CDDB-server?
uk: Помилка підтвердження - неправильний CDDB сервер?

en: Hard disk image boot
uk: Завантажувальний образ жорсткого диска

en: Header data can only be read from an ISO9660 data CD
uk: Дані заголовків можна зчитати лише з ISO9660 компакт-диска з даними

en: Header data for the ISO9660 image
uk: Дані заголовків ISO9660 образу

en: Headers saved
uk: Заголовки збережено

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
uk: Тут можна перевірити звук. Програма X-CD-Roast мусить мати доступ
    до звукового пристрою, щоб мати змогу програвати звукові треки.
    При натисканні на кнопку "Відтворити взірець", ви повинні почути звук.
    У іншому випадку ваш звуковий пристрій або не підтримується, або зайнятий іншою програмою.

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
uk: Приховувати TRANS.TBL файли у Joliet розширенні

en: Hide the RR_MOVED directory
uk: Приховувати каталог RR_MOVED

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
uk: Приховувати TRANS.TBL файли (якщо ввімкнено відповідний параметр) у Joliet розширенні. Таким чином вони не відображатимуться на Windows системах.

en: Host "%s" already added
uk: Комп'ютер "%s" вже додано

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
uk: Кількість аудіо секторів що зчитуються за раз. Чим більше значення, тим краще, але це вимагатиме більше пам'яті буфера.

en: How much information is logged into the logfile.
uk: Інформативність статистики.

en: How often the paranoia code will try to read a fautly sector before giving up.
uk: Як довго код програми paranoia намагатиметься зчитати збійну ділянку перед відмовою.

en: ISO9660 header
uk: Заголовок ISO9660

en: ISO9660 options
uk: Параметри ISO9660

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
uk: Інформація про створення ISO9660 файлової системи

en: If enabled, then the user is allowed the change the read parameters for the CD Readers (e.g. Speed and overlap sectors).
uk: Якщо ввімкнено, користувачам дозволено змінювати параметри зчитування пристрою запису. (Наприклад: швидкість, кількість секторів, що перекриваються.)

en: If enabled, then the user is allowed the change the write parameters for the CD Writer (e.g. Speed and FIFO-Buffer-Size).
uk: Якщо ввімкнено, користувачам дозволено змінювати параметри запису пристрою запису. (Наприклад: швидкість, розмір FIFO буферу)

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Readers. Else the settings given by root must be used.
uk: Якщо ввімкнено, користувачам дозволено змінювати налаштування пристрою зчитування. У іншому випадку, будуть використовуватись параметри визначені адміністратором.

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Writer. Else the setting given by root must be used.
uk: Якщо ввімкнено, користувачам дозволено змінювати налаштування пристрою запису. У іншому випадку, будуть використовуватись параметри визначені адміністратором.

en: If enabled, then the user may change the logging parameters (the path of the logfile and the loglevel).
uk: Якщо ввімкнено, користувачі можуть змінювати параметри журналювання (шлях до файлу журналу та інформативність).

en: If enabled, then the user may give his own image-directories (best where he got write permissions). Else the directories specified by root must be used (should be also a directory where any user can write into).
uk: Якщо ввімкнено, користувачам дозволено мати власні каталоги для образів (з можливістю запису до них). У іншому випадку, будуть використовуватись каталоги визначені адміністратором (мають бути каталогами, куди дозволений запис будь-кому).

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
uk: Якщо файли на жорсткому диску не відповідають встановленому компакт-диску, почати процес їх порівняння.

en: If you are behind a firewall you may require to use a HTTP-proxy to reach the CDDB-Server. If your proxy requires authentication you can use the following syntax: "user:password@proxyhost"
uk: Якщо ви за брандмауером, ви можете використовувати HTTP-проксі, щоб дістатися CDDB-сервера. Якщо ваш брандмауер потребує автентифікації, ви можете використовувати такий синтаксис: "користувач:пароль@комп'ютер_проксі"

en: If you have problems with a freezing system when blanking or fixating a CD-R/RW you can try to enable this option. It also might reduce stress on systems where the writer is on the same IDE bus as the hard drive. Use at own risk only.
uk: Якщо при очищенні чи закриванні CD-R/RW система завмирає - можете встановити цю ознаку. Це також зменшить напруження на системах де пристій запису на одному каналі з жорстким диском. Використовувати на власний ризик.

en: Ignore medium size
uk: Ігнорувати розмір носія

en: Ignore the known size of the medium. This option should be used with extreme care and is only required for debugging purposes.
uk: Ігнорувати визначений розмір носія. Цим параметром треба користовуватись особливо обережно, він призначений лише для налагодження.

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
uk: Знайдено неправильні символи.
    Їх замінено на знак підкреслення.

en: Image Directory:
uk: Каталог образів:

en: Image-Information
uk: Інформація про образ

en: Images
uk: Образи

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
uk: Додавати у образ розширену інформацію про довгі назви файлів, пристроїв та символічні посилання. Цю інформацію використовує більшість Unix систем. Власники файлів та права доступу встановлюються у нейтральні значення.

en: Initializing CD-Reader...
uk: Ініціалізація пристрою зчитування...

en: Initializing CD-Writer...
uk: Ініціалізація пристрою запису...

en: Input charset:
uk: Вхідне кодування:

en: Internationalization
uk: Інтернаціоналізація

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
uk: Додано неправильний шлях, він та тій самій файловій системі, що й вже добавлений шлях:
    %s

en: Joliet extension (for Windows)
uk: Розширення Joliet (для Windows)

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
uk: Зафіксувати (закрити) компакт-диск, якщо з деякої причини його не було зафіксовано.

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
uk: Лише імітувати процес запису. Увага: відміна процесу імітації може призвести до зависання SCSI шини.

en: Label:
uk: Етикетка:

en: Language:
uk: Мова:

en: Launch X-CD-Roast
uk: Запустити X-CD-Roast

en: Layout tracks
uk: Розмітка треків

en: Length
uk: Довжина

en: Lets you specify exactly where the file or directory content should be mapped to on the destination CD. (e.g. a directory /home/user can be mapped to /backup/home-dirs/user.)
uk: Дозволити визначення власного місця розташування на компакт-диску (наприклад каталог /home/user можна призначити у /backup/home-dirs/user.)

en: Limit Joliet filenames not to 64 characters but allow up to 103. This breaks the Joliet specification, but seems to work on most systems. Use with caution.
uk: Не обмежуватись довжиною назв файлів у 64 символи, а допускати до 103 символів у розширенні Joliet. Це порушує не сумісно зі специфікацією Joliet, але працює на багатьох системах. Використовувати обережно.

en: List of paths to master saved successfully
uk: Перелік шляхів компонування успішно збережено

en: Load list
uk: Завантажити список

en: Load list of paths to master
uk: Завантажити список шляхів для компонування

en: Loads a CD in this device.
uk: Завантажити CD у цей пристрій.

en: Logfile:
uk: Файл журналу:

en: Logging
uk: Журналювання

en: Loglevel:
uk: Інформативність:

en: Lookup titles on CDDB
uk: Переглянути назви у CDDB

en: Make CD bootable?
uk: Створити завантажувальний компакт-диск?

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
uk: Створити точну копію диску (дані та/чи аудіо)

en: Master Tracks
uk: Скомпонувати треки

en: Master and write on-the-fly
uk: Скомпонувати та записати на ходу

en: Master source
uk: Джерело компонування

en: Master to image file
uk: Скомпонувати образ у файл

en: Master-Error:
uk: Помилка компонування:

en: Mastering aborted...
uk: Компонування перервано...

en: Mastering data track [%s]
uk: Компонування треку даних [%s]

en: Mastering successful
uk: Компонування успішно завершено

en: Mastering:
uk: Компонування:

en: Matching database entries
uk: При відповідності даним сервера

en: Medium
uk: Середня

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Mixed-Mode-CD
uk: Змішаний тип

en: Model
uk: Модель

en: Multisession-CD
uk: Мультисеансний

en: Network
uk: Мережа

en: New session size:
uk: Розмір нового сеансу:

en: No
uk: Ні

en: No CD loaded
uk: Компакт-диск не вставлено

en: No CD loaded in read device
uk: В пристрій зчитування не завантажено диск

en: No CD loaded in write device
uk: В пристрої запису немає диску

en: No CD-Reader defined in Setup
uk: Не визначено пристрій зчитування у меню Налаштування

en: No CD-Writer defined in Setup
uk: Не вибрано пристрою запису у Налаштуваннях

en: No CD-Writer or CD-ROM device detected.
    For ATAPI/IDE devices under Linux you have to enable
    SCSI-Emulation in the kernel in order to activate them.
    Please see the X-CD-Roast manual how to do that.
uk: Не знайдено пристроїв зчитування чи запису.
    Для пристроїв ATAPI/IDE потрібно дозволити емуляцію SCSI
    у ядрі. Як це робиться дивіться у довіднику з X-CD-Roast.

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
uk: Для треку "%s" не знайдено інфор-
    маційного файлу. Перевірка неможлива.
    Цей трек відміняється ...

en: No TOC file selected which specifies
    which tracks are to verify.
uk: TOC-файл для перевірки треків
    не знайдено.

en: No Tracks layouted for writing
uk: Немає розкладки треків для запису

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
uk: Не знайдено файл конфігурації!
    Будь ласка, зайдіть в меню Налаштування.

en: No disk emulation boot
uk: Без емуляції boot

en: No disk or wrong disk loaded.
uk: Немає диску або завантажено неправильний диск.

en: No free space in the temporary directory "%s".
    Aborting...
uk: Не вистачає простору у каталозі для тимчасових файлів "%s".
    Відміна...

en: No host selected to remove
uk: Комп'ютер для видалення не існує

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
uk: Не визначені каталоги образів. Вам слід вказати принаймні
    один каталог для збереження даних.

en: No image-directories with write permissions found.
    Please check your settings in the Setup.
uk: Не знайдено каталогів для образів з правами запису у них.
    Перевірте параметри в меню Налаштування.

en: No matches found - unknown CD
uk: Відповідностей на знайдено - невідомий CD

en: No path selected to redirect
uk: Не вибрано шлях перенаправлення

en: No path selected to remove
uk: Не вибрано шлях для видалення

en: No privileges to start X-CD-Roast.
    
    You have to login as the root user the first time and
    start X-CD-Roast to enable its Non-Root-Mode, which
    will allow that any user can start it.
uk: Не вистачає привілей для запуску X-CD-Roast.
    
    Зайдіть у систему як адміністратор та запустіть X-CD-Roast.
    Встановіть Non-Root режим, що дозволить запускати програму
    іншим користувачам.

en: No read permission on the boot image file you specified:
    "%s"
uk: Не вистачає прав для зчитування вказаного завантажувального образу:
    "%s"

en: No root configuration file found or not readable!
    The superuser must start and configure X-CD-Roast
    first, before other users can use it.
uk: Головний конфігураційний файл відсутній або його неможливо зчитати!
    Адміністратор повинен запустити та налаштувати X-CD-Roast, перш ніж інші користувачі зможуть користуватися програмою.

en: No root configuration file found!
    Please enter Setup and don't forget to add users
    who may also use X-CD-Roast.
uk: Не знайдено головний файл конфігурації!
    Зайдіть у меню налаштування та не забудьте додати
    користувачів, котрі можуть користуватися X-CD-Roast.

en: No tracks selected
uk: Не вибрано треків

en: No tracks selected to delete
uk: Треки для видалення не вибрані

en: No user selected to remove
uk: Користувача для видалення не вибрано

en: No users are allowed to start X-CD-Roast (except root).
uk: Нікому не дозволено запускати X-CD-Roast (крім адміністратора).

en: No valid path specified
uk: Не вибрано правильний шлях

en: Non-Root-Mode activated
uk: Режим Non-Root встановлено

en: Non-Root-Mode configuration:
uk: Режим конфігурації Non-Root:

en: Non-Root-Mode deactivated
uk: Режим Non-Root знято

en: None
uk: Нічого

en: None allowed
uk: Заборонити всім

en: Normal
uk: Звичайний

en: Not bootable
uk: Не завантажувальний

en: Not bootable image
uk: Не завантажувальний образ

en: Not enough diskspace available
uk: Не вистачає вільного простору

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
uk: Недостатньо вільного місця!
    Хочете продовжити чи відмінити?

en: Not implemented yet
uk: Не реалізовано

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
uk: Зауважте: Повна очистка диску займає 74 хвилини на першій швидкості та близько 37 хвилин на другій швидкості. Мінімальна очистка виконується декілька хвилин.

en: Notify-Beeps via:
uk: Звукове попередження через:

en: Nr.
uk: Номер

en: Off
uk: Вимкнено

en: Ok
uk: Гаразд

en: Omit ISO9660 version numbers
uk: Пропускати номера версій ISO9660

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
uk: Пропускати крапки наприкінці назв файлів, які не містять крапок. Це порушує ISO9660 стандарт, але не впливає на назви файлів у Rock Ridge та Joliet.

en: Omit trailing periods
uk: Пропускати крапки наприкінці

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
uk: Пропускати номера версій ISO9660 назв файлів. Може знадобитись на деяких екзотичних системах. Користуватись обережно.

en: Only hosts which are not listed can start X-CD-Roast.
uk: X-CD-Roast можна запускати з будь-яких комп'ютерів, крім перелічених у списку

en: Only the hosts in the list may start X-CD-Roast.
uk: X-CD-Roast можна запускати лише з комп'ютерів зі списку

en: Only the users which were added to the list are allowed to start X-CD-Roast.
uk: Запускати X-CD-Roast дозволено лише користувачам зі списку.

en: Optical Storage
uk: Оптичний накопичувач

en: Options
uk: Параметри

en: Options saved
uk: Параметри збережено

en: Options to create a bootable CD
uk: Параметри створення завантажувального CD

en: Or enter a shell wild-card-style pattern that matches a part of a filename to exclude. For example '*.o' and 'core' will exclude all files ending in '.o' or called 'core' from being mastered to CD. (Enter without quotes)
uk: Введіть шаблон файлів які потрібно вилучити. Наприклад, "*.o" та "core" призведе до вилучення файлів, що закінчуються на ".o", або файлів що мають назву "core". (Вводити без лапок)

en: Output charset that defines the characters that will be used in Rock Ridge file names.
uk: Вихідне кодування задає символи, що використовуються у назвах файлів у Rock Ridge розширенні.

en: Output charset:
uk: Вихідне кодування:

en: Pad Tracks
uk: Доповнювати треки

en: Pads data-tracks with zeros to eliminate reading problems on some systems and adapts the length of audio-tracks for CD writing. This must be enabled when you want to burn wav-files not created with X-CD-Roast.
uk: Доповнювати треки нулями, щоб попередити проблеми з зчитуванням на деяких системах та адаптувати довжину треків для запису на компакт-диск. Цей параметр треба вмикати якщо ви хочете записувати звукові файли створені не за допомогою X-CD-Roast.

en: Paranoia retries per sector:
uk: Кількість спроб зчитування:

en: Path
uk: Шлях

en: Path already added
uk: Шлях вже доданий

en: Path:
uk: Шлях:

en: Pauses or continue playing.
uk: Пауза чи продовження відтворення.

en: Performer
uk: Виконавець

en: Performer:
uk: Виконавець:

en: Personalize image filenames
uk: Персоналізувати імена образів

en: Play Audio-Tracks
uk: Відтворити аудіо треки

en: Play demo sample
uk: Відтворити взірець

en: Play first or currently selected Track.
uk: Відтворити вибраний трек.

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
uk: Відтворює взірець через звуковий пристрій для перевірки його роботи.

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
uk: Відтворити аудіо треки (.wav файли) з жорсткого диску через звукову карту.

en: Please choose where all the selected paths should be mapped on the CD.
    Do note that selecting only one path at a time would give much greater
    control about the CD layout.
uk: Оберіть, де всі вибрані шляхи мусять розташовуватись на компакт-диску.
    Зауважте, що вибір одного шляху за раз, надає більше можливостей розмітки
    диска.

en: Please choose where the contents of this directory
    should be located on the CD:
uk: Виберіть розташування цього каталогу на компакт-диску:

en: Please choose where this file should be located on the CD:
uk: Виберіть розташування цього файлу на компакт-диску:

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
uk: Спочатку натисніть "Обчислити розмір", щоб перевірити всі параметри створення образу та визначити його розмір

en: Please first add some directories to master.
uk: Спочатку додайте декілька каталогів у образ диска.

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
uk: Вставте CD-R/RW у пристрій запису.

en: Please press "Update" once before adding new paths.
uk: Натисніть "Оновити" перед додаванням нових шляхів.

en: Please reload the CD-R in the writer
uk: Перезавантажте CD-R у пристрій запису

en: Please see http://www.xcdroast.org/faq when you miss a drive this list.
uk: Якщо ви не знайшли пристрій у списку, перегляньте http://www.xcdroast.org/faq

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
uk: Вкажіть список завантажувальних образів
    вашого sparc завантажувального компакт-диска.

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
uk: Вкажіть як завантажувальний образ, так і завантажувальний каталог
    для вашого завантажувального компакт-диска.

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
uk: Вкажіть шлях, куди потрібно переправити цей шлях
    на створюваному компакт-диску:

en: Port:
uk: Порт:

en: Preparer Id:
uk: Підготував:

en: Printer
uk: Принтер

en: Processor/Scanner
uk: Процесор/сканер

en: Progress-indicator in window-title
uk: Індикатор запису у заголовку вікна

en: Publisher Id:
uk: Видавник:

en: Query CDDB
uk: Запит до CDDB

en: Quit X-CD-Roast
uk: Війти з програми X-CD-Roast

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
uk: Вийти з меню створення дисків та повернутись у головне меню.

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
uk: Вийти з меню створення копії та повернутись у головне меню.

en: RAW writing (raw16)
uk: RAW запис (raw16)

en: RAW writing (raw96p)
uk: RAW запис (raw96p)

en: RAW writing (raw96r)
uk: RAW запис (raw96r)

en: Read CD
uk: Зчитати компакт-диск

en: Read Device:
uk: Пристрій зчитування:

en: Read Tracks
uk: Зчитати треки

en: Read aborted...
uk: Зчитування перервано...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
uk: Прочитати всі поля з компакт-диска. Увага! Значення полів буде замінено на значення зчитані з компакт-диска.

en: Read all tracks
uk: Зчитати всі треки

en: Read audio CDs with the enhanced error correction paranoia code.
uk: Зчитувати компакт-диск з додатковим коригуванням помилок кодом paranoia

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
uk: Прочитати докладну інформацію з (порожнього) CD-R/RW.

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
uk: Пристрій зчитування співпадає з пристроєм запису!
    Копіювання на ходу можливе лише на різних пристроях

en: Read options
uk: Параметри зчитування

en: Read selected tracks
uk: Зчитати вибрані треки

en: Read settings from CD
uk: Прочитати настройки з компакт-диска

en: Read-Error:
uk: Помилка при зчитуванні:

en: Reading %d/%d:
uk: Зчитування %d/%d:

en: Reading audio track %d/%d [%s]
uk: Зчитування треку %d/%d [%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
uk: Зчитування треку даних %d/%d [%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
uk: Зчитати вибрані треки з компакт-диску та зберегти у каталог образів.

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
uk: Зчитати усі треки з компакт-диска та порівняти їх з треками на жорсткому диску відповідно до вказаного TOC-файла.

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
uk: Зчитати всі треки з поточного компакт-диска та зберегти їх у каталог образа на жорсткому диску.

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
uk: Прочитати всі треки з компакт-диска та порівняти їх з копіями на жорсткому диску.

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
uk: Прочитати всі треки з компакт-диска та скопіювати їх на жорсткий диск.

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
uk: Знову зчитати вибрані треки з компакт-диска та порівняти зі збереженими на жорсткому диску.

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
uk: Зчитати вибрані треки з компакт-диска та зберегти їх на жорсткому диску.

en: Ready to add a new session to a multi session CD?
uk: Чи ви готові до запису нового сеансу мультисеансного диску?

en: Ready to write a single session CD?
uk: Чи ви готові до запису односеансного компакт-диску?

en: Ready to write the first session of a multi session CD?
uk: Чи ви готові до запису першого сеансу мультисеансного диску?

en: Really quit X-CD-Roast?
uk: Дійсно вийти з програми X-CD-Roast?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
uk: Повторна перевірка інформації про сеанси у вставленому компакт-диску. (Зручно при зміні компакт-диска в пристрої).

en: Redirect
uk: Перенаправити

en: Redirect a master directory
uk: Перенаправити мастер-каталог

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
uk: Перенаправити вибраний каталог у інше місце на компакт-диску без змін у початковому носії.

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
uk: Оновити вміст інформаційних вікон (наприклад після заміни компакт-диска).

en: Relaxed ISO9660 filenames
uk: Послаблені ISO9660 назви файлів

en: Removable Disk
uk: Зйомний диск:

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove all selected hosts from the list.
uk: Видалити всі вибрані комп'ютери зі списку.

en: Remove all selected users from the list.
uk: Видалити всіх вибраних користувачів зі списку.

en: Remove the selected tracks from this list.
uk: Видалити вибрані треки зі списку.

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
uk: Видалено конфліктний шлях.
    Натисніть "Оновити" знову.

en: Removes the selected image directory from the list.
uk: Видалити обраний каталог зі списку.

en: Rename the automatically generated directory "RR_MOVED" to ".rr_moved" in Rock Ridge images.
uk: Автоматично змінювати назву створюваного каталогу "RR_MOVED" на ".rr_moved"у Rock Ridge образах.

en: Requesting data - Please wait
uk: Отримання даних - зачекайте

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
uk: Розв'язувати символічні посилання на файловій системі. Таким чином посилання буде розглядатись як справжній файл чи каталог.

en: Retrying...
uk: Повторення...

en: Rev.
uk: Версія

en: Rock Ridge (anonymous)
uk: Rock Ridge (анонімний)

en: Rock Ridge only
uk: Лише Rock Ridge

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Output
uk: Зберегти звіт

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Save current settings as default
uk: Зберегти поточні параметри як типові

en: Save list
uk: Зберегти список

en: Save list of paths to master
uk: Зберегти список шляхів для компонування

en: Save settings as default
uk: Зберегти параметри як типові

en: Save window positions
uk: Зберегти позицію вікна

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
uk: Зберегти поточні налаштування ISO параметрів у каталозі конфігурації. Їх буде автоматично зчитано при наступному запуску X-CD-Roast.

en: Saves the current set of write parameters as default values for the next startup of X-CD-Roast.
uk: Зберігає поточні налаштування запису як типові. Вони зчитуватимуться при наступних запусках X-CD-Roast.

en: Saves your current configuration.
uk: Зберігає поточну конфігурацію.

en: Saving output successful
uk: Звіт збережено

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
uk: Сканувати компакт-диск на наявність індексів. Якщо вибрано цей параметр, копія міститиме ті ж самі індекси треків, що й оригінал. Деякі пристрої вимагають додатковий час для сканування.

en: Scanner
uk: Сканер

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
uk: Сканування для MCN (Media Catalog Number)...

en: Scanning master directories...
uk: Сканування каталогів компоновки...

en: Scanning track %d for ISRC...
uk: Сканування треку %d для ISRC...

en: Scanning track %d for indices...
uk: Сканування треку %d для індексування...

en: Sectors for overlap sampling:
uk: Кількість секторів, що перекриваються:

en: Sectors per request:
uk: Секторів за раз:

en: Select Directory
uk: Виберіть каталог

en: Select Logfile
uk: Вибір файла протоколу

en: Select all
uk: Вибрати все

en: Select boot image
uk: Виберіть завантажувальний образ

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
uk: Вибір типу створюваного образу. Більшість користувачів задовольнить типовий - "Rock Ridge + Joliet"

en: Select none
uk: Не вибирати

en: Select predefined image type:
uk: Попередньо визначений тип образу:

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
uk: Вибрати TOC файл, який визначає які треки потрібно записати на компакт-диск. "Копіювати на ходу" - означає зчитувати безпосередньо з іншого пристрою замість зчитування з жорсткого диску.

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
uk: Виберіть пристрій для операцій зчитування з компакт-дисків.

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
uk: Виберіть швидкість зчитування аудіо-даних.

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
uk: Вибрати треки, які слід порівняти з поточним компакт-диском. Звичайно, TOC-файл мусить відповідати компакт-диску.

en: Selected:
uk: Вибрано:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
uk: Вибрати для перевірки всі образи на жорсткому диску.

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
uk: Вибрати всі треки. Клацанням по треку ви можете додати його до списку.

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
uk: Вибрати всі треки. Клацанням по треку ви можете видалити його зі списку.

en: Selects all displayed tracks.
uk: Вибрати всі треки.

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
uk: Вибрати всі треки для зчитування на поточному компакт-диску.

en: Sending CDDB-query
uk: Відправка CDDB-запиту

en: Session information
uk: Інформація про сеанс

en: Session view
uk: Вид сеансів

en: Set SCSI IMMED flag
uk: Встановити ознаку SCSI IMMED

en: Set additional write options for advanced users.
uk: Встановити додаткові параметри для досвідчених користувачів.

en: Set the language: You have to leave setup to activate this setting. Please note that switching directly to languages that require a different font will not work correctly.
uk: Вибір мови: для приведення в дію змін цього параметра потрібно вийти з меню "Налаштування". Зауважте, перемикання на мови, які потребують інший шрифт, відбуватиметься некоректно.

en: Setup
uk: Налаштування

en: Setup your hardware and system defaults
uk: Налаштування обладнання та системних параметрів

en: Show hidden files (files beginning with a dot) in the fileselector above.
uk: Відображати приховані файли (файли що починаються з крапки).

en: Show more ISO9660 options for advanced users.
uk: Показувати більше ISO9660 параметрів досвідченим користувачам.

en: Simulation write
uk: Імітація запису

en: Size of selected tracks:
uk: Розмір вибраних треків:

en: Size:
uk: Розмір:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
uk: Не перевіряти аудіо треки, бо більшість пристроїв не спроможна надійно зчитувати аудіо треки.

en: Small
uk: Маленький

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
uk: Деякі файли образів для запису відсутні.
    Поновіть каталог образів.

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
uk: Деякі треки, що належать компакт-диску, який ви намагаєтесь записати
    відсутні. Можливо TOC-файл застарів, або треки вже видалено з
    жорсткого диску.

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
uk: Деякі треки мають інший розмір, ніж очікувалось.
    Можливо треки застаріли або належать іншому компакт-диску.
    Бажаєте продовжити чи відмінити?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
uk: На SCSI шині сталися зміни. Перевірте ваші
    пристрої запису та зчитування у меню Налаштування.

en: Sparse
uk: Мінімальна

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
uk: Визначає список розділених комою завантажувальних образів, які потрібні для створення завантажувальних систем для sparc системах.

en: Specifies that the boot image used to create a bootable CD is a 'no emulation' image. The system will load and execute this image without performing any disk emulation.
uk: Означає, що завантажувальний образ для створення завантажувального компакт-диска не є образом з "емуляцією". Система після завантаження образу виконуватиметься без емуляції диску.

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
uk: Означає, що створюваний компакт-диск не буде завантажувальним. Система виконає емуляцію дискового пристрою для образа, але далі завантажуватиметься з типового пристрою.

en: Specify here the local charset that should be used for translating the local file names into Joliet Unicode directory records when the CD is read on Windows systems.
uk: Задає локальне кодування, яке буде використано при трансляції імен файлів в юнікод для Joliet розширення.

en: Speed:
uk: Швидкість:

en: Stops playback.
uk: Зупинити відтворення.

en: Successful:
uk: Успішно:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
uk: Підтримка файлової системи Joliet від Microsoft з іменами файлів в форматі юнікод.

en: Swap Audio byte order
uk: Змінити чергування аудіо-байтів

en: Swaps the byte-order of audio-tracks. This is needed when you end up with an audio-CD which only contains static noise.
uk: Змінює порядок запису байтів аудіо треків. Використовується, якщо ви отримуєте аудіо компакт-диски з шумом замість музики.

en: System default
uk: Типова для системи

en: TAO with zero pregap
uk: TAO з нульовим пропуском

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
uk: TOC-файл не відповідає компакт-диску у пристрої.
    Перевірка неможлива.

en: TOC-File:
uk: Файл розмітки (TOC):

en: Tape
uk: Стрічка

en: Temporary Image Storage Directories
uk: Каталог тимчасового зберігання

en: Test
uk: Перевірка

en: Test DSP-Device
uk: Перевірка DSP пристрою

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
uk: Для завантаження назв треків користуватись наступним CDDB-сервером.

en: The VariRec option changes the laser power used to write CDs. This can increase compatibility with some playback devices. Values from -2 to 2 are valid and please note that the write speed will drop to 4x.
uk: Параметр VariRec змінює потужність лазера для запису компакт-диска. Це збільшує сумісність з деякими програвачами. Припустимі значення від -2 до 2. Зверніть увагу, швидкість запису буде зменшено до 4x.

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
uk: Обчислений розмір нового сеансу/образа. Якщо ви обрали для запису образ жорсткого диску, це буде розміром вільного простору в каталогах образа. Якщо ви виконуватимете запис на ходу, перевірте що на CD-R/RW диску достатньо вільного місця.

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
uk: Ємність поточного пристрою запису CD-R/RW.

en: The default speed to be used for writing.
uk: Типова швидкість запису.

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
uk: Пристрій для зчитування компакт дисків з даними та аудіо компакт-дисків.

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
uk: Каталог на жорсткому диску для збереження/зчитування треків. При виборі "Автоматично" використовуються всі наявні каталоги одразу.

en: The following commands will be executed in order
    to activate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
uk: Наступні команди будуть виконані для
    встановлення Non-Root режиму.
    Якщо ви згодні натисніть "Гаразд"

en: The following commands will be executed in order
    to deactivate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
uk: Для зняття режиму Non-Root будуть
    виконані наступні команди.
    Натисніть "Гаразд", якщо бажаєте це зробити.

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
uk: Цей завантажувальний образ є образом жорсткого диску. Образ жорсткого диску повинен починатись з MBR (Master Boot Record), який містить лише один розділ.

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
uk: Цей образ буде скопійовано з завантажувальної дискети.

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
uk: Каталоги для образів не відповідають системі.
    Перевірте конфігурацію в меню Налаштування.

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
uk: Назва файла для запису статистики роботи програми X-CD-Roast

en: The requested language with the locale
    "%s" is not available on this system.
    Your language setting will be ignored.
uk: Запитана мова з локалізацією
    "%s" не підтримується даною системою.
    Ваші мовні налаштування буде проігноровано.

en: The root configuration file is not owned by root!
    Aborting...
uk: Головний файл конфігурації не належить користувачу root!
    Відміна...

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
uk: Звуковий пристрій. Використовується для програвання аудіо треків.

en: The space already used on the CD-R/RW by old sessions and the still available space.
uk: Простір на компакт-диску вже зайнятий попередніми сеансами та вільний простір.

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
uk: Швидкість яку X-CD-Roast встановлює для зчитування аудіо. Деякими пристроями цей параметр ігнорується.

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
uk: Швидкість з якою записуватимуться компакт-диски. (Залежить від пристрою)

en: The temporary directory "%s" is not writeable.
    Aborting...
uk: Немає права на запис у каталог для тимчасових файлів "%s".Відміна...

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
uk: Режим запису: якщо не знаєте зо вибрати, залиште "автовизначення"

en: There is an empty CD-R/RW in the drive.
    Additional sessions cannot be written on
    unwritten media.
uk: У пристрої знаходиться порожній CD-R/RW.
    Додаткові сеанси неможливо записувати на
    чистий носій.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
uk: Можливо Вам не вистачає вільного простору на CD-R.
    Ви можете продовжити, але компакт-диск може бути пошкодженим.

en: This CD is closed. No further data can be written onto it.
uk: Цей компакт-диск закритий. Додати до нього дані неможливо.

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
uk: Цей компакт-диск буде завантажувальним на Sparc системах (зазвичай робочих станціях Sun).

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
uk: Цей компакт-диск буде завантажувальним на звичайних PC у відповідності до специфікації El Torito. Додатково потрібно вибрати завантажувальний образ.

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
uk: Визначити розмір нового сеансу/образу. Цю операцію потрібно робити щоразу коли ви змінюєте параметри компонування або додаєте/видаляєте каталоги.

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
uk: Подібно до іншого Rock Ridge варіанта, але зберігаються оригінальні права доступу та інформація про власника файла. Має використовуватись коли компакт-диски створюються для резервного копіювання.

en: This is the internal memory-buffer cdrecord allocates to prevent buffer-underruns while burning. This should be set higher than the writer-internal hardware buffer for more performance.
uk: Розмір внутрішнього буфера програми cdrecord, який використовується для попередження спустошення буфера. Для збільшення продуктивності слід встановити значення більше, ніж розмір внутрішнього буфера пристрою.

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
uk: Назва диску, яка відображатиметься на Windows чи Mac системах. На Solaris вона буде використовуватись як точка монтування у системі керування томами.

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
uk: Це - префікс назв файлів треків, що записуватимуться на диск.

en: This option forces a drive to ignore the medium quality (and a possible automatic write speed reduction) and to use the selected speed. Should only be used with extreme care.
uk: Це параметр примушує пристрій ігнорувати якість носія (та можливе автоматичне обмеження швидкості) та використовувати вибрану швидкість. Користовуватись особливо обережно.

en: This options allows lower case characters to appear in ISO9660 filenames. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on some systems. Use with caution.
uk: Цей параметр дозволяє використання символів у нижньому регістрі у ISO9660 назвах файлів. Це порушує ISO9660 стандарт, але працює на багатьох системах. Використовувати обережно.

en: This options allows more than one dot to appear in ISO9660 filenames. Leading dots are not affected by this option. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on many systems. Use with caution.
uk: Цей параметр дозволяє появу більше ніж однієї крапки у назвах файлів ISO9660. Цей параметр не впливає на початкові крапки. Це порушує ISO9660 стандарт, але працює на багатьох системах. Використовувати обережно.

en: This prevents the CD-Writer from fixating (closing) the CD after writing. You can use this to create an audio CD in several steps. Just be sure to fixate after the last track. (Or use the "Fixate CD-R/RW only" button.) Note: This does only work in Track-At-Once-Mode.
uk: Забороняє пристрою закривати сеанс після запису на компакт-диск. Таким чином ви маєте змогу записувати аудіо компакт-диски за декілька кроків. Але ви повинні закрити останній сеанс (можете використовувати кнопку "Закрити CD-R/RW"). Зауважте, це можливо лише у Track-At-Once режимі.

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
uk: Опис особи, яка підготувала вміст компакт-диску, зазвичай з поштовою адресою та телефоном.

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
uk: Опис особи, яка записала компакт-диск, зазвичай з поштовою адресою та телефоном.

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
uk: Шлях та назва завантажувального каталогу. Цей файл потрібен для створення завантажувального компакт-диска. Його буде згенеровано автоматично програмою mkisofs. Якщо ви не впевнені - залиште типове значення.

en: This specifies the path and filename of the boot image. The boot image must be exactly the size of either a 1.2, 1.44 or 2.88 meg floppy. You can use here any image you copied from a bootable floppy.
uk: Шлях та назва завантажувального образа. Розмір завантажувального образа мусить відповідати розміру дискети на 1.2, 1.44 чи 2.88 МБ. Можете використовувати будь-який образ скопійований з завантажувальної дискети.

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
uk: Ця версія програми не підтримує
    копіювання CD-Extra.

en: Tooltips help
uk: Підказки

en: Total Size:
uk: Загальний розмір:

en: Total space available:
uk: Вільний простір:

en: Total:
uk: Загалом:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
uk: Трек "%s" не поміщається на компакт-диску. Таким чином, 
    перевірка неможлива. Цей трек відміняється ...

en: Track title
uk: Заголовок треку

en: Track-At-Once (TAO)
uk: Трек-відразу (Track-At-Once)

en: Track:
uk: Трек:

en: Tracks
uk: Треки

en: Tracks successfully read
uk: Треки успішно прочитано

en: Tracks successfully verified
uk: Треки успішно перевірено

en: Tracks successfully written
uk: Треки успішно записано

en: Tracks to verify
uk: Треки для перевірки

en: Tracks to write
uk: Треки для запису

en: Tracks:
uk: Треки:

en: Turn on the Yahama Audio Master Q. R. feature which usually should result in high quality CDs that have less reading problems in HiFi players. This reduces the capacity of a 74 minute CD to 63 minutes and a 80 minute CD to 68 minutes. (Only works in DAO mode)
uk: Ввімкнути властивість Yamaha Audio Master, що зазвичай створює високоякісні компакт-диски, які мають менше проблем при програванні у HiFi програвачах. Це зменшує ємність компакт-диску з 74 хвилин до 63 хвилин, та з 80 хвилин до 68 хвилин. (Працює лише у Disc-At-Once режимі)

en: Type
uk: Тип

en: Type:
uk: Тип:

en: Unknown
uk: Невідомий тип

en: Unselect all
uk: Відмінити все

en: Update
uk: Оновити

en: Update Session view
uk: Оновити вид сеансів

en: Use HTTP
uk: Використовувати HTTP

en: Use Proxy
uk: Використовувати проксі

en: Use for all tracks
uk: Використовувати для всіх треків

en: Use paranoia mode for audio
uk: Використовувати режим paranoia для аудіо

en: Use the HTTP protocol rather than the CDDB protocol to access the CDDB-Server.
uk: Для з'єднання з CDDB-сервером користуватись HTTP протоколом, а не протоколом CDDB.

en: Use the album performer also for all the tracks. This will copy the current album performer over all track performers.
uk: Використовувати інформацію про виконавця для всіх треків. Інформацію про поточного виконавця буде продубльовано на всі треки.

en: Used/Available:
uk: Зайнято/Доступно:

en: User "%s" already added
uk: Користувача "%s" вже додано

en: User "%s" does not exist.
    Add anyway?
uk: Користувач "%s" не існує.
    Додавати у будь-якому разі?

en: Users
uk: Користувачі

en: Users are allowed to:
uk: Користувачам дозволено:

en: Vendor
uk: Виробник

en: Verbose
uk: Максимальна

en: Verbose mkisofs execution
uk: Докладне виконання mkisofs

en: Verify CD
uk: Перевірити компакт-диск

en: Verify Tracks
uk: Перевірити треки

en: Verify aborted...
uk: Перевірку перервано...

en: Verify anyway
uk: Перевірити у будь-якому разі

en: Verify options
uk: Параметри перевірки

en: Verify selected tracks
uk: Перевірити вибрані треки

en: Verify tracks
uk: Перевірити треки

en: Verify-Error:
uk: Помилка перевірки:

en: Verifying %d/%d:
uk: Перевірка %d/%d:

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
uk: Перевірка аудіо треку %d/%d [%s]

en: Verifying audio track %d/%d failed
uk: Помилка при перевірці аудіо треку %d/%d

en: Verifying data track %d/%d [%s]
uk: Перевірка треку %d/%d [%s]

en: Verifying data track %d/%d failed
uk: Помилка при перевірці треку даних %d/%d

en: Version %s
uk: Версія %s

en: View:
uk: Перегляд:

en: Volume Id:
uk: Етикетка тому:

en: Warn before overwriting images
uk: Попереджувати перед переписуванням образів

en: Warning:
uk: Увага:

en: Warning: CDDB-logout failed
uk: Помилка: CDDB-від'єднання не виконано

en: Warning: Its not recommended to try to create multi session
    with DVD-Media. Its very possible that this will fail.
uk: Увага: створювати мультисеансні DVD диски не рекомендовано.
    Цілком можливо, що це не вдасться.

en: Warning: No "groupadd" command found on your system.
     - Edit "/etc/group" and add a group "%s" manually.
        Please try again then.
uk: Увага: У вашій системі відсутня команда "groupadd".
      Додайте групу "%s" у файл "/etc/group" власноруч.
      Потім спробуйте знов.

en: Warning: No DSP-device configured.
uk: Увага: DSP не налаштовано.

en: Warning: The cdrtools binaries you have installed are
    not compatible with your system. You will NOT be
    able to read or write CDs. Please read the FAQ
    on www.xcdroast.org for more information.
uk: Увага: файли встановленої програми cdrtools несумісні з
    вашою системою. Ви не зможете зчитувати чи записувати
    компакт-диски. Подробиці шукайте у ЧаПИ на www.xcdroast.org

en: Warning: Your system is not able to create files larger
    than 2 GB. Writing DVDs will therefore not possible.
uk: Увага: на вашій системі неможливо створювати файли більше
    ніж 2Гб за розміром. Таким чином запис DVD неможливий.

en: Welcome to X-CD-Roast!
    
    You have now the opportunity to configure X-CD-Roast
    so, that not only the root user can start it, but any user
    you choose. Using the Non-Root-Mode is recommended
    and secure. You can change the mode anytime in the
    Users-Pane of the Setup-Menu.
uk: Ласкаво просимо до X-CD-Roast!
    
    Ви маєте можливість налаштувати X-CD-Roast таким чином,
    що користуватись ним зможе не лише адміністратор, але
    й інші обрані вами користувачі. Для цього користуйтесь
    режимом Non-Root - він безпечний. Змінити цей режим можна
    у будь-який момент у меню Налаштування.

en: When available it does enable protection from Buffer Underrun errors. Supported are Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link and similar.
uk: Коли можливо, включити захист від помилок спустошення буфера. Підтримуються технології Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link та подібні до них.

en: When enabled, then multiple selections in lists are handled like the lists in Windows (hold CTRL-Key to select more than one entry and use SHIFT to select a whole range of entries).
uk: Якщо встановлено цей параметр тоді вибір декількох елементів списку обробляється як і у Windows (для вибору більш ніж одного елементу утримуйте CTRL, SHIFT для вибору цілого діапазону.)

en: When reading or creating new tracks do warn before overwriting existing tracks on the hard drive.
uk: При зчитування або створенні нових треків попереджувати, якщо відбуватиметься переписування треків на жорсткому диску.

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
uk: Клацніть тут коли визначитесь з розміткою та порядком запису треків (для зміни порядку запису користуйтесь перетягуванням мишею). Ви перейдете до меню записування.

en: Will prefix all the selected files and directories with a new path on the destination CD. (e.g. the directories /home/user1 and /opt/backup can be prefixed with /old to become /old/home/user1 and /old/opt/backup on the CD.)
uk: Додати до файлів та каталогів новий префікс шляху (наприклад, до назв каталогів /home/user1 та /opt/backup додається префікс /old, та на компакт-диску вони матимуть назви /old/home/user1 та /old/opt/backup).

en: Will put all selected files or directories in the same path on the destination CD, as they are on the hard drive now. (e.g. the directories /home/user1 and /home/user2 will also become /home/user1 and /home/user2 on the CD.)
uk: Вибрані файли чи каталоги записуватимуться на компакт-диск з повним шляхом, який вони мають на жорсткому диску. (наприклад каталоги /home/user1 та /home/user2 стануть /home/user1 та /home/user2 на компакт-диску.)

en: Will put this file or directory content in the root directory of the destination CD. (Strips off its current path completely.)
uk: Записувати цей файл чи вміст каталогу у кореневий каталог майбутнього компакт-диска. (повний шлях буде відрізано)

en: Will put this file or directory in the same path on the destination CD, as it is on the hard drive now. (e.g. a directory /home/user will also become /home/user on the CD.)
uk: Записувати файл чи каталог з повним шляхом на компакт-диск, тобто як він був розташований на жорсткому диску. (наприклад. каталог /home/user буде записано на каталог як /home/user).

en: Will put this file or directory on the destination CD while keeping its last part of the directory intact. (e.g. a directory /home/user will become /user on the CD.)
uk: Цей файл чи каталог буде записано на компакт-диск зі збереженням останньої частини шляху. (наприклад каталог /home/user стане /user на компакт-диску.)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories and insert a new path instead on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and replaced by /bak1 - they show up as /bak1/user1 and /bak1/user2/src on the CD.)
uk: Обрізати показаний компонент шляху для всіх виділених файлів та каталогів та замість нього використовувати новий. (з назв каталогів /export/home/user1 та /export/home/user2/src видаляється /export/home та замінюється на /bak1 - в результаті каталоги на компакт-диску матимуть назви /bak1/user1 та /bak1/user2/src).

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and become /user1 and /user2/src on the CD.)
uk: Обрізати показаний компонент шляху для всіх виділених файлів та каталогів на створюваному компакт-диску. (наприклад, каталоги /export/home/user1 та /export/home/user2/src стануть /user1 та /user2/src на компакт-диску.

en: Windows style list selections
uk: Вибір у списках в стилі Windows

en: Write CD
uk: Записати компакт-диск

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
uk: Записати компакт-диск у режимі Disk-At-Once. Таким чином буде створено точну копію без пауз між треками. Наразі не всі пристрої запису підтримують такий режим.

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 16 bytes of P-Q subchannel data resulting in a sector size of 2368 bytes. If a recorder does not support raw96r, this is the preferred raw writing mode. It does not allow to write CD-Text but it is the only raw writing mode in cheap CD writers. As these cheap writers in most cases do not support DAO mode. (For expert usage only!)
uk: Записати компакт-диск у RAW режимі. Дані записуватимуться по 2352 байти плюс 16 байтів на P-W субканал, тому розмір сектора дорівнюватиме 2368 байтів. Якщо пристрій не підтримує режим raw96r - тоді рекомендовано цей режим. Цей режим не дозволяє записувати CD-Text, але це єдиний наявний режим у дешевих пристроях запису, бо ці пристрої у більшості випадків не підтримують режим Disc-At-Once (Лише для фахівців!).

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of packed P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the less preferred raw writing mode as only a few recordes support it. (For expert usage only!)
uk: Записати компакт-диск у RAW режимі. Дані записуватимуться по 2352 байти плюс 96 додаткових байтів упакованих даних на на P-W субканал, тому розмір сектора дорівнюватиме 2448 байтів. Це менш бажаний raw режим, бо він підтримується лише деякими моделями пристроїв запису. (Лише для фахівців!).

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of raw P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the preferred raw writing mode as it gives best control over the CD writing process. (For expert usage only!)
uk: Записати компакт-диск у RAW режимі. Дані записуватимуться по 2352 байти плюс 96 додаткових байтів на P-W субканал, тому розмір сектора дорівнюватиме 2448 байтів. Це рекомендований raw режим, бо він забезпечує повний контроль над процесом запису. (Лише для фахівців!).

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
uk: Записати компакт-диск у режимі Track-At-Once, але без 2-х секундних пауз. Цей режим подібний до Disk-At-Once, але підтримується лише деякими TEAC/Traxdata пристроями запису.

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
uk: Записати компакт-диск у режимі Track-At-Once. Між треками буде створено 2-х секундні паузи, цей режим підтримують всі пристрої запису.

en: Write CD-Text
uk: Записати CD-Text

en: Write Device:
uk: Пристрій запису:

en: Write Mode:
uk: Режим запису:

en: Write Tracks
uk: Записати треки

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
uk: Записати всі вибрані треки на CD-R/RW.

en: Write parameters
uk: Параметри запису

en: Write session on-the-fly
uk: Записати сеанс на ходу

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
uk: Записати компакт-диск з подальшою можливістю додавати дані (нові сеанси). Зауважте, для першого сеансу потрібно додатково 22Мб, а для подальших сеансів по 13Мб на кожен сеанс.

en: Write tracks
uk: Записати треки

en: Write-Error:
uk: Помилка запису:

en: Writeable
uk: Можливість запису

en: Writer-Buffer:
uk: Буфер запису:

en: Writes CD-Text information to the CD-R/RW when your CD Writer is supporting it. This usually works only when writing in DAO or raw96r mode.
uk: Записати інформацію в поле CD-Text на CD-R/RW, якщо ваш пристрій це підтримує. Зазвичай це можливо лише у режимах запису Disc-At-Once або raw96r.

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
uk: Записати всі треки у відповідності з TOC файлом на CD.

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
uk: Записати будь-які треки з вашого жорсткого диску у довільному порядку.

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
uk: Записати треки на компакт-диск. Треки беруться з жорсткого диску або копіюються на ходу з іншого пристрою компакт-дисків.

en: Writing %d/%d:
uk: Запис %d/%d:

en: Writing aborted...
uk: Запис перервано...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
uk: Запис аудіо треку %d/%d [%s]

en: Writing data track %d/%d [%s]
uk: Запис треку даних %d/%d [%s]

en: X-CD-Roast may be started on all hosts.
uk: X-CD-Roast можна запускати з усіх комп'ютерів.

en: X-CD-Roast won't start on any host (except when run by root).
uk: X-CD-Roast не можна запускати з жодного комп'ютера (крім адміністратора)

en: Yes
uk: Так

en: You are going to overwrite old track images on your
    harddrive. Cancel now, if you don't want to do that
    and choose another "File prefix".
uk: Ви збираєтесь переписати старі образи треків на вашому
    жорсткому диску. Виберіть "Відмінити", якщо ви цього не
    хочете, або виберіть інший "Префікс файлів".

en: You are going to try to add data to a multi session-CD
    without having multi session writing enabled.
    This can result in an unreadable CD.
uk: Ви намагаєтесь додати дані до мультисеансного диску,
    але параметр створення мультисеансних дисків не ввімкнено.
    Можливо що створюваний диск буде неможливо прочитати.

en: You are trying to write a multi session image
    without having multi session enabled.
    This can result in an unreadable CD.
uk: Ви намагаєтесь записати мультисеансний диск
    але підтримку мультисеансного режиму не ввімкнено.
    Ви можете отримати диск, який буде неможливо зчитати.

en: You are trying to write a session to a multi session CD,
    where the current sessions do not match.
    This can result in an unreadable CD.
uk: Ви намагаєтесь записати сеанс на мультисеансний диск,
    але сеанси на ньому не співпадають.
    Ви можете отримати диск, який буде неможливо зчитати.

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
uk: Ви не маєте належних прав на зчитування всіх файлів треків
    або файли не є звичайними файлами (pipe, char, block або інше).

en: You have decided to create a multi session CD.
    Should X-CD-Roast create an image for a first
    session, or an image for an additional session?
    
    If you want to create an additional session, load
    now the CD-R/RW to append to in your CD-Writer
    before continuing.
uk: Ви обрали створення мультисеансного компакт-диска.
    Програмі X-CD-Roast потрібно створити образ
    першого сеансу чи додаткового сеансу?
    
    Якщо потрібно створити додатковий сеанс, вставте перед цим
    CD-R/RW у пристрій.

en: You have to enable Rock Ridge in the ISO9660-Options
    in order to write a multi session CD.
uk: Щоб записати мультисеансний диск вам слід
    дозволити параметр Rock Ridge у параметрах ISO9660.

en: You really want to create a Data CD with one big ISO file on it?
    To burn an ISO file as CD-image use the "Write Tracks" menu
    instead.
uk: Чи ви дійсно бажаєте створити компакт-диск з даними, який міститиме
    лише один ISO файл?
    Для створення компакт-диску з ISO файла використовуйте меню "Записати треки".

en: You really want to create a Data CD with only .wav files on it?
    To create an Audio CD you use the "Write Tracks" menu
    instead of mastering a CD here.
uk: Чи ви дійсно бажаєте створити компакт-диск з даними, який міститиме
    лише .wav файли?
    Для створення аудіо компакт-диска використовуйте меню "Записати треки",
    замість створення диска тут.

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
uk: Ваш пристрій запису не підтримує CUE для запису DAO. Це означає,
    що cdrecord не підтримує DAO на вашому пристрою запису. Виберіть
    TAO та спробуйте знову.

en: Your boot image file is not valid. It must
    have a size of either 1200, 1440 or 2880 kB.
uk: Ваш завантажувальний образ неправильний. Його розмір
    повинен дорівнювати 1200, 1440 або 2880 Кб.

en: Your boot image file seems not to be included
    on the CD you are going to master. Make sure to
    add its path to the master directories.
uk: Здається ваш завантажувальний образ не буде включений
    до створюваного компакт-диску. Перевірте чи ви додали
    шлях до нього до списку скомпонованих каталогів.

en: always
uk: завжди

en: at events:
uk: при подіях:

en: audio track
uk: трек аудіо

en: biggest available block of that:
uk: найбільший наявний блок:

en: blank a track
uk: очистити трек

en: blank a track tail
uk: очистити кінець треку

en: blank last session
uk: очистити останній сеанс

en: blank the entire disk
uk: очистити весь диск

en: cdrecord-ProDVD key
uk: Ключ cdrecord-ProDVD

en: cdrecord-ProDVD terminated.
    
    Most likely because you have entered
    an invalid key. Please check if it is correct.
uk: cdrecord-ProDVD завершено.
    
    Можливо через те, що ви ввели неправильний
    ключ. Перевірте чи він правильний.

en: change CD Reader Device
uk: змінювати пристрій зчитування

en: change CD Writer Device
uk: змінювати пристрій запису

en: change Image Storage Directories
uk: змінювати каталоги зберігання образів

en: change Logging-Options
uk: змінювати параметри журналу

en: change read parameters
uk: змінювати параметри зчитування

en: change write parameters
uk: змінювати параметри запису

en: data track
uk: трек даних

en: internal speaker
uk: внутрішній динамік

en: minimally blank the entire disk (PMA, TOC, pregap)
uk: мінімально очистити весь диск (PMA, TOC, pregap)

en: never
uk: ніколи

en: on completion
uk: по завершенню

en: on warnings
uk: при попередженнях

en: unclose last session
uk: відкрити останній сеанс

en: unreserve a track
uk: відкрити трек

en: via HTTP-Proxy:
uk: Через HTTP-проксі:
