gnome-libs 1.2.12 - en to vi translation catalogue (308 entries)

en:   - OK? (yes or no)
vi:   - OK? (cã hoÆc kh«ng)

en:  (press return)
vi:  (Ên return)

en:  (yes or no)
vi:  (cã hoÆc kh«ng)

en: %a %b %d %T %Y
vi: %a, %d. %b %Y, %H.%M

en: %s options
vi: %s lùa chän

en: %s: illegal option -- %c
vi: %s: lùa chän kh«ng cho phÐp -- %c

en: %s: invalid option -- %c
vi: %s: lùa chän kh«ng cã gi¸ trÞ -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
vi: %s: lùa chän `%c%s' kh«ng cho phÐo mét th«ng sè nµo

en: %s: option `%s' requires an argument
vi: %s: lùa chän `%s' ®ßi hái mét th«ng sè

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
vi: %s: lùa chän `--%s' kh«ng cho phÐp th«ng sè nµo

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
vi: %s: lùa chän `-W %s' kh«ng cho phÐp mét th«ng sè

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
vi: %s: lùa chän `-W %s' lµ kh«ng râ rµng

en: %s: option requires an argument -- %c
vi: %s: lùa chän ®ßi hái mét th«ng sè -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
vi: %s: lùa chän kh«ng ®­îc biÕt `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
vi: %s: lùa chän kh«ng ®­îc biÕt `--%s'

en: About
vi: Néi dung

en: About this application
vi: Th«ng tin vÒ øng dông nµy

en: Above Dock
vi: VÒ Dock

en: Accelerator
vi: PhÝm t¾t

en: Accept
vi: ChÊp nhËn

en: Accept run-together words
vi: ChÊp nhËn c¸c tõ viÕt liÒn nhau

en: Accept the word for
    this session only
vi: ChÊp nhËn tõ chØ
    cho phÇn nµy

en: Add
vi: Bæ xung

en: Add/Set
vi: Bæ xung/§Æt vµo

en: Advanced
vi: CÊp cao

en: Alternatives:
vi: Gîi ý:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
vi: ng dông "%s" (qu¸ tr×nh %d) ®· bÞ ®æ vì
    do mét sai lÇm nguy hiÓm.
    (%s)

en: Apply
vi: ChÊp nhËn

en: Author:
vi: T¸c gi¶:

en: Authors:
vi: C¸c ®ång t¸c gi¶:

en: Authors:
vi: C¸c ®ång t¸c gi¶:

en: Back
vi: Quay l¹i

en: Basic
vi: C¬ së

en: Below
vi: D­íi

en: Browse...
vi: T×m...

en: Bulleted List
vi: Danh s¸ch c¸c dÊu

en: CLASS
vi: CÄP

en: C_lear
vi: Xãa

en: C_ut
vi: C¾t

en: Calculator
vi: M¸y tÝnh tay

en: Calculator...
vi: M¸y tÝnh tay...

en: Calendar
vi: LÞch

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
vi: Kh«ng t×m thÊy hbox, h·y chän mét tËp tin b×nh th­êng

en: Cancel
vi: Hñy bá

en: Cancel Logout
vi: Bá kÕt thóc

en: Check words longer than:
vi: KiÓm tra c¸c tõ dµi h¬n:

en: Choose an icon
vi: Chän mét biÓu t­îng

en: Clear
vi: Xãa

en: Clear the selection
vi: Xãa phÇn ®· chän

en: Close
vi: §ãng

en: Close the current file
vi: §ãng tËp tin hiÖn thêi

en: Close the current window
vi: §ãng cöa sæ hiÖn thêi

en: Command:
vi: LÖnh:

en: Comment
vi: B×nh luËn

en: Comment:
vi: B×nh luËn:

en: Configure
vi: CÊu h×nh

en: Configure the application
vi: §iÒu chØnh cÊu h×nh øng dông

en: Confirm
vi: Kh¼ng ®Þnh

en: Copy
vi: Sao chÐp

en: Copy the selection
vi: Sao chÐp phÇn ®· chän

en: Copyright (C) 1998
vi: B¶n quyÒn (C) 1998

en: Create New _Window
vi: Cöa sæ míi

en: Create a new window
vi: Më mét Cöa sæ míi

en: Cu_t
vi: C¾t

en: Cut
vi: C¾t

en: Cut the selection
vi: C¾t phÇn ®· chän

en: DISPLAY
vi: HIÍN TH‘

en: Date
vi: Ngµy

en: Debug
vi: Gì rèi

en: Default Pixmap
vi: S¬ ®å ®iÓm mÆc ®Þnh

en: Delete
vi: Xãa

en: Disable connection to session manager
vi: Kh«ng nèi ®­îc víi qu¶n lý t¸c vô

en: Disable sound server usage
vi: Kh«ng sö dông bé phôc vô ©m thanh

en: Discard accepted words on kill
vi: Xãa bá c¸c tõ ®­îc chÊp nhËn t¹i kill

en: Display brief usage message
vi: HiÓn thÞ mét h­íng dÉn ng¾n

en: Documentation:
vi: Tµi liÖu:

en: Don't use X shared memory extension
vi: Kh«ng dïng bé nhí ph©n chia cho X

en: Down
vi: D­íi

en: ERROR:
vi: LðI:

en: E_xit
vi: KÕt thóc

en: Edit
vi: Biªn tËp

en: Edit/
vi: Biªn tËp/

en: Enable sound server usage
vi: Sö dông bé phôc vô ©m thanh

en: Enable tooltips
vi: Gióp ®ì mét chót

en: End the current game
vi: KÕt thóc trß ch¬i hiÖn thêi

en: Error
vi: Lçi

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
vi: Sai sãt khi lùa chän %s: %s.
    H·y gäi '%s --help' ®Ó xem danh s¸ch c¸c lùa chän dßng lÖnh ®· cho.

en: Exit the program
vi: KÕt thóc ch­¬ng tr×nh

en: FLAGS
vi: C˜

en: Fi_les
vi: C¸c tËp tin

en: Fi_les/
vi: C¸c tËp tin

en: File
vi: TËp tin

en: File/
vi: TËp tin/

en: Files
vi: C¸c tËp tin

en: Files/
vi: C¸c tËp tin/

en: Find _Again
vi: T×m thªm

en: Finish
vi: KÕt thóc

en: Fixed Position
vi: VÞ trÝ ®­îc cè ®Þnh

en: Font
vi: Ph«ng

en: Font Info
vi: Th«ng tin vÒ Ph«ng

en: GNOME GUI options
vi: C¸c lùa chän GNOME GUI

en: GNOME options
vi: C¸c lùa chän GNOME

en: GTK options
vi: C¸c lùa chän GNOME

en: Game
vi: Trß ch¬i

en: Gdk debugging flags to set
vi: TËp hîp c¸c lçi Gdk ®­îc ®Þnh vÞ

en: Gdk debugging flags to unset
vi: T¾t ®Þnh vÞ c¸c lçi

en: Get a hint for your next move
vi: §­a mét chØ dÉn cho chuyÓn ®éng tiÕp theo cña b¹n

en: Get config entry
vi: NhËn cÊu h×nh vµo

en: Global
vi: Toµn cÇu

en: Gtk+ debugging flags to set
vi: TËp hîp c¸c lçi Gtk+ ®­îc ®Þnh vÞ

en: Gtk+ debugging flags to unset
vi: T¾t c¸c lçi Gtk+ ®­îc ®Þnh vÞ

en: HOST
vi: MƒY CHž

en: HOSTNAME:PORT
vi: T£N MƒY CHž:PORT

en: Help
vi: ChØ dÉn

en: Hidden
vi: Ân

en: Host:port on which the sound server to use is running
vi: M¸y chñ:port trong ®ã bé phôc vô ©m thanh ®­îc sö dông ch¹y

en: Icon:
vi: BiÓu t­îng:

en: If you choose a font it will appear here
vi: NÕu b¹n chän mét ph«ng ch÷ th× nã sÏ hiÖn lªn ë ®©y

en: Ignore on Arrange
vi: Bá qua bëi s¾p xÕp

en: Ignore this word
    this time only
vi: Tõ nµy ®­îc bá qua
    trong lÇn nµy

en: Indent
vi: Lui vµo

en: Information
vi: Th«ng tin

en: Insert
vi: ChÌn

en: Insert the word
    in your personal dictionary
vi: Thªm tõ
    vµo tõ ®iÓn c¸ nh©n cña b¹n

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
vi: Thªm tõ
    vµo tõ ®iÓn c¸ nh©n cña b¹n
    (NÕu viÕt in hay viÕt th­êng
    gi÷ ngyªn b¶n)

en: Insert with case
vi: Thay ch÷ in ch÷ th­êng?

en: Ispell command:
vi: LÖnh Ispell:

en: Kill ispell process
vi: Hñy qu¸ tr×nh ispell

en: Language
vi: Ngo¹i ng÷

en: Layer:
vi: Líp:

en: Load an additional Gtk module
vi: T¶i thªm mét m«®un Gtk

en: Loading Icons...
vi: Sù t¶i c¸c biÓu t­îng...

en: MODULE
vi: M¤§UN

en: Main dictionary:
vi: Tõ ®iÓn chÝnh:

en: Make X calls synchronous
vi: Gäi X ®ång bé

en: Make all warnings fatal
vi: Lµm tÊt c¶ c¶nh c¸o b¸o nguy hiÓm

en: Maximized Horizontal
vi: Phãng ngang

en: Maximized Vertical
vi: Phãng däc

en: Menu Accelerator Keys
vi: PhÝm t¾t cho tr×nh ®¬n

en: Menu Item
vi: Tr×nh ®¬n Danh môc

en: Message
vi: Nh¾n göi

en: Minimized
vi: Thu nhá

en: Modify the file's properties
vi: Söa ®æi c¸c ®Æc tÝnh cña tËp tin hiÖn thêi

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
vi: NhiÒu lçi ph©n ®o¹n xuÊt hiÖn; kh«ng hiÓn thÞ ®­îc ®èi tho¹i lçi

en: NAME
vi: T£N

en: Name
vi: Tªn

en: Name/Comment translations:
vi: C¸c b¶n dÞch Tªn/B×nh luËn:

en: Name:
vi: Tªn:

en: New
vi: Míi

en: New...
vi: Míi...

en: New/
vi: Míi/

en: Next
vi: TiÕp theo

en: No
vi: Kh«ng

en: No Icon
vi: Kh«ng biÓu t­îng

en: No Image
vi: Kh«ng h×nh ¶nh

en: Normal
vi: Trung b×nh

en: Numbered List
vi: Danh s¸ch ®­îc ®¸nh thø tù

en: On Top
vi: Giíi h¹n trªn

en: Open a file
vi: Më mét tËp tin

en: Open...
vi: Më...

en: PORT
vi: CàNG

en: Paste
vi: GhÐp

en: Paste the clipboard
vi: GhÐp b¶n trÝch d÷

en: Pause the game
vi: Ngõng trß ch¬i

en: Personal dictionary:
vi: Tõ ®iÓn c¸ nh©n:

en: Pick a Font
vi: H·y hän mét ph«ng

en: Pick a color
vi: Chän mét mÇu

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
vi: H·y xem trang the GNOME Application Crash ®Ó cã thªm th«ng tin

en: Preferences...
vi: C¸c chØnh lý...

en: Prev
vi: Quay l¹i

en: Preview
vi: §· xem

en: Print S_etup...
vi: ChØnh lý in

en: Print the current file
vi: In tËp tin hiÖn thêi

en: Print...
vi: In...

en: Program class as used by the window manager
vi: CÊp ch­¬ng tr×nh dïng ë qu¶n lý cöa sæ

en: Program name as used by the window manager
vi: Tªn ch­¬ng tr×nh dïng nh­ ë qu¶n lý cöa sæ

en: Progress
vi: TiÕn triÓn

en: Properties...
vi: C¸c tÝnh chÊt...

en: Question
vi: Hái

en: Quit
vi: Tho¸t khái

en: Redo
vi: Lµm l¹i

en: Redo the undone action
vi: Lµm l¹i lÖnh ®· xãa

en: Redo the undone move
vi: Quay l¹i chuyÓn ®éng ®· kh«ng thùc hiÖn

en: Remove
vi: Xãa

en: Replace
vi: Thay thÕ

en: Replace a string
vi: Thay thÕ mét chuçi míi

en: Replace the word
vi: Thay thÕ mét tõ

en: Restart the game
vi: Khëi ®éng trß ch¬i l¹i

en: Revert to a saved version of the file
vi: Quay l¹i mét phiªn b¶n ®· nhí cña tËp tin

en: Run in Terminal
vi: Ch¹y trong cæng

en: STYLE
vi: KIÍU

en: Save
vi: Nhí

en: Save _As...
vi: Nhí t¹i...

en: Save as...
vi: Nhí t¹i...

en: Save the current file
vi: Nhí tËp tin hiÖn thêi

en: Save the current file with a different name
vi: Nhí tËp tin hiÖn thêi d­íi mét tªn kh¸c

en: Score
vi: §iÓm

en: Scores...
vi: §iÓm...

en: Search again for the same string
vi: T×m thªm mét chuçi nh­ vËy

en: Search for a string
vi: T×m mét chuçi

en: Select
vi: Chän

en: Select Color
vi: Chän mµu

en: Select dictionary
vi: Chän tõ ®iÓn

en: Select everything
vi: Chän tÊt c¶

en: Select file
vi: Chän tËp tin

en: Session management options
vi: C¸c lùa chän qu¶n lý t¸c vô

en: Set Layer
vi: T¹o líp

en: Set Skip
vi: ThiÕt lËp bá qua

en: Set State
vi: T¹o tr¹ng th¸i

en: Set Workspace
vi: T¹o vïng lµm viÖc

en: Set config entry
vi: ThiÕt ®Æt cÊu h×nh vµo

en: Settings
vi: C¸c ®iÒu chØnh

en: Settings/
vi: §iÒu chØnh

en: Setup Page...
vi: T¹o mét Trang...

en: Setup the page settings for your current printer
vi: ChØnh lý trang ®· ®­îc t¹o cho m¸y in hiÖn thêi cña b¹n

en: Shaded
vi: Cuèn

en: Show font size
vi: Xem kÝch th­íc ph«ng

en: Show this help message
vi: ChØ ra nh¾n göi gióp ®ì nµy

en: Skip
vi: Nh¶y qua

en: Skip Focus
vi: Bá qua tiªu ®iÓm

en: Skip Taskbar / WinList
vi: Bá qua Taskbar / WinList

en: Skip Toggles:
vi: Tr¹ng th¸i bÞ nh¶y qua

en: Skip Window Menu
vi: Bá qua cña sæ tr×nh ®¬n

en: Sort by correctness
vi: S¾p xÕp theo ®óng qui c¸ch

en: Specify session management ID
vi: Th«ng b¸o ID cho qu¶n lý t¸c vô

en: Spell
vi: §¸nh vÇn

en: Start a new game
vi: Khëi ®éng mét trß ch¬i míi

en: State Toggles:
vi: §æi tr¹ng th¸i:

en: Sticky
vi: DÝnh

en: Submit a bug report
vi: Tr×nh ra mét b¸o c¸o lçi

en: Table Borders
vi: ViÒn b¶n

en: Table Fill
vi: Néi b¶n

en: The GNOME Session Manager (process %d) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
vi: Bé qu¶n lý t¸c vô GNOME (qu¸ tr×nh %d) ®· bÞ ®æ vì
    do mét sai lÇm nguy hiÓm (%s).
    NÕu b¹n ®ãng ®èi tho¹i nµy th× tÊt c¶ c¸c øng dông còng sÏ bÞ ®ãng vµ
    qu¸ tr×nh t¸c vô cña b¹n sÏ bÞ ngõng l¹i.
    H·y nhí tÊt c¶ c¸c v¨n b¶n cña b¹n tr­íc khi ®ãng ®èi tho¹i nµy.

en: The user chose No/Cancel with data:
vi: Ng­êi sö dông chän Kh«ng/Hñy bá c¸c sè liÖu:

en: The user chose Yes/OK with data:
vi: Ng­êi sö dông chän Cã/OK c¸c sè liÖu:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
vi: Tõ ®­îc chän `%s'
    lµ kh«ng cã trong tõ ®iÓn.
    C«ng viÖc vÉn ®­îc tiÕp tôc?

en: This is an hbox with pixmap and text
vi: §©y lµ mét hbox víi s¬ ®å ®iÓm vµ nguyªn b¶n

en: Top Ten
vi: Danh s¸ch tèt nhÊt

en: Try this before using:
vi: Thö lÖnh nµy tr­íc khi lµm:

en: Type:
vi: Lo¹i:

en: Un-Indent
vi: Kh«ng-lïi

en: Undo
vi: Quay l¹i

en: Undo the last action
vi: Trë l¹i lÖnh võa råi

en: Undo the last move
vi: Hñy chuyÓn ®éng võa råi

en: Unknown system error
vi: Lçi hÖ thèng kh«ng biÕt

en: Up
vi: Trªn

en: Usage: gnome_segv appname signum
vi: Có ph¸p: gnome_segv appname signum

en: Use Font in button with size
vi: H·y dïng ph«ng vµ kÝch th­íc ch÷ ë nót Ên

en: User
vi: Ng­êi sö dông

en: Valid chars in words:
vi: C¸c ký tù cho phÐp trong c¸c tõ:

en: View
vi: HiÓn thÞ

en: View the scores
vi: Xem ®iÓm

en: View/
vi: HiÓn thÞ/

en: WIN_HINTS Test
vi: Thö WIN_HINTS

en: Warning
vi: C¶nh c¸o

en: Warning:
vi: Chó ý:

en: Weird number in reply callback
vi: Sè liÖu l¹ kú trong tr¶ lêi

en: Windows
vi: C¸c cöa sæ

en: Windows/
vi: C¸c cöa sæ/

en: Word:
vi: Tõ:

en: Workspaces:
vi: C¸c vïng lµm viÖc:

en: X display to use
vi: Dïng hiÓn thÞ X

en: Yes
vi: Cã

en: _About...
vi: Th«ng tin...

en: _Close
vi: §ãng

en: _Close This Window
vi: §ãng cöa sæ

en: _Copy
vi: Sao

en: _Edit
vi: So¹n th¶o

en: _Edit/
vi: Biªn tËp/

en: _End game
vi: KÕt thóc ch¬i

en: _File
vi: TËp tin

en: _File/
vi: TËp tin/

en: _Find...
vi: T×m...

en: _Game
vi: Trß ch¬i

en: _Help
vi: ChØ dÉn

en: _Help with this
vi: ChØ dÉn cho

en: _Hint
vi: ChØ dÉn

en: _New
vi: Míi

en: _New game
vi: Trß ch¬i míi

en: _New/
vi: Míi/

en: _Open...
vi: Më...

en: _Paste
vi: GhÐp

en: _Pause game
vi: Ngõng ch¬i

en: _Preferences...
vi: ChØnh lý...

en: _Print
vi: In

en: _Properties...
vi: §Æc tÝnh...

en: _Redo
vi: Lµm l¹i

en: _Redo move
vi: Quay l¹i chuyÓn ®éng

en: _Replace...
vi: Thay thÕ...

en: _Restart game
vi: Khëi ®éng ch¬i l¹i

en: _Revert
vi: Quay l¹i

en: _Save
vi: Nhí

en: _Scores...
vi: §iÓm...

en: _Select All
vi: Chän tÊt c¶

en: _Settings
vi: C¸c ®iÒu chØnh

en: _Settings/
vi: C¸c ®iÒu chØnh/

en: _Undo
vi: Trë l¹i

en: _Undo move
vi: Hñy chuyÓn ®éng

en: _View
vi: HiÓn thÞ

en: _View/
vi: HiÓn thÞ

en: _Windows
vi: C¸c cöa sæ

en: _Windows/
vi: C¸c cöa sæ

en: get
vi: nhËn

en: n
vi: kh

en: no
vi: kh«ng

en: set
vi: thiÕt ®Æt

en: y
vi: c

en: yes
vi: cã
